^lilEEK Hartslag Rominger wil maar niet omhoog PERRV Sport SPGRTPRXJZEN Van Grunsven zet successenreeks voort Piet Kleine voltooit trilogie Yelzeboer en Ernst slaan eerste slag Op zoek naar de stick MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 Miguel Indurain was op negen ronden gereden, Frances co Moser op ruim zestien, Eddy Merckx zelfs op drieën twintig. En waar Henri Desgrange in 1893 voor zijn ruim 35 kilometer nog een uur nodig had, raasde Toni Romin- ger zaterdag al na 38 minuten langs dat begin van de uurrecord-legende. bordeaux/rotterdam peter ouwerkerk gpd-verslaggever Rominger had de schier on neembare muur van 55 km/u pas voor de hoogte van Quito, Ecuador, Zuid-Amerika 1995 gereserveerd. Maar hij reed op de gedenkwaardige zaterdag middag van 5 november 1994 op het zeeniveau van Bordelese Stade-du-Lac al een gat in de ozonlaag. Zijn record a l'improviste van twee weken terug (53.832 me ter) was rijp om voor tribunes - ditmaal wel met 2000 klanten gevuld - én TV-camera's serieus bij te stellen. Uitgangspunt was 54 kilometer en nog wat. Maar Rominger raasde zaterdag dwars door twee muren tegelijk: geen 54 maar 55.291 km/u. Dat Rominger zo ver is geko men is een achtste wereldwon der. Toen hij zich een maand na zijn dramatische opgave in de Tour (ziek) weer bij zijn sport arts Michèle Ferrari meldde, schrok deze. Rominger was slap, gedemotiveerd, een paar kilo aangekomen. Toen hij een Conconi-test aflegde bleek hij maximaal 43 km/u te kunnen trappen; vanaf dat punt begon nen zijn benen te verzuren. Ferrari moet hem toen heb ben gezegd, dat als Rominger niet meteen maatregelen zou nemen, hij als een pudding in elkaar zou zakken, en het ver volg op een succesvolle wieier- carrière mocht vergeten, de Tour voorgoed uit zijn hoofd kon zetten. Schrap Rominger deed alles wat Ferrari hem voorschreef en zette zich schrap voor een herfstoffensief. Hij won vier prestigieuze tijdrit ten, poetste zijn geschonden blazoen royaal op, zag Indurain begin september een wereld uurrecord rijden, en herinnerde zich de woorden, die de Spaan se golflegende en -vriend Seve- riano Ballesteros hem op een diner had toegefluisterd: „Waag je ook eens aan het uurrecord; een eerlijker ijking van mense lijk vermogen bestaat er niet." De ongelooflijke geschiedenis van zijn eerste poging is be kend: met vijf uur training, op tamelijk orthodox materiaal, was hij in een trainingssessie fluitend boven de afstand van Indurain geklommen. Nu Ro minger eenmaal zo ver had ge reikt en hij kennelijk in een su- pervorm verkeerde, moest deel twee van de uurrecord-plan ning rap in uitvoering: ploeglei der Fernandez en een ingenieur van zijn chemie-sponsor Mapei vlogen al naar Quito en Mexico- City. Maar Rominger aarzelde en zei al vrij snel weer nee tegen een buiten-Europees avontuur. Waaien Want in Quito wilde het nogal eens waaien, op Mexico had hij het niet zo, de sponsors voor het benodigde miljoen hapten niet zo rap als gehoopt, én - hoogst opmerkelijk - hij wilde 'geen oneerlijke concurrentie bedrijven'. „Ook minder vermo gende renners als Indurain en ik moeten onder gelijke omstan digheden een aanval kunnen wagen. Daarvoor is Bordeaux het geschikst." Rominger werd geprezen om zijn sportiviteit, maar tevens voor gek verklaard. In Quito of Mexico zou hij het record naar 55 km/u en meer kunnen tillen; wat had hij met het lot van zijn concurrenten te maken; hij maakte de fout van zijn leven, niet te gaan. Maar geprezen werd hij dus ook. Zijn manager Mare Biver haalde toch wel een paar lucra tieve extra-contracten binnen: Odlo op de helm, reclame op de baan, live-TV, entreegelden. Bo vendien: wat zou hij het risico Exclusief bij Perry: Dachstein Peru te trekkingschoen. Leer gecombineerd t mesh. Solide profiel-zool. Maten 36 t/m 46. Schumacher zet wereldtitel op het spel suzuka Michael Schumacher kan zich wel voor de kop slaan. Hoe verstrekkend de consequenties van zijn vergissing tijdens de Grote Prijs van Japan uiteindelijk zijn, blijkt volgende week zondag in Adelaide. Daar vindt de laatste Grote Prijs van het sei zoen plaats en valt de beslissing over de wereldtitel. Een verkeer de pitsstop-strategie kostte de Duitser gisteren op het circuit van Suzuka de overwinning in de chaotisch en ingekorte race. Rivaal Damon Hill profiteerde van de regiefout van Benetton, dat ver keerd calculeerde met de tankinhoud. De Brit won met zijn Wil liams in de stromende regen en verkleinde de achterstand op Schumacher tot één punt. Agassi stijgt met stip op wereldranglijst parus André Agassi heeft eindelijk het geluk in Parijs gevonden. Na twee verloren finales op Roland Garros zegevierde de wils krachtige Amerikaan gisteren in het toernooi om de open Franse indoorkampioenschappen, een paar kilometer verder op in sportpaleis Bercy. Agassi versloeg in de finale de Zwitserse reus Mare Rosset met 6-3 6-3 4-6 7-5. Agassi maakte een sprong van de zevende naar de tweede plaats op de wereldranglijst. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis wonnen hun zevende titel in het dub belspel dit jaar. Het duo won in de finale met 3-6 7-6 7r5 van Black uit Zimbabwe en de Amerikaan Stark. Weg naar WK vrij voor Sijbrands den haag Ton Sijbrands kan in 1996 deelnemen aan het wereld kampioenschap dammen in Ivoorkust. Dat is het gevolg van be sluitvorming tijdens het congres van de werelddambond FMJD, afgelopen zaterdag in Den Haag. Besloten werd dat veertig spe lers deelnemen aan dat WK, onder wie vier spelers uit het toer nooi dat dezer dagen in de residentie wordt gespeeld. Boven dien werd bepaald dat de twee hoogstgeklasseerde, maar nog niet geplaatste spelers van de Volmac-ratinglijst, in Ivoorkust speelgerechtigd zijn. Sijbrands is momenteel de nummer twee van de wereldranglijst. De harmonie tussen Anky van Grunsven en Olympic Bonfire slijt niet na drie maanden pau ze. Voor het eerst sinds de We- reldruiterspelen, toen de com- I binatie in Den Haag eeuwige roem vergaarde, bereed de Bra bantse dressuur-amazone haar I favoriete paard in een grote wedstrijd. Hun kür op muziek, j beider specialiteit, was ook bij j Jumping Amsterdam goed voor de overwinning. Van Grunsven zwoer gisteren bij een succesvol tjiema, zij koos hetzelfde repertoire dat in Den Haag de wereldtitel had opgeleverd. Dezelfde gracieuze bewegingen, dezelfde swingen de muziek, met het nummer Song Song Blue van Neal Diamond aan begin en einde van het zes minuten durende duet voor vrouw en ruin. „Het gevoel was zelfs beter", zei Van Grunsven. „Maar dat wil niet zeggen dat de kür ook beter was." De jury hield het bij 80,94 procent, in Den Haag kreeg ze 83,08. „Het gaat maar om de tails", zei Nico van Stigt, beide keren voorzitter van de jury. Feilloos verliep de kür niet, de uitgestrekte draf vertoonde een kleine hapering, de pirouette was beter dan die van eind juli in het Haagse Zuiderpark. „Ik heb er thuis veel op geoefend met Bonfire", zei Van Gruns ven, minder gespannen vooral dan bij de Wereldruiterspelen. Met de overgang van wei naar hal had Bonfire ditmaal geen zichtbare problemen. In de Europahal van het RAI- cömplex bleef Van Grunsven ongeslagen in het indoorsei- zoen 1994/95. In Londen en Aarhus won ze met Cocktail, in Amsterdam met Bonfire. In de wereldbeker-logica tellen de combinaties, daarom kan het zo zijn dat Sven Rothenberger het tussenklassement leidt. Met Bo heeft hij 44 punten. Van Gruns ven en Cocktail hebben er 40. Rothenberger verzamelde al in mei tien punten door de wedstrijd in het Poolse Ksiaz te winnen. Om ook in Oost-Euro pa de dressuur te promoten, nam een aantal Westeuropese toppers deel. Hun punten wer den wel gehalveerd om niet alle kanshebbers te dwingen meer te reizen dan hen lief was. Van Grunsven rijdt medio no vember nog in Berlijn, op Cock tail. Haar keuze voor het voor jaar 1995 staat nog niet vast. Dan staan nog drie concoursen voor de Westeuropese liga op het programma, in Neumünster (Dui), Den Bosch en Parijs. Voor Hollywood zal de wereldkam pioene zich wel kwalificeren. Zij is klaar voor een ontmoeting met de sterren van het witte doek. Diskwalificatie Richard van Kempen „Het is of ik droom en dat heb ik nog nooit gedaan", grijnsde Piet Kleine. De 43-jarige post bode uit Kerkenveld presteerde zaterdagavond op De Meent in Alkmaar iets wat eigenlijk nie mand voor mogelijk had gehou den. Na zijn successen in Am sterdam en Deventer, won hij ook de derde marathon uit KNSB-cyclus. Op een manier die het talrijke publiek op de banken bracht. De marathon schaatssport heeft een nieuwe held, een veteraan van 43. Maar het 'idool' zelf blijft er brood nuchter onder: „Het koersver loop zit me dit jaar niet tegen." Terwijl zijn leeftijdsgenoten, de veteranen, langs de kant de schaatsen aantrokken voor hun wedstrijd, voerde Kleine een nieuw kunststukje op. Na een geslaagde vlucht van het vijftal Angenent, Verduin, Stam, Van Kempen en Huitema sprong hij als bewaker mee met het drietal De Vries, Kromkamp en De Marreiros. Dat kwartet sloot, verrassend, kort voor het einde toch nog aan bij het peloton, zodat negen rijders om de winst gingen sprinten. Tot een spurt kwam het ech ter niet. Kleine, niet moe te krij gen op het Alkmaarse 'schuur papier', had aan twee demarra ges genoeg om los te komen van zijn medevluchters, die hij uiteindelijk ver achter zich liet. Terwijl handtekeningenjagers hem bestormden en zijn leef tijdsgenoten hun bewondering liet blijken, haalde Kleine niet begrijpend de schouders op. „Ik heb er geen verklaring voor. Vo rig jaar reed ik ook goed, maar toen zat het wedstrijdverloop me niet altijd mee. Nu wél. Ik huil niet van blijdschap, maar ik heb deze week wel veel gedacht aan de derde overwinning. Toen die vijf weg waren zag ik het even niet meer 2itten, maar het kwam toch nog goed. On danks het feit dat ik Van Kem pen op kop van de achtervol gers zag rijden. Notabene mijn ploegmaat. Nou ja, ik zal het maar op een misverstand van Van Kempen hou den." In Alkmaar, waar ruim 1500 toeschouwers een ouderwets mooie marathon kregen voor geschoteld, leverde de sprint voor de tweede plaats nog heel wat tumult op. In het spoor van Peter de Vries kwam Lammert Huitema als derde over de streep vlak voor Richard van Kempen. Scheidsrechter Wolter Zwart diskwalificeerde het tweetal echter wegens handtas telijkheden. Beide rijders pro testeerden vol onbegrip. „Er gebeurde niets", aldus Van Kempen met een onschul dig gezicht. Huitema bevestigde dat aanvankelijk, maar gaf later toe dat hij wel degelijk in de 'clinch' had gelegen met Van Kempen. Door de diskwalifica tie van de twee kemphanen mocht Jan Eise Kromkamp nu als derde op het podium plaats nemen. Bij de vrouwen won Sandra Zwolle, hersteld van haar rugblessure, na een felle sprint van Klasina Seinstra en Jolanda Grimbergen. leiden marc van der jagtAmsterdam. „De fysiotherapeut heeft me verteld een week rustig aan te doen. Ik verwacht de eerst volgende competitiewedstrijd weer van de partij te zijn", aldus de Leidenaar. Bij de vrouwen gingen eveneens leden van de nationale shorttrack-selectie met de ereplaatsen aan de haal. Priscilla Ernst van IHCL won de eer ste wedstrijd van het seizoen 1994/95 voor Pe nelope di Lella en Anke Jannie Landman, beiden aangesloten bij de Delftse Kunst Ijsbaan Vereni ging. IHCL-leden Claudia Wolvers, terug na een periode van blessureleed, en Nanja van Dam leg den beslag op de vierde en zesde plaats. Mare Velzeboer en Priscilla Ernst hebben tijdens de eerste competitiewedstrijd van het nieuwe shorttrackseizoen beslag gelegd op de hoogste ereplaatsen. De senioren werkten zaterdagavond hun ronden af op de Amsterdamse Jaap Eden- baarv. De Leidse ijshal vormde een dag later het schaatstoneel voor de junioren. Tijdens de Jaap Edentrofee 94 was een groot deel van de nationale shorttrack-selectie van de partij. De mannen en vrouwen van trainer Peter Breukel nestelden zich aan het eind van de avond - zoals van hen verwacht mag worden - aan de kop van beide competitieklassementen. Mare Velzeboer (Alkemade) bleek bij de mannen de sterkste. Zijn selectiegenoot Joost Smit van het Delftse DKYV eindigde na hem op respectabele afstand. Peter van der Meer (Trias Leeuwarden) snelde naar de derde plaats. Tien shorttrackers van de Indoor Hardrij Club Leiden-(IHCL) streden eveneens om een hoge klassering. Rob Lijtsman (vijfde), Joost Juffermans (zevende), Vincent Wolvers (negende) en Patrick Vergeer (tiende) slaagden daarin het best. Pech was er voor het aanstormende talent Harold Jans sen. Als B-junior heeft hij een plaats bemachtigd in de nationale selectie. Een blessure aan een aanhechting tussen zijn dijbeenspier en zijn lies weerhield hem van deelname aan de wedstrijd in Gisteravond was het de beurt aan de junioren. In de Leidse ijshal werkten de jongens en meisjes in de C- en B-categorie hun wedstrijden af. De kwalificatieronden over 1000 meter rechtvaardig den hoop op goede resultaten voor zowel de jon gens als meisjes van IHCL. Ondanks aanspreken de prestaties in de halve finales van onder ande ren Chantal Boer, Helen van Goozen en Rozema rijn Buitelaar behaalde IHCL slechts één eerste plaats in de finale-ronde. C-jongen Cees Juffer mans vocht zich in een snelle tijd naar de winst in zijn finale-race. Opvallend waren eveneens de tweelingzusjes Maureen en Melanie de I^nge. Zij wonnen in de kwalificatieronden hun race en kwamen de halve finale zonder kleerscheuren door. In de snelste finale-race moesten ze genoe gen nemen met de tweede en de derde plaats. Kwalificatie 'Leidse' tennissers voor jeugdcircuit leiden peter klein Jelle Oosterhoff, Femke de Boer en Oswald Mattheus- sens hebben zich voor de tweede maal gekwalificeerd voor een optreden tussen de beste 32 jeugdspelers van Nederland in het win- terjeugdcircuit van de ten- nisbond. Marline Griekspoor doorstond eveneens de schifting. In de groep tot en met 12 jaar was Maarten Roeloffs suc cesvol. Oosterhoff, die voor TEAN in Aphen in de com petitie uitkomt, won in Ca pelle de voor de kwalificatie vereiste twee partijen zon der in de problemen te ko men. De Woubruggenaar voegt zich volgende week bij Ruby Penmngs en Ar thur Hertzberger, die recht streeks tot het A-toernooi tot en met 16 jaar werden toegelaten. Bij de veertienjarigen re kende Femke de Boer in de eerste ronde in twee sets af met Manneke Rothbarth van de Leidse tennisclub Zuid-West. De speelster van Zoeterwoude nam ook de tweede horde met veel overtuiging. Griekspoor verloor vorige week onver wacht in de eerste ronde van het eerste A-toernooi. De Nieuwvennepse herstel de zich dit weekeinde uit stekend. Beide speelsters voegen zich tezamen met Unicummer Oswald Mat- theussens bij de direct toe gelaten Torben van der Voorn (De Boekhorst). Car men Delsasso (Dekker) won één ronde. Maarten Roeloffs was in de categorie tot en met 12 jaar in de eerste ronde de meerdere van de pas tienja rige Joost Wegner (Bos koop). De jeugdspeler van Alkemade won ook de tweede ronde in twee sets. Margreet Nagtegeller, Ma rieke Mattheussens en Tom Stevens werden uitgescha keld. Zwitser rijdt meer dan 55 kilometer in een uur Meer aanbiedingen vind je in de winkel. lopen met heel het circus naar een andere cultuur af te reizen. Bordeaux had immers bewezen een superpiste te zijn. Eerst die 54, de 55 kwam later wel. Menselijk Wat Rominger zo bijzonder maakte: zo 'menselijk' was op nieuw zijn materiaal. Vanaf Mo ser hadden de knappe inge nieurs en de slimme mecani ciens de dans van het uurrecord begeleid, maar Rominger zat weer op een fiets die je een fiets kon noemen. Er waren duizenden getallen in omloop, zo'n recordpoging is één festival van voor en achter de komma, maar er was slechts één cijfer dat Rominger moest interesseren, maar één getal waarop hij zich moest richten: een hartslag van 180 per mi nuut. Waarover Merckx nog niet beschikte, wat Merckx 22 jaar geleden dus meermalen in de onmogelijke en gevaarlijke 'ro de zone' deed belanden; wat bij Moser (dankzij prof. Conconi) zijn intrede deed: de hartslag meter, daar bouwt Rominger nu grotendeels zijn successen op. Om ruim 54 km/u te rijden was zijn 'omslagpunt' bepaald op 180 slagen per minuut. Te regis teren op de hartslagmeter rond zijn borst, en bij de 'rode zone' uitgerust met een waarschu wende piep. Toni Rominger ging zaterdag om drie minuten over half drie van start. Hij begon heel snel, kwam vlot op een waanzinnig schema 'a la Johann-Olav Koss, kon zich van daaruit een licht- dalende curve permitteren, en had ruim voldoende over om royaal boven de 55 km/u te fi nishen. Rominger heeft het uurrecord weer een 'menselijk' aanzien gegeven. Hij mag met vakantie naar Guadeloupe. Met vrouw, zoon en dochter. Of zijn fiets ook meegaat? Rominger kan niet zonder. Dat is de conse quentie als je je aan Ferrari overlevert. Want laat je je leiden door een post-natale Tour-de pressie, let je even niet op jezelf, dan blijkt het dus zó met je ge beurd. Als een toonbeeld van regelmaat cirkelde Toni Rominger zaterdag rond over de wielerpiste van Bordeaux. foto rtr brussel De Spanjaard Jaime Amat is zijn hockeystick kwijt als gevolg van een aanvaring met Remco van Wijk. De Spanjaarden dolven met 2-0 het onderspit tegen Oranje, dat het vierlandentoernooi in Brussel winnend afsloot. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25