Sport Oranje: weer vier spitsen Michael Schumacher wereldkampioen: geluk bij een ongeluk Arbiter krijgt trap VV Katwijk krijgt excuusbrief Doelman van Lugdunum breekt been Sommige speelsters komen kokhalzend terug van wc MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Bondscoach zet Skuhravy uit selectie praag Thomas Skuhravy (29) zal woensdag niet met het Tsje chische nationale elftal tegen Nederland aantreden. De spits van FC Genoa is door bondscoach Uhrin zelfs uit de selectie van zes tien spelers gezet. De spits van Sparta Praag. Horst Siegl (25). is als zijn vervanger opgeroepen. Siegl scoorde in de wedstrijd Tsjechië - Malta op 12 oktober drie van de zes doelpunten voor zijn land. Skuhravy meldde zich het afgelopen weekeinde niet in Praag waar de Tsjechische selectie bijeen kwam. Naar zijn eigen zeggen had hij geen invitatie gehad om voor de nationale ploeg te spelen. De Tsjechische voetbalbond liet daarentegen weten Skuhravy per fax zowel op dinsdag als vrijdag van zijn selectie op de hoogte te hebben gesteld, net als zijn werkgever. 'Profs beschermen bij degradatie' zeist» De KNVB moet spelers beschermen van profclubs die naar de amateurafdeling degraderen. Clubs mogen in dat geval geen transferbedrag berekenen en moeten er bovendien voor zorgen dat het salaris van voetballers met een contract gewaar borgd is. Dat zijn de voorwaarden die de Centrale Spelersraad (CSR) verbindt aan de promotie-degradatieregeling die de KNVB in 1996 invoert. Amateurteams kunnen daardoor gemakkelijker doorstromen naar de profs en profclubs kunnen degraderen naar de amateurs. Voor de invoering van de regeling heeft het bestuur betaald voetbal van de KNVB toestemming nodig van de spelersraad. VS-atlete Wilma Rudolph overleden nashville Wilma Rudolph, die als eerste Amerikaanse drie gou den medailles won op de Olympische Spelen, is zaterdag op 54- jarige leeftijd aan kanker overleden. Rudolph won-in 1960 tij dens de Olympiche Spelen van Rome goud op de 100 meter (11 seconden), op de 200 meter (24 seconden) en op de 400 meter estafette (samen met Martha Hudson, Lucinda Williams en Bar bara Jones in 44,5 seconden). 'De Zwarte Gazelle', zoals zij wel werd genoemd, leed in haar kinderjaren aan longontsteking en had een lichte vorm van polio. Het vergde haar buitengewone inspanningen om te leren lopen en over haar fysieke handicaps heen te groeien. Na haar sportcarriere was zij goodwill-ambas- sadrice voor de Verenigde Staten in Frans West-Afrika, mede presentatrice van een radioshow en schreef haar autobiografiè Wilma", die later het scenario leverde voor een twee uur durend tv-drama. Rudolph, geboren op 23 juni 1940 in Clarksville, Ten nessee, werd in juli 1994 ziek tijdens een bezoek aan Atlanta. Kort daarna werd kanker geconstateerd. Japanse interesse voor Gullit Tokyo» Yokohama Flugels heeft belangstelling voor Ruud Gullit. De Japanse club is bereid ruim 300 miljoen yen (5,5 miljoen gul den) voor de voetballer neer te tellen. Yokohama wil Gullit inlij ven voor het seizoen 1995/96. De club-laat de speler vrij of hij in maart bij de start van het Japanse seizoen aanwezig is of eind mei aan het einde van het Italiaanse seizoen zal verschijnen. Scholten wil nu spelen ook Mogelijk wordt Arnold Schol ten woensdag één der oudste debutanten in Oranje. De middenvelder, vrijdag opge roepen als vervanger van de geblesseerde De Wolf, viert binnenkort zijn 32e verjaar- dag. Scholten meldde zich pas vrijdagavond in Noordwijk, waar de selectie van het Ne derlands elftal in trainings kamp bijeen is. Er stonden veel Files tussen Rosmalen en hotel Huis ter Duin. Zijn ver leden met nationale selecties is gering. Twee keer Jong Oranje, meer niet. Hij had er ook niet meer opgerekend. „Al hoorde ik de laatste tijd wel de verhalen dat ik er dicht bij zat. Maar het bleef bij die verhalen. Dat het er ooit nog eens van zo komen had ik niet gedacht." Bondscoach Advocaat noemde de uitverkiezing van de Feyenoorder een beloning voor diens spel van de laatste weken. Vooral zijn optreden in de Europese ontmoeting bij Werder Bremen woog zwaar. Maar het was niet al leen dat, vond Scholten. „In Bremen speelde de hele ploeg goed. Ik heb het ook niet alleen aan mijn eigen goede spel te danken. Het hele elftal draait goed. Dan komen er vanzelf meerdere jongens in beeld voor het Nederlands elftal." Een hoogtepunt, na drie jaar Ajax en het zesde jaar Feyenoord? Zover wilde Scholten nog niet gaan. ,,Ik zit erbij, maar heb nog niet gespeeld. Pas dan is het een echt hoogtepunt." Patrick Kluivert hield zich tegen Volendam goed staande in het echte Oranje. Op een kleurloze middag ging Oranje in het blauw en rood verscholen, was het 'andere oranje' in het wit en mocht bondscoach Dick Advocaat op zoek naar een Nederlands elftal. In het Olympisch Stadion bleef dat zaterdag letterlijk een zoektocht in de mist. Advocaat had echter, zoals altijd, genoeg gezien in een oefenduelletje tegen Vo lendam (1-1). Het Neder lands elftal is woensdag weer kleurrijk. Dus in het oranje en weer met vier spitsen tegen Tsjechië. VOLENDAM YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Het Nederlands elftal speelt de laatste jaren op de zaterdag middag voor een interland een traningsduelletje tegen Jong Oranje achter de piepende, maar nog steeds draaiende deu ren van het Olympisch Stadion. De jeugd wilde het huis uit. Jong Oranje koos voor een zelf standige en volwassen voorbe reiding, tegen Go Ahead Eagles (0-0). Het gaf Oranje de kans om een sparringpartner te zoe ken die bij de komende tegen stander paste. Volendam is van dezelfde defensieve snit als Tsjechië. Het 'andere Oranje' voelde zich beter thuis in het ei gen straatje dan de mannen van het 'echte Oranje'. Het werd im mers 1-1. Kluivert kopte met hulp van doelman Zoetebier in de 47-ste minuut raak, Stefano- vic schoot vlak voor tijd uit zijn slof met een schitterende tref fer. Dick Advocaat keek, als een goed trainer, dwars door het spel en het resultaat van deze mistige middag heen. De bondscoach keert ondanks de matige opvoering terug naar zijn oude ideeën. Oranje speelt met vier aanvallers en twee mandekkers, zo veel werd zater dag in Amsterdam wel duidelijk. Afgelopen zomer, tijdens het WK, werd dit concept in de ver zengende hitte van Florida in de ijskast gezet. Het Hollandse na jaar is fris genoeg voor een her opvoering. Alleen de namen wilde en kon Advocaat nog niet invullen. De moeilijkheden bepalen de mogelijkheden. Advocaat: „Een fitte groep is op dit moment het belangrijkst." Bij alleen maar gezonde voetballers heeft Advo caat een makkie. De voorhoede wordt dan gevormd door Bryan Roy, toch weer op links, Peter van Vossen, Ronald de Boer en Gaston Taument. Zaterdag wer den de gekwetsten De Boer. Taument en Witschge (uit voor zorg achtergehouden) vervan gen door Kluivert, Reiziger en Numan. Zij zitten woensdag op de bank. Alleen de taakverde ling tussen Van Vossen 'diepe spits' - en De Boer - 'schadu- waanvaller' - kan nog verande ren. De Zeeuw, weet ook Advo caat, kan in de zogeheten kleine ruimte minder goed uit te voe ten dan zijn Westfriese clubge noot. Dat was tegen Volendam al zichtbaar. „Ik neem dat na tuurlijk wel mee", zei de coach. Roy achter de spits, was dat dan geen mogelijkheid? De Am sterdammer speelt bij Notting ham Forest immers op die plek de sterren van de Engelse he mel. „In een ander concept", reageerde Advocaat knorrig. „Roy blijft in Oranje aan de lin kerkant." De bondscoach wenst niet te buigen voor de media- gestuurde lobby. Wat te doen als Taument of De Boer woensdag toch niet mee kunnen doen? Daarvoor had Advocaat de tweede helft tegen Volendam gereserveerd. Van Vossen kwam toen van rechts. Kluivert in de punt van de aanval éh de alleskunner Aron Winter was de scha duwspits. Maar na de positieve geluiden uit de ziekenboeg ging er alvast met een diepe zucht een klein kruis door de tweede De wagen van Schumacher vliegt omhoog. Het betekende het einde v reldkampioen werd. r de Duitser. Even later viel ook Damon Hill uit, waardoor Schumacher v De ontknoping was illustratief voor het afgelopen Formule-1- seizoen. Bizar, dramatisch, tu multueus en chaotisch. Michael Schumacher won het tot het laatste moment zinderende du el met Damon Hill. Op punten: 92-91. Schumacher werd wereld kampioen. Zonder de de Grote Prijs van Australië, gewonnen door veteraan Nigel Mansell, te voltooien. In de 36e van de 81 ronden raakte de Duitser, op dat moment koploper, met zijn Benetton van de baan. Via een muur stuiterde de bijna onbe stuurbare bolide terug op het wegdek. De aanstormende Hill kon de rondtollende auto eerst nog ontwijken, maar klapte ver volgens tegen de wagen toen hij rechts wilda passeren. De zoon van Graham Hill slaagde er weliswaar met een lekke band de pitstraat te bereiken, maar kreeg tot zijn grote verdriet te horen dat de race voorbij was. Schumacher zat op dat mo ment beteuterd langs de kant. Hoofdschuddend en peinzend, met de handen voor zijn ge zicht. In de veronderstelling dat de hoofdprijs in de handen van zijn rivaal ^zou terecht komen. Van alles spookte door zijn hoofd, de zoete droom leek een wrede te worden. Een baanoffi- cial verloste de Duitser van de nachtmerrie: „Hill heeft ook op gegeven." Schumacher balde zijn vuist en sprintte naar de box. Onder weg moest hij al talloze handen schudden. In trance maakte hij zijn triomftocht. De 25-jarige getalenteerde Duitser schreef op het circuit van Adelaide his torie. Voor het eerst sinds 44 jaar komt de wereldtitel terecht bij een Duitser. De vroegere monteur is de op een na jongste mondiale Formule-1 -kampioen. Emerson Fittipaldi was twee jaar jonger toen hij 1972 de we reldtitel opeiste. In vier jaar tijd steeg de ster van „Schummi" razendsnel. Met als voorlopig hoogtepunt zijn eerste wereldtitel. In een jaar dat het Formule-1-circus van spreekstalmeester Bernie Ecclestone onder hevige kritiek de grootste Formule-l-coureurs aller tijden om het leven kwam: Ayrton Senna. De Braziliaan verongelukte op 1 mei op het circuit van Imola. Een dag na dat de Oostenrijker Ratzenber- ger tijdens de trainingen om het leven was gekomen. De internationale automo bielfederatie F1A greep na het tragische ongeluk met dwingen de maatregelen in. Met tal van technische wijzigingen poogde zij de snelheid in te dammen. Er ontstond een polemiek tussen officials en constructeurs. Schumacher trok zich er weinig van aan. Onbedreigd leek hij op weg naar de wereldtitel. I lalver wege het seizoen had hij na de Grand Prix van Engeland een voorsprong van 47 punten op Damon I fill; 76 tegen 29. De bo bo's achtten het kennelijk de hoogste tijd in te grijpen. Bang dat de interesse voor de Formu Ie I, dus de miljoenen aan in komsten, drastisch zou teruglo pen. Schumacher hielp de heren een handje. In Engeland had hij een zwarte vlag genegeerd. Na dat het incident aanvankelijk met een sisser - geldboete - leek af te lopen, ontnam de I IA de Duitser later alsnog de overwin ning. Vervolgens kreeg de Duit ser een schorsing van twee ra ces opgelegd, nadat hij eerst nog was gediskwalificeerd na de Grand Prix van België, die hij ook op zijn naam had gebracht. De houten bodemplaat bleek niet conforn\de regels. Hill pro fiteerde optimaal van de afwe zigheid van zijn concurrent in Italië en Portugal. Hij reduceer de het verschil tot één punt. Tij dens de Grote Prijs van Europa nam Schumacher weer afstand, vorige week in Japan sloeg Hill terug. Gisteren in Australië sloeg hel noodlot toe. Het meeste geluk hij het ongeluk had Schumacher, katwijk De voetbalvereniging Katwijk heeft vorige week een excuus brief ontvangen van Ger Stolk. hoofd voorlichting van de KNVB. Het schrijven volgde op een protest van het bestuur van ile zaterdagclub, die reclameer de naar aanleiding van een op merking in het blad Voetbal 1 'o taal, het bondsorgaan. Daarin werd speler Pim Langeveld als volgt omschreven: 'ogend als een regelmatig bezoeker van De opmerking komt van Jaap Wagenaar, die in het officiële bulletin van de KNVB een serie is begonnen onder de titel 'De derby'. De rivaliteit tussen Quick Boys en Katwijk was het eerste onderwerp. Onderdeel van het verhaal was een bezoek aan de wedstrijd tussen de twee sterkste amateurclubs van Ne derland, op 22 oktober. Vanwaar de vergelijkingf Wagenaar: „Ik vind Pim Lati- geveld de mooiste voetballer van Katwijk. Alleen, hij kwam zo op mij over. Ik zag Langeveld spelen. Misschien was het wel op een afstand van honderd meter. Maar hij sjokte en dat gecombineerd met z'n lange haren". Voorzitter De Best van Katwijk, die op de vergadering van de afdeling Leiden liet arti kei aanhaalde, heeft geen zin meer om verder op de kwestie in te gaan. „Met de brief van de KNVB is voor mij de zaak afge daan". Marcel IJzendoorn heeft een hoge prijs betaald voor een dap pere redding. De doelman van i.ugdunum brak gisteren in de thuiswedstrijd tegen VIJG na een half uur zijn been, toen hij het derde doelpunt van de Ha genaars verijdelde. VIJG-spits Marco Gerla verloor bij zijn doelpoging de controle over de bal kon een botsing met Ijzen doorn niet meer vermijden. Al snel bleek dat er iets ernstigs aan de hand was. Jeroen Brus see was als één van de eersten bij IJzendoorn: „Het was ver schrikkelijk. We konden hele naai niets voor hem doen. Zijn linkeronderbeen stond in een vreemde hoek op de rest van het been. I lij lag daar pijn te lij den en het leek een eeuwigheid te duren voor de ambulance kwam." Wrang detail was het feit dal de ambulance eerst met gillende sirenes langs het Lugdunum terrein naar IJVS reed. Na vijftien minuten kon de 25 jarige IJzendoorn, werk zaam bij computerfabrikant lüser, worden vervoerd naar het AZL. waar hij om zeven uur on der algehele narcose is geope reerd. Brussee, zelf al lange tijd geblesseerd, had IJzendoorn voor de operatie nog gesproken: „Hij zei dat hij het geweldig vond dal het nog 2-2 is gewor den en ik moet zeggen dat alle spelers ook heel blij waren dat zijn redding hij die bal uiteinde (zie verder pagina 19) LEIDEN» ERIK V MEDEWERKER De voetbalwedstrijd Docos-UDWS (6-1) in de vierde klasse A is gisteren volledig uit de hand gelopen, lak voor het einde van het Leidse onderonsje sloegen bij (JL)WS-speler Gary Thompson de stoppen door, waarna hij arbiter Siecker in de buik trapte. De leidsman besloot het duel ondanks dit incident niet te staken. De aanleiding van de commotie was een twijfelachtige beslis sing omtrent een strafschop voor Docos, gevolgd door het afkeu ren van een doelpunt van UDWS wegens buitenspel. Loek Dros (UDWS) reageerde vervolgens zijn irritaties af op de benen van Ronald Devilee en mocht vertrekken. Ploeggenoot Mink ont snapte aan hetzelfde lot omdat zijn slaande beweging niet werd gezien. Na rust leken de gemoederen tol bedaren te komen, maar toen Docos-speler Hans van Marwijk theatraal ging liggen en daar mee Lancel zijn tweede gele kaart aansmeerde, ging het weer mis. UDWS-Trainer John Verschoor stormde het veld in om ver haal te halen bij Van Marwijk en Gary Thompson deed hetzelfde bij scheidsrechter Siecker. Dit leidde tot rood voor de speler die zijn verbale uitingen met fysieke uitingen kracht bijzette. „Hij zei 'Ik houd niet van die kleur van jou' en toen zei ik 'Je moet eens een toupetje kopen", verklaarde Thompson de aan leiding van de rode kaart en zijn trap. Scheidsrechter Siecker ontkende desgevraagd ook maar iets tegen de speler gezegd te hebben. Dat het de UDWS-ers, waarvan enkelen het verhaal van Thompson bevestigen, echter ernst is met de aantijgingen blijkt uit hel feit dat er serieus overwogen wordt een aanklacht bij de politie in te dienen. (zie verder pagina 18) MOSKOU ROB VAN DER ZANDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De handbalsters van Saturnus zijn onder de indruk van de naargeestige ambiance in Kiev, maar meer nog vanwege de dreigende sfeer die er in de stra ten heerst. Trainer Zsigmund Makay en manager An Plug ver bieden de speelsters alleen bui ten het hotel te gaan. Hoewel de ploeg een en al vriendelijkheid ontmoet, wordt er geloerd op westerlingen die Amerikaanse dollars op zak hebben. De Oek- raïners betalen met hun kupons, dat is monopoly-geld en één dollar is 130.000 kupon, maar dat kan morgen weer meerlijn. Een Oekraïner die 40 dollar per maand verdient, is gelukkig. De sfeer is goed binnen de ploeg. Misschien wel iets té goed, vindt trainer Makay. Op zaterdagavond wordt de vloer van de hal getest. Het is een weinig aantrekkelijk houten op pervlakte. Ook de kou in de hal leidt tot irritaties. Het hars dat de speelsters op hun vingers smeren wordt pas bij een be- paald^tempemtuut^wi kleverig. Nu is het effect nihil. Na een goede nachtrust en een slechte lunch (An Plug be stelde voor de ploeg brood, be leg, koffie en thee maar er kwam koude spaghetti met jus d'orange) zijn de speelsters op zondagmiddag klaar voor het duel. Bij daglicht blijkt de sporthal in een achterafbuurt naast een minivuilnisbelt te liggen. De vergelijking met die belt kan de hal ook doorstaan. Het is er bin nen smerig en het stinkt onge looflijk in de kleedkamers en toiletten die nu pas worden be zocht. Sommige speelsters ko men bijna kokhalzend terug van de wc waar uiteraard geen toi letpapier is. Ie/dereen is gelukkig al in tenue in de bus gestapt. Douchen gebeurt in het hotel. Het is niet duidelijk waarom de wedstrijd niet wordt gespeeld in het veel modernere trainingsin stituut van Spartak dat even buiten de stad ligt. Op de wed strijd komen zo n 200 toeschou wers af die gratis naar binnen mogen. De handbalwedstrijd, die wordt opgenomen en 's avonds op tv wordt uitgezon- den, heeft concurrentie i voetbalinterland Oekraïne-Est land die iets later begint. Dit EK-kwalificatieduel is vanuit de hotelkamer op de bovenste ver dieping van Sport live te aan schouwen. Als de speelsters van Spartak de hal betreden kijkt men in het Saturnus-kamp met enige res pect. Dit is dus het grote Spar tak dat jarenlang werd getraind en gedrild door de vermaarde Russische bondscoach Turchin. In Nqderland kent men hem nog van de WK in ons land toen hij zijn vrouw, die meespeelde, langs de lijn een oorvijg gaf. Turchin overleed vorig jaar op de bank aan een hartaanval tij dens een Europacup-wedstrijd van zijn ploeg. Over in het har nas sterven gesproken. Spartak dus, dertien keer win naar van een Europese cup en twintig keer kampioen van de toenmalige Sovjet-Unie. Vooral- de lengte van het team (op en kele speelsters na is dit ook het nationale team van de Oekraï ne) is indrukwekkend. Als de Hollandse klompjes zijn over handigd en de vlaggen zijn ge hesen (de Nederlandse drie kleur blijkt rood-blauw-wit te zijn) begint de wedstrijd die ei genlijk nimmer een echte wed strijd wordt. Spartak dat woensdag per bus naar Nederland afreist om zaterdagavond in de 5 Mei-hal de return te spelen is te sterk en krijgt ook nog eens de hulp van twee erg partijdig fluitende arbiters uit Kroatië. Het arbitra le duo doel er weinig aan om de schijn van omkoping weg te ne ten-straffen en strafworpen (voor Spartak) alsof het niks is. In totaal neemt de thuisploeg 14 penalty's die op één na vlek keloos worden benut door Na talia Derepasko. Keepster Moni que van der Poel die er nog een paar aardige reddingen uitgooit en vanaf de tribune wordt beko geld met schroefjes, weet niet wat haar overkomt. Minimaal de helft van de pingels zijn pre sentjes. Alles zit tegen en bij rust is het al 16-7. De finish wordt gehaald met 33-16. De doelpuntenmakers: Nicoleta Boriceanu (6), Genie van Jaars veld (5). Jorinde Koster (2), Bet ty Renfurm, Elly van Leeuwen en Simone Lakeman (1). „Verliezen was ingecalcu Doelvrouwe Monique van der Poel: 33 keer vissen. leerd, maar de arbiters hebben ons kansloos gemaakt", zei Ma kay na afloop. „Een schande", brulden de speelsters in koor. „Ik sta nog te trillen van woe de", zei Simone l.akeman. De met een rode kaart weggestuur de Jorinde Koster stak haar middelvinger omhoog voor de tv-camera's, dat was ook klare taal. 's Avonds hij het slotbanket met de Spartak-meiden werd FOTO ARCHItf het toch nog gezellig. Ook al moeten die Oostblokkers vol gens de Saturnus-speelsters al tijd zo vroeg naar bed. En ach, het was toch maar een uit wed strijdje, zoals alle anderen. En als je dan die wedstrijd weg denkt blijft er 'uitje' over.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15