Bosnische Serviërs verder in verdediging gedreven Buitenland Herdenking revolutie wordt anti-Jeltsin mars Overstromingen in Italië vormen jaarlijks ritueel S Eenderde Britse veerboten heeft gebreken aan deuren Geleidelijke weer handel Noord- en Zuid-Korea Tweespalt in Californië over onderwijs illegalen Teheran verbiedt kleding met westerse letters erop DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Vakbondsleider Indonesië drie jaar cel mfdan-utrecht» De Indonesische vakbondsleider Muchtar Pak pahan is gisteren veroordeeld tot drie jaar celstraf. Een recht bank in de Sumatraanse hoofdstad Medan achtte hem schuldig aan het illegaal aanzetten tot stakingen en demonstraties, die in etnische rellen uitmondden. Pakpahan is de leider van de Vak bond Welvaart (SBSI), de grootste onafhankelijke vakbond van Indonesië. Bloedbad in Griekse rechtszaal athene Een ongeveer 40-jarige man heeft gisteren in een rechtszaal in het Griekse Ioannina een officier van justitie en een politieagent doodgeschoten. De schutter is aangehouden. De man, bij de politie bekend als vechtlustig, viel de zaal binnen en begon met een jachtgeweer in de wilde weg te schieten. Een aantal mensen raakte gewond. Sommigen zijn er slecht aan toe. Vrachtwagen rijdt op file: drie doden mundv township» In de Verenigde Staten zijn gisteren zeker drie doden gevallen toen een vrachtwagen inreed op verkeer dat stond te wachten om de autostoet van president Clinton te laten passeren. De vrachtwagen veroorzaakte een zware kettingbot sing waarbij een aantal auto's in brand vloog. Twee vrouwen en een baby konden niet uit de brandende auto's worden gered. Ierland gaat IRA-gevangenen vrijlaten dublin De Ierse regering zal voor Kerstmis een aantal gedeti neerde strijders van het Ierse Republikeinsse Leger vrijlaten als een gebaar van verzoening na het staakt-het-vuren dat de IRA deze zomer heeft afgekondigd. Dat heeft minister Maire Geoghegan-Quinn (justitie) gisteren bekendgemaakt. Ook wor den gesprekken gevoerd met Sinn Fein, de politieke arm van het IRA, over de overdracht van IRA-wapens. Moord voor weigeren tijdelijk huwelijk algiers Mannen die behoren tot een bepaalde islamitische groepering in Algerije hebben twee zusjes van 21 en 26 jaar de keel doorgesneden, omdat zij een tijdelijk huwelijk weigerden. Dat maakte de veiligheidsdienst gisteren bekend. Zo'n huwelijk, Zawaaj al-mutaa in het Arabisch, geldt voor een bepaalde, speci fiek aangegeven periode en is zeer in zwang geraakt bij sommige islamistische groepen in Algerije. De vrouwen waren vrijdag ont voerd. Hun lijken zijn gevonden in de zuidelijke voorstad Blida van Algiers. Neo-nazi vervolgd voor Auschwitzleugen münchen Tegen de Duitse neo-nazi Ewald Althans is gisteren voor de rechtbank in München een proces begonnen wegens het ontkennen van de Holocaust de Auschwitzleugen en het aanzetten tot rassenhaat. De 28-jarige Althans wordt ervan beschuldigd talloze videofilms in omloop te hebben gebracht waarin de massamoord op de joden door de nazi's ontkend wordt. Ook zou hij kopieën van nazi-propagandafilms hebben verstuurd. moskou Zo'n 15.000 communisten, voor- het merendeel ouderen, hebben gisteren in Moskou de 77ste verjaardag van de Oktoberrevolutie her dacht. Het was de grootste betoging dit jaar tegen het beleid van president Jeltsin. De betogers hielden een mars door de stad naar het Loebjanka- plein, de vroegere zetel van de Sovjetgeheime dienst KGB, waar sprekers optraden. De huidige leiders werden 'een stelletje politieke dieven' ge noemd en 'economisch impotent'. Voor het eerst waren er meer portretten van Stalin dan van Lenin te zien. Duizenden politie-agenten waren op de been gebracht, maar er deden zich geen incidenten voor. foto epa michael eustfiev VN-gezantpleit voor meer inzet van NAVO-vliegtuigen Kans op eierstokkanker door de pil 80 procent kleiner Het Bosnische regeringsoffensief kan de Bosnische Ser viërs ertoe brengen te gaan praten en het internationale plan voor een tweedeling van Bosnië-Hercegovina te slikken. Die boodschap kreeg VN-secretaris-generaal Boutros Ghali gisteren in Genève van de vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties in Bosnië, Akashi. Akashi verwacht dat de Bosnische Serviërs meer terrein zullen verliezen. SEATTLE AP-Rtr-DPA Vrouwen die de pil langer dan tien jaar slikken, hebben 80 pro- •""v cent minder kans om eierstok- J kanker te krijgen, de meest do- h I delijke gynaecologische ziekte in de Verenigde Staten, dan vrouwen die de pil niet slikken. Die kans wordt kleiner naarma- Illegale handel betaalt voor afgerichte valk ruim drie ton te de vrouw de pil langer slikt. Pilsliksters blijven 15 jaar lang 'beschermd' tegen kanker. Dat zegt dr. Grimes van de i teit van California. Jaarlijks s ven in de VS 11.000 aan eierstokkanker. De pil ver kleint ook de kans op baarmoe derkanker met 50 procent. GENEVE GPD-AFP-Rtr Akashi zinspeelde op meer en snellere inzet van NAVO-vlieg- tuigen tegen artilleriestellingen. Gisteravond vlogen NAVO- vliegtuigen over Sarajevo om de strijdende partijen ertoe te brengen de strijd te staken. Het lijkt er volgens Akashi op dat de Bosnische regeringstroe pen rond de moslimenclave Bi- hac in Noordwest-Bosnië, rond Kupres in Midden-Bosnië en in de zone rond Sarajevo nog meer gebied zullen veroveren. In Bi- hac raken zowel de bevolking als de VN-troepen intussen door brandstof, voedsel en me dicijnen heen. Opstandige Ser viërs in Knin laten sinds het be gin van het Bosnische rege ringsoffensief geen enkel kon vooi meer door. Er wonen 180.000 mensen in de enclave. Unprofor heeft de NAVO ge vraagd voorraden af te werpen. Volgens commandant Delap- ressie van de VN-troepen (Un profor) heeft de strijd in Bosnië 'definitief een andere wending genomen'. Zelfs in de Bihac- sector zijn de Bosnische Ser viërs duidelijk in de verdediging gedrongen", zei de Franse ge neraal. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft gisteren zijn eerste verdachte gedagvaard, een Servische commandant van een gevangenenkamp. De ver meende oorlogsmisdadiger, Dragan Nikolic, bevindt zich waarschijnlijk nog op het grondgebied van de Bosnische Serviërs. Hij was in de zomer van 1992 commandant van een gevangenkamp in het noord oosten van Bosnië waar tussen april en september 1992 in to taal 8000 gevangenen zaten. De rechters beslissen vandaag of zij Duitsland zullen vragen om uiüevering van Dusko Ta- dic, een Servische bewaker van een ander gevangenkamp in Bosnië. Tadic werd afgelopen februari in München opgepakt en gisteren in staat van beschul diging gesteld. De openbare aanklagers beschouwen hem als een prototype van een etnische zuiveraar en willen hem graag in Den Haag berechten. Geologen en milieu-organisaties verwijten overheid laksheid rome eelco v F fort lauderdale dpa THE INDEPENDANT De illegale handel in bescherm de planten en dieren is bijzon der lucratief. Er worden forse bedragen voor neergeteld. Zo doet een afgerichte valk met ge mak 340.000 gulden, is een Zuidamerikaanse goed voor 70.000 gulden geldt voor bijzondere een richtprijs van 12.000 gul den. Verreweg de meeste export vindt plaats vanuit Zuid- en Midden-Amerika, Afrika en Azië. De klanten wonen vooral in Noord-Amerika, Europa en het Midden-Oosten. Deze gegevens zijn afkomstig van Cites, een organisatie die opkomt voor de bescherming van bedreigde soorten. Gisteren zijn afgevaardigden van hon derdtwintig aangesloten landen bijeengekomen in Fort Lauder dale in de Amerikaanse staat Florida om de stand van zaken te bekijken en nieuwe maatre gelen af te spreken. Tijdens de Cites-conferentie wordt gestemd over het voorstel van een aantal Afrikaanse lan den om het verbod op de han del in olifantenivoor op te hef fen. Afrikaanse boeren houden niet van olifanten, die bijzonder destructief zijn en zich niet door hekken, honden of mensen la ten tegenhouden. Pas wanneer olifanten een economisch waarde vertegen woordigen, zullen Afrikanen be lang hechten aan hun overle ven. Aldus voorstanders van op heffing van het handelsverbod. Het handelsverbod op olifante nivoor heeft ertoe geleid dat het aantal olifanten in sommige ge bieden drastisch is toegeno men, waardoor de populaties een regelrechte bedreiging vor men voor de natuur. Overigens is de internationale ivoorhandel nu overgeschakeld op het ivoor van nijlpaarden- tanden. Afrika telt veel meer oli fanten dan nijlpaarden, die nu ernstiger worden bedreigd dan eerder de olifanten. Het weer in het noordwesten van Italië is gisteren iets verbe terd. Daardoor is het mogelijk een eerste balans op te maken van de overstromingen die dit gebied hebben getroffen. Italië lijkt zich te realiseren dat de stiefmoederlijke behandeling van het milieu wel eens de oor zaak zou kunnen zijn van alle ellende. Gisteravond waren in de re gio's Piemonte, Ligurië en Lom- bardije 53 lijken geborgen. In heel Italië gaat het officieel om 59 doden. Reddingsploegen zoeken nog naar enkele tiental len vermisten. Aangenomen wordt dat ook deze personen moeten worden toegevoegd aan de lijst van dodelijke slachtof fers. Tien dorpen waren gister avond nog afgesloten van de buitenwereld, terwijl het aantal daklozen vijfduizend bedraagt. De schade aan woningen, win kels, de landbouw en de indu strie loopt in de miljarden gul dens. Premier Berlusconi, die giste ren een bezoek bracht aan de zwaarst getroffen gebieden, liet weten dat het kabinet vandaag waarschijnlijk de noodtoestand afkondigt in Noordwest-Italië. Hij sprak de kritiek tegen van oppositiepartijen en veel burge meesters, op de volgens hen te laat gestarte en slecht gecoördi neerde hulpacties. Hij zei dat er sprake is van de zwaarste regen val sinds 1913 en de regering en de verschillende hulptroepen niets mag worden verweten. Hoewel het gisteravond laat in veel delen van Noord-Italië opnieuw begon te regenen, is de verwachting dat het ergste achter de rug is. Kritiek blijft de situatie in de stad Pavia, vanwe ge de hoge stand van de rivier de Po. Gevreesd wordt dat de ri vier in de komende dagen ook voor problemen kan zorgen in het gebied rond de stad Rovigo, nabij de Adriatische kust. Hier vond in 1951 een grote over stromingsramp plaats. Minister Maroni (binnenlandse zaken) wil een commissie in het leven roepen om 'voor eens en altijd' vast te stellen bij wie de verantwoorde- Reddingswerkers graven zich in het Noorditaliaanse plaatsje Varallo a modder en stenen op zoek naar dodelijke slachtoffers. lijkheid ligt voor het feit dat Noord-Italië elk jaar in novem ber wordt getroffen door over stromingen. Geologen en ver schillende milieorganisties ant woordden prompt dat in de af gelopen dertig jaar het milieu systematisch is vernield ten be hoeve van illegale bouw en spe culatie en dat daarvan steeds weer de rekening wordt gepre senteerd in de vorm van over- de Sesia een weg door stromingen. Professor Floriano Villa, voor zitter van de nationale vereni ging van geologen, noemt Italië 'een patiënt in de terminale fa se'. Villa: „Er bestaat geen enke le controle op de loop en de beddingen van de rivieren en de capaciteit van waterbekkens". Volgens de geoloog zijn de tech nische diensten die belast wa ren met de zorg voor de Itali aanse waterhuishouding en die hun werk zeer goed deden, van af het begin van de jaren zestig ontmanteld. „De rivieren zijn aan hun lot overgelaten. Ze zit ten vol vuil en zijn omzoomd door illegaal cement. Als het twee dagen regent, zoals nu, gaat het mis. Wat zal er gebeu ren als het tien dagen regent?" De geoloog bekritiseert de boeren, die op heuvelachtig ter rein niet meer de meest ele mentaire landbouwregels in acht nemen. „Op hellingen wordt verzuimd terrasbouw te plegen. De wijnboeren van het nu zwaar getroffen gebied rond Asti en Alba kiezen voor grote, verticaal lopende velden met wijnranken. Als het begint te re genen, zakt het water niet meer, zoals het hoort, in de grond. Er ontstaat een glijbaan die water, stenen, modder en vuil in een sneltreinvaart naar de vallei voert. Hier raken de rivierbed dingen verstopt, waardoor we na twee dagen hoog water en een overstroming hebben." Ook de Italiaanse afdeling van het Wereldnatuurfonds ziet in het ontbreken van een milieu- politiek de oorzaak van de over stromingen. WNF-voorzitter Adriano Paollela zegt dat er in Italië tussen 1961 en 1990 bijna 2 miljoen hectare groen verlo ren is gegaan. „Hierdoor is on der meer de wateropnamecapa citeit van de Italiaanse bodem met dertig procent afgenomen. Tegelijkertijd is de hoeveelheid verstedelijkt gebied verdub beld." Volgens de geoloog Villa heb ben de nationale regeringen, maar ook de lokale overheden, niet de wil gehad om de bodem te beschermen. Ondanks dat parlementaire commissies keer op keer vaststellen dat er miljar den lires nodig zijn, gebeurt er niets. „Zdlang niemand iets on derneemt, moeten we ons een voudigweg neerleggen bij over- stromigen en andere rampen", aldus Villa. londen ap Via de deuren kunnen voertui gen in en uit de veerboten rij den. De meest voorkomende ge breken bij de geïnspecteerde deuren waren lekkende afsluit- rubbers en verwrongen steu nen. De meeste deuren konden ter plekke gerepareerd worden, aldus Robin Bradley van het agentschap voor maritieme vei ligheid. Alleen de onder Deense vlag varende veerboot Winston Churchill moest naar het dok voor een ernstiger probleem aan de hekdeuren. Van de 107 veerboten die vanuit Groot-Brittannie opere ren, hebben er 81 zowel boeg als hekdeuren. De rest heeft uit sluitend hekdeuren. De boeg deuren worden als kwetsbaar der gezien. Na de ramp met de Estonia gelastte Zweden dat de boegdeuren van alle Zweedse veerboten hermetisch afgeslo ten moesten worden. Bijna een op'de drie Britse veer boten voor passagiers heeft ge breken aan de deuren. Dat heeft de Britse overheidsinspectie vastgesteld na onderzoek. De gebreken zouden echter niet van dien aard zijn dat voor een herhaling van ramp met de Estonia moet worden gevreesd. Eind september verdronken ne genhonderd mensen in de Oostzee omdat onder meer de boegdeur niet goed sloot waar door zeewater binnenstroomde en de veerboot binnen luttele minuten zonk. Gisteren maakte het agent schap voor maritieme veiligheid van het Britse ministerie van transport bekend dat inspectie had uitgewezen dat 21 van de 58 onder Britse vlag varende veerboten en 14 van de 19 on der een andere vlag varende schepen kleinere gebreken had den aan boeg- en/of hekdeuren. Mogelijk doorbraak Alzheimer londen the independant Britse wetenschappers zijn erin geslaagd degeneratie van hersen cellen van bejaarde apen te voorkomen. Ze vermoeden dat dezelf de techniek kan worden gebruikt bij de behandeling van mensen die lijden aan de ziekte van Alzheimer, die wordt gekenmerkt door de degeneratie van hersencellen. Afgelopen weekeinde maakte de voormalige Amerikaanse president Ronald Reagan bekend dat hij aan de ziekte leed. SEOUL/PYONGYANG Zuid-Korea zal het economi sche embargo tegenover Noord-Korea geleidelijk ophef fen. De Zuidkoreaanse presi dent Kim Young-Sam verklaar de dit gisteren tijdens een bij eenkomst met zakenlieden. „Het is nu tijd om serieus te kij ken naar economische samen werking tussen het zuiden en het noorden", aldus de presi dent. Volgens Zuidkoreaanse rege ringsfunctionarissen komt er nu ruimte voor zakenbezoeken aan Noord-Korea en investeringen in dat land. President Kim zei gisteren 'stap voor stap maatre gelen te zullen nemen voor het bevorderen van samenwer kingsprojecten waarin onze be drijven kunnen deelnemen'. Ook verklaarde Kim steun te zullen geven aan een eventueel verzoek van Noord-Korea om lid te worden van de organisatie Asia Pacific Economie Coopera tion (APEC), waarin landen in Zuidoost-Azië en het gebied rond de Stille Oceaan samen werken. Verder zullen deskundigen van Noord-Korea en de VS za terdag beginnen aan nieuw overleg over het nucleaire pro gramma van het Aziatische land. De gesprekken zijn een uitvloeisel van het akkoord dat beide landen op 21 oktober in Genève sloten. washington hans de bruun Hoofdthema tijdens tussentijdse verkiezingen laanse kinderjuffrouw in dienst had. Hij werd door Feinstein meteen als hypocriet afgeschil derd, tot uitlekte dat ook Fein stein een illegale Mexicaanse huishoudster had gehad. Ver schil was alleen dat die wèl over, kennelijk vervalste, toela tingspapieren had beschikt. De campagne is het gevolg van de enorme toevloed van vooral Latino's en Aziaten in Californië. Het aantal illegale immigranten wordt op enkele honderdduizenden geschat. Zij doen in Californië letterlijk het vuile werk. Volgens de bestaan de wet kan kinderen van immi granten wet geen onderwijs worden geweigerd. Dat geldt ook voor gezondheidszorg. Daar willen gouverneur Wilson en Huffington nu een einde aan maken. Voor- en tegenstanders hou den elkaar vrijwel in evenwicht. Zwarte leiders doen hun uiter ste best om hun aanhang tegen Voorstel 187 op te zetten. Het voorstel is in de zwarte wijken populair, omdat de aanwezig heid van Latijnsamerikaanse il legalen daar als het meest be dreigend wordt ervaren. De zwarte leiders hopen dat de ver meende racistische ondertoon van Voorstel 187 voldoende zal zijn om ook de Amerikanen van Afrikaanse afkomst zover te krij gen Voorstel 187 af te wijzen. correspondent Tienduizenden scholieren en studenten van Latijnsameri kaanse afkomst zijn de afgelo pen weken in Zuid-Californie de straat op gegaan om te de monstreren tegen wat algemeen bekend is geworden als 'Voor stel 187'. Dit voorstel om de ille gale immigratie in Californië aan banden te leggen, heeft de gemoederen sterk verhit en is het hoofdthema geworden in de verkiezingsstrijd voor de tussen tijdse veriaezingen vandaag. De Californische kiezers zul len vandaag tegelijk met hun stem voor een gouverneur en een senator een stem uitbren gen in een referendum over Voorstel 187 De Republikeinse gouverneur Pete Wilson en kan didaat-senator Michael Huf fington zijn voor het voorstel, dat sociale hulp en onderwijs wil onthouden aan kinderen van illegalen. De Democratische kandidaat-gouverneur Kathleen Brown, senator Dianne Fein stein en president Bill Clinton hebben zich fel tegen het voor stel uitgesproken. De campagne voor Voorstel 187 heeft alle andere politieke thema's overschaduwd. Het dieptepunt werd bereikt toen bekend werd dat kandidaat senator Michael Huffington ja renlang een illegale Guatema- Drie doden na bomaanslagen in hoofdstad tische fatsoen'. Gisteravond zijn in dichtbe volkte wijken in het zuidwesten van de Iraanse hoofdstad Tehe ran twee krachtige bommen ontploft, aldus het Iraanse pers bureau IRNA vanmorgen. Drie mensen kwamen om het leven en tientallen personen raakten gewond. Volgens ooggetuigen werden in het zuidwesten van de stad twee mensen in een ge parkeerde auto gedood toen een bom ontplofte in een vuil nisbak vlakbij. De tweede bom ging af op een van de drukste kruispunten van de Iraanse hoofdstad. Een voorbijganger werd daarbij gedood. De gouverneur van de Iraanse hoofdstad Teheran heeft giste ren de verkoop en produktie verboden van 'alle kleding met Latijnse (ofte wel westerse) let ters of verderfelijke afbeeldin gen'. Doel is behoud van de Iraanse cultuur, aldus het dag blad Kayhan. Het verbod is volgens waar nemers gericht tegen T-shirts, sweat-shirts, sportschoenen en dergelijke, die uit het westen komen of ter plekke worden na gemaakt. Die zijn zeer in trek bij de Iraanse jeugd, maar zouden 'indruisen tegen het islami-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5