Leiden 'Herverdeling gemeentefonds een ramp' Aantal zelfdodingen onder jongeren stijgt Bezuiniging is pure afbraak Europese prijs Leidse videoclip 'Reserves lopen leeg' Groen Links: 'Voer fietslokpakket in' VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 Tennis yi q De Voorschotense I J tennissers willen wel verhuizen naar het Van der Hoeven Sportpark, maar eisen wel garanties van de gemeente. Belasting fr De onroerend- I J zaakbelasting in Ja- cobswoude gaat volgend jaar met 12,5 procent om hoog. John Cleese yt -y De Noordwijkse ho- I teleigenaar Arie Edelman, bekend om zijn John Cleese-acts, is geveld door een beenbreuk. leiden caroline v De superlatieven zijn bijna on toereikend om zijn toorn te be schrijven. „Een absolute ramp, dit is heel erg, het kan en mag absoluut niet gebeuren. Onmo gelijk, onzinnig, pure afbraak." Aan het woord is Loek Vrede voogd, bestuurder van de Leid se Rijksuniversiteit. Hij laat zich uit over het bezuinigingsplan van het kabinet. Een half mil jard moet het hoger onderwijs inleveren. En dat is onmogelijk, zegt Vredevoogd. En de Leidse collegevoorzitter is niet de enige die dat vindt. De veertien Nederlandse universi teiten, verenigd in de VSNU, hebben de kont tegen de krib gegooid: er wordt niet meer ge praat met minister Ritzen en staatssecretaris Nuis (beiden Onderwijs). Eerst moet dit on- Voorzitter college van bestuur weigert korting uit te voeren zinnige plan van tafel. „Waar hebben we dit aan ver diend?", zo vraag Vredevoogd zich af. „De kwaliteit van het hoger onderwijs in Nederlarid is best goed. En kennis is in dit land heel belangrijk omdat we verder weinig grondstoffen heb ben. Daaraan moet je dus niet morrelen. Het lijkt erop dat de politici die dit plan bedacht hebben, daar niet over hebben nagedacht. Anders kom je van zelf tot de conclusie dat het een volstrekt onzinnig en onmoge lijk plan is. Een t op de universiteiten. Pure af braak. En bestuurders zoals wij zijn toch niet aangesteld om de ze instellingen te vernietigen? Dat kunnen we niet en dat wil len we ook niet." Volgens Vredevoogd kost het bezuinigingsplan de Leidse uni versiteit 1.200 tot 1.500 banen. „Van de 4.000 volledige arbeids plaatsen in Leiden is dat bijna eenderde: dramatisch!" De Leidse collegevoorzitter rekent voor: „Een half miljard aan bezuinigingen stelt het ka binet voor: ongeveer 250 mil joen voor de universiteiten en hetzelfde bedrag voor de hoge scholen. Dat zou voor de Leidse universiteit, die 10 procent van alle studenten binnen haar mu ren heeft, een bezuinigingsbe drag van 25 miljoen gulden be tekenen." Maar dat bedrag wordt uit eindelijk ongeveer vijf maal ho ger, zegt Vredevoogd. „Dat heeft te maken met wachtgel den die we als universiteit zelf moeten betalen. Als we iemand ontslaan, betalen we soms ja renlang wachtgeld. Bij de uni- werken namelijk rela tief veel oudere mensen die weinig kans hebben om nog aan de slag te komen. Om dat wachtgeld te kunnen financie ren moeten we in feite nog meer mensen ontslaan. Eén ontslag betekent daardoor het verlies van nog eens vier banen. Die bezuiniging van 25 miljoen wordt dan ineens 125 miljoen gulden." „Daarnaast worden onze in komsten lager. Minder studen ten betekenen minder college geld en minder geld van het Rijk. Opgeteld bij de bezuingin- gen die nu nog lopen, kom ik voor Leiden op een totale be- zuinging van zo'n 200 miljoen gulden. Dat is flink wat als je de onze totale begroting van 450 miljoen gulden in ogenschouw „Hoe moet je dat ophoesten? Je kunt in Leiden toch moeilijk een faculteit als geneeskunde opdoeken. Dal is een immense kapitaalvernietiging en boven dien funest voor het AZL. Wat moet je dan? Eigelijk kun je met dit voorstel niet anders dan twee of drie universiteiten te sluiten! Maar daar schiet je niks mee op. De groep studenten neemt daardoor niet af maar verplaatst zich naar de andere universiteiten. Waar vervolgens weer nieuwe voorzieningen als collegeruimten, laboratoria en extra docenten nodig zijn." Volgende week dinsdag buigt de Tweede kamer zich over het bezuinigingsvoorstel. Als de ka mer akkoord gaat en het plan toch moet worden uitgevoerd, zal Vredevoogd er in elk geval niet aan meewerken. „Dan doen de politici het zelf maar. Ik kan het in elk geval niet. De rek is er uit in onze organisatie." „Of ik dan opstap? Dat is nu nog niet aan de orde. Voorlopig wil ik ervan uitgaan dat het ge zonde verstand bij de politici zegeviert." Onderzoek naar wateroverlast Het onderzoek naar waterover last in de Raadsherenbuurt is begonnen. Een bedrijf verricht grondboringen en maakt son deringen met behulp van een vrachtauto in de Fagelstraat, Jo- han de Wittstraat en omgeving. Ook de Mariënpoelstraat wordt in het onderzoek betrokken. Het onderzoek gebeurt omdat al tijden wordt geklaagd over vocht en schimmels in de wo ningen. Bekeken wordt wat de oorzaak is en welke oplossingen mogelijk is. De buurtvereniging of bewonerscommissie zal op de hoogte worden gesteld van de resultaten. Brommerrovers aangehouden leiden De politie heeft gisteravond twee Hagenaars aangehou den van 17 en 19 jaar oud, die kort daarvoor bij de Stevensbloem een jongen hadden beroofd van zijn scooter. De Hagenaars wer den op de Onderdijkse weg richting Wassenaar aangehouden. Kort voor de beroving aan de Stevensbloem werd op de Mors- weg een meisje bedreigd en mishandeld door twee jongens die uit waren op haar brommer. De daders spoten met verfin haar gezicht maar het meisje weigerde haar brommer los te laten. Toen een paar wandelaars haar te hulp schoten, gingen de twee ervandoor. Volgens de politie gaat het waarschijnlijk om dezelf de jongens. De politie hoopt door de aanhouding meer brom- op het spoor te komen. Kluis te zwaar voor inbrekers leiden Inbrekers zijn er gisteravond niet ingeslaagd een kluis mee te nemen, die ze uit het pand van een bedrijf aan de Roose- veltstraat wilden stelen. Het gevaarte bleek te zwaar. De politie, die werd gewaarschuwd nadat het inbraakalarm was afgegaan, trof een verschoven kluis aan. De daders bleken spoorloos. Winkeldiefje steelt duur gereedschap leiden Een 13-jarige Leidenaar, die gisteren is opgepakt door de politie, heeft bekend dat hij uit een woning aan de Van der Werf- straat elektrische gereedschappen ter waarde van zesduizend gulden heeft gestolen. De eigenaar van de gereedschappen, die bezig was het huis te renoveren, had het vermoeden dat hij de daders kende en gaf de namen door aan de politie. De 13-jarige had de apparaten inmiddels doorverkocht. Vrouw slachtoffer van tasjesdieven leiden Een 36-jarige Leidse is gistermiddag het slachtoffer ge worden van twee tasjesdieven. De vrouw stond op de Beesten markt te praten met iemand toen twee helmdragende jongens haar tas van haar schouder rukten. De buit was gering, in de tas zat achttien gulden. Man valt van steiger leiden Een 49-jarige Leidenaar is gisteren tijdens werkzaamhe den aan een huis in de Raamstraat van grote hoogte van een steiger gevallen. Hij moest met een grote hoofdwond en een el leboogbreuk naar het ziekenhuis worden gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de man bovenop de steiger een ladder zette tegen de dakgoot aan. De ladder begon te schuiven, steiger omviel. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek i het ongeluk. Leiden protesteert bij bezoekende staatssecretaris Te vuur en te zwaard, zegt wethouder J. Walenkamp (CDA), zal hij het voorstel voor herverdeling van uitkerin gen uit het gemeentefonds bestrijden. Met ingang van 1997 daalt die uitkering voor Leiden door een nieuwe dianier van verdelen met 5,5 miljoen gulden. Onaan vaardbaar en onrechtvaardig, vindt Leiden. leiden aad rietveld Walenkamp begon zijn strijd te gen de herverdeling gistermor gen, bij het bezoek aan Leiden van staatssecretaris T. van de Vondervoort van binnenlandse zaken. Maar die zei al, dat het kabinet vermoedelijk niet voor één benadeelde gemeente het hele ingewikkelde, door de Raad voor de Gemeentefinanci- en uitgedokterde systeem op de helling zal zetten. Het kabinet praat vandaag voor de eerste keer over het voorstel. Het bezoek van de staatssecretaris, die een korte wandeling maakte door de bin nenstad, kwam Leiden goed uit. Van de Vondervoort kon meteen de pleitnota van Walen kamp meenemen naar Den Haag. Walenkamp vindt het onbe grijpelijk dat Leiden, dat van 1970 tot 1993 de artikel 12-sta- tus had en dus min of meer on der curatele van het rijk stond, nu alweer met een miljoenen- korting wordt geconfronteerd. Die klap kan de stad niet op vangen, aldus Walenkamp. „We zijn berooid uit de artikel 12- status gekomen, we hebben nauwelijks reserves en met de tarieven zitten we al aan de top, dus daar zit ook geen rek meer in. Het is gewoon schrijnend." Twee elementen uit het nieu we verdelingsvoorstel spelen Leiden parten. Het aantal zelf standige woonruimten is in het nieuwe systeem geen belangrijk criterium meer. In het oude sys teem profiteerde de Sleutelstad daarjuist van, vanwege het gro te aantal studenten op kamers. Dat kost Leiden zo'n 3,5 miljoen gulden. Nog eens twee miljoen dreigt de gemeente kwijt te ra ken, omdat in het nieuwe sys teem geen extra geld meer wordt gegeven voor het aantal mensen met een laag inkomen, maar voor het aantal mensen met een bijstandsuitkering. „Feitelijk wordt je als gemeente met deze herverdeling gestraft voor een goed werkgelegen heidsbeleid." Onredelijk vindt de wethou der financiën ook, dat de vier grote steden volledig worden ontzien. „Leiden is na Amster dam de stad met het grootste beschermde stadsgezicht en met de meeste grachten. In 1990 kregen we daar nog 5,5 In de regen maakte staatssecretaris T. van de Vondervoort een wandelingetje door het centrum v Ie historische gebouwen in het Leidse stadsgezicht die de gemeente veel geld kosten. miljoen extra uitkering voor. Maar die compensatie is verval len. Een stad als Amsterdam krijgt de kosten van de histori- sche binnenstad wel zonder meer vergoed." Walenkamp heeft weinig hoop, dat het kabinet zich door de argumenten van Leiden zal laten vermurwen. „In Den Haag zeggen ze: als het systeem niet verbetert is er maar een uitweg: de artikel 12 status. Maar daa hebben we ons juist aan ont worsteld. Dat zou een ramj zijn." En, zegt een strijdbare Walen kamp, Leiden zal dat ook nie deren. „De inspectie fi- lën lagere overheden is n 1993 na 23 jaar vertrok •n dan zou 'ie over twee weer binnenwandelen? Ik persoonlijk de deur uit." leiden annet van aarsen Jongeren uit de oostelijke bin nenstad hebben met hun video clip over het leven in hun wijk opnieuw een eerste prijs ge wonnen. De clip was ingezon den naar het Europese festival Action Multikulturell voor film registraties van jongeren over racisme. Een cameraploeg van de West Deutsche Rundfunk, die de jongeren gisteren in buurthuis de Pancrat kwam fil men, bracht een brief mee met verheugend nieuws. De jongeren hadden moeite de interviews in het Duits af te handelen, maar de inhoud van de brief begrepen ze onmidde- lijk. Wirfreuen tins, Elicit mittei- len zit können, dafi Ihr einen Preis im Werte von DM 10.000,- getuonnen habt, meldde het schrijven van Action Multikul turell. Al eerder wonnen de jon geren met hun videoclip, waar in een rap van de groep Y.M.I. (Young Minds Inside) de rode draad vormt en talloze jongeren vertellen over hun ervaringen, de sociale vernieuwingsprijs van de provincie Zuid-Holland. Meer dan 150 inzendingen waren er in Duitsland binnen gekomen, vanuit alle EG-lan- den. Daaruit koos Action Multi kulturell uiteindelijk achttien genomineerden. Op drie de cember reist een delegatie vanuit buurthuis De Pancrat af naar het Duitse Essen om de prijs in ontvangst te nemen tij dens een groot feest. Leidse jon ge filmers deden het goed! want onder de genomineerde films was nog een bijdrage van de 25- jarige Franka Sindilj, die aan de Leidse universiteit film- en the aterwetenschappen heeft ge volgd. Ook zij werd gisteren ge ïnterviewd door de Duitse tele- visieploeg. Sindilj - van Kroatische af komst - heeft met haar Never Ending Story een persiflage wil len maken op de oorlog in voor malig Joegoslavië. De film toont de presidenten van Servië, Bos nië en Kroatië die rond een tafel zitten te ruziën. Een man van de vredesmacht Unprofor is niet bij machte de mannen te laten ophouden. „Het is een politieke film", zegt Franka. „Ik heb willen laten zien dat de presidenten van Kroatië, Bosnië en Servië alle drie hoofdschuldige zijn aan de voortdurende oorlog. Zij zeggen alle drie in het openbaar dat ze voor etnische zuiveringen zijn." De film zit vol verborgen symboliek. De Kroatische presi dent ramt bijvorbeeld zijn te genstanders met een schaak bord (het nationale wapen van Kroatië) op hun kop, de Servi sche president heeft het bij de andere zo gehate cetnik-hoedje op. Als de drie mannen zich uit eindelijk hebben doodgevoch ten, gaat de zwak optredende man van de UNprofor, met een VVD niet gelukkig met begroting leiden aad rietveld De WDR filmde gisteren in buurthuis de Pancrat de jongeren die een prijs blij gezicht op vakantie. „Aan mijn familie-leden, die nog in Kroatië zitten, zou ik deze film niet laten zien", zegt Franka. moeite mee hebben dat ik alle „Zij hebben ontzettend geleden partijen de schuld geef en niet onder de oorlog. Ze zouden er alleen de Serviërs." Erg gelukkig is de Leidse VVD niet met de manier waarop bur gemeester en wethouders een gat van 5,4 miljoen gulden in de begroting van volgend jaar heb ben gedicht. Maar wethouder J. Walenkamp (CDA/financiën) hoeft niet beducht te zijn voor al te veel kritiek van de opposi tiepartij. „Wij hebben ook geen andere oplossing voorhanden", zegt WD er A. Geertsema. Walenkamp dekt het gat in de begroting van volgend jaar on der meer met een rentevoordeel van 600.000 gulden. Dat voor deel ontstaat doordat investe ringen in het Stadsarchief en de lakenhal langer op zich laten wachten dan gepland. „Dat is nou niet iets om over te jui chen", vindt Geertsema. „Net zo min als de greep van twee miljoen gulden die de wethou der doet uit de algemene reser ve. Er wordt geld uit de reserves gehaald en geen rente bijge schreven. Dat betekent dat je reserves leeglopen." De WD vindt dat Walenkamp - 'de makkelijkste weg' heeft ge kozen. Geertsema: „Het is niet het meest actieve beleid dat je kunt bedenken. Maar, er zit geen gat in de begroting." Walenkamp stelt een besluit over structurele bezuinigingen uit tot na de takendiscussie. De gemeenteraad hoopt in die dis cussie besluiten te kunnen ne men over taken die uitbesteed kunnen worden aan derden. Dat i i be sparing van achttien miljoen gulden opleveren. „Als die ta kendiscussie meer oplevert dan de geplande bezuiniging, en dat is niet helemaal denkbeeldig", zegt Geertsema, „zullen wij er voor pleiten dat geld niet uit te geven, maar toe te voegen aan dereserves." leiden wim koevoet Groen Links bepleit de invoering van een 'fietslokpakket'. Fractie voorzitter R. Peeters schrijft verantwoordelijk wethouder J. Walen kamp dat hij tegenwicht moet bieden aan de voordeeltjes die de Samenwerkende Ondernemers Leiden (SOL) voor automobilisten verzinnen, zoals het gratis parkeren in decemberdagen in de garage op de hoek Ir. Driessenstraat en de Hooigracht. Als de gemeente en de Leidse winkeliers alleen auto's naar de stad lokken, meent Peeters, dan komt er niets terecht van het terugdrin gen van de automobiliteit. Het fTetslokpakket van Peeters bestaat uit vier onderdelen. Ze wil dat van 30 november tot en met 3 de cember en in de week voor kerstmis fietsen gratis kunnen worden achtergelaten in de stallingen in de binnenstad. Op dezelfde dagen moet het mogelijk zijn gratis fietsen te huren. Verder wil Peeters dat de Leidse horeca tegen inlevering van een fietsstallingsbewijs een kopje koffie gratis aanbiedt. Tot slot bepleit ze de verstrekking van een gratis toeristisch informatiemapje aan Leidse klinisch psychologe: elk half uur zelfmoordpoging jongere den haag loek moor Terwijl het totale aantal zelfdodingen daalt, neemt het aantal jongeren dat een poging tot zelfdoding doet toe. Er wordt geschat dat in Nederland elk half uur iemand tussen de 15 en 24 jaar zichzelf probeert van het leven te beroven. Honderdtwintig maal per jaar lukt dit ook. De Leidse klinisch psychologe dr. I. Kienhorst maakte dit gistermiddag bekend tijdens een stu diemiddag over suïcide onder jonge- Bij jongeren is zelfdoding vaak de eer ste overlijdensoorzaak. Bij elke tien sterfgevallen onder hen is er een suïci- degeval bij. Naarmate men ouder wordt zijn'het veelal ziektes die het le ven doen beëindigen. Boven de leef tijd van zestig jaar is één op de twee honderd sterfgevallen een zelfdoding. Volgens Kienhorst is over de oor zaak van de zelfdodingspoging geen direct antwoord mogelijk. Er zijn geen algemene oorzaak en gevolg-relaties aan te geven, omdat de reden voor de poging voor iedereen verschillend is. Wel is het mogelijk dat de levenssitua tie een rol speelt. Werkloosheid bij voorbeeld, of relatieproblemen met partners. Met name het ontbreken van steun door de ouders wordt vaak genoemd. Het gaat hierbij om zaken als gebro ken gezinnen door scheiding of sterf te, wisselingen in woon- en opvoe dingssituaties of werkjoosheid van de vader. Ook kinderen van ernstig psy chisch gestoorde of verslaafde ouders hebben meer kans op suïcidaal gedrag dan andere kinderen. Dit geldt dan weer met name voor kinderen van ou ders die pogingewn tot zelfdoding hebben gedaan. Verder kunnen seksu eel misbruik, mishandeling, onge wenste zwangerschap en abortus een reden zijn om er een einde aan te wil len maken. Een andere mogelijke oorzaak is de gang naar volwassenheid. Dit is in de eerste plaats de lichamelijke groei en ontwikkeling met alles wat daarmee heeft te maken. Dan zijn er nog het economisch losmaken van de ouders en het zich richten op leeftijdgenoten. Veelal gaat dit gepaard met angst en onzekerheid. Sommige jongeren heb ben ook moeite met het vinden van een seksuele identiteit. Uit onderzoek is gebleken dat tach tig procent van de jongeren die een poging tot zelfdoding hebben gedaan, dit deden omdat ze een situatie on draaglijk vonden en van 'de pijn' af wilden. Ze wilden eigenlijk niet dood, maar zagen de poging als middel om van een moeilijke situatie af te komen. Opmerkelijk is dat veertig procent dit niet deed naar aanleiding van een speciale gebeurtenis. De toonden wel depressief gedrag, hadden geen last van een psychi schizofrenie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11