Russische vice-premier stapt op Buitenland Protest op hoog niveau Soldaat in Zuid-Libanon gedood door Hezbollah 'Topaas' bracht levens van miljoenen in gevaar Clan-strijd ondermijnt verkiezingen Tadzjikistan Open Dag Jacques Delors zou wel eens lachende derde kunnen worden - ja'i ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 Mitterrand wilde publikatie stoppen parus President Frangois Mitterrand van Frankrijk heeft gepro beerd het weekblad Paris-Match te weerhouden van de publika tie van foto's van zijn buitenechtelijke dochter. Van naaste me dewerkers van de president is vernomen dat Mitterrand drie we ken geleden te horen kreeg dat het blad de foto's wilde afdruk ken. Paris-Match legde de oproep van de president naast zich neer en publiceerde de foto's donderdag. Eerste Euromir-missie veilig afgerond parus De eerste Russisch-Europese ruimtevaartmissie Euromir is gisteren beëindigd met de terugkeer van de Duitse astronaut Ulf Merbold, zijn Russische collega Joeri Malentsjenko en Talgat Moessabaijev uit Kazachstan. Hun ruimteschip landde gister middag even na twaalf uur Nederlandse tijd in de buurt van het Russische ruimtevaartcentrum Bajkonoer. Merbold, in dienst van het Europese ruimtevaartorganisatie ESA, vestigde met zijn verblijf van een maand in de ruimte een nieuw record voor een Europees astronaut. In de Mir zijp drie Russen achtergebleven. V-raad beëindigt operatie in Somalië new york De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten een einde te maken aan de VN-operatie in Somalië. De raad riep op tot een ordelijk en veilig vertrek van de 15.000 blauwhelmen uit het land. Een gemakkelijke aftocht is allerminst zeker, omdat moge lijk diverse krijgsheren zullen proberen de VN-voorraden te plunderen. VN bespreken veiligheid vluchtelingen geneve Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Boutros Boutros-Ghali bespreekt begin volgende week in Geneve met hoge VN-functionarissen de veiligheid in Rwandese vluchtelin genkampen. Zestien hulporganisaties dreigden donderdag dat ze zich uit de kampen in Zaïre en andere buurlanden van Rwanda zullen terugtrekken als de veiligheid niet onmiddellijk verbetert. Rode Khmer waarschuwt buitenland phnom penh De Rode Khmer heeft de Verenigde Staten, Frank rijk en Australië gisteren gewaarschuwd dat ingezetenen van die landen gevaar lopen tijdens hun verblijf in Cambodja. De waar schuwing kwam luttele dagen nadat de Cambodjaanse regering vaststelde dat een Fransman, een Australiër en een Brit die in ju li waren ontvoerd, door de Rode Khmer waren vermoord. VerlieS autoconcern Nissan verdubbeld Tokyo» Het Japanse autoconcern Nissan heeft in de eerste helft van het op 1 april begonnen boekjaar een verlies voor belastin gen geleden van 57,9 miljard yen (1 miljard gulden). Dat is twee maal zoveel als het negatieve resultaat over de eerste helft van het boekjaar 1993/94. Het op een na grootste autoconcern van Japan kwam in 1992/93 voor het eerst sinds 1951 op verlies te staan. Koerdische partij boycot verkiezingen Istanbul» De Koerdische partij Hadep (Partij vancle Arbeid van het Volk) heeft besloten de tussentijdse verkiezingen te boycot ten die op 4 december in Turkije worden gehouden. Het groot ste aantal van de 22 vrijgekomen parlementszetels wordt geko zen in de Koerdische provincies. Nu de Hadep niet meedoet, zullen de stemmen van kiezers die niet tevreden zijn met het re geringsbeleid waarschijnlijk naar de fundamentalistische Wel vaartspartij gaan. Sjochin verontwaardigd dat Jeltsin Panskov tot minister van financiën benoemt De Russische vice-premier en minister van economische zaken Aleksandr Sjochin heeft gisteren zijn ontslag aan gekondigd. Hij neemt het niet dat president Jeltsin diens naaste medewerker Vladimir Panskov buiten hem om tot minister van financiën heeft benoemd. gekweten. Daarom steekt het hem dat hij nu niet is geraad pleegd over de benoeming van een nieuwe man op financiën. Panskov vervangt Andrej Va- vilov, die net als de toenmalige minister van financiën, Sergej moskou afp/krf/dpa Sjochin zei dat premier Tsjemo- myrdin hem ook de schuld heeft gegeven van de roebelcri sis omdat hij zich onvoldoende van zijn coördinerende taak had Doebinin, en de president van de centrale bank, Viktor Ge- rasjtsjenko, wegens de roebel- crisis het veld moest ruimen. Donderdag kreeg Viktor Kroe- nia, chef afdeling deviezencon- trole en -export, ook al zijn ont- slag. Vavilov kreeg na de crisis het heft in handen op financiën. Amper een maand later kreeg hij donderdag een stevige 'uit brander' voor zijn aandeel in de duikvlucht van de Russische munteenheid, zo meldde het persbureau Interfax. De econoom Panskov (50) was tweede man op de afdeling financiële en budgettaire zaken van Jeltsins kabinet. Hij is vice- minister van financiën geweest ten tijde van de oude Sovjetu nie. Hij heeft ook gewerkt voor de begrotingscommissie van het parlement. Panskovs benoeming is niet onomstreden. Volgens de krant Sevodna waren de chef van de geheime dienst, Sergej Stepast- sjin, en procureur-generaal Aleksej lljoestsjenko er tegen gekant. Panskov heeft vorig jaar vijf maanden vastgezeten op verdenking van corruptie. Hij kwam vrij bij gebrek aan bewijs. Sjochin tilt er ook zwaar aan dal Panskov zich zeer kritisch heeft uitgelaten over het bezui nigingsbeleid van de regering, ook al vindt hij dat beleid nodig voor de economische hervor mingen. Jegor Gajdar, die aan de wieg stond van die hervor mingen. prees daarentegen 's mans kwaliteiten als begro tingsexpert. Sjochin noemde gisteren zelf de secretaris van de invloedrijke Veiligheidsraad, Oleg Lobov, en ex-minister van buitenlandse handel Sergej Glasjev als zijn mogelijke opvolger op econo mische zaken. Belgische truckers willen maandag actie gaan voeren De Belgische vervoersbonden hebben hun leden opgeroepen maandagochtend massaal naar Brussel op te trekken om te pro testeren tegen het uitblijven van compensatie voor de invoering van het Eurovignet voor vracht wagens. De Federatie voor het Bel gisch Transport (Febetra) mikt op een opkomst van ruim twee duizend trucks. Volgens een woordvoerder zal het bij een dergelijke opkomst onvermijde lijk zijn dat er grote files in en rond de Belgische hoofstad ont staan. „Maar het is niet onze bedoeling wegen en kruispun ten opzettelijk te blokkeren." Het Belgische vrachtvervoer wordt door de invoering van het vignet met ingang van 1 januari geconfronteerd met een extra belasting variërend van een kleine 1400 gulden tot ruim 2700 gulden per jaar. De Febe tra wijst erop dat in Nederland, Duitsland en Denemarken al af spraken zijn gemaakt over com pensatie. Volgens een woordvoerster van het federale ministerie van verkeer, is de Belgische regering bereid met de transportsector over compensatie te praten. Maar dat kan pas als er over eenstemming is bereikt over een verdeling van de opbrengst van het Eurovignet tussen de verschillende gewesten. londen Demonstranten glipten gisteren langs de politie en klommen op het dak van het Britse Lager huis om te protesteren tegen de nieuwe strafwetten die gisteren van kracht werden, foto russel boyce reuter Israëlisch leger vergeldt aanval mas riep op af te rekenen met Palestijnen die met Israël colla boreren. Islamitische militanten hebben gedreigd de dood van Hani Abed te wreken. Abed is een leidende figuur in de radi cale Islamitische Jihad-bewe- ging. Hij kwam woensdag om het leven toen een bom ontplof- marjayoun/tel a Bij een guerrilla-aanval van de pro-lraanse Hezbollah op een patrouille van de door Israël ge steunde SIA-militie in Zuid-Li- banon is gisteren een soldaat gedood. Als vergelding voor de aanval voerden de SLA-militie en het Israëlische leger zware artillerie beschietingen uit op moslim dorpen in Zuid-Libanon. Liba nese bronnen maakten melding van zware schade aan gebou wen en "gewassen, maar geen persoonlijke slachtoffers. Tijdens de beschietingen kwamen vijf mortiergranaten terecht tussen stellingen van het Ierse UNIFIL-bataljon nabij het dorp Hariss. Volgens een VN- woordvocrder leden gebouwen en gewassen zware schade, maar raakte niemand gewond. Op een bijeenkomst van de Arbeidspartij in Tel Aviv zei de Israëlische premier Yitzhak Ra bin gisteren dat radicaal terro ristisch islamitisch fundamen talisme en armoede de grootste bedreigingen vormen voor het vredesproces tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. Ongeveer gelijktijdig heeft de radicale Palestijnse Hamas-be- weging in vlugschriften die gis teren in Gaza werden uitge deeld, nieuwe aanslagen tegen de Israëliërs aangekondigd. Ha- te in zijn a Aanklager eist 15 jaar tegen NAVO-spion: den haag diederik kramers dusseldorf Tegen de voormalige topspion Rainer Rupp, die door de Oost- duitse Stasi onder de codenaam 'Topaas' was geworven als in formant op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel, is gisteren vijftien jaar cel geëist. Aanklager Eckehard Schulz zei voor de rechtbank in Düs- seldorf dat Rupp met zijn spio nage de NAVO zodanig had ver zwakt dat dat in geval van oor log met het Warschaupact mil joenen mensen het leven zou hebben kunnen gekost. De Westduitser was werkzaam op de economische afdeling van de NAVO in Brussel, waar hij in 1977 begon met het kopiëren van documenten over militaire manoeuvres, planning, en inter ne evaluaties. Rupp (49) werd pas in juli 1993 gearresteerd, ruim drie jaar na de val van de DDR. In het proces tegen de voormalige Oostduitse spiona gechef Markus Wolf, waarin hij als getuige was opgeroepen, gaf hij toe dat hij gespioneerd had. Rupp pleegde een van de erg ste gevallen van verraad uit de periode na de Tweede Wereld oorlog, zei Schulz. De aanklager zei dat hij geen levenslang eiste, omdat het communistische blok in Oost-Europa inmiddels verdwenen is en dat als een ver zachtende omstandigheid geldt. Schulz eiste ook dat Rupp de 600.000 Mark agentenloon te rugbetaalt die hij van de Stasi ontving. Hij wees erop dat de NAVO voor een deel' mede schuldig is, omdat 'Topaas' der tien jaar lang ongestoord zijn gang kon gaan in Brussel. Behalve Rupp staan ook zijn vrouw Ann-Christine en de voormalige Stasi-agenten Klaus Roesier en Karl Rehbaum te recht. Roesier en Rehbaum na men destijds de geheimen van 'Topaas' in ontvangst, terwijl zijn van oorsprong Britse vrouw onder de codenaam 'Turkoois' op de veiligheidsafdeling van het NAVO-hoofdkantoor even eens documenten aan de DDR doorgaf. Tegen de drie eiste Schulz twee jaar voorwaardelijk. (voltijd) Woensdag 9 nove.mber 1994 aanvang 14.00 uur Morsestraat 1 2517 RZ Den Haag Facilitaire Dienstverlening (FD) Een zee van mogelijkheden De opleiding FD is een afwisselende, veelzijdige en praktijkgerichte opleiding met twee afstudeervarianten: Facilitair Management en Consumentenzaken. FD'ers voeren het management van vanzelfsprekende 'alledaagse' zaken als inkoop, schoonmaak, catering, beveiliging en onderhoud van gebouwen. Zij organiseren thuiszorg, geven voorlichting en vertalen wensen van consumenten in een goed aanbod. Bel voor een brochure FD 070-360 29 38 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - I2.x uur) De volgende open dagen zijn op: 22 februari en 19 april 1995 aanvang 14.00 uur Haagse Hogeschool. Net even meer aandacht. Imomali Rachmonov zit i moeilijk parket. De tische machthebber van Tadzji kistan zag zich onder druk van zijn beschermheren in Moskou gedwongen presidentsverkie zingen uit te schrijven, om een eind te maken aan de bloedige strijd met de oppositie van isla mitische en democratische par tijen. Maar de verkiezingen, morgen, dreigen zijn rivaal bin nen het communistische kamp aan de macht te brengen. Zowel de electorale strijd als de oorlog met de oppositie ver loopt langs regionale scheidslij nen. Rachmonov moet het meer dan ooit hebben van zijn streekgenoten uit Koeljab, een conservatief communistisch bolwerk in het zuiden. Zijn te genkandidaat, Abdoemalik Ab doelladzjanov, steunt op het noordelijk district Chodzjend, waar in de Sovjet-tijd alle Tad- zjiekse partijleiders vandaan kwamen. De oppositiepartijen zijn afkomstig uit Garm, Koer- gan-Tjoebe en het autonome Gomy-Badachsjan, gebieden die van oudsher van de macht waren uitgesloten. Zij weigeren aan de verkiezingen deel te ne- De clan-oorlog brak in 1992 uit toen de neo-communisten van Koeljab de islamitisch-demo- cratische oppositie het land uit jaagden. Daarbij vielen zeker 60.000 doden. Naar schatting een miljoen mensen werden van huis en haard verdreven. Rachmonov werd vervolgens tot parlementsvoorzitter en voorlo pig staatshoofd gekozen. De troepen van de oppositie vluchtten naar Afghanistan, vanwaar zij de strijd voortzet ten. Regelmatig voerden ze aan vallen uit op het regeringsleger en de grenstroepen van het GOS (Gemenebest van Onaf hankelijke Staten, een los ver band tussen Rusland en het merendeel van de voormalige Sovjet-republieken) die voorna melijk uit Russen bestaan. De laatste maanden slaagden zij er in enkele districten in Tadzjikis tan te veroveren. In Moskou krijgt men zo lang zamerhand genoeg van de voortdurende onrust aan de strategisch belangrijke zuid grens van de vroegere Sovjetu nie, en van Rachmonovs onver zoenlijke houding tegenover de oppositie. Zelfs de Russische grenswachten van de 201ste ge motoriseerde brigade riepen de leiding in Doesjanbe op over vrede te praten. „Wij zijn niet in oorlog met de oppositie", stelde hun commandant in een com muniqué. Pas na druk van Rusland en buurland Oezbekistan stemde Rachmonov ermee in presi dentsverkiezingen te houden en met de oppositie te praten. Drie gespreksrondes tussen de strij dende partijen, onder bemidde 100 km 1 oTasjkent OEZBEKISTAN Chodzjend KIRGIZI- STAN TADZJIKISTAN CHINA f ^Doesjanbe COR/v|- BADACHÉJAN o w 7 Koergan- Koeljab j T,oeKe j** 1 cho,°8 /ff" AFGHANISTAN OC«A«K.W ling van de Verenigde Naties, le- verden maar weinig resultaten op. Volgens oppositieleider ChodzjaAkbarToerandzjonzo- da kan er pas sprake zijn van vrije verkiezingen als alle gewa pende groepen de wapens heb ben neergelegd, de vluchtelin gen terug zijn en er een voorlo pige regering is ingesteld. Ondanks de protesten van de oppositiepartijen zet Rach monov zijn verkiezingen zonder hen door. De kiesstrijd gaat nu tussen de (ex-)communistische facties van twee regio's: het agrarische Koeljab van Rach monov, en de noordelijke in- dustriehaard Chodzjend, verte genwoordigd door oud-premier en zakenman Abdoemalik Ab- doelladzjanov. Abdoelladzjanov is een typische exponent van de industrieba ronnen van het noorden, die decennia lang de dienst uit maakten in Doesjanbe, de hoofdstad van Tadzjikistan. Hij was anderhalfjaar premier, tot dat Rachrncmov hem in 1993 aanklaagde wegens corruptie en de laan uitstuurde. Daarop ver dween hij als ambassadeur naar Moskou. De kandidaat van Chodzjend heeft een paar stevige troeven in handen. Hij is een van de rijkste mensen in het straatar me Tadzjikistan, met name dankzij zijn spijkerbroekenfa- briek, een joint venture met Is raël. Bovendien is hij aanvaard baar voor het autonome Gomy- Badachsjan, en geniet hij de steun van politieke en financië le kringen in Rusland en Oezbe kistan. Daar wil men iemand die trouw aan hen is en orde in eigen huis kan houden. „Mijn eerste prioriteit als president zal zijn om iedereen aan de onder handelingstafel te krijgen, zowel de oppositiepartijen als de com- kondigde hij al Rachmanovs Koeljab-clan brengt hier tegenin dat zijn kan didaat de enige is die het beetje stabiliteit dat Tadzjikistan nog kent, kan behouden. De parle mentsvoorzitter is een steile communist zonder veel charis ma, die zich altijd vertoont in een zwart pak met een rode stropdas. Als oud-voorzitter van een collectieve boerderij maakt hij zich sterk voor het behoud van de planeconomie. Abdoelladzjanov geldt als de ge doodverfde winnaar, maar uit eindelijk bepaalt Moskou de uitkomst. De toekomstige presi dent zal niet zonder Russische hulp en bemiddeling het con flict met de oppositie kunnen slechten. Shirin Akiner van het Londense Centraal-Azië Insti tuut verwacht dat de verkiezin gen niets zullen oplossen. „Iedereen is er op uit de belan gen van zijn eigen clan te be vorderen. Er kan pas een oplos sing komen wanneer de partijen merken dat de oorlog tot een patsstelling heeft geleid, en ze alleen verder kunnen door met elkaar te praten." Britse leger liet militairen LSD slikken Niet alleen de Beatles, maar ook Britse militairen experi menteerden in de jaren zestig met de hallucinaties opwek kende drug LSD. Het ministe rie van defensie in Londen zei gisteren dat de experimenten waren uitgevoerd omdat er re kening mee werd gehouden dat vijandelijke legers LSD zouden kunnen inzetten tegen Britse troepen. Om na te gaan of er bescher ming tegen een LSD-aanval mogelijk was, riep het leger een aantal vrijwilligers op, die de drug toegediend kregen tij dens oefeningen. Volgens het ministerie werden de halluci nerende militairen uitvoerig medisch en psychisch bege leid. Uiteindelijk concludeerde het ministerie dat LSD een on praktisch wapen was, omdat de drug duur was en onvoor spelbaar in de uitwerking. De regering maakte de expe rimenten bekend op aandrang van David Clark, defensiespe cialist van de oppositionele La- bourpartij. Indonesië wijst rapport Amnesty fel van de hand Indonesië heeft gisteren het rapport van Amnesty Interna tional fel van de hand gewezen en de mensenrechtenorganisa tie beschuldigd van 'kwaadwil ligheid'. In het rapport, dat donderdag verscheen, zegt Amnesty dat de regering dissidenten heeft op gepakt en politieke gevangenen martelt onder het mom dat de stad moet worden verschoond van criminelen voor de Azia- tisch-Pacifistische economische top die op 15 november begint in West Java. Volgens het rap port zouden de Indonesische autoriteiten geboeide vermeen de misdadigers koelbloedig hebben doodgeschoten, zoge naamd omdat ze probeerden te ontsnappen of uit zogenaamde zelfverdediging. Chirac moet quitte of dubbel spelen PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Drie maal is scheepsrecht, denkt Jacques Chirac vermoedelijk. De 61-jarige burgemeester van Parijs die zowel in 1981 als in 1988 vergeefs een gooi deed naar het hoogste ambt van Frank rijk, heeft zich gisteren aangediend als eerste serieuze kandi daat voor de presidentsverkiezingen van volgend voorjaar. Echt verrassend is dat niet. De ambities van Chirac, leider van de neo-Gaullistische RPR, zijn voor niemand in Frankrijk een geheim. Wel verrassend is de timing. Door zijn kandidatuur al zes maanden vóór de verkiezingen bekend te maken, kiest Chi rac voor een lange, vermoeiende campagne met het risico dat de Franse kiezers al lang voor ze naar de stembus gaan, op hem uitgekeken zijn. Maar veel keus heeft Chirac niet De man die begin vorig jaar na de enorme verkiezingsoverwinning van de conservatieve co alitie leek af te stevenen op het presidentschap, staat min of meer met de rug tegen de muur. Ondanks tal van pogingen slaagt hij er maar niet in om uit de schaduw te komen van pre mier Edouard Balladur, de andere gedoodverfde presidents kandidaat van rechts. Dat is weinig minder dan een persoonlijk drama voor de burge meester van Parijs. Hij was het immers die ervoor zorgde dat Balladur premier werd. Balladur mocht van zijn 'vriend sinds dertig jaar* op de winkel passen, zodat Chirac zich in alle rust op het presidentschap kon voorbereiden. Maar Chirac maakte twee grote misrekeningen. Ten eerste dacht hij dat Balladur geen ambities had voor het hoogste ambt. En ten tweede gokte hij erop dat de ster van Balladur snel zou verbleken, zodra hij als premier geconfronteerd zou wor den met de niet geringe problemen van Frankrijk. Problemen die immers tot impopulaire maatregelen dwingen. Tot verbijstering van Chirac heeft Balladur zich echter tot een concurrent van formaat ontwikkeld. AJ sinds meer dan een jaar doet Balladur het in alle opiniepeilingen stukken beter dan Chi rac. Volgens de diverse bureaus heeft Balladur een goede kans om het van een linkse kandidaat, waarschijnlijk Jacques Delors, te winnen, terwijl Chirac tegen dezelfde Delors ruim het onder spit zou moeten delven. Door rich nu al met veel bombarie als presidentskandidaat te presenteren, probeert Chirac rijn concurrent in het eigen kamp de pas af te snijden en gebruik te maken van het feit dat hij in tegensteling tot Balladur de handen vrij heeft. De premier heeft de afgelopen maanden tot vervelens toe verklaard dat hij zich voor januari volgend jaar uitsluitend met regeren bezig wenst te houden. Chirac heeft dus twee maanden die tijd om de pre mier op een beslissende achterstand te zetten. Of dat lukt, is zeer de vraag. Chirac heeft, zo lijkt het, binnen zijn eigen partij meer steun dan Balladur. Maar Balladur lijkt de overgrote meerderheid van de liberale coalitiepartner UDF achter rich te hebben. Balladur lijkt bovendien beter dan Chi rac in staat om kiezers links van het midden weg te halen. Dat zou met name tijdens de tweede, beslissende ronde wel eens de doorslag kunnen geven. Steeds meer prominenten in het recht se kamp zetten hun geld liever op premier Balladur dan op rijn vroegere politieke vriend Chirac. Chirac moet, kortom, wel quitte of dubbel spelen. De inzet is hoog. Chirac zet niet alleen rijn eigen carrière op het spel, maar ook het lot van de conservatieve meerderheid. Die lijkt er, on danks jarenlange discussies, opnieuw niet in te slagen om met een door iedereen geaccepteerde eenheidskandidaat op de proppen te komen. Jacques Delors zou wel eens de lachende derde kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5