Leiden 'Leiden hoofdstad nieuwe provincie' Ouder worden in Nederland is groot probleem voor allochtonen li SP: onvrede over uitvoeren wet gehandicapten is groot Zaag redt eikvarens iii^JJyanLeest Amsterdamse uitvaartvereniging begint ook afdeling in Leiden DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Pruiken a <2 Oegstgeestse Willy I J Blom bezit zo'n 1500 haarstukjes, knotten en staarten. 'Van al die pruiken krijg ik een kick'. Grasmaaier A a Leden van Hazers- I T1 woudse Boys klim men zelf op de grasmaaier. De voetbalvereniging on derhoudt de velden en be spaart geld. A f? Vooral de horeca I J op Ameland is dol gelukkig met de gestrande potvis. Duizenden toeris ten overspoelen het eiland. De Marokkaanse en Turkse ou deren in Leiden, nog niet echt fors in aantal, weten veelal de weg naar ouderenorganisaties en -instellingen niet goed te vinden. Ouderenadviseur Wadi Hader van het nog kersverse project NUR (Heilig Licht in zo wel het Arabisch als het Turks) krijgt tijdens zijn wekelijkse spreekuyr voor Marokkaanse ouderen soms schrijnende ver halen te horen. ,,Veel van mijn cliënten weten bijvoorbeeld niet dat thuiszorg bestaat, kennen het verschil niet tussen een verzorgingste huis en een verpleeghuis", al dus Hader. „Wanneer ze voor hulp in aanmerking komen en hoe ze die kunnen krijgen is hun niet duidelijk. Probleem is in veel gevallen dat de ouderen de Nederlandse taal niet goed beheersen en bovendien niet mondig zijn. Ze hebben moeite Nieuw project wijst Marokkaanse en Turkse senioren de-weg hun problemen e kaar- Hij krijgt veel mensen op be zoek met vragen over zorg en gezondheid, maar ook vragen op het gebied van wonen en fi nanciën zijn talrijk. ,,En sommi ge mensen vinden het alleen al prettig om hier alleen maar te komen praten, met iemand met hun eigen achtergrond en cul tuur, iemand die hun eigen taal spreekt." De meeste Marokkaanse ou deren die Hader spreekt - een collega adviseur pakt binnen kort de gesprekken met Turkse ouderen op - hebben nog altijd het verlangen hun oude dag in Marokko te slijten. „Negentig procent zegt terug te willen, maar die optie is in veel geval len niet reëel. Slechts twintig procent gaat inderdaad terug. De meeste mensen moeten kin deren achterlaten en dan is de stap wel heel erg moeilijk. Bo vendien raken ze bij remigratie een aantal verworven rechten kwijt. Het merendeel van de ou deren blijft derland." Met dat ii zegt Hader, i nu al de wa nen bekend iteindelijk in Ne- het achterhoofd, het belangrijk om oudere Marokka- :e maken met de mogelijkheden in Nederland. Leiden is er met NUR, dat kan toor houdt in dienstencentrum de Rondedans aan de Juliana- straat, op tijd bij, meent hij. Het project is één van de eersten in Nederland. „Oudere Marokka nen zijn nu nog een zeldzaam heid, net als oudere Turken. Maar over een paar jaar is hun aantal fors gegroeid." De Ne derlandse zorg- en welzijnsin- stellingen zouden daar nog niet goed op ingesteld zijn. Verzor gingstehuizen met een gebeds ruimte en personeel dat de taal spreekt, zijn er bijvoorbeeld nog Het is één van de belangrijk ste taken van de NUR, zegt Ha der, om de kloof die er is tussen de verscheidene instellingen en zijn cliënten te overbruggen. „In veel gevallen zijn proble men makkelijk op te lossen. Zo klopte er laatst een nierpatiënt bij mij aan, die vanuit het AZL was overgeplaatst naar Breda omdat er bij het AZL ^een ruim- niet dat hij tegen die overplaat sing bezwaar mocht maken. Hij vond het toch heel erg lastig om drie keer in de week naar Breda te moeten reizen. Maar hij wist geen oplossing. Ik belde naar het Rijnland ziekenhuis en daar kon hij wel terecht." Hader is er voorstander van om de ouderen zo lang mogelijk in hun eigen huis op te vangen. „Veel Marokkaanse ouderen hopen dat hun kinderen voor hen gaan zorgen. Maar dat gaat meestal niet. De kinderen willen op zichzelf wonen en boven dien zijn de Nederlandse hui zen er niet op gebouwd om er met twee, drie generaties in te wonen. Toch willen ze het liefst thuis blijven wonen." PvdA lanceert voorstel Leiden moet de nieuwe vestigingsplaats van het provin ciehuis worden. Dat is de kern van een motie van de PvdA. De fractie presenteert haar voorstel tijdens de ko mende begrotingsbehandelingen. Ze wil dat burgemees ter en wethouders de provincie Zuid-Holland zo snel mogelijk een acceptabele en representatieve plek aanbie den. De indiener van het voorstel, PvdA-raadslid Hans Baaijens, redeneert als volgt. In 1997 komt de stadsprovincie Rotter dam tot stand. Een jaar later is de beurt aan de stadsprovincie Haaglanden. Het deel van Zuid- Holland dat dan nog overblijft kiest hoogstwaarschijnlijk niet voor de huidige vestigingsplaats van het provinciehuis, Den Haag. Een provinciehuis hoort in het eigen bestuurlijk gebied „Mocht het in de toekomst zo zijn dat de restanten van de provincies Noord- en Zuid-Hol land samengaan in een nieuwe provincie, dan is Leiden de meest aantrekkelijke vestigings plaats", stelt de PvdA'er. De nieuwe provincie Zuid- Holland, verwacht Baaijens, zal al op korte termijn i huisvesting moete Dordrecht zou wel eens een be langrijke concurrent voor Lei den kunnen zijn maar Leiden kan de strijd met deze voorma lige statenstad winnen, zeker als Goeree-Overflakkee zich bij de provincie Zeeland zou aanslui ten. In dat geval ligt Leiden in de nieuwe provincie veel cen traler dan Dordrecht. Gedeputeerde mevrouw I. Giinther (WD/regio vroming) denkt daar anders over. In de Haagsche Courant van gisteren geeft ze haar eigen voorkeur prijs: Dordrecht. „Maar Leiden is ook mooi als provinciehoofd stad. Daar heb ik nog gestu deerd." D66-wethouder P. Langen- berg (regiovorming) zegt het PvdA-voorstel 'uiteraard' te steunen maar is niet zo gelukkig Inbrekers betrapt in museum leiden In een gebouw van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum aan de Raamsteeg zijn de afgelopen nacht twee inbrekers aangehouden. Een 27-jarige vrouw én een 30-jarige man werden betrapt omdat het inbraakalaram omstreeks tien uur overging. De politie arresteerde de twee op het moment dat ze nog niets hadden meegenomen. Vuurwerkbom in Bleekerspark leiden» Omwonenden van het Bleekerspark hoorden gistermid dag een grote knal die vermoedelijk werd veroorzaakt door een vuurwerkbom. De politie vond scherven en verbrand materiaal. Daders zijn niet aangetroffen. Lezing over herkomst Leidenaars leiden» De herkomst van de Leidenaars is het thema van een lezing op maandagmorgen 14 november in buurthuis Mati- lo. De lezing wordt gehouden door de historicus C. Smit en gaat onder meer over de vele vluchtelingen die in de loop van de eeuwen in Leiden onderdak vonden. De toegang kost 1,50 gulden. De lezing begint om 10.00 uur. met het moment waarop Baaijens ermee komt. „Het is erg prematuur. We moeten er voor waken dat een strijd los brandt om de status provincie hoofdstad. Leiden en Haarlem willen samen met het omlig gende gebied werken aan een nieuwe provincie tussen Noord zeekanaal en de Haaglanden en dan ligt het voor de hand dat Haarlem of Leiden het provin ciehuis krijgt en dat ik voor Lei den ben. We kunnen mooie kantoorruimte aanbieden in het stationsgebied. Dat is het pro bleem niet." „Maar ik vind het nu belang rijker dat Leiden een hoofdrol speelt in een krachtige regionale samenwerking op het gebied van milieu en verkeer. Ik heb er meer aan als de Leidse PvdA haar collega's in andere ge meenten overtuigt van de noodzaak daarvan. Een persbe richtje schrijven dat je het pro vinciehuis in je stad wil, kunnen we allemaal. Een krachtig be stuur vormen is andere koek. Als dat eenmaal lukt, komt dat provinciehuis vanzelf onze kant op." Wijk heeft geen moeite met plan V rouwenkerkplein „Ik moet elke ochtend om kwart over zes opstaan, 's Nachts wil ik dus gewoon pitten", roept een buurtbewoner. Hij is tegen de komst van nog meer horeca op het Vrouwenkerkplein. „Het 'moet uit zijn met die geluids overlast." Het Vrouwenkerkplein wordt heringericht. Rondom het driekhoekige pleintje werd al gebouwd, nu moet er nog een bestemming voor de ruimte zelf gevonden worden. Tijdens een voorlichtingsavond voor de buurtbewoners gisteren vertel de architect J. Sikkes dat het de bedoeling is de resten van de monumentale Vrouwenkerk af te breken. Door een glasplaat in de grond te plaatsen zouden de fundamenten nog wel bezich tigd kunnen worden door toe- De Socialistische Partij (SP) wil de eigen bijdrage voor gehandi captenvoorzieningen afschaf fen. Dat stelt ze voor na een pei ling orjder gehandicapten. Uit dit onderzoek zou blijken dat er onder invaliden grote onvrede heerst over de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) door de gemeen te Leiden. Tijdens een door de SP geor ganiseerde 'klachtenweek', van 31 oktober tot 5 november, heb ben 26 gehandicapten in totaal 47 telefonische klachten bij de partij ingediend. De resultaten zijn voor de partij aanleiding om de gemeenteraad voor te stellen de uitvoering van de WVG op een aantal punten te wijzigen. Vooral de uitvoering van het vervoerssysteem geeft veel aan leiding tot klachten. Er is onvre de over de administratieve rompslomp en de late uitbeta ling van de onkostenvergoe ding. Ook bij de regelingen voor woningaanpassing en rolstoel voorzieningen zou de uitbeta ling van onkostenvergoedingen vaak te laat geschieden. De verhuiskostenvergoeding van 2.500 gulden is volgens de SP te laag. De partij stelt voor cfe vergoeding voor verhuizing op medische gronden te verhogen naar minimaal 5.000 gulden. De WVG-klachtenweek was een landelijke actie van de SP. In ruim 50 gemeenten heeft de partij een inventarisatie ge maakt van klachten over de WVG. Deze wet is op 1 april van dit jaar ingevoerd. leiden Met een watergedreven diamantzaag zijn zo'n vijftien eikvarens uit de walmuur van de Oude Rijn in Leiden gehaald. De walmuur wordt opgeknapt en daarom zijn de vrij zeldzame planten inclusief grote brokken steen uitgesneden. De varens kunnen niet teruggeplaatst worden omdat de nieuwe wal- muuur uit beton gaat bestaan. De eikvarens, officieel getooid met de naam Polypodium vulgare, staan, tot ze naar hun nieuwe plek gaan, in het Heempark in Leiden. Wat de nieuwe plek wordt, is nog onbe kend. De oude walmuur van de Oude Rijn is gemetseld. Varens doen het goed op het cement van oude wal- muren. De dikke gemetselde muur zorgt voor voldoende vocht. De nieuw walmuur is een betonnen wand met schoon metselwerk. Van een goede vochthuishouding zal geen sprake meer zijn en dus moes ten de eikvarens weg. Om de kans op overleven zo groot mogelijk te maken, is er ruim om de varens heen gesneden. In het Heempark staan tien brokken muur van een halve bij een hele meter met de eikva rens. De brokken muur kunnen daar geruime tijd blijven staan: de varens staan qua licht en vocht op een gunstige plek. Er is nog niet besloten waarde eikvareris (compleet met brok muur) uiteindelijk worden teruggeplaatst. De eikvaren zou volgens een Noorse sage zijn ontstaan uit een rotsspleet waar Maria een paar drup pels borstmelk verloor. Vanwege de zoete smaak wordt het engelzoet genoemd. foto hielco kuipers VERRUKKING Het is de mens eigen zich vast te bijten in de dingen waar aan hij zich het meest ergert. luist als wij beter ons hoofd kunnen afwenden, de krant dicht moeten slaan of de televi sie moeten uitschakelen, blijft onze aandacht gevangen door ergernissen. De onsmakelijke foto's en televisiebeelden van en verhalen over de in Noord-Holand aangespoelde potvis vervullen mij met walging. De publieke slacht van zo'n immense kolos vind ik vernederend. Het is een welhaast merkwaardige vorm van kannibalisme. Toch volg ik elk bericht over deze potvis. Potvissen vind ik, net als andere walvisachtigen, boeiend. In hun onmetelijke grootheid zijn het welhaast de meest on schuldige dieren van het aardrijk. I lun intelligente commu nicatiesysteem, de indringend hoge geluiden waarmee zij met elkaar praten: het maakt mij om meer redenen nederig. Ik word een beetje kregelig van onder anderen Leidse we tenschappers die bij het aanspoelen van zo'n dier met hun operatiekoffertje gereed staan om het oerdier met bijlen en zagen tot moten terug te brengen. Ze zijn op zoek naar ziek- i parasieten, willen het gestorven. Het zal wel heei maar moeilijk v lijks stranden ti ?tenschappelijk zijn, maar ik begrijp m dat steeds weer noodzakelijk is. Jaa en dode potvissen ergens in de werelc op een kust. Bij tal van intei moeten schatten aan gegev van deze zoogdieren. Koppel die computerbe standen en trek er lering en conclusies uit. Nu heb ik de indruk dat steeds opnieuw het buskruit wordt uitgevonden. Ik heb èr vrede mee dat kadavers worden verma len ten behoeve van de veevoederindustrie. Maar laat het wegvoeren van het dier niet ontaarden in een openbaar abattoir op het strand. Waarom die veraikking over een dode vis? eksinstituten et inwendige henk van der post -hoofdredacteur Meldpunt Discriminatie kan verhuizen dankzij Julianafonds SKIL aan de Herengracht. Maar na de fusie van hel sociaal-cul tureel werk met de stichting Welzijn kan het Meldpunt daar Op 28 november betrekt de Op een verhuiskostenvergoe ding van de gemeente hoefde de stichting Meldpunt Discrimi natie niet te rekenen. Voorzitter T. Ong is daarom heel blij met een bijdrage van 7000 gulden, die het Juliana Welzijn Fonds de stichting heeft toegekend. De kosten voor verhuizing van het Meldpunt naar De Bakkerij aan de Oude Rijn zijn daarmee zo goed als gedekt. Het meldpunt voor klachten over discriminatie is nu nog ge vestigd in het kantoor van het orgai Bakker satic kar De )nder meer ook de vereniging voor vluchtelin genwerk en het project voor daklozen zijn gevestigd. Tussen 21 en 28 november is het Meld punt Discriminatie een week dicht in verband met de ver bouwing. Op 16 december wordt een helemaal verbouwde Bakkerij feestelijk geopend. Op deze manier blijft de ruimte open en kunnen er eve nementen georganiseerd wor den. Tot verdriet van de bewo ner die vreest dat er allerlei acti viteiten worden georganiseerd die herrie veroorzaken. „Dan gaan zich hier echt Leidse Plein-achtige taferelen afspe len." Hij was een van de weini ge bezwaarmakers, de rest van de buurt leek in te stemmen met het plan. Ook het slopen van de muur- resten stuitte slechts bij een en keling op bezwaren: „Een mo nument kun je toch zomaar niet afbreken." De meeste bewoners hebben niet zoveel moeite met het verwijderen van de restan ten. „De stenen zijn met graffiti overdekt, men gooit er rommel achter en de ruïne is tot open baar urinoir verworden", aldus een bewoonster. Het Leidsch Dagblad begint in december met briek getiteld 'Waar zijn ze gebleven'. Het is de bedoeling dat de krant mensen opspoort die lezers in de loop der jaren uit het oog zijn verloren en daarvan verslag doet in de rubriek. Lezers kunnen de redactie van het Leidsch Dagblad namen ge ven van mensen die zij graag willen opsporen. De redactie gaat dan op zoek. Wie heeft niet een oude schoolvriend of kennis uit vroeger ja ren die om wat voor reden dan ook uit Leiden is vertrokken. Vaak zou men die oude vriend nog eens willen ontmoeten, maar is onduidelijk waar hij nu woont. Daar probeert het Leidsch Dagblad nu wat aan te doen. Behalve de naam is het handig zoveel mogelijk andere infor matie te verstrekken. Zoals het oude adres, de school waar de getochte onderwijs kreeg, of bijvoorbeeld de verenging waar hij lid van was. Ook de geboortedatum kan nuttig zijn. In het algemeen geldt dat hoe uitgebreider de informatie is, hoe makkelijker de zoektocht wordt. Bovendien moet de eigen naam, adres en telefoonnummer en de reden waarom men ie mand zoekt worden vermeld. Wie iemand wil laten opsporen wordt verzocht zo snel moge lijk een briefje te sturen naar de redactie van het Leidsch Dag blad, postbus 54, 2300 AN Leiden. Linksboven op de envelop graag vermelden 'Waar zijn ze gebleven'. Als je morgen tóch voor Sneeuwwitje komt: Neem het wedstrijdformulier voor de vanLees! tekenwedstrijd mee. Maak kans op een SEGA spel computer t.w.v. 398,-. Neem een GRATIS exclusief t-shir mee bij aankoop van een Motown-CO. Hanrlcm, Grote Houtstraat 130. tel. 023-341669, Leiden, Haarlcmmerstn tel. 07M27563 leiden erna straatsma De Amsterdamse uitvaartvere niging Coöperatie FC begint een subvereniging in Leiden. De club verzorgt 'stijlvolle uitvaar ten vodr een redelijke prijs', zonder winstoogmerk. De Coöperatie richt in totaal acht regionale subverenigingen op, om haar dienstverlening aan niet-Amsterdamse leden te versterken. De overige subvere- nigingen komen in Haarlem, Zaanstad, West-Friesland, West-Flevoland en de Beemster. „We hebben gekozen voor ver enigingen in een grote kring rondom Amsterdam", zegt J.G. Schouten van de Amsterdamse Coöperatie PC. „Van leden bui ten Amsterdam bereikte ons herhaaldelijk de vraag 'wanneer we naar hun toe kwamen'." De Amsterdamse uitvaartver eniging is in 1931 opgericht en telt 115.000 leden. Circa 40.000 leden wonen inmiddels niet meer in Amsterdam. Een deel van de activiteiten van de co- operatie is daardoor ook ver huisd naar andere steden. Naast het verzorgen van uit vaarten beheert de coöperatié enkele uitvaartcentra en crema toria. In Amsterdam verzorgt de vereniging zo'n 60 procent van alle uitvaarten. Schouten: „We zijn bezig met het bouwen varï voorzieningen in Zaanstad, Hoorn en Purmerend. In Alme- re willen we ook gaan bouwen." Op termijn streeft de vereniging naar beheer of bouw van uit vaartcentra in de Leidse regio. Onlangs is in leiden een op richtingsvergadering gehouden om te komen tot een regionaal bestuur. Het bestuur zal zich vooralsnog voornamelijk bezig houden met ledenwerving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11