c 'Gescheiden katholieken communie niet weigeren' F Kerk Samenleving Weinig katholieken laten huwelijk kerkelijk ongeldig verklaren WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 1}WOt N DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Stimulans De moord op lohan Heyns, één van de verlichte kopstuk ken van de blanke Neder duitse Gereformeerde Kerk (NGK), heeft zijn kerk aange spoord zich extra in te span nen om tot eenheid te ko men met haar niet-blanke zusterkerk, de Verenigende Gereformeerde Kerk in Zui delijk Afrika. Tijdens de laatste synode van de NGK, waar Heyns een belangrijke rol speelde, besloot het be stuur deze week de Vereni gende Kerk in Kaapstad te ontmoeten. In het weekeinde was het onzeker of de bijeen komst zou doorgaan. „Meer dan ooit moeten we nu wer ken aan eenheid", aldus Piet Meiring, secretaris oecume ne van de NGK. „De ont moeting zal plaatsvinden en we zetten ons besluit door om eenheid te bereiken." Vandaag heeft het gesprek tussen de NGK en de Vereni gende Kerk plaats. Salarisverhoging De 1.500 leken in dienst van het Vaticaan hebben van paus Johannes Paulus II een salarisverhoging geëist. Vol gens de Italiaanse krant Cor- riere della Sera klagen de werknemers erover dat hun inkomen al bijna tien jaar niet meer is gestegen. Zij ver dienen tussen de 1.300 en 3.300 gulden. Over dat be drag hoeven zij geen belas ting te betalen. „Met de loonstop hebben we wezen lijk bijgedragen aan een posi tieve balans", aldus het blad van de vakbond van de leken in het Vaticaan. Hun loon is blijven steken op hel niveau van 1985. In het kader van het internationale Jaar van het Gezin eisen zij verder kinderbijslag en arbeidstijd verkorting om tijd aan hun kinderen te kunnen beste den. Moeder Teresa Een Britse televisiedocumen taire die gisteren werd uitge zonden. maakte korte met ten met het werk van Moeder Teresa in de sloppenwijken van India. De programma makers van het commerciële station Channel 4 noemden de mythe die rond haar per soon is ontstaan, een meng sel van "overdrijvingengoed gelovigheid'. Voor veel men sen geldt de stichtster van de Zusters der Barmhartigheid als 'de heilige van de goot'. Britse rooms-katholieken kwamen afgelopen maandag al in het geweer tegen het beeld dat van haar werd ge schetst in de documentaire Heli's Angel: Mother Teresa. „De uitzending zal nogal wat opschudding veroorzaken onder katholieken die Moe der Teresa hoogachten", ver wachtte Mary Rhodes, woordvoerster van het Ka tholieke Mediabureau. „De feitelijke juistheid van deze aanvallen is twijfelachtig. Het lijkt te gaan om de mening van één persoon." Dan Hill van de organisatie Medewer kers van Moeder Teresa noemde het 'droevig' dat de programmamakers een aan val doen op 'een 84-jarige vrouw die haar leven aan God en de armen gegeven heeft'. Volgens verslaggever ■Christopher Hitchens is de belangrijkste verdienste van Moeder Teresa, die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede ontving, dat zij het geweten van het westen sust. „De rij ke wereld heeft een slecht geweten en heeft het nodig om te weten, dat ergens ie mand iets aan de Derde We reld doet. De Moedcr-Tere- sa-mythe bevredigt dat ver- langen." Bisschop Möller schaart zich achter Belgische kardinaal Danneels Progressieve Duitse bisschoppen krijgen steun van basis ROTTENBURG/FREIBURG KNA Priesters mogen geschei den katholieken de toe gang tot de eucharistie niet weigeren. Dat zei bisschop Möller van Groningen gis teren voor de KRO-radio. Hij schaart zich achter de Belgische kardinaal Dan neels, die afgelopen week einde verklaarde dat pries ters hertrouwde gelovigen de toegang tot de eucharis tie niet mogen ontzeggen. HILVERSUM ANP Vorige maand sprak de congre gatie voor de geloofsleer uit dat gescheiden rooms-katholieken die zijn hertrouwd, uitgesloten blijven van de eucharistie. De uitspraak was een terechtwij zing aan het adres van drie Duitse bisschoppen, die in een herderlijk schrijven ervoor had den gepleit in uitzonderingsge vallen hertrouwden wel ter 3 te laten gaan. „In feite reiken priesters in Nederland de communie uit aan ieder die naar de commu niebank komt", aldus Möller. Het is in zijn ogen onmogelijk gaan over te slaan. Hij kan zich dan ook vinden in de weigering van twee Belgische bisschoppen om hertrouwde rooms-katho lieken uit te sluiten van de eu charistie. Hun visie is volgens Möller niet in strijd met de op vatting van het Vaticaan. De verantwoordelijkheid voor de toegang tot de eucharistie ligt volgens Möller en zijn Belgi sche collega's bij de gelovige, en niet bij de priester. Iemand die na een scheiding is hertrouwd, zou niet ter communie moeten willen gaan. ,,Je moet het eigen lijk niet willen. Het is geen ker kelijke lepra. De paus zegt in zijn verklaring ook dat deze mensen volledig lid zijn van de kerk." De Nederlandse bisschop penconferentie heeft geen uit spraak gedaan over de kwestie. Kardinaal Simonis was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. De Belgische bisschoppen vergaderen vandaag over het document van de congregatie van de geloofsleer. De priester raad van Oberösterreich heeft zaterdag besloten het pauselijke verbod te trotseren. De drie Duitse bisschoppen die vinden dat gescheiden en her trouwde gelovigen in bepaalde gevallen de eucharistie mogen ontvangen, hebben steun ge kregen van de basis. De dekena le raad van Rottenburg en vijf tien jonge priesters uit het bis dom Freiburg hebben zich ach ter hun bisschoppen geschaard. Bisschop Karl Lehmann van Mainz, tevens voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, Walter Kasper van Rottenburg- Stuttgart en Oskar Saier van Freiburg pleitten er vorig jaar in een herderlijk schrijven voor, in uitzonderingsgevallen her trouwde gescheiden katholie ken tot de eucharistie toe te la ten. De dekenale raad van Rotten burg, waartoe vertegenwoordi gers van 35 parochies horen, stelde gisteren in een verklaring met opluchting vast, dat de bis schoppen de nood van veel mensen serieus hebben geno men en hebben geprobeerd hen barmhartig tegemoet te treden. Daarentegen slaat het document van de Congregatie voor de Geloofsleer de situatie totaal geen acht op de situatie waarin mensen zich bevinden. De vijftien priesters uit het bis dom Freiburg zijn ontdaan over het pauselijke schrijven. De door de Duitse bisschoppen in geslagen weg moet gevolgd worden, schrijven zij in een brief aan aartsbisschop Saier. ROME ANP/CNS In Nederland probeert circa 10 procent van de katholie ke echtparen die jaarlijks scheiden zijn huwelijk kerke lijk ongeldig te laten verklaren. Ongeveer driekwart van deze aanvragen wordt gehonoreerd. De kerk kan uit spreken dat het huwelijk nooit heeft plaatsgevonden als uit gesprekken blijkt dat de partners 'voor elkaar geen welzijn betekenen'. Dat zegt mr. dr. A. Meijers, hoofd van de kerkelijke rechtbank (officialaat) yfern het aartsbisdom Utrecht. De Nederlandse kerkelijke rechtbanken ontvingen het af gelopen jaar ongeveer 500 aanvragen. „Als één van de echtgenoten psychisch gestoord is, is het evident dat het huwelijk ongeldig verklaard wordt, maar de meeste officialaten in Nederland accepteren een bredere inter pretatie van het kerkelijk wetboek." Pas als een scheiding kerkelijk ongeldig is verklaard, hebben de gelovigen weer toegang tot de sacramenten. Vorige maand verklaarde de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer dat gescheidenen en hertrouwden uitgesloten blijven van de eucharistie. Net als bisschop Möller van Groningen legt Meijers de verantwoordelijk heid om de eucharistie te blijven ontvangen bij de gelo vige zelf. Hij alleen kan bepalen of zijn burgerlijke staat inhoudt dat hij zondig is. „AJs iemand ter communie gaat, wordt die ook gegeven." Over de mogelijkheden om het huwelijk ongeldig te laten verklaren bestaan veel misverstanden. Daarom verdwijnen veel gelovigen liever uit de kerk dan dat ze hun scheiding ongeldig laten verklaren. „Katholieken zijn ervan overtuigd dat het niet mogelijk is om een op lossing te vinden voor een slecht huwelijk in de kerk", zegt drs. H. Degen, hoofd van het officialaat van het bisdom Den Bosch. „Sommige mensen denken dat je je echtgenoot de schuld moet geven of helemaal gek of onvermogend moet zijn." Een ander misverstand is dat het kerkelijke proces duur is en lange tijd in beslag neemt. In Nederland is de procedure gratis. Als de uitspraak positief is, vraagt de kerk een vrijwillige" bijdrage van 300 gulden. De ker kelijke rechtbank doet uitspraak binnen een jaar. Bijna alle zaken worden in eigen land afgehandeld. Evangelisatieweek in Katwijk Dick Langhenkel. Mannendag met Binnendijk en Langhenkel NOORDWIJKERHOUT» Een interkerkelijk organisatiecomité uit Rijnsburg heeft opnieuw een mannenconferentie belegd in het Congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout. Dat gebeurt op zaterdag 19 november. De gastsprekers zijn geen onbekenden. EO-me dewerker Henk Binnendijk en legerpredikant Dick Langhenkel hebben al eerder meegewerkt aan deze mannendagen, waarvan de eerste uitga ve plaatshad in de Rijnsburgse Voorhof. Vanwege belangstelling werd later uitgeweken naar Leeuwenhorst. Het thema voor de conferen tie op 19 november is 'Man gezocht...'. Gespro ken wordt over 'wat we als mannen kunnen bete kenen in onze kerk of gemeente en meer nog voor het koninkrijk van God'. De bijeenkomst be gint om 09.00 uur en wordt afgesloten om 16.00 uur. De kosten voor deelname bedragen 30 gul den, inclusief koffie en lunch. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Henk de Mooij (01718- 21390), Arie Ravensbergen (01718-31604) of Henk Binnendijk jr. (01718-29225). De onlangs opgerichte evangeli satie-werkgroep 'Sion' uit Kat wijk organiseert van 12 tot en met 19 november een evangeli satieweek in de kustplaats. Het thema van deze week luidt 'Waar leef jij voor?' en de groep richt zich daarbij in het bijzon der tot mensen die, om wat voor reden dan ook, 'van de kerk en het geloof zijn afge dwaald'. Zowel voor de jeugd als voor volwassenen worden programma's georganiseerd. De week wordt op zaterdag 12 november geopend met een zangavond in gebouw De Hoek steen aan de Burgersdijkstraat 23 (aanvang 20.15 uur). De dag daarop wordt om 17.45 uur in de Nieuwe Kerk aan de Voor straat een thema-dienst met preekbespreking gehouden. De programma-onderdelen op maandag en dinsdag staan in het teken van druggebruik en verslaving. Hans Frinsel van de vereniging 'Tot heil des volks' spreekt op 14 november om 20.00 in het Jeugdhuis aan de Voorstraat over dit thema en op 15 november is het Platform Verslavingszorg Katwijk aanwe zig in gebouw De Hoeksteen tij dens een voorlichtingsbijeen komst voor catechisanten. Tjitske Lerastra-van der Kooij is op woensdagmorgen 16 no vember om 09.30 uur te gast tij dens de koffie-ochtend in De Hoeksteen en 's middag wordt in de Rutgerschool aan de Jan Tooropstraat 30 een kinder- evangelisatiemiddag gehouden (aanvang 14.30 uur). Eén van de meest spraakma kende onderdelen van de week is gepland op donderdag 17 no vember, als Tejo Janssen (de plaatselijke fractievoorzitter van GroenLinks), Joöp Zwaan en dominee P.J. Stam in een forum antwoord geven op 'levenswa gen'. Op vrijdag wordt in De Hoeksteen om 20.00 uur de film 'Fury to freedom' gedraaid. De afsluiting van de evangeli satieweek heeft plaats op zater dag 19 november met een zang avond iii de Oude Kerk, die be gint om 20.00 uur. Medewer king wordt verleend door de zanggroep De Kandelaar en do minee Stam spreekt de verbin dende teksten. EO-medewerker Henk Binnendijk houdt een meditatie over het thema 'Waar leef je voor?' BEROEPINGSWERK Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON NEDERLANDSE HERVORMDE KERK sterdam, die deze benoeming heeft Benoemd, te Amsterdam als bijstand aangenomen, in het pastoraat in de SoW-wijkge- Beroepen: te Franeker en Herbayum meente 'Oranjekerk' (part-time): me- L.A. Bergstra te Dantumawoude vr. M.G. Fernhout, kandidaat te Am- (part-time). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9 11 30uur071-356215,ofperpost HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Postbus 54.2300 AB Leiden ities071 -323508 ABONNEMENTEN VERZENDING PER POST 29.30 85.55 84,55 329.30 328.30 ST ?r kwartaal 125.1 ovenge landen op aanvraa KLACHTEN BEZORGING ia t/m vrij: 18.00-19.30 uur, it 10.00-12.00 uur Tel 071-143241 HET WEER Winterkou dichterbij De herfst is voor de bewoners van de landen rond de Middellandse Zee het meest gevreesde seizoen. Vrijwel elk jaar zijn er wel plaatsen die getroffen worden door kolossale hoeveelheden neerslag in korte tijd De afgelopen we ken werd de prijs betaald voor een zo mer, die ook in deze regionen veel war mer was dan normaal. Toen de atmos feer boven het sterk opgewarmde zee water afkoelde, gingen de poppen aan het dansen. Na de zware buien, die en kele weken terug in Griekenland en Egypte rampzalige c weeg brachten, werd de omgeving van Turijn bezocht door een explosieve buienmassa vanuit zee. Er viel hier in twee etmalen 212 millimeter Het actieve weer in de subtropische gebieden werd mede in de hand ge werkt door een zuidelijke tak van de straalstroom, die de laatste twee maanden krachtig was ontwikkeld. Hierdoor werden storingen van de At lantische oceaan meegevoerd naar zui delijke breedten, die zich in deze war me streken volop konden ontplooien. Een depressie, die vandaag bij Zuid- Engeland ligt, neemt ook nu een zui delijke route en gaat de komende da gen vooral in Frankri|k, het Alpenge- Op onze breedte valt het verwachte verslechtering nogal mee. Het regengebied van de depressie schampt vanavond het zuidwesten van het land, maar het is zeer de vraag of 1 de rest van het land daar ook last van krijgt. De weerkaarten voor de tweede helft van de week krijgen een steeds wmterser aanblik. Onder de regie van een hogedrukgebied, dat van Spitsber gen naar Noorwegen komt afzakken, raakt een steeds groter deel van Noord-Europa in de greep van de kou. De depressiekern gaat 'door het zui- den', waardoor de wind bij ons van j zuidoost naar noordoost draait. De grens van de winterkou komt vol gens de laatste prognoses toch nog erg dichtbij. In ieder geval wordt het de komende dagen een stuk minder j zacht. De neerslagkansen zijn in de zuidelijke helft van het land groter dan in het noorden. De zon laat zich met of nauwelijks zien bij maxima dalend naar 8 graden op vrijdag. Hoewel de naderende kou scherp in de gaten moet worden gehouden, zie ik tijdens het komende weekeinde de zachte lucht toch weer aan het langste eind trekken. De westelijke straalstroom in-1 tensiveert behoorlijk en zoals het er nu HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. sneeuw. Middagtempera- tuur vrijwel overal rond het vriespunt of eronder. In overal droog Morgen steekt in het zuiden een koude oostenwind op en is iden tot -13 gra- Denemarken: Wolkenvelden en in de nacht en ochtend kans op mist. Morgen meer wind en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur dalend tc morgen. Engeland, Schotland, Wales i '°'°A f /jyys «J[ v 11 1 io L iwv r 23/ ^]y.f -- 1 24 c s§> „g«„ ™,g ^onweer sneeuw Qïï tege! H hogedruk anderlijk t gen. Dinsdag tamelijk veel wind. Maxi ma ongeveer 10 graden, in Schotland Eerst af en toe zon, maar vanuit het wes ten toenemende bewolking. Vandaag la ter op de dag en morgen vooral in het westen en zuiden kans op regen. Mid- dagtemperatuur circa 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking, in het oosten eerst nog Spanje: Vandaag op de meeste plaatsen enige tijd regen. Morgen in het noordwesten aanhoudend wisselvallig, in het zuiden en oosten waarschijnlijk droog en zonni ge perioden. Middagtemperatuur rond 18 graden, aan de Costa's en in-Andalü- sië tussen de 20 en 24 graden. Canarische Eilanden: Vandaag wolkenvelden en mogelijk re gen. Morgen wat meer zon, maar ook kans op een enkele bui. Maxima rond 24 graden. Marokko: Westkust: vandaag toenemende bewol king en vooral in het noorden plaatselijk regen. Morgen meer zon en overwegend droog. Maximumtemperatuur omstreeks 21 graden. Tunesië: Vandaag zonnig, morgen vooral in het noorden meer bewolking en een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 23 tot 27 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon, maar van het westen uit opnieuw kans op zware buien. Morgen half tot zwaar bewolkt en nog enkele buien, in het zuidoosten mo gelijk nog met veel. neerslag. Middag temperatuur ongeveer 15 graden, van daag in het uiterste zuiden nog maxima tot 20 graden. Italië: Vandaag op de meeste plaatsen droog en nu en dan zon. Morgen weer regen, soms ook onweer. Plaatselijk kan op nieuw flink wat neerslag vallen. Middag temperatuur uiteenlopend van 12 gra den in het noorden tot 21 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Vandaag bewolkt en zware buien, met onweer. Plaatselijk flink wat neerslag. Morgen vrijwel overal droog en af en toe zon. Maxima tussen 16 en 22 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust vandaag flin ke buien, morgen opklaringen. Aan de zuidkust en op Cyprus vandaag droog en vrij zonnig, morgen van het westen uit enkele buien, soms met onweer. Maxi ma van 18 graden langs de westkust tot 23 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag eerst nog plaatselijk mist. Daarna perioden met zon, maar later op de dag vanuit het zuidwesten iets meer bewolking. Morgen breidt de bewolking zich verder uit richting het noorden en neemt de kans op regen toe. Middag temperatuur vandaag van 9 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Mor gen in het noorden enkele graden lager. Zwitserland: tVandaag aan de zuidkant van het Alpen massief wolkenvelden, terwijl in het noorden de zon af en toe schijnt. Mor gen aan de zuidkant van de Alpen flinke perioden met regen, in het noorden mo gelijk droog. Middagtemperatuur dalend van 13 naar 10 graden. Oostenrijk: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking, meeste plaatsen droog. Maximumtem peratuur rond 8 graden. Gemiddeld over Nederland WO 00 VR ZA o% 20 10 10 2q Neerslagkans 20 bO /u bU Minimumtemp. 8 b 9 Middagtemp. 12 10 9 Wind z°4 zw4 var3 var3 Wet D66 wee van tenz Tijdi ring, de g WEERRAPPORTEN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.50 Zon onder 16.5 Maan op 13.37 Maan onderOO.O Waterstanden Katwijk Hoog water 08.12 20.48 Laag water 03.56 16.06 Weerrapporten 08

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12