3eSUPGRAII5 Extreem rechts op Leidse studiedag R Jan Pronk als strenge voorzitter SNIJDERS Randstad Boerhaave-prijzen voor Van Rood en Huizinga CDA tegen scherpere norm voor vlieglawaai Certifit Stier Herman niet meer onder hoede ministerie MODE DIE VOELT WATJE BEDOELT TEXTIEL Gi van der linde Bewaarder bekent smokkel van touw in Bijlmerbajes Vrachtvervoer Schiphol groeit met acht procent WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 Aangifte wegens 'verduistering' voordeelmunt Tegen een 22-jarige caissière van een supermarkt in het Noordhollandse Heemskerk is aangifte gedaan wegens verduistering. De vrouw had een klant ten onrechte twee spaarmuntjes gegeven. Dat had er maar één mogen zijn. De muntjes vertegenwoor digden een waarde van elk 35 cent. Elke klant die voor vijftien gulden boodschap pen doet, heeft recht op één spaarmuntje. Dat kan ge bruikt worden om korting te krijgen op boodschappen. Een klant had maandag voor ruim dertig gulden in kopen gedaan. Ilij kreeg twee spaarmuntjes. De man kwam echter na het afreke nen bij de caissière nog eens terug met een statiegeldbon netje. Het totaalbedrag dat hij moest betalen, kwam hierdoor onder de dertig gul den. De caissière had een muntje terug moeten vragen, maar dat deed ze niet. Voor de bedrijfsleider was dit aanleiding om de caissiè re te betichten van verduiste ring en daarvan aangifte te doen bij de politie. Hij wilde geen commentaar geven op de affaire. Het winkelperso neel zou van de zaak volledig op de hoogte worden gesteld. PvdA-Kamerlid stelt vragen De aanwezigheid van twee extreem rechtse deelnemers aan een studiedag tegen rassendiscriminatie in Leiden heeft de toorn opgewekt van het PvdA-kamerlid Thanas- sis Apostolou. „Hoe kun je mensen, die rassendiscrimi natie propageren, toelaten op een bijeenkomst ter be strijding van rassendiscriminatie?" vraagt Apostolou zich af. Om die reden stelt hij in schriftelijke vragen aan mi nister Dijkstal ook de subsidie van Binnenlandse Zaken voor deze bijeenkomst ter discussie. functies in de Centrumpartij en heeft als auteur bijdragen gele verd aan publicaties als 'Het recht op apartheid' en 'Immigratiebeleid als landver raad'. Vierling maakte in de vo rige raadsperiode deel uit van de gemeenteraadsfractie van de Centrumdemocraten in Schie dam. Na een mislukte poging tot oprichting van een eigen rechtse partij, het Nederlands Blok, is Vierling momenteel po litiek dakloos. Het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM) hield op 28 oktober in L.eiden een studiedag over juridische mogelijkheden ter bestrijding van rassendiscriminatie en op racisme gebaseerde geweldple ging. De deelnemers waren ge kwalificeerde deskundigen uit de advocatuur, justitie, het openbaar ministerie, meerdere ministeries, de Commissie Ge lijke Behandeling en anti-discri minatie groeperingen. Voorts hadden zich de heren W. Bruyn en A. Vierling ingeschreven. Beiden zijn bekend vanwege ac tiviteiten voor extreem rechtse groeperingen in Nederland. Bruyn had vroeger bestuurs- Bekend Volgens organisator van de stu diedag A. Woltjer was de in schrijving van de vertegenwoor digers van extreem rechts voor af bekend. Overleg binnen het bestuur van het NJCM leverde, vertelt Woltjer, geen argu- om beide personen deelname te weigeren. Besloten is toen de vrijheid van menings uiting te respecteren en Bruyn en Vierling toe te laten, zolang hun aanwezigheid niet zou lei den tot ordeverstoringen. Wol tjer: „Ze zijn geen lid van een verboden organisatie of partij. Daarom mochten ze deelne men aan een politieke gedach- tenwisseling." Woltjer heeft begrip voor de redenering van Apostolou, dat je propagandisten van rassen discriminatie niet moet laten deelnemen aan activiteiten ter vergroting van de deskundig heid in de bestrijding van ras sendiscriminatie. „Je kunt het zo bekijken, maar dat hebben wij niet gedaan. Er waren hier veel deskundige mensen, die zeer wel in staat waren de dis cussie aan te gaan. De bijeen komst is overigens rustig verlo pen." Apostolou: „Ik heb geen kri tiek op de initiatiefnemers. Maar mijn vraag is wel of het ministerie in de toekomst ook cursussen gaat subsidiëren voor vertegenwoordigers van ex treem rechts." Minister Pronk moest in zijn rol als voorzitter gisteren zich gisteren afzijdig houden bij het Cambridge-debat c nigde Naties. Jaarlijks Cambridge-debat Leidse universiteit De Leidse hoogleraren J. van Rood en T. Huizinga krijgen op 16 november respectievelijk de Boerhaave-erepenning en de Herman Boerhaave-aanmoedi- gingsprijs uitgereikt. Van Rood, emeritus hoogle raar interne geneeskunde en i de stichtingen zijn grote verdiensten op het Eurotransplant en Europdonor, gebied van de transplantatie ge- krijgt de onderscheiding voor neeskunde. Huizinga (34) ontvangt zijn prijs, 10.000 gulden, vanwege zijn onderzoek op het gebied van de immunologie. Het geld moet hij besteden aan een we tenschappelijke reis. De prijzen zijn ingesteld door de Rijksuni versiteit Leiden en worden eens in de twee jaar uitgereikt. ,.U hebt nog een halve sneert hij vanaf de kansel van het Leidse Academiegebouw. De spreker gaat over zijn spreektijd heen. „Ja, de rest be waart u maar voor uw slotp- leidooi", klinkt het opnieuw en de spreker houdt geschrokken zijn mond. Hij is een strenge voorzitter, Jan Pronk. De minis ter van ontwikkelingssamen werking leidde gisteravond het jaarlijkse Cambridge-debat aan de Leidse Rijksuniversiteit. On derwerp: militair ingrijpen door de Verenigde Naties. Uitgerekend de man die veel van dit onderwerp afweet, moet twee uur lang zijn mond hou den. Pronk is immers voorzitter en mag zich niet bemoeien met de inhoud van het Leidse Cam- brigdedebat, dat, net als in het echt, voor- en tegenstanders kent. Maar een goed voorzitter is hij wèl. Aan het eind van het debat geeft minister Pronk nog een snelle toegift. Zoals een goed politicus betaamt, geeft hij zijn m haagjan kuys Oppositiepartij CDA in de Tweede Kamer is tegen een scherpere nachtnorm voor vliegtuiglawaai. Volgens woord voerder Jacob Reitsma komt de geloofwaardigheid van de over heid in het gedrang, wanneer de regeringspartijen opnieuw gaan morrelen aan de nachtnorm. PvdA, WD en D66 willen vol gens een afspraak in het regeer akkoord onderzoeken of de nachtnorm kan worden aange scherpt tot 25 Laeq (het maxi maal toegestane vliegtuiglawaai in een slaapkamer met dichte ramen). Tijdens de vorige kabi netsperiode heeft de Kamer ge kozen voor een nachtnorm van 26 Laeq, nadat het kabinet een norm van 27 Laeq had voorge steld. „De Tweede Kamer heeft al een serieuze afweging ge maakt," zei Reitsma gisteren tij dens de begrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat. Een heroverweging van het geno men besluit vond de CDA'er in dit geval geen pas geven. Bo vendien is hij bang dat een nieuwe discussie over de nacht norm tot verdere vertraging in de besluitvorming over de uit breiding van §chiphol zal lei den. Voor het overige hadden de verkeer- en vervoerspecialisten onder onze landelijke volksver tegenwoordigers weinig belang stelling voor het onderwerp luchtvaart en Schiphol. Zij hiel den hun kruit droog voor de be handeling volgend jaar van de uitbreidingsplannen van Schip hol. Een enkeling noemde de mogelijkheid om in de toe komst vliegveld Lelystad inten siever te gaan benutten en RPF- woordvoerder Stellingwerf be pleitte het duurder maken van het vliegverkeer om milieu- overlast te vermijden. Minister Jorritsma heeft van daag de Kamer geantwoord. BIJ AANKOOP VAN 2 SLIPS W7* ten Cate HtGHtÉö S-XL 13,95 Certifit is verkrijgbaar bij: den haag anp landbouw en het Leidse biotech-bedrijf Gene Pharming beëindigen zeer waarschijnlijk op korte termijn de samenwerking in het experiment met de stier Herman. De partijen onder handelen momenteel over verbreking van het contract. Gene Pharming en het mi nisterie sloten in 1989 een contract over gezamenlijk on derzoek met Herman en zijn nakomelingen. Bij de stier is een menselijk gen inge bouwd, met als doel de sa menstelling van koemelk te veranderen. De onderzoekers hopen op een hoog gehalte aan lactoferrine, een ontste- kingsremmend eiwit. De be doeling is de stof te gebruiken voor medische doeleinden. Het onderzoek wordt uitge voerd op het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO) in Lelystad, onderdeel van het ministerie. Enkele maanden geleden ontstond ruzie tussen Gene Pharming en hét IVO over de huisves tingvan Herman. Volgens Gene Pharming werden de dochters van Her man niet goed verzorgd. Het IVO beschuldigde Gene Phar ming ervan dieronvriendelijke onderzoeksmethoden te wil len toepassen. Daarop liet het Leidse bedrijf weten het con tract te willen opzeggen. Ook landbouwminister Van Aartsen zei onlangs af te wil len van het contract. In een interview zei de bewindsman dat de overheid slechts voor waarden moet stellen aan biotechnologisch onderzoek en er niet zelf aan moet deel- Volgens de woordvoerder van Gene Pharming is het „zeer waarschijnlijk" dat de samenwerking binnenkort wordt beëindigd. De onder handelingen tussen het mi nisterie en Gene Pharming zitten in het eindstadium. „Het gaat nu nog om enkele details", aldus de woordvoer der. De twee partijen zijn in middels overeengekomen dat Herman en zijn 49 nazaten gaan verhuizen van Lelystad naar de eigen proefboerderij van Gene Pharming in Pols broek. Het ministerie heeft als voorwaarde gesteld dat het onderzoek naar de gezond heid en het welzijn van de Herman-nakomelingen ge woon doorgaat. Gene Phar ming heeft daar geen moeite mee, aldus de woordvoerder. Het ministerie van land bouw wil geen commentaar geven voordat de onderhan delingen definitief zijn afge rond. van L. Stirumstraat 38 Noordwijk 01719- 15805 Tulpstraat 9-13 Katwijk 01718- 13589 W.C. Herenhot 52 Alphen a/d Rijn 01720- 36600 Noordeinde 15 Roelofarends- veen 01713- 16056 Winkelhof 57 Leiderdorp 071-415689 Samanthagang 192, wijk 19. Zoetermeer 079-620272 LEIDEN, BEVRIJDINGSPLEIN 43 TEL. 071-766221 POSTBUS 1097 - 2302 BB LEIDEN DAMES en HERENMODE Hoge Rijndijk i L4 Leiden Tel. 071-123578 de Kempenaerstraat 30 2341 GM OEGSTGEEST 071-174408 OB VAN DER KJ EEST NOORDEINDE 4b, ROELOF ARENDSVEEN, TELEFOON 01713-12781 textiel-mode-interieur Dorpsstraat 138-140- 2391 CG Hazerswoude Telefoon 01728-9201 -9203 toehoorders de volgende bood schap mee: ingrijpen kan alleen in bepaalde gevallen en onder bepaalde omstandigheden. Of wel: het kan vriezen en het kan dooien. Inititatiefnemers van het jaar lijkse Cambrigdedebat over ont wikkelingsproblematiek zijn de Studentenvereniging voor Inter nationale Betrekkingen (SIB) en het Leidse Instituut voor Inter nationale Studiën. Ruim twee uur discussieerden zes deskun digen gisteravond in Leiden over de volgende stelling: 'Om gewelddadige situaties in ont wikkelingslanden te bëeindigen, dienen de Verenigde Naties rui mere mogelijkheden tot militair ingrijpen te ontvangen'. Drie voorstanders pleiten voor de stelling, drie tegenstan ders probeerden hem te verwer pen. Elke spreker kreeg een aantal minuten spreektijd, het publiek mocht vragen stellen. Alles keurig volgens de regeltjes van de debatten zoals ze op de beroemde Cambrigde-universi- teit in Engeland gevoerd wor den. Apen Maar in Leiden hielden de vra genstellers uit het publiek zich niet altijd aan het onderwerp van de stelling: het militair in grijpen door de VN. Zo vroeg een van de toehoorders plotse ling aandacht voor de gorilla's in Afrika. Het was een mede werker van de Leidsè apenvak- bond Pro Primates die de la chers op zijn hand kreeg. „De slachtpartijen in Rwanda zijn niet alleen een probleem voor de Hutu's en de TuTsi's. Ook de gorilla's hebben een probleem. Wanneer wordt dat nu eens in gezien door de regering?" Jan Pronk weigerde op de opmer king in te gaan. „Mij is van te voren gezegd dat ik geen vragen hoef te beantwoorden. Dus doe ik dat ook niet", zei hij diplo matiek. In Cambridge hebben Britse; studenten de debatkunst tot een ritueel verheven, maar in Leiden doen ze het zelden. Zo'n tweehonderd toehoorders, voor het merendeel studenten, luis terden dan ook rustig naar de brave betogen van de zes spre kers: sociologe Caroline van Dullemen, studente Anette Jan sen, Pax-Christi-medewerker Pieter van Rossem, studente Amma Asante, hoogleraar Her man de Lange en onderzoeker Dick Leurdijk. Als belangrijkste argument vóór ingrijpen werd genoemd: de onophoudelijke schending van de mensenrech ten. Een tegenargument: de soevereiniteit van staten. Op nieuwe, verfrissende argumen ten, voor of tegen, konden de sprekers niet worden betrapt. Aan het begin en aan het eind van het debat kon het publiek schriftelijk stemmen over de stelling. Om te bekijken of het debat invloed had gehad op de meningsvorming. En dat bleek. Voor aanvang van de discussie stemden 84 mensen tegen en 71 vóór de stelling, na het debat was de uitslag andersom: het aantal tegenstemmers, 91 had het aantal voorstemmers, 74, overtroffen. Jan Pronk flapte er na afloop van de stemming nog uit: „Ik was het zelf toch met de stelling eens. Misschien een troost voor de voorstemmers." Maar daar had niemand nog wat aan. amsterdam anp Een 39-jarige bewaarder van de Bijlmerbajes die vast zit voor hulp bij een ontsnappingspo ging met explosieven, heeft toe gegeven dat hij een touw naar binnen heeft gesmokkeld. Van de explosieven weet hij niets af, aldus zijn advocate mr. S. Holle man. De man zegt dat hij is be dreigd. Op 20 oktober probeerden een 42-jarige en een 24-jarige gedetineerde te ontsnappen uit toren De Schans. Er ontplofte een hoeveelheid explosieven waardoor een raam werd ver nield. De ontsnapping mislukte. De 42-jarige is topman binnen een. grote hasjorganisatie. Hij werd eerder dit jaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De 24-jarige man zit een straf van twaalf jaar uit voor doodslag. Ruim een week na de ont snappingspoging werd de 39-ja- rige bewaarder aangehouden. Volgens zijn advocate was de man nog geen jaar in dienst bij de Bijlmerbajes. Het was zijn eerste baan als bewaarder. Hij werd, buiten de gevangenismu ren, benaderd door een ano niem persoon. Men vermoedt dat die bij de organisatie van H. hoort. schiphol anp gunstige ontwikkelingen waar door de stijging van het vracht vervoer volgend jaar zelfs tegen de 11 procent kan bedragen. Hij zei in dat verband dat de KLM begonnen is met vrachtvluch ten op Singapore, Dubai en Moskou. Bovendien is een aan tal luchtvaartmaatschappijen uit Azië en Zuid-Afrika begon nen met vrachtdiensten via Schiphol. De luchthaven Schiphol ver wacht dit jaar een stijging in het vrachtvervoer van 8 procent ten opzichte van vorig jaar. De eer ste negen maanden nam dat vervoer toe met 7,6 procent tot 597.216 ton. Dat heeft president-directeur Smits van de luchthaven dins dag bekendgemaakt bij de ope ning van de nieuwe vrachtloods van Ogden Aviation. De groei van het vrachtver keer op Schiphol in de eerste negen maanden is iets achter gebleven bij die van concurre rende luchthavens als Parijs, Frankfurt en Londen. Smits schrijft dat toe aan incidentele factoren. Op de wat langere termijn ziet Smits echter een aantal Het aantal passagiers dat Schiphol van januari tot en met september aandeed is met 11,3 procent gestegen tot 17,5 mil joen. Het aantal vliegtuigbewe gingen groeide minder snel, na melijk met 5,6 procent. Dat komt doordat de beladings graad bij de toestellen, zowel in het passagiers- als in het vracht- r, sterk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16