Leiden Bedrijven uit regio naar Leiden halen Vijftien maanden cel geëist voor straatroof en inbraak 'Ik weet zeker dat hij geestelijke hulp nodig heeft' N Raad hunkert naar hoger Bromsnor-gehalte politie Bloemrijk Transvaal en Lage Mors 10! WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 11 Vogels Sk Het gaat niet zo I goed met de broed- vogels in het gerenoveer de park Ter Wadding in Voorschoten. Lastenverhoging yt f? Het blijkt onvermij- I 3 delijk de gemeente lijke belastingen van Ja- cobswoude te verhogen, aldus B en W van deze ge meente. FNV: 'Internationals leveren geen werk op' I Het vestigen van grote, internationale bedrijven heeft volgens de FNV nauwelijks effect op de werkgelegenheid i in Leiden. Om extra banen te creëren kan de gemeente beter meer regionale bedrijven, onderwijsinstituten en culturele instellingen binnen de gemeentegrenzen zien te halen. I leiden erna straatsma bij voorkeur naar regionale be drijven te gaan. Deze bedrijven zouden beter geschikt zijn om banen te bieden aan de grote groep lager geschoolde werk zoekenden. De voorkeur van de FNV is gebaseerd op cijfers van het ge westelijk arbeidsbureau. „On danks de uitermate gunstige lig ging tussen Schiphol en het Eu- ropoortgebied is Leiden toch een achtergebleven gebied", al dus Wortel. „Leiden blijft een problematische stad wat werk gelegenheid betreft. De werk loosheid en het grote aantal uit keringsgerechtigden blijven op een onaanvaardbaar hoog ni- De FNV komt tot deze conclu sies in het gisteravond gepre senteerde rapport 'Leiden tegen zijn grenzen'. Het plan is een antwoord op het collegepro gramma en gaat naast werkge legenheid ook over sociaal be leid en ruimtelijke ordening. Vanwege de beperkte bouw grond is de FNV geen voorstan der van de vestiging van grote internationale bedrijven. „Die hebben ruimteverslindende ge bouwen nodig en leveren nau welijks banen voor Leidenaars op," aldus D. Wortel, een van de opstellers van het FNV-rapport. Japanse en Amerikaanse bedrij ven die Leiden als vestigings plaats kiezen vanwege de mak kelijke bereikbaarheid van Schiphol, zouden volgens de FNV hun eigen personeel mee- De FNV ziet in het belang van de werkgelegenheid liever dat de gemeente haar regionale centrumfunctie versterkt. De beschikbare bedrijfsgrond dient De komst van grote bedrijven op Roomburg en het zogeheten biosciencepark Leeuwenhoek hebben de werkloosheidscijfers niet beïnvloed, aldus de FNV. bij het arbeidsbureaus staan de laatste jaren vrijwel continu 8.000 werkzoekenden inge schreven. „Ongeveer tweederde vindt na twee jaar werk, maar die groep wordt steeds vervan- Motor onderuit door stoepje leiden Een 39-jarige Leidse motorrijder is gistermiddag onder uit gegaan op de Lammenschansweg. De man haalde een auto aan de rechterkant in, maar raakte daarbij een stoepje en verloor de macht over het stuur. Hij is met een hersenschudding en een scheurtje in zijn schouderblad naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Winkeldief is hardnekkig leiden Een kwartier nadat de man door de politie was vrijgela ten, werd hij al weer binnen gebracht. Een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren-voor de vierde keer in drie dagen opgepakt door de politie. Gisterochtend werd hij op vrije voeten gesteld na een nachtje cel wegens een poging tot brandstichting in het Academisch Ziekenhuis. Een kwartier later probeerde hij spullen te stelen uit een supermarkt aan de Sta tionsweg. Volgens de politie is de man een 'hele goede bekende'. Tasjesrovers actief leiden Twee vrouwen zijn gisteren bestolen van hun schouder tas. Op de Groene" Maredijk fietste 's middags een 52-jarige Oegstgeestse tussen de sportvelden door, toen ze drie jongens zag staan. Ze voelde bij het passeren een ruk aan haar schouder en merkte dat haar tas weg was. De ongeveer 16-jarige daders waren toen al verdweneh. 's Avonds was een 45-jarige Leidse het slachtoffer. Zij fietste over het Stadspolderpad toen een jongen naast haar kwam rijden. Hij greep een zak krentenbollen en een brillekoker uit haar fietstas, smeet die weg en greep vervolgens haar handtas. Beller lijkt enquêteur seksuologie leiden Een nog onbekende man heeft zich gisteren telefonisch voorgedaan als een enquêteur van de afdeling seksuologie van het Academisch Ziekenhuis. Hij belde een Leidse, die toestemde in het afnemen van de enquête omdat de man serieus klonk. Toen de vragen steeds intiemer werden, kreeg ze argwaan. De politie raadt af op dergelijke enquêtes in te gaan, omdat de zie kenhuizen dergelijke vraaggesprekken nooit over de telefoon Boetes bij snelheidscontroles leiden Bij snelheidscontroles op de Oegstgeesterweg en de Burggravenlaan zijn gisteren 49 automobilisten betrapt op te hard rijden. Op de Oegstgeesterweg werden in een uur 421 au to's gecontroleerd, waarvan er 45 te hard reden. De hoogst ge meten snelheid was 96 kilometer per uur. Op de Burggravenlaan werden in drie kwartier 212 auto's gecontroleerd. Daarvan reden er slechts vier te hard. De snelste reed 75 kilometer per uur. Op beide wegen mag niet harder dan 50 kilometer per uur worden gereden. gen door een ongeveer gelijk aantal nieuwe werkzoekenden. Uit de cijfers blijkt ook dat er constant 'bezinksel' bestaat van ongeveer 2.000 personen, die zeer lang in de uitkering blijft." PvdA-wethoduer T. van Rij die tijdens de presentaie van het rapport aanwezig was, zei dat internationals wel aan de Leidse werkgelegenheid bijdra gen. „De arbeidsplaats van één hooggeschoolde levert 1,2 an dere arbeidplaatsen op." Deze 'afgeleide werkgelegenheid' be staat ondermeer uit beveiliging, catering en schoonmaakwerk- zaamheden. „Waar we sterk in zijn moeten we de concurrentie met de grote steden aangaan," aldus Van Rij, doelend op het biosciencepark. De Leeuwen hoek past volgens de wethouder ruimtelijke ordening prima bij de naastgelegen universiteit. „En je moet eens kijken hoeveel Leidenaars daar werken. Dat zijner heel veel." Wethouder sociale zaken- werkgelegenheid J. Laurier (GroenLinks) is niet ontevreden met het constante aantal inge schreven werkzoekenden van 8.000. „De cijfers stabiliseren zich, terwijl het aantal werkzoe kenden juist toeneemt. We kun- Leiden blijkbaar Een robbertje 'vechten' met korpschef J. Molenaar leverde de commissie alge mene zaken gisteravond geen beloftes op over meer politie op straat en meer gerichte controles op alcoholgebruik en te hard rijden. Vergeefs pleitte de com missie voor wat W. Egels (D66) noemde een hoger 'Bromsnor-gehalte' van de Leidse politie. Een opmerking van M. Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen), dat je agenten niet met z'n tweeën in een auto moet zetten, omdat zij het dan 'zo gezellig vinden dat ze er niet meer uitkomen', was tegen het ze re been van korpschef J. Molenaar. Het begon allemaal i ran A. Pechtold (D66) i 'orst (GroenLinks) voor ?t pleidooien i M. Hooger- neer gerichte controles door de politie. „Het is alweer jaren geleden dat ik gecontroleerd ben op alcoholgebruik of op te snel rijden", zei Pechtold. „En op de fiets rij ik ook al jaren zonder achterlicht." Controles, zei Molenaar, worden nog wel gedaan, „maar wij hebben nadruk kelijk gekozen voor een meer preven tieve aanpak. In plaats van overtreders aan te pakken willen wij meer aan de voorkant van het probleem gaan zitten en proberen het aantal overtredingen terug te dringen." Hetgeen hem onmid dellijk op het weerwoord van Pechtold kwam te staan, dat controles juist heel preventief werken. PvdA'er H. Baaijens vond dat de poli tie, door mensen die op een fiets zon der licht rijden of met hun auto de maximumsnelheid overtreden niet te bekeuren, d> hand werkt, een schepje stemt toe, zo werd Molena om de wet te leven vai lijkheid v normvervaging in de loogervorst deed er nog bovenop: „Wie zwijgt i je kunnen zeggen." Dat ir wat te gek. „Wij zijn er handhaven, maar het na- irantwoorde- zei hij. Vlasveld suggereerde, dat het bet „War e rijden el te ge- t geluk- de wet is een v in de burger zelf Om maar vooral meer politie op straat te krijgen adviseerden commis sieleden de korpschef agenten vaker in hun eentje de straat op te sturen. Dat gaat zomaar niet, betoogde Molenaar. „Maar vroeger ging de agent overal in zijn eentje op af, zonder communica tiemiddelen", wierp Egels tegen. „Te- genwoordigers hebben ze buzzers en bizzers en weet ik wat voor middelen om hulp in te roepen als dat nodig is en ze duwen het niet meer." de straat op te overal voorbij. Ze hebben het zellig samen." Molenaar was i kig met die opmerking. „Da' erg makkelijke manier om de lachers op uw hand te krijgen." En burgemeester Goekoop waarschuwde Vlasveld, dat haar uitlating weieens een averechts ef fect zou kunnen hebben. „Als je op die manier de politie op nen zet, dan bereik je i rgestelde van -ggmgen chien v tegen 'blauw op kreeg de Molenaar. Terwijl daar toch wel behoefte aan was, constateer de Egels: „Ik bespeur toch een hunke ring naan een hoger Bromsnor-gehal- 'Koffieshops veel te netjes' De Leidse koffieshops waar hasj wordt verkocht waren 'veel te netjes'. Dat was de reden die burgemeester C. Goekoop gis teravond gaf voor het feit, dat hij met een in december vorig jaar vastgestelde strengere ver ordening in de hand de ge meente niet één koffieshop heeft kunnen sluiten. De com missie algemene zaken ging in meerderheid akkoord met het nieuwe beleid, waarbij alle kof fieshops achttien maanden de tijd krijgen om een nieuwe ver gunning aan te vragen. Overlast was nauwelijks een jaar geleden een belangrijk ar gument van de gemeente om paal en perk te willen stellen aan de groei van het aantal ver kooppunten van softdrugs in Leiden. Maar na het vaststellen van die strengere regels, vorig jaar december, bleek dat er van overlast nauwelijks sprake was. „Hooguit .bij een zaak op het Noordeinde, waar teveel fietsen op het trottoir stonden", zei Goekoop. De raad houdt echter vast aan de wens, het aantal koffieshops terug te dringen. Volgens het nieuwe voorstel mogen er over anderhalf jaar nog maar vijftien koffieshops zijn, alleen binnen de singels. Meer vergunningen worden er niet verstrekt. PvdA'er H. Baaijens kondigde aan, dat zijn partij in de ge meenteraad nog een wijziging op het voorstel zal indienen. De PvdA vindt dat de koffieshops slechts van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds open mo gen zijn. Goekoop was daar geen voorstander van. „Koffie shops horen geloof ik wel tot het normale uitgaansleven" zei de burgemeester. „Je kunt je af vragen of je met zo'n maatregel de verkoop van softdrugs niet in de illegaliteit dringt." leiden Met het planten van een eerste roos hebben bewoners van Transvaal en de Lage Mors gisteren een begin gemaakt met de aanleg van een rosarium dat over een paar jaar de straten in de twee wijken moet opfleuren. Initiatiefneemster Hannie Huisman, die voor haar plan een subsidie kreeg van de gemeente, hoopt op zoveel deelnemers aan het rozenproject dat Transvaal en de Lage Mors er binnen niet al te lange tijd bloemrijk uitzien. Ze heeft grootse plannen, wenst geen ordinaire bloemen maar juist oude en zeldzame rozensoorten langs gevels, hekjes en in voortuinen. „Het zijn mooie buurten vooreen rosarium. Smalle straatjes, leuke oude huizen", meent Huismanfoto ben de bruyn Boete voor bekladden en dreigementen den haag/leiden Welbeschouwd had de actie van een 44-jarige Leidse kunstenaar in april van het vorig jaar kun nen worden betiteld als 'uiting van kunst'. In een vlaag van woede en wanhoop had hij in die maand een paar bussen verf tegen het pand van woonruim teverdeling aan de Langegracht n echte kunst wordt ge: naai ge- den haag/leiden Een inbraak in een chinees res taurant aan de Rosmolen en een brute straatroof waarbij het slachtoffer traangas in zijn ge zicht kreeg gespoten voordat zijn portemonnee en halsket ting werden afgepakt. Volgens officier van justitie J. van Belzen heeft een 21-jarige Leidenaar het met die wapenfeiten echt te bont gemaakt en verdient hij een forse straf. Gisteren hoorde de man voor de Haagse recht bank vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk tegen zich eisen nadat drie mededaders in juni al moesten voorkomen. De man bekende de inbraak in het restaurant ruiterlijk - hij en zijn vrienden werden door de politie betrapt - maar hij hield gisteren stug vol dat hij met de straatroof niets te ma ken heeft gehad. De officier van justitie betitelde die verklaring echter als 'leugenachtig'. „Drie andere daders hebben verklaard dat u bij de beroving bent geweest. Uitermate gede tailleerde verklaringen hebben ze afgelegd. Een van u vrienden zou u de dag na de roof hebben aangesproken nadat hij in de krant had gelezen dat er 170 gulden was buitgemaakt. Hij had geen geld gezien maar u heeft de dag erna tegen hem verteld dat u de portemonnee heeft afgepakt. Ik kan me niet voorstellen dat iemand, die een gedetailleerde verklaring aflegd een fout maakt bij het noemen van een naam", aldus Van Bel- Volgens haar verdient de Lei denaar een zware straf, omdat de straatroof slechts gezien kan worden als een zeer ernstig de lict. „Het slachtoffer is met traangas bewerkt en geslagen voordat hij daar op die parkeer plaats achter de VW aan het Stationsplein van zijn spullen, werd beroofd." De raadsvouwe van de man schrok zichtbaar van de eis. „Een bijzonder hoge straf, ter wijl hij van de straatroof geen weet heeft. De inbraak geeft hij toe, maar hij is na een avondje stevig drinken in contact geko men met verkeerde vrienden. Met die jongens heeft hij defini tief gebroken. Dit is bovendien de eerste keer dat hij moet voorkomen. Een alternatieve straf is meer op zijn plaats, vooral omdat daarmee wat orde en regelmaat in het leven van mijn cliënt, die momenteel werkloos is, kan worden ge bracht." De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. Leiden: haast met wijkbureaus politie Leiden moet haast maken met de plannen voor wijkbureaus van politie in de Stevenshof en Zuidwest. Dat zei burgemeester C. Goekoop gisteravond in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. „Als we niet snel zijn komt bij het korps Midden-Holland een eigen bu reau voor Nieuwkoop of Bode graven in beeld." De wijkbureaus, zei de burge meester, zijn prioriteit nummer 1 in het politiebeleid van de Sleutelstad. „En er ligt nog geld bij de politieregio om twee wijk bureaus te realiseren. Maar wil len we ook aanspraak kunnen maken op dat geld dan moeten we opschieten." maakt. De kunstena lange tijd op zoek naar een gro tere woning maar hij kreeg er maar geen toegewezen. Zijn kunstuiting, later gevolg door een dreigbrief, werd door de ambtenaren van woonruim teverdeling echter niet gewaar deerd. De kunstenaar moest zich gisteren voor de politie rechter verantwoorden waar hij een boete van 500 gulden tegen zich hoorde eisen, waarvan 250 voorwaardelijk. „Als je andermans gebouw bekladt, dan is dat een bescha diging", aldus officier van justi tie Den Hollander tegen de kun een briefje achteraan waarin u als gewezen zelfmoordenaar dreigt het gebouw in de brand te steken. Dat briefje had effect, flink wat mensen van die afde ling woonruimteverdeling wa ren ontzettend geschrokken. Als je dat soort dingen doet, jaag je de mensen de stuipen op het lijf. Ze deden daar hun best maar ook de gemeente Leiden kan geen huizen bij elkaar tove- De kunstenaar gaf te kennen dat hij sinds het incident zijn le ven flink had verbeterd. „Ik was bezig met afkicken van drugs en alcohol. Dat is me gelukt. Ik drink alleen nog een glaasje wit te wijn bij het eten. En verder voer ik oorlog tegen extreem rechts en daar kan iedereen me wel om waarderen." De boete, die door de officier van justitie werd voorgesteld, vond hij toch wel wat aan de hoge kant. „Dat is een gigantisch bedrag voor jnij. Soms, als ik krap zit, moet ik eten kopen vat) gespaarde ze- geitjes en statiegeld van lies- De officier van justitie toonde geen medelijden, politierechter Ruys evenmin. „Ik heb niet de indruk dat u beseft dat een ho- gere straf gerechtvaardigd zou zijn. Ik volg de eis van de offi ciervan justitie." SP wil oordeel ministerie over aanhouding journaliste Zwerver bij Plesmanviaduct blijft lang onopgemerkt leiden herman joustra vervolg van voorpagina Ismael mag dan al meer dan een maand bij het viaduct over de Plesmanlaan slapen, ook de Leidse politie heeft hem daar nog nooit gezien. En is ook niet van plan in te grijpen, zegt voor lichter T. Stuifbergen. „We gaan er ook van uit dat iemand normaal gesproken zelf het hulpver lenerscircuit moet zoeken. Het is ook niet zo dat we onmiddellijk een sociaal drama vermoeden als we ergens een zweiver aantreffen. Hij kan voor een dergelijk leven hebben gekozen." Stuifbergen vertolkt een standpunt dat bij alle hulpverlenende instanties te horen valt. Zolang iemand niet zelf om hulp vraagt, is de praktijk dat er niets voor hem wordt gedaan. Wie dat niet meer kan, moet zichzelf maar zien te redden. Stuifbergen meldt verder dat de politie pas in grijpt als een zwerver voor overlast zorgt. „Dan spreken we hem vermanend toe of we geven hem een proces-verbaal. Ja, en dan is er nog een situatie waarin we zullen ingrijpen. Dat is als blijkt dat zo iemand in kommervolle omstandig heden verkeert. In dit geval weten we dat na tuurlijk niet." Is Ismael dan misschien een bekende van het centrum van Verslavingszorg 'Zeestraat' in Lei den? Een woordvoerder meldt dat geen inlich tingen worden vertrekt over cliënten. „Maar het is in 99,9 procent van de gevallen zo dat onze behandelingen plaatsvinden op vrijwillige basis. En dan is er de wet op de bijzondere opname psychiatrische ziekenhuizen. Mensen kunnen opgenomen worden op basis van een psychia trisch rapport. Maar dat is slechts een heel klein deel." Een woordvoerder van de Turkse Culturele Vereniging in Leiden acht de kans echter klein dat Ismael een cliënt is van Verslavingszorg. De leden van de vereniging hebben hem een paar maanden van zeer nabij kunnen meemaken. „We hebben een tijdje voor hem gezorgd. Een maand of drie, vier is hij bij ons geweest. In ons gebouw aan de Morsweg. Hij at ook bij ons. Maar hij dronk in elk geval geen alcohol. Dat mag ookhiet bij ons." Volgens de woordvoerder was er destijds spra ke van een triest geval. „Wij kennen hem al een tijd. In de loop der tijd is het steeds slechter met hem gegaan en is hij steeds meer in de war ge raakt. Hij was zelfs op een gegeven moment zijn paspoort kwijt en zijn verblijfsvergunning. Wij hebben hem toen met moeite aan nieuwe docu menten kunnen helpen. Werk heeft hij al een tijd niet. Al weet ik wel dat hij vroeger een jaar of zeven, acht een baan in Katwijk heeft gehad. Hoe dan ook, wij hebben bij de Sociale Dienst een aanvraag voor hem ingediend voor een uit kering. Volgens ons is die gewoon toegekend." Of dat daadwerkelijk zo is, wil Sociale Zaken in Leiden niet zeggen. Ook deze instantie geeft geen informatie over cliënten. „Maar het is niet per definitie zo dat iemand een vaste verblijf plaats hoeft te hebben om voor een uitkering in aanmerking te komen", meldt een woordvoer ster. „Per slot van rekening zijn wij natuurlijk een vangnet. Voorwaarde is wel dat de persoon in kwestie zich binnen de gemeente bevindt." Uitkering of niet, volgens de man van deTurk- se Culturele Vereniging moet Ismael dringend worden geholpen. „Na een tijdje bij ons ging het echt een stuk beter met hem. Totdat hij ineens vertrok na wat onenigheid. Ik weet zeker dat hij geestelijke hulp nodig heeft. Ik weet alleen niet of hij dat zelf beseft." De SP zal de minister van bin nenlandse zaken vragen een oordeel te geven over de aan houding van een journaliste van het Leiasch Dagblad bij het ont ruimen van een kraakpand aan de Havenkade. De politie hield op 11 oktober de journaliste on geveer vijf uur vast, hoewel zij zich met een perskaart had geï dentificeerd. De korpsleiding heeft weliswaar gezegd het inci dent te betreuren, maar SP'er D. Sloos vindt dat de politie zijn excuses moet aanbieden. Burgemeester Goekoop meent dat hij in een brief aan de hoofdredactie van het LD dui delijk genoeg is geweest. „Er is bij die ontruiming en de aan houding van de journaliste een beoordelingsfout gemaakt. Dat zal mede te maken hebben met het feit, dat er in de laatste twintig jaar nooit incidenten met journalisten zijn geweest. De regels voor omgang met de pers waren daardoor niet meer bij alle agenten bekend." Sloos vindt dat alleen het be- I de gang van zaken niet voldoende is. „De korpslei ding moet gewoon sorry zeg gen, z'n excuses aanbieden." Goekoop liet duidelijk merken dat wat hem betreft de zaak is afgedaan. „We moeten niet van een mug een olifant maken. Als het LD niet tevreden is met dit antwoord kan de krant zich wenden tot de klachtencom missie. Ik zal niemand vragen om in het stof te kruipen." De hoofdredactie van het Leidsch Dagblad neemt overi gens geen verdere stappen. Ad junct-hoofdredacteur Henk van der Post: „Ik heb het boek dicht geslagen. Volgens onze jurist gaat korpsbeheerder Goekoop in zijn brief tamelijk diep door de knieën. De gebeurtenissen worden niet bestreden, ze wor den allemaal betreurd door de politie. Eigenlijk is het gewoon den excuusbrief, zo vindt onze juridisch adviseur, hoewel de politie dat niet hardop zal zeg gen. Ik acht het niet zinvol om een klachtenprocedure te be ginnen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11