PROTEST 1 Oplossing gezocht voor I tracé HSL 'Fergie kan hier rustig drinken' Ameland is dolgelukkig met gestrande potvis Randstad Niet iedere gemeente vindt haar bouwgrond even vies Winkeliersprotest in Noordwijk Mos voor Schiphol 'Forse olie-vervuiling Ringvaart' DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 ».'V Nederland en België willen werkgroep I Nederland en België gaan proberen op hoog ambtelijk niveau een oplossing te vinden voor de problemen over de aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) tussen Ant werpen en Rotterdam. De bedoeling is dat een ambtelij- i ke werkgroep in drie maanden tijd een rapport uitbrengt over de haalbaarheid van verschillende tracés. Het gaat daarbij met name om een keuze tussen de Nederlandse voorkeur langs de E19 richting Breda en de Belgische voorkeur voor de havenlijn richting Roosendaal. brussel anp Dat is het belangrijkste resultaat van een gesprek tussen minister Jorritsma van verkeer en water staat en haar Vlaamse collega Kelchtermans van ruimtelijke ordening. De twee bewindslie den ontmoetten elkaar maan dag voor de eerste keer in Brus sel om over heikele onderwer pen als de HSL, de waterverdra gen, de uitdieping van de Wes- terschelde en de uitbreiding van vliegveld Beek te praten. Volgens Jorritsma is afgespro ken dat de werkgroep zich bij haar onderzoek laat leiden door overwegingen van ruimtelijke ordening, natuur en milieu. Op 1 december, wanneer de Vlaamse premier Van den Bran- de in Den Haag premier Kok ontmoet, moet de werkgroep het definitieve groene licht krij gen. Als België en Nederland op 1 Aanhoudingen in Amsterdamse horeca De recherche van het politiebureau Warmoesstraat heeft gisteren acht mensen aangehouden die ervan worden ver dacht dat ze in de horeca investeerden met geld, verdiend aan softdrugs. De acht werden volgens een politiewoordvoerder op verschillen de plaatsen aangehouden. Bij een koffieshop aan het Damrak werden maandag nog bescheiden, computers, een kilo softdrugs en tienduizenden guldens aan handelsgeld in beslag genomen. Haagse raad wil onder curatele den haag Alle raadsfracties vinden dat Den Haag de artikel-12- status moet aanvragen. Dat bleek gisteren tijdens de behande ling van de gemeentelijke begroting voor volgend jaar. Eind sep tember stelden B W voor, de artikel-12-status aan te vragen. Doordat de landelijke overheid een jaarlijkse bijdrage van 35 miljoen gulden stopzette, raakte de stad in grote geldnood. Een artikel- 12-gemeente staat onder curatele van het rijk. De gemeenteraad vergadert vrijdag verder over de begroting en over de aanvraag van de artikel-12-status. Het is de bedoeling dat het dan tot een stemming komt. Schadevergoeding na watersnoodramp den haag Minister Van Aartsen (landbouw) stelt maximaal 5,5 miljoen gulden beschikbaar voor Noordhollandse boeren en tuinders. Honderd tot 150 bedrijven die in september water schade hebben geleden, lijken voor een tegemoetkoming in aan merking te komen. Dit heeft het ministerie gisteren bekendgemaakt. Om voor een tegemoetkoming in aanmerking te komen, moet de oogst dertig procent minder opbrengen dan normaal. Bovendien moet de ondernemer aantonen, dat hij in 1991, 1992 en 1993 dezelfde gewassen heeft geteeld. Noordhollandse boerenorganisaties hebben eerder al laten weten deze eisen te streng te vinden. Winkelketen en groothandel samen blokker/assen De Boer Winkelbedrijven wordt de nieuwe partner van het groothandelsconcern P. Karsten Beheer door 49 procent van de aandelen over te nemen. Vol gens financieel-economisch di recteur K. Schmalz van De Boer is zijn bedrijf overigens niet ge ïnteresseerd in de buitenlandse haag anp/monica wesseling De ene gemeente laat op veel vuilere grond bouwen dan de andere. Dat moet gelijk getrok ken worden, vindt de regionale milieu-inspectie Zuid-Holland naar aanleiding van een onder zoek bij 35 gemeenten. Volgens woordvoerder H. Ba- vinck van de inspectie loopt het beleid van de onderzochte ge meenten te veel uiteen. ,,De ene gemeente is veel coulanter dan de andere. Dat betekent dat de burger in de gemeente veel meer mag dan in de andere. Aan die rechtsongelijkheid moet een einde komen." Ook in deze regio is een aan tal gemeenten onderzocht. Het vergunningenbeleid van Alphen aan den Rijn, Katwijk, Ja- cobswoude, Hillegom, Leiden, Lisse, Oegstgeest en Voorscho ten is doorgelicht. Bij het begin van het onderzoek is met die ge meenten afgesproken dat de re sultaten niet per gemeente be kend zouden worden gemaakt. De Nieuwe Woningwet (1992) bepaalt dat er niet mag worden december erin slagen de strijd bijl te begraven, duurt het overi gens nog tot tenminste eind 1995 voordat een definitief be sluit kan vallen, zo stelde Kelch termans. Na de keuze van het tracé moet immers ook de fi nanciering nog worden geregeld en dat is voor België waar schijnlijk nog het grootste pro bleem. In dat verband is het belang rijk dat Kok en zijn Belgische ambtgenoot Dehaene op de Eu ropese top van Essen niet als „kemphanen" tegenover elkaar staan, aldus Jorritsma. Op de top wordt onder meer gespro ken over Europese financiële steun aan trans-Europese net werken. Als Nederland en België een stuk van deze koek willpn hebben, moeten zij het eerst in grote lijnen met elkaar eens worden over de aanleg van de HSL. noordwuk emiel fangmann Voor de societywatchers. Fergie is opvallend en toch gewoon ge kleed. Rood jasje, zwarte blouse, zwarte plooirok en zwarte punt- laarsjes. Het bezoek aan een medisch congres in Noordwijk verloopt volkomen informeel. De zeven fotografen die bij aan komst van de Duchess keurig op een rijtje staan, kunnen vrij elijk hun gang gaan. Bodyguards of andere veiligheidsmensen zijn nergens te bekennen. Desgevraagd zegt Sarah al lange tijd voorzitter van de Mo tor Neurone Disease Associa tion (MNDA) te zijn. „Zo'n vijf, Drie mensen gered uit brandend huis Door kordaat optreden van een toevallig passerende politieman zijn maandag twee vrouwen en een kind gered uit een bran dend huis in de Schoonderloo- straat in Rotterdam-noord. De agent wist hen te bereiken op de tweede verdieping ondanks de rookontwikkeling in het trappenhuis. „Het was net of ik onder water zwom en op de tast iets moest zoeken", zegt Henk Hilbrands, in het dagelijks leven werkzaam bij de Algemene Ver keersdienst in Driebergen. „Ik hoorde beneden mij aller lei houtwerk knisperen en knet teren. Boven hoorde ik een paar stemmen. Opeens voelde ik een kinderhandje. Ik trok het kind Ongedwongen bezoek 'Duchess of Yorkaan Noordwijk zes jaar". Het is een zusterorga nisatie van de Vereniging Spier ziekten Nederland, die het con gres mede organiseert. Maar Sa rah Ferguson weerspreekt dat ze van veel organisaties voorzit ter is. „Maar van twee, ook nog van een organisatie voor ver- standelijkgehandicapten." Het bezoek moet voor de Duchess zelf ook een verade ming zijn geweest. Eindelijk gaat het niet over een eventuele echtscheiding, of over foto's waarop ze schaars-gekleed prijkt met een minnaar. „Ik hou van Nederland, ben hier al ver schillende malen geweest. Is het niet speciaal, de zee hier te kun nen zien?" Met haar praten in hotel Oranje is mogelijk, maar alleen over de ongeneeslijke ziekte ALS die vijf jaar geleden het leven kostte aan een oude vriend, Sir Robert Cooke. In Nederland komen er jaar lijks 300 tot 400 patiënten bij. In korte tijd vallen alle spierfunc- ties uit. Oorzaak is de aantas ting van de motorische zenu- wen in het ruggemerg en het verlengde merg. Op het congres worden volgens een voorlichter voor het eerst geneesmiddelen gepresenteerd die de ziekte ver tragen. Verbaasd van medici en ander weten schappers voor in haar ope ningstoespraak. „En we moeten een geneesmiddel vinden." De Duchess zegt met de patiënten te spreken. „Maar er is hoop nu ook de wetenschappers praten. Ik dank jullie uit de grond van mijn hart en uit de naam van de patiënten." Daarna - onder ap plaus verliet ze de grote zaal - praat ze losjes in een kleine zaal met bijvoorbeeld ALS-patiënt Jim Tew uit Engeland, die veel doet om geld voor het goede doel binnen te halen. Aan tafel tjes zitten voorts de voorzitters van de spierziektenverenigin- gen uit de verschillende Eu ropese landen en landen van het Gemenebest. Sarah schuift rustig aan, laat zich alle kliks en klaks van fotografen welgevallen en schuift doodgemoedereerd weer door naar een volgend ta feltje. „Ze kan hier rustig water drinkend worden gefotogra feerd. In Engeland worden der gelijke foto's meteen gebom bardeerd alsof iemand drinkt. Maar wij hebben een iets ande re pers", aldus een voorlichter. Dan wacht de auto en kan de terugieis - via de vliegbasis Val kenburg - worden aanvaard. neden." Hilbrands zag vanuit zijn auto rook boven het pand hangen. „Die rook was nogal dik, dus ik dacht meteen aan brand. Eerst belde ik de brand weer in een snackbar, daarna liep ik de gang van het pand binnen", zegt Hilbrands. Tijdens zijn normale werk op de rijkswegen heeft Hilbrands nooit iets met branden te ma ken. „Ik moet zeggen dat ik wel even trilde van mijn tenen tot mijn oortjes. Het fikte .behoor lijk achter de deuren op de eer ste verdieping." De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. Volgens een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond sloeg het vuur over naar de belendende percelen waar door de schade vrij groot is. WINKELSLUITINGSWET >1GENoeg '■Oh C. 3^4837cT|EFd noordwijk» Een bezoek van minister Wijers van winkels. Middenstanders stonden de mi- ging Midden en Kleinbedrijf Nederland. Deze (economische zaken) werd gisteren in Noord- nister met spandoeken op te wachten bij Ho- club is ontstaan uit een fusie van KNOV en wijk aangegrepen om te protesteren tegen tel Huis ter Duin, waar de minister een con- NCOV. diens plannen voor ruimere openingstijden gres bijwoonde van de Koninklijke Vereni- foto dijkstra Veroordeelde heeft nog jaar te leven amsterdam gpd Een 63-jarige kankerpatiënt die onlangs in Amsterdam el werd - oordeeld wegens moord, kan slechts via een gratieverzoek zijn laatste dagen in vrijheid doorbrengen. De man heeft naar verwachting nog een jaar te leven. In juni van dit jaar schoot hij de vriend van zijn ex-vrouw in de Amster damse wijk Sloten dood. De advocaat van de man vindt dat zijn cliënt uit het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen weg moet. Maar volgens de directeur van dit ziekenhuis, I. Kager, is de zorg die zijn ziekenhuis kan geven vooralsnog toerei kend. „Het zou kunnen zijn dat dit in de toekomst veran dert. Eventueel zoeken we een andere mogelijkheid, bij voorbeeld een particulier zie kenhuis." Mocht Kagers ziekenhuis de nodige zorg niet meer kunnen geven, dan zal er door justitie zelf een gratie verzoek worden ingediend. De officier van justitie eiste zeven jaar tegen de Amster dammer. Tijdens de rechts zitting, twee weken geleden, gaf hij aan dat voorkomen moet worden dat zieken, vlak voor hun dood 'zaken nog even rechtzetten'. activiteiten van andere dochter bedrijven van Karsten. Karsten Groothandel in Blok ker levert aan zo'n vijfhonderd zelfstandige ondernemers, wer kend onder winkelformules als Amax, A-markt en S+K). Het raakte onlangs voor het eerst in de rode cijfers en zocht daarom een partner. gebouwd op vervuilde grond. Gemeenten kunnen daartoe bij de afgifte van een bouwvergun ning voorschriften opnemen. Doordat er een grote beleids vrijheid is, verschillen de regels voor een mogelijke vrijstelling van een onderzoeksplicht nogal, zo concludeert de inspectie. Bij de ene gemeente moet voor een bouwkavel altijd een bodem rapport worden opgesteld, ter wijl de andere gemeente de grens legt bij de grootte van de kavel of de hoogte van de bouwsom. De medewerkers van de in spectie stelden in elk geval vast dat op ernstig verontreinigde grond niet wordt gebouwd. Voor bouwen op een matig ver vuilde bodem verlenen ge meenten doorgaans wel een bouwvergunning. De inspectie tekent daarbij aan dat de kwali teit van de bodemonderzoeken niet altijd even goed is. Ook op dat gebied zouden gemeenten nog maar eens de koppen bij el kaar moeten steken, aldus de milieu-inspecteurs. schiphol» Denieuv mos en vetplantjes. /e, 2200 vierkante meter grote ontvangsthal van Schiphol, kreeg gisteren een dak van De groene laag zorgt voor een goede isolatie, zowel op warme als op koude dagen. foto anf Toeristen en deskundigen overspoelen eiland Hij veroorzaakt een penetrante stank die nauwelijk te harden is, maar desondanks zijn de café- en hotelhouders op Ameland dolbij met de komst van de pot vis. Het dier, eind vorige week aangespoeld op een zandplaat nabij Terschelling en in het weekeinde versleept naar Ame land, trekt duizenden toeristen uit binnen- en buitenland. „Hartstikke druk was het", zegt uitbater Fred Levy van ho tel-restaurant De Welvaart in Hollum. „We moesten de ra men en de deuren dichthouden tegen de stank, maar we zaten het hele weekeinde vol. Stom dat we geen koek-en-zopie tent op het strand hebben gezet." Een bord bij de voordeur ver meldt een varkenshaasje als dagmenu. „Met walvisgarni tuur", heeft een grappenmaker erbij geschreven. Ameland is even in de ban van de potvis. Toeristen, journalisten, fotogra fen, biologen en speksnijders nemen op de westpunt van het eiland deel aan een 'danse macabre', als eigentijdse Lilli putters die een maritieme vari ant van de reus Gulliver hebben ontdekt. De gigantische potvis, dit eens zo trotse zeezoogdier van dertig ton, ligt als een ge strande duikboot in de modder tussen eb- en vloedlijn. Terug trekkend zeewater kleurt roze met gestaag druppelend bloed, de hoogwaterlijn is bezaaid met flarden potvisvet waar honden gretig aan slobberen, tientallen camera's klikken onophoudelijk om elk detail maar vooral hel reuzenlid van het dier te ver eeuwigen en een groepje mede werkers van de zeehondencrè che Pieterburen meet het kada ver op. „Veertien meter en der tig centimeter", roept iemand enthousiast. Walvisvaart Vol t ïalig walvis- staat vaarder Frank op het strand van Ameland naast de dode potvis. Hij heeft de speksnijders geadviseerd en nu toont hij het toegestroomde publiek de inhoud van zijn foto boek. Zwartwitte kiekjes zijn het, op dat ouderwetse kleine formaat, van koude verre oor den. Frank van Leeuwen werkte tot het begin van de jaren zestig op de Nederlandse walsvisvaar- der Willem Barentsz. De kiekjes laten een wereld zien die niet meer bestaat, al thans niet hier. De ene dode walvis na de andere passeert de revue. Geharpoeneerd, volge pompt met perslucht dobbe rend in de golven, opengereten op het dek, ontdaan van spek, baleinen en kaken, en ten lan gen leste borrelend in de kook pot. Toen was de walvisjacht nog heel gewoon. Tegenwoordfg wordt het ka daver van een aangespoelde potvis gekoesterd als een muse umstuk, en dat is in dit geval precies de spijker op de kop. Wanneer het skelet van de pot vis straks is geprepareerd, wordt het bij toerbeurt tentoongesteld in het Noorder Dierenpark, het Fries Natuurmuseum en moge lijk ook op Ameland en Ter schelling. Een spectaculaire expositie moet het worden. Alleen de schedel van het dier weegt al een ton. De ivoren kiezen zijn een klein fortuin waard, dus die werden snel verwijderd om ivoordieven de wind uit de zei len le nemen. De eerste nacht, toen de kiezen nog in de bek van het dier zaten, werd de pot vis permanent bewaakt. Ook de onderkaak moest worden be schermd, want vooral de oudere eilanders weten nog precies hoe je daar een leuk tuinhekje van kunt maken. Op het Duitse waddeneiland Baltrum ligt ook een potviska- daver. Dat exemplaar spoelde vrijdag aan. Hel is inwendig zo ver verrot dat het kadaver letter lijk dreigt te ontploffen door de brandbare gassen in de inge wanden. Maar ook in Duitsland zijn de Lilliputters inmiddels gearriveerd. Net als hun Neder landse collega's willen ze het skelet tentoonstellen. Want de potvis blijft imponeren, of-ie nu leeft of dood is, of niet meer is dan een skelet. Politie en Hoogheemraadschap stellen onderzoek in BUITENKAAG MARIA STRAATSMA In de Ringvaart van de Haar lemmermeerpolder is gister morgen afval-olie geloosd door een binnenvaartschip. Het gebeurde ter hoogte van de Huigsloterdijk bij Buiten kaag. De politie is nog op zoek naar de dader. De olievlek, die zich uit strekt over een lengte van on geveer anderhalve kilometer, kan niet worden opgeruimd omdat deze te dun is. De ver vuiling zal zich dan ook vermengen met water. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft monsters geno men van de olie, die al in het schip vermengd moet zijn met andere afvalstoffen en water. Het Hoogheemraadschap ver wacht niet direct schadelijke gevolgen van de vervuiling. „De vervuilende delen zak ken naar beneden", legt een woordvoerder uit. „Uiteinde lijk leveren dergelijk lozingen, die meer voorkomen, een ern stige vervuiling op van het wa- De afval-olie moet met op zet in de vaart zijn gepompt. Normaal wordt het afgeleverd en verwerkt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15