SLEUTE LEZERS Mode-Braderie 'Burundi is een kruitvat' WARNECKE MODE SINT-N1C0LAAS ADVERTENTIE-PRIISVRAAG DeServic ÊPEN HUIS HET ZWEMBAD IS NU HET GEHELE GEOPEND -EEN HELE WEEK-. Regio Bloemenweekeinde in Noordwijk Boomer pups HOUTWERF KEUKENS KOPPES MAKELAARDIJ B.V. a ir VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 Katwijker Jan van der Beek vreest voor uitbarsting KATWUK IRENE NIEUWENHUUSE Het Afrikaanse land Burundi is iets kleiner dan Nederland, heeft ruim vijf miljoen inwoners en lijkt als buurland van Rwanda regelrecht af te steve nen op een volkerenmoord. „Hoe kun je dan als Nederlan der toekijken en alleen maar af wachten tot het daar tot een to tale uitbarsting komt?", vraagt Jan van der Beek uit Katwijk zich af. Van der Beek (51 jaar) is voor zitter van het Nederlands Comi té Burundi. Onlangs is hij als delegatieleider van een vredes missie naar dat land geweest. In Burundi is 84 procent van de bevolking Hutu en de rest be staat uit Tutsi's. In het land heerst grote ongelijkheid en er zijn al diverse uitbarstingen ge- de aanbevelingen van Van der Beek is in navol ging van 'Artsen zonder Gren zen' een organisatie op te rich ten die als 'Advocaten zonder Grenzen' kan optreden. Laat deze juristen zich als soort 'mo nitoren' verdelen over het land en kenbaar maken wat ze zien en vooral horen. Deze juristen kunnen hun kennis dan over dragen aan de justitiële en rech terlijke macht in Burundi. De Burundezen willen namelijk ab soluut geen inmenging van 'buitenaf in hun rechtssysteem. „Maar deze advocaten kunnen het rechtsapparaat wel onder steunen", stelt Van der Beek. In het dagelijks leven is de Katwijker topambtenaar bij het ministerie van defensie. Acht tien jaar geleden kwam hij in contact met een Burundese jon gen, die in Nederland werd ver pleegd als gevolg van polio. Zijn vrouw Hannie van der Beek was toen verpleegkundige en ont fermde zich, ook buiten de zie kenhuismuren, over de jongen: de Burundees werd hun pleeg- Van der Beek is groot voor stander van ontwikkelingshulp ter plekke. „Als mensen lang hier in Nederland verblijven en eenmaal hebben geproefd aan onze welvaart, willen ze niet meer terug. Ik vind echter dat mensen die ontwikkelingsgeld krijgen, hun kennis en capaci teit onmiddellijk weer ten dien ste van de eigen bevolking moe ten stellen. Daar kunnen ze goed werk doen. Hier niet." De jongen, een Hutu, keerde na zijn genezing weer terug naar Burundi en kreeg met hulp van Van der Beek en diens kerk zo wel een middelbare als univer sitaire opleiding. Ook de rest van de familie van de jongen kon van het geld doorleren. Van der Beek: „Twee jaar ge leden waren de Burundezen nog hoopvol gestemd, ze dach ten een democratische toe komst tegemoet te gaan. Nu is het land een kruitvat en ieder vlammetje kan een tweede Rwanda betekenen. Het enige voordeel is dat iedereen, zowel Hutu's als Tutsi's dat blijkbaar beseffen en men door deze we tenschap toch uiterst bedacht zaam is. Men weet dat als er een groep begint er een absolu te hel gaat losbarsten." „Ik vind dat we als Neder landse burgers niet mogen af wachten tot het moment dat de volgende volkerenmoord be gint. Er moet een dialoog ko men en we moeten via onze ei gen regering druk blijven uitoe fenen op de Burundese autori teiten. Uiteraard zonder opge stoken vinger, want dan bereik je niets." Badplaats zoekt compensatie voor verlies corsofinish NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Noordwijk doet er alles aa aantrekkelijk te blijven vc vele toeristen en dagje: die vanwege het bloemencorso naar de Bollenstreek trekken. Ter compensatie van het verlies van de traditionele finish, die vanaf volgend jaar vijf keer naar Haarlem gaat, organiseert de badplaats een speciaal 'bloe menweekeinde'. Een onderdeel daarvan is het leggen van 'het grootste bloemenmozaïek ter wereld'. Kort na de corso-editie van afgelopen voorjaar werd Noord- wijk verrast met de mededeling van het corsobestuur dat het dit jaar voor het laatst was geweest dat de praalwagens op de bou levard hadden staan pronken. De organisatie van het evene ment had besloten de route om te draaien en, minimaal de ko mende vijf jaar, het corso te la ten eindigen in Haarlem. Inten sief lobbyen en een extra bijdra ge van 25 mille maakten uitein delijk dat het corso niet hele maal voor de bloemenbadplaats verloren ging. De start gevolgd door een anderhalf uur durende rondrit door Noordwijk in de ochtenduren, was echter niet meer dan een troostprijs. Om de vele gasten, die ge wend waren in verband met het corso naar Noordwijk te trek ken, niet kwijt te raken wordt rond het corso van 22 april 1995 een speciaal bloemenweekein de georganiseerd. „Ondanks het, wat mij betreft tijdelijke, verlies van de finish moeten we onze naam als bloemenbad plaats eer blijven aandoen", vertelt VW-directeur H. Broekmeulen. „Er komen volop bloemenmozaïeken door het hele dorp. En we gaan proberen het grootste bloemenmozaïek ter wereld te leggen." Hoe groot dit 'bloemenschil- derij' moet worden om de grootste aller tijden te zijn, is nog niet bekend. Broekmeulen: „Dat zijn we nu aan het uitzoe ken. Er is contact gezocht met het Guinness Book of Records, want daar willen we natuurlijk wel in worden opgenomen. Het is zelfs nog niet duidelijk óf er al eens een 'grootste mozaïek ter wereld' is gemaakt. Als wij de eerste zijn, dan moeten we er dit jaar een maken en dat laten erkennen door Guinness. Ver volgens moeten we het jaar daarop onze eigen record bre ken om voor een vermelding in het boek in aanmerking te ko- Voor een ander onderdeel van het Noordwijkse bloemen weekeinde worden de inwoners van de gemeente ingeschakeld. „We denken aan een soort wed strijd 'De mooiste straat van Noordwijk'. Mensen worden opgeroepen hun straat of wijk met bloemen te versieren en daaraan zijn ook prijzen ver bonden. Hoe het er precies uit gaat zien is nog niet duidelijk, het idee staat nog in de kinder schoenen. Maar de wijk- en buurtverenigingen kunnen er van op aan dat ze door ons na der worden ingelicht over de plannen", aldus de VW-direc- teur. Overigens gaat Noordwijk er een beetje van uit dat over vijf jaar de corsofinish weer in de badplaats terugkeert. Broekmeulen: „Daar gaan wij ons de komende tijd voor inzet ten. Pessimistisch ben ik daar niet over, nee. Ik ben namelijk heel benieuwd of Haarlem wel die entourage kan bieden die wij boden." En met een brede grijns: „Denk van niet." U KUNT NIET ZONDER Zaken en transacties T.o.a. voor aantrekkelijk prijs, prachtig ingerichte zonnestudio op uitstekende huurlok. regio Leiden Tel.: 01652-20520. Jongmans Oudenbosch Dieren en planten Voor liefhebbers Tervue- rense HERDERPUPS met vrij karakter en stamboom Tel.: 02262-3142. Te koop aangeboden Tel.: 071-121393. tangeboi JISING yorkshire/pekine bloemenwinkel Inventaris en gebruik van koelcel In het centrum van Leiden, per 1 dec. of 10.00-18.00 u t begon allemaal met één luteltje, het succes ervan s overweldigend! Nu ad- leer ik elke dag in deze op de personeelspagina's Radio/tv/geluidsapparatuur Van der Greft KTV Video Services reparatie van alle merken televisie, video bij u thuis. Tevens reparatie telefoon, compuf: g Leiden. Tel.: 071-323434, gratis leenapparaat audio, ook camcorder, autoradio en inetron e.v.a. Fruitweg 60 Brand TV Service voor onderhoud van alle merken KTV, video en au- dio-apparatuur, met garan- 0652-719289. V uurwerkverbod op Hoornesplein Het Hoornesplein gaat mo gelijk de rustigste winter maanden van zijn geschiede nis in. De winkeliers op het plein hebben dat te danken aan een nieuw regeltje in de Katwijkse Algemene Plaatse lijke Verordening. Daarin wordt een absoluut verbod op het afsteken van vuur werk in het winkelcentrum aangekondigd. Op het Katwijkse winkel plein wordt elk jaar veel overlast ondervonden van vuurwerk. Het overdekte plein is favoriet bij de Kat wijkse jeugd omdat rotjes daar extra veel herrie maken. Tot ergernis van winkeliers maar ook van mensen die boodschappen doen. Met het verbod wil Katwijk hier een einde aan maken. Het is de bedoeling dat het speciale vuurwerkteam een oogje in het zeil houdt. Poli tiewoordvoerder A. Grave- kamp: „Degenen die het ver bod overtreden, krijgen een proces-verbaal en worden doorgestuurd naar het bu reau Halt." I Het Orbital-sproeisysteem I Een uniek systeem ia de Pelgrim vaatwassers GW 625. GW 630 ea GW 665 Maximale reiniging door minimaal watergebruik. M Door een speciale rubberen ophanging is het geluidsniveau sterk verminderd. Water- en energieverbruik circa 20 lager dan bij PelgrTm her unieke Orbital-sproeisysteem krijgt u tijdelijk gratis de luxe 40-ddige Gero bestekkassette met een winkelwaarde ran f 289,-. Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 -76 93 45 Grootste Electronica dumpverkoop in Nederland Verkoop van Computerapparatuur, Accessoires, Draad, Kabel, Halogeenlampen, T.L. Buizen, Disco apparatuur, Electramateriaal. Verkoop: Hoofdstraat 311, 2406 GK Alphen aan den Rijn Tel.: 01720-74888, fax: 01720-76345. Geopend: zaterdags van 8.30-17.00 uur verderop afspraak Hoogewaard 162b te Koudekerk a/d Rijn vrpr. 249.000,- k.k. Keurig onderhouden eengezinswoning Ingezetenen, economisch en/of maatschappelijk gebonden aan de gemeente Rijnswoude genieten de voorkeur. Vrijblijvend te bezichtigen 12 november a.s. tussen 12.00 en 14.00 uur. Tel.nr. 01714-12736/01720-34561 Voor 35,50 twee jaar vrij zwemmen in bijna wedstrijdtormaat zwembad (maar dan zonder 'het diepe') Eendje zeil meebrengen (wel oppassen dat je niet met het waswater wordt weggegooid) 600 m1 Het allerbeste voor uw baby 'MaBel Aanstaande moeder mode Haven 5 - Katwijk aan Zee - Tel. 01718 -14654 „De Feestdagen" in het Laktheater 26 t/m 30 december 1994 Het plezier deint mee met het zingend enthousiasme van topactrices en zangeressen, als Sandra Reenter, Jo Lemaire, Bea van der Maat en Plattèl, die door Leoni Jansen zijn uitgenodigd om samen met haar een wervelende muzikale show te verzorgen. In het programma, dat bestaat uit beroemde covers uit het wereldrepertoire, worden de nummers telkens door één of twee solisten gezongen, terwijl de anderen het achtergrondkoor vormen, begeleid door een vijf man sterke band. Iedere dag is er een mystery guest en gitarist Magie Frankie laat het publiek zowel vocaal als instrumentaal in zijn passie delen. Van maandag 26 t/m vrijdag 30 december wordt dagelijks deze feestelijke muzikale show opgevoerd. Aanvang 20.30 uur. Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen tegen inlevering van onderstaande bon ƒ7,50 korting op de normale entreeprijs. De voorverkoop van de kaarten is vanaf heden aan de balie van het Laktheater Cleveringaplaats 1Leiden, van maandag t/m zaterdag van 14.00-16.30 uur. Ook aan de avondkassa (van 19.30-20.30 uur) kunt u nu al kaarten kopen. 1 Lezers van het Leidsch Dagblad krijgen tegen inlevering van deze bon ƒ7,50 korting op de normale entreeprijs van 27,50 I en betalen slechts ƒ20,- voor- een toegangskaart voor de 1 muzikale show „De Feestdagen". Naam: Adres: Postcode Woonplaats: I Deze bon geldt voor max. 2 personen. I De korting geldt niet in combinatie met CJP, 65+ en andere kortingen. LEIDSCH DAGBLAD De winter staat voor de deur. Daarom verkopen we restanten van de najaarscollectie voor prijzen waar u van staat te kijken. U kunt er niet snel genoeg bij zijn, want zoveel kwaliteit voor zulke prijzen is uniek en op=op. Breestraat 151 Lelden Puzzel mee en maak kans op een extra feestelijke Pakjes-avond! Volgende week vrijdag sti het Leidsch Dagblad met de 1e ronde van de Sint Nicolaas Puzzel. Een jaarlijks feest waar altijd weer duizenden lezers aktief aan meedoen. rTvrO Met dit jaar een aantal fantastische hoofdprijzen en \Fotocai"e vele leuke prijsjes, beschikbaar gesteld door onze adverteerders.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14