Feyenoord houdt spanning er lang in Patrick Kluivert verrast over uitverkiezing Sport Taument en De Wolf haken mogelijk af KNVB wil invloed buitenaf uitbannen Tsjizjov niet verontrust door achterstand VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 ROB ONDERWATER 0 De Algemene voor fusiebesprekingen leiden» De leden van korfbalvereniging De Algemene hebben zich gisteravond in grote meerderheid uitgesproken voor het voeren van fusiebesprekingen met Fides Pacta. De leden stelden daarbij de eis dat Fides Pacta evenveel kader moet aanleveren voor de nieuwe club als De Algemene. Tevens was de vergade ring er voor om nog een derde partner bij de besprekingen te betrekken. Namen van clubs zijn daarbij niet genoemd. Brenda Schultz tegen Steffi Graf new york Brenda Schultz trok het slechtst mogelijke lot voor het Masters-toernooi, dat maandag begint. De Nederlandse treft in de eerste ronde Steffi Graf. De Duitse schreef het toernooi vo rig jaar op haar naam. Trustfull mag niet naar Motherwell Rotterdam Feyenoord heeft aan manager Alex McLeish van Motherwell duidelijk gemaakt dat over een transfer van Orlando Trustfull niet valt te praten. De Schotse club klopte gisteren offi cieel op de deur voor de verdediger. Edwin Gorter voorlopig geschorst zeist» Edwin Gorter kan het komend weekeinde zijn zonden overdenken. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de spelma ker van FC Utrecht een voorlopige schorsing opgelegd. Hij mist daardoor zondag de thuiswedstrijd tegen FC Twente. Gorter ver loor afgelopen zondag in de wedstrijd tegen PSV 1 -2) zijn zelf beheersing. Hij stak zijn tegenstrever Van der Doelen met een priemende vinger in het rechter oog. Erik Breukink vraagt bedenktijd kalmthout» Erik Breukink kan blijven bij Once. De leiding van de Spaanse wielerformatie deed hem gisteren een voorstel waar tegen de Nederlandse renner binnen twee weken ja of nee kan zeggen. Eerder had Once al te kennen gegeven op dezelfde (fi nanciële) basis niet meer verder te willen gaan met Erik Breu kink. Breukink zal waarschijnlijk ingaan op het hem nu aange boden nieuwe contract, waarin hem een salaris van naar schat ting zeven a acht ton wordt gegarandeerd. Groot toernooi van Fides Pacta leiden Fides Pacta organiseert op zondag 13 november voor de dertiende keer zijn zaaltoernooi in de Groenoordhallen. Op de zes velden worden in totaal bijna honderd wedstrijden gespeeld. Dit maakt het toernooi tot een van de grootste in zijn soort. Naast Fides Pacta doen mee Actief, De Algemene, BEP, Celeritas, Crescendo, De Danaïden, DKC, KZ Leiden, Oosterkwartier, Phoenix, Ten Donck en Velocitas. In de hoogste klasse wordt ge streden om de Jaap van Nierop-trofee, terwijl bij de junioren de Hendrien de Ren-beker op het spel staat. NEC profiteert bijna van terugval Rotterdammers Een van de wensen die Willem van Hanegem vorig seizoen had was aantrek kelijker en verzorgder voet bal in de Kuip. Zijn smeek bede lijkt pas dit jaar te worden verhoord. Feye noord laat het legioen, dat de weg naar het stadion weer massaal heeft gevon den (gisteravond 27.000 man sterk), behoorlijk aan zijn trekken komen. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever NEC was net als Werder (2x), NAC, Volendam, Utrecht, MW en Groningen niet opgewassen tegen de Rotterdammers. Het hield de spanning lang vast in de Kuip, maar had geen recht op een puntje: 3-2. De waslijst van clubs die te gen de equipe van Van Hane gem en Meijer het onderspit moeten delven wordt dus met de week langer. De spelers van Feyenoord verkeren voor hun gevoel in een onverslaanbare periode. Ze gaan het veld op met een uitstraling van 'wie doet ons wat?'. Het enige gevaar dat om de hoek schuilt is dat de ploeg iets te nonchalant wordt. Tegen NEC moest Feyenoord daarvoor bijna de rekening be talen. Op het moment dat de Thuisclub met twee vingers in de neus de score had moeten opschroeven tot vier of vijf te gen één, profiteerde NEC van de steken die Feyenoord in de achterste linie liet vallen met als gevolg dat de Nijmegenaren in het laatste half uur uitzicht ble ven houden op een gelijkspel. Het aardige van het spel van Feyenoord op dit moment is dat de doelpunten als zoete brood jes over de nieuwe toonbank van de gerenoveerde en sinds gisteren officieel opgeleverde Kuip gaan. In de laatste zes wedstrijden scoorde Feyenoord twintig doelpunten. Het is nog lang niet de meest produktieve ploeg in de eredivisie, maar dat komt vooral door de matige sei zoenstart. Feyenoord lijkt naast Roda JC op dit moment ook de enige club die dit seizoen de strijd met Ajax om de landstitel enige glans kan geven. Vooral in de voorste linie is het zelfvertrou wen bij de spelers gegroeid. Henryk Larsson doet het zo goed, dat de Zweedse bonds coach Tommy Svensson over weegt om de complete speelstijl van het nationale elftal te wijzi gen. Svensson, die Larsson dit seizoen een aantal keren in ac tie heeft gezien en zijn Europa Cup-duel tegen Werder Bremen op de televisie volgde, gaf drie dagen geleden tijdens een pers conferentie in Stockholm zijn stoute plannen met de Feye- noord-spits prijs. De Zweden willen net als Feyenoord naar een drie spit sen - systeem toe om Larsson zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Larsson be schouwt de ideeën van zijn bondscoach als een groot com pliment. „Maar ik wil eerst zien of het elftal inderdaad voor mij wordt omgebouwd. Het zou mooi zijn, want ik wil nog steeds niets liever dan als cen trumspits spelen. Ik heb hier nu kunnen laten zien dat ik op die positie het best functioneer." Larsson kwam tegen NEC niet tot scoren, maar was indirect wel betrokken bij de eerste twee doelpunten van Feyenoord. Rob Witschge mocht al na zeven mi nuten op de rand van het straf schopgebied een vrije trap ne men. die was toegekend na een overtreding op Larsson. De bal schoof hard door de handen van doelman Wilfried Brook huis heen: 1-0. De tweede tref fer ontstond bijna identiek, dit keer gaf Scholten een steekbal letje op Blinker terwijl Utrsson nog overeind krabbelde: 2-0. Een worsteling aan de zijlijn tussen Ruud Heus en Patrick Pothuizen, die hands zou heb ben gemaakt en de wild geba rende Feyenoord-verdediger achter zich liet, was de inleiding voor de eerste tegentreffer van NEC. Jeffey Kooistra tikte de voorzet van Pothuizen simpel binnen. Kort voor rust veerde het legioen op. toen Gaston Taument voor de zoveelste keer de Nijmeegse defensie zijn hie len liet zien. Taument maakte met zijn actie en daaruit voort vloeiende treffer duidelijk waar om Dick Advocaat hem heeft aangewezen als vervanger van MarcOvermars. Patrick van Diemen profiteer de kort na de pauze nog even van een slippertje van Orlando Trustfull, maar echt in gevaar kwam de zege van Feyenoord niet meer. NEC-trainer Kees van Kooten vond dat zijn elftal zich halver wege knap had hersteld en in de Kuip in elk geval durfde te voet ballen. Van Kooten was bijna ly risch over zijn eigen formatie: „Als onze Lieve Heer bestaat, had hij NEC tegen Feyenoord een punt laten halen..." Daarmee ging de oud-intcr national echter voorbij aan de vele kansen, die Feyenoord na de pauze verprutste. Henryk Larsson. Regi Blinker en Rob Witschge kwamen allen oog in oog met Wilfried Brookhuis. Aan de andere kant hoefde Kd de Goey slechts een keer echt in actie te komen, toen Carlos Aal- bers een vrije trap richting bo venhoek schoot. Feyenoord: De Goev: Trustfull. De Wolf, Maas en Heus; Bok. Scholten en Witschge; Taument (r>8. Van Loen), Larsson en Blinker. NEC: Brookhuis; Stock. Van der I in den, Aalbcrs en Dikken (81. Van Wan- rooy); Crüdcn. Van Diemen en Van Eij- keren. I'otlnu/en. kooisti.ieii nissen 'Ik dacht dat ik nog heel wat jongens voor me had' rotterdam anp De kans bestaat dat twee Feyenoorders moeten afzeggen voor de interland die het Nederlands elftal woensdag in Rot terdam tegen Tsjechië speelt. In de competitiewedstrijd te gen NEC raakten Gaston Taument en John de Wolf gisteren geblesseerd. Taument liep bij het maken van het derde Rotterdamse doelpunt een pijnlijke achillespees op. De eerste diagnose was dat de kans op snel herstel niet overdreven groot is. „Bij de goal kreeg ik een tik op m'n achillespees. In de rust was het helemaal stijf. In de tweede helft kon ik niet meer aan zetten. Ik zal me in Noordwijk verder laten behandelen." Bij De Wolf betrof het een wat oudere kwetsuur aan de voet, die weer opspeelde. Voordat de verdediger zich mor gen in Noordwijk meldt, zal hij in het ziekenhuis onder de scanner gaan. „Uit eerder onderzoek is gebleken dat er iets kapot is. Ik heb er al vier weken last van. ook niet steeds alle trainingen kunnen meemaken. Ik moet afwachten. Wel heb ik tot nu toe alle wedstrijden kunnen spelen. Ik ga er vanuit dat dit woensdag ook kan." Vooral het wegvallen van Taument zal voor bondscoach Advocaat zorgwekkend zijn. Eerder al haakte een andere rechterspits, Overmars van Ajax. met een blessure af. Ook Feyenoorder Van Gobbel en Bergkamp van Inter Milan wa ren niet fit genoeg om in de selectie te worden opgenomen. zeist»jan mennega gpd-verslaggever Voor het begin van deze com petitie zei Louis van Gaal: „Ik moet me wel heel erg vergissen als Patrick Kluivert dit seizoen niet een aantal keren in Ajax 1 zal opdraven." De succestrainer heeft zich niet vergist. Sterker: de nieuwe Marco van Basten, zoals 'Amsterdamse Patje' wordt genoemd, heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot één van de smaakmakers in de ere divisie. „Patrick," stelt Van Gaal koeltjes vast, „staat aan het be gin van een carrière en niet meer dan dat". De man uit Avenhorn pro beert de euforie rond Kluivert zo veel als mogelijk de kop in te drukken en waakt als een kloek over zijn oogappel. Zo scherm de hij hem gisteren af voor de media nadat bondscoach Dick Advocaat bekend had gemaakt dat Kluivert was uitverkoren voor de selectie van het Neder landse elftal. Van Gaal: „Patrick heeft er alleen maar profijt van dat ik hem in bescherming neem. Hij is pas 18 jaar en komt nog maar net kijken." Kluivert was verrast toen hij gisteren na de training hoorde van zijn uitverkiezing. „Ik ben wel topscorer, maar ik had de uitnodiging toch niet verwacht. Ik dacht dat ik nog heel wat jon gens voor mij had," wilde hij slechts kwijt voor hij de kleed kamer opzocht. Met zijn uitverkiezing voor de Oranje selectie kan een nieuw hoofdstuk worden toegevoegd aan het succesverhaal van Pa trick Kluivert. De geboren Am sterdammer, van 1 juli 1976, is de enige debutant in de zestien man sterke groep, die Advocaat heeft opgeroepen voor de EK- den haag» anp De vijfde ronde van het WK- damtoernooi leverde weinig verschuivingen op in het klasse ment. De koplopers kwamen niet verder dan puntendelingen en alleen in het achtervolgende veld werd een viertal overwin ningen geboekt. Valneris bleef daardoor leider. Wiersma werd op de tweede plaats achterhaald door jansen en Baljakin. De eerste serieuze aanval op zijn leiderspositie kon Valneris in de vijfde ronde verwachten van oud-wereldkampioen Gant- warg. Daar kwam echter weinig van terecht. Gantwarg nam geen enkel risico. .Als spelers kwalificatie-interland tegen Tsjechië, woensdag in de prach tig gerenoveerde Rotterdamse Kuip. Hij is de vervanger van Dennis Bergkamp, die vanwege een liesblessure in Milaan blijft. Als jochie van zes trapte Klui vert voor het eerst in clubver band tegen een bal bij Schel- lingwoude, waar Edgar Davids ook zijn eerste schreden op een voetbalveld zette. Een jaar later werd hij al gescout door Ajax, van jongs af aan dé club voor hem. 'Een Amsterdammer heeft die minder punten hebben dan ik tegen mij niet durven te spe len, vind ik dat best. Zeker als dat concurrenten zouden kun nen zijn. Gantwarg speelde vre delievend en ondernam niets. Dan haal ik ook geen gekke din gen uit", zei de 27-jarg Let. Hij stemde na 39 zetten in met remise. Valneris sloot het eerste deel van het WK-toemooi - vandaag is een rustdag - der halve af met een voorsprong van twee punten op zijn naaste concurrenten, onder wie Wiers maar één club en dat is Ajax,' legde hij zijn voorkeur voor de huidige landskampioen in een eerder interview eens in hele simpele bewoordingen uit. In de Meer gleed Kluivert soepel door alle hoogste jeugdelftallen. In een oefenpartijtje aan het eind van het afgelopen seizoen maakte hij voor het eerst zijn opwachting in de hoofdmacht. Zijn competitiedebuut vierde Kluivert ruim twee maanden geleden in de thuiswedstrijd te gen RKC. Ajax won met 3-1 en ma. De Friese oud-wereldkam pioen deelde na twintig zetten de punten met Clerc. jansen en Baljakin maakten daarvan gebruik door naast Wiersma op de tweede plaats te komen. Baljakin veroverde te gen de Fransman Cissé in een prima opgezette aanvalspartij veel voordeel. In het gevorderde middenspel besliste de Witrus het duel met een damcombina- tie. Ook jansen kwam tegen de Surinaamse kampioen Burleson via een hielslag tot een dam- Kluivert hield een traditie in ere door als debutant één van de doelpunten voor zijn rekening te nemen. Van Gaal is zuinig op de lichamelijk nog onvolgroeide aanvalsleider, die vanwege zijn lengte (1.86 meter) soms wat slungelig oogt, maar door zijn gepolijste techniek bijna altijd baas over de bal is. In slechts drie van de tien competitiewed strijden die Ajax dit seizoen af werkte, maakte Kluivert de ne gentig minuten vol. Dat vormde voor hem overi- combinatie die gelijk partijwinst opleverde. Wesselink zag zijn voordeel tegen de 15-jarige Durdyev in de tijdnoodfase verdwijnen, nam toen een doorbraakcombi- natie ten koste van twee schij ven, die hem nog juist remise opleverde. Schwarzman kan maar moeizaam op toeren ko men in dit toernooi. Hij wijt dat aan de tropische temperatuur in de speelzaal. Tegen Galasjov kwam hij weer in nijpende tijd nood. moest in een veel betere stand nog zo'n 15 zetten in lut- gens geen beletsel al tien keer de roos te treffen. Met dat aan tal voert hij de vaderlandse top scorerslijst aan. In het toernooi om de Champions League was Kluivert één keer succesvol, in Athene, tegen AEK. Tegen FC Groningen hield Van Gaal hem woensdagavond aanvankelijk aan de kant. Maar toen Ronald de Boer vlak vooj rust met rugblessure afhaakte, mocht Kluivert alsnog opdra ven. In de slotfase hielp hij zijn ploeg met twee puntgave tref- tele seconden doen en kwam juist voor het vallen van zijn vlag een puntendeling overeen. Wereldkampioen Tsjizjov kon opnieuw niet tot winst komen. Koeperman, die volgens de spe lers uit het Witrussische kamp „altijd" verliest van de Rus, wenste dit keer niet te bezwij ken. „Dat ik altijd van hem win. is een sprookje. Vandaag had ik wel moeten winnen, maar hij verdedigde zich goed", zei Tsji zjov, die tot nu toe wel tevreden is over zijn spel. Dat hij nog slechts tot de achtervolgers be- fers langs de flink tegenstribbe lende Groningers (3-1). Van Gaal, die vooraf contact heeft gehad met Advocaat over de uitverkiezing van Kluivert, verwacht niet dat de 21 -voudige UEFA-international tegen Tsje chië het Oranjeshirt met het rugnummer negen over de ran ke schouders zal mogen trek ken. „Ik denk dat hij hooguit als invaller in het veld zal komen," aldus Van Gaal, die laat weten daarover geen afspraken met Advocaat te hebben gemaakt. „Het is aan de bondscoach om te bepalen of hij F'atrick opstelt, daar sta ik buiten." De coach van Ajax, wiens pu pillen gistermiddag een ogen- test ondergingen en die s'avonds te gast waren bij een concert van René Froger jn Ahoy, vindt niet dat de Oranje uitverkiezing van Kluivert te vroeg komt. „Het is nooit te vroeg voor het Nederlands elf tal. En zegt een spreekwoord niet: wat goed is komt snel?' Mocht Advocaat de jonge Aja- cied woensdag opstellen, dan is Kluivert 18 jaar en 139 dagen jong. Daarmee zou hij nog lang niet de jongste debutant in Oranje zijn. Die eer is wegge legd voor Jan van Breda Kolff, die in 1911 een interland speel de toen hij 17 jaar en 74 dagen was. Van de tien jongere debu tanten dan Kluivert, is Gerald Vanenburg de bekendste en de jongste sinds de oorlog. I lij was in april 1982, toen Nederland in Eindhoven oefende tegen Grie kenland, 18 jaar en 40 dagen. De selectie: Kluivert, Blind, Frank de Boer, Ronald de Boer, Reiziger, Van der Sar, Van Vos sen (Ajax), De Goey, Witschge, De Wolf, Taument (Feyenoord), Numan, Valckx (PSV), Jonk (In- ter Milan), Roy (Nottingham Forest), Winter (Lazio Roma). hoort, verontrust hem niet. De voor zijn doen matige sco re heeft ook niets te maken met zijn nieuwe kapsel. Droeg hij begin dit jaar nog lange haar lokken, nu is daar niets meer van over. De vergelijking met Samson dringt zich op. „Daar mee heb ik echt mijn kracht niet verloren. Nee, het heeft te maken met een ander soort lo tingsschema dat nu is gebruikt. Dat heeft effect op het verloop van het toernooi. Tot nu toe kreeg ik de Nederlanders altijd in het tweede gedeelte. Dan wa ren zij vermoeid en had ik min der moeite met ze. Nu krijg ik ze in het begin en zijn ze nog fris." zeist» anp I Iet bestuur betaald voetbal van de KNVB is van plan de invloe den van buitenaf op het compe titieverloop uit te bannen. On langs kon het duel FC Twente - Feyenoord geen doorgang vin den door een verbod van de En- schedese burgemeester Mans, die rellen vreesde. Om vaker ingrijpen door B &W, justitie of politie te voorko men, stelt de KNVB voor de thuisspelende club tot verliezer (0-1) te verklaren als het niet lukt het verboden duel binnen dertig dagen opnieuw vast te stellen en af te werken. Dat is een van de punten uit het be leidsvoorstel dat gisteren naar de BVO's is gestuurd. De KNVB en de Betaald Voet bal Organisaties (BVO's) menen alles te doen wat kan en mag om een veilig verloop van de voetbalwedstrijden te bevorde ren en verwachten dat ook van de lokale overheden. De burge meesters van gemeenten met betaald voetbal zijn uitgenodigd voor overleg op 14 december. Het veiligheidsbeleid en het competitieverloop zijn de be langrijkste onderwerpen van ge sprek. Niet alleen uit veiligheids overwegingen is besloten tot ac tie, ook uit sportieve, organisa torische en financiële motieven. Daarom zijn ook voorstellen ge daan die problemen bij afgelas ting door de slechte weersom standigheden moeten voorko men. De KNVB denkt daarbij onder meer aan het aanstellen van een „vierde official", inter nationaal al ingeburgerd, die- verantwoordelijk is voor de keu ring van het speelterrein. Voorts zal het gebruik van vcldbedek- kingen worden aangemoedigd. De clubs zullen zich de ko mende week op regionale ver gaderingen over de plannen buigen. Nadat ze hun oordeel hebben gegeven, zet het be stuur betaald voetbal een defi nitief voorstel op papier. Dat wordt in het voorjaar aan de al gemene ledenvergadering voor gelegd. Gaat die akkoord, dan worden de maatregelen met in gang van het seizoen '95/'96 in gevoerd. FC Utrecht is in principe rond met de Noorse international Erik Mykland. Wel moet zijn huidige vereniging Start Kristiansand nog instemmen met de verhuur van haar vedette voor een bedrag van ongeveer een ton. De Utrechtse eredivisieclub heeft momenteel niet het geld de 23-jarige middenvelder direct over te nemen van Kristiansand. Zij hoopt dat snel bij elkaar te sprokkelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21