Rosa: bloedstollende anti-opera vidre Concert in Lokhorstkerk: Mozart in een donzen bed Cultuur&Kunst Kwast en Mes staat nog als een huis Expositie Rem Koolhaas in New Yorks MoMA King Lear wekt niet genoeg medelijden op ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 19 'Rik Wouters in Nederland' Amsterdam» 'Rik Wouters in Nederland' is de titel van een ten toonstelling rond deze Vlaamse schilder en beeldhouwer (1882- 1914). De presentatie bestaat uit 65 tekeningen en aquarellen en een selectie tijdsdocumenten die de laatste twee levensjaren van deze kunstenaar belichten. De expositie loopt van 5 november t/m 4 december in het Vlaamse Cultureel Centrum. Nes 45 in Amsterdam. Fossielen in het Museon den haag In het Museon in Den Haag staat dit weekeinde de geologie centraal. Het motto is 'Geologie als hobby of beroep'. Universiteiten, rijksdiensten en amateurverenigingen verlenen medewerking. De tentoonstelling 'Contouren van een ver verle den' gaat eveneens open. Deze bestaat uit allerlei soorten fossie len alsmede weke delen van organismen. Van dergelijke voor beelden zijn maar zo'n vijftig vindplaatsen op de aarde bekend, aldus het Museon. Tango's in Amsterdam Amsterdam I Iet Folkloristisch Danstheater presenteert op 6 en 7 november zijn nieuwe produktie 'Uit de nieuwe wereld'. De voorstelling bestaat uit Zuidamerikaanse tango's en malambo's, de statige 17de-eeuwse stijldansen afkomstig uit Italië en Frank rijk, de Mississippi-cajuns en de bruisende Braziliaanse carna- valsdansen. De presentatie is in de Stadsschouwburg in Amster dam, Leidseplein 26. Veiling impressionistische schilderijen Amsterdam Sotheby's in Amsterdam veilt op 8 en 9 november ruim 700 romantische en impressionistische schilderijen. Hoog tepunten zijn een gezicht op het Stadhuis van Kampen door Cornelis Springer en een Winterlandschap door F.M. Kruseman. Kijkdagen: 6 en 7 november. Nieuw Kunstmagazine van de pers Amsterdam In Amsterdam is deze week Vernissage, een Neder lands-Vlaams kunstmagazine, gepresenteerd. Vernissage schrijft over beeldende kunst, architectuur, film, fotografie, poëzie, boe ken en geeft een overzicht van tentoonstellingen in galerieën en musea in Nederland en Vlaanderen. Het blad verschijnt elf maal per jaar. Vernissage gaat de confrontatie aan met misstanden in de kunstwereld. Piet Heinen in koffiehuis 'Fenix' leiden De abstracte kunstenaar Piet Heinen exposeert binnen kort zijn werk waarin de gespletenheid in het wezen van de mens het centrale thema is. De officiële opening van de ten toonstelling is morgenmiddag tussen 17.00 en 20.00 uur in Gale rie-Koffiehuis 'Fenix' aan de Botermarkt 26 in Leiden. Take That naar Nederland De Engelse popgroep Take That komt op donderdag 16 maart 1995 naar Nederland om een optreden in de Ahoy' te geven. Het concert begint om 19.30 uur. De voorverkoop begint 12 november op de gebruikelijke adressen. Greenaway en Andnessen eisen veelheel veel Rosa a Horse Drama is geen opera. Het kleurrijke, weerbarstige, weerzinwek kende, bloedstollende en buitengewoon prachtige produkt dat groeide uit de samenwerking tussen componist Louis An- driessen en regisseur/cine ast Peter Greenaway, dat woensdagavond in premiè re ging bij De Nederlandse Opera, heeft nog het meest weg van een drie- en meer dimensionale muziekfilm. paul janssen Greenaway is bij zijn debuut in het muziektheater niet afgewe ken van de kenmerkende beeld taal waarmee hij al sinds A Zed and Two Noughts (1986) het grote publiek aan zich weet te binden. Ook in Rosa maakt de man die zijn carrière ooit begon als kunstschilder gewoon plaat jes, barokke plaatjes vol verwij zingen die in de donkere, met geronnen bloed besmeurde houten wanden van een soort abattoir, kleuren als Rem- brandtbruine schilderijen. Obsessionele en virtuose pro jecties van teksten, cijfers en re peterende filmbeelden van rij dende cowboys die in oneindige herhaling op vier aan elkaar ge naaide lakens geprojecteerd worden, maken het beeld nog bonter. Ook benut de filmer Greenaway achtergrondprojec tie en voorgrondprojectie op een gaasdoek. Dit leidt tot prachtige superdimensionale beelden, waar Greenaway als een interactieve digitale super magiër mee tovert. Kapstok In deze setting speelt zich een verhaal af dat ongeveer op het volgende neer komt. Een man, een componist, doet het liever met zijn paard dan met zijn eega. De vrouw, Esmeralda, be smeurt haar naakte lichaam Herman Verbeeck (rechts) en Helmert Woudenberg (links) in 'kwast grimmige relatiekomedie. FOTO CAROL WINKEL recensie susanne lammers Kwast en Mes. Regie: Titus Tiel Groenes- tege. Met Herman Verbeeck en Helmert Woudenberg. Gezien: Leidse Schouw- Als we nou eens allemaal een hoedje hadden. Een hoedje waar we voelhorens onder kun nen dragen die de functie van dat vieze vuile ondernavelse ge bied overnamen. Zou dat niet veel mooier en schoner zijn? Ik kan me voorstellen dat je dit oppert als je Dannie bent en je lot verbonden hebt met Adrie. Allebei zijn ze kapper. De e'en, Dannie, is bevangen door een plotselinge kaalheid, de ander wordt gedaagd wegens pedofi lie. Terwijl ze in de lege kappers zaak aan die dagvaarding en vooral de aan gevolgen daarvan proberen te wennen, reageren ze zich af op elkaar. Zoals dat past voor een stel dat al eeuwen bij elkaar is, weten ze feilloos el- kaars zwakke plekken te vinden en fileren ze vilein hun maatje, het enige dat ze hebben. Deze omstandigheden zijn wat gedurfd voor een stuk uit de ja ren zestig, en kan ook nu nog wel rekenen op een opgetrok ken wenkbrauw, maar 'Kwast en mes' is ook en vooral een ge wone tragi-komedie over een uitgebluste relatie. En in die hoedanigheid staat 'Kwast en mes' van Charles Dyer nog steeds als een huis. Dannie kampt met overdreven kloeken-gedrag en haaruitval, maar dat is niets vergeleken met Adrie. Hij had graag een groot en meeslepend acteur wil len zijn en een doodgewone hetero bovendien. In plaats daarvan is hij een mislukte kap per en een homoseksuele pedo fiel. Die nog geregeld door de politie in zijn kladden gepakt wordt ook. Zijn situatie is aan zienlijk hachelijker, hij heeft die puinhoop ook zelf gemaakt. Dat is op zijn minst een verzachten de omstandigheid voor zijn stuitend zelfzuchtige gedrag. De ontwikkeling van het drama is voorspelbaar: de grote bek wordt een fluistering: de zwak ste blijkt het stevigst in zijn schoenen te staan. Het is echter ook volstrekt geloofwaardig. Marie Angel en Lyndon Terracini in 'Rosa, a horse drama': zangers geven letterlijk en figuurlijk bloot. met zwarte inkt, hinnikt als een paard en weet de aandacht van de componist te trekken. Na de daad, begeleid door een uiterst simpel motiefje, slaat de man aan het componeren. Hij heeft veel succes met zijn twee derangs muziek bij derderangs westerns. De man wordt ver moord. Men vermoedt een complot. De Investigatrix vindt tenminste uit dat de componist een hoed droeg, een bril ophad, een sigaar rookte en zo meer. Het verhaal is vooral een kap stok om de kenmerkende the ma's van Greenaway te laten passeren. Herhaling, cijfers, ri tuelen, de kwetsbaarheid van het naakte lichaam en de dood. Soms zijn de beelden keihard en zelfs shokkerend, zoals de blasfemische scène waarin de dode componist gekruisigd en wel op zijn opgezette paard wordt gehesen, soms zijn ze on gekend teder en ontroerend, zoals het moment dat Esmeral da in diezelfde scène zittend in de lege buik van het paard lief devol haar dode man streelt. Het koor, de figuranten en de solisten - Marie Angel (Esmeral da), Lyndon Terracini (Rosa) en Miranda van Kralingen (The In vestigatrix) voorop - geven zich soms letterlijk en figuurlijk bloot. Wat dat betreft eist Greenaway veel, heel veel. Ook Andriessen heeft het de musici en zangers niet eenvou dig gemaakt. Zanglijnen vol las tige intervallen, hijgen, schreeu wen, hinniken, alle variaties daartussen en een enkel tref fend 'liedje' passeren de revue, Spel, regie en décor staan op hetzelfde hoge niveau. De voor de voorstelling kaalgeschoren Herman Verbeeck maakt als Dannie een geweldige indruk. Hij is het vleesgeworden pathe tische typje, doodsbang voor de ouderdom. Een miezerig, slo vend mannetje dat zo graag er gens bij zou willen horen en overal afgewezen wordt. Zijn le ven lijkt totaal in dienst te staan van Adrie, de enige die hem echt nodig heeft, maar die dat dan weer niet kan uiten. Hel mert Woudenberg is op zijn best wanneer de de theatrale Adrie met zijn fantasieleven en zijn blonde krullenpruik lang zaam leegloopt en er slechts een klein bang mensje over blijft. 'Kwast en mes' is naast een heel mooie voorstelling ook een heel bevredigende. De opgeblazen, schijnheilige schuinsmarcheer der die zo schattig kopjes cho cola krijgt aangereikt wordt door de liefdevolle chocolama ker ondertussen wel kleinge- maakt. En dat geeft hèm dan weer zoiets sympathieks. Charlie Chaplin in vogelvlucht den bosch anp Honderd foto's en evenzoveel documenten. Daarmee brengt het Noordbrabants Museum in Den Bosch in vogelvlucht de bijzondere carrière van Charlie Chaplin in beeld. De expositie wordt op 18 november geopend door zijn dochter, Geraldine Chaplin. Het overzicht is samengesteld door David Robinson, Chaplin- kenner bij uitstek en schrijver van diens biografie, en Pam Paumier. Zij behartigt vanuit Parijs de belangen van de fami lie. De tentoonstelling is eerder te zien geweest in Frankrijk en Ita lië. De levensloop van de film kunstenaar (1889-1977) wordt gevolgd door middel van uniek fotomateriaal, kranteknipsels, bladmuziek, souveniers, con tracten, filmaankondigingen en affiches. Zo wordt aandacht be steed aan de beginperiode in Engeland - waar Chaplin werk zaam was in het vaudeville-the ater - de beginfase in de Vere- Geraldine Chaplin opent tentoon stelling over haar vader. ARCHIEFFOTO ANP nigde Staten, de stomme film, de overgang naar de geluids films en de films in de jaren vijf tig en zestig. Aanleiding tot de tentoonstel ling vormt de Nederlandse pre mière van Chaplin's legendari sche film The Gold Rush met muzikale begeleiding van het Brabants Orkest op 18 novem ber in het Theater aan de Para de in Den Bosch. De expositie is te zien tot en met 8 januari. 'Ritman-bibliotheek beschermd' den haag anp De Raad voor het Cultuurbeheer wil dat de Bibliotheca Philosophir ca Hermetica, bekend als de boekencollectie van zakenman en ver zamelaar Joost Ritman, op de officiële lijst van beschermd cultuur bezit wordt gezet. De raad Heeft dat aan staatssecretaris Nuis van cultuur geadviseerd. De bibliotheek, die uniek in de wereld is, be staat uit zestienduizend boeken, vijfhonderd handschriften en vier honderd 15e eeuwse drukken (incunabelen). De waarde ervan wordt op 150 miljoen gulden geraamd. De Raad voor Cultuurbe heer wil dat de verzameling als eenheid behouden wordt. De bi bliotheek is onvervangbaar en onmisbaar voor het Nederlandse cultuurbezit, aldus de raad-in zijn definitieve advies. Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met liist Glazen meubelen Tafels volgens model Motiefstralen Alles uit eigen atelier schreef de auteur Douglas Coupland Koolhaas onlangs als een post-nationalistisch archi tect. ,,Een echte Europese bur ger, 50, lang, mager, streng, rij dend in een Maserati, met een kantoor in Rotterdam, een gezin in Londen en projecten in Frankrijk, Engeland, Italië en Duitsland." Koolhaas beperkt zich overigens niet tot Europa, maar heeft in de afgelopen ja ren over de hele wereld gewerkt. In de jaren zeventig en begin jaren tachtig kreeg Koolhaas vooral faam als architectuur theoreticus. In 1978 verscheen van zijn hand Delirious New York, enerzijds een studie van de moderne wereldstad en an derzijds een beschouwing van Manhatten als 'congestie-cul tuur'. Van het boek verschijnt tijdens de tentoonstelling een herdruk. Toen ontwerpen van Kool haas in Nederland voor het eerst werden gebouwd, zoals het Danstheater aan het Haagse Spui en het IJ-plein in Amster dam leverde hem dat forse kri tiek op. Op het ogenblik maakt Koolhaas vooral furore met zijn Congexpo, een grootschalig tentoonstellings- en congres centrum in Lille. De tentoonstelling duurt tot 15 januari. Daarna reist zij naar Montreal (21 februari-21 april) en Columbus, Ohio (mei-au- gustus). Architect Rem Koolhaas kan er zich op beroemen de eerste Ne derlandse bouwmeester te zijn aan wie een tentoonstelling in het Museum of Modern Art (MoMA) in New York is gewijd. De expositie heeft als titel 'Thresholds/O.M.A. at MoMA: Rem Koolhaas and the place of public architecture' en werd de ze week in aanwezigheid van de architect geopend. O.M.A. staat voor Office for Metropolitan Architecture, het bureau van Koolhaas in Rotter dam. Zijn faam is inmiddels we reldwijd en hij wordt als de be langrijkste Nederlandse archi tect van dit moment be schouwd. In de New York Times om- GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon: 071 -21 80 55 terwijl de vocalisten de ene si garet na de andere dienen op te steken. Toch maakt deze tweede sa menwerking tussen Andriessen en Greenaway na de tv-produk- tie M is for Man, Music and Mo zart (1991) niet de overdonde rende indruk die de produktie in potentie in zich heeft. Wat begint met een typische repete rende Andriessen-mengklank wordt gevolgd door een pot pourri van banale en geniale blues-, country-, rock- en pop imitaties en (quasi-)citaten. Na ruim een uur zijn alle plaatjes, muzieken en visuele trucks uit gespeeld en drijft de opera enigszins braaf naar een slot. Na het lauwe applaus, terwijl het publiek het theater reeds verlaat, duikt opeens The Index FOTO PR/DEEN VAN MEER Singer (Phyllis Blanford) op, die in een virtuoZe en ruim een kwartier durende rap van a tot z woorden uit de opera laat pas seren: 'opera-hous - home of opportunity utilised by the composer to make money.' Als Rosa een opera is, dan is het een anti-opera. Rosa a horse drama, een opera van Louis Andriessen en Peter Greenaway door het As- ko Ensemble Schönberg En semble en leden van het koor van de Nederlandse Opera o.I.v. Reinbert de Leeuw in het Muziektheater op 2/11. Solis ten: Lyndon Terracini, Marie Angel, Miranda van kralingen, Rogeer Smeets, Christopher Gillet en Phyllis Blanford. Her haling 5, 8, 11, 14, 17, 20, 22, 25 en 28/11. Solovoorstelling Fred Delfgaauw Lear de wil om te sterven in waardigheid en van de nar het weerwoord. Het stuk wordt al snel een conversatie tussen twee personages, die ondanks het mooie poppenspel statisch overkomt. Nar en koning krij gen in dit stuk geen verleden, dat ontlenen ze aan het werk van Shakespeare. Zo raak ie maar moeilijk bij hen betrok ken; het is bekend dat ze er treurig aan toe waren in King Lear, maar hier wordt de sym pathie niet opnieuw opge bouwd. Een erg sterke tekst zou het gebrek aan medeleven kun nen ondervangen, maar de woorden zijn niet het sterkste deel van Vorst aan de grond: te genover mooie gedachten staan te veel flauwiteiten en krakke mikkige zinnetjes. Het gesprek kabbelt voort, maar van nar en koning kom je nauwelijks meer te weten. Humor relativeert het sentiment vaak goed, maar ook dat mislukt wel eens: de psychi- ateract bijvoorbeeld is zwak. Het zijn de beelden die de voor stelling wel steeds leven inbla zen: het treurige hoofd van Lear met de downsmond, het spel in de deksel van de hutkoffer. Geef Delfgaauw een pop, en hij maakt er een mens van. Fred Delfgaauw en Johan Boonen. ;gie: Herman Verschelden. Gezien op 4 wember in het LAKtheater in Leiaen, vanavond herhaling. Ben je niet beter af als je dood bent? Een oude man filosofeert met slapstickachtige humor over zijn illusieloze bestaan naast een kale boom die nog net een paar blaadjes heeft. Dat doet sterk denken aan het werk van Samuel Beckett. En als je even later gierende winden hoort fluiten terwijl een sombe re koning zich verplaatst op de rug van een nar, dan is dat een echo van Shakespeares King Lear. Beckett en vooral Lear lever den de inspiratie voor Vorst aan de grond, een solovoorstelling van Fred Delfgaauw. Hij maakte eerder met Studio Peer mooie kindervoorstellingen waarin hij poppen sterke rollen liet spelen. Als acteur is hij de nar in het grootste deel van het stuk, voor de koning heeft hij aan een rub beren masker en een vorstelijk gewaad genoeg. Vooral zijn handen brengen de oude vorst prachtig tot leven. Vorst aan de grond leende van ,,Het wordt steeds moeilijker om te verdedigen dat je iets moois volledig in stand moet houden, als het publiek nauwe lijks belangstelling toont", heeft de Leidse wethouder van finan ciën Walenkamp zich onlangs laten ontvallen. Daarmee be doelde hij, dat hij van plan is om eens lekker te gaan snijden in het budget van Stedelijk Mu seum de Lakenhal. Met als ar gument, dat er dit jaar tot nog toe wat minder bezoekers op het museum zijn afgekomen dan in voorgaande jaren. Moge lijk noopt de door Walenkamp voorgenomen bezuiniging het museum zijn deuren een dag extra te sluiten. Een museum dat wat minder vaak open is, daar lig ik niet wakker van. Waar ik wel boos om word, is het gelegenheidsar gument dat Walenkamp han teert om zijn zin te krijgen. Als ik de wethouder goed begrijp, hoef je 'iets moois' alleen te be schermen als er veel publiek op afkomt, want veel publiek duidt op'belangstelling'. Graag wijs ik de heer Walen kamp erop, dat een hoog be zoekcijfer in een museum niets zegt over de kwaliteit van de belangstelling. Er bestaat een omgekeerd evenredige correla tie tussen interesse en bezoe kersaantallen. Hoe meer be zoek, des te oppervlakkiger de belangstelling. Dat er dit jaar minder bezoekers in het muse um zijn geweest, wijst dus hooguit op een toename van de belangstelling. 'Het publiek' dat Walenkamp i het r fei te niets anders dan 'Het Gr< Publiek', de volksmassa die, in derdaad, per definitie geen en kele belangstelling heeft voor musea. Zelf vraag ik me al jaren af wat er zo wenselijk is aan al die horden over de vloer in de musea. Je gooit je parels toch ook niet voor de zwijnen? Er is niks tegen een openbaar museum dat slechts door een elite wordt bezocht en begre pen. Je mag het tegenwoordig niet hardop meer zeggen, maar elites zijn noodzakelijk om een beschaafde samenleving op de been te houden. Dat weet ook wethouder Walenkamp donders goed. Musea zijn het voedsel van de elite, en wil je die elite voeden, zul je de ruif moeten blijven vullen. Bezuinigen op cultuur betekent bezuinigen op het geestelijke klimaat. Van een verarmd geestelijk klimaat on dervindt op den duur alles en iedereen schadelijke gevolgen, zelfs die vermaledijde economie van Walenkamp. De wethouder heeft opdracht 18 miljoen gulden vrij te maken en is daarom dadelijk aan het schrapen geslagen, alsof de dui vel hem op de hielen zit. Gelijk de heroïnejunk, die het niet uit maakt waar hij z'n centen van daan haalt, heeft hij bet voor zien op het schamele spaarpotje van zijn armlastige buurman, de heer Guituur. Dat is nog tot daaraantoe, maar wat de kwes tie zo onverkwikkelijk maakt is, dat de boef, voordat hij er met de buit vandoor gaat, nog snel even een zedenpreek afsteekt tegen de bestolene: het is im mers de schbld van Cultuur zelf, had-ie maar meer publiek moe ten trekken. Waarom overweegt zo'n wet houder nou nooit om eens om op zichzelf te bezuinigen? Wat zou dat de gemeenschap een hoop populistische kletspraatjes besparen. ONNOSCHILSTRA dino voor blazers van Beethoven. Een beetje braafjes. Aan de blazers van 'Windkracht 10' en hun leidster Ali Groen kan het nauwelijks gelegen hebben. 'Windkracht 10' slaat zowel op de inten siteit van hun spel als op de ademkracht die het kost om de ruimte met zoveel geluid te vullen. Jn het Octet van Krommer werden prachtige staal tjes geleverd van zuiver en ritmisch musiceren en van lyrisch hobo- en klarinetspel. De Missa in Bes van Schubert tenslotte was een opwekkend slot van de avond. De intensiteit waarmee Henk Briër dirigeerde kaatste terug vanuit het koor. Uit het geheel van orkest- en koorklank steeg af en toe de zang van de solisten op, waarbij Els van Onselen en Henk Post de markantere solo's zongen en Hennie Koek en Jan Koster de wat mildere. De begeleiding door Ma- drigalesco was als een donzen bed waarin je veilig n behaaglijk kon laten terugvallen. Henk Briër en Blazersensemble 'Windkracht 10' o.l.v. Ali Groen. Muziek van Mozart, Beethoven, Krommer en Schubert. Gehoord op 4/11 in de Lokhorstkerk in Leiden. Waarom zouden Mozarts symfonieën eigenlijk niet vaker kunnen worden uitgevoerd in goed klinkende kerkjes zoals de Lokhorstkerk? Natuur lijk wèl met de intieme bezetting van een kamer orkest zoals Madrigalesco, dat het concert begon met een tintelende symfonie in Bes van Mozart. Alles bleef licht verteerbaar en hoefde nooit zwaar aangezet te worden zoals soms bij de grote, wat logge symfonieorkesten. Het werd een aansteke lijke uitvoering met veel allure. Minder uitstraling had het hierop volgende Ron-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19