Sluiting Veense veiling voorlopig van de baan 'Het is hier een gekkenhuis' Reijnders: vaten gif Coupépolder bedreigen omgeving Buurt verzet zich tegen bouw aanleunwoningen Stoppen met muziekschool is duurder dan doorgaan Rijn Veenstreek HSL-borden blijven ook staan in Zoeterwoude Dagopvang in Emmaus ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 ALPHEN AAN DE RUN ANP/RUUD SEP „De tienduizenden gifvaten in de grond van de vroegere vuil stortplaats in de Coupépolder in Alphen aan de Rijn vormen nu een onbeheersbaar gevaar voor de omgeving." Dat zegt de Am sterdamse hoogleraar Lucas Reijnders. Hij reageert hiermee op het eindrapport van het Amersfoortse onderzoeksbu reau DMV, dat nader Iuchlon- derzoek boven de polder over bodig vindt. De provincie Zuid- Holland wil daarom de lucht- meting boven het gebied stop zetten, omdat er geen gevaar zou bestaan voor de volksge zondheid. „Het onderzoek deugt niet. Er zitten grote concentraties ben zeen in de grond, die naar bo ven komen. Benzeengassen ver oorzaken leukemie. Boven de stortplaats waar nu de golfbaan ligt, is een waarde van veertien microgram benzeen per kubie ke meter gemeten. De normale waarde voor vuilstortplaatsen is tweeënhalve microgram per ku bieke meter. Er is dus wel dege lijk gevaar voor de volksgezond heid", aldus Reijnders. Volgens de hoogleraar van de Vrije Universiteit veroorzaakt de huidige benzeenconcentratie leukemie bij één op de hon derdduizend mensen die met de verontreinigde lucht in aan raking komen. „Maar uit de tienduizenden illegaal gestorte vaten chemisch afval komen nog zeker 38 andere zeer scha delijke stoffen vrij. Verbindin gen van deze stoffen met ben zeen verhogen de kans op leu kemie en zenuwaandoeningen aanzienlijk." Reijnders zegt dat niemand precies weet welke giftige stof fen in de grond van de Cou pépolder zitten. Wel weet hij ze ker dat de vaten gaan roesten, waardoor steeds meer gevaarlij ke stoffen vrijkomen. „Door de ze ontwikkeling kan er van alles gebeuren. Een milieuramp in de toekomst sluit ik zeker niet uit." Het verschil van mening tus sen Reijnders en DHV was er af gelopen donderdag de oorzaak van dat de projectgroep Cou pépolder nog geen standpunt innam over het al dan niet doorgaan met het gesnuffel op de gifbelt. De projectgroep, met daarin vertegenwoordigers van gemeente, provincie, hoog heemraadschap en omwonen den, wil eerst meer duidelijk heid over de verschillende standpunten van de twee partij en. Reijnders en DHV moeten de komende weken om de tafel gaan zitten en voor 15 decem ber rapport uitbrengen. Op die datum wil de projectgroep een definitief advies uitbrengen aan de provincie. De provincie stelt zich op dit moment op het standpunt dat er geen maatregelen nodig zijn giftige gas- sen te beperken. Burgemeester en wethouders van Alphen rie pen deze week op om toch in ieder geval door te blijven gaan met luchtonderzoek. Het ge meentebestuur bestrijdt overi gens dat de vuilstort een gevaar voor de volksgezondheid ople- Reijnders ziet maar één op lossing voor de gifbelt. Hij pleit ervoor om de stort te voorzien van een afdeklaag die de giftige gassen moet tegenhouden en afvoeren. „Een aantal stoffen kan op verschillende wijzen in verschillende processen op nieuw worden gebruikt. De ove rige schadelijke stoffen kunnen onschadelijk worden gemaakt. 1 Reijnders vindt het onbegrij- 1 pelijk dat de provincie geen af- i deklaag wil aanbrengen. Hij vermoedt dat het provinciebe- j stuur een dergelijke operatie te I duur vindt. „Die gedachte is heel riskant. Als de boel esca leert is het voor maatregelen te laat. Een milieuramp met alle gevolgen van dien kun je niet terugdraaien." In de openbare bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel in Leider dorp is in november een verza meling eenden te zien. Eigena res van de privéverzameling -is Ahita Dutour Geerling. Bestuur VBA keurt begroting goed T is VRIJETIJD t ante Ka neemt ajscneid van jarige markt in Oude Wetering Klaverjassen Koppelklaverjasseh kan zondag bij drumfanfare Tamarco. Vanaf 14.00 uur kan voor 10 gulden per koppel worden gekaart. Voor 3,50 gulden kan ook wor den gesjoeld in het clubhuis aan de Splinterlaan in Leiderdorp. ZOETERWOUDE RUUD SEP Na Alkemade weigert ook de gemeente Zoeterwoude de pro testborden tegen de hoge-snel- heidslijn te verwijderen. Burge meester en wethouders van Zoeterwoude lieten gisteren aan politiechef T. Visscher weten dat de gemeente geen gehoor zal geven aan de opdracht de borden weg te halen. Door de weigering riskeert de gemeente een boete van 10.000 gulden of een gevangenisstraf van twee maanden. Tot nu toe leek Zoe terwoude zich zonder morren neer te leggen bij de beslissing van justitie dat de borden weg moeten. Politie en justitie eisen dat de HSL-borden die direct langs verkeerswegen staan worden weggehaald. Ze zouden gevaar lijk omdat ze veel lijken op ech te verkeersborden. Volgens B en W van Zoeterwoude valt het echter wel mee met de verwar ring. Sinds de plaatsing van de borden in augustus 1992 zijn er bij de gemeente geen klachten binnengekomen. Het gemeen tebestuur beschouwt de borden als een ludieke actie van bewo ners en wil daarin niet ingrij pen. Zelfs niet onder druk van strafvervolging. In een brief aan politiechef Visscher maken B en W verder duidelijk dat de gemeente alles heeft gedaan om gevaarlijke si tuaties te voorkomen. Zo zijn de borden alleen neergezet voorbij kruispunten en op plaatsen waar verder geen andere ver keersborden staan. Bovendien zijn de borden voorzien van een zwart-rood geblokte rand, zodat ze duidelijk afwijken van nor male borden. Of de borden al dan niet weg gehaald moeten worden, is nu aan de rechter. Die moet er ook aan te pas komen om te bepa- len of Alkemade zijn borden i moet verwijderen en of de on- I gehoorzame gemeenten voor hun gedrag moeten worden ge straftI Zes bedrijven dingen naar ondernemersprijs Een dreigende sluiting van de Veense veiling is voorlopig van de baan. Het bestuur van de Verenigde Bloemenvei lingen Aalsmeer (VBA), waaronder Roelofarendsveen valt, heeft de begroting voor volgend jaar goedgekeurd. Dat heeft een woordvoerder van de VBA gisteren meege deeld. Als gevolg hiervan wordt in Roelofarendsveen bin nenkort al begonnen met een verbouwing. Daar zijn 'en kele tonnen' voor vrijgemaakt. ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De begroting was zodanig opge steld dat de veiling volgend jaar uit de rode cijfers moet zijn. Om dat te bereiken betalen zowel kwekers als kopers met ingang van 1 januari respectievelijk 1,2 en 1 procent meer voor de ser vice die de veiling in Roelo farendsveen ze biedt. Nu be droeg het jaarlijkse exploitatie tekort zo'n 1 miljoen gulden. Om te voorkomen dat kwe kers en kopers door deze maat regelen De Veen gaan mijden, krijgen kwekers de garantie dat ze minimaal de prijs krijgen zoals die in Aalsmeer is gegeven en krijgt de koper meer zeker heid over de aanwezigheid van een bloemen- of plantensoort waaraan hij behoefte heeft. Directeur A. Mulder heeft ver trouwen in 'deze nieuwe koers'. Of hiermee het voortbestaan van de veiling tot in lengte van jaren is verzekerd, durft hij nog niet te zeggen. „Vier keer per jaar evalueren we op bestuurs niveau", zegt hij. „De eerste evaluatie is eind april." Interim-manager W. Jaspers van de bloemenveiling in Roelofarendsveen reageert blij op het bestuursbesluit. „De nieuwe tarieven kunnen nu in gaan en ik heb er alle vertrou wen in dat daar voldoende draagvlak voor is. We kunnen bovendien gaan werken aan be tere faciliteiten voor de kopers: de tribune krijgt een verfje. Het restaurant krijgt een complete facelift en ook de sanitaire voor zieningen worden verbeterd." De derde week van januari moet de verbouwing klaar zijn. Zowel het bestuur als de di rectie van de VBA meldden in het dit voorjaar verschenen jaarverslag nog dat dit jaar dui delijk moet worden of het wel j zinvol is om de veiling in De Veen te handhaven. De levens- vatbaarheid was namelijk nog steeds niet aangetoond. zoEtERWQUDEIn een kleine ruimte zitten vijftien ouderen met koffie en gebak. Een zithoek, een tafel, een wandmeubel en een klein keukentje vormen vanaf gisteren het decor van de dagopvang van ouderen. Door de dagopvang in het Zoeterwoudse huize Emmaus kunnen de ouderen langer thuis blijven wonen. Het project is tot stand gekomen door een samenwerking van huize Emmaus, de gemeente en de stichting Thuiszorg Groot Rijnland. De gemeente heeft voor volgend jaar 20.000 gulden beschikbaar gesteld en wilde vanaf 1996 jaarlijks 12.000 gulden doneren. Wethouder R. Hogenelst (welzijn) zegde gistermiddag bij de opening echter toe zich ervoor te zullen inspannen dat die subsidie ook na volgend jaar 20.000 gulden bedraagt. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Omwonenden en basisschool De Wegwijzer verzetten zich te gen de bouw van veertig aan leunwoningen op het terrein van de voormalige LTS in Oude Wetering. Bewoners van de Wa tergang maken zich zorgen over de woon- en leefsituatie in hun buurt. „Nu hebben we een prachtige groenstrook tussen de Alkemadelaan en de Watergang. Volgens de tekening gaat die verdwijnen. Dit doet de schoon heid van de Watergang geweld aan", schrijven ze in een brief aan de gemeente Alkemade. Ook maken ze zich zorgen over het aantal parkeerplaatsen en vragen ze zich af waarom de gemeente in de toekomst er ook nog kantoren wil bouwen. Die stonden immers ook al op de ter inzage gelegde tekening aangegeven. „Wat moet Oude Wetering met kantoren?", zo vragen ze zich af. „Die kantoren aan de Meerkreuk hebben lange tijd hebben leeggestaan." Het bestuur van de Wegwijzer vreest dat het schoolplein door de hoogte van de aanleunwo ningen in de schaduw komt te liggen. „Het schoolplein verliest alle waarde als daar schaduw is. Het met de kinderen buiten spelen is een belangrijk onder deel van het onderwijs en dient ons inziens gewaarborgd te blij- Tandarts A. van Welsem die zijn praktijk en woning heeft aan de Rembrandt van Rijnsin gel, vreest voor verkeersoverlast en voor aantasting van de priva cy in de woning en in de tand artsenpraktijkruimte, zo laat hij via zijn advocaat weten. 'Vol strekt onaanvaardbaar' is vol gens hem de waardedaling van zijn huis als gevolg van uitvoe ringvan het bouwplan. De commissie ruimtelijke or dening buigt zich dinsdagavond over de bezwaren. Vanaf 1 januari 2008 kan het een besparing opleveren, maar tot die tijd zal het waarschijnlijk alleen maar extra geld kosten. Toch is het in de Rijnwoudse politiek inmiddels een alge meen aanvaard standpunt dat de gemeente moet uittreden uit de streekmuziekschool Rijnak koord. Rijnwoude betaalt jaar lijks zo'n 210.000 gulden aan de muziekschool en vindt dat te duur. Wanneer het besluit valt om te stoppen met de muziek school, moet de gemeente eerst nog drie jaar gebruik blijven maken van de diensten van de school. Vervolgens moet de ge meente een uittreedsom beta len die in het meest ongunstige geval neer zal komen op tien jaar lang een bedrag van 280.000 gulden. „Misschien dat het door een andere berekening nog wat minder wordt, maar het zal in ieder geval niet min der worden dan het bedrag dat we nu kwijt zijn", aldus wel zijnswethouder G. van der Lecq-de Knikker «(IVdA) afgelo pen donderdag. Wanneer Rijn woude uittreedt, zal de ge meente tien jaar lang een hoger bedrag betalen aan de muziek school dan nu het geval is, zon der dat ze iets voor terug krijgt. Het Rijnwoudse gemeentebe stuur zou daarom het liefst zien dat de streekmuziekschool vol ledig wordt opgeheven. In dat geval zou het stoppen met de muziekschool de gemeente minder geld kosten. De partners in de muziekschool - de ge meenten Leiderdorp en Alke made - willen de school echter t opheffen. Jacobswoude, tot voor kort de vierde partner in Rijnakkoord, heeft al eerder be sloten om zich uit het samen werkingsverband terug te trek ken. Tot voor kort vond de streek muziekschool nog een felle ver dediger in de Rijnwoudse pol- tiek in de persoon van welzijns wethouder Van der Lecq en haar PvdA-fractie. Donderdag werd duidelijk dat nu ook de so ciaal-democraten de moed heb ben laten varen. „Met pijn in het hart doen we afstand van de muziekschool", stelde H. Goes dramatisch. Het ziet er naar uit dat de raad al op 1 december een be sluit zal nemen over het uittre den uit de streekmuziekschool. De precieze hoogte van de uit treedsom moet vervolgens in overleg met Rijnakkoord wor den bepaald. OUDE WETERING MARIETA KROFT 'Hiep, hiep hoera, voor Tante Ka'. Tussen de reclamebordjes voor vis, hangt een bordje met die tekst en wie Tante Ka is wordt al snel duidelijk. Herhaal delijk drukt zij haar klanten de hand en zo nu en dan neemt ze een bos bloemen in ontvangst. Juist op het. moment dat op de markt wordt gevierd dat de kra men tien jaar in Oude Wetering staan, breekt voor haar de laatste dag aan dat ze er vis ver koopt. Als afscheidscadeau krijgt iedere klant een gratis makreel. „Ik ben 65 jaar geworden en dan kan het wel een keer", zo legt ze haar vertrek uit. Ze is in middels een goede bekende in Oude Wetering en iedereen spreekt haar aan met Tante Ka. Ze was er al bij toen de eerste kraampjes tien jaar geleden op de Schoolbaan kwamen te Veel tijd om te praten heeft ze niet. „Het is gruwelijk druk", zegt ze terwijl ze naar de vele klanten voor de viskraam wijst. „Het is altijd wel druk, maar nu is het een gekkenhuis." Het valt haar dan ook niet moeilijk dat haar laatste dag is aangebroken. „Nee, ik heb geen tijd om er aan te denken", lacht Tante Ka. Het loopt tegen enen. Clowns zijn nog volop bezig met het schminken van kinderen en achter de poffertjeskraam staat een lange rij wachtenden. Ge woonlijk is iedere marktkraam houder al bezig met opruimen. Maar in verband met de viering van het tweede lustrum blijven de 35 stands nu tot vier uur staan. Mede dankzij het zachte weer en de stralende zon op de ze novemberdag, valt het nie mand moeilijk om enkele uur tjes langer te blijven. „Wat een geluk hè", zegt een stralende marktmeester Henny van Eg- mond. „Het loopt allemaal als een speer." Tussen de vele bezoekers baant een vrouw met een krui wagen zich een weg. Iedere kraamhouder heeft kennelijk met haar te doen, want overal krijgt ze iets in haar handen ge drukt zonder dat ze ervoor hoeft te betalen. Aan het eind van de rit stapelt de vrouw, de spullen in twee grote dozen. Het blijkt hier om Margret Cozijn te gaan, die een wedstrijd heeft gewon nen en daarom met een kruiwa gen de kramen langs mocht. Ie dere marktman en -vrouw was van te voren op de hoogte van haar komst. „Ik heb zoveel ge had: planten, bloemen, mooie lingerie, sokken en een trui", lacht ze. „Ik heb het gevoel dat de Sinterklaastijd al is aange broken." Juist nu markt in Oude Wetering haar tien-jarig bestaan viert, breekt ook voor Tante Ka de laatste dag aan dat ze er vis verkoopt. „Ik ben 65 jaar geworden en dan kan het wel een keer", legt ze uit. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Restaurant De Woelige Ba ren, kinderdagverblijf 't Zonnestraaltje, Wijsman Transport, Heembouw, Fit Recreatie en Zwet-Ruiten. Dat zijn de zes genomi neerden voor de Onderne mersprijs Alkemade. De Ondernemersvereniging Alkemade heeft de kandi daten gistermiddag be kendgemaakt. Wie van de zes uiteinde lijk de prijs in ontvangst neemt, maakt burgemees ter A. Meerburg bekend op 22 november. Die dag wordt tevens het Econo misch Beleidsplan voor de gemeente Alkemade gepre senteerd. De Commissie Onderne mersprijs heeft 'een flink aantal' voordrachten be oordeeld. Het is de derde keer dat de prijs wordt uit gereikt. In 1990 was Agro Fleur de gelukkige winnaar. In 1992 ging de prijs naar boek- en kantoorvakhandel Veenerick.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14