Sport De Kuip stroomt weer langzaam vol Oranje boven in New York ARC: 'eitje' voor Quick Boys Schultz: weer mis Stevens en Spelbos favoriet bij PSV SVLV - Lugdunum gestaakt Pioli aan de dood ontsnapt Siemerink terug in top 100 1 Het Auto fr^adb MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 'Geef mij de Leidse marathon maar' Het kilometerslange veelkleuri ge lint dat een dag het beeld van New York bepaalt, veran dert na de finishvlag in een zil veren streep die langzaam door Central Park glijdt. De alumini um dekentjes die de lichamen van de marathonlopers warm moeten houden, vormen een mooi contrast met de door de herfst geel, oranje en rood ge kleurde bladeren van de groene long van de metropool. Op het grote veld in het park verzamelen de gefinishte lopers van de Leiden Road Runners Club zich als een familie bij het bord met de letter 'L'. Leidenaar Koos van de Wijngaard is er het eerst, want hij legde de mara thon van New York sneller af dan de andere 71 deelnemers van de Leidse sportclub. Hij was met de tijd van 3.01 bijna tien minuten langzamer dan de snelste regiogenoot Freek Bui- kema uit Alphen aan den Rijn, die als 441ste eindigde. ,,Ik wilde binnen drie uur fi nishen. Na 35 kilometer zat ik nog op schema en ik dacht ook wel dat ik het zou redden. Maar het laatste stuk was te zwaar, vooral het gedeelte door Central Park", aldus de 34-jarige Leide- I Het laatste gedeelte zwaar? De hele marathon was 'onwijs zwaar', zegt Ino Cooijmans uit Leiderdorp. ,,A1 die bruggen, verschrikkelijk. Mijn bovenbe nen doen pijn. Natuurlijk wist ik wel dat het overal hellend maar als je aan het lopen bent, voel je pas echt hoe moeilijk het is", aldus de Leiderdorpse atleet die na drie uur en een kwartier over de streep kwam. I drie" kilometer liep hij met een zelfgemaakte oranje molen op zijn hoofd. ,,Het is echt onge looflijk hoe de mensen daar op reageren. Aan alle kanten hoor de je mensen 'Holland' roepen. Daar krijg je vleugels van." Alle leden van de Leiden Road Runners Club krijgen in Central Park het zilveren lakentje en de medaille uitgereikt. Ineke Vink uit Zoeterwoude-Dorp is een van de laatsten van de groep die onder de finishvlag doorloopt. Zij komt, onderweg geteisterd door darmproblemen, na vijf uur en een kwartier binnen. Maar het is Jos van Zijp die de Leidse rijen sluit met een tijd van 5.40. Het mooiste moment van de wedstrijd is dan al drie ëneenhalf uur oud. De Mexica nen Herman Silva en Benjamin Parades komen gebroederlijk Central Park binnen en de nek- aan-nekrace lijkt tot de finish te duren. Maar dan slaat Silva in eens rechtsaf waar hij rechtdoor moet. Hij mist zijn landgenoot pas na enkele meters, als hij een politieagent ziet die hem duide lijk maakt dat hij terug moet. Het onmogelijke gebeurt: Silva haalt Parades in en wint de ma rathon van New York in 2.11.21. In vak 'L' hebben ze het er niet over. Daar tellen andere andere wereldprestaties. Zoals die van de 58-jarige Peet Sieval uit Lei den. Gisteren liep hij twintig minuten sneller (3,45) dan vijf jaar geleden, toen hij ook in New York was. Misschien komt hij er nog wel voor een derde keer, want: „Dit is een giganti sche belevenis." Zijn clubge noot Helmut van Veen uit Voor schoten denkt daar heel anders over. „Ik ben hier nu een keer geweest en ik kom niet meer te rug." New York en zijn mara thon vindt hij veel te massaal. „Het trekt mijn gewoon niet." De gebouwen mogen dan wel imposant zijn, ze zijn ook oud. „In Leiden spreekt iedereen schande van die grote cowboy bij Holiday Inn. En hier vinden ze al die grote reclameborden mooi. Geef mij Leiden maar. Ook de marathon. Die is zeker net zo leuk, qua sfeer. Er zijn atleten uit 99 landen en na (uiteraard) Amerika, Frankrijk en Duitsland is Neder land het best vertegenwoordigd. De 1165 Hollandse atleten vor men vier procent van het totaal aantal van ongeveer 27.000 deelnemers aan de 25ste mara thon van New York. Op een met oranje ballonnen en vlaggetjes gemarkeerd gedeelte van First Avenue staan de meeste sup porters van de 189 vrouwen en 976 mannen - onder wie Gerrie Knetemann en de prinsen Ber nard en Maurits van Oranje Nassau - aan te moedigen. leiden, ruud pattiaponvoor Van Geilswijk. Saunier: „Die overtreding was buiten het strafschopgebied gemaakt, daarom sloegen bij ons de stop pen door." Aanvoerder Hans de Canne en Van Geylswijk kregen in het tumult van Van de Dop het rood onder de neus gewreven waarna de arbiter vreesde voor zijn leven. Hij zag zich toen ge noodzaakt de wedstrijd te sta ken. „Ze trokken mijn kaarten uit mijn handen en wilden me in elkaar rammen," legt hij uit. „De trainer van SVLV dreigde zelfs dat hij mijn kop eraf wilde slaan." Saunier ontkent die opmer king in alle toonaarden. „Dat heb ik absoluut niet gezegd." Van de Dop zal rapport opma ken over deze affaire. „Ook om dat alleen van de kant van Lugdunum is geprobeerd mij te beschermen, een treuririge zaak dat het SVLV-bestuur niets deed." Wedstrijdsecretaris Cor van Ipenburg meent evenwel dat SVLV Van de Dop wel degelijk bescherming heeft geboden. „Ik heb hem nota bene persoonlijk begeleid naar de kleedkamer. Maar als hij een andere mening is toegedaan, dan kan ik ook er niets aan doen." medewerker De afdelingswedstrijd SVLV- Lugdunum werd afgelopen za terdag in de zesde minuut van de tweede helft door scheids rechter Nico van de Dop ge staakt. De arbiter voelde zich bedreigd en achtte het niet ver antwoord om de wedstrijd doorgang te laten vinden. „Ik fluit al jaren met plezier, maar dit had ik nog niet eerder mee gemaakt," aldus Van de Dop. Reden voor het tumult waren volgens SVLV-trainer Theo Sau nier de eenzijdige beslissingen en de vooroordelen van Van de Dop. „Hij kwam naar Voorscho ten om SVLV wat discipline bij te brengen. Wij hebben wel meer problemen met hem ge had. Van Lugdunum werd meer getolereerd dan van ons." Van de Dop gaf SVLV vier gele kaarten en aan Lugdunum niet één. „Lugdunum accepteerde mijn beslissingen en bij SVLV ontbrak dat," aldus de arbiter. Nadat hij de SVLV-trainer uit de dug-out had gestuurd, sloeg na het verkwikkend kopje thee de vlam echt in de pan. Een over treding van Dimitri van Geyls wijk in het strafschopgebied was volgens Van de Dop rijp voor een strafschop en prent Gert Aandewiel tikt de derde treffer van Quick Boys in het net op aangeven van Peter Kruit. Puntverlies CkOO Scheveningen ZOJ ontfutselde Kat wijk in een bloedstollende partij een punt. Noordwijk won van Barendrecht. Feyenoord wint maar net van NAC rotterdam marcel v gpd-verslaggever Het sneeuwbaleffect van het Europa Cup-succes in Bremen zou dit seizoen bij Feyenoord, als het in de competitie een beetje redelijk blijft presteren, wel eens ongekend grote vor men kunnen gaan aannemen. De Kuip stroomde gisteren, drie dagen na het feest in het Weser- stadion, voor driekwart vol voor de competitiewedstrijd tegen NAC (1-0). Bij 37.000 stopte de teller bij de kassa's pas. Omdat Feyenoord in de eer ste drie thuiswedstrijden in to taal al meer dan 80.000 kijkers trok, kwam het gemiddelde op bijna 30.000 te liggen. Het is twintig jaar geleden dat Feye noord voor het laatst dergelijke toeschouwersaantallen kon no teren. In het seizoen 1974/75 haalde Feyenoord gemiddeld 37.097 fans binnen de poorten van de Kuip. In dat jaar wonnen de Rotterdammers niet eens een hoofdprijs. Feyenoord werd onder leiding van Wiel Coerver tweede achter PSV en werd in de tweede ronde van het Euro pa Cup-toernooi voor lands kampioenen uitgeschakeld door Barcelona. Nu is Feyenoord nog altijd verzekerd van Europees voetbal en is bovendien de kans groot dat het gemiddelde nog danig wordt opgevijzeld. Feyenoord heeft immers de 'krakers' tegen FOTO HENK BOUWMAN Mediatraining voor Ajacieden Amsterdam De spelers van Ajax krijgen mediatraining. Aan de hand van Elsemieke Havenga, presentatrice van het TROS/VOO- programma TV Sport, krijgen de Ajax-spelers ondermeer les in interview-technieken. „Mediatraining vonden wij noodzakelijk", .pldus Louis van Gaal. „Werken aan de manier waarop je over komt bij de mensen, hoe kun je iets makkelijk zeggen, dat soort dingen. Het is geen verplichting voor de spelers, de ouderen hoeven wat mij betreft ook niet te komen, maar het aantal in schrijvingen ligt hoog. Voor de media is het ook aantrekkelijk. Interviews worden op deze manier veel zinvoller." Wouters ongerust over knie utrecht PSV moet het een tijdje stellen zonder aanvoerder Jan Wouters. De 34-jarige middenvelder kampt met een knieblessu re. Maandag ondergaat de oud-international in een ziekenhuis in Geldrop een onderzoek. Indien nodig gaat de medische staf meteen over tot een kijk-operatie. Wouters vreest zelf voor een beschadigde meniscus. „Ik heb een slecht gevoel bij deze bles sure", liet hij zondag in Utrecht weten. „Ik overstrekte mijn rechter knie vrijdag tijdens de training. Of dit op een slecht mo ment komt? Een blessure komt altijd ongelegen." Makkelijke zege van 3-0 voor Katwijkers Verdediger Stefano Pioli van de Italiaanse club Fiorentina is gis teren tijdens de competitiewed strijd voor de Serie A tegen Bari aan de dood ontsnapt.' Nadat aanvaller Igor Protti van Bari hem per ongeluk tegen het hoofd had geraakt met zijn schoen kreeg Pioli een hartaan val en ademde niet meer. Door inderhaast toegepaste tie kwam de onfortuinlijke voet baller weer tot leven. Teamarts Marcello Manzuoli kwam als een van de eerstèn bij Pioli, die na de trap beweging loos in de doelmond lag. „Ik re aliseerde me direct de ernst van de Situatie", zei hij. „Pioli had een hartaanval, ik voelde geen polsslag en hij knarste zijn tan den. Flet duurde twee minuten voordat hij weer ademde. Het leek wel een eeuwigheid," willem spierduk ARC is uit vorm. De spelers leg gen de bal breed als ze zelf kun nen schieten, ze maken geen tackle als de aanvaller van de te genpartij kan doorbreken en ze kleunen er hard in als de bal op de middenlijn is. ARC heeft geen geluk, want tegen Quick Boys kwam de bal twee keer op de binnenkant van de paal en caramboleert de bal bij een van de Katwijke aanvallen op onge loofwaardige het doel in. ARC vond dat Quick Boys slecht speelde. „Dan wil het dus wat zeggen, als je daar met 3-0 van verliest", concludeert ARC-trai- ner Wim van Zwam. Van Zwam heeft intussen alles geprobeerd om zijn ploeg weer op de rails te krijgen. Hij heeft andere verdedigers ingezet, an dere aanvallers, hij heeft ge sprekken gevoerd met zijn spe lers. „Ik moet mensen stimule ren, motiveren en vertrouwen geven, maar het laatste stukje moet vanuit de ploeg zelf ko- Komende dinsdag is de trai ner verhinderd voor de training. In dit geval komt dat Van Zwam wel goed uit. „Ik laat het aan de spelers over of ze willen trainen. Ik denk dat ze dat wel zullen doen. Dan kunnen ze eens een keer praten zonder trainer er bij. Er worden dan misschien dingen gezegd die ze voor zich houden als ik er ben." Van Zwam hoopt ook dat de spelers uitspreken wanneer ze geen vertrouwen meer in hem hebben. „Ik heb wel het idee dat het bestuur achter me staat, dat probeert constructief mee te denken om uit deze situatie te komen. Vanuit de supporters ,hoor ik natuurlijk wel kritiek. Dat kan ik me voorstellen, maar dat is weer anders als we een paar wedstrijden winnen. Wil ARC echter punten gaan pakken, dan moet er vooral ver dedigend orde op zaken worden gesteld. De Alphenaren verleen den Hischam Rbii al in de be ginfase vrije doortocht. De lin kerspits speelde zich op de mid denlijn handig vrij en zocht de combinatie met Gert Aande wiel. Ook die werd gpen stro breed in de weggelegd en zond Rbii de diepte in. De spits maakte koel af; 1-0. Van Zwam herkende dit patroon. „Het is al een paar keer gebeurd dat. we achter kwamen, voordat we in de gaten hadden dat de wed strijd was begonnen." Experiment Quick Boys sneed in de eerste helft nog een aantal malen zeer gemakkelijk door de defensie. Trainer Wisman experimenteer de met Gert Aandewiel als mid delste middenvelder. Wisman vindt dat de aanvallers te geïso leerd staan en hoopt dat Aande wiel wel voor de aansluiting kan zorgen. Als dat lukt, dan kunnen er nog mooie dingen gebeuren bij Quick Boys, want de aanval met Rbii, Kruit en Steenvoorden is veruit het sterkste deel van de ploeg en in de eerste klasse A absolute top. Nadat die aanval enkele goe de mogelijkheden op 2-0 had laten liggen, kwam die stand enigzins gelukkig wel op het scorebord. Hans van der Plas schoot een afgeslagen bal in, de bal stuiterde voor de voeten van Kruit, die de bal met een halve omhaal over Marco Wins liftte. Verdedigend maakte de Kat wijke ploeg minder indruk. Fens was geblesseerd en Pluimgraaf en Heeringa vormden het cen trale verdedigingsduo. Boven dien moest rechtsback Jan Jeroen Schaap halverwege de eerste helft worden vervangen toen hij met zijn hoofd tegén de paal knalde (achteraf viel de schade mee); Van Dijk kwam rechts in de verdediging te spe len en Mieras werd rechtermid denvelder. Het kwam de samenhang in het elftal van Quick Boys niet ten goede. ARC was zelfs twee keer heel dicht bij een doelpunt. Eerst kopte Bos op de binnen kant van de paal, en vlak voor rust draaide Johan Boer de bal uit een vrije trap op het hout werk. Van der Niet reageerde vervolgens attent toen Bos nog eens inschoot. Kruit Al Ajax en PSV (goed voor respec tievelijk 52.500 en 40.000 kij kers) nog voor de boeg. Bij Feyenoord viel men gisteren zo ongeveer van verbazing achter over. Manager Hans Hagelstein: „In de vijftien jaar dat ik bij Feyenoord werk heb ik het nog niet meegemaakt dat we meer dan 30.000 toeschouwers ge middeld haalden. Ik wist zelfs niet dat het al 20 jaar geleden is dat.de Kuip zo vol zat als nu. Na Bremen hoopten we natuurlijk dat er meer publiek op het elftal af zou komen, maar dit slaat werkelijk alles." De jongste cijfers en de daar aan gekoppelde extra miljoe neninkomsten geven aan dat Feyenoord in tegenstelling tot hetgeen vaak wordt beweerd, niet hoeft onder te doen voor Ajax en PSV, die beiden met be grotingen van boven de twintig miljoen werken. Opmerkelijk Dat is in zoverre opmerkelijk, omdat de Rotterdammers in het seizoen 1987/'88 wat toeschou wersaantallen betreft nog het dieptepunt in de geschiedenis van de club beleefden. Onder Rob Jacobs waren bij thuiswed strijden slechts 9.800 stoelen in de Kuip bezet. Het legioen hoopte tegen NAC opnieuw een show van Feyenoord te zien. Henryk Lars- son en de zijnen sloofden zich wel uit om het publiek op zijn wenken te bedienen, maar na een prima eerste helft werd dui delijk dat het sensationele op treden tegen de Duitsers wel degelijk zijn tol eiste. Feyenoord liep in het tweede bedrijf harder achter NAC aan dan andersom. De Rotterdammers hadden zich xlie moeite kunnen bespa ren als zij voor de pauze wat slimmer hadden omgesprongen met de vele kansen. Regi Blin ker en Henryk Larsson kwamen diverse keren oog in oog met NAC-doelman John Karelse, maar faalden in de afronding. Karelse zag in die periode hoe zijn verdedigers werden dolge draaid door de aanvalslinie van Feyenoord. Blinkers directe te genstander Jan Gaasbeek werd door Ronald Spelbos al na een half uur uit zijn lijden verlost. Ook Taument vloog op de rech terflank voortdurend over zijn bewaker Fabian Wilnis heen. Spelbos: „De buitenspelers van Feyenoord zijn gevaarlijk en in middels zo ervaren, dat je in de grootste problemen komt als zij de ruimte krijgen om hun acties te maken." Via Arnold Scholten kreeg Feyenoord kort voor de rust toch de beloning voor zijn to meloze inzet. De middenvelder schoof na een lobje van Peter Bosz de bal vanaf de hoek van het strafschopgebied tussen de benen van Karelse door: 1-0. quebec» anp/afp Brenda Schultz greep gisteren voor de vierde keer dit jaar naast een toernooizege. In Que bec moest de 23-jarige speelster uit Heemstede zich in de finale gewonnen geven aan de Bul gaarse Katerina Maleeva: 3-6 3- 6. Eerder was Schultz dit sei zoen finaliste in Oklahoma (Mc- Grath), Berlijn (Graf) en Paler mo (Spirlea). Ondanks de nederlaag in de slotpartij kon Schultz toch met grote voldoening terugzien op haar prestaties in Canada. Toen ze de laatste vier had bereikt, was ze zeker van plaatsing voor de Masters, later deze maand in New York. Daarmee kwam een droom uit. Schultz steeg naar de twaalfde plaats op de jaarlijst en de zeventiende plek op de we reldranglijst, een persoonlijk re cord. In de halve finales versloeg de als tweede geplaatste Schultz met grote moeite de Frangaise Nathalie Tauziat, nummer vier op de rangschikking: 6-4 6-7 6- 4. Zondag had Schultz aan acht aces in de finale niet genoeg voor de overwinning. Ze speel de tft wisselvallig om de als vijf de geplaatste Katerina Maleeva, van wie ze al twee keer eerder had verloren, te weerstaan. Voor de 25-jarige Maleeva, die vorig jaar in Quebec de finale verloor, betekende hel haar eer ste toernooi-overwinning van het jaar. utrecht gpd Huub Stevens en Ronald Spel bos zijn voor de spelers de be langrijkste kandidaten om hoofdtrainer van PSV te wor den. Het bestuur van PSV heeft van de selectie een lijstje met voorkeurnamen gekregen. On der Stevens en Spelbos staan ook bondscoach Dick Advocaat en Eric Gerets op die lijst. Vanavond vergadert het be stuur van PSV over de opvolging van Aad de Mos. De profiel schets en het lijstje met de vier namen dat de spelersgroep sa menstelde, zal dan ook onder werp van discussie zijn. „Maar de mening van de spelers is niet beslissend. Het kan best zijn dat we alsnog tot de conclusie ko men dat Guus 1 liddink de beste kandidaat is", aldus een zegs man van het bestuur. Hiddink is de meest opvallen de afwezige op het lijstje van de spelers. „Maar eigenlijk is dat ook weer niet gek; de meeste spelers hebben niet onder Hid dink gewerkt en het is alweer een tijdje geleden dat hij in Ne derland trainer was. Dat Huub Stevens en Ronald Spelbos erop staan heeft dan ook te maken met het feit dat verschillende jongens met die twee hebben gewerkt", aldus een speler. de tweede helft werd het duel be slist. Peter Kruit soleerde door de defensie van ARC en Aande wiel tikte simpel in. ARC kreeg nog wel wat kansen om althans een keer tegen te scoren, maar van der Niet reageerde een aan tal malen goed. Volgens Van Zwam was het maar goed voor Quick Boys dat ARC zaterdag de tegenstander was. „Als Quick Boys in deze vorm tegen Noordwijk speelt, kunnen ze het vergeten." Quick Boys: Van der Niet, Schaap (Mieras), I leeringa, Pluimgraff, Van der Plas, Van Dijk, Aandewiel (Harteveld), Floor van Duyn, Steenvoorden, Kruit, had best een finale kunnen zijn, er werd goed getennist, ik denk eigenlijk beter dan in de finale." Na de overwinning in drie sets kreeg Siemerink het in de kwart- en halve Finale relatief gemakkelijk. Ook de eindstrijd leek op een vlotte overwinning voor de Rijnsburger uit te draai en, maar hij verspeelde een 5-2 voorsprong in de eerste set. Toch trok hij de partij in het tweede en derde deel nog naar zich toe. „Het is belangrijk om vijf wedstrijden op rij te winnen. Het is goed voor je zelfvertrou- Sinds de breuk met Frits Don in augustus trekt Siemerink alleen de tennistoernooien af. „Als je wint, kan je natuurlijk zonder coach. Het gaat erom dat je* ie mand hebt in de tijd dat het minder gaat. Ik ben nog niet echt op zoek naar een nieuwe coach. Ik ben de afgelopen tijd te druk met de wedstrijden." Jan Siemerink heeft het Chal- lenger-toernooi van Aken ge wonnen. De Rijnsburger klopte eerst in de halve„eindstrijd de Roemeen Radulescu en klopte vervolgens de Duitser David Prinosil in de eindstrijd: 5-7, 7- 6, 6-4. Door dit resultaat komt Siemerink weer terug in de top 100 van de wereldranglijst. De Rijnsburger kende deze week een moeilijk start in Aken, waar 80.000 dollar aan prijzen geld te verdelen was. Op woens dag speelde hij tegen de Frans man Barthez, die net het toer nooi van Brest op zijn naam had geschreven. „Ik kon daar om pas op woensdag de eerste partij spelen, terwijl ik eigenlijk veel liever begin van de week had gespeeld." In de tweede ronde wachtte de Zweed Jonas Svensson, die ooit in de top 10 stond. „Dat KATWIJK TELEFOON 27331

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15