Huizenbelasting stijgt sterk in Jacobswoude Hoop op snelle voltooiing rijksweg 11 'Stort van onschuldig spul levert ook nog geld op' Rijn Veenstreek Belasting Zoeterwoude stijgt minder dan begroot Tuincentrum opgelucht door sluiting afrit Alkemade betaalt niet mee aan oprit van A4 Niet heel Rijndijk blij met nieuwe rijksweg hans koenekoop, o Alleen WD-fractie verwerpt gemeentebegroting De onroerend-zaakbelasting in Jacobswoude gaat vol gend jaar met 12,5 procent omhoog. Na de toezegging van het college dat de hele financiële huishouding van de [gemeente de eerste helft van 1995 onder de loep wordt genomen, ging de raad gisteravond tijdens de begro- tingsbehandeling akkoord met dit besluit. Alleen de WD was tegen. De liberalen kwamen met bezuinigingsvoor stellen, in de hoop dat de huizenbelasting minder hoefde te worden verhoogd. Die voorstellen werden echter niet overgenomen. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 jacobswoude marieta kroft i De ozb-verhoging is een recht- j streeks gevolg van de bezuini- j gingen van het rijk. De extra in- komsten zijn nodig om de kor ting van twee ton op de uitke ring uit het gemeentefonds te dekken. Voorspeld wordt in de i meerjarenbegroting dat de las tendruk in 1996 nog eens met 17,4 procent zal stijgen en dat jaar daarop met 13,8 procent. Het CDA toonde begrip, maar Gemeentebelang en D66 'be treurden' het dat het college er voor heeft gekozen om de kor ting van het rijk volledig door te berekenen aan de burger zon der dat er wordt bezuinigd. De WD noemde de belastingver hoging 'onaanvaardbaar'. „De meeste mensen zijn niet meer gaan verdienen, de uitkeringen zijn lager geworden en veel mensen hebben pensioenbreuk opgelopen. Moeten zij zich dan ook nog eens opofferen voor de' gemeente?", vroeg fractievoor zitter J. van Dam zich af. Hij stelde voor om geld te besparen door onder andere minder ex terne deskundigen in de arm te nemen, de rioleringsproblema- tiek en de Vierambachtsweg in Woubrugge goedkoper aan te pakken en om het herstel van het remmingswerk aan de Doesbrug in Hoogmade voorlo pig maar te vergeten. „Het is triest", verzuchtte Van Dam, „maar wij kunnen zo niet met de begroting instemmen." Burgemeester W. van Beek, die financiën in zijn portefeuille heeft, benadrukte gisteravond nogmaals dat 'het een utopie is om zoveel te bezuinigen dat de gemeente de rijksbezuiniging voor kan blijven'. „Dat zou tot afbraak van de gemeente lei den." Op aandringen van het CDA, Gemeentebelang en D66 zegde hij evenwel toe samen met de leden van de commissie alge mene en bestuurlijke zaken in de eerste helft van 1995 de hele financiële huishouding van Ja cobswoude door te zullen ne men. Daarbij moet worden be keken of bezuinigingsmaatrege len nodig zijn. Van Beek stelde wel enkele voorwaarden: de ambtelijke af deling mag niet door dit werk zodanig in beslag worden geno men dat het reguliere werk er onder te lijden krijgt. Ook waar schuwde hij voor het in oog houden van het belang van de burgers. „Veel burgers zijn hele maal niet gediend bij bezuini gingsmaatregelen. Wat zullen we bijvoorbeeld niet losmaken bij de verenigingen en cultuur clubjes die van voorzieningen van de gèmeente gebruik ma ken?" Met uitzondering van de WD ging iedereen verder akkoord met een verhoging van 1,9 pro cent van alle gemeentelijke ta rieven en een verhoging van 60 gulden per aansluiting van het rioolrecht. zoeterwoude liesbeth buitink De onroerend-zaakbelasting in Zoeterwoude stijgt volgend jaar 1,6 procent minder dan was verwacht. De gemeenteraad be sloot gisteravond bij de begro tingsbehandeling toch te bezui nigen, zodat de OZB-verhoging voor de Zoeterwoudenaren niet de aangekondigde dertig pro cent bedraagt. Eigenaren gaan daarom volgend jaar 3,78 gul den OZB betalen voor iedere 3000 gulden dat hun huis waard is, huurders betalen daarvoor 3,03 gulden. Zoeterwoude wil volgend jaar onder meer bezuinigen door het geplande 'Slingerlandfiets padvan de Dr. Kortmannstraat naar de Zuidbuurtseweg nog niet aan te leggen. Wethouder T. Ringersma betwijfelde of die aanleg er dan later nog wel van kan komen. „Uitstel betekent dat we het vooruitschuiven naar dat jaar dat we als gemeente de lotto winnen. Want de provincie zou bijdragen aan dat fietspad, maar die subsidieregeling wordt afgeschaft. En dat wil zeggen dat de gemeente dan niet twee ton hoeft te betalen voor de aanleg, maar een miljoen gul den." Daarnaast wordt er minder geld uitgegeven door het over werk in net gemeentehuis in te perken en geen landschapsbe leidsplan te maken. Wethouder R. Hogenelst (CDA/ruimtelijke ordening) betreurde dat dat plan niet doorgaat. ..Ik begrijp dat u meer guldentekens in de ogen hebt, dan dat u aan beleid op lange termijn denkt." Die opmerking veroorzaakte een woedende reactie van PZ-frac- tievoorzitter Stuijt. „Ik denk aan beleid. We hoeven geen duizenden guldens uit te geven om hoeren en burgers uit elkaar te houden", voegde hij Hoge nelst toe. 'Vooral ouderen durfden hier overdag niet meer heen te rijden zoeterwoude-runduk Bij de afsluiting van de oprit naar de rijks weg 4 slaakte één bedrijf gisteren een zucht van verlichting. Tuincentrum Meerburg aan de Stadhouderslaan zag het aantal klanten afnemen, naarmate er meer auto's over de oprit reden. „We zijn steeds slechter bereik baarder geworden", weet één van de eige naren, C. Bruines. Het tuincentrum moet het voor de ver koop vooral hebben van ouderen. „De hui dige generatie koopt minder bloemen en planten. Kijk maar in de vensterbanken: daar staan steeds minder planten." En juist die ouderen durfden de afrit van de rijks weg 4 niet goed over te steken om de Standhouderslaan bereiken. „Vooral oude ren durfden hier overdag niet meer heen te rijden", wijst Bruines naar de drukke afrit. „Misschien dat die mensen na de sluiting van de afrit wel weer de weg naar ons be drijf weten te vinden." Toch denkt Bruines dat het tuincentrum ook klanten zal verliezen. „We raken de klanten kwijt die vanaf de afrit even kwa men aanwippen om een plant of een bos bloemen mee te nemen. Misschien weegt het wel tegen elkaar op en maakt het uitein delijk niets uit." Bruines hoopt dat het tuincentrum in ie der geval beter bereikbaar wordt voor de vrachtwagens die bij Meerburg komen los sen. „Met die vrachtwagens is nooit reke ning gehouden. De Stadhouderslaan is steeds verder weggedrongen door de oprit. Als je die vrachtwagens nu op die smalle ventwegziet, is het echt stuurmanskunst." De bedoeling is dat de voormalige afrit een rechtstreekse toegang biedt tot de Stad houderslaan. De toegang, die nu direct naast de verkeerslichten ligt, wordt waar schijnlijk verschoven naar halverwege het weggetje. „Wij willen dat het verder wordt doorgetrokken en de aansluiting van de afrit op de Stadhouderslaan dichter bij het bedrijf komt. Dan zouden we echt goed be reikbaar zijn. Op de inspraakavond werd gezegd dat ze niet zouden kijken op een metertje meer of minder, maar dat moeten we nog maar afwachten." Fietsers en bromfietsster botsen alphen aan den run» Een 16-jarige fietser en een 17-jarig brom fietsster - beiden uit Zwammerdam - zijn gisteren met botbreu ken naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht nadat ze op de Steekterweg in Alphen ten val waren gekomen. De t\Vee botsten achterop een 52-jarige fietsster - eveneens uit Zwam merdam - die net daarvoor de weg was overgestoken en ook op het fietspad reed. Deze vrouw had - behalve wat schaafwonden - geen verwondingen. Snorfiets onder auto alphen aan den rijn Omstanders moesten gistermorgen een be stelwagen optillen om een 62-jarige vrouw uit Alphen - die on der de auto lag - te bevrijden. De bestelwagen had de vrouw ge schept toen de 36-jarige bestuurster vanaf de Kennedylaan in Al phen rechtsaf de Edelsteenweg wilde inrijden. De bestuurster had de 62-jarige, die op haar snorfiets over het fietspad naast de Kennedylaan reed, niet opgemerkt. De snorfietsster is met onbe kende verwondingen overgebracht naar het Rijnland-zieken huis. Politie pakt autokraker op alphen aan den run De Alphense politie heeft gisteravond een 28-jarige autokraker uit deze plaats op heterdaad betrapt. De man brak een auto open, die geparkeerd stond aan de Castel- lumstraat. Hij had niet door dat er agenten in de buurt waren. De gemeente Alkemade betaalt niet mee aan de aanleg van de 'vierde poot' van de A4 bij Roelofarendsveen. B en W vin den dat Rijkswaterstaat alle kos ten voor zijn rekening moet ne men. De totale kosten voor de aanleg van de oprit vanaf de Alkemadelaan in de richting van de Rijksweg A4 bedragen 3,25 miljoen gulden. Rijkswater staat verlangt dat de gemeente Alkemade een half miljoen meebetaalt. Volgens directeur openbare werken A. Peters van de ge meente Alkemade is het hoofd argument om niets bij te dragen het feit dat er in het verleden slechts drie poten (twee afritten en een oprit) zijn aangelegd bij Roelofarendsveen. „Dat die vierde poot er toen niet is geko men, is' een tekortkoming van Rijkswaterstaat." Of Alkemade nu die oprit wel kan vergeten, wil projectmanager F. Lous van Rijkswaterstaat nog niet zeggen, „ik wacht eerst de officiële me dedelingvan de gemeente af." Alkemade scheidt glas op kleur alkemade zoeterwoude liesbeth buitink vervolg van voorpagina Grote tevredenheid overheerste gister middag bij de opening van de rijksweg 11 tussen de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude en de rijksweg 4. Dat de autoweg nog maar een gedeelte van de toekomstige oost-west verbinding in het Groene Hart vormt, zat de genodigden echter wel dwars. „Bij het begin van de werkzaamheden was niet te voorzien dat de route beperkt zou blijven tot Zoeter woude en niet door zou lopen tot de Gouwe. We moeten de handen ineen slaan om het resterende deel gereed te maken, want de urgentie is groot", aldus de Zoeterwoudse burgemeester A. Hou- dijk. Rijkswaterstaat-woordvoerder H. Prins berispte zijn departement om de lange periode die nodig was voor de aanleg van de weg. „Eigenlijk moeten we con stateren dat een periode van zestien jaar niet uitzonderlijk is, maar tegelijkertijd is dat onaanvaardbaar omdat daardoor zo lang onzekerheid blijft bestaan." Hij kondigde aan dat het gedeelte van de rijksweg 11 tussen Zoeterwoude en de rondweg om Alphen eind 1998 klaar moet zijn. De opening van de rijksweg was voor wethouder T. Ringersma aanleiding om te fantaseren over een autoluwe Hoge Rijndijk. „Als minder dan de helft van het verkeer overblijft, krijgen we het beeld van de Hoge Rijndijk zoals die er nu op een zondag uitziet. Daardoor kun nen auto's wel harder gaan rijden en dus is het noodzakelijk om maatregelen te nemen om die snelheid te beperken. Misschien is het een aardige suggestie om zo'n post rekeningrijden op de Hoge Rijndijk te installeren. De Leidse burgemeester C. Goekoop ging quasi-serieus op het grapje in. „Ik hoop dat Zoeterwoude geen spaak in het wiel steekt door met tolheffing te komen. Aan de andere kant: er staat nog een mooi tolhek bij Warmond, misschien mag u dat lenen." Houdijk doopte de weg officieus de 'Grote Polderlaan'. „Want Grote Polder weg kan niet", verwees hij naar de wens van Leiden om de Grote Polder te be bouwen voor Leidse woningzoekenden. Alle verkeersborden moesten worden veranderd na de openstelling van rijksweg 11 foto loek zuyderduin Alkemade begint volgende week met de gescheiden inzameling van glas. Wethouder W. Nugteren neemt komende dinsdag de nieuwe glasbakken bij het Noordplein in Roelofarendsveen in gebruik. De glasbakken bevatten aparte compartimenten voor bruin, doorzich tig en groen glas. Tot nu toe werd al het glas zonder statiegeld in één bak gegooid. Van deze gemengde glasscherven (bruin, groen en wit door elkaar) kunnen geen doorzichtige potten of flessen worden gemaakt. Juist hieraan is behoefte. Een aantal van de nieuwe glasbakken krijgen een andere plek dan de oude. De glasbak bij de Vrouw Vennemolen in Oud Ade wordt verplaatst naar de Korte Goog in Roelofarendsveen. De glas bak bij de Dotterbloem wordt verplaatst naar de Rembrandt van Rijnsingel ter hoogte van de apotheek. De glasbak bij de Kerkstraat- /Schoolhuijsplein wordt verplaatst naar de Digros. In de meeste straten in Zoeterwoude-Rijndijk werd de vlag uitgestoken. Alleen in de Rijn straat hing zij halfstok. De mensen verwachten meer overlast. foto loek zuyderduin zoeterwoude-rijndijk» vervolg van voorpagina Bij vrijwel ejke woning aan de Hoge Rijndijk, Stadhou derslaan en de Oranjolaan hing gistermiddag bij de opening van de rijksweg 11 de vlag uit. Nog één straat in Zoeterwoude-Rijndijk vlagde massaal: in de Rijn straat hing de Nederlandse driekleur halfstok. De be woners van de straat, pre cies op de hoek van de Bur gemeester Smeetsweg en de Hoge Rijndijk, vrezen dat de overlast alleen maar zal toenemen. In de rest van het dorp overheerste een feeststem ming, compleet met slin gers en een drumfanfare. „Weg auto's, dag stank, dag herrie, hoera!", meldde een spandoek uit een raam aan de Stadhouderslaan. De be woners kwamen massaal naar de sluiting van de op en afrit vlak voor hun deur en hielpen wethouder T. Ringersma (PZ/verkeer) ei genhandig met het neerzet ten van de hekken die het verkeer moeten weren. De bewoners aan de Ho ge Rijndijk hopen op een halvering van het aantal au to's dat de huizen passeert. Tol gisteren kwamen er da- golijks nog ruim 25.000 aü to's en vrachtwagens over het stuk Rijndijk tussen de rijksweg 4 en de Burge meester Smeetsweg. De vlaggen aan de Oran jelaan waren wat voorbarig opgehangen. De bewoners daar hopen niet alleen dat het sluipverkeer door hun wijk naar de Grote Polder zal afnemen, maar hopen dat dal uiteindelijk ook zal resulteren in een afsluiting van de weg. De bus die van af het Leidse station via de Oranjelaan naar het indus triegebied rijdt, moet de kans op afsluiting voor au toverkeer vergroten. Of dat echt doorgaat blijkt echter pas over enige maanden. Jacobswoude verdeeld over beperking van snelle boten 'BuurmanGerritsma pleit voor heropening vuilnisbelt Coupépolder alphen aan den run ruud sep Heropen de vuilnisbelt in de Coupépolder om op die manier geld te verdienen voor het luchtdicht afdekken van de ver vuilde stort. Het is geen idee van een op hol geslagen be leidsambtenaar of gepensio neerd politicus, maar van ie-, mand die beseft dat hij 'eigen lijk vierkant tegen zou moeten zijn'. Tien jaar na het sluiten van de beroemde vuilnisbelt is het de directe buurman, de kweker H. Gerritsma, die ervoor pleit de stort te hervatten. Gerritsma heeft zijn plan vori- dering van de pfrijectgroep Coupépolder, waarin hij als om wonende zitting heeft. „Er werd toen niet op gereageerd, maar dat was ook niet mijn bedoe ling. Ik heb de ambtenaren op dracht gegeven om er met hun chefs, de politici, over te pra ten", vertelt de Alphense kwe ker. Is het niet vreemd dat uitge rekend de buurman van de Coupépolder roept dat er nog maar wat moet worden bijge stort? Is dat niet de omgekeerde wereld? „Ja, gevoelsmatig ben ik het daar wel mee eens. Een an dere oplossing had ik ook mooi- zijn. Wanneer je niet opnieuw gaat storten, gebeurt er hele maal niets. Ze'zouden al een paar jaar geleden beginnen met de monitoring van de stort. Maar omdat het ministerie van VROM daar geen geld voor heeft, wordt dat steeds maar weer uitgesteld." Het is overigens niet de eerste keer dat Gerritsma met zijn idee naar buiten treedt. „Ik heb het weieens met verschillende poli tici besproken. Maar van hen krijg je steeds te horen: je hebt gelijk, maar het valt niet uit te leggen aan de kiezer. Wat ik dan zeg is dat ze de kiezer vreselijk taak van poliüci om zoiets uit te leggen?" Volgens de kweker moet dat mogelijk zijn. Wanneer de stort aan de bovenkant luchtdicht wordt afgedekt, zal er toch flink moeten worden aangevuld. On der de luchtdichte folie moet namelijk een soort drainage ko men om de gassen uit de belt door af te voeren. En daarbij is het het makkelijkst wanneer de belt geleidelijk oploopt naar één hoog punt. Voor het gedeeltelijk ophogen van de stort kan natuurlijk schoon zand worden gebruikt. Maar waarom zou je daar geen dat vrijkomt bij het breken van puin - en slaWcen van hoog ovens en vuilverbrandingsin stallaties voor gebruiken? „Ver geleken met wat er ligt is dat heel onschuldig spul en het le vert nog geld op ook. Boven dien: als je het hier niet stort, dan zadel je er iemand anders mee op." Gerritsma heeft zijn plan on langs nog 'zijdelings' besproken met de Amsterdamse hoogle raar Lucas Reijnders. „Hij vond het wel een reële optie", weet de Alphense kweker. Reijnders kwam vorige week in het nieuws doordat hij de vloer lende conclusies van een onder zoek naar de giftige gassen die opstijgen uit de Coupépoder. Volgens Reijnders vormt de stort een serieuze bedreiging voor de omgeving. Provinciewoordvoerder H. Meengs is minder positief over het plan. „We kunnen er op dit moment niks mee. Ophoging van de stort is nu niet aan de orde. We willen eerst het onder zoek van VROM naar de dikte van de afdeklaag afwachten. En afgezien daarvan moeten we natuurlijk kijken of het herope nen van een stortplaats wel past binnen onze visie op het ver- De politieke partijen in Ja cobswoude zijn verdeeld over het beperken van het aantal snelle motorboten op het Braas- semermeer. Als het aan de WD, D66 en Gemeentebelang ligt, worden helemaal geen vergun ningen meer aan snelvaarders afgegeven. Het CDA wil het aantal vergunningen houden op 85. Dat bleek gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling. Ook burgemeester W. van Beek vindt 85 ontheffingen aanvaard- baar. ,,i Iel binden van een be paald type waterrecreatie aan een quotum is al een hele stap. Je kunt het vergelijken met de zijn, kunnen we ook niet zo maar besluiten dat een Porsche niet meer op de weg mag ko men. Bovendien moeten we re kening houden met een aantal bedrijven, zoals de skischool en een verhuurbedrijf, dal is inge steld op 85 ontheffingen." Vol gens de burgemeester zijn er bovendien nooit meer dan vier of vijf snelle boten tegelijkertijd op de Braassem te vinden. Een evaluatie met de politie en de gemeenten Alkemade en Jacobswoude moet nog dit jaar plaatshebben. De resultaten zullen van invloed zijn op het besluit om de speedboten even tueel terug te dringen. Alkema de pleit al jarenlang voor een

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15