Feyenoord stunt in 'hel' van Bremen Luxeprobleem voor de 'Open Leidse' Chelsea en Club Brugge met hakken over de sloot Sport 'Het lijkt wel een stelletje terroristen' Van Trigt en Mens Programma weg bij TC Hillegom 21 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 Feyenoord-legioen op oorlogspad bremen cpd De groene erehaag van stuk voor stuk nors kijkende Polizis- ten begint bij de tunnel onder de perrons, en eindigt bij een grote arrestantenbus. Eén voor één worden de hooligans naar buiten geleid, de ogen groot en angstig, een grimas van pijn. De boeien - zwart en van plastic - snijden in de polsen. Net voor ze hardhandig het voertuig wor den binnengeleid, propt een politieman hun paspoort in een binnenzak. Wat ze gedaan hebben, daar binnen? Een kaalkop, op en top verbazing: „Niets, helemaal niets. Ze zijn gewoon bang, dat er iets gebeurt..." En weg is'ie. „We mochten opeens nergens kreunt de vol- t een Feye- noord-sjaaltje. „Iedereen wordt zomaar vastgehouden. Aan de noodrem getrokken? Ia, daar heb ik iets van gehoord, meer Met verbazing slaan samen gestroomde Duitsers het tafe reel bij het monumentale sta tion gade. „Het lijken wel een stelletje terroristen," bromt er eentje. Een ander verbaast zich over het geweld, heeft mis schien medelijden met het hul peloze legioentje. „Mann, mann, het lijkt wel oorlog." En oorlog was het, in de trein, die gisteren na het middaguur de grens bij Hengelo overden- derde. Met daarin zo'n driehon derd noeste Feyenoord-suppor- ters, voor een deel al flink op tilt door een combinatie van pillen en drank. Bij Osnabrück, de voorlaatste stop op weg naar het einddoel Bremen, gaat het mis. Een kiosk wordt in brand gestoken, en tussen de bedrij ven door wordt met langs de rails verzamelde stenen ge gooid. Zo'n vijfhonderd meter voor het Bremer station trekt er een supporter aan de noodrem. De deuren gaan open, en 40 Feye- noorders weten uit de inmid dels danig gesloopte trein - ra men moesten het ontgelden, evenals de bekleding van enkele banken - te springen en ver dwijnen in de drukke binnen stad. De rest rijdt nietsvermoe dend zijn ondergang tegemoet. Het hele clubje wordt samenge dreven onder het station, ge fouilleerd en afgevoerd naar een verlaten kazerne. En, gister avond nog, rechtsomkeert, met de trein terug naar Holland. De situatie in het Hauptbahn- hoff in hartje Bremen blijkt exact aan te geven hoe weinig de Duitse politie gisteren - in de laatste uren voor de kraker Wer- der Bremen-Feyenoord - aan het toeval wilde overlaten. Min stens 700 op en top gemotiveer de politiemensen waakten over de stad, samengesteld uit de korpsen van Bremen zelf, maar ook van Niedersachsen, Nordr- hein-Westfalen en de grenspoli- Bij het Weserstadion gaat het er eveneens grimmig aan toe De eerste zes bussen, 's och tends vroeg vertrokken, arrive ren rond 2 uur voor de oost-in gang van de betonkolos. De in zittenden, gaar van de lange reis, springen juichend uit de bus, klaar voor een heerlijk middagje Bremen. Niet dus. Ook daar barst het van de poli tie, die de supporters binnen enkele seconden duidelijk maakt dat er maar één weg is, namelijk het stadion in. Michel (31) uit Rotterdam ontploft haast van woede: „Moeten we zes uur in dat sta dion gaan zitten wachten? Zes uur? We willen een wiener sch nitzel, man. We willen eten, wat drinken." Bremen krijgt het er van langs. „Weet je wat het is," blaft een rood aangelopen sup porter, „ze schijten hier in hun broek voor Feyenoord. En daar om proberen ze ons op te naai en, zodat wij straks een straf van de Uefa krijgen." Op de Feyenoorders die met de 63 door de club zelf gechar terde bussen naar Bremen kwa men en pas om zes uur bij het stadion aankwamen, viel niets aan te merken. Zij werden ove rigens rijkelijk beloond voor hun goede gedrag: een 4-3 over winning, én een polonaise van de complete selectie op de koop Krajicek gaat onderuit parus Richard Krajicek is er gisteren niet in geslaagd de kwartfi nales van het tennistoernooi in het sportpaleis Bercy in Parijs te bereiken. De Hagenaar verloor met 6-4 7-6 van de nummer één van de wereld Pete Sampras. Brenda Schultz haalde in de Cana dese stad Quebec de volgende ronde wel. Ze won met 6-2 6-3 van de Duitse Zivec-Skulj. De als zestiende geplaatste Krajicek produceerde in zijn partij tegen Sampras een service van 213 ki lometer per uur, de hardste in de geschiedenis van het toernooi. Bovendien liet hij vijftien aces noteren tegen twee voor de Ame rikaan. Het was echter niet genoeg om de aanvoerder van de wereldranglij st te b edwingen Hammink in NBA orlando Geert Hammink staat op de spelerslijst van de Ameri kaanse basketbalclub Orlando Magie. Hij is de tweede Nederlan der die in de NBA uitkomt. Rik Smits was de eerste. Hammink komt niet direct in actie, hij herstelt op dit moment van een peesontsteking. De Didammer woont al vijf jaar in de Verenigde Staten. Orlando Magie selecteerde hem vorig jaar. Maar aange zien de club Hammink niet onmiddellijk een contract aanbood, koos hij voor het Italiaanse Cantu. In maart keerde hij terug naar Amerika. Materiaalman schopte arbiter zeist De materiaalverzorger van Fortuna Sittard, j. Mulder, mag tot 1 januari 1995 geen enkele functie vervullen bij de wedstrij den van zijn club. De tuchtcommissie van de KNVB legde Mul der deze straf op omdat hij op 15 oktober na afloop van de wed strijd Fortuna Sittard - Emmen de scheidsrechter had geschopt. Mans en KNVB weer vrienden bremen» De lucht tussen burgemeester Mans van Enschedeen de KNVB is opgeklaard. Wil van Rhee, directeur veiligheid bij de KNVB, heeft gisteren in Enschede met Mans alle problemen uit gepraat die ontstonden na diens besluit twee weken geleden de wedstrijd FC Twente-Feyenoord te verbieden. „We hebben afge sproken dat we voortaan beter en sneller met elkaar communi ceren zodra zich een probleem voordoet", aldus Van Rhee. „Ik heb de indruk dat we over en weer begrip hebben voor eikaars problemen. We komen er denk ik in de toekomst samen wel uit." FC Twente-Feyenoord is inmiddels definitief vastgesteld voor zondag 20 november. De KNVB heeft pogingen van Feye noord de wedstrijd te verplaatsen terzijde geschoven. Henryk Larsson speelt met drie treffers beslissende rol Feyenoord heeft het Nederlandse voetbal gisteravond weer het nodige aanzien gegeven door op Duitse bodem en voor het oog van miljoenen tv-kijkers Werder Bremen volledig te vernederen: 3-4. In het Weser-stadion beleef de Feyenoord, gesteund door een rood-wit legioen van bijna 7000 fans een van de meest sensationele avonden in zijn Europa Cup-geschiedenis. Niet alleen was het achttien jaar geleden dat de Rotterdammers een Duitse tegenstander hadden uitgeschakeld (Kaiserslautern in 1976/77), het duel was ook een van de beste internatio- nele optredens onder het bewind van Willem van Hane- gem. bremen marcel van der kraan gpd-verslaggever Zelfs het feit dat Feyenoord hal verwege de tweede helft Arnold Scholten verloor en met tien man verder moest, kon de Rot terdammers niet weerhouden van een geweldige stunt in het Europa Cup-toernoooi voor be kerwinnaars. Scholten werd in de 70e minuut van het veld ge stuurd nadat hij van de Italiaan se scheidsrechter Pier-Luigi Pai- retto zijn tweede gele kaart had ontvangen. De arbiter vond dat de blonde Feyenoorder moest bloeden voor een eerder onbeholpen dan gemene overtreding. De beslissing om hem weg te zen den was in zekere zin ook merk waardig omdat Pairetto daar voor al twee keer met de hand over zijn hart had gestreken bij overtredingen van de Duitser .Mario Basler. De Werder-aan- valler, die in de tweede helft in de achterste linie werd gepos teerd, had al geel ontvangen, veroorzaakte vervolgens twee strafschoppen maar hoefde van Pairetto niet naar de kleedka mer. Basler haalde Taument kort na de pauze nog wat onge lukkig naar de grond maar zijn tweede vergrijp bij de rechts buiten van Feyenoord, die het weer ouderwets op zijn heupen had, had moeiteloos tot rood kunnen leiden. Tot verbazing van de Feyenoorders bleef het tweede geel in het borstzakje van de Italiaan. De Rus Vladimir Bestchast- nikh, topscorer van Werder Bremen in de Bundesliga, tikte de door John de Wolf met het hoofd geschampte bal over de doellijn en zette het met 31.118 toeschouwers nagenoeg uitver kochte Weser-stadion meteen op zijn kop: 1-0. Feyenoord toonde echter ka rakter en sloeg tot ontzetting van de Duitsers voor de rust ge nadeloos terug. Henryk Larsson maakte andermaal zijn faam van dit seizoen waar door de bal in de twintigste minuut bij een snelle counter na een scherpe voorzet van Gaston Taument achter Oliver Reck te knallen: 1- 1. Tien minuten voor rust zette de Zweed zijn schaduw Ramzy routineus opzij na een harde kopbal in de diepte van John de Wolf. Oog in oog met Werder- doelman Oliver Reck deed hij iets wat je alleen kunt doen als je vol vertrouwen in een Europa Cup-wedstrijd speelt: hij plaats te de bal door de benen van Reek: 1-2. Kort na de pauze legde Ruud Heus het stadion definitief het zwijgen op door vanaf elf meter raak te knallen. De Noordhol lander wordt gekscherend de 'penalty-koning Zuid' genoemd. Henryk Larsson heeft 1 -2 gescoord en wordt achtervolgd door Gaston Taument. Hij voltrok in de 'hel van Bremen' net als alle andere ke ren dit jaar koelbloedig het von nis vanaf de stip, nadat Gaston Taument door Basler was ge vloerd. Met Taument is meteen de andere uitblinker genoemd aan Rotterdamse zijde. Hoewel Feyenoord nauwelijks zwakke schakels kende, sprong Tau ment met Larsson ver boven zijn collega's uit. Elke keer als hij op snelheid lag of op avon tuur ging, brak bij de Duitse verdedigers het angstzweet uit. Op het laatst wist niemand meer hoe de Oranje-internatio nal moest worden afgestopt. Met een beetje geluk had Taument de wedstrijd voor rust al kunnen beslissen. Een van zijn solo's op de rechterflank rondde hij met het linkerbeen te gehaast af, waardoor de bal in het zijnet verdween. Ook Or lando Trustfull schoof de bal na een prima combinatie met Henryk Larsson in het zijnet. Het gevolg was dat Werder via zijn Russische spits in de twee de helft nog heel even dacht te kunnen terugkomen (een van de lat teruggesprongen bal werd door Bestchastnikh over de lijn geduwd). De thuisclub probeer de het publiek te bespelen door videoscherm in het stadion 'Anderlecht, An- derlecht' levensgroot en in felle kleuren te laten opflikkeren. De Belgen verloren twee jaar gele den met 5-3, nadat zij met 0-3 hadden voorgestaan in Bremen. Maar de als 'opzweper' be doelde actie werd teniet gedaan door het briljante aanvalsduo van Feyenoord. Taument schoot halverwege het tweede bedrijf voor de zoveelste keer door de verdediging van Werder en kon alleen met grove midde len worden afgestopt. Henryk Larsson mocht van Ruud Heus als dank voor zijn topprestatie de tweede penalty van de wed strijd nemen: 2-4. Larsson faalde dus niet vanaf de stip en bracht zijn 'Europese' produktie daardoor op een on gekend hoog niveau. Hij heeft zes van de acht Rotterdamse treffers gemaakt. Mede doordat Feyenoord met tien man speelde, was bij Lars son en een aantal andere Rot terdammers in de slotfase de pijp leeg. Werder Bremen kreeg daardoor de kans de nederlaag nog een redelijk aanzien te ge ven. Want Mario Basler zorgde er in blessuretijd voor dat Ed de Goey voor de derde keer naar het net kon laten gaan: 3-4. In de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars vielen bui ten de winst van Feyenoord gis teren weinig verrassende uitsla gen te noteren. De favorieten plaatsten zich mede dank zij de resultaten in de eerste wedstrijd eenvoudig voor de kwartfinales. Alleen Chelsea en Club Brugge hadden wat moeite. Porto verloor in Boedapest weliswaar met 2-0 van Ferenc- varos. Maar de ploeg van trainer Bobby Robson wilde zich dui delijk niet te zwaar inspannen om de in de thuiswedstrijd be haalde 6-0 zege te verdedigen. Real Zaragoza maakte het karwei tegen Tatran Presov sim pel af. De Spanjaarden bouw den de in Slowakije verkregen 4-0 voorsprong met twee tref fers uit. Esnaider zette de Spaanse koploper al na vijf mi nuten op 1-0. In de 39e minuut maakte Kosic nog wel gelijk, maar het was een hopeloze zaak voor de Slowaken. Vooral nadat Oscar in het begin van de tweede helft voor 2-1 zorgde. Meer trefers vielen er niet. Grasshoppers, met Ron Wil- lems, leek op de goede weg de 3-0 achterstand tegen Sampdo- ria weg te werken. De ex-Aja- cied bracht de marge in de ze ventiende minuut al terug tot twee. De Italiaanse formatie stelde vijf minuten later alweer orde op zaken door een treffer van Melli. Aan het einde van de tweede helft schoot Lombardo Sampdoria naar de derde ron de. Bickei en Kohier bezorgden de Zwitserse club nog wel de overwinning, maar meer dan de eer leverde dat niet op. Auxerre won met 2-0 van Be- siktas. Twee weken geleden speelden de twee clubs in Tur kije gelijk: 2-2. De Fransen dankten hun plaats in de vol gende ronde vooral aan de 22- jarige Lamouchi. De aanvaller scoorde in de 45e en 49e mi nuut. Eerst school hij de bal langs doelman Raimond Au- mann en vier minuten later speelde hij de bal door de be nen van de keeper. Nadat Rezep van Besiktas na een uur spelen met twee gele kaarten van het veld was gestuurd, konden de Fransen de wedstrijd rustig uit spelen. Het Deense Bröndby gaf zich niet zomaar gewonnen tegen bekerhouder Arsenal, dat een 2- 1 voorsprong verdedigde. Al na twee minuten keken de Engel sen door toedoen van Hansen tegen een 0-1 achterstand aan. In de 25e minuut benutte inter national Ian Wright een straf schop, 1-1. Twintig minuut later kwam Arsenal door Selley op 2- 1. Dan Eggen deed in de 69e minuut nog wel iets terug. Maar het was te laat om de bekerver dediger nog in gevaar te bren gen. Eigenlijk gingen alleen Chel sea en Club Brugge met moeite door. Beide clubs dankten hun plaats in de kwartfinales aan een uit-doelpunt. Chelsea speelde in Oostenrijk 1-1 tegen Austria Wien. In eigen huis wa ren de Engelsen niet verder ge komen dan 0-0. John Spencer zette de Engelsen in 40e minuut op een 1-0. Halverwege de tweede helft trok Arimnas Nar- bekovas de stand weer gelijk. Maar het lukte Austria Wien niet een voorsprong te forceren. Club Brugge kon de bal voor eigen publiek niet achter de doelman van Panathinaikos krijgen. De Belgen, die speelden zonder de geblesseerde René Eijkelkamp, hadden in de uit wedstrijd al verzuimd definitief afstand van de Grieken te ne men. Lorenzo Stalens benutte in Panathinaikos een penalty. Het bleek gisteren genoeg voor een plaats in de derde ronde. De loting voor de kwartfinales vindt op 14 december plaats in Turn-, spring- en jazzkampioenschappen dijen uit Korfbalfusie stap dichterbij leiden tim brouwer de koning De open Leidse turn-, spring en jazzkampioenschappen groeien uit hun jasje. Morgen bevolken 850 deelnemers de Leidse Vijf Meihal. Het betreft dan nog maar de eerste helft van het tweejaarlijkse festijn, waarvan het andere gedeelte pas op 25 juni 1995 wordt afge werkt.- „Zonder die opsplitsing zou den we 17 tot 20 uur nodig heb ben hebben gehad", zegt wed strijdleider Jan de Knegt, voor zitter van de organisatiecom missie. Hij is lid van Jahn, de Leidse gymnastiekvereniging die deel uitmaakt van het Chris telijke KNCGV. De zondagsrust staat bij die bond hoog in het vaandel, dus blijft alleen de za terdag over als wedstrijddag. „Zelfs de 3-Octoberhal bood Tennisser Marco van Trigt heeft overschrijving aangevraagd naar eredivisieclub Zandvoort. De linkshandige kopman van TC Hillegom heeft zich afge meld bij zijn vereniging, maar zette nog geen handtekening voor zijn nieuwe club. De ver wachting bij Hillegom is dat de nummer 27 van Nederland, rond komt met Zandvoort. Naast Van Trigt verliest de eersteklasser voor komend sei zoen ook Jolanda Mens. De 16- jarige Voorhoutse, lid van de nationale jeugdselectie tot en met 18 jaar, heeft getekend voor Leimonias in Den Haag. Bij Unicum zoekt men nog een tweede man voor het eerste team. Carlijn Buis is tot grote vreugde van de Leidse eerste klasser niet ingegaan op aanbie dingen van andere clubs. De Voorhoutse - nummer 51 van Nederland en inmiddels ook opgenomen in de nationale jeugdselectie tot en met 18 jaar - krijgt in de hoofdmacht steun van Carolien Stassen en Edwin Kiene. Stassen is voor nationale begrippen een subtopper, ze staat 37ste op de ranglijst. Kie ne, de broer van ex-Dekker- speelster Monique Kiene, bezet de 72ste stek. 10.10 wedstrijd 1 turnen meisjes t/m 10 jaar: meisjes 11/t/m 13 jaar; vloer jongens/ mannen: vrouwen 14 t/m 16 jaar; vrouwen 17 jaar en ouder; voltige 5 11 13.10 inturnen wedstrijd 2 13.55 opstellen wedstrijd 1 en 2 14.05 prijsuitreiking wedstrijd 1 14.30 wedstrijd 2 tumen vrouwen 14 t/m 16 jaar t/m 13 jaar; jongens 14 mannen 17 jaar en ouder vloer meisjes t/m 10 jaar; meisjes 11 t/m 13 jaar; springen combinatie t/m 13 jaar 17.10 einde wedstrijd 2 17.25 vloerverkennmg jazz 17.55 opstellen 18.00 opmars alle deelnemers 18.05 prijsuitreiking wedstrijd 2 21.20 prijsuitreiking jazz 21.30 huldiging leidse kampioen geen soelaas. Daarom hebben we besloten het programma in tweeën te delen." Met de keuze voor een kam pioenschap voor A-deelnemers in november en een B-kam pioenschap in juni was niet ie dereen even gelukkig. „In ver band met nationale wedstrijden en kampioenschappen moesten we de A-wedstrijd wel in no vember, als aanloop naar het nieuwe seizoen, organiseren. Vanwege die opdeling zijn er helaas verenigingen die zich hebben teruggetrokken voor het A-kampioenschap. Daardoor komen er morgen veel minder heren dan zich aanvankelijk hadden aangemeld. Gelukkig is de Leidse springer Marcel Did- den er wel bij. Hij vertegen woordigt het hoogste niveau dat morgen in Leiden te zien is. Daarnaast komt het sterke Pro Patria uit Zoetermeer en OKK uit Nijverdal. DOS uit Naaldwijk komt zelfs met 165 personen." Hoewel De Knegt als bonds- bestuurder van het KNCGV de breedtesport hoog in het vaan del heeft, vindt hij bij de 'Open Leidse' prestaties ook belang rijk. „Het gaat tenslotte om een kampioenschap. Morgen zijn vier van de acht Leidse gymnas tiekverenigingen aanwezig. Om zo veel mogelijk deelnemers uit de omgeving aan de Open Leid se te laten deelnemen, organi seren we ook no£ een dag voor B-deelnemers. Op 24 juni ver wacht ik dezelfde drukte als morgen bij het A-kampioen schap. Alleen staat er bij de B- deelnemers wat minder druk op de ketel." De overweldigende belang stelling zorgt tot twee keer toe voor luxe problemen van orga nisatorische aard. „We weten morgen bijna niet waar we alle De fusie tussen de Leidse korfbal verenigingen Fides Pacta en De Algemene is een stapje dichterbij gekomen. Een adviescommissie binnen Fides Pacta stemde unaniem met een samengaan. Al eerder hadden de leden groen licht gegeven aan het bestuur. Volgende week spreken de korfballers van De Algemene zich over de samenvoeging uit. Als deze vergadering ook een positief antwoord oplevert, gaan de besturen om de tafel zitten. De twee clubs streven ernaar de fusie met ingang van vol gend seizoen rontï te heb ben. Schumacher leidt na eerste training suzuka afp/rtr Op de Leidse turnkampioenschappen komen morgen 850 deelnemers uit. deelnemers moeten herbergen. Vooral de jazzgroepen en de groepsspringers nemen veel ruimte in beslag. Het is maar goed dat sommige groepen pas 's middags komen. Vooral tus sen vijf en zeven uur verwacht ik dat het spitsuur wordt. Deel nemers moeten zich zelfs in de corridors van de Vijf Meihal omkleden." Naast de groepswedstrijden neemt het toestelturnen een be langrijke plaats in. Door de sa menwerking van de 'christelij ke' verenigingen en leden van de meer prestatiegerichte alge mene KNGB onder de koepel van de Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigingen (GLG) rolde een 'uniek' compromis uit de bus. De onderdelen vloer en paardvoltige, waaraan het KN CGV zich nooit waagt, staan desondanks voor het eerst op het programma. „Deelname daaraan is facultatief. Leden van Jahn bijvoorbeeld beginnen er niet aan. Zij hebben geen en kele ervaring en op een kam- FOTO HIELCO KUIPERS pioenschap dus niets te zoeken op die onderdelen." Zelf heeft De Knegt („Wij be oefenen liever de lange mat") een uitgesproken mening over die 'onchristelijke' turnonder- delen. „Ze zijn moeilijk onder de knie te krijgen. Als je vloer en voltige niet goed beheerst, kun je het beter laten. Bovendien kan voltige vooral voor jongens en heren een uiterst pijnlijke aangelegenheid zijn." Michael Schumacher heeft vrij dag in de eerste training voor de Grote Prijs van Japan op het cir cuit van Suzuka de beste tijd ge maakt. De Duitse coureur van de Benettonstal, die aast op de wereldtitel, legde het rondje af in 1 minuut en 37,209 secon den. Op de tweede plaats nestelde zich de Brit Damon Hill. De gro te concurrent van Schumacher noteerde met zijn Williams- Renault 1.37,696. Daarna volg den de Duitser Heinz-Harald Frentzen (1.37,742), de Brit Ni- gel Mansell (1.37,768) en de Brit Johnny Herbert (1.27,828), die voor de slotfase van het seizoen in de tweede Benettonwagen de plaats heeft ingenomen van Jos Verstappen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23