Sport De Nooijer loert op een plek in Oranje AZC laat een puntje liggen Voor Carlijn Buis begint nu het echte werk Hendrix gokt op het goede paard 'De gemeente melkt wielerclub Swift uit' Lucratief toernooi in Japan voor volleyballers Ivanisevic verongelijkt Bij Feyenoord is na het succes in Bremen het rekenen begonnen ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 Brandt Trainer Daaf Brandt van FC Lisse zon dag denkt dat zijn ploeg ooit een modale tweede klasser kan worden. Rolstoeltennis Rolstoeltennisster J Monique Kalkman voelt zich op en top top sporter. Siemerink in halve finales aken Jan Siemerink heeft gisteren de halve finales bereikt van het Challenger-toernooi in Aken. De Rijnsburger versloeg de als tweede geplaatste Tsjech David Rikl met tweemaal 6-2. De Ne derlander moet het in de halve eindstrijd opnemen tegen de Duitser Alex Radulescu. Hij schakelde in de derde ronde de Zweed Anders Jarryd uit. Conflict rond Jörg de Koek Jörg de Cock mag niet deelnemen aan de Open Itali aanse kampioenschappen door een conflict met Jacques Aarts, zijn trainer bij Cosmos/TTV. Het 15-jarige tafeltennistalent zou in de ogen van Aarts te weinig inzet tonen op trainingen. Bonds coach Peter Engel passeerde hem daarom voor de nationale ploeg. In Hongarije, waar Nederland op 11 november zijn laatste Van Hanegem niet naar Spurs Rotterdam Willem van Hanegem heeft een aanbieding van Tot tenham Hotspur resoluut afgeslagen. De trainer van het plotse ling zo succesvolle Feyenoord ontving deze week twee faxen van Alan Sugar, de steenrijke voorzitter van de Engelse club. Hij heeft de inhoud voor kennisgeving aangenomen en het Britse briefpapier overhandigd aan Jorien van den Herik, zijn huidige Venables ontspringt de dans londen De Britse dienst voor fraudezaken (SFO) ziet af van een vervolg-onderzoek naar de financiële praktijken van bonds coach Terry Venables. Volgens een woordvoerder bestaat er na bestudering van de boeken onvoldoende bewijs voor vermeende malversaties. Venables werd beschuldigd van fraude op grote schaal bij de overname in 1991 van de Engelse club Tottenham Hotspur. AC Milan behoudt bonus geneve AC Milan krijgt de 900.000 Zwitserse frank (ruim 1,2 miljoen gulden) bonus van de verloren verklaarde wedstrijd te gen Casino Salzburg in de Champions League. Dat heeft de UEFA gisteren beslist. AC Milan won op 28 september in het San Siro stadion met 3-0 van Salzburg, maar de UEFA legde de Itali aanse club een disciplinaire straf op omdat de Oostenrijkse kee per Otto Konrad was geraakt door een fles die door een toe schouwer werd gegooid. Bayern geeft Bergkamp op münchen» Bayern München lijkt de jacht op Dennis Bergkamp van Internazionale op te geven. Manager Uli Hoeness reageerde gisteren fel op berichten dat de Duitse kampioen opnieuw zou onderhandelen over de transfer van de Nederlandse internatio nal. „Dat is een leugen", aldus Hoeness. Ook de toekomstige Bayern-voorzitter Franz Beckenbauer heeft de komst van Berg kamp blijkbaar uit het hoofd gezet. „De zaak is afgeketst. Hij wil in Italië blijven en is bovendien niet te betalen voor ons", aldus 'der Kaiser' in zijn column in de krant Bild. Wielerclub Swift beschouwt zichzelf als melkkoe van de ge meente Leiden. De 75-jarige Leidse vereniging werd dit jaar onaangenaam getroffen door een aantal gemeentelijke aan slagen. Om de 8000 niet begrote guldens op te hoesten stelt het bestuur zijn leden een contribu tieverhoging van maximaal 15 gulden voor. Om die verhoging in 1995 te kunnen doorvoeren, moeten de leden het voorstel tijdens de bijzondere algemene ledenvergadering op 21 novem ber goedkeuren. „Ik vind dit een hele nare zaak", zegt secretaris Jan de Vries. „Zulke aanslagen hebben wij nooit eerder gehad. Toen ik de aanslag over 1994 in de bus kr eeg, heb ik een bezwaarschrift ingediend. Vervolgens ontving ik een nieuwe aanslag, die het jaar 1993 bleek te betreffen. We weten nu wat we in 1995 kun nen verwachten. Die contribu tieverhoging van 15 gulden voor ren- en toerleden en 5 gulden voor steunende leden is voor een club van 300 leden bij lange na niet voldoende, zelfs niet als mijn bezwaarschrift wordt inge willigd." Volgens De Vries heeft de on verwachte heffing te maken met de onroerend-goedbelasting (OGB) die op het clubhuis van Swift wordt geheven. „De ge meente staat in haar recht, want zij kan tot vijf jaar na dato nog belasting heffen. Maar de ge meente gaat daarbij uit van een waarde van ongeveer zeven ton. Ik ken niemand die er zo veel voor zou willen betalen, of de gemeente Leiden het die De voltallige WK-selectie van de volleyballers vertrekt op dinsdag 15 november voor een uiterst lucratief toernooi naar Japan. De vertrouwde manschappen van bondscoach Joop Alberda kunnen op de World Super Four een fikse geldprijs onder elkaar gaan verdelen. Daarmee wordt dit FIVB-evenement al op voor hand beter voor de portemon nees van de internationals dan het WK in Griekenland, waar een zilveren medaille werd be haald. Als Alberda al wat aanpassin gen in z'n selectie had willen maken, dan was dat gezien de mogelijke verdiensten niet erg sociaal geweest. Dat bijvoor beeld Rob Grabërt al openlijk voorhout* rob v De tennisloopbaan van Carlijn Buis is er een van grote spron gen voorwaarts. Met een plaats bij de nationale selectie tot en met 18 jaar heeft ze nu een seri euze stap gezet in de richting van een profcarrière. Het echte werk gaat beginnen voor het 17- jarige talent uit Voorhout. Zelf vindt ze de uitverkiezing voor de juniorenselectie van de bond een van de mooiste com plimenten die ze in de afgelo pen jaren kreeg. Het zijn niet de eerste de besten die zich toe gang verschaffen tot dit gezel schap. „Je bent geaccepteerd, de verkiezing is toch een beves tiging van je prestaties." Ze maakt haar debuut in de selectie. Haar plaatsgenote Jo- landa Mens (16) is ook opgeno men, maar kent het wereldje al. Mens was al eens lid in de se lectie tot en met veertien jaar. Buis en Mens - respectievelijk de nummers 51 en 56 van Ne derland - zijn trouwens sowieso al trainingsmaatjes, niet alleen bij de sessies van de KNLTB. De twee beloftes zitten bij privé- trainer Gert Jan Minnee. Volgens de Katwijkse trainer is een plaats in de selectie altijd belangrijk voor een aanstor mend talent. „Je staat in de pic ture en krijgt vaak wild cards via de bond voor toernooien waar je anders misschien niet bin nenkomt." Carlijn Buis denkt het voordeel vooral te putten uit de professionele omstandighe den bij de bondstrainingen. „Ik ga nu trainen met mensen die dezelfde instelling hebben." De geselecteerden worden getraind door bondscoaches en op toer nooien ook bijgestaan. Fred Hemmes leidt de jeugdgroep en Koudekerker Michael van den Berg is ook een van de trainers. Buis: „En soms komt Stanley Franker kijken." Voorportaal De nationale jeugdselectie tot en met 18 jaar (elf spelers) is het voorportaal van Jong Oranje. Daarin zitten de full-profs die veel naar het buitenland gaan op kosten van de bond. Het is onder anderen voor Richard Krajicek en Rijnsburger Jan Sie merink de springplank geweest naar een goede internationale Buis: „Zo ver denk ik nog niet, al ben ik op de goede weg. Ik wil dit jaar eerst mijn vwo-diploma halen, dat vind ik belangrijk. Daarna beslis ik over In de nationale jeugdselectie tot en met 18 zitten verder Son- ja Foks, Debby I laak, Nathalie 1 lemmes, Claudia Reimering, l.inda Sentis, Kjell Peters, Rae- mon Sluiter en Jody Strik. Al- phenaar Martin Verkerk kreeg maanden geleden ook een uit nodiging, maar besloot om voorlopig nog te blijven trainen bij Amstelpark en zijn privé- coach Frank Vahle. Hockeytalent geeft visitekaartje aftegen Engeland: 4-1 Ervaring tegenover de onbezonnenheid van de nieuwko mer. Snelheid versus handigheid op de vierkante meter. Remco van Wijk en Teun de Nooijer, ploeggenoten bij Bloemendaal en het Nederlands hockeyteam, staan de komende weken lijnrecht tegenover elkaar. De inzet is laag, de elf basisplaatsen zijn al verdeeld, maar dat maakt de strijd er niet minder scherp op. pauline blom gpd-verslaggever Gistermiddag vallers, tijdens het vierlanden- toernooi in Brussel (4-1 winst op Engeland), bij uitzondering samen in de basis. Rechterspits Van Wijk als vaste man, De Nooijer op links in de aanval in plaats van de geblesseerde Taco van den Honert. Roelant Olt- mans maakte eerder deze week aan alle onzekerheid een eind. De bondscoach zei hardop, met nog drieeënhalve week te gaan, hoe zijn ideale plaatje er tijdens de wereldkampioenschappen in Sydney uit ziet. Van Wijk past daarin, voor zijn 18-jarige team genoot is echter (nog) geen plaats. Hoe snel De Nooijer zich ook heeft ontwikkeld de afgelopen weken; van aanstormend talent tot èen speler waar Oltmans moeilijk meer omheen kan. „Met de basisopstelling valt al tijd te schuiven", nam de bondscoach gistermiddag alvast prijs te kopen. Daarom heb ik gevraagd om een herschatting, die hopelijk lager uitvalt. De economische waarde van ons clubgebouw heb ik op. nul ge zet, omdat wij immers geen be drijf zijn. Wel heb ik de casco- waarde van het gebouw doorge geven aan de gemeente. De rest is vrijwilligerswerk van onze le den geweest." De voorgestelde contributie verhoging vind De Vries fors. Toch denkt het Swift-bestuur dat het de leden van de nood zaak van de extra bijdrage kan overtuigen. De Vries heeft de eerste volmacht al binnen. „Ik vrees alleen dat we er met deze verhoging nog niet zijn. Hope lijk wordt de mondelinge toe stemming die jk heb om recla meborden te plaatsen langs het parcours schriftelijk bevestigd. Daaarvan kunnen wij dan onze bijdrage aan het vernieuwde parcours voldoen. Maar dan moeten we weer 70 gulden per bord aan precariorechten beta len. De club wordt op die ma nier volkomen uitgemolken. Zo gaat '.sportstad Leiden' ons nog de nek omdraaien." de op nieuw een goed optreden de jongste international. „We kunnen Van Wijk en De Nooijer allebei gebruiken. Wanneer het noodzakelijk of wenselijk is zal ik dat ook zeker niet nalaten. Remco is mijn man wanneer er veel ruimte is en hij van zijn snelheid gebruik kan maken. Spelen we tegen een verdedi gend ingestelde ploeg, kies ik eerder voor Teun. Die heeft in de kleine ruimte meerwaarde." Nahakken Waar De Nooijer gistermiddag een goede indruk achterliet, on der meer via een doelpunt (3-1 werd Van Wijk na amper een half uur door Oltmans naar de kant gehaald. Een gele kaart, uitgedeeld wegens 'nahakken', leverde de Bloemendaler een disciplinaire schorsing op. Die duurde tot vijf minuten voor tijd. „Dat soort zaken kunnen we niet hebben op een WK", verklaarde de bondscoach de maatregel. De verbanning was de enige smet op het verder voor Oranje soepel verlopende eerste duel van het vierlandentoernooi, de laatste serieuze krachtmeting voor het WK. Engeland mocht op het door huizen omzoomde veld in Brussel via een strafcor- ner het eerste doelpunt scoren. Maar de versnelling die Neder land vervolgens inzette, was voor de tegenstander veel te veel van het goede. Floris Jan Bovelander maakte uit een strafcorner zijn 199-ste doel punt in het Oranje-shirt, aan voerder Mare Delissen tipte een lange voorzet van Bovelander spectaculair in, De Nooijer rea geerde in de rebound alert na een korte corner en Stephan Veen ramde de bal - op een voorzet van De Nooijer - hard en hoog in de touwen. De expeditie, die Nederland klaar moet stomen voor het ver dedigen van de in 1990 verover de wereldtitel, verloopt naar wens. In de laatste negentien wedstrijden werd niet meer ver loren. Vandaag treft Oranje gastland België. Een repetitie met het oog op Sydney, waar de Belgen de eerste tegenstander van Nederland zijn. Morgen staat de wedstrijd tegen een an dere WK-ganger, Spanje, op het programma. Plafond „Bepaalde periodes zitten we al aan ons plafond", voelde Bove lander de afgelopen weken tij dens de intensieve voorberei ding op het vierjaarlijkse evene ment. „Of het te goed gaat?", haakte Bovelander in op het principe van de goede generale en de slechte uitvoering. „Nee, dat idee heb ik niet. Ik heb geen angst voor een slecht WK. We hebben in de oefenwedstrijden redelijk vaak achter gestaan. Toen hebben we gemerkt dat wanneer we gewoon ons eigen spel blijven spelen, de doelpun ten vanzelf wel komen." Met of zonder Teun de Nooij' er, die eerlijk toegeeft teleurge steld te zijn dat hij niet in de ba siself staat opgesteld. „Ach, ik ben pas achttien jaar. Maar ik verwacht niet het hele WK op de bank te zitten", heeft de Bloemendaler zijn kansen rede lijk in de gaten. „Want je eigen man voor lui zetten, blijft toch het leukste dat er is." parijs/quebec Michael Chang, Sergi Bruguera en Mare Rosset hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het tennistoernooi in het sportpaleis Bercy in Parijs. Chang rekende at met Goran Ivani sevic (3-6, 6-4, 7-6). De Kroaat kreeg het weer eens aan de stok met de umpire, zoals op de foto te zien is. Rosset versloeg Boris Becker: 7-6, 7-6; Bruguera was te sterk voor Petr Korda: 6-3, 7-6. In een slopen de partij van twee uur kreeg Andre Agassi zijn landgenoot Pete Sampras klein: 7-5, 7-6. In Quebec be reikte Brenda Schultz de laatste acht door een zege op Maureen Drake, 6-4, 3-6, 6-3. foto epa Gelijkspel bij Polar Bears ede dirk kloos twijfelt aan een voortzetting van zijn interlandloopbaan en ook de onderlinge verhoudingen tussen de in Italië spelende cracks zeker niet optimaal zijn, maakte weinig uit. „Als zo'n Grabert wil afhaken, dan lijkt het me niet zo verstandig om nog verder in hem te investe ren", liet 'dertiende' man Mike van de Goor al los. De trip naar Osaka en Tokyo zal pas echt een snoepreisje worden als Nederland in Japan als eerste eindigt en de hoofd prijs van 250.000 dollar op strijkt. Na aftrek van de noodza kelijke onkosten kan de rest ver deeld worden onder de twaalf spelers. De tweede plaats levert 120.000 dollar op, de derde 80.000 en de vierde 50.000. waterpolomedewerker De competitie-opening bracht AZC direct tegen over Polar Be- ars uit Ede. De Edenaren waren vorig seizoen verantwoordelijk voor de uitschakeling van AZC in de halve finale van de play offs. Nu was AZC in Ede wel de betere ploeg maar kwam toch niet verder dan een 7-7 gelijk spel. AZC dat John Jansen nog mis te vanwege een schorsing kwam flitsend uit de startblokken. Gijsbert van der Leden en Bob Brebde brachten de Alphenaren op 0-2. Tot tweemaal toe had den de AZC-voorwaartsen de 0- 3 binnen handbereik maar de kansen werden niet verzilverd. Polar Bears dat fysiek de meer dere was van AZC maakte goed gebruik van de nieuwe interpre tatie van de spelregels waarin een verdediger wel erg veel wordt toegestaan ten opzichte van een aanvaller. In de tweede periode bracht Hans Nieuwenburg Polar Bears voor het eerst op voorsprong (3- 2). Tot 4-4 aan het eind van de tweede periode hielden de ploe gen elkaar in evenwicht. In de derde periode kon AZC door twee man meer doelpunten van opnieuw Gijsbert van der Leden en Niels Zuidweg bijtellen en weer een marge van twee doel punten bewerkstelligen. Maar weer werden de kansen op een nog grotere marge niet benut. Polar Bears dat door de komst van de internationals Eelco Uri en Harrie van der Meer behoor lijk is versterkt, is geroutineerd genoeg om hier van te profite- i. Gijsbert v ren. Ondanks het feit dat doel man Wim Vermeulen nog een vier-meterworp wist te keren kwamen de Beren toch weer langszij (7-7). Met nog ruim vier minuten te spelen bleef AZC het betere van het spel houden maar kon dit niet meer in score tot uiting brengen. Edenaar John Scherenburg was het dui delijk niet eens met zijn derde persoonlijke fout en gooide de bal snoeihard richting arbiter Berrevoets. Deze kon dit niet waarderen en zal Scherrenburg zeker 'voordragen' voor een schorsing. Teammanager André de Jeu was niet helemaal geluk kig met de uitslag. „Wij waren de betere ploeg maar wij heb ben het tegen fysiek sterkere te genstanders altijd moeilijk, ze ker met de nieuwe interpretatie van de spelregels: Het was wel een zinderende opening." Pe- riodenstanden: 1-2, 4-4, 6-7 en 7-7. Doelpunten AZC: Gijsbert van der Leden 3, Niels Zuidweg 2, Bob Brebde 1 en Björn Boom 1. De Limburgse springruiter Enti le Hendrix heeft gisteravond tij dens Jumping Amsterdam de Dunhill Trophy 1994 gewon nen. Eerder wist hij deze com petitie in 1987 op zijn naam te schrijven. Het duurde alleen even alvorens Hendrix de be vestiging kreeg dat hij de eind zege had behaald. Niemand kon hem dat gelijk vertellen na afloop van de proef, waarin hij met de achtjarige schimmel Anadolu Elstar drie foutloze rondjes had afgelegd. De verwarring was groot, ze ker bij Hendrix die vooraf niet was gaan rekenen over moge lijkheden Eric van der Vleuten alsnog van de eerste plaats in het klassement te verdringen. Voor de finale koesterde Van der Vleuten (vorig jaar en in 1986 nog winnaar) een voor sprong van acht punten. De fa voriet faalde met Olympic Vink Baltazar echter reeds in het ba- sisparcours. Hendrix gokte ondertussen op het goede paard, Anadolu El- star. Volgens de ruiter uit Baarlo was de finaleproef op het lijf van de merrie geschreven: „El- star is heel productief zoals wij dat noemen. Zij heeft een ge weldige instelling. Het dier is niet alleen supervoorzichtig, maar gaat tevens van start met de wil te winnen. Ja, Elstar heeft het in zich ooit een Grote Prijs Jan Tops was in de tweede en beslissende barrage in de Rai de dagwinnaar. De ruiter uit Val- kenswaard gaf Sonora Ixl Silla vol gas. Allen Rob Ehrens zou met Jonggor's Stolen Thunder nog in zijn buurt komen. Hen drix nam tot slot geen overbodi ge risico's, al wist hij tijdens de wedstrijd nimmer of een nul ronde afdoende was de cup te grijpen. De 'overwintering' van Feyenoord in het Europa Cup Il-toernooi zal de Rot terdamse club miljoenen guldens aan extra inkomsten opleveren. Voorzitter Jorien van den Herik wenste gisteren geen exacte bedragen te noemen. „Maar", zei hij met een glimlach, „ie dereen kan een rekensom maken. Het effect van de overwinning in Bremen zal voor ons nog heel lang merkbaar zijn". Die rekensom is inderdaad zo ge maakt. Een volle Kuip in de kwartfinale tegen bijvoorbeeld Arsenal of Sampdo- ria levert bruto zo'n twee miljoen gul den op. Via de televisie en reclamebor den kan nog eens zo'n bedrag worden verdiend. Daarnaast incasseert Feye noord waarschijnlijk in de komende weken al vele tonnen aan extra recet tes. Morgen treden de Rotterdammers thuis aan tegen NAC, een duel waarop normaal gesproken zo'n 25.000 toe schouwers zouden zijn afgekomen. Maar, zo vermoedt de leiding van Feyenoord, dat worden er nu wellicht meer dan 35.000. Het elftal van Willem van Hanegem en Geert Meijer heeft op het juiste mo ment toegeslagen. Het heeft voor een sportief én commercieel succes ge zorgd. Van den Herik: „Het bereiken van de kwartfinales ten koste van een echte topclub is een geweldig succes. Bovendien hebben we in het Weser- stadion een unieke avond in de ge schiedenis van de club beleefd. Hier wordt nog wekenlang over gesproken." „Overwinteren was belangrijk voor Feyenoord omdat we pas in maart vol gend jaar weer in actie komen en al die tijd weten dal we nog Europees voetbal spelen. Het geeft een beetje extra glans aan een seizoen bij het bestuur, bij de spelers en bij de media. Want je merkt aan alles en iedereen dat het Feye noord wordt gegund."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21