Grote Polder eindelijk ontsloten Potvis prachtige oude man Randstad Evenementen met extra dimensie 'We zullen het verkeer nog missen 4 ZATERDAG 5 NOVEMBER 199497515 Aansluiting Rijksweg 11 op A4 donderdag open Vervolg van voorpagina Sommige bedrijven hebben er 25 jaar op gewacht. Bier brouwer Heineken kreeg bij het besluit om naar Zoeter- woude te komen de belofte dat het bedrijfsterrein in de Grote Polder snel een goede verbinding met de A4 zou krijgen. De brouwerij draait inmiddels bijna twintig jaar. Maar donderdagmiddag om 10 november om twee uur is het dan echt zover. Dan gaat het eerste kleine stukje van de toekomstige Rijksweg 11 die straks Alphen en Lei den verbindt open. De aanleg daarvan, langs het spoor, vergt overigens nog wel enige jaren. langrijk deel komt dat door alle bezwaarprocedures. „Verschil lende mensen waren bang dat door de aanleg van dit deel van de weg en de bijbehorende via ducten het vervolg van de ver breding van de A4, door Leider dorp, ook zou worden vastge legd. Dat is tot voor de Raad van State gespeeld, maar ook daar is bevestigd dat de verbreding van de weg los staat van dit pro ject." Woordvoerster I. Henneken van 3M Zoeterwoude weet over de lange duur van het project te melden dat toen het Ameri kaanse bedrijf in 1969 de nog lege Grote Polder betrad er al sprake was van de aanleg van de weg. Inmiddels is 3M aan het reorganiseren, waardoor de dis- tributie-activeiten van het be drijf uiteindelijk naar onder an dere Breda worden verplaatst. Bij Heineken is het aantal vrachtauto's dat af en aanrijdt de laatste tijd juist fors gegroeid. Woordvoerder K. Woltjes: „We hebben voor verschillende afne mers nu een systeem van 24 uurs-bevoorrading. Bijna alle vrachauto's rijden richting A4 en niet via de Rijndijk. Onze chauffeurs zullen overigens ook om andere redenen blij zijn met de nieuwe opritten, want de ou de zijn nogal krap." Het lijkt er bijna op dat ieder een blij is met de nieuwe situa tie. Maar bewoners van Zoeter- woude-Dorp hebben inmiddels al laten blijken bezorgd te zijn. Zij vrezen dat straks meer door gaand verkeer naar Katwijk voor de Europaweg zal kiezen, waar door die weg nog meer uren per dag vol met auto's zal staan. Wethouder Ringersma deelt die zorg wel enigszins. „Dat verkeer zal toch moeten worden afge voerd. Daarom hebben wij Lei- LEIDEN RUDOLF KLEUN Maar voorlopig is de ontsluiting van de Grote Polder reden voor Leiden en Zoeterwoude om al vast een klein feestje te bou wen en niet alleen de nieuwe afsla gen plechtig te openen, maar de oude ook nog officieel te slui ten. Want daarmee moet een einde aan veel verkeersoverlast en -oponthoud komen. Vracht auto's die van en naar de'indus- trieterreinen Roomburg en Gro te Polder met bijvoorbeeld de vestiging van Heineken rijden, komen dan niet meer op de Hoge Rijndijk. Het moet dan ook een stuk rustiger worden op het stuk Hoge Rijndijk tussen de gemeentegrens van Zoeiierwou- de en de Burgemeester Smeetsweg. Naar verluidt is het dan ook de Zoeterwoudse wethouder Ton Ringersma geweest die met het idee kwam om niet alleen de opening van de nieuwe we gen te vieren, maar ook iets aan de sluiting te doen. Beide bijeenkomsten donder dag zijn overigens vooral aange legenheden waar bobo's van de beide gemeenten, van de Kamer van Koophandel en Rijkswater staat opdraven. Een (feestje voor bewoners komt er trouwens wel, volgend jaar maart, zo ver zekert Ringersma desgevraagd. „Dan is de herinrichting van de Hoge Rijndijk gereed, waar zij ook over hebben mogen mee praten." Bezwaren Dat het heel erg lang heeft ge duurd voor de nieuwe weg opengaat, erkent ook ir. F. Lous van Rijkswaterstaat, projectlei der voor de verbreding van de A4 tussen het Prins Clausplein en Zoeterwoude. Voor een be- Het linker-overzicht geeft de oude situatie rond de aansluiting van de Hoge Rijndijk op de A4 weer. Rijksweg 11 is gestippeld weerge geven. Op de rechtertekening de nieuwe situatie, met de wegen die donderdag in gebruik worden ge nomen. Vanaf die dag is het niet meer mogelijk vanaf de Hoge Rijndijk rechtstreeks de A4 op te rijden. De aansluiting verloopt dan aan de oostkant via de Burge meester Smeetsweg en het Indu strieterrein Grote Polder en aan de westkant via de Willem van der Madeweg en een nieuw spoorvia duct langs het industrieterrein Roomburg. De afrit van de A4 vanuit de rich ting Den Haag op de Hoge Rijn dijk, zoals die nu nog in gebruik is. Op de achtergrond zijn de hui zen van de Stadhouderslaan te FOTO HOLVAST/MARK LAMERS den gesuggereerd een weg door de Polder Cronestein aan te leg gen die aansluit op de Churchil- llaan. Die weg zou dan, om overlast te beperken, wat ver diept kunnen worden denk aan de Utrechtsebaan in Den Haag om uiteindelijk aan te sluiten op de weg naar Kat wijk." De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit cle werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor koz:en hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Eve.'lyn Hompes van Event Design uit Wassenaar. een jaar geleden-ben ik onnen met het speuren r bijzondere locaties en opmerkelijke culturele programma's die kunnen worden ingezet bij het ontvangen van gasten door bedrijven en instellingen. Maar ik kan ook inspelen op de wensen van particulieren die een bijzondere ontvangst willen organiseren. Ik wilde me onderschei den door unieke culturele arrangementen te verzamelen, die bovendien niet bij ieder een bekend waren. Er komen overigens nog steeds nieuwe bij. Nee, ik noem niets of niemand bij naam. Mijn kaartenbak met adressen is mijn werkkapitaal, dat geef ik niet zo maar prijs. Ik heb eerder in het onderwijs gewerkt, maar dat is al lang geleden. Later ben ik be trokken geraakt bij het organiseren van fes tiviteiten voor congresbureaus en bedrijven. Daardoor is het me duidelijk geworden dat steeds meer mensen genoeg hebben van festiviteiten als die geen extra dimensie krij gen, bijvoorbeeld door ze een bepaald cul tureel thema te geven. Mensen zijn tegen woordig gehaast, ze willen graag tot rust ko men als ze elkaar ontmoeten en daarbij past een culturele meerwaarde. Het is'gebruikelijk om daarop in te spelen door te dineren in een restaurant en vervol gens naar de schouwburg te gaan. Als er dan niets passends in schouwburg of thea ter is, wordt al gauw gezegd dat er weer niets gebeurt in de stad. Onzin natuurlijk. Er gebeurt heel veel, maar men weet het niet. Daar spring ik in. Ik hoor iets en ik ga er achteraan. Zo heb ik een hecht netwerk opgebouwd van kleinschalige programma's die niemand kent. Er zijn bijvoorbeeld mensen met bijzon dere kunstverzamelingen die best hun deur open willen zetten voor een klein gezel schap en daar dan ook.over willen vertellen. Ook zijn bewoners van bijzondere huizen fveel vaker dan je zou denken bereid gasten te ontvangen. Ik beschik over adressen van monumentale grachtenpanden in Amster dam, maar ook van kastelen en buiten plaatsen, aan de Vecht en in de Randstad, ook in de omgeving van Leiden, waar iets in stijl georganiseerd kan worden. Een culinai re avond in barokstijl, muziek -in deze tijd van het jaar past bijvoorbeeld heel goed een harpconcert- een proeverij van wijn of van koffie en thee. Heel aparte dingen zijn ook mogelijk als het gaat om voordrachten of vertelavonden. Ik heb iemand die alles kan vertellen over Sinterklaas door de eeuwen heen en een ander die zich heeft toegelegd op het vertellen van griezelverhalen en sprookjes al dan niet met muzikale begelei- ding. De mensen die hun huis voor mij open stellen doen dat omdat ze juist persoonlijke aandacht aan hun gasten willen besteden. In overleg bepalen we steeds of en groep geïnteresseerden bij een bepaalde ambian ce past. Met Event Design richt ik me dan ook op kleinere gezelschappen. Directies van bedrijven die buitenlandse gasten ont vangen, maatschappen zoals van artsen, wellicht zijn er ook belangstellenden bij de Leidse universiteit». De doelgroep die ik zoek, benader ik direct, persoonlijk. Niet via mailings, dat past niet bij wat ik doe. De evenementen die ik organiseer zijn klein en verfijnd, voor mensen die iets bijzonders willen." 01751- Conflict over berging van de baan MONICA WESSELING "Een prachtexemplaar. Dik vijf tien meter lang, gaaf en zo te zien behoorlijk vers. Een aan winst". Voor conservator C. Smeenk van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum, gespe cialiseerd in onder meer pot- en bruinvissen, is het aanspoelen van een potvis als een mooi ca deau. "Dat gebeurt maar zel den, en zo'n groot exemplaar als dit is, is al helemaal uniek". De potvis die op een zand plaat tussen Terschelling en Ameland ligt, weegt naar schat ting van Smeenk 20 tot 30 ton (20.000 tot 30.000 kilo). Het is in elk geval een mannetje en af gaande op de lengte (vijftien meter) al behoorlijk oud. Nog onduidelijk is waaraan het dier is overleden. De onderzoekers van het NNM hebben inmiddels bloedmonsters genomen en de universiteit van Groningen heeft al een oog al verwijderd om daaraan onderzoek te doen. Potvissen horen volgens de deskundige thuis in de Atlanti sche Oceaan. Daar zwemmen ze op grote diepte, zich voe dend met inktvis. Smeenk ver moedt dat dit mannetje tijdens de trek naar het zuiden 'fout' gezwommen is. „In de ondiepe wateren van de Zuiddelijke Noordzee was voor hem te wei nig voedsel te vinden. Boven dien is zijn oriëntatievermogen verstoord door de zandplaten". Het Nationaal Natuur Histo risch Museum heeft al tientallen skeletten in zijn kelders hangen. Toch wil conservator R. Dekker dolgraag de potvis die nu is aangespoeld, hebben. In 1990 spoelde ook een vis aan, maar het deze week aangespoelde exemplaar is weer iets langer. „Een prachtige grote oude man", aldus Dekker. Over twee jaar verhuist het NNM en het skelet van de 'bejaarde potvis' zou een aanwinst zijn. Daar komt nog bij dat de ske letten van pot- en walvissen in de loop van de tijd vervuilen. Dekker: „Er blijft decennia ach tereen vet uit het skelet drui pen. Dat vet trekt vuil aan. Een nieuw en dus schoon skelet is altijd welkom". Ruzie Over de ruzie met Terschelling Vrachtauto's met piepende remmen en rammelende con tainers. Personenauto's die een stoplichtrace houden. De afrit van de A l. pal langs het Stad houderslaantje op de rand van Leiden en Zoeterwoude is nooit leeg. De rokende en ronkende motorvoertuigen staan op lut tele meters van de huizen. Heel wat stadbewoners zouden om minder de barricaden op gaan I lier gaat het anders. „We zul len de afslag nog missen", zeg gen enkele bewoners. Verschillende mensen die aan de Stadhouderslaan wonen zijn dan ook letterlijk opgegroeid met de A4. Neem nu P. van Die- men. Hij woont er al 45 jaar in het huis "t Kraaiennest'. Van Diemen kan zich de tijd nog heugen dat de A4 er nog hele maal niet was. Sterker nog, hij heeft meegewerkt bij de aanleg, die toen een enorme ingreep in het toen nog open landschap moet zijn geweest. log gepland, een deel van de dijk lag er al. Voorhij de Rijn, waar het veen begint, richting Does, is de grond tot twaalf me ter diep uitgebaggerd en met zand opgevuld." In de loop van de jaren zag Van Diemen het verkeer toenemen. De op- en afrit voor de deur groeide mee. Het Stadhouderslaantje werd verlegd hetgeen ten koste ging de Dat zaakte meer overlast dan de op rit zelf, meent hij. „De auto's op het laantje gaan echt pal langs ons huis. Op een gegeven mo ment werden de bloembakken van de erker afgereden." Gezellig snelweg zie lijk niet me dubbel glas kopjes, dar Zondag 22.15 uur Portret van bisschop Ernst Kruispunt weigert conservator C. Smeenk een woord vuil te maken. Ter schelling zegt dat het NNM een schuld heeft van 5000 gulden. In 1990 spoelde op het eiland ook een potvis aan die naar Lei den is verkast en Terschelling zegt daarvoor kosten te hebben gemaakt. „Terschelling voert via de media een strijd. Daar doe ik dus niet aan mee. Bovendien slaat de aantijging nergens op. In de wet staat dat een gemeen te verantwoordelijk is voor het opruimen van een kadaver dat aanspoelt op de kust. Terschel ling had het dier in 1990 dus zelf moeten opruimen. Dat heb ben wij voor hen gedaan. Later kwam een rekening van 5000 gulden van de gemeente voor het weghalen van slachtafval. Dat kan dus niet. Terschelling heeft sedertdien niets van zich laten horen en grijpt dit nu aan om ons in een kwaad daglicht te stellen." Gistermorgen weigerde het eilandbestuur nog mee te wer ken aan 'verscheping' van de potvis, maar vrijdag 'bij het slui ten van de markt' leek de stem ming te zijn omgeslagen. „Ik denk dat het gemeentebestuur blij is als dat beest wordt weg gesleept. We hebben van de vo rige potvis wel geleerd dat zo'n beest alleen maar geld kost", zegt medewerker algemene za ken lansen. De burgemeester van het eiland is voor commen taar niet bereikbaar, want al 'weekeinde gaan vieren'. •t of hoort hij eigen- •er. „Ach we hebben Soms rammelen de i weet je dat er een containerwagen langs komt. Maar verder merk je het niet Zijn buurman J. van der Poel deelt die mening. Sterker, hij en zijn vrouw zullen het verkeer volgende week missen. „Ik vind het wel gezellig. I liervoor woon den we in de Weipoort, daar was het veel stiller. Dit is leuker. Binnen hoor je niks en het uit zicht is heel afwisselend. Ie ver- veelt je nooit." Maar ook aan de Stadhouder slaan wonen mensen die het verkeer liever zien vertrekken. Mevrouw P. Hoogvliet bijvoor beeld. Zij zegt zich na zeven jaar verkeersdrukte te verheu gen op de komende rust. Toch heeft ook zij niet zitten tandak- ken. „Ach, toen ik hier kwam wonen wist ik dat er een einde aan zou komen. Maar je weet ook dat het er loopt en bij veel van dit soort dingen is het toch ook bepalend of je iets wfit ho ren of niet. De Randstad is nu eenmaal vol en je moet wat kunnen geven en nemen. Ik heb het hier best naar mijn zin." Ze kan zich overigens inden ken dat de afsluiting vooral een opluchting zal zijn voor de be woners van de Hoge Rijndijk die straks van een belangrijk deel van het vrachtverkeer van en naar de Grote Polder verlost •zijn. G. Belt die op de hoek van de Hoge Rijndijk en het laantje woont, bevestigt dat. Hij hoort ook tot de oudgedienden in de buurt. Hij kan zich de feestelijke opening van de A4 in 1955 nog goed herinneren, hij zat toen nog op school. Affiches achter zijn ramen geven echter ook aan dat hij zich om meer zaken druk maakt dan het verkeer op de Rijndijk of de A4. „Het is na tuurlijk leuk als die afrit dicht gaat en het hier wat stiller wordt. Maar met de afrit ben ik opgegroeid, eigenlijk weet ik niet beter dan dat hij er is. Ik maak me meer zorgen over wat er gaat komen. De hogesnel heidslijn, de verbreding van de weg. Dat zijn zaken die veel gro tere gevolgen hebben." Hoofdpijn Hoofdpijn Hoofdpijn Hoofdpijn Voor een vergelijkend onderzoek van twee bekende pijnstillers worden personen gezocht die vaak last hebben van HOOFDPIJN. Het onderzoek vindt plaats op het Centrum Humaan Genees middelonderzoek bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. Wij zoekeo personen die: - minstens 4x per maand gedurende tenminste 3 uur matig/ ernstige hoofdpijn hebben; - NIET lijden aan migraine; - NIET vaker dan 3x per week hoofdpijn hebben. KEUKEN BADKAMERS KASTEN BEDDEN Een royale showroom waarin o.a. 80 luxe keukens 30 badkamers en een ruime keus: buro's bedden kasfen tafels/ stoelen Uw bezoek meer dan waardl KOETSIERSWEG 7, SASSENHEIM TEL 02522-30481 FAX 02522-30563

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15