De WEU is uitgeslapen nu het opstaan nog Feiten Meningen Allergrootsten der aarde niet op congres in Maastricht Het j aar van de flexibele werktijden en loonstijgingen Midden-Amerika vreest Califomische illegalenwet VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 2 Hij noemt een Owen, Vranitzky, Gyl- lenhammar, Maljers, Van Agt, Sch weitzer en Sullivan. Het zijn enkele van de gastsprekers die Dim J. Baars, directeur van het in Vlaardingen ge vestigde European Research Center (ERC), heeft weten te strikken voor de achtste editie van Global Panel volgende week. Global Panel is een conferentie waar zo'n 650 Europese, maar ook Ameri kaanse directeuren en decision ma kers op afkomen. Samen met zijn vijftien medewerkers organiseert Baars dit 'congres der congressen', in het Mecc in Maastricht. Hij vindt het heel erg jammer dat Shirley W. Y. Kuo niet komt. Hij heeft haar, oud-minister van financi ën en minister van Staat van Taiwan, moeten afbellen. China heeft via zijn ambassade in Den Haag druk uitge oefend op het ministerie van econo mische zaken. Of zij eruit, of wij er uit, heeft China gedreigd. Maar daar staat 'n Stan Shih wel mooi tegenover, zegt Baars. Die man is oprichter en directeur van de com putergigant Acer. Noem hem gerust de Bill Gates van Azië. Azië zal tijdens Global Panel centraal staan. Onder voorzitterschap van Unilever-president-directeurFloris Maljers wordt bijvoorbeeld gespro ken over onderwerpen als de econo mische impact van China op de we reldmarkt. Topman Pehr Gyllen- hammar van Volvo Zweden denkt daar net als (Parisbas)bankdirecteur Lvy-Lang en wonderboy Shih uit Tai wan wat zinnigs over te kunnen zeg gen. Op donderdag zit dezelfde hoogste Volvo-baas een conferentie voor over de toekomst van de auto-industrie. Allemaal global gezien natuurlijk, in de meest letterlijke zin van het woord. Frans Sevenstern van NedCar mag daar zijn visie geven op onder andere de toekomst van de Europese auto-industrie. Maar ook 'hotshots' als Louis Schweitzer van Renault en Dennis Root van de Aziatische poot van het Amerikaanse Chrysler schui ven aan om hun licht te laten schij nen over de mogelijkheden en moei lijkheden van de automobielindus trie. Overigens hebben de échte top figuren uit Azië het laten afweten omdat in dat werelddeel tezelfdertijd de APEC-conferentie plaatsheeft. Dit is de belangrijkste topconferentie in Azië, te vergelijken met de EU-top. Op Global Panel spreken politici als de Oostenrijkse kanselier Franz Vra nitzky, de Vlaamse premier Luc van den Brande, de vice-president van de Deutsche Bank in Tokio Kenneth Courtis en niemand minder dan EG- ambassadeur in Washington Dries van Agt over onder andere de econo mische kansen die Azië biedt, 's Morgens is dan al gesproken over de vraag hoe de relatie tussen Euro pa, de VS en Azië er in de 21ste eeuw zal uitzien. Device-premier van Thailand, de voorzitter van de Chi nese Handelkamer en de nieuwe voorzitter van de EU, Jacques Santer als hij komt worden geacht hun kennis op dat gebied te berde te brengen. Dat congresonderdeel zal onder leiding staan van Allen Wein- stein, de directeur van het in Was hington gevestigde Centrum voor Democratie dat zich (mede)architect mag noemen van tal van vredespro cessen. Onlangs heeft Weinstein nog een belangrijke rol gespeeld bij het vredesproces in Haïti. Maar er gebeurt volgende week woensdag, donderdag en vrijdag nog veel meer in het kader van Global Panel. Baars heeft bijvoorbeeld nie mand minder dan Gordon R. Sulli van, de chef-staf van het Amerikaan se leger kunnen strikken voor een le zing over de mega-reorganisatie van de laatste jaren. Het Nederlandse leger kan er wat van leren, zo blijkt. Veertig hoogge plaatste officieren van Defensie be zoeken Global Panel. Het is een uit gave die flink op de begroting drukt. Deelname aan Global Panel (mits uitgenodigd via relaties) kost exclu sief overnachtingen, BTW en diners iets minder dan drieduizend gulden. Dim Baars, die de telefoonnummers van alle groten der aarde op zak draagt, heeft de laatste jaren al heel wat vreemde dingen meegemaakt met de organisatie van het panel. Zoals toen de premier van Kazach- stan zijn Toepolev op kosten van het ERC liet vullen met zeventigduizend liter kerosine. Baars: „Dat hadden we beloofd, maar met zeventigdui zend liter hadden we geen rekening gehouden." En wat te denken van de dertien be wakers van de Turkse premier die door Baars en de zijnen werden ge dwongen hun wapens in te leveren voordat ze het hotel binnen gingen. Een van de gasten bleek toch nog een stengun onder zijn jas mee naar bin nen te hebben gesmokkeld. HEERLEN JOS VAN DEN CAMP Het ontbreekt de WEU-ministers, maandag in Noordwijk tijdens hun halfjaarlijkse top, niet aan eensge zindheid. Zij geven daar hun zegen aan een 'discussiepapier', vol met 'aanzetten' voor een gemeenschap pelijk defensiebeleid van de landen van de Westeuropese Unie en hun geassocieerde partners (waaronder negen uit Centraal- en Oost-Europa). Dit jaar zou best wel eens een historisch jaar kunnen worden in sociaal-economisch opzicht. De werkgevers hebben hun veto op een kortere werkweek laten varen, op voor waarde dat de werknemers flexibel inzet baar zijn. De vakbonden spreken trots van een doorbraak. Maar een doorbraak waar naar toe? Tot nu toe is een baantje van 9 tot 5 de norm. Werken op zaterdag, zondag of 's avonds en 's nachts wijkt af van de norm en wordt dus extra beloond. Zodra flexibele werktijden tot norm worden verheven, zijn er geen uitzonderingen meer. Daarmee leg je automatisch de bijl aan de wortel van de 'toeslagenboom', zoals NCW voorzitter Blanken de toeslagen van 150 of 200 pro cent voor het werken op onaangename tij den noemt. De Industriebond FNV roept nu om het hardst dat de zaterdag 'nooit een gewone werkdag' zal worden, maar zij staat wel de gelijk op het punt de toeslag weg te geven. Want als het aan de bond ligt mag Akzo de zaterdag als gewone werkdag inroosteren in ruil voor een verkorting van de werkweek tot 36 uur. Het is de vraag of de vakbeweging een keus heeft. De internationale trend in het bedrijfsleven om beschikbaar te zijn op de uren waarop de klant zich aandient, is ta melijk dwingend. Op nationaal niveau blijkt dat alleen al uit de discussie over de Win kelsluitingswet. „Met werken op zaterdag verplichten de (christelijke) werkgevers ons op zondag te gaan voetballen", grapte FNV-bestuurder De Waal onlangs. I let lijkt een flauw grapje, maar al die flexibiliteit is een onomkeerbare ontwikkeling die van grote invloed zal zijn op het sociaal-culturele leven in ons land, bijvoorbeeld op het gezinsleven. Wil er van een gezinsleven sprake zijn, dan zal er op zijn minst sprake moeten zijn van gezamenlijke vrije tijd. Die wordt steeds schaarser. Zeker als beide ouders (flexibel) werken. De schooldagen 'ademen' niet mee, waardoor de combinatie werk en kin deren er niet gemakkelijker op wordt. Maar ook alleenstaanden brengen hun vrije tijd soms graag door met anderen. Vrije tijd wordt bovendien ook gebruikt voor het be stieren van de speeltuinvereniging of het verzorgen van mensen die hulp behoeven. Allemaal zaken waarvoor enige regelmaat in de vrije tijd een vereiste is. Ook op het loonfront kan het komende CAO-seizoen een kentering betekenen. De bijna tien jaar lang volgehouden loonmati ging lijkt aan haar eind te gekomen. De Bouw- en Houtbond FNV stelt een looneis van 3,5 procent in weerwil van het feit dat de vakcentrale FNV nog steeds 'werk boven inkomen' predikt. FÏel geloof dat loonmatiging banen oplevert, is tanende. Opmerkelijk genoeg weigert VNO-voor- zitter Rinnooy Kan de looneis te verkette ren. Vorig jaar zou hij dat nog als 'volstrekt onverantwoord' van de hand hebben gewe- Wat is er veranderd? De grote werkge versorganisaties vinden dat de gemiddelde loonstijging over heel Nederland beperkt moet blijven, maar bedrijven die veel winst maken, mogen hun personeel best wat ex tra's geven. Welke loonstijging in welke sec tor verantwoord is, wil Rinnooy Kan aan de werkgevers zelf over laten. Dat past in de nieuwe sociaal-economische verhoudingen waarin koepelorganisaties als FNV en VNO steeds minder macht krijgen. Kortom, niet alleen de werktijden moeten worden aangepast aan de onderneming. Ook de loonsverhogingen moeten zijn afge stemd op de onderneming, met name op de winstgevendheid. Hel moet afgelopen zijn met het 'haasje-over-effect' waarbij het eerste grote CAO-akkoord maatgevend wordt voor de loonsverhogingen in alle sec toren van de economie. Die ontwikkeling is overigens al in gang gezet. Ondernemingen die goed draaien, weten allang aan het keurslijf van de loon matiging te ontsnappen door bonussen uit te keren, promoties te versnellen, arbeids markttoeslagen te geven, reiskostenvergoe dingen te verhogen of door auto's van de zaak uit te delen. Volgens ramingen van het Centraal Planbureau groeit deze zogeheten 'incidentele loonstijging' dit jaar voor het eerst sinds twee jaar weer: met driekwart procent. DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Toen Reinhold Schrader woensdag in Mexico-stad een taxi van zijn huis naar zijn werk nam, raakte hij met de chauffeur aan de praat. Schrader is het hoofd van de handelsmissie van de Amerikaanse staat Cali fornia in de Mexicaanse hoofdstad. Maar toen de chauffeur dat hoorde, stopte hij abrupt zijn auto, 'schold me uit met woorden die niet in de krant kun nen, en zette mij woedend uit zijn taxi', zo liet Schra der weten. De chauffeur reageerde zoals zoveel Mexicanen de af gelopen dagen. Zij voelen zich zwaar beledigd door de aanvaarding door de Califomische kiezers van 'Voor stel 187','waarbij aan de kinderen van illegale gastar beiders (voor het overgrote deel Mexicanen) openbaar onderwijs en een stuk gezondheidszorg wordt ont houden. 'Voorstel 187' houdt de gemoederen in California al wekenlang bezig, en het ziet er naar uit dat de storm nog niet gaat liggen. Gouverneur Pete Wilson, initia tiefnemer van het 'Voorstel 187', gooide daags na de stemming olie op het vuur door meteen te gelasten dat elke medische en sociale hulp aan zwangere ille gale vrouwen moet worden stopgezet. Ook mogen il legale bejaarden niet worden opgenomen in verpleeg huizen. Inmiddels zijn al acht rechtsgedingen tegen 'Voorstel 187' in gang gezet. Een rechter in San Francisco schortte woensdag uitvoering van het verbod op on derwijs aan kinderen van illegalen op. En een rechter in Los Angeles deed gisteren hetzelfde voor wat som mige aspecten van de medische hulpverlening betreft. Na de massale studentendemonstraties van de laatste weken, bleef het de afgelopen twee dagen tamelijk rustig. Maar de spanning blijft in het zuiden van Cali fornia aanwezig. Een kwart van de Califomische bevolking namelijk is van Latijnsamerikaanse afkomst. Van die zeven mil joen Hispanics z\\r\ er zeker een miljoen illegaal in de VS. Zij doen, zoals overal, het vuile werk. De illegalen zijn een belangrijke factor geworden in de Califomische economie. Veel bedrijven komen be hoorlijk in de problemen zonder hun goedkope ar beidskrachten. Het bedrijfsleven, dat zich nu achter Wilson schaan, heeft vooral in de jaren '80 honderd duizenden Mexicaanse arbeidskrachten de grens over gelokt. Maar het gaat nu slecht met de economie van deze dichtstbevolkte staat van de VS, en dus klinkt nu het 'Amerikanen eerst' luider dan ooit. In de Middenamerikaanse buurlanden heerst niet al leen woede, maar ook ongerustheid. Als de Amerika nen de miljoenen illegalen het land uitzetten, komen die landen van herkomst in grote economische pro blemen. Op het arme Mexicaanse platteland bijvoor beeld, waar het overgrote deel van de illegalen van daan "komt, isabsoluut geen werk. In Mexico wordt al gesproken over boycot van Ameri kaanse produkten en het richten van Mexicaanse in vesteringen op andere Amerikaanse staten. Juist door het vorig jaar tot stand gekomen vrijhandelsverdrag Nafta (tussen de VS, Canada en Mexico) is de Mexi caanse economie gegroeid en zijn de handelsmoge lijkheden toegenomen. Mexico kan die nieuwe econo mische macht gebruiken om California hun tradi tionele partner onder druk te zetten. Volgens David Halberstamm, de bekende auteur en analist van de Amerikaanse cultuur, zijn de gebeurte nissen in California een uiting van de onzekerheid bij veel Amerikanen. „Er was altijd een 'zij' om zich tegen af te zetten in de Amerikaanse politiek. Lange tijd wa ren dat de communisten. Nu de Koude Oorlog voorbij is, zijn wij op zoek naar een nieuwe 'zij'. Van de com munisten is dat nu overgegaan op de immigranten." WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Geen vuurwerk op halfjaarlijkse top in Noordwijk Nederland is het afgelopen half jaar voorzit ter geweest van de WEU, de organisatie voor politiek-inilitaire samenwerking aan deze kant van de oceaan. Vroeger leidde de club een 'slapend' bestaan. Maar sinds de val van de Muur telt de Unie weer helemaal mee bij het herverkavelen van de veiligheid in Europa. Onder het secretariaat-generaal van oud- minister Wim van Eekelen zocht 'Willem's Eigen Unie' de afgelopen jaren naarstig de samenwerking met nieuwe partners uit het voormalige Oostblok. Maar bovenal heeft de WEU de ambitie uit te groeien tot de de- fensiepoot van de Europese Unie en de Eu ropese pijler van het Atlantisch bondge nootschap, de NAVO. Rond de tafel in Noordwijk zitten maandag dan ook maar liefst 48 ministers (van defen sie en van buitenlandse zaken) van 24 lan den. De WEU omvat momenteel negen van de twaalf lidstaten van de Europese Unie. Griekenland staat op het punt toe te treden als volwaardig lid: Ierland en Denemarken doen mee als 'waarnemer'. IJsland, Noor wegen en Turkije zijn 'geassocieerd lid'. De Unie laat verder sinds een tijdje haar 'geassocieerde partners' zo veel mogelijk toe tot haar vergaderingen. Dat zijn Polen, Hongarije. Republiek Tsjechië, Slowakije, Roemenië, Bulgarije en de drie Baltische staten. Deze negen landen zijn er overigens eerst en vooral op uit om lid te worden van de NAVO. En ze lijken hun zin te krijgen, want in Washington, maar ook in Den Haag, groeit het besef dat een NAVO-Iid- maatschap er eerder inzit dan toetreding tot de Europese Unie. Van Eekelen, die in Noordwijk zijn functie na vijf jaar overdraagt aan de Portugees Cu- tileiro, is het met die volgorde niet eens: hij bepleit precies het omgekeerde. Een NAVO die uitbreidt naar het oosten en zijn nieuwe partners een veiligheidsgarantie geeft, trekt wederom een scheidslijn met Rusland, is zijn stelling. De oud-minister haalt Midden- en Oost-Europa liever eerst de WEU binnen. Maar op het gebied van concrete samenwerking met deze landen is de NAVO al een stuk verder dan de WEU. Ook hebben de 'klassieke' WEU-lidstaten hun handen meer dan vol aan het beter op elkaar afstemmen van hun defensiebeleid, politiek zowel als militair. De Unie laat het grote werk op het gebied van vredesopera ties liever over aan de, NAVO (die er ook nog niet zo veel van terechtbrengt) en wil zich zelf voornamelijk toeleggen op humanitaire acties en reddingsoperaties. Dat blijkt al moeilijk genoeg: een toezegging voor een WEU-politiemacht van 180 man in de Bosnische stad Mostar kan nauwelijks wor den nagekomen. Nederland heeft het afgelopen jaar tijdens het voorzitterschap zijn vingers niet willen branden aan een gedetailleerd scenario om de WEU als instrument voor Europese vei ligheidspolitiek verder tot ontwikkeling te brengen. De landen van de Unie denken daarvoor nog te verschillend over de mate rie. Het blijft in Noordwijk dan ook bij een do cument met 'algemene uitgangspunten' voor een gemeenschappelijk Europees de fensiebeleid, die van pas kunnen komen bij 'een begin van gedachtevorming'. Wat overblijft is volgens diplomaten altijd nog een nuttige handleiding waarmee de komende tijd de toekomst van de West- I europese Unie kan worden bepaald. Zo dringt het document, mede op Italiaans voorstel, aan op een regeling tussen de lid staten over de Financiering, militaire plan ning en politieke besluitvorming bij huma nitaire WEU-acties. De Unie ziet zich graag in een 'scharnier functie' tussen de EU en de NAVO. Neder land voegt met zijn voorstellen een drup peltje olie toe, maar veel soepeler zal het volgens waarnemers voorlopig allemaal niet gaan lopen. De 48 ministers nemen de Ne derlandse voorstellen volmondig over, dat staat nu al vast. DEN HAAG GERARD VAN GILS ANP TOM JANSSEN De 59-jarige Portugees José Culileiro, die Willem van Eekelen opvolgt als hoogste baas van de Westeuropese Unie (WEU), is een beroepsdiplomaat. De sociale antropoloog was onder meer ambassadeur in Mozambique en Zuid- Afrika. Tussen 1984 en 1986 leidde hij de Portugese delegatie bij de ontwape ningsconferentie van Stockholm. Enige internationale bekendheid kreeg hij als coördinator van de eerste conferentie over ex-Joegoslavië in 1992 in Londen. De opvolging van Van Eekelen dreigde geruime tijd op een debacle uit te lo pen. In mei dit jaar moest Van Eekelens ambtstermijn al in arren moede met een half jaar worden verlengd, omdat zich geen nieuwe secretaris-generaal had aangediend. Nadat tenslotte Portugal. Italië en Spanje elk een kandidaat naar voren hadden geschoven, kon de WEU het maar niet over een keuze eens worden. Het heette dat men hen alle drie 'te licht' vond. Tevergeefs werd gewacht op een betere, vierde kandidaat, waar mee Frankrijk enige tijd schermde, maar die er nooit kwam. Enkele weken geleden greep Neder land, dit half jaar voorzitter van de WEU, in. Het begon er namelijk sterk op te lijken dat Van Eekelen nog eens een halfjaar zou moeten blijven zitten. Dat zou een totaal gezichtsverlies voor de WEU hebben betekend. Met een kunstgreep, het wijzigen van de stern- procedure, doorbrak Nederland de im passe en kreeg Cutileiro uiteindelijk de baan. José Cutileiro (links)) geeft na zijn benoe ming tot baas van de WEU, samen met de Portugese minister Barroso (buitenland se zaken) een pers conferentie. FOTO EPA ANTONIO COTRIM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2