Hutu-leiders maken hulp onmogelijk Buitenland Heym vraagt 'tolerantie en innerlijke eenheid' Coup mislukt in Gambia Albanezen eerder naar de stembus Hussein bezoekt Israël voor het eerst officieel Dublin schort vrijlating IRA-leden op Moskou wil antwoord VN op Iraakse erkenning Koeweit Twijfel over uitbreiding Europese Unie VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 President wil moeder als premier colombo De pasgekozen Srilankaanse president Chandrika Bandaranaike Kumaratunga wil haar moeder, Sirima Bandara- naike, tot premier benoemen. Dat is vanmorgen van een kabi netslid vernomen. De premier en de nieuwe regering worden naar verwachting dit weekeinde beëdigd. Bandaranaike was al enkele malen eerder premier van Sri Lanka. Unita: vredesakkoord van de baan luanda De Angolese guerrillabeweging Unita heeft gisteren verklaard dat haar leider Jonas Savimbi het vredesverdrag dat bij onderhandelingen met de regering was opgesteld, volgende week niet zal tekenen. De aankondiging volgde op de verovering door regeringstroepen van de stad Huambo, waar de rebellen hun hoofdkwartier hadden. De Angolese president Dos Santos heeft gezegd het akkoord te tekenen, ongeacht de beslissing van Unita. 'Staatsomroep moet onafhankelijk zijn' rome» De Italiaanse Senaat heeft gisteren een door de oppositie ingediende motie aangenomen, waarin gesteld wordt dat de raad van bestuur van de staatsomroep RAI moet worden geko zen door het parlement en onafhankelijk moet zijn van de rege ring. De stemming is een nederlaag voor premier Berlusconi, die met instemming van het parlement enkele maanden gele den het zitténde bestuur van de RAI verving door regeringings- gezinde personen. Ambassademedewerkers VS gedood port-au-prince» Een gewapende man heeft gisteren in Haïti een auto van de Amerikaanse ambassade gestolen en daarbij twee Haïtiaanse personeelsleden gedood. Een derde raakte erstig ge wond. De Haïtianen waren als bewakers in dienst van de Ameri kaanse ambassade. Ze werden overvallen toen ze geld voor de salarissen hadden opgehaald. Parlement Malawi stemt zichzelf rijk Een halfjaar na hun verkiezing, hebben de leden van het parlement van Malawi ingestemd met de verdubbeling van hun eigen maandsalaris (van 151 naar 226 gulden) en onkosten vergoeding. Tegelijkertijd is de regering begonnen om te snoei en in het aantal politieke functies. Poolse minister van defensie ontslagen warschau De Poolse president Lech Walesa heeft gisteren mi nister van defensie Kolodziejczyk ontslagen. Hij deed dat op ver zoek van premier Pawlak. Walesa had de minister al in oktober gevraagd op te stappen omdat deze met meerdere generaals in botsing was gekomen. Kolodziejczyk weigerde toen af te treden. Boegdeur Estonia wordt geborgen Zweden en Finland zijn gisteren overeengekomen dat ze proberen de boegdeur te bergen van de veerboot Estonia. Meer dan 900 opvarenden verdronken toen het schip in septem ber dicht bij de Finse kust zonk. Volgens het Zweedse ministerie van defensie 'moet de boegdeur boven water komen zodat er een bevredigende technisch onderzoek kan worden gedaan.' Britse hulp aan dam Maleisië onwettig londen» Het Britse Hooggerechtshof heeft de betaling van 640 miljoen gulden aan Maleisië voor de bouw van een stuwdam gisteren onwettig verklaard. Het geld werd in 1991 door minister Hurd (buitenlandse zaken) aan Maleisië toegezegd. De hulp waarvan een deel al is betaald zou uit een fonds voor ontwik kelingssamenwerking komen. Volgens de Britse wet mogen uit dit fonds alleen betalingen worden gedaan als die het betreffen de land ten goede komen. De bouw van een dam dient volgens de rechter geen enkel economisch belang. De omstreden Oostduitse schrijver en voormalige dissident Stefan Heyrr Bij opening nieuwe zitting Duitse Bondsdag correspondent Het was een gebeurtenis waar conservatieve politici tegen hadden op gezien als tegen een bezoek aan de tandarts, maar ook zij moesten later toegeven dat de rede van Stefan Heym niet de aanstootgevende tekst was die zij hadden gevreesd. De 81-jarige schrijver mocht gisteren als oudste afgevaardig de in het Rijksdaggebouw in Berlijn de eerste vergadering van de vorige maand gekozen Bondsdag openen en een toe spraak houden. Omdat Heym zeer omstreden is, het 'socialis me' nog steeds verkiest boven het 'kapitalisme' en de commu nistische PDS vertegenwoor digt, hadden politici van de CDU van kanselier Kohl en haar Beierse zusterpartij CSU ge dreigd de zaal te verlaten zodra hij over de schreef zou gaan. De toespraak werd door de regeringspartijen in ijzige stilte aangehoord. Er kon zelfs geen beleefdheidsapplaus af. Kohl keek niet eenmaal naar het i zijn rede hield Heym een pleidooi voor 'weder zijdse tolerantie' en riep hij oost en west op zich in te blijven spannen voor de 'innerlijke eenheid', die na de hereniging van het land maar moeizaam tot stand komt. ,,Dat is geen zaak voor één partij. Laten we hier het goede voorbeeld geven en als een coalitie van het ge zond verstand over deze kwes ties debatteren", aldus Heym. Hij prees de democratie en de efficiency die het westen had 'ingebracht', maar herinnerde zijn gehoor ook aan de positieve kanten van de voormalige DDR, 'waar iedereen een baan en een dak boven zijn hoofd had en waar het sociale systeem goed werkte'. „Men moet niet neer kijken op levens waar geld niet het belangrijkste was en de elle bogen niet het belangrijkste li chaamsdeel". Toen hij zei dat er in Duits land geen plaats was voor 'chauvinisme, racisme, anti-se- mitisme en stalinistische prak tijken', ging er zelfs bij de fractie van de sociaaldemocratische SPD een zwak applaus op. Na de toespraak van Heym, van wie verder geen grootse po litieke daden meer worden ver wacht, ging men over tot de or de van de dag. De voorzitter van Bondsdag, de CDU-politica Rita Süssmuth werd herkozen, en de voormalige anti-establishment- partij Bündnis 90/de Groenen mocht dankzij de steun van CDU/CSU een van de vier vice- voorzitters leveren. De SPD, die Artsenorganisatie dreigt kampen te verlaten De situatie in de vluchtelingenkampen in Zaïre en Tan zania verslechtert met de dag. De Rwandese Hutu-leiders in de kampen oefenen daar een terreur uit die het de hulporganisaties vrijwel onmogelijk maakt hun werk te doen. Artsen zonder Grenzen heeft gisteren gedreigd zich uit de kampen terug te trekken als de macht van de Hutu-leiders niet drastisch wordt beperkt. Volgens Artsen zonder Grenzen schuwen de Hutu-leiders, die de volkerenmoord op Tutsi's in Rwanda hebben georganiseerd, geen middel om zich te laten gelden. Iedere morgen worden in de kampen lijken gevonden van hun tegenstanders. Ver meende spionnen van de nieu we regering in Rwanda worden omgebracht en mensen die zin spelen op terugkeer naar hun land wacht hetzelfde lot. Nog maar heel weinig vluchtelingen durven naar hun land terug, al dus Artsen zonder Grenzen. De organisatie presenteerde giste ren een rapport 'Breaking the Cycle' over de Rwandese vluchtelingenkampen. De Hutu-machthebbers ver duisteren hulpgoederen trapen te be- i doel- machtigen. Ze blokket bewust de registratie van de vluchtelingen, waardoor het de hulporganisaties onmogelijk is voedsel op doelmatige wijze te distribueren. „Zij bepalen wie hulp krijgt en wie niet", meldt directeur De Mllliano van Art sen zonder Grenzen. 'Ier illustratie noemde De Milliano het vluchtelingenkamp Kibumba. Daar wordt dagelijks voor 220.000 mensen voedsel aangevoerd, teiwijl er niet meer dan 120.000 worden opgcvan (■uil. Toch is nog steeds onge ondervoed. Buiten het kamp is een levendige handel ontstaan in hulppakketten. Dat een deel van de hulpgoederen in de cha os verloren gaat, is normaal maar doorgaans is dat niet meer dan tien tot vijftien pro cent. Doordat het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen af gelopen zomer de Hutu-leiders heeft ingeschakeld om de voed seldistributie in de kampen te verzorgen, zijn zij erin geslaagd de hele verdeling naar zich toe te trekken. Het inschakelen van plaatselijke leiders is gebruike lijk om bij cirissituaties snel hulp te verlenen. Volgens De Milliano heeft dat in dit geval desastreuze gevolgen. Leden van Bündnis 90/de Groenen luisterden de eerste zitting van de Bondsdag op met zonnebloemen, het symbool van hun partij. FOTO REUTER LUTZ SCHMIDT altijd twee vice-voorzitters had gehad, moest hiervoor een van haar kandidaten offeren en dat zette veel kwaad bloed. Aanstaande dinsdag staat de herverkiezing van bondskanse lier Kohl op het programma. Gezien de kleine meerderheid, 10 zetels, die zijn coalitie van CDU/CSU en de liberale FDP heeft kan dat een spannende af- banjul afptuatie in de hoofdstad Banjul weer normaal. De bevolking ging aan het werk. Bij de toe gangswegen lot de stad contro leerde het leger auto's. I Iet huidige bewind kwam op 22 juli aan de macht, toen de 29-jarige luitenant Yaya Jam meh de 70-jarige burgerpresi dent Dawda Jawara verdreef. Een Amerikaans oorlogsschip bacht Jawara, die sinds 1965 re geerde, in veiligheid. Een staatsgreep in de Westafri kaanse republiek Gambia is af gelopen nacht mislukt. Dat heeft vice-president luitenant Sana Sabally vandaag op de staatsradio meegedeeld. Meer zouden zijn om dere soldati gekomen. De hele nacht wart wijk Bakau, waar kaze gen, schoten van zwart te horen. Vanochtend v de De afwijzing van grondwet door de Albanese kie zers resulteert vermoedelijk in vervroegde verkiezingen in het voorjaar van 1995. De regeren de Democratische Partij gaf gis teren te kennen dat zij haar ver zet tegen een vervroegde stem busgang opgeeft. De socialisti sche oppositie dringt al langer aan op vervroegde verkiezin gen. President Sali Berisha van Al banië erkende dat een meerder heid van de bevolking bij het re ferendum zondag de nieuwe grondwet heeft afgewezen. Eer der op de dag had de oppositie nog de vrees uitgesproken dat de autoriteiten druk doende waren de uitslag van het refe rendum te vervalsen. De socialisten keerden zich tegen de nieuwe grondwet, om dat die de president te veel macht zou geven. Grieken en andere minderheidsgroepen hekelden het gebrek aan garan ties voor godsdienstvrijheid. De afgewezen grondwet wilde van Albanië een democratische re publiek met een marktecono mie maken. De huidige consti tutie brandmerkt het land nog altijd als een 'dictatuur van het proletariaat'. correspondent Koning Hussein van Jordanië heeft gistermiddag voor het eerst in alle openheid een be zoek gebracht aan Israël. In de tuin van het Gabriel-huis, aan de oever van het Meer van Gali- lea, beloofde hij'het Israëlische volk dat de vrede blijvend zal zijn. Premier Rabin antwoordde dat hét vredesverdrag zal wor den vertaald in 'levende werke lijkheid'. „We hopen en bidden", zei de koning, „dat deze belangrijke gebeurtenis er een van vele mag zijn, omdat iedereen zoekt naar een alomvattende vrede voor dit gebied en naar de betere toekomst waarop onze volken recht hebben". Tijdens een kor te, geïmproviseerde persconfe rentie bevestigde de koning dat hij in het geheim enkele malen eerder in Israël is geweest, maar hij gaf geen bijzonderheden. Het bezoek van. koning Hus sein aan het Meer van Galilea wordt in Israël beschouwd als een proef, bedoeld om het Jordaanse volk te laten wennen aan de nieuwe situatie. De ko ning liet weten dat hij 'zeer bin nenkort' opnieuw naar Israël zal reizen. Uiteindelijk zullen zijn uitstapjes moeten leiden tot een klimaat waarin een officieel be zoek aan Jeruzalem mogelijk zal zijn. Eerder op de dag was in het noordelijke grensgebied in de Beth She'an-vallei een Leren en lezen verkleinen kans op ziekte van Alzheimer Ottawa afp ouderen. De ziekte leidt tot de- Mensen die tien jaar of langer onderwijs hebben gehad, lopen vier keer zo weinig kans de ziek te van Alzheimer te krijgen als ongeletterden of mensen die nauwelijks naar school zijn ge weest. Dat blijkt uit een studie van het Canadese ministerie van gezondheidszorg, die'is ge publiceerd door het tijdschrift Neurologie. Ook blijken mensen met ge wrichtspijn die regelmatig die ontstekingsremmers gebruiken, twee keer zo weinig kans heb ben op Alzheimer als. andere De Jordaanse koning Hussein (rechts) wordt bij zijn bezoek a premier Rabin. grensovergang tussen Israël en Jordanië geopend. Israël ver wacht via deze overgang al snel een druk vrachtverkeer tussen Jordanië en de haven van Haifa aan de Middellandse Zee. Jor- „We hebben geconstateerd dat mensen met een betere op leiding minder risico lopen", al dus Joan Lindsay voor het Cen trum voor Ziektecontrole in Ot- De studie in achttien Canade se dorpen lijkt de theorie te on dersteunen dat het scherpen van de geest zorgt voor een ver traging bij het optreden van de gevreesde ziekte. „De bood schap lijkt duidelijk. Mensen die geestelijk fit zijn, lopen minder risico", concludeert Lindsay. IRA ontkent elke betrokkenheid bij overval in Noord-Ierland Drie vermoedelijke leden van het Ierse Repubklikeinse Leger hebben gisteren bij een mislukte roofoverval op een postkantoor in het Noordierse Newry een postbeambte ver moord. Twee verdachten zijn opgepakt, een derde wordt nog gezocht. In reactie op de overval besloot de Ierse rege ring de geplande vrijlating van negen IRA-leden op te schor- De IRA ontkende impliciet achter de aanslag te zitten. In een verklaring zei de organisa tie dat hpt staakt-het-vuren dat op 31 augustus van kracht werd, nog steeds overeind staat en dat zij het niet verbro ken heeft. Gerry Adams, de lei der van Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, toonde zich 'zichtbaar geschokt' volgens •een verslaggever. „Hij ver steende en het was duidelijk dat hij onmiddellijk de impli caties van de aanslag be greep." De Ierse regering was van plan nog voor Kerst negen IRA-gevangenen vrij te laten. De eerste twee zouden nog voor het weekeinde op vrije voeten komen. Sinn Fein noemde dat voornemen een 'moedig initiatief. Overigens hebben de IRA noch haar pro* testantse tegenspelers, die een paar weken later tot een staakt-het-vuren besloten, nog altijd geen enkel wapen inge leverd. De Russische minister van bui tenlandse /.aken, Andrej Ko- zyrev, heeft de Verenigde Naties opgeroepen tot een 'adequaat' antwoord op de erkenning van Koeweit door Irak gisteren. De Russische bewindsman is voor stander van een stapsgewijze versoepeling van de sancties die na de Iraakse bezetting van Koeweit in 1990 door de VN zijn afgekondigd. De Russische minister woon de gisteren in Bagdad de zitting bij van het Iraakse parlement waar tot erkenning van Koeweit als onafhankelijk land werd be sloten. Irak beschouwde de oliestaat tot nu toe als een Iraakse provincie. De minister denkt dal er ondanks dat besluit nog tijd nodig is voordat het wantrouwen jegens Irak we gebt: „Maar de zon schijnt al, en haar stralen geven hoop dat er warmere dagen komen." Erkenning van Koeweit was een van de belangrijkste voor waarden van de Verenigde Na ties om een einde te maken aan het internationale embargo te gen Bagdad. Als het gevolg van de blokkade is d situatie in Irak rampzalig. De Verenigde Stalen hebben terughoudend gereageerd op liet besluit. Bagdad moet ook de andere resoluties van de VN uit voeren, voordat de sancties worden opgeheven, zo zei de woordvoerster van het Witte Huis. „Als die erkenning zowel met woorden als met daden een feit is, dan is dat een positieve zaak. Maar er zijn nog andere voorwaarden in VN-resolutics waaraan Irak moet voldoen voordat we kunnen praten over het opheffen van de sancties." Alle ogen zijn gericht op Zweden De euforie waarmee begin dit jaar in Brussel de toetredingakkoorden met Oostenrijk en de drie Noordeuropese staten Noorwegen, Zweden en Finland werd begroet, is verdwenen. Mpt inge houden adem en samengeknepen billen wacht 'Europa' op de uitkomst van de cruciale Zweed se volksraadpleging, zondag. Het is namelijk nog geen uitgemaakte zaak dat de gewenste uit breiding van de Europese Unie er in zijn geheel komt. Alleen de toetreding van Oostenrijk staat vast. De Zweedse regering heeft de bevolking van het land gisteren opnieuw opgeroepen om toch voor al voor het lidmaatschap van de Europese Unie te stemmen. Afwijzing van aansluiting kan rampza lige gevolgen hebben voor het land. Tegenstan ders van aansluiting bij de EU zeggen dat de re gering de kiezers bang probeert te maken. De laatste peilingen voorspellen een nek-aan-nek-ra- ce. Het Zweedse parlement, de Riksdag, heeft overigens het laatste woord. Dinsdag hadden de tegenstanders tot schrik van de regering, Brussel en de financiële markten een lichte voorsprong (42 vs. 40 procent). Giste ren gaf een andere meting een tegenovergesteld resultaat: 52 procent voor toetreding, 48 procent tegen. Vanavond debatteren politici en voor- en tegenstanders op de Zweedse televisie. Dat debat kan de uitkomst beïnvloeden en wordt daarom ook met bijzondere belangstelling gevolgd in de buurlanden. Finland heeft vorige maand al een referendum gehouden over aansluiting tot de Europese Unie. Noorwegen gaat over ruim veertien dagen naar de stembus. De Finnen hebben reeds in meerder heid 'ja' gezegd, maar het parlement heeft in deze het laatste woord. De beraadslagingen zijn afgelo pen zondag onder druk van de tegenstanders op geschort in afwachting van de Zweedse volks raadpleging. De beurs in Helsinki reageerde geschrokken en de centrale bank moest ingrijpen om een scherpe koersval van de markka te voorkomen. Finse par lementariërs, die gezegd hebben de mening van het volk te respecteren, zouden bij een Zweeds nej wel eens op dat voornemen kunnen terugko men. Ook de autonome, Zweedstalige Finse pro vincie Aland wacht met ingehouden adem op de Zweedse beslissing. Aland, dat vorige maand een kleine meerderheid (51 procent) vóór 'Europa' liet zien, gaat volgende week zondag nog eens naar de stembus. Het provinciale parlement kan besluiten buiten de EU te blijven. Noorwegen heeft in 1972 het lidmaatschap al eens afgewezen. De voorstanders van toetreding, onder aanvoering van premier Harlem Brundt- land, vinden nog steeds ruim 55 procent van de bevolking tegenover zich! Het gaat momenteel hard tegen hard, zonder dat er veel vcrschuivin gen optreden tussen voor- en tegenstanders. De Noorse regering hoopt dat de Noren eieren, voor hurl geld kiezen en niet alleen achter willen blijven wanneer na Finland ook Zweden 'ja' zegt. Het is twijfelachtig of de Noren zich daardoor la ten verleiden, maar waarnemers menen dat het de enige kans is om de opinie te veranderen. Ook in Noorwegen beslist uiteindelijk het parlement, waarin de tegenstanders de voor ratificering van het toetredingsverdrag benodigde drievierde meerderheid kunnen blokkeren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5