Zweden bang voor gevolgen toetreding tot Europese Unie Battre inne an ute Energieke grijsaards spelen in Senaat VS eerste viool Feiten &Meningen Milieubeleid paarse coalitie bont en blauw ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 2 ZAT NIEUWSANALYSE Het was een eerste grove kras in het zo zorgvuldig opgebouwde beeld van een paarse vrinden-équipe, en uitgerekend Wim Kok werd er het slachtoffer van. In een wanhoopspoging te ontsnappen uit de zelf- gecreëerde warboel rond de sluiting van de kerncentrale in Borssele suggereerde D66 woensdagnacht dat de premier in zijn vori ge leven als minister de Kamer op het ver keerde been heeft gezet. De aantijging, even loos als vals, tekent hoe de paarse 'roept U maar'-cultuur snel in bont en blauw ein digt. Vooral op milieugebied blijkt de drie hoeksrelatie vol ontrouw. Kok moet deze week, staande voor d'e scheerspiegel, eventjes zijn bekropen door een gevoel van politieke vervreemding. De man die een jaar geleden nog heftig werd bekritiseerd wegens zijn zwakke leiding aan een PvdA in paniek, is nu de onomstreden, en onder zijn ministers zelfs om zijn ont spannen aanpak geprezen, aanvoerder van een uniek verstandshuwelijk. Volgens D66 heeft Kok deze zomer als minister ten onrechte gesuggereerd dat de Kamer nog invloed heeft op de beslissing over het al of niet openhouden van de kern centrale in Borssele. „Die invloed blijkt juri disch wat minder te zijn, waarmee het par lement op het verkeerde been is gezet", kraaide de debuterende D66-woordvoerster Jorritsma. De kritiek raakte kant noch wal en niet alleen omdat Koks bemoeienis met Borssele onder het vorig kabinet welgeteld twee minuten heeft geduurd. Het was immers ook al lang en breed be kend dat een besluit om Borssele alsnog te sluiten (nadat eerder een moderniserings vergunning was verleend) de Staat der Ne derlanden makkelijk op het verwijt van on behoorlijk bestuur zou komen te staan. De D66-aanval diende dan ook vooral om de eigen partijperikelen te maskeren. Met par tijgenoot Wijers op Economische Zaken, die vóór modernisering van Borssele is en een fractie die eigenlijk tégen is, zat D66 klem. Het gespartel van de Democraten zou bij na de aandacht afleiden van het echte poli tieke probleem waar de coalitie voor staat. Als het op milieubeleid aankomt, blijkt het paarse kabinet namelijk gebouwd op dun ijs, waarbij de coalitiepartners op hun eigen schotsen elk een andere kant op drijven. De PvdA is niet alleen tégen Borssele, maar ook tégen uitbreiding van het vliegveld Beek, vóór introductie van het rekeningrijden en vóór invoering van een energieheffing. De WD neemt op al die punten een diametraal andere positie in: de partij wil nachtvluch ten op het 'Airport Maastricht-Aken', Bors sele langer openhouden, geen zwaardere belastingen voor automobilisten en liever geen energieheffing. D66 bekleedt op alle belangrijke milieu- onderwerpen een middenpositie, en dat blijkt lastig regeren. De partij probeert manmoedig de valkuil uit het begin van de jaren tachtig te omzeilen, toen onder Ter- louw en Zeevalking een snelweg door 'dat bosje' te Amelisweerd werd aangelegd en gasboringen in de Waddenzee werden toe gestaan, waarna de partij prompt werd ge- dec erd. De WD op haar beurt ergert zich groen en geel aan het gepruts van de PvdA met Beek en het Borssele-gedraai van D66. De liberalen zien er slechts doorzichtige pogin gen van de coalitiepartners in om ten be hoeve van hun achterbannen een mooie politieke show op te voeren. „Als jullie zo doorgaan, weten wij wel raad met die ener gieheffing van jullie", klonk het de afgelo pen weken dan ook dreigend binnen de WD. De toch al niet geringe anti-paarse elementen binnen de fractie roerden zich De WD ziet de bui namelijk al hangen. Op papier bestaal er in de Tweede Kamer een ruime meerderheid voor een streng milieubeleid. Niet alleen PvdA en D66, maar ook de splinters Groen Links, SP, RPF, GPV en zelfs de ouderenpartijen zijn steeds groener geworden. De WD kan slechts uit dat isolement komen door de hulp in te roepen van het CDA. Maar die zitten in de oppositie en vreemdgaan is nu eenmaal niet bevorderlijk voor het paarse verstands huwelijk. Wanneer de paarse regeringspartijen hun meningsverschillen vrolijk laten voortwoe keren, betekent dat in de praktijk dat het kabinet telkens een beroep moet doen op wisselende meerderheden in de Kamer. Het voordeel daarvan is dat zowel de regerings fracties als de individuele ministers alle ruimte hebben om aan hun eigen denk beelden te blijven hangen. Flet nadeel is dat die wisselende meerderheden steeds vaker ten koste lijken te gaan van één partij, de WD. De oppositie doet alles om daarbij nog wat zout in de wonde te strooien. Bo vendien neemt zo de ruimte af voor deals rond bijvoorbeeld de Betuwelijn en Schip hol. Premier Kok heeft dat probleem deze week onderkend, en het vertrouwde beraad in Het Torentje in ere hersteld. Tot aan de kwestie-Borssele hadden Kok en de fractie leiders in de werkkamer van de premier slechts beleefd standpunten uitgewisseld. Kok hoorde hel allemaal rustig aan. Nu het tijd wordt voor besluiten, moet hij laten zien dat hij ook in staat is op tijd discipline binnen 'paars' te brengen. DEN HAAG PETER DE VRIES 'Wat maakt liet uit hoe we stemmen, de regering zegt uiteindelijk toch ja Binnen of buiten 'Europa', wat is voor Zweden het beste? Morgen moe ten de Zweedse kiezers het antwoord op die vraag weten als ze naar de stembus gaan om zich uit te spreken over toetreding tot de Europese Unie. Voor- en tegenstanders ontlopen elkaar in de laatste peilingen nauwelijks, al verwachten waarnemers dat de Zweden op het laatste nip pertje toch ja zullen zeggen. Éen ding staat al vast: Zweden wordt nooit meer zoals het is geweest. De Zweedse straten, zoals hier in Stockholm, hangen vol met posters Het informatielokaal v Pippi'Langkous is, bij monde van haar bedenkster de schrijfster Astrid Lindgren, in ieder geval tegen. Het ei genzinnige kind met haar opvallende rode vlechten staat niet alleen. Peilingen geven aan dat een meerder heid van de Zweedse vrouwen, van televisieheldin tot minister van landbouw, niets moet weten van 'Brussel'. Niet eens zozeer omdat 'Brussel' wordt ervaren als een vrouwonvriendelijk, bureaucratisch en ondemocratisch gedrocht. Nee, het is veeleer uit angst voor het verlies van hun baan dat veel Zweedse vrouwen morgen nej zullen stemmen. De gedachtengang is eenvoudig. Toe treding tot de Europese Unie betekent dat Zweden de buikriem de komende jaren stevig moet aanhalen om in de pas te komen met de overige lidstaten. De torenhoge staatsschuld (275 miljard gulden) bij voorbeeld moet omlaag, anders kan Zweden straks niet meedoen aan de invoering van een gezamenlijke Eu ropese munt. Bezuinigen betekent dat de overheid moet snijden in haar voorzieningen en haar ambtena renapparaat. Bezuinigingen die de vrouwen als eerste én dubbel treffen. Veel overheidsbanen zijn namelijk in handen van vrou wen. En wanneer het uitgebreide voorzieningenpakket op de ontleedtafel wordt gelegd zouden ouderschaps verlof (vijftien maanden) en kinderdagverblijf kunnen sneuvelen. De vorige regering, onder leiding van Carl Bildt, is al begonnen met snijden. Zo krijgen werkne mers hun eerste ziektedag niet langer uitbetaald en kan een ouder de eerste dag dat een kind ziek is niet langer op staatskosten thuis blijven. IN DE KNOOP Bildt moest wel ingrijpen. Tientallen jaren heeft Zwe den model gestaan voor rest van Europa. De verzorging van wieg tot graf, de geborgenheid, 'trygghe'genaamd, die het systeem bood wekte in veel landen afgunst. Zweden kende bijvoorbeeld nauwelijks werkloosheid omdat de overheid zelf voor tijdelijke banen zorgde. In de praktijk bleken die banen echter permanent waar door het overheidsapparaat steeds verder uitdijde. De laatste recessie bracht zoveel werklozen met zich mee dat de overheid ze ook niet meer kwijt kon, en ook fi nancieel in de knoop kwam. Volgens Bildts vorige maand aan het bewind gekomen opvolger, de sociaal-democraat Ingvar Carlsson kan de welvaartsstaat alleen in stand worden gehouden als Zweden toetreedt tot de Europese Unie. „Denk niet dat alles bij het oude blijft als we geen lid worden. Zonder hulp van Europa kunnen we onze financiële en econo- i Zweden. mische problemen niet oplossen. Niet meedoen bete kent dat de overheid juist meer moet snijden in haar uitgaven", aldus Carlsson eerder deze week in Uppsala. Zijn minister van finaneïen heeft al gewaarschuwd voor belastingverhogingen. De netto-bijdrage die het rijke Zweden na een over gangsfase van vijfjaar bijvoorbeeld moet afdragen aan Brussel wordt volgens de premier gevonden in verho ging van de produktie. De industrie profiteert namelijk van toetreding door een betere toegang tot de Europese markt. Investeerders zullen meer vertrouwen hebben in. Zweden wanneer het land verankerd ligt in 'Europa' en het zijn economie op de gezamenlijke markt afstemt. Het is een boodschap die bij zijn landgenoten niet dui delijk is overgekomen. Carlsson bemoeit zich pas de laatste dagen intensief met de campagne. Zijn partij is intern verdeeld. Carls son heeft zelfs twee ministers in zijn regering die uitge sproken tegenstanders zijn van toetreding en die óok actief stemmen werven. Carlsson wil een scheuring in zijn partij voorkomen, maar zijn terughoudendheid is wat hypocriet want hij heeft in 1991 zelf het lidmaat schap aangevraagd. De Zweden kunnen overal terecht voor informatie over de Europese Unie. Op centrale punten in steden en dorpen staan houten blokhutten van waaruit voor- en tegenstanders de nog aarzelende kiezers bestoken. Jon geren krijgen condooms uitgereikt met de pakkende tekst 'Bcittre inné an ute' beter erin dan eruit. Het be drijfsleven, dat staat te trappelen om de Europese markt te veroveren, doet ijverig mee. In de grote steden bemannen enthousiaste studenten de door het be drijfsleven opgezette voorlichtingsbureau's 'EU-Fakta'. Hans Anders Carlsson (geen familie van de premier) staat in het kantoor in Göteborg bezoekers te woord. De afgelopen zomermaanden heeft hij Zuid-Zweden afgereisd om op markten en beurzen de Zweedse bur gerij voor te lichten over de Europese Unie. Hij consta teert nog steeds een zekere onverschilligheid. „Mensen zeggen dat ze er niks van weten en er niks van willen Carlsson verwacht morgen geen hoge opkomst. „Veel mensen denken dat het eigenlijk niet zo veel uitmaakt hoe ze stemmen. De regering zal uiteindelijk toch wel tot toetreding beslissen."' De peilingen van de laatste dagen bevestigen die visie: 44 procent van de Zweden gelooft dat hun land binnen twee jaar lid zal zijn van de Unie, ongeacht de uitkomst van de stembusgang. Carlsson: „Er zijn natuurlijk precedenten. Een meerder heid van de bevolking was in de jaren zeventig tegen het veranderen van de rij-richting. De regering deed het FOTO'HANS JACOBS toch. Een meerderheid was tegen het gebruik van kernenergie. De regering heeft daarop een defini tieve beslissing uitgesteld tot 2010 en zegt nu dat we onze kerncen trales niet kunnen missen. Als het 'nee' wordt dan zal de regering daar niet direct tegenin gaan, maar het lidmaatschap is op den duur onvermijdelijk. TOEKOMST FOTO FREDERIK FUNCK Zweedse stem beslissend voor Noorwegen De Noren zullen hun Zweedse buren volgen wanneer die nior- gen kiezen voor aansluiting.' bij de Europese Unie. Dat blijkt ui| twee opiniepeilingen waarvan de resultaten gisteren bekencj zijn gemaakt. Zesenveertig procent van de Noren vijf procent meer dari een maand geleden is ge neigd voor toetreding te stem men als ook de Zweden 'ja' zeg gen, aldus een peiling in op dracht van de krant Aftenpostetij Eenenveertig procent zeven procent minder dan vorjj>e 1% maand zei hoe dan ook 'üeï te zullen stemmen bij het refe rendum op 27 en 28 november, v^( Een tweede peiling, in opdrachtr van de socialistische Noorse kranten, liet zien dat voor- en, gp) tegenstanders elkaar met ij'fcr procent in evenwicht houden.i^; Vorige maand was; die. verf)pur! ding nog 37 tegen 42 procent ft* Varför Sverige bör ga med i den Europeiska Gemenskapen Zijn mening wordt gedeeld door 'Beter erin dan en Anne-Lisa, die in Falun, in het spreekwoordelijke hart van Zwe den deel uitmaakt van de vrijwilligers van het 'EU-Fak ta' kantoor. Zij heeft het in de landelijke provincie Dalarna, met zijn talrijke karakteristieke rood geverfde Falun Rödfarga) houten huisjes, heel wat moeilijker om een gewillig gehoor te vinden. „We weten wat we hebben, niet wat we krijgen. Dat is de reactie die je van veel mensen krijgt. Iedereen denkt dat er veel zal veranderen. Maar voor de gewone man verandert niet veel. Het lidmaatschap is vooral belang rijk voor onze economie. We mogen de aansluiting niet missen. Bovendien moeten we er in 1996 bij zijn. Dan vergadert de EU over zijn toekomst, over hoe Europa er in de volgende eeuw moet uitzien. Dat is ook mijn toe komst. Het zou een ramp zijn als we dan niet meepra- Poppenkastspeelster Rosemarie Lantzsch uit Alvdalen meent dat het lidmaatschap het 'kleine Zweden' uit zijn isolement haalt. Anderen zijn juist bang dat Zweden zijn identiteit zal verliezen. De openheid van de Zweed se samenleving wordt buiten Scandinavië nergens te ruggevonden. 'Brussel' geldt als tegenpool, als voor beeld van achterkamertjespolitiek. Ook de Zweedse re gering geeft toe dat de EU wat dat betreft niet ideaal is, maar dat is nog geen reden om er buiten te blijven. Het debat mist de felheid van de discussies in Noorwe gen, dat over twee weken naar de stembus gaat. Dat wil niet zeggen dat er door sommigen niet fel oppositie wordt gevoerd. Sylvia bijvoorbeeld, een studente uit Stockholm en lid van de Miljöpartietmeent: „De EU is een rijkeluisclub. Het is kolonialistisch zoals we sinds de dagen van Columbus niet meer hebben gezien. Ook ten behoeve van de Derde Wereld en het milieu moe ten we er buiten blijven". Anne-Lisa: „Vervuiling houdt niet op bij de grens. Aleen samen met andere landen kunnen we goede milieu-afspra- ken maken". Het neutrale Zweden is jarenlapg v als gidsland opgetreden voor dè Derde Wereld. Landen als Viet- nam, Cuba en Angola konden al,-, tijd op steun rekenen uit Stock holm. Binnen de EU, die streeft naar een gezamenlijk buitenlands beleid, komt de internationale so lidariteit in gevaar, zo menen de I tegenstanders. Ook het uithollen van de neutraliteit, door mogelijke samenwerking op veiligheidsge^ t' bied, steekt. "Blijft Zweden zelf- v standig of wordt het een deelstaat van de EU. Dat is de vraag. Dan kies ik voor zelfstandigheid", zegt Birgitta Hambraeu§: uit Göteborg. Voor de boeren in het uitgestrekte en dunbevolkte noorden gelden andere bezwaren. „Op de meeste Egl- ropese kaarten staan niet eens. Die gaan maar tot de poolcirkel, of zelfs nog een stuk daaronder. Als ze in Brussel al niet weten waar we wonen, dacht je dan echt dat ze straks rekening met ons houden?" Voor Wern#- Larson uit het Noordzweedse Lulea is het duidelijk. Zweden heeft van de Europese Unie niets goeds te ver wachten. Boeren boven de poolcirkel, waar de grond karig is en j het groeiseizoen kort, loont zich alleen dankzij steun van de overheid. Die en dat is in Noorwegen, Zwe den en Finland eender heeft belang bij de arctisch^, landbouw als middel om het uitgestrekte noorden be volkt te houden. Zweden heeft bij de onderhandeling^ met Brussel flinke sommen geld losgekregen als extra steun voor zijn boeren, die door de concurrentie uit goedkoper producerende Zuideuropese landen nog X meer onder druk komen staan. Maar veel boeren heb-:, ben er geen vertrouwen in. Ze weten zich darabij ge steund door minister Margareta Winberg. Andere tegenstanders dan Larson menen dat Zwedeft bij nieuwe onderhandelingen met Brussel een beter re sultaat in de wacht kan slepen dan eerder dit jaar is bV reikt. De Europese Commissie heeft laten weten dat cfè Zweden daar niet op moeten rekenen, maar het uitsfëf van executie is voor veel Scandinaviërs een aanlokkelijk alternatief. HANS JACOBS. De 92-jarige Strom Thurmond uit South Carolina is het oudste en langstdienende lid van de Amerikaanse Senaat. Flij en zijn collega uit North Carolina, Jesse Helms, zijn Republikeinse krachtpatsers. Hun ideeën zijn praktisch ongewijzigd gebleven sinds de periode-McCarthy (de heksen jacht op progressief Ameri ka in de jaren vijftig). Als het voorzitterschap van Se naatscommissies zoals gebruikelijk naar anciënniteit gaat. hebben zij in ieder geval de komende twee jaar grote invloed op de nationale veiligheid en het buitenlands be leid van de Verenigde Staten. Thurmond als voorzitter van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten en Helms als voor zitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, Thurmond is behalve een verbijsterend lang meedraaiende politicus ook oud-mili tair. Hij deed vijftig jaar geleden mee aan de geallieerde landing op Normandië en dient al 34 jaar in de commissie voor de strijdkrachten. Dat laatste betekent dat hij daar in het laatste jaar van de regering-Ei- senhower (1959) lid van is geworden. Thurmond is een fervent tegenstander van bezuinigingen op de militaire uitgaven, deels omdat hij vastbesloten is de overbo dige marine-installaties in de haven van Charleston (South Carolina) te bescher men. Zijn lange leven in de Senaat komt neer op bijna onophoudelijk campagne voeren, en aandacht vragen voor stem- mentrekkende projecten om zijn kiezers aan zich te binden. Hij is een trots geheelonthouder, die goed voor zichzelf zorgt. Zijn eerste vrouw, met wie hij 23 jaar getrouwd is geweest, is storven en zijn tweede, een schoonheids koningin uit South Carolina, is 44 jaar jon ger dan hij. Hij beschikt over enorme ener giereserves. Dat bleek al in 1957, toen hij in de Senaat het record dwarsliggen brak door 24 uur aaneen van leer te trekken te gen een wetsvoorstel voor rechtvaardige huisvesting. In die tijd was Thurmond een symbool van rassenscheiding. Hij nam het bij de presi dentsverkiezingen van 1948 als onafhanke lijk, racistisch kandidaat op tegen Harry Truman. Maar toen de zwanen na de Kies wet van 1965 in groten getale gingen stem men, veranderde Thurmond met het grootste gemak van richting en werd hij de eerste zuidelijke senator die zwarten in zijn team opnam. In de commissie buitenlandse betrekkin gen neemt Helms het voorzitterschap over van de Democraat Clairborne Pell van Rhode Island, die vooral bekend staat om zijn passiviteit. De verandering zal enorm zijn. Helms jammert in het Congres over van alles: van abortus tot pornografie, en van het ochtendgebed op school tot linkse regeringen. Helms gaf af op de dictatuur van Ceauces- cu in Roemenië toen anderen die door de vingers wilden zien. Hij was een onverbid- dellijke tegenstander van de Sandinisten in Nicaragua toen anderen dachten dat zij het democratische antwoord waren. Hij steunde de vrijheid in Oost-Europa toen anderen zeiden dat dat slechts een droom was. Minder geloofwaardig was hij met zijn campagnes tegen Amerikaanse be trokkenheid bij VN-vredesmachten en toen hij naar de regering van de Russische president Jeltsin verwees als 'vermeende ex-communisten'. Jarenlang was het zijn specialiteit c formele punten wetgeving e noemingen tegen te houden. Het vooruit zicht om benoemingen langs een door Helms geleide commissie te krijgen, kan voor het Witte Huis reden zijn om zich nog eens te beraden over een al lang verwachte vernieuwing van het buitenlands-beleids team. NEW YORK PETER PRINGLE VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2