Ontslagkwestie verdeelt partijen in Leiderdorp Bus borstkankeronderzoek stopt eerst in Alkemade 'Gedragstherapie voor huisdieren geen luxe' Ter Wadding is vooral een mezenbos Leiden Regio Ouderenorganisatie Oegstgeest verder met compacter bestuur Overval op tankstation Bewoners tevreden over compromis Berkenkade 11 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 -CHEF HANS KOENEKOOP. C Leiderdorpse met auto over de kop leiderdorp» Een28-jarige Leiderdorpse is gisteravond met haar auto over de kop geslagen, nadat ze was aangereden op de Persant Snoepweg in haar woonplaats. De vrouw stak de weg vanuit de Simon Smitweg over, toen ze werd aangereden door een 20-jarige Leidse automobilist die over de Persant Snoepweg reed vanaf de provinciale weg 6. De Leiderdorpse is met neklets- tel overgebracht naar een ziekenhuis. Rubriek voor zakelijk nieuws fax:071-321921 Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk piet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet llmietbedrag theoretische aflossing effectieve looptijd per maand rente per jaar Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING D Gemeentelijke Kredietbank Leiden Wethouder A. van Dijk (Burgerbelangen) en zijn fractie, D66 en Groen Links in Leiderdorp hebben zich deze t week in een besloten vergadering verzet tegen het besluit van het college van B en W om het ontslag van vier amb- J tenaren burgerzaken te handhaven. Dat valt op te maken i uit reacties uit kringen rond de politieke partijen. Offi cieel hebben de fracties niet gereageerd. kasgeld. Drie van hen werden ontslagen, een medewerker kreeg salarisvermindering. Dat waren collegebesluiten, waar de gemeenteraad niet bij betrok- Tijdens de besloten vergade ring, afgelopen maandag, boog de gemeenteraad zich - weer - over een voorstel om twee ont slagen medewerkers burgerza ken wachtgeld toe te kennen. Het gaat om twee van de in to taal vier medewerkers die door het college werden gestraft van wege vermeend gesjoemel met ken v Wel moest de raad er op 28 maart aan te pas komen om te stemmen over het wachtgeld voor twee van de medewerkers. Zowel tegen het collegebesluit als tegen het raadsbesluit wer den door de twee voormalige medewerkers bezwaren inge diend, die werden voorgelegd aan de commissie beroep- en bezwaarschriften. Deze oor deelde dat het onderzoek waar op het college de strafmaatrege len baseerde, onzorgvuldig was. Het college legde het advies naast zich neer. Afgelopen maandag stelde het college de gemeenteraad voor om inzake het wachtgeld 'het besluit van 28 maart 1994 te handhaven'. Volgens ingewijden schaarden CDA, WD en PvdA zich achter het college. De ontslagkwestie op het Lei derdorpse gemeentehuis is steeds in het geheim behan deld. Die geheimhouding zit vooral D66 dwars. ,,Het is jam mer dat er een slot op mijn mond zit. Ik hoop niet dat hier door de schijn gewekt wordt dat we geen verantwoording willen afleggen", zegt fractievoorzitter E. Grootaarts, die voorstander is van een discussie over de zwijg plicht. In dit stadium wil hij niets zeggen over de stemver houdingen. Ook fractievoorzit ter Holsberg van Burgerbelan gen ervaart de plicht tot ge heimhouding 'persoonlijk als vervelend'. „De verantwoorde lijkheid die je voelt voor de mensen die op je hebben ge stemd kun je niet waarmaken." Schending van de zwijgplicht kan volgens Holsberg verstrek kende gevolgen hebben en daarom wil hij niets zeggen. Het tankstation aan de Lijt- weg in Oegstgeest is gister avond omstreeks 19.40 uur door twee mannen overval len. Bij de overval is gebruik gemaakt van een vuurwapen maar schoten zijn niet gelost. Het duo is op de brommer weggekomen met een nog onbekend geldbedrag. De overvaller bestelde bij de 51-jarige pomphoudster een pakje sigaretten. Toen de vrouw zich vervolgens om draaide deed de man een greep in de kassa terwijl hij met zijn andere hand een vuurwapen op de vrouw ge richt hield. Nadat hij een aantal bankbiljetten had ge pakt, snelde hij naar buiten en sprong achterop de brom mer van zijn handlanger. Daarbij verloor de overvaller een deel van de buit. De twee mannen reden in de richting van de Lange Voort weg. De politie heeft een goed signa lement van de overvaller. De Gemeenschappelijke Ge zondheids Dienst (GGD) begint alsnog snel met een regionaal borstkankeronderzoek. Als eer ste gemeente is Alkemade aan de beurt. Alle vrouwen tussen de 50 en 70 jaar oud krijgen een oproep om eind januari mee te doen aan het onderzoek, dat voor het eerst wordt gehouden. Het is de bedoeling het onder zoek elke twee jaar te herhalen. Voor het onderzoek, ook wel mammografie geheten, wordt een bus ingezet. Na een bezoek aan Alkemade gaat de bus naar Zoeterwoude (begin maart '95), Voorschoten (eind maart '95), Leiderdorp (november '95) en Oegstgeest (december '95). De gemeente Leiden is halverwege 1996 aan de beurt. Het zag er lange tijd naar uit dat het bevolkingsonderzoek werd uitgesteld tot 1996, van wege overheidsbezuinigingen. Extra geld komt er niet, maar het Integraal Kankercentrum West heeft een nieuwe planning gemaakt die het onderzoek haalbaar maakt. „We zijn onverwacht ver heugd dat er alsnog fors wordt gestart met het borstonder zoek", aldus GGD-directrice A. Groenenberg. „Vijf van de zes gemeenten zijn nu toch in 1995 aan de beurt. Alleen Leiden moet langer wachten. Het is afwachten of het strak ke tijdschema ook werkelijk haalbaar is. Het IKW gaat uit van 60.000 onderzoeken per jaar. Groenenberg: „We gaan er van uit dat 75 procent van de opgeroepen vrouwen ook echt komt. Het IKW heeft ons laten weten dat er geen onverwachte dingen kunnen gebeuren, want dan wordt de planning al snel niet gehaald." De onverwachte snelheid waarmee het onderzoek wordt gehouden levert de GGD veel werk op. „Om op tijd te kunnen beginnen hebben we ineens gi gantisch veel werk", aldus Groenenberg. „We moeten standplaatsen regelen voor de bus. De gemeenten moeten alle gegevens van vrouwen verstrek- ken en we moeten veel infor matie verspreiden Met mammografie kan borst kanker in een vroeg stadium worden opgespoord. Alleen vrouwen boven de 50 worden opgeroepen omdat onderzoek bij jongere vrouwen niet zinvol is. Bij vruchtbare vrouwen zijn eventuele afwijkingen nauwe lijks te zien op röntgenfoto's, door de aanwezigheid van actief klier efsel. Een op de tien Nederlandse vrouwen krijgt borstkanker. I loe ouder de vrouw, hoe groter de kans op het krijgen van deze ziekte. Jaarlijks zijn in Neder land 8.000 nieuwe slachtoffers. Ongeveer 700 vrouwen overlij den jaarlijks aan deze ziekte. Primeurs De nieuwe Beaujolais Pri meur wordt deze maand op 17 november geïntrodu ceerd. In Oegstgeest vieren zes bedrijven samen de nieu we lichting 1994 van deze Franse wijn en presenteren daarbij enkele nieuwtjes uit hun eigen branche. I let gaat om de firma's: 't Wijnhuis, autobedrijf Kamsteeg, tabak zaak Nek, bakker De Groot, restaurant La Ronde en kaas winkel de Roompot. In de showroom van Kamsteeg zijn vanaf 19.30 uur naast wijn, kaas, marsepein en si garen ook auto's te bewon deren. De Big Band Oegst geest zorgt voor de muziek. Het is dit jaar voor de vierde maal dat een aantal bedrij ven samen de introductie van de beaujolais aangrijpt voor een presentatie van zijn eigen primeurs. Kerstmarkt Een internationale kerst markt wordt op donderdag 10 en vrijdag 11 november gehouden in Vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De entree kost 5 gulden. CJP-houders, ouderen en kinderen tot 12 jaar betalen 3 gulden. leiderdorp judy nihof „We hadden sommige dingen liever anders gezien, maar dit is een redelijk alternatief', zegt Jaap Sloof van de Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat. Na onderhandelingen met het wa terschap en de de gemeente Leiderdorp is een compromis bereikt over de herinrichting van de Berkenkade, van de Kas tanjelaan tot aan de Hoofd- Het aangepaste plan houdt onder meer in dat er tien par keerplaatsen minder voor het personeel van het waterschap worden aangelegd, er op twee plekken een parkeerverbod wordt ingesteld en er aan één kant een parkeerschijfzone voor kortparkeerders komt, in het ge deelte van de Hoofdstraat vanaf de Kastanjelaan tot aan de Dr. van Rhijnstraat. De oorspronkelijke plannen leverden veel protest op. Het zat de Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat niet lekker dat de parkeerplaatsen vlak voor het waterschapskantoor verdwe nen, om ze elders - met nog een groot aantal extra plaatsen - in de groenstrook aan de Berken- kade weer aan te gaan leggen. De werkgroep wilde die strook groen houden. Met de herziene plannen voor de Berkenkade is een bedrag gemoeid van ongeveer 137.000 gulden. De commissie voor ver keer buigt zich dinsdag 15 no vember over de herinrichting. Flat Oegstgeest in andere handen lopen. In de jaarvergadering van 15 november komt dat gesprek aan de orde", aldus voorzitter Th. Willemse. oegstgeest loman leefmans Daelmans Vastgoed bv uit Maastricht is de nieuwe eige naar van de flat aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest. Deze fir ma heeft het grote gebouw overgenomen van het voormali ge Mijnwerkerspensioenfonds AZL dat in dezelfde Limburgse stad zetelt. Het bestuur van huurdersver eniging De Lift heeft reeds de eerste gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van de nieuwe Maastrichtse eigenaar. Tot tevredenheid van de huur ders is afgesproken dat zij ook in de toekomst worden betrok ken bij de vaststelling van de hoogte van de servicekosten. „Het eerste contact is goed ver- Daelmans Vastgoed is een dochter van Grouwels Vastgoed, de eigenaar van de flat aan de Lijtweg tegenover de Aert van Neslaan. Grouwels Vastgoed kwam vorig jaar in aanvaring met de Voorschotense gemeen teraad. De Maastrichtse project ontwikkelaar bood met een gro te voortvarendheid eenheden van de huurflats aan de Paga- ninidreef en Schubertplantsoen te koop aan. Of Daelmans bv nu huurwoningen te koop gaat aanbieden in Oegstgeest is on bekend. De directie was niet taar bereikbaar. GELD LENEN? DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Petra Mecke helpt honden en katten met psychische problemen Óp weg naar een compacter, slagvaardiger en efficiënter be- ZA stuur. De stichting welzijn ou- 2y deren Oegstgeest (SWOO) stu- 5? deert nu al meer dan een jaar g op de mogelijkheden om dat te zar3 verwezenlijken. De stichting telt tweeëntwintig bestuursleden, uiteindelijk moeten dat er een stuk of zeven worden. „De re- den? Het is nu eenmaal moeilij- ker„qrp met z'n tweeëntwinti- gen te besturen dan met min- I der", aldus voorzitter J. Ove- De SWOO werd bijna dertig jaar geleden opgericht. De orga nisatie zet zich op allerlei ge bied in voor ouderen. In een door de SWOO uitgegeven pe riodiekje wordt duidelijk dat dat tegenwoordig gebeurt door middel van excursies, cursus sen, festiviteiten, lezingen, bij stand en indirecte hulp. Aan de a 2Ï VRIJE TIJD Een bazaar met onder meer handwerk, curiosa en kerstkaar ten vindt vrijdag plaats in de Dorpskerk aan de Hoeksteen in Voorschoten. De opbrengst gaat naar de Dorpskerk. De bazaar HANDELEN WANDEL basis van deze organisatie staan diverse kerkelijke organisaties, de gemeente, ouderenclubs, verzorgingshuizen en diverse dienstverlenende instanties. En'allemaal leverden ze ook een bestuurslid. „Tot vorig jaar zomer, toen werd voorgesteld om een andere bestuursstruc tuur op te zetten. Daarna is de discussie daarover binnen alle betrokken partijen op gang ge komen. Die raadplegen weer hun achterban en geven een re actie. In december vergaderen we weer en in maart van het volgend jaar zou dit kunnen uit monden in een nieuwe organi satie", aldus Overeem. De gemeente, die door jaar lijks enkele tonnen subsidie te geven de voornaamste financier van de SWOO is, heeft al beslo ten haar bestuurszetel op te ge ven. Oegstgeest stuurt in de toe komst wel een waarnemer naar de vergaderingen. duurt van 9 tot 17 uur. Postzegels De postzegelsvereniging Oegst geest houdt vrijdag de maande lijkse ruilavond in 't'Groot Prof fijt aan het Boerhaaveplein. Aanvang: 19 uur. Bioloog C. Stam houdt onvermoeibaar het wel en wee van de vogels in park Ter Wadding bij. Hij wacht op de terugkeer van de grote bonte specht, de boomklever en de boomkruiper. foto loek zuyderduin Voorschotens park geen ideaal broedgebied Het gaat niet zo goed met de broedvogels in het gerenoveerde park Ter Wadding in Voorschoten. In 1994 vlogen er 40 jongen de 15 nestkasten uit. Dat is weinig in verge lijking met bijvoorbeeld 1992, toen 67 jonge vogels uitvlogen. Toch is de Leidse bioloog C. Stam, die de ornithologische ontwikke lingen in het park op de voet volgt, niet on tevreden, zo meldt hij in zijn verslag aan het gemeentebestuur. Volgens Stam is ter Wadding geen ideaal park voor broedvogels. Het park is geen rijk voedselgebied vanwege de dunne onder groei en weinig variatie aan insekten. Met beter weer tijdens het broedseizoen zou het aantal broedsels verder oplopen, is de stelli ge overtuiging van Stam. Het broedseizoen begon in 1994 met veel regen en lage tem peraturen, waardoor de insektenfauna laat tot bloei kwam. De insektenetende vogels hadden daardoor ook een trage start. De ei eren werden minder vlot gelegd. Het warme, droge weer in mei, juni en ju li had als voordeel dat de sterfte onder jon ge vogels beperkt bleef. Van voedselgebrek was geen sprake meer. Het aantal broedsels was gering, toch vlogen er 40 jongen ge zond de nestkasten uit. Het ging daarbij om koolmezen en pimpelmezen, de vogels die van de nestkasten gebruik maken. De mezen voeren hun jongen speciaal kalk om te voorkomen dat er kalkarmoede ontstaat. Kalk is er in voldoende mate voor handen in Ter Wadding: de bodem is kalk- rijk en bovendien zijn er schelpenpaden. Stam onderzocht het nestmateriaal na de broedperiode en ontdekte dat in alle nest kasten overvloedig kalk werd bijgevoerd. Dat gebeurde in de vorm van stukjes schelp, eischaal en huisjesslakken. Stam betreurt het dat diverse andere vo gelsoorten, die verjaagd zijn door de reno vatie, nog niet op hun oude peil zijn terug gekeerd. De grote bonte specht, de boom klever en de boomkruiper kwamen dit jaar nog niet broeden in Ter Wadding. Als eerste wil ze kwijt dat haar werk als gedragstherapeute voor huisdieren geen ordinaire zakkenvullerij is. „Het is geen luxe, maar belangrijk als er wat aan het vervelende en onge wenste gedrag van een hond of kat te veranderen is. Dat kost inderdaad geld, maar dat moet het waard zijn als je weer ple zier wil beleven aan het dier", zegt Petra Mecke uit Voorscho ten. „Een hond of kat is tegen* woordig meer dan alleen maar een huisdier. Het is een sociale partner en dan gelden andere maatstaven." Sinds kort is de Voorschotense niet alleen actief op het gebied van de natuurgeneeswijze bij dieren, maar is zij ook ge dragstherapeute. „In mijn prak tijk omtdekte ik dat dieren soms niet alleen lichamelijke, maar ook psychische problemen heb ben. Om ook die problemen te kunnen verhelpen heb ik een opleiding van vijftien maanden gevolgd in Duitsland." Volgens de 43-jarige Mecke zijn veel van de problemen het ge volg van het feit dat de baas of bazin zich onvoldoende heeft voorbereid. „Een hond of kat is een gezelschapsdier datje niet de gehele dag aan zijn lot moet overlaten. Het gevolg kan dan bijvoorbeeld zijn dat een hond veel blaft, agressief is of plast in huis. Schelden of straffen heeft geen zin, want het dier is er zich niet van bewust dat het ver keerd handelt. Dat is een vergis sing die erg veel wordt ge maakt." Petra Mecke met 'Brak' van de buren. Zelf heeft ze geen dier omdat ze veel van huis is. „Dan moet je geen hond of kat n Een behandeling begint met een gesprek met de baas. „Dan komt uitvoerig het verleden van de hond of kat, als dat tenmin ste bekend is, aan de orde. Wat heeft de hond of kat allemaal meegemaakt? Wanneer is het misgegaan? Dat hoeft niet bij de huidige baas te zijn. Aan de hand van dat gesprek wordt sa men met de baas en de andere huisgenoten bepaald wat er moet gebeuren." „Al is dat veelal gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ook van de baas of bazin wordt veel ge vraagd. Niet meer het beest de gehele dag alleen laten, meer aandacht aan de kat ofhond besteden en noem maar op. Vaak is er een moment dat je het niet meer ziet zitten. Dan moet je zeker doorgaan, want als het niet lukt bestaat de kans foto loek zuyderduin dat het beest moet inslapen. Dat wil je toch zien te voorko men?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13