Tennissers bezorgd over verhuizing Plan voor minitheater bekroond Broers zetten transportdynastie voort Leiden Regio Paarse volbloeds gaan teambuilden Aanleg keerlus bij Duinrell kan doorgaan VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 Man valt van scooter leiderdorp» Een 38-jarige Rijnsburger liep gistermorgen vroeg in Leiderdorp een gebroken ann op toen hij op de Mauritssingel van zijn scooter viel. De man reed over een steen waardoor hij zich niet meer in evenwicht kon houden. Geld en sieraden gestolen zoeterwoupe-dorpEen huis aan de Zwetkade in Zoeterwoude- Dorp is gisteravond doorzocht door inbrekers. De daders kwa men binnen met een valse sleutel en forceerden daarna een tus sendeur. De bewoners missen geld, sieraden en cheques. Oog in oog met inbreker Een bewoonster van de Berlicumstraat in Oegst- geest stond gisteravond oog in oog met een inbreker, toen zij de trap afkwam. De man maakte zich snel uit de voeten. De inbreker moet hebben gedacht dat er niemand thuis was. De bewoonster die op de eerste verdieping bezig was had niet gereageerd toen er aan de voordeur werd gebeld. Een kwar tiertje later ging ze naar beneden en zag een man in de keu ken staan. Die bleek aan de achterkant van het huis te zijn binnengekomen. Van de inbreker en de auto waarmee hij wegreed heeft de politie een vaag signalement. Insluiper neemt portemonnee mee oegstgeest Terwijl de bewoners boven waren, heeft een inslui per afgelopen woensdagmiddag uit een woning aan de Oegst- geester Nassaulaan een portemonnee weggenomen. De dief kwam binnen door de achterdeur, die niet was afgesloten. In de portemonnee zaten 280 gulden, een bankpas en een creditcard. Politiecontrole levert weinig op De uitgebreide politiecontrole van afvaltransporteurs heeft gisteren volgens de politie 'niet al te veel opgeleverd'. Er werden 43 vrachtwagens voor controle van de weg gehaald. Daarvan werden zes chauffeurs bekeurd: vier omdat ze niet de juiste papieren hadden, een omdat de auto iets mankeerde en een omdat de wagen te zwaar beladen was. Ze ven chauffeurs kregen een waarschuwing. De controlekaravaan (provincie, douane en politie werkten samen) stond gistermor gen op het carpoolterrein langs de snelweg A4 en gistermiddag op de Goudse Schouw nabij de ingang van het Archeon in Al phen aan den Rijn. Intercultureel feest in Sjelter leiderdorp» Genieten van muziek, dans en hapjes uit de interna tionale keuken. Dat kan zaterdag 19 november in Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp. De werkgroep Leiderdorp Aange naam houdt dan van 20.00 tot middernacht een 'interculturele avond'. De toegang is gratis. Er zijn optredens van de Flamenco- groep Café con Leche, harpist Sergio Pereira speelt samen met gitarist Peter Banning Zuidamerikaanse muziek en er is een Turkse band. Volksdansers dansen op traditionele Turkse mu ziek. De werkgroep Leiderdorp Aangenaam werd in 1982 opge richt met als doel Nederlanders kennis te laten maken met an dere culturen. De leden van Leiderdorp Aangenaam vinden dat er veel vooroordelen leven en dat buitenlanders ""eerder als een bijzondere groep worden gezien dan als mens'. De avond wordt geopend door de Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle en de werkgroep Emile Snell. Stichting Adegeest eist garanties De Stichting Tennispark Adegeest is in principe bereid te verhuizen naar het Van der Hoeven Sportpark in Voor schoten, maar zet daarbij de nodige kanttekeningen. De stichting wil meer zekerheid over de financiële conse quenties van de verplaatsing. Ook mag het Voorschoten- se tennis geen nadelige gevolgen van de operatie onder vinden. Het mag bijvoorbeeld niet leiden tot een contri butieverhoging. voorschoten Elles Kamerlingh met haar winnende ontwerp v i minitheater op de Leidse Beestenmarkt. FOTO BEN DE BRUYN Oegstgeestse Elles Kamerlingh maakt ontwerp voor Beestenmarkt oegstgeest/leiden Op uitvoering van haar plan voor een mini theater op de Leidse Beestenmarkt durft zij nog maar niet te rekenen. Voorlopig is Elles Kamerlingh al heel blij, dat het ontwerp de eerste prijs heeft gewonnen in een door de 110 jaar oude beroepsvereniging van beel dend kunstenaars Arti et Industriae uitge schreven wedstrijd. Zaterdag krijgt de on langs aan de Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag afgestudeerde Oegst geestse het bij de prijs behorende bedrag van 2500 gulden. Voorlopig zou het plan van Kamerlingh niet eens kunnen worden uitgevoerd, want op de plek aan het Galgewater waar zij haar minitheater met eetgelegenheid heeft gesi tueerd ligt de rondvaartboot van rederij Sleutelstad. ,,lk heb een centrale plek in de stad gekozen. Als je van het station komt of je auto parkeert bij molen De Valk kom je erlangs." Het ontwerp gaat uit van een podium en 60 stoelen aan de wal. Op het water zou een overdekte gelegenheid komen waar wat na gepraat kan worden, en daar bovenop een buitenbar. „En in het gesloten gedeelte is op watemiveau een rij ramen waardoor je een eend die daar komt aanzwemmen bij wijze van spreken in de ogen kunt kijken." Kamerlingh denkt dat het minitheater bij voorbeeld geschikt zou zijn voor 'lezingen over dingen in de stad die mensen bezig houden'. „Het is heel kleinschalig. Meer een ontmoetingsplaats voor mensen dan iets waar je grote voorstellingen kunt geven." De prijs levert behalve een geldbedrag een prominente plek op in de jubileumca talogus van Arti et Industriae, en tentoon stelling van de maquette in een galerie aan het Noordeinde in Den Haag. De jury, on der voorzitterschap van beeldend kunste naar Albert in 't Veld, vond het ontwerp veelbelovend. Volgens Kamerlingh is het ook praktisch uitvoerbaar. „Ik heb het hele maal met bouwkundigen doorgesproken en constructief deugt het. Maar als het uitge voerd zou worden... ja, dat zou helemaal fantastisch zijn. Wie weet." De verhuizing van het tennis naar het Van der Hoeven Sport park is het gevolg van de con centratie van het voetbal op Sportpark Adegeest. De voetbal vereniging SVLV verhuist van het Van der Hoeven Sportpark naar Adegeest en fuseert met de voetbalverenigingen SV Voor schoten en Randstad Sport, die al op Adegeest zitten. De ac commodatie van SVLV wordt door de Stichting Tennispark overgenomen. Volgens de stichting sugge- overeenstemming bestaat over de financiële afwikkeling. Dat is nog niet het geval. Ook met de voetbalverenigingen is er nog geen akkoord bereikt over de kosten van de operatie. De Stichting Tennispark wil verder de garantie dat de ver huizing niet ten koste gaat van de tennissers. Die moeten het hele jaar door kunen blijven tennissen. Veel spelers maken zich zorgen over de operatie. De verhuizing op zich wordt niet als een probleem gezien, wel de vrees dat met de verhuizing naar het SVLV-gebouw het in tieme karakter van de club ver loren gaat. Het huidige pavil- reniging sfeer op de club. 1 let gebouw van SVLV is wat dat betreft een slechte ruil, vinden de tennispe- lers. Het gebouw dient flink te worden aangepast om er een voor het tennis aanvaardbare voorziening van te maken. Volgens de Stichting Ten nispark is nog niet duidelijk wie de aanpassing van het SVLV-ge bouw gaat betalen, noch wie er opdraait voor het eventuele achterstallige onderhoud. De stichting wil zekerheid over de exploitatie van het nieu we tennispark op de lange ter mijn. Een verhoging van de contributie wordt uitgesloten. Er is sprake van schaalvergro ting, hetgeen kostenverhogend werkt. Eigen middelen worden alleen ingezet als ze direct ten goede komen aan de tennisspc Iers. Het inpassen van handbal vereniging IIW'70 op het ten nispark wordt niet als een pro bleem gezien, maar de Stichting Tennispark wil wel de enige ei genaar worden van het complex op het Van der Hoeven Sport park. Ook dienen er afspraken met worden gemaakt gen UW t 1 zijn dat handballer: :eker sikaar t de joen v langrijke mate bepalend v r de zitten. Overigens heeft HVV al aangekondigd geen onderhuur der te willen zijn van de Stich tingTennispark. „We zijn nog geen team, stel ik na meer dan een half jaar met enige bitterheid vast. Er zijn vier nieuwe, paarse volbloeds aan getreden maar die moeten in retraite om aan teambuilding te gaan doen. En ik hoop dat het vierspan daarna in de pas gaat lopen want het kan en het móet beter, anders heeft Oegstgeest vier verloren jaren." Zo typeerde burgemeester S. Scheenstra op hippische wijze de verhouding in het college van B en W in de eerste pakweg acht maanden na de gemeenteraadsverkiezingen. De vier nieuwe wethouders die Oegstgeest sinds 3 maart College Oegstgeest trekt boetekleed aan en gaat in retraite telt, bakkeleien te veel onder ling. Daar waren tijdens de be grotingsbehandeling van gister avond vrijwel alle partijen het over eens. Het college bestaat uit twee wethouders van nieuw komer Leefbaar Oegstgeest (LO), een van Progressief Oegst geest (PrO) en een van de WD. Van een team dat de gemeente bestuurt, samen met Scheen stra, is geen sprake en dat komt de politieke besluitvorming en de relatie met de inwoners niet ten goede, zo oordeelde een meerderheid van de raad. „Ik geef toe dat het niet soe pel functioneert maar de wil is er wel", aldus wethouder G. van Eisen van PrO. Daarom trekken de collegeleden zich binnenkort samen een korte tijd terug 'op de hei' om het negatieve imago om te buigen. Ondanks dat de wethouders door hun aangekondigde team building beterschap beloofden, was de kritiek op met name het functioneren van de twee LO- wethouders niet mals. En die kritiek kwam niet alleen van de oppositie (CDA en D66) maar ook van collegepartijen WD en PrO. Het duo zou als vertegen woordigers van de nieuwe plaatselijke partij onder meer door hun achterdocht over 'ou de' politieke zaken van vorige college's, de ambtenaren in hun werk frustreren, iets wat overi gens door de betrokken wet houders F. Lisman en A. 01- longren nadrukkelijk werd ont kend. De affaire rond de bebou wing van de Broek- en Si- montjespolder, waarbij Lisman (ruimtelijke ordening) bijna da gelijks was betrokken, mocht dan veel ambtelijke en bestuur lijke tijd hebben ingenomen, dat nam niet weg dat andere za ken nauwelijks aan de orde kwamen. Processen als de uit breiding van het gemeentehuis, het plaatselijke verkeersplan 2000 en de verhuizing van de bibliotheek, waren naar het tweede plan verschoven. Evenals hun onderlinge ver standhouding beloofden de wethouders ook op deze punten gisteravond beterschap. „Ik be strijd dat er over de kwestie van de ambtelijke huisvesting niks is gebeurd. Er zijn alleen wat ver tragingen opgetreden", verde digde wethouder A. Ollongren zich. Het college zegde toe dat aan het einde van dit jaar of be gin 1995 de 'vergeten' onder werpen in de gemeenteraad aan de orde zullen komen. Een mo tie van het CDA met ongeveer die strekking werd zonder stem ming unaniem door de raad aangenomen. Buitenbad Poelmeer onwaarschijnlijk Er worden nog wel 138.000 gulden en een lapje grond in reser ve gehouden maar de wethouders G, van Eisen (sport/Progres sief Oegstgeest) en 11. Kamphuisen (financiën/WD) achten het 'zeer onwaarschijnlijk' dat er bij het nieuwe, overdekte zwem complex van Poelmeer nog een buitenbad komt. Ja, als die vijfduizend mensen die hun handtekening hehben gezet ieder honderd gulden storten, zijn we een heel eind. Maar gezien het verleden van hel zwembad en de exploitatieverliezen die je er zeker op maakt, is het niet realistisch te denken dat het er komt", aldus Van Eisen. D66'er M. Poelmans wilde gisteravond tijdens de behande ling van de Oegstgeester begroting dat de mening van de twee wethouders ook officieel als standpunt van de gemeente naar voren moest worden gebracht. „Dan geef je een club als de Vrienden van Poelmeer ook geen valse hoop", aldus Poelmans. Dat ging de twee gemeentebestuurders echter te ver. Vierde generatie Van der Luit treedt aan in Oegstgeest Bijeenkomst over huidschimmels in Leiderdorp Een groot aantal mensen heeft last van huidschimmels, weet de Leiderdorpse apotheker Van der Laan. „Drie procent van alle recepten die we krijgen, heeft te maken met schimmelinfec ties." Van der Laan organiseert met apotheek Boehmer - samen vormen ze één concern - dins dag 15 november een bijeenkomst over deze kwaal in Muzenhof in Leiderdorp. De samenwer kende apothekers geven elk jaar een informatie avond voor cliënten. Eerder kwamen onderwer pen als migraine en cara aan de orde. „We probe ren steeds een onderwerp te bedenken dat voor veel mensen interessant is", aldus Van der Laan. De apothekers vinden het heel belangrijk dat er goede voorlichting is 'naar de patiënt toe'. „Een geneesmiddel werkt beter als men weet wat men slikt. Als je de mensen kunt overtuigen van het nut van zo'n middel." De bijeenkomsten zijn vol gens Van der Laan niet bedoeld om 'patiënten bij wie dan ook weg te halen.' „We zijn bovendien geen concurrent voor de collega's die helemaal aan de andere kant van het dorp zitten. Zij doen zelf ook aan patiëntenvoorlichting en dat juichen wij alleen maar toe." De bijeenkomst in Muzenhof begint om 20.00 uur. Eerst vertelt Van der Laan over schimmels. Na de pauze kan iedereen vragen stellen aan een deskundig panel, waarin onder andere de Leider dorpse huisarts Lesuis zitting heeft. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. wassenaar Duinrell. Doordat het keren van de bussen op het terrein van Duinrell mogelijk wordt, verbetert de doorstroming van het verkeer. Het verkeer op de Storm van 's Gravesandeweg en de Van Zuylen van Nijeveltsraat wordt in het zomerseizoen re gelmatig belemmerd door stilstaande bussen die moeten wachten op het overige verkeer. Buurt vereniging Duinrell was fel gekant tegen aanleg van de verkeerslus. De omwonenden zagen liever dat de ingang van Duinrell naar de Katwijkseweg werd verplaatst. De gemeente Wassenaar heeft de strijd om een verkeerslus bij attractiepark Duinrell gewonnen. De president van de rechtbank heeft het bezwaar van de buurtvereniging afgewezen. Naar ver wachting wordt de keerlus begin 1995 aangelegd. Met deze maatregel hoopt de gemeente verkeers opstoppingen voor de toegang van het attractie park te voorkomen. De keerlus scheidt het auto verkeer voor de camping en. het attractiepark oegstgeest loman leefmans De broers Richard (30) en Joost van der Luit (31) vormen bin nen afzienbare tijd samen de spil van het Oegstgeester trans portbedrijf Van der Luyt zo nen bv. Ze zijn de vierde gene ratie in de familie die aan de top van de uit 1907 stammende Fir ma komt te staan. Maar van een automatische overdracht van vader op zonen is geen sprake. „Het is ons echt niet in de schoot geworpen. Ik heb mijn opleiding bewust op dit werk af gestemd en ben nu aan een vijf jaar durende stage periode be zig waarin ik van onderaf alle onderdelen van het bedrijf leer kennen", aldus Joost van der Luit. De overgrootvader van de broers begon begin deze in Oegstgeest een bodedienst met hondekar. De hond werd vervangen door een paard en weer later door een heuse T- Ford. De eerste opslag van in boedels had plaats aan de Wijt- tenbachweg er) zo ontstond een transportonderneming met een vader en acht zonen als firman ten. De oorlog frustreerde de voortgang van de vervoerders. De wagens werden gevorderd en het duurde tot 1945 voordat de draad weer kon worden op gepakt. Van der Luyt bv dreef vervolgens mee in de economi sche opgang van de na-oorlogse jaren. Er volgde zelfs een explo sieve groei. „Na de watersnood ramp van '53 werden vanuit Nederland aan Zwitserland containers met bloemen aange boden voor de vele hulpgoede ren die dat land had geleverd. Wij hebben die bloemen toen vervoerd en het contact is sindsdien gebleven. We rijden daar nog steeds veel bloemen naartoe zegt Richard van der Luit. De huidige directeur en vader van het genoemde duo nam het De broers Richard en Joost van der Luit, het aanstaande management v vrachtjes vervoeren. Nu is alles gericht op kwaliteitsverbetering want als ergens de uitdrukking 'tijd is geld' bedrijf halverwege de jaren ze ventig over. Van der Luyt spe cialiseerde zich in verhuizingen, voornamelijk in Nederland, en internationaal, geconditioneerd wegtransport: het vervoeren van bederfelijke goederen zoals bloemen, planten en etenswa ren. Inmiddels bestaat het wa genpark uit circa zestig vracht auto's en werken tegen de hon derd personeelsleden, waarvan twaalf familieleden, in een mo dern complex aan de Haarlem merstraatweg. Volgend jaar wordt de dynas tie voortgezet door de twee broers. Een sprong in het diepe is dit zeker niet. Ze zijn, om in bokstermen te spreken, lang zaam gebracht. De jongste is ju rist en de oudste is bedrijfskun dige die ook bij andere trans portbedrijven ervaring opdeed. „Vroeger ging het simpelweg om vrachtjes vervoeren. Nu is alles gericht op kwaliteitsverbe tering want als ergens de uit drukking 'tijd is geld' opgaat dan is het in onze branche. Een stage van vijf jaar lijkt lang maar vergis je niet in de bedrijfsvoe ring. Die is mede door regelge ving van de overheid en de groei van het bedrijf steeds in gewikkelder geworden", aldus de oudste zoon. Zo werkt Van der Luyt onder meer met het zogeheten Mi- gros-systeem. Dagelijks worden bloemen door een aantal wa gens bij verschillende leveran ciers opgehaald en eenmaal aan de Haarlemmerstraatweg gewo gen en op kwaliteit gekeurd. Daarna worden ze weer geladen terwijl ook de benodigde doua- ne-alhandelingcn worden ver richt. Uiteindelijk wordt koers gezet naar Zwitserland waar de bloemen bij diverse punten worden afgeleverd. Deze han delwijze vereist een zo efficiënt mogelijke planning en afhande ling waarbij een verregaande automatisering een grote rol speelt. dan is het In onze branche." F 010 HENK BOUWMAN Duidelijk merkbare verande ringen als de twee eenmaal de finitief achter het stuur van de onderneming zitten, zijn er in het begin zeker niet te verwach ten. „Ja de zoektocht naar kos tenreductie blijft altijd, en een weloverwogen experiment moet kunnen. Maar als een Rus me opeens een aardig transport je naar zijn land aanbiedt, moet je misschien wel 'nee' verkopen. Het is onbekend gebied, je kent de markt niet en het is nu niet meer de tijd dat je over zoiets achteraf kan zeggen ach, we zijn er een ton bij ingeschoten maar we hebben tenminste gepro beerd."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13