Dusan Tadic, een moordenaar zonder weerga Feiten Meningen California opent de jacht op illegalen Met Newt Gingrich aan het roer veranderen de VS pas echt MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 VN-tribunaal aast op prototype van etnische zuiveraars' Dusan 'Dule' Tadic was niet zo maar een bewaker van het be ruchte Servische concentratiekamp Omarska in Bosnië. Bijna dagelijks bezocht hij het kamp, speciaal om opgepakte moslims en Kroaten te martelen en te vermoorden. Vooral gevangenen die hadden gestudeerd, die een eigen bedrijf hadden of die zich politiek hadden ingezet voor hun gemeenschap, moesten het ontgelden. Ooggetuigen hebben verhaald hoe Tadic en zijn me destanders op een van die dagen in juni met ijzeren staven en knuppels insloegen op een groep gevangenen. Sommigen moes ten onder dwang motorolie drinken. Drie uur lang duurde de kwelling. Dieptepunt die dag was de opdracht van Tadic aan een van de gevangenen om de testikels af te bijten van drie bewusteloze lotgenoten. Na de castratie bleven de licha men van de slachtoffers een nacht buiten liggen. Toen twee van hen de volgende och tend nog bleken te leven, maakten bewa kers hen alsnog af. Getuigenverklaringen van overlevenden van Omarska stemmen niet vrolijk. Na de arrestatie van Tadic in Duitsland meldde het weekblad Der Spiegel dat enkele recher cheurs die getuigen hadden verhoord, gees telijke bijstand nodig hadden om alle gru welverhalen te kunnen verwerken. De voor malige kroegbaas en karate-leraar uit het plaatsje Kozarac was afgelopen februari in München opgepakt, nadat Bosnische vluchtelingen hem op straat hadden her kend. Naar verwachting zal het Joegoslavië-Tribu- naal morgen op zijn eerste openbare hoor zitting vragen om uitlevering van de ver meende oorlogsmisdadiger. Duitsland is al druk doende de wetgeving aan te passen om zijn arrestant zo snel mogelijk te kun- nen overdragen. Overigens is het nog maar de vraag of de 38-jarige Tadic als eerste verdachte terecht zal staan. Woordvoerder Christian Chartier van het VN-tribunaal wijst erop dat de Ser viër alleen wordt verdacht en nog niet is aangeklaagd. Het hof zal nog deze maand de eerste aanklachten bekendmaken. Het is niet zeker dat de zaak-Tadic daarbij zal zijn, omdat het onderzoek naar zijn optreden nog niet is afgerond. Wel is duidelijk dat de openbare aanklagers Tadic beschouwen als een prototype van de etnische zuiveraars die duizenden mensen hebben vermoord en honderdduizenden, vooral moslims, van huis en haard hebben verjaagd. „Wij vinden dat hij niet alleen een uitvoerder was maar ook opdrachtgever voor de etnische zuiveringen. Zijn zaak is een sprekend voorbeeld van wat er is ge beurd", aldus Chartier. In hun verzoek om de zaak-Tadic te mogen overnemen, betogen de openbare aankla gers dat zij veel aanvullend bewijsmateriaal hebben gevonden waarover de Duitse jusi- tie niet beschikt. Procureurs van het tribu naal spraken tot nu toe in vijf Westeuropese landen met bijna twintig ooggetuigen, ver moedelijk allemaal Bosnische vluchtelin gen. De verhoren hebben ook belastende verklaringen opgeleverd voor enkele mede standers van Tadic. Volgens de beschuldigingen gaf Tadic bij het begin van de oorlog persoonlijk leiding Beelden die de wereld schokten: uitgemergelde moslims en Kroaten in het kamp Manjaca bij*Omarska. Welke verschrikkelijke gruwelen 1 pas later duidelijk. aan het transport van niet-Servische dorps bewoners naar gevangenkampen. Daar was hij onder meer betrokken bij verkrachtin gen. De aanklagers van het tribunaal ver wachten hem ook te kunnen aanklagen voor zeker tien moorden. Tadic en de zijnen hielden huis in het dis- trict-Prijedor, dichtbij Banja Luka, het be langrijkste bolwerk van de Serviërs in het westen van Bosnië. De VN-commissie van deskundigen, die aanvankelijk onder lei ding stond van de Nederlandse hoogleraar Frits Kalshoven, concludeerde dat gespro ken kan worden van genocide, volkeren moord. Van de ruim 49.000 moslims in het district, bijna de helft van de bevolking, wa ren er in juni 1993 nog maar 6.000 over. Een voormalige mijn bij Omarska diende als gevangenenkamp, waar in de zomer van 1992 duizenden moslims en Kroaten vast zaten. Het beruchte kamp verkreeg wereld faam toen televisiebeelden van uitgemer gelde gevangenen achter prikkeldaad de hele wereld overgingen. „Naar Omarska gingen degenen die werden beschouwd als leiders óf prominenten van de niet-Servi sche gemeenschap. Veel van deze i overleefden het niet", schrijven de openba re aanklagers van het VN-tribunaal. De organisatie voor de mensenrechten Hu man Rights Watcli bezocht het kamp als een van de eerste. Buiten het gehoor van de bewakers smeekten de gevangenen om hulp. „Hier zijn geen zieke mensen. Als ie mand ziek wordt, wordt hij onmiddellijk doodgeschoten", vertelde een van de ge vangenen. Human Rights Watch vroeg het Joegoslavië- Tribunaal vorig jaar augustus al voorrang te verlenen aan de vervolging van de kamplei ders. Behalve Tadic noemde de organisatie onder meer Zelko Mejakic, de comman dant, en Drago Prcac, de wreedste bewaker, die vermoedelijk nog in Bosnië zijn. Het lijkt niet uitgesloten dat het VN-hof ook hen zal aanklagen. Wellicht ziet Tadic dan zijn medestanders terug, in de gevangenis van Scheveningen. DEN HAAG THIEU VAESSEN Democraten wacht bij verkiezingen "i forse terugslag p De economie groeit. De werk loosheid daalt. De inflatie is ge- ring. De misdaad neemt af. De Koude Oorlog is gewonnen. En zelfs de interventie in Haïti ver- liep boven verwachting. Maar I de Amerikanen voelen zich on- I gelukkiger dan ooit en walgen van hun politici in Washington. Ze vinden hun president onbe- ai trouwbaar en zien in de leden van het Congres niet meer dan j C een stelletje zakkenvullers dat s< niets tot stand brengt en de sa- ti menleving laat verloederen. d En dat heeft gevolgen voor de b congresverkiezingen van mor- I ci gen. Nog meer dan bij de presi- si dentsverkiezingen van 1992 ke- tt ren de Amerikaanse kiezers zich s< tegen de zittende politici. Daar- C bij speelt de teleurstelling over k de politiek van president Clin- jVi ton een rol. Van zijn aangekon- digde grote veranderingen is niet veel te merken. Of het zou in moeten zijn dat er nu een presi- h dent is die olijk op de televisie d babbelt over zijn onderbroeken, die maandenlang wordt achter- d volgd door financiële schanda- n len uit het verleden en tegen r; wie een aanklacht is ingediend Sl wegens ongewenste intimitei- d Van enige loyaliteit bij zijn de- n mocratische partijgenoten is geen sprake. Slechts met hulp van gematigde republikeinen wist Clinton in het Congres vol doende steun te krijgen voor zijn anti-misdaad wet en het vrijhandelsverdrag met Canada en Mexico. De Democratische Partij dreigt zwaar te worden gestraft. Nu bezitten ze nog 257 van de 435 zetels in het Huis van Afgevaar digden. Na morgen kunnen dat er weieens zo'n 25 minder zijn. En in de Senaat, waar 34 plaat sen voor herverkiezing in aan merking komen, dreigen de De- mocraten hun kleine meerder- i heid van vier zetels (56 op de 100) kwijt te raken. Of dat nog niet erg genoeg is worden de Democraten ook bedreigd in de staten California, Florida, New York en Texas, waar de de post van gouverneur op het spel Dat de Republikeinen winst boeken is zeker. Al was het maar omdat het regel is dat de partij van de zittende president verliest in de zogeheten mid- term-verkiezingen. Dat was bij de laatste twintig keer negen tien maal het geval en niets wijst erop dat het deze keer an- 1 ders zal gaan. DEN HAAG FRANS BOTHOF ANP Rijkste staat VS stemt morgen over uitsluiting van zorg en onderwijs ten zijn, op zoek naar dollars om naar huis te sturen, de zuidgrens van Mexico naar California overgeglipt. Al jaren wor den ze door de bevolking getolereerd, maar de stemming is omgeslagen. Mor gen beslissen de Californiërs of ze illega le immigranten het recht ontnemen op gezondheidszorg met uitzondering van eerste hulp welzijnsvoorzienin gen en onderwijs voor hun kinderen. De maatregel zou ambtenaren, waaronder leraren en werknemers in de gezond heidszorg, verplichten te 'klikken' over iedereen die wordt verdacht van illegale aanwezigheid. „Dat is de politiestaat mentaliteit", aldus Al Lundeen, een van de belangrijkste tegenstanders. Desondanks krijgt het voorstel be kend onder de naam Voorstel 187 be hoorlijk wat steun in California. De afge lopen paar jaar heeft de Golden State, ooit beschouwd als de motor van de Amerikaanse economie, te maken gehad met de ergste inzinking sinds de Grote Depressie. Na het einde van de Koude Oorlog is flink gesneden in de defensie- en luchtvaartindustrie. Nu de banen steeds schaarser worden, ontpopt zich een stemming tegen immigranten. De voorstanders van de maatregel die zij het 'Red-Onze-Staat'-initiatief noe men voeren aan dat het leven van il legale immigranten zo moeilijk wordt dat ze uiteindelijk naar huis zullen te rugkeren. Dat zou de Californische be lastingbetalers drie miljard dollar sche len aan onderwijs, gezondheidszorg en gevangenissen (er zitten zo'n 16.000 ille gale immigranten in Californische ge vangenissen). De voorstanders hebben weinig aan dacht voor het feit dat deze zelfde men sen als consumenten en belastingbeta lers een bijdrage leveren aan de econo mie en dat ze voorzien in de vraag naar goedkope arbeid die de Californiërs in staat stelt van hun abnormaal weelderi ge levensstijl te blijven genieten. Illega len werken vaak als kinderoppas, tuin man, parkwachter of ober. De afgelopen dagen zijn duizenden Spaanstalige jongeren demonstratief de scholen uit gelopen omdat zij bang zijn van school te worden gestuurd. Er zou den in California naa,r schatting 300.000 leerlingen zijn zonder papieren. Van hen gingen vorige maand zo'n 70.000 in Los Angeles de straat op, zwaaiend met de Mexicaanse vlag, om tegen de maatrege len te protesteren. Wat morgen precies gaat gebeuren is nog onduidelijk. Een in september door de Los Angeles Times gehouden opinie peiling wijst uit dat 62 procent van de kiezers de maatregel voorstaat, terwijl slechts 28 procent tegen is. Volgens de laatste peilingen is dat verschil inmid dels een stuk kleiner geworden, met een voorsprong van 12 procent voor de voor standers. LOS ANGELES PHIL REEVES Na de Amerikaanse Congresver kiezingen van morgen heeft Bill Clinton er een geduchte con current bij. Want net als de pre sident presenteert de Republi kein Newt Gingrich zich als dè pleitbezorger van verandering. En net als Clinton bekleedt de 51-jarige afgevaardigde uit Ge orgia dan een functie waarin hij de politieke agenda kan bepa len. Hij kan als nieuwe leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden veel in gang zetten. Zo heeft op initiatief van Gin grich voor het eerst een groot aantal republikeinse kandidaat afgevaardigden zich gecommit teerd aan een programma. In Contract with America worden tien wetsvoorstellen gepresen teerd die de republikeinen in de eerste honderd dagen van het nieuwe Congres in stemming willen brengen, de republikei nen, die nu over 176 van de 435 zetels in het Huis van Afgevaar digden beschikken, zullen on getwijfeld met veel meer afge vaardigden terugkeren. Ver wacht wordt dat de partij zo'n tweehonderd vertegenwoordi gers krijgt. Het is zelfs niet ge heel uitgesloten dat de Grand Old Party voor het eerst sinds veertig jaar een meerderheid behaalt. Dan zou de ideoloog van de Republikeinse Partij de Speaker worden, de uiterst machtige voorzitter van het Huis. Een nachtmerrie voor me nig Democraat. De maatregelen in Contract with America rieken naar popu lisme: een sterke defensie, een wettelijke verplichting tot een begroting zonder tekort, be perkte zittingstermijnen en vooral miljarden en miljarden aan belastingverlagingen. Dit alles moet betaald worden door forse bezuinigingen op over- heids- en vooral op sociale uit gaven. Newt Gingrich is voor veel republikeinen een inspira tor. „Die man borrelt van de ideeën", zegt John Boehner, een Republikein uit Ohio. „Hij heeft Er l}estaat een World according to Newt. Dat is een veilig en welvarend Amerika waar bur gers dezelfde normen hebben als zijn nieuwe filmheld, de niet zo intelligente maar wel zeer oprechte Forrest Gump. „In die film wordt een standvastig beeld getoond van de basis waarden van de Amerikaanse samenleving", zei Gingrich on langs in een van zijn wekelijkse talkshows over het kassucces van de Amerikaanse bioscopen. Gingrich uit zijn revolutionaire elan vooral in felle confrontaties met de Democraten. Al zestien jaar voert de voormalige hoog leraar geschiedenis in het Con gres een ware kruistocht tegen de 'spilzucht' en het politiek on vermogen van de Democraten. „De Democratische Partij is de vijand van de gewone Amerika nen", aldus de welbespraakte opvolger van Robert Mitchell. Gingrich kapittelde een paar jaar geleden Democraten die aarzelden bij het militair ingrij pen van president Bush in de Golfoorlog tegen Irak, met de opmerking: „De laatste keer dat de Democraten een president hadden, kregen ze nog niet eens acht helikopters de woestijn over", verwijzend naar presi dent Carter's mislukte bevrij dingsactie van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran. Toch is hij niet de notoire ob structiepleger waarvoor veel Democraten hem uitmaken. Als van het tot voor kort steenrijke California. Met de economische terugslag is ook de tolerantie jegens de ille- FOTO AP Los Angeles, een van de megasteden gale immigranten sterk verminderd. wordt afgezien van linkse stre ken en wordt meegewerkt aan de ontmanteling van de liberale welvaartsstaat, valt met Gin grich zaken te doen. Zo trot seerde hij de kritiek van de hardliners in zijn partij door de Republikeinen te steunen die instemden met Clinton's com promis inzake de anti-misdaad- Dat hij zelfbij de komende con gresverkiezingen in zijn eigen kiesdistrict in Adanta de Demo craten verslaat, is zo goed als zeker. Zijn district is zeer Repu- blikeinsgezind. De inwoners zijn welvarend met een gemid deld inkomen van 80.000 gul den en zijn voor meer dan 90 procent blank. In 1988 stemde 75 procent er op Bush. In dit Zesde District bestaat de wereld van Newt al. DEN HAAG FRANS BOTHOF ANP Het tafereel is iedere ochtend hetzelfde. Als de zon boven de bergen in het zui den van California opkomt, verzamelen zich tientallen verfomfaaid uitziende La- tijnsamerikaanse mannen op de straat hoeken in de voorsteden van Los Ange les en kijken toe hoe de rest van Amerika naar zijn werk rijdt. Daar staan ze te roken en zachtjes met elkaar te praten in de hoop dat ze als tij delijke handarbeiders worden gerecru- teerd. Af en toe komt er een chique Jeep of Ford Bronco langs en wordt een man uit de wachtende menigte opgepikt voor een dag tuin opruimen in Los Angeles, sorteren van rommel in Ventura of snoeien van bosjes op een golfterrein in Palm Springs. Na een paar uur wandelt de rest naar huis, om de volgende dag terug te keren. Veel van de Mexicanen, Salvadorianen, Guatemalanen en anderen behoren tot de 2,1 miljoen mensen tellende popula tie van illegale immigranten. De mees- Newt Gingrich, de coming man van de Republikeinen. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2