Laatste Kennedy vecht voor lijfsbehoud Narigheid In de loop van het weekend bleek dat te kloppen. Uitgeperste sinaasappels, vita- mine-C-tabletjes, warmpjes bij 8e kachel. Ik had Arafat juist uit mijn gedachten geban nen want ik geloof in de kracht van positief denken, of hei bericht kwam dat Matsier de AKO-prijs niet kreeg maar een andere schrijver met evenveel punten. Hadden ze 'm dan niet samen kunnen krijgen, vroeg ik mij snipverkouden af. Wat met de Nobel prijs voor de vrede mogelijk is, moet met de AKO-prijs toch ook kunnen? Maar nee, dat bleek niet mogelijk. Ik vreet me op, maar als je zwaar verkouden bent neemt niemand je serieus. Men denkt: ach hij voelt zich niet lekker, hij ziet 't allemaal een beetje somber vandaag. 'O ja? En Arafat dan?' 'Kom, blijf jij nou maar bij de kachel, dan zal ik een si naasappel voor je persen'. Als wfe alles gehad hebben, komt het be richt dat er een spellingverandering gaat komen. Haastig grijp ik naar mijn vitaminc- C-tablétjes. Ik lees dat we insekt voortaan weer als insect moeten gaan schrijven maar vredestraktaat wordt vredestractaat. Offi cieel besloten door Luc van den Bossche, Hugo Weckx, onze minister Ritzen en onze staatssecretaris Aad Nuis. Vraagt u mij niet waar deze verandering goed voor is. Want ten eerste zou ik u lelijk kunnen aansteken, en ten tweede begrijp ik er niets van. Verder zie ik nog dat naapen voortaan na-apen zal zijn, maar zeeën blijft met een trema en tweeëntwintig ook. Mijn huisgenoten heb ben nu enige moeite om mij rustig in mijn stoel te houden. Hoe staat het met de Taalunieprijs? Ik vraag mij af of die aan één persoon ge geven moet worden ofwel gedeeld kan wor den. Bijvoorbeeld voor vier personen. Als dat mogelijk is, valt te vrezen dat de volgen de Taalunieprijs naar Van den Bossche, Weckx, Ritzen en Nuis gaat, wegens hun onsterfelijke verdienste het insekt weer tot een insect gemaakt te hebben. Maar als u het mij vraagt, dan is Matsier echt de enige die een prijs verdient. Mismoedig snotterend zoek ik naar het zondagskrantje van vorige week. Toch eens zien of de horoscoop inderdaad al die na righeid voorspeld heeft. Maar ik kan hem niet vinden. Zeker al met het oud-papier weggedaan. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 Er zijn van die weken dat alles mis gaat. Het dak lekt, je verliest je por temonnee, je krijgt een lekke band, het weer is beroerd en tenslotte word je snipverkouden. Soms heeft het dan in je horoscoop gestaan maar die lees ik nooit. Wat heb ik eraan om al die narigheid vooruit te weten? Ik heb in ieder geval zo'n week achter de rug. Ons dak is nog in orde, mijn portemonnee heb ik nog en mijn fiets is ook nog goed. Maar dat is dan ook zo ongeveer al les. Het begon al met Arafat. Toen Arafat de Nobelprijs voor de vrede kreeg, had ik het al kunnen weten: dit wordt een rampenweek. 't Is me bekend dat er in de hemel gejuicht wordt als er zich één zondaar bekeert, en ik juich op aarde zachte jes mee, maar ik geloof niet dat ze zo ie mand in de hemel dan ook meteen de No belprijs voor de vrede geven. Zalig zijn de vredestichters, heeft Jezus gezegd; maar als je voor die zaligheid al in aanmerking zou komen, dan wordt het vooruitzicht toch een tikkeltje minder aantrekkelijk als je daar het risico loopt ook Arafat tegen te komen. Al thans in 't donker. Was er in de hele wereld nou echt niemand anders te vinden voor de Nobelprijs voor de vrede dan een meester terrorist? Daar kwam nog bij dat ik toen op zater dag voor mijn werk naar Amsterdam moest. En dat er tussen Leiden en Schiphol die dag geen treinen gingen maar alleen vervangen de bussen, waar je twintig minuten in de re gen op moest wachten, en toen kon lang niet iedereen erin, maar de chauffeur zei dat het wél kon, en hij had waarachtig ge lijk, maar vraag niet hoe. En toen werden we op Schiphol eruit gelaten op een plekje vanwaar niemand het station kon vinden, en toen we het gevonden hadden, bleek de trein juist vertrokken, zodat er weer twintig minuten gewacht moest worden. Na bijna twee uur was ik zo laat in Amsterdam dat ik een taxi moest nemen. En toen dacht ik: ik geloof dat ik verkouden ga worden. Amerikaanse Senaat, die hij al 32 jaar bezet. "Tl dward Kennedy ziet er belabberd m uit. Tussen zijn forse wangzakken JLmmmA prijkt nog steeds de gulle, uitda gende Kennedy-lach en hij heeft nog steeds de vertrouwde beminnelijke blik. Maar zijn ooit stralend blauwe ogen zijn waterig en rood-omrand. Zijn gezicht is pafferig en vlek kerig en zijn neus is duidelijk door een chi rurg toegetakeld (ér gaan hardnekkige ge ruchten dat hij aan huidkanker lijdt). Door een ruggegraatbeschadiging, die hij in het begin van de jaren zestig aan een vlieg tuigongeluk overhield, is hij gedwongen vaak een corset te dragen dat hem een stijve rug en een waggelende gang geeft. Zijn kleine voetjes en stevige romp hebben de Ameri kaanse media verleid tot weinig flatteuze ver gelijkingen met Humpty-Dumpty, de beken-, de Figuur uit een kinderrijmpje die van een hek valt. Afgaand op zijn uiterlijke verschijning lijkt de 62-jarige Ted nauwelijks in staat dinsdag de Senaatsverkiezingen te winnen, waarmee de Kennedy-dynastie voor het eerst in ruim dertig jaar haar zetel in de Amerikaanse rege ring zou kunnen verliezen. Met een korte on derbreking van twee jaar heeft in de afgelo pen 48 jaar minstens één van de drie Kenne dy broers in het Congres gezeten. Tot voor kort was het nog ondenkbaar dat iemand de Democratische senator uit Massa chusetts zou kunnen verslaan. Tijdens de voorgaande zes verkiezingen ontbrak het zelfs vaak aan serieuze Republikeinse kandi daten die het aandurfden om tegen Ted in het strijdperk te treden. Nu wordt Ted echter het vuur aan de schenen gelegd door de poli tieke nieuwkomer Mitt Romney, een char mante, knap ogende Republikeinse zaken man en devoot lid van de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (de mormonen). In de opiniepeilingen hebben Kennedy en Romney lange tijd nek aan nek gelegen. Maar in twee felle TV-debatten heeft Teds politieke belager Romney hét vorige week afgelegd te gen de jarenlange politieke ervaring van de oude rot in het vak. Na de debatten behaalde Kennedy in de opiniepeilingen een voor sprong van 18 procent op Romney, maar veel kiezers weten nog niet op wie ze gaan stem- Smetteloos Romney heeft goede kaarten. Een derde van de Amerikaanse kiezers heeft de betoverende* machtsroes rond het mythische rijk van de Kennedy-dynastie, Amerika's eigen sprook jesachtige Camelot, niet meegemaakt. Deze jongere generaties brengen de Kennedy- naam eerder in verband met een reeks on verkwikkelijke schandalen. De 47-jarige Romney, toegewijd vader van vijf voorbeeldi ge kinderen, kan daarentegen bogen op een smetteloos blazoen. Als rechtgeaard mor moon rookt en drinkt hij niet. Hij gebruikt zelfs geen cafféïne-houdende dranken, zoals koffie en frisdranken. Maar Romneys persoonlijke rijkdom zou wel eens de genadeklap kunnen zijn voor Ted Kennedy, die een stuk krapper bij kas is. Romney is een bijzonder kapitaalkrachtige investeringsbankier. Hij heeft zich bovendien bereid getoond stevig te investeren in zijn ei gen verkiezingscampagne, die al vanaf juli op Edward Kennedy heeft voor zijn campagne zelfs de hulp ingeroepen van zijn machtigste partijgenoot, president Clinton. volle ti draait en miljoenen dollars heeft Verkiezingscampagnes zijn nooit Teds sterkste punt geweest. Bij Senaatsverkiezin gen heeft hij tot nog toe altijd zonder noe menswaardige inspanningen ruim tweederde van de stemmen behaald. Maar zijn enige echte grote campagne in 1980 tegen Jim my Carter voor de Democratische presi dentskandidatuur#— verliep ronduit rampza lig. En daarmee ging Teds allergrootste poli tieke ambitie het presidentschap in rook op. Schandalen Teds politieke carrière heeft altijd geleden onder schandalen uit zijn privéleven. Toen hij zich in 1962 voor het eerst verkiesbaar stelde, werd bekend dat de universiteit van Harvard hem wegens spieken tijdens een tentamen Spaans .had geschorst. Na de moord op John F. Kennedy in 1963 en op Bobby in 1968 geloofde iedereen dat Teddy als laatste van de Kennedy-broers voorbe stemd was voor het Witte Huis. In januari van het volgende jaar werd Ted gekozen tot de jongste oppositie leider in de geschiedenis van de Amerikaanse Senaat. Maar toen kwam Chappaquid- dick. Alleen Ted weet wat er zich op die onverkwikkelijke avond in juli 1969 precies heeft afgespeeld. Bekend is dat hij onderweg was met een knap jong meisje, ge naamd Mary Jo Kopechne, toen zijn Oldsmobile van een brug reed en in zee belandde. Kenne dy redde zichzelf en liet Mary Jo verdrinken. Een week later verscheen hij op de Amerikaanse televisie, leg de een flinterdunne verklaring af en bood aan zijn Senaatszetel op te geven als het publiek dat wil de. Maar het Amerikaanse volk koesterde de mystiek van de Kennedy's en zwolg in al het leed dat de Kennedy's ten dienste van het vaderland was overkomen. De familie was al genoeg gestraft en Ted mocht blijven, hoewel het toen al een publiek geheim was dat hij een onverbeterlijke alco holist en rokkenjager was. Ted Kennedy is altijd zelf zijn eigen grootste vijand geweest, maar hij had ook politieke vijan den, met name in het Witte Huis. Richard Nixon nam privé-detec- tives in dienst om na te gaan wat er werkelijk in Chappaquiddick gebeurde. Nixon was al tijd op zoek naar informatie om Ted in dis-, crediet te brengen, omdat hij (ten onrechte) veronderstelde dat de Democraten hem in de verkiezingen van 1972 als presidentiële te genkandidaat naar voren zouden schuiven. Toen Ted in 1970 voor de begrafenis van ge neraal De Gaulle naar Parijs afreisde, werd hij geschaduwd door privé-detectives van het Witte Huis die de opdracht hadden foto's te maken van Ted in gezelschap van zoveel mo gelijk verschillende vrouwen. De avond voor de begrafenis verschenen in de internationa le media foto's van Ted die tot in de vroege ochtenduren in een nachtclub met de doch tervan de Italiaanse ex-koning danste. Roddelpers In 1973 werd bekend dat Teds toenmalige vrouw Joan wegens alcoholverslaving in een kliniek was opgenomen. Toen het huwelijk in 1977 op de klippen liep, gaven de meeste Amerikanen in hun hart de schuld aan Ted. Ook in de jaren tachtig bleef Ted een dank- De twintig jaar jongere Victoria Reggie (links) wist Teddy te b uit de klauwen van de roddelpers. baar doelwit voor de roddelpers. Er versche nen verhalen over seks onder tafel met een kelnerin in een restaurant in Washington, dronken vechtpartijen in een café in New York en het snuiven van cocaïne. Dan was er de beruchte foto van de eerwaarde Senator die zich aan boord van een speedboat met ontbloot onderlijf over een wijdbeens en wijdarms liggende vrouw buigt. In 1980 mis lukte Teds gooi naar de presidentiële kandi datuur jammerlijk. Een typisch interview voor de Amerikaanse televisie begon als volgt: „Senator, u werd van Harvard ge schorst wegens spieken en liet een vrouw verdrinken in Chappaquiddick. Waarom denkt u dat u een goede president zou zijn?" In de lente van 1991 daalde Teds populari teit tot een absoluut dieptepunt. De bijna 60- jarige senator was op vakantie in het Kenne- dy-verblijf in Palm Beach. Hij had de hele dag gedronken en rond middernacht trom melde hij zoon Patrick en neef William Ken nedy Smith uit hun bed. Hij stond erop dat ze hem vergezelden op een nachtelijke tocht langs de cafés en bars van de stad. Ze pikten twee vrouwen op, die ze mee naar huis namen. De volgende dag beschuldigde een van de twee dames Teds neef ervan haar te hebben verkracht. William Kennedy werd uiteindelijk vrijge sproken, maar toen was er al een vloed aan onverkwikkelijke de tails in de openbaarheid geko men. Ted was zwaar gecompro mitteerd. Pluspunt Maar enkele maanden later vol trok zich een kentering. Tijdens een toespraak ging Ted tot grote verbazing van de aanwezigen te biecht en sprak zijn oprecht ge meende spijt uit over al zijn te kortkomingen: „Ik erken dat ik in mijn privéleven veel fouten heb gemaakt. Ik besef dat ik hiervoor de volle verantwoordelijkheid draag en dat ik mijn gebreken onder ogen moet zien." In het publiek zat een warm glimla chende vrouw, genaamd Victoria Reggie. Het was tot haar dat Ted zijn schuldbekentenis richtte, om haar ervan te overtuigen dat zijn wilde jaren voorbij waren. Bin nen het jaar trouwden ze. Victoria Reggie is inmiddels uit- Teds belangrijkste politieke pluspunt. Ze is twintig jaar jonger dan haar man, heeft twee jonge kinderen uit een vorig huwelijk en is leven dig, charmant en goed gebekt. Ze luistert de meest troosteloze verkiezingsbijeenkomsten op met hartelijke opmerkingen als: „Is dit niet groots?Fantastisch!" waarbij ze de in druk geeft dat ze ieder woord meent. Pijnlijke vragen over de Kennedy's doet ze met een kwinkslag af. Dankzij Reggie is Ted niet langer een bron van sappige verhalen in de roddelpers een welkome ontwikkeling voor de strategen van Teds verkiezingscampagne, die de aandacht proberen te vestigen op zijn politieke staat van dienst. Ted is altijd een bijzonder ijverig politicus geweest. Hij heeft zich ontwikkeld tot een van de meest daadkrachtige wetge vers in de geschiedenis van de Amerikaanse Senaat. In de afgelopen dertig jaar is hij actief betrokken geweest bij alle belangrijke zaken die de Amerikaanse samenleving hebben be ziggehouden: burgerrecht, Vietnam, immi gratie, abortus, werkgelegenheid, sociale zorg, onderwijs, milieu en bovenal de hervorming van de gezondheidszorg. Zijn be vlogen inzet voor het liberale gedachtengoed wordt door vriend en vijand gerespecteerd. De ironie van het lot wil dat Teds politieke carrière nog nooit zo is bedreigd als nu, nu hij eindelijk zijn privéleven op orde lijkt te hebben. De glans is eraf. Terwijl Teds 104-ja- rige moeder zich in het Kennedy-complex in Cape Cod stug aan het leven vastklampt, hebben jonge kiezers geen boodschap meer aan de Kennedy-dynastie en moet Ted alle zeilen bijzetten om te voorkomen dat er een voortijdig eind komt aan de Kennedy-hege- Nog steeds trekt Ted Kennedy overal waar hij komt veel publiek, dat zich verdringt om een glimp van hem op te vangen, hem de hand te schudden of zelfs een handtekening te bemachtigen. Maar dit betekent niet dat ze ook op hem zullen stemmen. Veel kiezers vinden 32 jaar in de Senaat meer dan genoeg. „Het is tijd voor verandering", roept ook Romney, die Kennedy het bloed onder de na gels vandaan heeft gehaald door hem te be stempelen als de 'dinosaurus' van de Demo craten. Kennedy reageerde bijzonder gepi keerd toen een journalist hem tijdens een persconferentie vroeg of hij de Jurassic Park- kandidaat was: „Ik word de Jurassic Park- Senator genoemd. Maar dat is een holle slo gan. Ik heb een goed verkiezingsprogramma. En daarop zullen de kiezers mij beoordelen en herkiezen." Bronnen: The Independent, Sunday Times Magazine, USA Today. Links Mary Jo Kopechne, de jonge blondine die verdronk toen Kennedy in juli 1969 met zijn auto van de brug naar Chappaquiddick in zee stortte (linksboven). Enkele dagen later bezocht Teddy, met een m chet om zijn bij de klap geblesseerde nek en in gezelschap van echtgenote Joan, het graf van de onfortuinlijke Mary Jo (midden). Het tragische incident weerhield Kennedy er niet van zijn reputatie van rok kenjager keer op keer te bevestigen (rechtsboven). archieffoto's anp ei Voor het eerst sinds lange tijd moet een Kennedy vechten voor zijn politieke lijfsbehoud. Ted, de jongste van de vier Kennedy-broers en de enige nog levende prins van Amerika's officieuze koninklijke familie, lijkt in verval. Dinsdag zal tijdens de verkiezingen in Massachusetts blijken of hij mag blijven zitten op de zetel in de.. Teddy's politieke carrière heeft altijd geleden onder schandalen uitzijn privéleven

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35