Positie Gratsjov wankelt door ruzie in defensietop Buitenland 'Media speelden hoofdrol in slachting in Rwanda' Stier maakt rare sprongen Bonn betaalde miljoenen aan DDR-advocaat Vogel udjlvanLeest Haviken nemen de macht over in Algerije Situatie van mensenrechten Indonesië sterk verslechterd Dertien doden bij gijzeling in Algerijnse hoofdstad DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 7 Vijf doden bij hotelbrand in Armenië jerevan» Bij een brand in het centrum van de Armeense hoofd stad Jerevan zijn vijf mensen omgekomen en vier gewond ge raakt. De brand, die dinsdagavond uitbrak in Hotel Shirak, legde twee van de twaalf verdiepingen in de as. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting of nalatigheid van bouwvak kers die herstelwerkzaamheden uitvoerden in het gebouw. 'Waldheim bij verjaardag VN' new york Oostenrijk vindt het 'onjuist' als de voormalige presi dent Kurt Waldheim niet wordt uitgenodigd voor de viering vol gend jaar van het vijftigjarige bestaan van de Verenigde Naties. Voor zijn presidentschap was Waldheim van 1972 tot 1981 se cretaris-generaal van de volkerenorganisatie. Wegens zijn ver zwegen maar later onthulde oorlogsverleden werd hij door de VS tot ongewenst persoon verklaard. Laatste Britse beul overleden londen Sydney Dernley, de laatste nog levende beul in Groot- Brittannië, is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden. Dernley was voor de afschaffing van de doodstraf, in 1969, betrokken bij de ophanging van 25 mensen, van wie een postuum werd vrijge sproken. Volgens zijn weduwe was hij een zeer geliefde man, die trots was op zijn werk. Kreet 'Buitenlanders eruit' strafbaar hamm» De kreet Auslander raus (Buitenlanders eruit) valt in Duitsland onder de strafbepalingen over volksopruiing en kan met maximaal vijfjaar cel worden bestraft. Dat heeft de recht bank in Hamm in Noordrijn-Westfalen gisteren beslist. De rech ters vernietigden daarmee een vonnis van een lagere rechtbank die drie neo-nazi's had vrij gespro ken. De mannen moeten nu opnieuw terechtstaan. Dompteur nam werk mee naar huis Jeruzalem» Een Israëlische dompteur hield zo van zijn werk, dat hij \touw en kinderen aan eenzelfde bewind onderwierp als de dieren in de dierentuin. De politie beschuldigt hem van be roepsdeformatie, zo meldde het Israëlische persbureau ITIM gisteren. Een vertegenwoordiger van de politie zei voor de recht bank in Haifa dat de man 'zijn vrouw en kinderen liet marche ren'. Als zijn dagtaak erop zat, 'paste hij de methoden voor het dompteren van dieren toe op kroost en eega'. Paus keert terug naar bolwerk maffia Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus ii brengt dit weekeinde voor het eerst sinds zijn openlijke aanval op de maffia, in mei 1993, een bezoek aan Sicilië. Zijn dreiging met de eeuwige ver doemenis voor maffiosi zette destijds het conflict tussen de kerk en de georganiseerde misdaad op scherp. Anti-abortusactivist schuldig aan moord Een jury in Florida heeft de anti-abortusactivist Paul Hill gisteren schuldig bevonden aan moord. Ze achtte bewezen dat hij vorig jaar juli een aan een abortuskliniek verbonden arts en diens begeleider met opzet om het leven heeft gebracht. Hill kan de doodstraf krijgen. Arafat wellicht naar Auschwitz Warschau Polen is van plan PLO-leider Yasser Arafat uit te no digen bij de plechtigheden in Auschwitz ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de bevrijding van het beruchte nazi-con centratiekamp. Een woordvoerder van president Walesa zei dat Polen alle winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede wil uitnodi gen. RSF roept journalisten ter verantwoording Rwandese journalisten hebben een belangrijke rol gespeeld bij het aanzetten tot de massale slachtpartijen in dat land tussen april en half juli. Dat schrijft de journalistenorganisatie Repor ters Sans Frontières (RSF) in een gisteren in Parijs gepubliceerd rapport. De organisatie vergelijkt de propaganda van de Hutu-zen-: der Radio des Mille Collines (Ra dio der Duizend Heuvels) en van het tijdschrift Kangura met die van Hitler. In het rapport worden 27 journalisten met naam genoemd die tot de vol kerenmoord hebben aangezet. Twee ervan zijn dood, de rest is naar het buurland Zaïre ge vlucht. Na de moord op president Habyarimana, wiens vliegtuig op 6 april met een raket werd neergehaald, riepen sommige Ratten verorberen spaarcentjes van bejaarde Russin Toen een bejaarde Russin de deur van haar kelder open deed, kreeg ze de schrik van haar leven. Haar goed opge borgen spaarcentjes waren volledig opgepeuzeld door rat ten. De dame op leeftijd had haar vermogen van ongeveer een miljoen roebel (ruim vijfhon derd gulden) bijeen geschraapt met de verkoop van illegaal ge stookte sterke drank. „Na een kort onderzoek naar verschil lende Russische banken, had ze geconcludeerd dat haar geld in de kelder het veiligst was", zo schreef het Russische dag blad Komsomolskaja Pravda. De vrouw is na de ontdek king in een psychiatrisch zie kenhuis opgenomen voor een anti-shock behandeling. Haar verhaal zal andere Russen die ook de voorkeur geven aan de kelder of een oude sok wellicht op andere gedachten brengen. Russische president neemt bewindsman in bescherming De Russische minister van defensie Gratsjov moet aftre den. Dat eiste voorzitter Joesjtsjenkov van de commissie voor defensie van de Doema, het Russische lagerhuis, gisteren. Dinsdag al ontsloeg president Jeltsin Gratsjovs plaatsvervanger generaal Boerlakov. moskou Rtr-AFP-GPD Boerlakov en Gratsjov kwamen onder een spervuur van kritiek na de moord drie weken gele den op de journalist Cholodov. Die hield zich bezig met corrup tie en illegale wapenverkopen binnen het leger en stond op het punt nieuwe onthullingen te publiceren. Jeltsin nam Gratsjov echter in bescherming, mede wegens de steun van de defensie bij het neerslaan van de communisti sche opstand vorig jaar. Joesjtsjenkov kondigde tevens aan dat de commissie voor de fensie deze maand de beschul digingen van corruptie aan het adres van de voormalige Sovjet troepen in de voormalige DDR zal onderzoeken. Hij sloot ver dergaande wijzigingen van de legertop niet uit: „Het aftreden van Boerlakov is maar een deel van het probleem". Volgens de Russische media is Boerlakov geofferd om zijn superieur Gratsjov voor ontslag te behoe den. Maar dat is volgens Gratsjovs persoonlijke woord voerster grote onzin. „Hoe komt u erbij, niemand leest klaarblij kelijk presidentiële decreten echt goed. Boerlakov is in het geheel niet ontslagen, hij is slechts tijdelijk ontheven van zijn verplichtingen totdat alle onderzoeken zijn afgesloten. Ja, wat daarna gebeurt kunnen we uiteraard niet voorspellen Uit de artikelen van Cholodov blijkt dat Gratsjov zelf de cor ruptie goedkeurde en er van meeprofiteerde. Als bewijs van slecht ministerieel gedrag kwa- e Mercedessen op de proppen die de minister voor eigen genoegen zou heb ben aangeschaft met geld dat via Boerlakov terecht had moe ten komen in de huisvestigings- pot voor te repatriëren militai ren. Gratsjov zelf moet volgende week vrijdag bij de Doema op het matje komen. Volgens de Grondwet kan alleen de presi dent een minister naar huis stu ren. Vooralsnog blijft Jeltsin achter zijn bewindsman staan. Maar druk vanuit het parlement en toenemende onrust in het le ger zouden de president wel eens op andere gedachten kun nen brengen. School in VS doet parfum in de ban minneapolis Sommige docenten en leerlin gen op de sociale academie van de Universiteit van het Ameri kaanse Minnesota vinden dat Christian Diors parfum Poison precies is wat het zegt te zijn: vergif. De school heeft alle 250 studenten daarom verboden parfum, eau de cologne of an dere geurige produkten te dra gen op school. Het verbod is het antwoord op een nieuwe aandoening die de meervoudige chemische om- gevingsgevoeligheidsziekte wordt genoemd, waardoor mensen tijdelijk verlamd kun nen raken als ze zelfs maar een vleugje parfum opsnuiven. Het is niet bekend hoeveel mensen aan de ziekte lijden. Weten schappers denken dat de kwaal wordt veroorzaakt door bloot stelling aan chemicaliën die het liteitssysteem; Britse astronomen stuiten op nieuw melkwegstelsel Hutu-media om vergelding. Ra dio des Mille Collines noemde tegenstanders van de regering met naam en riep op 'de ratten „Deze journalisten zijn even als de moordenaars van de heersende milities verantwoor delijk voor de monsterlijke mis daden die Rwapda met bloed hebben besmeurd. En zij moe ten ervoor ter verantwoording worden geroepen", zo conclu deert RSF. De organisatie vraagt om steun voor het herstel van de verwoeste Rwandese media als een voorwaarde voor de op bouw van een democratisch Rwanda. Onder de honderdduizenden doden in Rwanda zijn ten min ste 37 journalisten, een derde van de beroepsgroep in het Centraalafrikaanse land. Onge veer tweederde van de slachtof fers behoorde tot de Tutsi-min- derheid. new y Onderzoekers van het Instituut voor Astronomie van de Univer siteit van het Britse Cambridge hebben een nieuw melkweg stelsel ontdekt. „Het stelsel lag bij wijze van spreken in onze achtertuin, verborgen achter de langgerekte sterrennevel die door de oude Grieken de Melk weg werd genoemd", aldus on derzoeker Ofer Lahav in de jongste editie van het tijdschrift Nature. Het stelsel is ongeveer tien miljoen lichtjaren van ons ver wijderd. Eén lichtjaar is de af stand die het licht in een jaar af legt, ongeveer 9,44 biljoen kilo- De Melkweg bestaat uit ster ren en stof en ontneemt een groot deel van het zicht op ach terliggende hemellichamen. Toen eenmaal de locatie van het stelsel was vastgesteld, kon met gewone telescopen worden vastgesteld dat het de gebruike lijke twee-armige spiraalvorm heeft, aldus Lahav. Gezien vanaf de aarde is het stelsel aan de hemel half zo breed als de i stieregevecht blijkt r i het Spaanse Sevilla de strijd tussen n r te zijn. De toeschou- i dier bijwoonden, kre gen de schrik van hun leven. De in doodsnood verkerende stier sprong over de omheining elkwegstelsel is Dwingeloo 1 genoemd, naar de Nederlandse radiotelescoop die het heeft ontdekt. De ontdek king is des te opmerkelijker om dat de telescoop zo oud is dat het dak van de controlekamer lekte en het regenwater langs de muren omlaag droop. Volgens de leider van het onderzoek, de Britse astroloog Lynden-Bell, 'heeft het enthousiasme van Re- né Kraan-Korteweg (een Neder landse astroloog aan de Univer siteit van Groningen, red.) het project op gang gehouden'. De Westduitse regering heeft tussen 1983 en 1989 de DDR- advocaat Wolfgang Vogel onge veer 15,5 miljoen gulden be taald om politieke gevangenen vrij te krijgen. Dat meldt het boulevardblad Bild-Zeitung. De 69-jarige Vogel moest zich gis teren voor een rechtbank in Berlijn verantwoorden, omdat hij Oostduitsers die naar het Westen wilden vertrekken, heeft gedwongen hun bezittingen te gen belachelijk lage prijzen te verkopen. Het proces werd na anderhalf uur verdaagd tot 7 november, omdat het openbaar ministerie de aanklacht wijzigde. Aanvan kelijk waren 53 zaken tegen Vo gel ingebracht, maar de gewij zigde aanklacht heeft betrek king op slechts 21 gevallen van verkoop van grondbezit. Volgens Bild-Zeitung heeft Bonn niet alleen jaarlijks 400.000 gulden aan Vogel be taald voor uitreispapieren en het vrijkopen van gevangenen, maar kreeg de advocaat ook 12,5 miljoen gulden aan hono rarium. Vogel heeft echter in de meeste gevallen niet zelf de ver dediging van de aangeklaagden op zich genomen, maar die overgelaten aan een netwerk van advocaten. Die betaalde hij in DDR-marken, aanzienlijk minder waard dan de Westduit se munt. Zo kon Vogel tachtig procent van het geld in eigen zak steken. Het proces tegen hem en zijn vroegere assistente, die van medeplichtigheid wordt verdacht, duurt naar verwach ting tot februari. den haag anp Vanaf morgen: de nieuwe CD Walls Of Emotion de hit CD Are You Ready For Loving Me (o.a. Winter In America) Samen 2 CD's 49 (Walls Of Emotion ook los verkrijgbaar: 44,95) COMPACT DISCS PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Is er nog een uitweg uit het Algerijnse dra ma? Het land is nu alweer bijna twee jaar het toneel van een genadeloze strijd tussen moslim-fundamentalisten en het nog altijd zwaar op de voormalige bevrijdingsbewe ging FLN en het leger steunende regime. Een strijd die volgens officiële cijfers al meer dan tienduizend slachtoffers heeft ge maakt. Het werkelijke aantal doden ligt waarschijnlijk ten minste drie keer zo hoog. Tot voor kort was er een heel klein sprankje hoop. Het regime onder leiding van gene raal annex president Liamine Zéroual leek mede onder westerse druk op een dia loog met gematigde fundamentalisten aan te sturen. Enkele ieiders van het begin vorig jaar verboden Islamitisch Reddingsfront (FIS) werden vrijgelaten en kregen zelfs be zoek van Zéroual persoonlijk. Maar die eer ste, verkennende gesprekken hebben tot niets geleid. De poging tot dialoog is mis lukt, zo heeft Zéroual moeten toegeven. Begin deze week kwam de sterke man van Algerije plotseling met een even verrassend als absurd voorstel op de proppen. Hij kon digde aan dat voor eind volgend jaar vrije presidentsverkiezingen worden gehouden. Tegelijkertijd beloofde Zéroual het terroris me met wortel en tak te zullen uitroeien. Het antwoord van de fundamentalisten liet niet lang op zich wachten. Nog geen 24 uur later, uitgerekend op de veertigste verjaar dag van het begin van de opstand tegen de Franse kolonisator, ontplofte een bom op een begraafplaats in Mostaganem. Vijf pad vindertjes die daar een herdenkingsplech tigheid bijwoonden verloren het leven, ze ventien anderen raakten ernstig gewond. Gezien de situatie van vrijwel totale anar chie in Algerije het leger en de politie zijn de greep op een groot deel van het land vol ledig kwijt is het voorstel om presidents verkiezingen uit te schrijven absurd. In de huidige situatie waarin iedereen in Algerije in angst leeft en waarin het volstrekt onmo gelijk is vrij voor welke mening dan ook uit te komen, lijkt een verkiezingscampagne onmogelijk te organiseren. Dat hebben vrij wel ale politieke partijen in Algerije, verbo den of niet, onmiddellijk laten weten. Even illusoir lijkt de belofte van het regime om het terrorisme met wortel en tak uit te roeien. Ondanks hun numerieke superiori teit en betere bewapening zijn het leger en de politie daar de afgelopen twee jaar niet in geslaagd. Waarom zou dat nu dan ineens wel mogelijk zijn? De twee beloften van Zéroual, vrije verkie zingen op korte termijn, gekoppeld aan kei harde repressie, lijken vooral bedoeld voor de westerse mogendheden die het Algerijn se regime tegen heug en meug nog altijd met forse kredieten steunen. Terwijl zijn land in vuur en vlam staat, probeert Zéroual het imago van het regime in Algiers een beetje op te poetsen. In Algerije zelf zal de situatie waarschijnlijk niet merkbaar verbeteren. Integendeel. De nieuwe strategie van Zéroual bewijst dat de aanhangers van de harde lijn en de tegen standers van een dialoog met de funda mentalisten binnen het regime het op nieuw voor het zeggen hebben. Maar ook in het andere kamp, dat van de fundamentalisten, lijken de haviken steeds duidelijker de overhand te krijgen. Als bin nen het FIS al gematigde krachten zijn te vinden waarmee een dialoog is te voeren, dan lijken die hun invloed op de radicalere elementen volledig te hebben verloren. Dat bleek de afgelopen maanden al. Terwijl het regime behoedzaam in gesprek probeerde te komen met enkele leiders van het FIS, namen de aanslagen tegen buitenlanders, intellectuelen en politieagenten alleen maar toe. Zelfs als het regime met de leiders van het FIS tot een compromis was gekomen, zou dat waarschijnlijk weinig verschil hebben gemaakt. Een groeiend deel van de funda mentalisten wil van een dialoog met het ge hate en corrupte regime niets weten en ge looft dat de oplossing alleen maar uit de loop van een geweer kan komen. Amnesty in vandaag gepubliceerd rapport genstanders en vakbondsleiders willekeurig oppakken. Velen krijgen een oneerlijk proces. Sommigen worden mishandeld. Amnesty meent ook dat het recht op vrije meningsuiting in de aanloop naar de APEC-top steeds vaker wordt geschonden. De regering probeert iedereen die misschien kritiek zou kun nen uiten, zoals advocaten, journalisten en academici, het zwijgen op te leggen. Amnesty heeft de achttien lid staten van de APEC, waaronder de VS, Australië, Canada, China en Japan, gevraagd tijdens de conferentie de situatie van de mensenrechten aan de orde te stellen. de mensenrech ten in Indonesië is de afgelopen maanden sterk verslechterd. Met het oog op de conferentie van Aziatische landen en lan den rond de Stille Oceaan (APEC) in Jakarta van 7 tot 16 november treden de autoritei ten hard op tegen leden van de oppositie en vakbondsactivis ten. Dat schrijft de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational in een vandaag ge publiceerd rapport. De grote schoonmaak begon in april met een anti-misdaad campagne, maar is de laatste maanden uitgebreid. Nu laten de autoriteiten ook politieke te- ALGIERS AP-Rtr-i De beëindiging van een gijze ling in het centrum van de Alge rijnse hoofdstad Algiers heeft gisteren dertien mensen het le ven gekost, onder wie de bevel hebber van het militaire district van Algiers, kolonel Cherif Djel- loul. Volgens een verklaring van de regering werd Djelloul ver moord toen hij ongewapend onderhandelde met een funda mentalistisch commando. Aanleiding voor de gijzeling was het feit dat ordetroepen dinsdagmorgen enkele wijken binnenvielen waar de sympa thie voor de fundamentalisten groot is. In de drukke wijk Te- lemly kwam het tot een scho tenwisseling waarbij vier men sen omkwamen. Een andere ge wapende groep in dezelfde wijk mentencomplex en gijzelde en kele bewoners. De ordetroepen vielen uitein delijk het complex binnen na dat Djelloul was gedood. Behal ve de tien gijzelnemers vonden bij de schotenwisseling ook een oude vrouw en een kind de dood. Het is niet duidelijk of de vrouw en het kind de gijzelaars Voorzitter Madani van het verboden Islamitisch Reddings front (FIS) en zijn plaatsvervan ger Belhadj zijn weer naar de gevangenis overgebracht. De twee kregen op 13 september huisarrest om de dialoog tussen de regering en het FIS op gang te brengen. Madani en Belhadj hadden volledige vrijheid geëist en bovendien geweigerd hun aanhang op te roepen tot stop zetting van de gewapende strijd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7