Wijzigingen inde vergoeding voor tandheelkundige hulp Flora Band moet stevig doorlopen in Londen Droomwens Dirk Messemaker komt uit K V Vc ZiekenfondsRaad MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 LONDEN/RUNSBURG* BRENDA FILIPPO De Zaterdagmorgen tien uur. Zelfs tussen de grafstenen op de begraafplaats zijn politiehelmen zichtbaar. Met dicht geschroefde brievenbussen, wegversperringen, ambulan ces en een horde militairen en poltiemannen is de Lon- dense City klaar voor de grote Lord Mayor's Show waarin over een uur 5.000 mensen meelopen. Ondanks de stromende regen storten steeds meer mensen zich in het feestgewoel dat zich voornamelijk rond de St. Paul's Cathedral concentreert. Op de grote kermis kopen ouders Britse vlaggetjes voor hun kroost en staan er - ondanks het redelijk vroege tijdstip - al lange rijen wachtenden voor de verrijdbare damestoiletten. Overal lopen vrolijk uitgedoste straatverkopers met bal lonnen, programmaboekjes en vlaggetjes. een hoog tempo lopen de eerste deelnemers voorbij. Geen gaten Aangezien de BBC live uitzendt, mogen er geen gaten in de stoet vallen. De mensen marcheren zo snel voorbij dat het publiek nauwelijks de kans krijgt om te laten bezinken wat ze nu einde lijk voorbij hebben zien trekken. Zo rijden er 35 oude mini's mee, heeft het persbureau Reu- (er mensen zo gek gekregen om hun hoofd in papieren compu ters en televisie's te stoppen. Aan beide kanten van het hek zit de stemming er goed in. Zo wel toeschouwers als deelne mers brullen luid 'yeah' tegen elkaar, spontane glimlachen worden uitgewisseld. In totaal lopen er 135 groepen mee: de muziekkorpsen van diverse re gimenten en allerlei bedrijven en instellingen. Gelukkig treedt de Flora Band in het het rood op en is de groep daardoor vanuit de verte al goed zichtbaar. Eerst rijdt de met bloemen bedolven Rover voorbij. „Hey, man, can you see it?" roept iemand uit het pu bliek. Er wordt wat gegrinnikt. Het bord met de tekst The flo wer exporters of Rijnsburg thank Brittain for operation Market Garden 1944-1994' is door het hoge tempo en de ge ringe afmeting nauwelijks lees baar. Maar het bedrijfsleven kan opgelucht ademhalen, want al les staat ook beschreven in de programmaboekjes. Direct ach ter de wagen marcheert de Flo ra Band: strak op één lijn en he vig blazend. De 54 muzikanten oogsten spontaan applaus en zijn dan snel weer verdwenen. De Britse Valery Alliez is zeer verrast: „O, we hebben genoeg grootste groeperen zich rond St. Paul's tie Guildhall (het startpunt van de show) en Mansion House (de dienstwoning van de nieuwe burgemeester). De poltieman nen zetten de laatste hekken voor het geduldige publiek. Strooiwagens spuiten zand op de spiegelgladde route. De klok tikt en de persfoto grafen dribbelen nerveus heen en weer op de houten vlonder aan de Ludgate Hill. Het pu bliek tuurt verwachtingsvol in de richting van St. Paul's. Door nat en moe van het wachten blazen kleine kinderen alvast zo hard mogelijk op kleine toeters. Op de Lugate Hill staat de 70- jarige Joyce Temer tegen het hek geperst. „Ik sta hier al een uur, want ik wil niets van deze show missen. Jammer genoeg regent het meestal op deze dag van het jaar", aldus de Londen - In haar hand houdt ze het glimmende programmaboekje stevig vast. Ze heeft gelezen dat er een buitenlands muziekkorps meeloopt en vindt dat 'hoogst ongewoon'. „De show is een ty pisch Britse aangelegenheid. Daar doen andere landen nooit aan mee. O, er komt ook een bloemenwagen? Wat leuk, in deze tocht zie je nauwelijks bloemen, wel veel paarden en soldaten." Om half twaalf zijn opeens kleine stipjes zichtbaar in de buurt van St. Paul's. Er gaat een luid gejuich op en als de Lon- dense politie te paard voorbij rijdt houdt het opeens op met regenen. Dicht op elkaar en in muziekkorpsen. Maar dit is de eerste keer dat ik bloemen zie. Ik vond de Hollanders heel goed. En dat ze optreden in het rood, was geweldig. Omdat het hier altijd regent, lopen de an dere korpsen in lange regenjas- Topprestatie Na de show ontmoeten muzi kanten en supporters elkaar weer. Vóór de parade werden beide groepen streng geschei den. Alle bandleden stralen en weten zeker dat ze een 'topprestatie' hebben neergezet. „We hebben veel beter ge speeld dan anders. Iedereen was ook zo gemotiveerd. Mis schien zelfs te veel, want daar door warem we meer gespan nen dan anders", aldus Rijns burger André Heemskerk. „Het publiek was geweldig. Veel vlag getjes langs de kant. In Neder land applaudiseren de mensen nauwelijks. Hier merk je dat ze de melodieën zelfs herkennen." Maar de organisatie liet nogal wat te wensen over, is de alge mene opvatting. Rijnsburger Cees van Duijn: „Samen met de rest moesten we in de stromen de regen wachten tot de show begon. Ik voelde de kou van het gras zo in mijn tenen trekken. Die jongens stonden thee te schenken onder een afdakje, maar de krentenbollen konden we uitwringen." Grote passen „Eigenlijk moesten we vlak ach ter de corsowagen lopen, maar het startsein kwam te laat. Toen we de bocht omlcwamen, was die auto al lang voorbij. Dat gat moest dicht en we hebben echt met enorm grote passen gelo pen. Maar met dat tempo trok ken we de boel achter ons ook open. Die moesten ook harder en er liepen ook kleintjes bij. Ei genlijk onverantwoord", vindt Oegstgeestenaar Kees Snel. „Om de vijfhonderd meter stond er iemand te klokken", al dus Van Duijn „En het werd nog opgeschreven ook." Halverwege was een rustpau ze ingelast. De Flora Band-le den hadden gehoopt op een een warm plekje. „Kijk, ik be grijp best dat ze het tafelzilver niet te voorschijn halen. Maar dat je niet eens effe rustig bin nen kon zitten, vond ik toch te Walford 667ste burgemeester van Londen LONDEN Met The Lord Mayor's Show ontvangt Londen elk jaar op feestelijke wijze zijn nieuwe burgemeester. Sinds afgelopen vrijdag is dat de 59-jarige jurist Christopher Walford. Wal ford is de 667ste burge meester van Londen. Hij heeft geen politieke verant woordelijkheid, maar is meer een soort ambassa deur die de belangen van heel Groot-Brittannië en Londen in het bijzonder moet verdedigen. De Lord Mayor blijft slechts één jaar aan en kan niet worden herkozen. Traditioneel heeft iedere burgemeester een thema. Walford zal zich de komende twaalf maan den inzetten voor het wel en wee in de gezondheids zorg. gek. Je kreeg een zakje met twee sneetjes brood en nog wat spul len en dat kon je staand opeten", schrijft Heemskerk. Volgens Snel vroegen veel muzikanten uit welk regiment de Flora Band afkomstig was. „Als je dan 'we are civilians' antwoordde, keken ze je aan of ze water zagen branden." Kippevel Als een van de gasten van de Lord Mayor bekeek de Rijns- burgse burgemeester F. Jonk man het optrden van 'zijn' Flora Band vanaf de eretribune voor Mansion House. „Ik kreeg kip pevel toen ik een korps en een bloemenwagen uit mijn eigen dorp voorbij zag komen. Toen ze voorbij waren, keek ik ook heel trots om me heen", bekent Jonkman glimlachend. „Iedereen vroeg of het profes sionals waren. De deelname van een buitenlands band was al heel uniek. Maar er doen zeker nooit amateurs mee", vertelt Jonkman. LONDEN/RUNSBURG BRENDA FILIPPO Voor Katwijker Dirk Messema ker (26) is deelname aan de Lord Mayor's Show in Londen een droomwens. Hij speelt al veertien jaar in de Rijnsburgse Flora Band. Al die tijd houdt Messemaker zijn grote even beelden - de Guards, de mu ziekkorpsen van de Britse land macht - nauwlettend in de ga ten. De Katwijker is een van de initiatiefnemers. De trip, de ver blijfkosten en de bloemen heb ben in totaal zo'n 50.000 gulden gekost. Het geld is door spon sors bij elkaar gebracht. „Ik heb de show al een aantal keren op televisie gezien. Het was echt de grote wens van de band om hier een keer te kun nen spelen. Maar het is een ere- optreden en je wordt er dus voor betaald. Dat heeft ons al tijd tegengehouden", legt Mes semaker uit. 1 let balletje ging begin dit jaar rollen. Messemaker: „De direc teur van de Rabobank in Rijns burg is helemaal gek van de Flo ra Band. De show kwam ter sprake en het is vijftig jaar gele den dat Market Garden speelde. Besloten werd om eens te kijken of het mogelijk was om die twee gegevens samen te voegen." Via zijn contactpersoon bij de Royal Marines kreeg hij de naam van dé man achter de schermen van de show, Domi nic Reid. „Er zijn videobanden, tapes en foto's gestuurd kregen we te horen dat we mochten meedoen. En dat is echt uitzonderlijk, want er lo pen nooit buitenlandse muziek korpsen mee. Ze kijken echt wel wat ze in huis halen. Er doen al leen professionals mee en wij zijn amateurs", aldus Mess ker die er op wijst dat de Flora Band in de hoogste divisie speelt en daar regelmatig eerste prijzen opstrijkt. „Maar wij zijn helemaal ge specialiseerd in deze stijl. Ortze muziek komt ook allemaal uit Engeland. We hebben sinds kort zelfs uniformen die bijna een exacte kopie zijn van die van de Coldstream Guards. Alleen onze knopen hebben een ander em bleem. De uniformen zijn hier gemaakt, in de fabriek die ook aan de Guards levert. Dat we hier mogen optreden, is echt Trots marcheren de 54 muzikanten van de Rijnsburgse Flora Band door het centrum van Londen tijdens de Lord Mayor's Show. Zij deden als enig buitenlands korps mee aan deze typisch Britse aangelegenheid. ifii&tnaaÉiU Belangrijke informatie voor ziekenfondsverzekerden en particulier verzekerden/studenten met een standaard(pakket)polis Bent u ziekenfondsverzekerd of heeft u een particuliere ziekte kostenverzekering met een standaard(pakket)polis of bent u student met een standaard(pakket)polisDan bevat deze advertentie belangrijke informatie voor u. Met ingang van 1 januari 1995 verandert namelijk de vergoeding voor tandheelkundige hulp. Als u een particuliere ziektekosten verzekering heeft-anders dan een standaard(pakket)polis- dan geldt deze informatie niet voor u. Tandheelkundige zorg voor jongeren vanaf 1 januari 1995 Jongeren tot en met 18 jaar houden recht op vergoeding voor uitgebreide tandheelkundige hulp. Zo blijft het bezoek aan de tandarts voor o.a. periodieke controle, aanbrengen van fluoride, maken van vullingen en trekken van tand of kies vergoed. Voor jongeren is controle minstens één keer per jaar noodzakelijk. In overleg met'de tandarts kan deze controle, als dat nodig is, vaker dan één keer per jaar plaatsvinden. Voor zieken fondsverzekerden vanaf 13 jaar is deze jaarlijkse controle verplicht en dus een voorwaarde om ook het jaar daarop voor volledige vergoeding in aanmerking te komen. De tandartskaart blijft daarom bestaan. Kr kronen, bruggen, gegoten vullingen en orthodontie (o.a. beugels) daarentegen, worden niet langer vergoed. Alleen als er sprake is van zeer ernstige afwijkingen, zoals bijvoorbeeld een gehemeltespleet, blijven deze voorzieningen vergoed. Behandelingen die vóór 5 november 1994 zijn aangevangen of bij het ziekenfonds zijn aangevraagd, kunnen in 1995 worden voortgezet en blijven op basis van de oude regeling vergoed. oor volwassenen vanaf 19 jaar wordt de meeste tandheelkundige hulp niet langer vergoed. Vanaf 1 januari 1995 blijven vergoed: periodieke controle, onderzoek naar de oorzaak van klachten, wegnemen van scherpe randen van gebitselementen, opsporen en wegnemen van pro theseklachten, voorschrijven van geneesmiddelen, verwijzen naar een tandarts-specialist, instructie mondhygiëne, verwijderen van tandsteen en chirurgische tandheelkundige hulp van specialistische aard. Ook voor volwassenen is controle minstens één keer per jaar noodzakelijk. In over leg met de tandarts kan deze controle, als dat nodig is, vaker dan één keer per jaar plaatsvinden. Voor ziekenfondsverzekerden is deze jaarlijkse controle verplicht en dus een voorwaarde om ook het jaar daarop voor vergoeding in aanmerking te komen. ^)it betekent dat u alleen bovenstaande behandelingen vérgoed krijgt. Indien een andere behandeling moet plaatsvinden (bijvoorbeeld maken van vullingen of trekken van een kies) moet u dit voortaan zelf betalen. Alleen als er sprake is van zeer ernstige afwijkingen blijven deze voor zieningen vergoed. Behandelingen (zoals het aanbrengen van een prothese) die vóór 5 november 1994 zijn aangevangen of bij het ziekenfonds zijn aangevraagd, kunnen in 1995 worden voortgezet en blijven op basis van de oude regeling vergoed. Is aanvullend verzekeren mogelijk? Sommige behandelingen worden dus niet vergoed. Een toenemend aantal zorgverzekeraars ontwikkelt daarom een aanvullende verzekering (voor jongeren én volwassenen) voor deze behandelingen. Informeer dan ook bij uw ziekenfonds of ziektekostenverzekeraar of u zich aanvullend kunt verzekeren. Meer informatie? Er ligt een uitgebreide folder voor u klaar! oor meer informatie over de nieuwe regeling kunt u zich dus wenden tot uw ziekenfonds of ziektekostenverzekeraar. Uiteraard kunnen ook uw tandarts of orthodontist u informeren. Vanaf begin december vindt u bij hen een speciale folder. Hierin kunt u lezen wat de nieuwe regeling voor u inhoudt. De folder is ook verkrijg baar bij het postkantoor of de bibliotheek. Dus vraag naar de folder! Dit is een publikatie van de ZiekenfondsRaad. Aan deze publikatie kunnen geen rechten worden ontleend. Postbus 396, 1180 BD Amstelveen ortom, behalve het aantal controles en het niet langer vergoeden van kronen, bruggen, gegoten vullingen en orthodontie, verandert de vergoe ding voor tandheelkundige hulp voor jongeren niet. Wanneer een jongere 19 jaar wordt, komt hij of zij automatisch in de regeling voor volwassenen. Tandheelkundige zorg voor volwassenen vanaf 1 januari 1995

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12