Oecumene aan kerkelijke top kan best toontje lager Kerk Samenleving Aartsbisdom viert 1300-jarig bestaan Bundel over theologie van prof. Berkhof Samen op Weg blijft gemoederen lutherse gemeenten bezighouden Theologische prijs voor Leuvenaar Lieven Boeve DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 BUITENLAND KORT Homoseksualiteit De Anglicaanse Kerk moet haar standpunt over homo seksualiteit herzien. Homo seksuele priesters en leken moeten worden betrokken bij een breed debat over dit onderwerp binnen de kerk. Dal zei Michael Turnbull, de nieuwe bisschop van Dur ham, voor de BBC-radio. Turnbull raakte eind septem ber zelf in opspraak, toen het Britse dagblad News of the World terugkwam op 'de ernstige onzedelijke daad' die hij in 1968 met een boer in een openbare toiletruimte had bedreven. Na de publi- katie deed Turnbull boete voor het incident en bena drukte hij dat hij geen homo seksueel is. Voor de kersverse bisschop had de zaak geen consequenties. George Ca rey, aartsbisschop van Can terbury, en John Habgood, aartsbisschop van York, wa ren van het incident op de hoogte en beschouwden het als vergeven en vergeten. In het radio-interview zei Turn- bull dat de opvattingen van de Anglicaanse Kerk over ho moseksualiteit opnieuw on der de loep genomen moe ten worden. Hij zei teleurge steld te ziin over het feit dat het bisschoppelijke rapport Kwesties in menselijke seksualiteit uit 1991 niet heeft geleid tot een brede discussie binnen de kerk. Eucharistie Een priester mag rooms-ka- tholieke gelovigen die na een echtscheiding hertrouwd zijn, de toegang tot de eu charistie niet ontzeggen. Dat heeft de Belgische kardinaal Godfried Danneels verklaard. Het Vaticaan bevestigde in oktober juist dat zulke gelo vigen van de eucharistie moeten worden uitgesloten. Danneels benadrukte dat de Belgische bisschoppen deze kwestie nog moeten bespre ken tijdens hun maandelijkse conferentie, die vandaag be gint. Zijn standpunt is echter dat een priester niemand van de eucharistie mag uitslui ten. Men mag mensen niet stigmatiseren, zo verklaarde Danneels. Eind vorige maand keerden twee Belgi sche bisschoppen zich al te gen het document van de congregatie voor de geloofs leer. Bisschop Vanghcluwe van Brugge en zijn collega Luyslerman van Gent ver klaarden dat in hun bisdom men niemand de communie zal worden geweigerd. Dialoog Paus Johannes Paulus II heeft katholieken en anglica nen aangemoedigd tot ver dieping van de oecumeni sche dialoog. Tijdens een au diëntie voor vijf katholieke en vijf anglicaanse bisschop pen uit de Verenigde Staten prees de paus de reeks be reikte vooruitgang in deze dialoog. Hij verwees naar reeds bestaande goede voor beelden van oecumenische samenwerking. Zo is het ge meenschappelijke gebed voor de eenheid van de ker ken in de VS al ingeburgerd. 'Met verdriet' wees de paus ook op de nog bestaande ob stakels op weg naar eenheid. Eén van de belangrijkste me ningsverschillen tussen de beide kerken is de priester wijding van vrouwen. De paus zei hoop te putten uit het feit dat zowel anglicanen als katholieken een diep ge loof hebben in de geheimen van leven, dood en opstan ding van de Verlosser. De tien Amerikaanse bisschop pen zijn op pelgrimstocht. Na Canterbury brengen zij momenteel een bezoek aan Rome. Vertrekkende secretaris Willihrordvereniging wil vooral 'de basisinschakelen De oecumenedeskundigen aan de top van de kerk kun nen best een toontje lager zingen. De samenwerking tus sen katholieken en protestanten moet op dit moment vooral gestalte krijgen aan de basis, in het gewone kerke lijke leven. Daar is de oecumene nog te vaak 'een inci dent, een toevalstreffer'. hand voldoende waardevol oe cumenisch materiaal op tafel, maar maken de parochies en gemeenten te weinig gebruik van dit denkwerk van theologen en kerkleiders. „De oecumene aan de top is goed opgeschoten, maar de plaatselijke kerken hebben nog niet de kans gehad hun eigen oecumene vorm te geven", aldus Brattinga. In zijn afscheidsrede pleitte Met deze boodschap nam dr. T. Brattinga in Den Bosch afscheid als secretaris van de Sint Willi hrordvereniging, het adviesor gaan voor oecumene van dè Nederlandse bisschoppen. Brat tinga (65) vervulde deze functie de afgelopen negen jaar. In zijn optiek ligt er onder- ne ook toe te laten in eigen ge lederen. De Willihrordvereni ging zou zich moeten verbreden naar andere kerken, met name de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken. Op die ma nier wordt niet alleen de oecu mene gediend, maar wellicht ook een halt toegeroepen aan het gestadige ledenverlies van de vereniging, die op dit mo ment zo'n 10.000 leden telt. Brattinga vindt het geen pro bleem dat de kerken steeds minder aanhang hebben. „Het is juist leuk als de kerken kleiner worden. Dan hebben ze minder praatjes en minder macht, en dat is heel gezond. Zij moeten vooral niet denken dat de sa menleving goddelozer wordt nu christenen in de minderheid ra ken. Zo goed was die christelijke meerderheid nou ook weer De kerken moeten minder benauwd zijn voor de samenle ving. Zij moeten zich aansluiten bij allerlei positieve tendenzen, betoogde Brattinga. Hij wees onder meer op vredesactivitei- ten en het wérk onder vluchte lingen. Ook initiatieven op het gebied van zingeving, kunst en muziek zouden door de kerken gesteund kunnen worden. „Zij hoeven niet alles zelf uit te vin den." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ganjp-Oudega (Sm T.T. Osinga, kandidaat teOosterbie- rum; te Hendrik Ido Ambacht (wijkge- meente Elim): U.W. van Slooten te Bergschenhoek (verbeterd bericht); te Berkel en Rodenrijs: J.R. Smit te Zuidwolde (Dr te Zwolle (wijk 4): J. Alma te Veenendaal (deelgemeente Sola Fide); te Ederveem M. Aangeen- burg te Barneveld. Bedankt: voor Nijkerkerveen. J.H. van Daalen te Ede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen, te Wijk bij Duurstede (her vormde/gereformeerde kerkgemeen schap) (part-time): mw. drs. J.C. IJkema-de Koning te Emmen (part-ti me); te Twijzel i.c.m. Kollumerzwaag (part-time): mevr. N.E. Veldman-Pot ters, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. N.E. Veld man-Potters, kandidaat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gorinchem i.c.m. Slie drecht B. van Zuijlekom, kandidaat te Kampen Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Centrum-Scheveningen: A.J. van Zuijlekom te Goes. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Hilversum en voor Ca- pelle aan den IJssel-West: C. Hog- chem te Borssele; voor Oud-Beijer- land: J. Kareis te Oudemirdum; voor Kapelle-Biezelinge t.b.v. het zen dingswerk m Guinée: P Mulder te Ca- pelle aan den IJssel-Middelwatering. Het aartsbisdom Utrecht viert volgend jaar een bijzonder jubi leum. Op 22 november 1995 is het 1300 jaar geleden dat Willi- brord in Rome door paus Sergi- us tot bisschop gewijd werd. Daarmee werd de oprichting van het bisdom Utrecht een feit. Het huidige aartsbisdom zal die gebeurtenis herdenken door een grote bijeenkomst met alle geledingen van het bisdom te beleggen om te verwoorden wat er in het bisdom-leeft en zich te bezinnen op de toekomst. Bo vendien zal het Rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' een speciale expositie openen over Willibrord. Ook wordt er in sa menwerking met enkele Neder landse universiteiten een inter nationaal symposium gehou den. Dat schrijft kardinaal dr. A.J. Simonis aan alle parochies van het aartsbisdom Utrecht. In zijn brief wijst de aartsbisschop van Utrecht erop dat de vragen die de missionaris Willibrord des tijds bezig hield ook nu nog aandacht moeten krijgen. „Daarbij is onze belangrijkste opdracht dat zendingsbewust zijn dat hem bezielde in ons zelf tot leven te brengen, ook al hoeft het evangelie niet meer als nieuw in ons land gebracht te worden. Wij léven in een tijd i geloof en kerk dalende is. In zo'n tijd is het niet eenvoudig aan onze zending gestalte te geven." De kardinaal kondigt in zijn brief de publicatie aan van een brochure ter bezinning en be spreking in de parochies. „Voor de vitalisering van de parochie zijn bezinning onmisbaar; r gepaard met ven, zoals de bespreking vaak gaan zij initiatie van vele vrij willigers in de zorg en leiding van de parochies samen met pastoraal werksters en werkers, met diakens en priesters. De er varingen die worden opgedaan met de goede resultaten en ook met moeilijkheden, werken be vruchtend en stimulerend voor elkaar." Verder wijst de kardinaal op de bisdomm^lijke herstructure ring, waarbij het aantal dekena ten is verkleind tot negen en de bisdomraad als belangrijkste bestuursorgaan is ingesteld. „In de dekenaten wordt hard ge werkt om de overgang naar de nieuwe situatie zo goed moge lijk te doen verlopen. Dat pro ces is op meerdere plaatsen nog in volle gang en vraagt nog steeds een grote inzet van be trokkenen. Die inzet wordt volop gegeven, al zullen sommi gen ook wel eens wat vermoeid heid bij zich bespeuren." Kardinaal dr. AJ. Simonis. 'Waar is God in deze tijd?' On der die titel verscheen gisteren bij uitgeverij Callenbach een bundel waarin vier vooraan staande theologen zich buigen over de betekenis van de ge schiedenis in het werk van dr. H. Berkhof. Deze emeritus hoogleraar geldt als één van de smaakmakers in de Nederland se theologie van na de Tweede Wereldoorlog. De bundel bevat de bijdragen die prof. dr. A. van de Beek, prof. dr. A.W.J. Houtepen, prof. dr. C. Graafland en prof. dr. H.M. Kuitert gisteren hielden tijdens een studiedag in het ka der van de 'Leidse Lezingen'. Verder zijn in het boek hoofd- stulcken opgenomen waarin on der anderen dr. S. Schoon, dr. K. Blei en prof. dr. H.W. de Knijff hun licht over Berkhof laten schijnen. Afgesloten wordt met een biografische schets van de hand van A.W. Berkhof, de zoon van dr. H. Berkhof die onlangs 80 jaar werd. De bundel 'Waar is God in deze tijd' is vanaf vandaag ver krijgbaar in de boekhandel. Het boek telt 200 pagina's en kost 29,90 gulden. BENNEKOM ANP Ongeveer tien verontruste lu therse gemeenten hebben het tijdens de synode van de Evan- gelisch-Lutherse Kerk (ELK) voor elkaar gekregen dat begin volgend jaar een aparte verga dering zal worden gewijd aan hun zorgen over het Samen op Weg-proces. Volgens ds. R.E. van den Berg, secretaris van de synodale com missie, gaat het om een aantal kleinere gemeenten die be- gel van de Nederlandse Her- zwaar hebben tegen een fusie vormde Kerk, die in plaats van van hervormden, gereformeer- een fusie liever een minder ver den en lutheranen. „Het zijn gaande federatie van de drie Gereformeerde-Bond-achtige kerken willen, geluiden", aldus Van den Berg, verwijzend naar de rechtervleu- „Deze gemeenten, vooral in ■vatief-lutherse hoek, hebben grote zorgen over hoe ze straks in een grotere struc tuur nog kunnen functioneren." Het gaat volgens Van den Berg om ongeveer tien van de zestig lutherse gemeenten en een aan tal verontruste individuen. Overigens ging de synode unaniem akkoord met het com promis dat de trio-synode van gereformeerden, hervormden en lutheranen vorige week over het Samen-op-Wegproces be reikte. Besloten werd, dat pas over een kleine twee jaar het definitieve besluit valt over de fusie van de regionale en lande lijke bureaus van de drie ker ken. Intussen wordt de nieuwe gezamenlijke werkorganisatie alvast yoorbereid. KAMPEN GPD/ANP theoloog Lieven Boeve heeft de Kok-Essayprijs 1994 gewonnen. De wedstrijd had als thema: 'De relative ring voorbij'. Het moest daarbij gaan over de plaats die de christelijke bood schap inneemt in een geseculariseerde, verwereldlijkte samenleving. Bovendien ging het om een wedstrijd voor 'jonge' theologen, die minder dan tien jaar gele den zijn afgestudeerd in de theologie. Niet minder dan 83 theologen uit bin nen- en buitenland deden mee aan deze essay-wedstrijd van de jubilerende Kam per uitgeverij. Na een voorselectie ble ven uiteindelijk 25 manuscripten over. De jury koos daaruit de vijf beste. De vijf bekroonde inzendingen werden gehono reerd met publikatie in een bundel en een geldbedrag van vijfhonderd gulden. De winnaar krijgt bovendien nog eens een toelage van zevenduizend gulden. Drie van de vijf genomineerden zijn van protestantse, twee van katholieke huize. Alle vijf bereiden zich voor op een promotie. Vier van hen zijn werkzaam aan een theologische faculteit, een in een kerkelijke gemeente. De uitverko renen studeerden naast theologie nog een ander vak: rechten, wijsbegeerte, so ciale wetenschappen en Semitische ta len. Boeve pleit in zijn essay voor een open en onbevangen omgang met de traditie: „Waarheid is niet iets wat men bezit, maar waartoe men zich verhoudt. Het Woord met een hoofdletter is uiteinde lijk onverwoordbaar. Kerken en theolo gen komen de relativering en dogmatise ring alleen voorbij wanneer zij zien dat een authentiek christelijk verhaal zich zelf noodzakelijk relativeert." Jury-voorzitter prof. dr. G. Heitink, hoogleraar praktische theologie aan de VU in Amsterdam, vond het aantal in zendingen verrassend hoog. Ongeveer 25 essays hadden een goede kwaliteit. Wat hem opviel was dat in de bijdragen nauwelijks wordt verwezen naar het werk van bekende theologen in binnen- en buitenland. „De breuk met de traditie valt op. Jonge theologen kiezen hun refe rentiekader niet in de Schrift of de con fessie, maar in de moderniteit." HET WEER HANS VAN ES Vrij somber Na de thermische hoogstandjes van vorige week keert het origine le herfstweer de komende dagen terug. November staat op de ka lender en maandag was er voor het eerst iets te merken van het gevorderde seizoen. Een dikke laag mist, overgaand in laaghan gende bewolking, liet slechts een schemerig daglicht door. Een oud neerslaggebied schoof over ons land en de motregen, die af en toe viel, benadrukte de sombere sfeer. Niettemin verbleven we nog steeds in tamelijk zachte lucht, waarin het kwik tot een graad of 12 opliep De komende dagen lijken op nieuw vrij somber te worden. Een diepe depressie heeft zich ten westen van Ierland geïnstalleerd en stuurt morgen een frontensys teem over ons land. Er zijn perio den met regen bij een tijdelijk toenemende wind uit zuid of zuid west. Dankzij die windrichting blijft het betrekkelijk zacht met een graad of 11De ontwikkeling van een arctische hogedrukge- bied, dat al veel kou teweeg brengt in een groot gebied van Groenland via Scandinavië naar Rusland, duwt de Ierse depressie in een ongebruikelijke koers. Grote herfstdepressies hebben nogal eens de gewoonte zich bij IJsland te vestigen. Nu gaat de kern van lagedruk naar het oosten en komt in de loop van de week als een omvangrijk lagedruksys- teem boven West- en Centraal- Europa te liggen. Dat betekent neerslag op uitgebreide schaal sneeuw en harde oostenwind bo ven Zuid-Scandmavië, en perio den met buiige regenval bij ons. De temperatuur ligt met 10 gra den overdag op een normaal ni- j veau. De vele bewolking houdt de nachten vorstvrij. De winterse dreiging, die van het Scandinavi sche koude-imperium uitgaat, wordt komend weekeinde afge zwakt door een oplevende straal stroom op de Atlantische oceaan. Een nieuw groot depressiegebied zal met een brede strook zachte zuidwestenwinden West-Europa vrij houden van vroege winterkou. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Wolkenvelden, ook hier en daar enkele opklaringen voornamelijk Denemarken: Vandaag rustig weer mei den en plaatselijk regen of mist. Morgen eerst enkele opklaringen, later toene mende wind en bewolking, gevolgd door regen. Middagtemperatuur rond 7 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veranderlijk bewolkt en nu en dan re gen. Vandaag tamelijk veel wind. Maxi ma ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst enkele opklaringen, plaatselijk ook mist. Verder veel wolken velden en vooral morgen enige tijd re gen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten wolkenvelden, ook nu en dan zon en overwegend droog. Vooral vandaag op veel plaatsen mist. In de westelijke departementen overwegend veel bewolking en nu en dan regen of buien. Temperaturen in de middag van 10 tot 14 graden, morgen aan de noord kant van het Centraal Massief door föhn enkele graden hoger. Spanje: Aan de Costa's vooral vandaag van tijd tot tijd zon. Verder veel wolkenvelden en grote kans op buiige regen; in het noord westen kan plaatselijk veel neerslag val len. Middagtemperatuur rond 18 gra- Canarische Eilanden: Afwisselend wolkenvelden en zon en een kleine kans op wat regen. Maxima rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen nog een enkele regen- of onweersbui; verder perioden met zon. Morgen later op de dag vanuit het westen opnieuw kans op zware buien. Middagtempera tuur van 17 tot 20 graden, in de omge ving van Biarritz mogelijk iets hoger; ter hoogte van Lyon is het ongeveer 15 gra- Mallorca en Ibiza: Van tijd tot tijd zon. Vooral morgen kans op een onweersbui. Maximumtempera tuur rond 22 graden. Italië: Vandaag nog veranderlijk bewolkt en plaatselijk buiige regen, misschien met onweer. Morgen tijdelijk droger en zon niger. Middagtemperatuur van 12 gra den plaatselijk in het noorden' tot iets boven de 20 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Vooral op het Griekse vasteland wolken velden en kans op enkele stevige (on weersbuien. Maxima van 15 graden m het noordoosten tot 20 graden of iets hoger op de Ionische Eilanden en op Turkije en Cyprus: Naast perioden met zon van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Langs de Turkse westkust toenemende k elders op de meeste plaatsen droog. Temperatuur in de middag van 17 gra den rond de Dardanellen tot 24 op Cy- Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.48 Zon onder 16.55 Maan op 13.10 Maan onder23.16 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.09 19.29 Laag water 03.01 15.11 Weerrapporten 07 Maastricht regen Aberdeen half bew Athene half bew Bordeaux Brussel Cyprus nl 13 7 03

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12