Leiden Afsluiten Beestenmarkt kost miljoenen Nieuwe aanpak verkoop softdrugs in koffieshops Kunst-stoten in Lakenhal Reconstructie plein station Lammenschans al begonnen 'Leidsche Meesters' nu in de voorverkoop 'Gemeente tien jaar te laat met maatregelen' Leidse jeugd begint jong met blowen ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 Scholen 1 Q MAVO Duinzigt uit I J Oegstgeest doet mee aan de fusie van een aantal katholieke Bollen- streekscholen. Veiling a De sluiting van de 11 Veense veiling is voorlopig van de baan. De begroting voor volgend jaar is goedgekeurd door 'Aalsmeer'. Anti-opera /inDe opera 'Rosa a I Jy Horse Drama' is geen opera. Het heeft nog het meeste weg van een drie- en meerdimensiona le muziekfilm. McDonald's wil verwachte omzetdaling op gemeente verhalen Als blijkt dat door de voorgestelde verkeersmaatregelen op en rond de Beestenmarkt de omzet bij McDonald's daalt, zal het bedrijf niet schromen dit op de gemeente te verhalen. Dat zei advocaat D. Rutgers gisterochtend tij dens een zitting van de gemeentelijke commissie beroep en bezwaar. Het hamburgerbedrijf heeft berekend dat de daling tot 2 miljoen gulden per jaar kan oplopen. ,,De ge meente wil in weerwil van rapporten en meningen het plein onbereikbaar maken", aldus Rutgers. leiden loman De Beestenmarkt moet volgens de gemeente een metamorfose ondergaan. Alle parkeerplaatsen worden opgeven en alle toe gangswegen voor autoverkeer afsluiten. Het plein moet het domein worden Van winkelend publiek, toeristen, horeca- en havenbezoekers en het open baar vervoer. Om dit te realise ren, worden de verkeerstromen in de nabije omgeving ingrij pend veranderd door rijrichtin gen om te draaien. Lintje voor hoogleraar Van den Berg amsterdam/leiden De Leidse hoogleraar prof.dr. j. van den Berg is gisteren in Amsterdam benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De professor in de kerkgeschiedenis kreeg de onderscheiding op de dag dat hij aftrad als voorzitter van de stichting Het Reveil-archief. De stichting legt zich toe op het voor het publiek toegankelijk maken van de omvangrijke ar chiefcollectie over het Reveil. Groen Links over basisinkomen leiden Groen Links praat zondagmiddag in gebouw Het Gul den Vlies aan de Breestraat over het basisinkomen. Saar Boerla ge en Frank Kohier van Groen Links praten over het onderwerp met een kunstenaar en met vertegenwoordigers van de FNV en de landelijke studentenvakbond. De bijeenkomst begint om half Gemeenten grijpen naast streekvervoer Gemeenten krijgen ook in de toekomst niets te zeggen over het streekvervoer en de regiona le infrastructuur. Ze wilden dat wel graag, maar hun belangen organisatie gunt het aan de pro vincies. Wel houden gemeenten de zeggenschap over het open baar vervoer in de stad. Dat blijkt uit een nog niet on dertekend akkoord tussen de overkoepelende clubs van ge meenten en provincies. Volgens die overeenkomst verdelen de provincies de gelden voor infra structuur en openbaar Ze zetten hoofdlijnen Het inmiddels drie jaar oude plan roept nog steeds veel weer stand op, zo bleek gisteroch tend. Bewoners van de le Bin nenvestgracht en de buurtvere niging vrezen dat deze smalle straat het 'verkeersriool' van de westelijke binnenstad wordt. Namens het college van B en W antwoordde ambtenaar R. van Gulick dat als de vrees van de bewoners uitkomt, de gemeente niet zal terugdeinzen voor nog auto-onvriendelijke noodscena rio: „Misschien sluiten we de Morsstraat dan wel af." Het felste verzet tegen de ver keersplannen is echter afkom stig van de winkeliers en in het bijzonder van McDonald's. „Al le filialen van ons die eerst wel, en daarna niet meer met de au to te bereiken waren, hebben te maken gehad met een verlies aan omzet. Volgens onze voor zichtige berekeningen komt dat voor Leiden uit zo rond de twee miljoen. Het is misschien niet leuk, maar wel de realiteit dat veel van onze klanten met de auto komen. We zullen van de gemeente een nadeelscompen satie eisen", aldus Rutgers. De repliek van Van Gulick aan het adres van hamburgergigant was niet mals. „Wie met de auto wil komen, kan bij McDrive te recht. Dat ze bij McDonald's kunnen overdrijven, weten we. Kijk maar naar die tv-spotjes waar ze beweren dat hun me nu's niet te tillen zijn. Het komt mij allemaal wat clownesk over. Wat dat betreft is Ronald Mc Donald een vakman", aldus Van Gulick die liet weten dat er vol gens hem in de relatie tussen parkeerplaatsen en omzetten vooralsnog geen wetmatigheid valt te bespeuren. Verder beriep de vertegen woordiger van het college zich erop dat in de directe omgeving van de Beestenmarkt een 'zee van perkeerruimte' is. Bij molen De Valk en achter de Morssingel zijn er bij elkaar bijna vijfhon derd en er komen er nog meer dan honderd bij op de Nieuwe Beestenmarkt (28) en het bom- terrein achter de Morschpoort (80) terwijl eleven tueel ook een garage komt op de St. Aagten straat of Boommarkt. Toch blijven Rutgers en voor zitter G. Nagtegaal van de stich ting Beestenmarkt (waar circa vijftig bedrijven bij zijn aange sloten) zich afvragen wat het draagvlak is voor déze ingrij penden veranderingen. „Alles en iedereen die bij het plein be trokken is, is tegen. Waarom zet de gemeente dan toch door?", aldus Nagtegaal. De commissie voor beroep en bezwaar brengt binnen enkele maanden een advies uit aan B en VV over deze kwestie. toetsen daar de uitvoerings plannen aan die worden opge maakt door gemeenten en hun vervoerregio's. De voorzitter van de vervoer- regio Rijn- en Bollenstreek, de Leidse wethouder P. Langen- berg, verbaast zich over de 'ver brokkeling'. „Nu het Rijk af wil van de zeggenschap over het streekvervoer, is dat hét mo ment om alles in één hand te krijgen", zegt hij. Wat hem betreft wordt dat de hand van de vervoerr^gio: „Die zit dichter op de problemen dan de provincie en heeft al de no dige plannen gemaakt." leiden De Belgische top-biljarter Raymond Ceulemans kijkt toe hoe de Leidse burgemeester Cees Goekoop zich opmaakt voor een stoot te gen de gele bal. Burgemeester en biljarter kwamen elkaar gisteren niet tegen in het café maar hanteerden de keu in stedelijk museum De La kenhal. Met een biljartdemonstratie openden zij de tentoonstelling 'Leids Goed'; over de geschiedenis van de Leidse textielnijverheid. De ex positie is tot 7 februari te bezichten. foto henk bouwman De gemeente Leiden is deze week begonnen met de recon structie van het Kamerlingh On- nesplein, het plein voor station Lammenschans. De gemeente voert het oorspronkelijke plan uit: er wordt een rijbaan ge schrapt en op die manier plaats gemaakt voor een nieuwe be waakte fietsstalling met 275 plaatsen. De fietsklemmen op het middenplein worden ver plaatst naar het station. Ook de telefooncellen gaan die kant op. De bloemenkoopman blijft op zijn huidige plaats staan. De snackkar zal voorlopig geen snackbar worden. De beslissing daarover is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De gemeente heeft gisteren nog overlegd met de vereniging Pro fessoren- en Burgemeesters- wijk, die onlangs met een alter natief plan voor de inrichting van het plein kwam, dat is ge maakt door bewoner M. Bal- lieux. Dat plan voorziet onder meer in een centraal eiland met bloemenkiosk en snackbar en waaiervormige parkeerplaatsen. De gemeente voelde var begin af aan niet zoveel het het alternatief, omdat het meer geld kost dan een eenvoudige inrichting. Bovendien wil de ge meente dat de NS haast maakt met de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Utrecht, het geen zou betekenen dat het plein binnen een jaar of vier op nieuw moet worden heringe richt. Overigens werd het alter natieve plan door de stebouw- kundige van de NS zeer positief beoordeeld. De Vereniging Professoren en Burgemeesterswijk is teleur gesteld in de houding van de gemeente. „Wij staan niet ach ter het plan dat nu wordt uitge voerd. Toen wij het alternatief presenteerden was ons overi gens niet bekend dat de ge meente de spoorwegverdubbe ling wilde versnellen", aldus se cretaris R. Stokkel. Volgens Stokkel had de gemeente op dit moment eigenlijk beter niets kunnen doen. „Ook deze herin richting kost geld. Als je iets doet, moet je het gelijk goed doen. De gemeente stelt veel waarde te hechten aan de kwa liteit van de openbare ruimte, en met het plan Ballieux had je iets moois kunnen maken. Dat lijkt ons dan een gemiste kans", vindt Stokkel. De voorverkoop van het boek '50 Leidsche Meesters' is van daag begonnen. Als ondertitel draagt het boek 'Leidse onder nemingen in historisch per spectief. Het is een initiatief van de Junior Kamer. Van 53 bedrijven in Leiden die ouder zijn dan vijftig jaar is de ge schiedenis weergegeven. Vanavond wordt het eerste exemplaar van het boek uitge reikt door de ombudsman van COMMENTAAR Vuil water De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) heeft veel te lang gewacht met het waarschuwen van de Stevenshofbewo- ners. Pas twaalf uur nadat het bruine water uit de kraan was ge komen, konden buurtbewoners - mits ze naar de regionale om roep luisterden - horen dat de EWR het drinken van ongekookt leidingwater afraadde. Sommige bewoners vonden pas om vier uur gistermiddag de brief in de bus, waarin werd geadviseerd geen ongekookt leidingwater te gebruiken. De vervuiling ontstond omdat werknemers een verkeerde afslui ter opendraaiden. Daardoor kwam leidingwater dat al lange tijd in een buis stond in het leidingnet. Het is een grove fout een ver keerde kraan open te zetten, maar waar mensen werken, gaat wel eens iets fout. Toen de misser werd opgemerkt, omdat Stevenshofbewoners donderdagavond de EWR belden met de mededeling dat het kraanwater bruin was, werden op het technische vlak ook alle maatregelen genomen. Door het leidingnet werden onmiddellijk honderden kubieke meters water gespoten. Om één uur vrijdag morgen vroeg besloten de verantwoordelijken bij de EWR de be woners de volgende dag per brief in te lichten, 's Nachts een ge luidswagen de weg op sturen zou alleen maar paniek veroorza ken. Dat mag waar zijn, maar het is onbegrijpelijk dat de EWR 's mor gens vroeg de buurt niet per geluidswagen heeft ingelicht. Zeker omdat de EWR op dat moment niet wist welke gevolgen het drin ken van het water voor de gezondheid zou hebben. Nu tapten ve len in de morgen gewoon leidingwater in de veronderstelling dat het schoon was. SP: EWR moet Stevenshof schadeloos stellen deze krant, R.D. Paauw, aan burgemeester C. Goekoop. Dat gebeurt tijdens een besloten bij eenkomst in het kantoor van Research voor Beleid aan de Schiphol weg. Tevens worden onderscheidingen uitgereikt aan twee Leidse bedrijven. De prijs van het boek be draagt 49,95 gulden, maar kost in de voorverkoop bij het Leidsch Dagblad slechts 39,95 gulden. Elders in deze krant treft u daartoe et vicebon aan. vervolg voorpagina De Socialistische Partij wil dat de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) de bewo ners van de Stevenshof een schadevergoeding geeft voor de extra kosten die zij moesten maken in verband met het vuile drinkwater. In een brief aan de directie van de F.WR wijst de SP erop dat veel bewoners flessen water hebben gekocht en dat het vijf minuten koken van wa ter ook extra geld kost. Woordvoerder J. van der Erf van de EWR kan nog niet zeggen of het waterbedrijf ingaat op de wens van de SP. „Er is nog geen overleg geweest met de directie. We hebben daarom besloten pas maandag met een reactie te komen." Volgens Van der Erf heeft een klein aantal bewoners van de Stevenshof de EWR nog gebeld met vragen over de verontreini ging van het leidingwater. „Wat opviel was dat er veel zwangere vrouwen en ouders met kleine kinderen belden. Mensen die ervan hadden gedronken en vroegen of het kwaad kon. Maar het totale aantal bellers viel mee", aldus Van der erf. De woordvoerder benadrukt dat het advies om het leidingwater alleen gekookt te drinken uit voorzorg is gegeven. „Wij heb ben de indruk dat het water re delijk betrouwbaar is na het ve le spuien. Maar totdat het is vastgesteld in het laboratorium hebben we dit advies uit voor zorg gegeven. We kunnen maandag pas meer duidelijk heid geven over de kwaliteit van het water. Dan zullen we de be- s opnieuw informeren." Diverse vestigingen ABN AMRO dicht leiden/regio Verschillende ABN Amro-fili- alen in Leiden en omstreken worden deze maand ver bouwd, andere vestigingen opgeheven of samenge voegd. Zo wordt het Leidse bankfiliaal aan de Pelikaans traat opgeheven. Klanten moeten voortaan naar de Breestraat voor hun geldza ken. De veranderingen bij het bankbedrijf in de Leidse regio zijn het gevolg van de fusie-afspraken tussen ABN en Amro drie jaar geleden. Voor de medewerkers van de bank verandert er niet veel. „Er is hier en daar wel sprake van overplaatsing. Maar er vallen absoluut geen ge dwongen ontslagen", aldus districtsdirecteur P. Brom- melcamp. De Leidse bankvestiging aan het Vijf Meiplein gaat in januari dicht. Klanten kun nen dan terecht bij ABN Am ro aan het Bevrijdingsplein. In Oegstgeest wordt het fili aal aan de Geverstraat geslo ten op 21 november. De Kempenaerstraat neemt de taken van dit filiaal over. In Rijnsburg wordt de bank aan de Vliet-Zuidzijde geslo ten op 16 november. Klanten kunnen dan terecht bij de bank aan de Oegstgeester- weg. De Noordwijkse ABN Amro bank aan het Linde plein wordt verbouwd. De bank wordt over twee weken tijdelijk gehuisvest aan de Voorstraat. In Alphen aan den Rijn wordt de bank aan de fulianastraat gesloten eind november, liet ABN Amro-filiaal aan de Castel- lumstraat blijft open. leiden daphne lammers Eigenaren van koffieshops noemen de nieuwe maatregelen van de gemeente onzin. Een van hen, eigenaar van een Ideine zaak die liever anoniem blijft, vindt dat de gemeente minstens tien jaar te laat is met'de maatregelen.*,,Ze hobbelen alleen nog maar achter de feiten aan. Ze moeten nu achter de harddrugs aan, dat begint pas echt uit de hand te lopen. Kijk alleen al naar Katwijk-het vergeten drugsdorp, dat is het." Zijn 'shop' is klein en kaal, een paar oude tafels en stoelen, en twee flipperkasten. Niet een zaak om even een gezellig kop je koffie te gaan drinken. En daarvoor is het ook niet bedoeld. Er wordt hier geblowd. Hasj en wiet, variërend in prijs van vijf tot 25 gulden. „Nederwiet (in Nederland geteelde wiet, red.), dat is de beste. Daar word je niet stoned van, dus hangerig, sloom en down, maar high. En high is lekker. Van blowen word je ook niet agressief, van alcohol wel. De eerste steekpartij als gevolg van blowen moet nog gebeuren." Bij Kimono's in de Morsstraat denkt eigenaar Anthony er precies hetzelfde over. „Wat maakt het nu uit, dat in dit drukke leven je je terug kan trekken in je eigen wereldje". Het is de combinatie met alcohol en de mensen die 'blijven hangen' die volgens hem de overlast veroorzaken. Voor hem was dat dan ook de voornaamste reden om zijn koffieshop te veranderen in afhaalwinkel. „Je mag hier een blowtje draaien, maar daarbij houdt het op. Ik wil gewoon niet dat mensen hier blijven plak ken. Ik heb geen zin meer om te entertainen." Het is een ver andering ten goede geweest. Er komen meer klanten, nettere mensen, die liever geen 'gewone' koffieshop binnenstappen. Wie zelfs de straat niet op wil voor een joint, kan bellen met de Mad-Express'. Een koerier van softdrugs die levert in de Bollenstreek, Leiden en sinds kort ook in Alphen en omgeving. Voormalig eigenaar Robbin Werners vertelt dat ook oudere mensen van in de zestig nog wel eens wat hasj of wiet bij de 'Mad-Express' bestelden. „Dan kwam ik daar aan en dacht: 'ik zit hier fout'. Dat bleek dan niet zo te zijn." Terugdringen overlast centraal in nieuw beleid herman joustra/daphne lammers Vijftien zaken waar hasj mag worden verkocht. Dat is voor de gemeente Leiden het maximale aantal. Meer verkooppunten lei den onherroepelijk tot een on aanvaardbare overlast voor om wonenden, zoals nu reeds het geval is. Weliswaar telt de stad volgens de politie op dit mo ment precies vijftien geregi streerde koffieshops, maar het aantal verkooppunten ligt be duidend hoger. In kringen van koffieshopeige naars wordt gesproken over meer dan dertig zaken. De poli tie zelf houdt het totaal aantal verkooppunten op drieëntwin tig, maar geeft daarbij wel aan dat de verkoop van softdrugs in cafés moeilijk is te traceren en derhalve te controleren. Volgens een woordvoerder is dat aantal op dit moment al aan het afne- Hoeveel er dan op dit mo ment ook precies mogen zijn, burgemeester en wethouders gunnen zichzelf twee jaar de tijd om het aantal hasj winkel tjes terug te brengen naar vijf tien. Dinsdagavond staat het softdrugsbeleid ter dis cussie in de commissie alge meen bestuurlijke aangelegen heden. Het verminderen van overlast voor omwonenden is daarbij een van de hoofdargu menten. Die klagen over lawaai van bezoekers, brakende soft drugsgebruikers, fietsen op de stoep en een gevoel van onvei ligheid. De klachten zijn met name afkomstig uit uit het ge bied rond de Morsstraat waar zich een concentratie van kof fieshops bevindt, en uit het ge bied rond de Haven waar het zelfde geldt. Saillant detail is echter dat het volgens de politie relatief gezien nogal meevalt met de overlast. Het afgelopen jaar behoefde nauwelijks te worden ingegre pen volgens de woordvoerder. Zo werd» bijvoorbeeld geen en kele officiële waarschuwing ge geven. De gemeente Leiden is des ondanks vastbesloten de opera tie door te zetten en voelt zich thans in de rug gesteund door het ministerie van justitie, dat onlangs besloot met een aantal- maatregelen de gemeenten in hun strijd tegen de softdrugs te hulp te komen. Tot voor kort leiden daphne In Leiden en omgeving komen meer jongeren in aanraking met softdrugs dan landelijk het geval is. Uit onderzoek van de GGD Leiden blijkt dat 21,3 procent van de jongeren vanaf twaalf jaar in Leiden en regio wel eens geblowd heeft of dat nog steeds doet. Het landelijk ge middelde is 13,6 procent. De grote vraag is dan ook waarom? Waarom is de jeugd in de Leidse regio sneller geneigd een koffieshop binnen te stappen. Bij de GGD kunnen ze alleen maar gissen. Zo kan bijvoorbeeld de hoge concentratie van kof fieshops in de Leidse binnenstad een reden zijn voor jongeren om sneller een joint te kopen. Of omdat er minder religieuze gezinnen in de Leidse regio zijn en uit onderzoek blijkt dat jongeren zonder godsdienstige opvoeding eer der softdrugs gaan gebruiken. Maar ze kunnen ook blowen uit pure verveling of gebrek aan uitgaansmogelijkheden. „Omdat er genoeg koffieshops in de buurt van de scholen zitten, hebben wij aangeraden deze terug te dringen. Het is nu veel te gemak kelijk om in een tussenuur een joint te gaan ha len", vertelt C. de Groot van de GGD. „Ook hebben wij geadviseerd eens goed te kijken naar de functie van de koffieshop. De gemeen te moet voorkomen dat de koffieshop de leuk ste plek wordt om je tijd te besteden. Maar van dit advies zien we helaas niets terug in de nieu we maatregelen van de gemeente Leiden." Of er nu echt sprake is van een probleem vindt De Groot moeilijk te zeggen. Volgens haar ligt dat aan de persoon die blowt. Iemand die softdrugs puur gebruikt als genotmiddel kan zelfs veel plezier beleven aan het jointje op z'n tijd, vindt zij. Pas als iemand softdrugs gebruikt als vluchtmiddel kunnen er problemen ont staan. En blowen op school vindt De Groot so wieso problematisch. „De gevolgen van blowen zijn concentratie- en geheugenverlies. Je func tioneert niet goed. Dat zijn gewoon feiten die er liggen, hoe hard jongeren ook roepen dat dat onzin is." stippelden gemeenten in Ne derland elk min of meer hun ei gen drugsbeleid uit, omdat dui delijke richtlijnen van de over heid ontbraken. Daaraan is nu in elk geval een eind gekomen. Gemeenten we ten nu precies waar ze aan toe zijn: er mogen geen softdrugs worden verkocht aan minderja rigen, de verkoop van hard drugs is verboden, aan een per soon mag niet meer dan 30 gram worden verkocht en er mag geen reclame worden ge maakt. Een koffieshop mag zich tevens niet te dicht bij scholen bevinden en geen alcohol ver kopen. Tot slot is geluidoverlast uit den boze en mag een hasj- winkel niet het woon-, leef- of winkelklimaat aantasten. De regels staan nu dus einde lijk op papier. Maar hoe al deze maatregelen in de praktijk moe ten worden uitgevoerd is voor alsnog niet duidelijk. De ge meente wacht met uitspraken tot na de commissievergadering van dinsdag en de politie tast voorlopig nog in het duister. „I Iet is de gemeente die uitein delijk bepaalt hoe wij gaan op treden. Wij hopen voornamelijk dat met de nieuwe maatregelen ook meer duidelijkheid ont staat", aldus F. Kuivenhoven van Bijzondere Wetten. Feit is wel dat er koffieshops gesloten kunnen .gaan worden, zeker in buurten waar de con centratie hoog is. Van een schokeffect is evenwel geen sprake onder de koffieshophou ders. „Het zal zo'n vaart wel niet lopen", is een veel gehoor de kreet. Bovendien lijkt men vastbesloten zich met hand en tand tegen een mogelijke slui ting te verzetten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11