Officier: gemeente lijkt net een kliniek 'Van al die pruiken krijg ik een kick' meGapooL 'Zwendelaar' ziet zichzelf als slachtoffer van zwendel Leiden Regio 'Hetze door Leefbaar Leiderdorp' «i 'De zaak die geen zaak had mogen worden' Sportdeskundigen Voorschoten gaan akkoord met veldenruil i\|NiW Voorschoten Lokaal maakt tien minuten tv DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Nieuwe directeur De Beukenhof Ruud van Dijk is de directeur v i het r rant De Beukenhof in Oegstgeest. Hij volgt Marjan Oosting op, die vertrekt naar een hotel in Oranjewoud. De wisseling van de wacht wordt gevierd samen met de introductie van de Beaujo- lais Primeur 1994 op 17 november. Het restaurant, dat in het bezit is van een Michelin-ster, veran derde afgelopen zomer van eigenaar. De Bilderdijk-Groep deed de eetgelegenheid over aan de Leidse ondernemer J. van der Klugt en de Haagse slager G. Kroes. Voorwaarde was dat de nieuwe eigenaren op dezelfde voet verder zouden gaan. Die voorwaarde geldt nu ook bij de wisseling van de directeur. Informatie-avond 'sportief Warmond warmond In het gemeentehuis van Warmond wordt op don derdag 17 november een informatie-avond gehouden waarbij de samenwerking tussen de gemeente en plaatselijke sportvereni gingen aan de orde komt. Op het programma staan inleidingen van burgemeester G.W. van der Wel en J. van Gerven namens de initiatiefnemers. H. Kelder van de Sportraad Zuid-Holland zal als deskundige eveneens het woord voeren. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Hoofdwonden na val van fiets voorschoten Een 12-jarig meisje liep gisterochtend hoofdwon den op bij een val van haar fiets op de Ommedijkseweg in Voor schoten. Het meisje raakte uit balans toen ze met haar voorwiel even in de berm terechtkwam. Ze is naar het Academisch Zie kenhuis in leiden overgebracht. Man beroofd van portemonnee Een 41-jarige Voorschotenaar is gisteravond van zijn portemonnee beroofd op het Stationsplein in Voorschoten. De man werd omstreeks middernacht belaagd in de fietsenstal ling bij het station. Een man dwong hem zijn portemonnee af te staan. In de beurs zat een bedrag van 300 gulden, een creditcard en andere waardepapieren. Bromfietser raast over Rijksstraatweg Een 22-jarige bromfietser uit Den Haag reed gister avond op topsnelheid over de Rijksstraatweg in Wassenaar. Met een gang van 110 kilometer per uur was de de man op weg naar Leiden. Een automobilist waarschuwde de politie met behulp van zijn autortelefoon. De Hagenaar is omstreeks tien uur aan gehouden. Zijn bromfiets i: Voorschotenaar gewond bij ongeval wassenaar Een 18-jarige Voorschotenaar raakte gisteravond ge wond bij een verkeersongeval op de Wassenaarse Prinsenweg. De man reed op zijn motor langs een file ervbotste tegen een ke rende auto, bestuurd door een 25-jari^e Rijswijker. Door de bot sing raakte de motorrijder een tweede auto, bestuurd door een 40-jarige Wassenaarder. De Voorschotenaar is met een gebroken elleboog overgebracht naar ziekenhuis Antoniushove in Leids- chendam. Leiderdorpse ambtenaar groef eigen graf Vervolg van voorpagina Eén van de verdachte Leiderdorpse ambtenaren heeft zijn eigen graf gegraven, zo bleek gisteren tijdens de zit ting op het Haagse Paleis van Justitie. Door bij de Leider dorpse activiste Riet Dekkers zijn beklag te doen over de verziekte sfeer op de afdeling burgerzaken, belandde de inmiddels 45-jarige man uiteindelijk in het verdachten bankje. De ambtenaar verklaarde 'uit wanhoop' zijn hart te hebben uitgestort bij Dekkers. „Niet wetende dat het zo'n wending zou krijgen", aldus de ambtenaar. over het verduisteren van geld door sommige collega's. Dek kers nam het relaas op een cas settebandje op (dat later kwijt raakte) en trok naar eigen zeg gen bij het college aan de bel. Maar ook zij zou nul op rekest hebben gekregen. Daarop deed zij aangifte bij de politie en ging het balletje rollen. Hoe verziekt de sfeer op de afdeling burgerzaken was, was ook officier van justitie Van Ek gedurende het gerechtelijk on derzoek duidelijk geworden. den haag/leiderdorp judy nihof Eerder had deze medewerker noch bij de leiding noch bij het college van B en W gehoor ge kregen als hij over de verpeste werksfeer begon, verklaarde hij op de zitting. In de hoop dat Dekkers de klachten 'via hu mane weg' wél bij het college zou kunnen aankaarten, sprak hij met haar af in het AC-restau- rant in Leiderdorp. Daar zou hij uitgebreid hebben gesproken ,,Het was één en al herrie en ru zie. De afdeling was verdeeld in twee kampen die elkaar bestre den. Dat is allemaal heel triest voor een organisatie die wordt geacht er voor de burgers te zijn." De ene na de andere mede werker ging eraan onderdoor. Van Ek: ,,Als je het proces-ver- baal leest, lijkt het wel een ver slag uit een kliniek. Bijna ieder een werd ziek of overspannen." Van Ek legde een verband met de gehele organisatie op het ge meentehuis. ,,Het was destijds een chaos bij de gemeente Lei derdorp. Gelukkig begint dat te veranderen." De organisatie in die jaren bestempelde hij verder nog als 'een puinhoop'. ,,Dat blijkt ook uit andere onderzoe ken waar ik mee bezig ben." Van Ek houdt zich momenteel bezig met het onderzoek naar mogelijke fraude op de afdeling Groen van de gemeente Leider dorp. Advocaat ambtenaar grondzaken bestrijdt objectiviteit onderzoek Tegen de 49-jarige ambtenaar grondzaken is een hetze ge voerd door de stichting Leefbaar Leiderdorp 'die is overgenomen door pers en gemeente'. De voorzitter van de stichting, Riet Dekkers, had aangifte van deze zaak gedaan. „Het onderzoek naar de gedragingen van de ambtenaar is niet gedaan om de waarheid aan het licht te bren gen maar om roddel, achterklap en laster te bevestigen", aldus de advocaat, die zei dat er van een objectief onderzoek geen sprake was geweest. Volgens de ambtenaar grond zaken was alles eerlijk en in overleg gegaan toen hij een ex tra stuk grond bij zijn woning trok. Zowel de toenmalige ge meentesecretaris als de burge meester zouden hun handteke ning hebben gezet onder de noodzakelijke stukken. Dat de gemeenteraad niet werd inge schakeld om zijn fiat te geven voor de gronduitgifte, viel de ambtenaar volgens advocaat R. van der Wart niet te verwijten. Dat was volgens de raadsman de verantwoordelijkheid van het college. Politierechter Van der Heide kon er met zijn pet niet bij dat de ambtenaar de zaakjes rond de grond bij de woning allemaal Oegstgeestse Willy Blom bezit zo'n 1500 haarstukjes, knotten en staarten oegstgeest» kees v Ruim 1500 pruiken, knotten en staarten heeft Willy Blom. Een bezit waarop de Oegstgeestse trots is. „Er is een pruik bij die Richard Tauber nog heeft ge dragen toen hij een gastrol ver vulde bij de Hoofdstadoperette in Amsterdam. Al zegt die naam sommige mensen waarschijnlijk niets, voor mij is het toch iets speciaals", zegt ze. Al die pruiken - 'het pruiken kabinet Wimaco' - zijn er niet zo maar gekomen. Al sinds ze een jong meisje was is Willy Blom actief in de operettewe reld. „Die unieke sfeer blijft toch trekken. Niet alleen wat er op het toneel gebeurt, maar ook alles er omheen: zoals het werk van een grimeur of een toneel- kapper. Op een gegeven mo ment ben ik gaan helpen bij de toneelkapper in Leiden die de pruiken leverde aan onze ope rettevereniging. Eerst mocht ik alleen maar helpen met het wassen van de haren, maar ge leidelijk aan werd ik meer be trokken bij het werk. Voor mij is het liefhebberij", legt de Oegst geestse uit. Zelf maakt ze geen pruiken. „Dat is veel te veel gepriegel. Mijn werk blijft beperkt tot het onderhoud en de reparatie. Maar ook als een vereniging een beroep op mij doet om voor een bepaald stuk pruiken te leveren ben ik in mijn element. Schitte rend vind ik dat, het opmaken Willy Blom: „Alleen het opmaken is al heel leuk werk." stijl. Daar krijg ik een kick Van. Jammer dat het toch steeds minder wordt. De verenigingen krijgen minder subsidie en dan wordt toch het eerst bezuinigd op de grimeur, de kleding of de pruiken. Dat is in mijn ogen een vervelende ontwikkeling. Bij een stuk dat zich afspeelt in bij voorbeeld de Franse tijd, horen nu eenmaal de kleding en prui ken uit die periode", zegt Blom. Veel van het materiaal is af komstig van de voormalige to neelkapper van de Hoofdsta doperette. „Die man had geen opvolger en toen heb ik dat overgenomen. Daar zaten heel wat leuke dingen bij. Pruiken die gedragen zijn door bijvoor beeld Jacco van Renesse, Jan Handerson en Marga de Boer, maar ook door Mariene Diet rich. Dat is toch iets fantastisch. Aan elke pruik zit een verhaal vast. Van veel uitvoeringen heb ik ook de originele program ma's. Dan gaat zoiets toch le- Willy Blom vindt het prachtig dat mensen gebruik maken van haar pruiken. „Alleen het op maken is al heel leuk werk. De spelers zijn in het begin meestal wat nerveus, maar dat verdwijnt heel snel en maakt plaats voor een goede stemming. Aan het eind van de avond is het ook leuk als iemand met 'mijn' pruik de ster van de avond is. Dan geniet ik ook van het suc- Het pruikenkabinet Wimaco („Wi is van Willy en van Wim, mijn echtgenoot, Ma van Maup Bakvis en Co van Co Benning, de twee toneelkappers waarvan ik het vak heb geleerd") is niet bedoeld als toeristische attrac tie. Alleen mensen die echt inte- 'Ambtenaren geen wachtgeld geven' leiderdorp. j aap v De Leiderdorpse gemeenteraad handhaaft haar besluit tegen de drie ontslagen ambtenaren vcyi de afdeling burgerzaken. Aan twee ambtenaren wordt, gekoppeld aan het ontslag dat het college heeft gegeven, een uitkering verleend volgens de uitkeringsverordening. Zij krijgen geen wachtgeld. De derde ambtenaar krijgt noch wachtgeld noch een uitkering. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond tijdens een besloten behande ling besloten. Hiermee blijft de raad bij het besluit dat op 28 maart dit jaar werd genomen. De commissie beroep en bezwaarschriften adviseerde on langs aan het college de strafmaatregelen in te trekken. De commissie vindt dat door het college niet is aangetoond dat 'zich zeer onoirbaar gedrag heeft voorgedaan'. Nadat het colle ge al eerder dit advies naast zich had neergelegd, blijft nu dus ook de gemeenteraad bij haar eerder genomen besluit. Officier overtuigd van schuld ambtenaren maar zelf kon regelen. „Hoe is het mogelijk om als ambtenaar betrokken te zijn bij zaken waarbij je zelf belanghebbende bent? Was er dan geen chef?" Ook de behandeling van zijn ei gen aanvraag voor een vergun ning om een garage te bouwen op het stuk grond deed de amb tenaar deels zelf. „Dat was ge woon mijn werk op de afde ling." Daarbij kwam dat de me dewerker veel vertrouwen ge noot en zelfstandig kon opere ren. De toenmalige burgemees ter verklaarde tijdens het onder zoek stukken van deze ambte naar 'blindelings te tekenen'. De rechter doet 21 november uitspraak. Officier van justitie Van Ek was er gisteren van overtuigd dat de vier ambtenaren burgerzaken mee hadden gewerkt aan ver duistering. Hij baseerde zich daarbij op de verklaringen die de verdachten zelf, en een aan tal getuigen bij de politie had den afgelegd. Alles wat in een later stadium bij de rechter commissaris boven tafel was gekomen, liet Van Ek tot teleur stelling van de verdachten en hun advocaten voor wat het was. Volgens hen bleek bij het verhoor door de rechtercommi- saris nou juist dat de getuigen hun aantijgingen volstrekt niet hard konden maken. Volgens de ambtenaren zou den de door de politie gehoorde getuigen allen ziek, overspan nen of rancuneus zijn geweest. „De verklaringen staan bol van de aannames, vermoedens en van horen zeggens", aldus één van de advocaten. „Terwijl an dere betrouwbare getuigen in het geheel niet in dat onderzoek zijn betrokken", voerde een an der aan. De vier verdachte ambtena ren waren ook helemaal niet te spreken over hoe hun eigen ver klaringen door de politie op pa pier waren gezet. De politie zou er bij het ondervragen al vanuit zijn gegaan dat de ambtenaren schuldig waren. 'De zaak die geen zaak had mogen worden'. Zo typeerde één van de advocaten het ver volgen van de vier ambtenaren. Het zouden luttele dubbeltjes en kwartjes zijn geweest die in de diverse 'potjes' op de afde ling terecht kwamen. Zo was er een begrafenisondernemer die weieens trakteerde of geld gaf voor het kopen van koeken. De leiding zou bovendien hebben afgeweten van de situa tie en niet hebben ingegrepen. „Het bestaan van een kasver- schillenpotje, overigens met medeweten van de afdeling fi nanciën, kan men ongelukkig of zelfs verwerpelijk vinden. Maar er zijn nog steeds gemeenten waarin een dergelijk potje be staat. Van hogerhand werd aan dit reeds tientallen jaren be staande fenomeen geen eind gemaakt", aldus advocate E. de Milliano-Machielse. Officier Van Ek wees op de re glementen waaraan ambtena ren zich moeten houden. „Ambtenaren moeten hun werk doen en geen fooien aannemen, ook geen gebak van begrafenis ondernemers." Leiderdorpse wijk 30-kilometerzone De Leiderdorpse Oranjewijk wordt een 30 kilometerzone. Dat heeft de gemeenteraad gis teren besloten. Alleen de WD was tegen de verkeersdrempels. Het liberale raadslid Kolman noemde de 'hobbels en bobbels zeer onaangenaam'. Ook in de dichte bebouwing van de Oran jewijk zag zij een probleem. De andere partijen noemden het instellen van een maxi mum-snelheid van 30 kilometer een vergroting van de verkeers veiligheid. Volgens verkeerswet houder Bouman (PvdA) heeft Leiderdorp baat bij de verkeers drempels: „De Vogelwijk is de volgende op de lijst." VRIJE TIJD Kinderkookclub De speeltuin- en buurtvereni ging Vreugdeoord houdt op woensdag 9 en 16 november van 14.00 tot 15.30 uur een kin derkookclub in het verenigings gebouw de Vierhoek aan de Vorselenburgslraat. De kinde ren verdiepen zich in de 'koude keuken'. Na afloop eten ze de brouwsels zelf op. Kinderen vanaf 4 jaar kunnen zich tot za terdag 5 november opgeven via telefoonnummer 01720-76874. Deelname kost 3 gulden voor leden en 3,50 gulden voor niet- leden. Duursport Een informatie-avond over voe ding en duursport wordt op dinsdag 8 november gehouden in multifunctioneel centrum De Bron aan de Troubadourweg in Alphen aan den Rijn. Diëtist en tri-atleet Robert Sprenger houdt een lezing. Aanvang: 20.00 uur. Rugscholing De stichting Aktieve Gezond heidszorg in Alphen aan den Rijn houdt vanaf dinsdag 8 no vember een cursus 'rugscho ling'. De cursus is bedoeld om rugklachten te voorkomen en wordt gegeven door een fysio therapeut in verpleeghuis Oudshoorn en kost 37,50. Infor matie: 01720-25934. Sportdeskundigen in Voorscho ten - verenigd in de adviescom missie voor sport en recreatie - stemmen in met het plan van burgemeester en wethouders voor een grootscheepse velden ruil. De bedoeling van deze operatie is de twee Voorscho- tense voetbalclubs Randstad Sport en SVLV op één sport complex te laten spelen. Door deze concentratie wordt het ook mogelijk om tennisbanen, nu nog verspreid over de sport complexen Adegeest en Burge meester van de Hoeven, bijeen te brengen. Het positieve advies van de sport- en recreatiecommissie betekent niet dat de besluitvor ming rond is. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken, even als de betrokken sportclubs. De ledenvergaderingen van Rand stad Sport en SVLV hebben on langs het licht op groen gezet voor een haalbaarheidsonder zoek. „Dat is nog geen definitief 'ja', maar van blokkades is zeker geen sprake", analyseert een woordvoerder van de gemeente de huidige stand van zaken. Als Randstad Sport en SVLV op sportpark Adegeest gaan spelen, ligt een fusie voor de hand. Ook daartegen zijn nog geen onoverkomelijke bezwa ren gerezen. De aanleiding voor de opera tie ligt voor een groot deel bij SVLV. De club heeft gezien haar ledenbestand te veel velden in sportpark Burgemeester van de Hoeven. Voor Randstad Sport geldt zo'n beetje hetzelfde. Als SVLV oversteekt naar Adegeest kunnen de tennissers van de stichting Tennispark Adegeest gebruik maken van de ruimte die de voetballers achterlaten. De sportcommissie ziet in dit alles een 'ongeëvenaarde maar eenmalige' kans op een optima le accommodatie voor de plaat selijke voetbal en tennissport." LEIDEN - PELIKAANSTRAAT 20 - 24, TEL.: 071-149410 FOTO HOLVAST/MARK LAMERS resse hebben om eens langs te komen kunnen een afspraak maken. Hoewel Willy Blom al veel ge zelschappen heeft 'aangekleed' met haar pruiken, is het haar wens om nog eens een grote produktie te doen. „Een keér bij Joop van den Ende of een stuk voor de tv. Tenslotte heb ik de grootste verzameling op dat ge bied in ons land. Ze kunnen dus rustig bij me aankloppen." voorschoten aad rietveld dagavond tussen kwart over zeven en kwart voor acht twee keer getoond op kanaal 2, waar nor maal gesproken de kabelkrant van Omroep Rijn land te zien is. De Voorschotenaar heeft het voornemen om nog dit jaar het eerste echte programma uit te zenden. Problemen voorziet hij daarbij niet. „Ik heb het idee: het nieuws ligt op straat. Ik fiets vaak door het dorp en dan zie ik toch wel dingen waarvan ik denk: waarom staat dat niet in de krant?" Ook als het niet tol volgende program ma's komt is er volgens Schatborn geen man overboord. „Dan hebben we in elk geval de lol van de eerste uitzending gehad." Televisiekijkend Voorschoten moet zich maar niet teveel voorstellen van de proefuitzending, waar mee Voorschoten Televisie dinsdag 15 november tot twee maal toe de beeldbuis op gaat. „Het is met nadruk een proefuitzending", zegt R. Schat born, hoofdredacteur van radio Voorschoten Lo kaal. „Ik ben op een zonnige dag met een video camera door het dorp gerend. En dat heeft na montage een filmpje van tien minuten opgele verd." Het filmpje zonder geluid - wellicht wordt er in de studie een muziekje achter gezet en een commentaarstem bij gevoegd - wordt die dins- den haag/sassenheim Tegen Sassenheimse ondernemer in hoger beroep 2,5 jaar geëist voor verduistering paul de vlieger Tegen een 51-jarige man die begin jaren negentig als beleg gingsadviseur een kleine 700.000 gulden in rook deed op gaan, is gisteren in hoger be roep 2,5 jaar cel geëist. De man werd eerder door de rechtbank al tot twee jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf verdor- deeld. Hij ging in hoger beroep omdat hij beweert onschuldig te zijn. De man had destijds een be- lastingadvieskantoor in Sassen- heim. Vier klanten - uit Lisse, Sassenheim, Leimuiden. en Warmond - die bedragen tus sen de 70 en 285 mille 'over' hadden, vroegen de man of hij een belegging wilde zoeken die een hoog rendement zou ople veren. De Sassenheimse onder nemer accepteerde die op dracht, maar belegde het geld dusdanig dat het verdween. Volgens de man is dat ge beurd omdat hij zelf het slacht offer is geworden van zwendel. Het openbaar ministerie daar entegen is van mening dat de beleggingsadviseur het geld an ders heeft belegd dan hij met zijn cliënten had afgesproken, waarmee hij zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering. Het geld dat de man werd toevertrouwd, wilde hij beleg gen in een project in de Ameri kaanse staat Florida. Hem was verteld dat hij een rendement van 26,2 procent kon krijgen mits hij in totaal een bedrag van drie miljoen gulden zou inves teren. Tot het moment dat hij drie miljoen bij elkaar zou heb ben, 'parkeerde' de Sassenhei- mer het geld bij een Rotterdams notariskantoor. Dit kantoor sluisde het geld echter door naar een aantal Belgische colle ga-notarissen, waarmee het ka pitaal voor de Sassenheimer en zijn cliënten verdween. Tegen de Rotterdamse en de Belgische notarissen loopt nu ook een strafprocedure, maar het is zeer twijfelachtig of de rechtmatige eigenaren ooit iets van hun spaarcentjes terugzien. Inmiddels zijn de Belgische no tarissen al schuldig bevonden' aan zwendel in een strafzaak die door de Sassenheimse be- gemaakt. Centrale vraag bij de Hofzit- ting van gisteren was of de 51- jarige man, die in het Huis van Bewaring in Rotterdam gevan gen zit, destijds zijn klanten had ingelicht over wat hij met het hem toevertrouwde geld ging doen. De man zelf beweerde van wel. „Ik had de vrije hand", aldus de verdachte. De aanklager van het Hof, procureur-generaal Vast, was een andere mening toegedaan. Volgens hem had de Sassenhei mer het geld op andere wijze beheerd dan afgesproken en had hij allerlei smoesjes en war rige verhalen opgehangen als de klanten bij de Sassenheimer in formeerden waar hun beloofde rendement bleef. „En ik hecht meer waarde aan het verhaal van de klanten dan aan dat van de man zelf', aldus de aankla ger. Volgens de advocaat van de Sassenheimer was het verschil in inzicht tussen de klanten en de beleggingsadviseur wel te verklaren. „Op een gegeven moment ging door hel hele dorp het verhaal dat mijn cliënt er vandoor was gegaan met de hem toevertrouwde kapitaaltjes. Terwijl hij in werkelijkheid ge woon bij zijn vriendin in Jon den zat. En toen dat ging rond zingen in het dorp, deed men massaal aangifte. In sommige gevallen zelfs jaren nadat men het geld in beheer had gegege- ven. Hierdoor is een gekleurd en daarom verkeerd beeld van mijn cliënt ontstaan", aldus de raadsman. Het Hof doet over twee we ken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13