i Landsadvocaat kan asielzaken niet aan A PTT Telecom schrapt 3000 banen Gevangene bood anderhalve ton voor zijn bevrijding Binnenland Banen voor werklozen vooral voor grote steden Scholieren protesteren tegen bezuinigingsplan Eerste belletje met 'Unicef-kaart' Kolonel: Geen moment gevaar voor neerstorten Laat uw Spaargeld Snel naar Ongekende Hoogte Klimmen. 2 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 Kenya zet Nederlandse homo land uit nairobi De Kenyaanse autoriteiten hebben drie buitenlandse homoseksuelen, onder wie een Nederlander, het land uitgezet. De drie waren bezig met de voorbereiding van een internationa le conferentie voor homoseksuelen. Homoseksualiteit is in Ke nya verboden. ,,Er is in Kenya geen plaats voor homoseksualiteit omdat die niet binnen onze morele opvattingen past en schade lijk is voor de jeugd", verklaarde de directeur van de immigratie dienst. De drie mannen hebben Kenya inmiddels verlaten. Gratie voor Nederlandse dealer den haag Een Nederlander die voor drugsmokkel tot levenslang was veroordeeld in Thailand, heeft gratie gekregen en is vrijgela ten, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. Het gaat om een man die inmiddels zes jaar onder beroerde om standigheden achter de tralies heeft gezeten. Koning Bhumibol verleende de gratie enkele weken geleden. Staking Smit Tak voorbij na akkoord Rotterdam De bonden hebben met het bergingsbedrijf Smit Tak gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe tweeja rige CAO. De twee partijen zetten zich woensdagmiddag weer aan de onderhandelingstafel, nadat werknemers van het bedrijf 's ochtends in staking waren gegaan. De 170 werknemers toon den zich in het begin van de avond bijzonder ingenomen met het akkoord. Zowel dit jaar als volgend jaar krijgen ze prijscom pensatie. De directie had eerder volledige prijscompensatie voor dit jaar geweigerd. Dat leidde tot de staking. Vuurwerkbom doodt 20-jarige man soest Een 20-jarige Amersfoorter is in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen toen een vuurwerkbom ver moedelijk direct afging nadat het slachtoffer deze wilde aanste ken. Een voorbijganger vond het slachtoffer in de vroege och tend op een fietspad bij Soest. Door zijn verminkingen was het niet mogelijk de identiteit van het slachtoffer direct vast te stel len. Kort na middernacht hadden omwonenden een enorm har de knal gehoord. Politieagenten namen toen wel een kijkje in de omgeving, maar kwamen niet op het aardedonkere pad. 06-actie PTT valt in het water den haag Boze computergebruikers zijn er gisteren niet in ge slaagd de gratis 06-nummers van PTT Telecom lam te leggen. De informatienummers waren gewoon bereikbaar ondanks het voornemen van computerfanaten om de 06-nummers te blok keren door van 9 tot 5 uur massaal en voortdurend te bellen - al dan niet met behulp van de computer. De actie was bedoeld om te protesteren tegen de verhoging van de tarieven voor lokaal bellen. Sinds 1 april duurt een tik van vijftien cent overdag nog maar 2,5 minuten in plaats van 4 minuten. De actie is waar schijnlijk mislukt omdat er te weinig deelnemers waren. Geld CD-zetels naar anti-discriminatie breda Een bedrag van 40.000 gulden dat de Centrumdemocra ten in Breda niet krijgen omdat zij twee van de drie gemeente raadszetels niet invullen, gaat naar het het Platform tegen Dis criminatie. Dat heeft de gemeente Breda beslofen. De extra uit kering moet het platform helpen om een-aantal projecten tegen toenemend racisme in Breda en tegen discriminatie beter van de grond te krijgen. In het platform werkt een aantal maatschap pelijke instellingen samen met de politie, het arbeidsbureau en onderwijsinstellingen. Melkert: Sociale problemen daar 't grootst De 40.000 extra banen voor langdurig werklozen die het ka- i binet de komende jaren wil scheppen, zullen vooral terecht komen in de vier grote steden, omdat daar de sociale proble men het grootst zijn. Van de 5000 banen die volgend jaar tot stand komen, gaat 70 procent - naar de grote steden en de rest i-naar kleinere gemeenten met vergelijkbare sociale proble men. Minister Melkert van soci ale zaken is van plan in de jaren daarna dezelfde verdeelsteutel te hanteren. I Melkert zei dat gisteren in een ltoelichting op een notitie over 'zijn banenplan die hij naar de I Kamer heeft gestuurd. In dat stuk geeft hij ook aan onder welke voorwaarden gemeenten I mogen experimenteren met het scheppen van werk met behulp [van uitkeringsgeld. Door die ex perimenten kunnen volgens -ieen voorzichtige schatting van de bewindsman nog eens een idikke 10.000 langdurig werklo zen extra aan de slag. Bij het toewijzen van de experimenten krijgen de grote steden even eens voorrang. Het kabinet heeft in regeerak- Universiteitsgebouw Nijmegen ontruimd nijmegen gpd-ji Uit protest tegen de bezuini gingsplannen voor het onder wijs zijn in Nijmegen gistermid dag zo'n 2500 scholieren de straat op gegaan. Op alle mid delbare scholen in de stad wer den de lessen om 12.00 uur ge staakt. Leerlingen van andere scholen sloten zich bij de de monstratie aan. Al vanaf maandag staat Nijmegen in het teken van pro test tegen de nieuwe onderwijs plannen. Vijf HBO-faculteiten zijn al dagen bezet. Gistermid dag werd het bestuursgebouw van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) ontruimd. Het gebouw was diezelfde ochtend bezet. De ontruiming ging met enig duw- en trekwerk gepaard, maar verliep geweldloos. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Hoewel het college van be stuur begrip zei te hebben voor de woede van de studenten, kon het de bezetting niet accep- Advocatenkantoor kan maar 10.000 van 24.000 zaken behappen De landsadvocaat, die het ministerie van justitie verde digt in asielprocedures, kan het aantal zaken niet meer aan. Dit jaar komen naar verwachting 24.000 zaken voor de rechter terwijl het landsadvocatenbureau er maar 8.000 tot 10.000 kan verwerken. Nawijn deelde de Kamer r koord 1,6 miljard uitgetrokken voor het scheppen van de ge noemde 40.000 banen. De helft van dat geld komt vrij door be sparingen op uitkeringen. Van de 5000 banen die volgend jaar tot stand komen, is de helft be stemd voor de zorg en de rest voor openbare veiligheid en toezicht, zoals conducteurs, stadswachten en conciërges. Het gaat om banen van 32 uur per week. De beloning ligt tussen 100 en 120 procent van het minimum-uurloon. De exacte arbeidsvoqrwaarden moeten worden ingevuld in CAO-overleg. De banen zijn bestemd voor mensen die minstens een jaar werkloos zijn. De gemeenten en de arbeidsbureaus selecteren de kandidaten. Bij weigering zijn sancties in beginsel niet uitge sloten, maar Melkert gaat ervan uit dat voldoende langdurig werklozen staan te trappelen om aan de slag te gaan. Voor Amsterdam zijn volgend jaar 645 extra banen beschik baar, voor Rotterdam 525, voor Den Haag 380 en voor Utrecht 200. In totaal wordt volgend jaar 200 miljoen uitgetrokken voor het banenplan, inclusief het be spaarde uitkeringsgeld. PvdA, WD, D66 en Groen Links hebben staatssecretaris Schmitz van justitie vandaag tijdens het debat over vluchtelingen om opheldering gevraagd. De capa citeitsproblemen van de landsadvocaat werden gisteren door het hoofd van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) Nawijn aan de orde ge steld tijdens een informatief ge sprek met de Tweede Kamer. Bisschop Ernst wil bisschoppen AMB erkennen De aftredende bisschop Ernst van Breda vindt dat de progres sieve Acht Mei Beweging (AMB) door de bisschoppen moet wor den erkend. Hij zegt dit in de documentaire Bisschop van Ne derland, die de KRO zondag uit zendt. De 77-jarige bisschop, die op 10 november na 27 jaar zijn functie neerlegt, geeft in feite een reactie op het rapport van de commissie Dialoog, die twee weken geleden pleitte voor con tact tussen de bisschoppen en organisaties als de AMB. Ernst en zijn voormalige col lega Bar van Rotterdam zijn de enige bisschoppen die na ver breking van het moeizame con tact in 1988 af er ken met de AMB bleven Dat neemt niet weg dat de bis schop van Breda ook gen met de beweging had. Rekenen op de basisschool is van goed niveau Op de basisscholen wordt be hoorlijk goed rekenen geleerd. De resultaten van de leerlingen zijn de laatste jaren op vrijwel alle onderdelen verbeterd. Dit blijkt uit onderzoeken van de onderwijsinspectie en het toets- instituut CITO. Volgens de on derzoekers beginnen de moder nere lesmethoden, waarvan steeds meer scholen gebruik maken, vruchten af te werpen. Die methoden dagen de kinde ren uit tot een actieve houding en sluiten beter aan bij hun be levingswereld. Dat werkt beter dan bijvoorbeeld met de hele klas de tafel van vijf opdreunen. dat zijn dienst de achterstanden met de eerste verhoren van nieuwkomers nagenoeg heeft weggewerkt door de aanstelling van extra krachten. Asielzoekers die Nederland binnenkomen, krijgen binnen een maand hun eerste gesprek met justitie ambtenaren. Toch duurt de hele asielpro cedure volgens Nawijn gemid deld nog altijd 10,9 maanden terwijl wordt gestreefd naar ze ven maanden. De problemen zitten volgens Nawijn in de ver dere procedure. Zeer veel asiel zoekers gaan in beroep tegen de afwijzende beslissing van Justi tie en vragen een zogenoemde voorlopige voorziening om de uitspraak daarover in Neder land te mogen afwachten. Bij die zaken vertegenwoordigt de landsadvocaat het ministerie van justitie. Bij de landsadvo caat hopen de zaken zich echter op omdat de capaciteit van het kantoor tekort schiet. Coördina tor vreemdelingenzaken Groen van het landsadvocatenkantoor Pels Rijcken en Droogleever Fortuyn wil de situatie niet toe lichten. Hij vindt het niet kies het net zijn cliënt, i justitie, com- D66-kamerlid Dittrich gaf de staatssecretaris vandaag in overweging om andere advoca tenkantoren in te schakelen voor de asielzaken. Rijpstra (WD) en Sipkes (Groen Links) vinden ook dat er meer advoca ten in dienst moeten worden genomen. Het WD-kamerlid vindt bovendien de streefduur van zeven maanden voor een asielprocedure nog te lang. ,,Dat móet korter. Hoe langer de prodedures duren hoe groter de aanzuigende werking van Ne derland voor asielzoekers zal zijn", meent hij. NAVO-kist zond boren DSM noodsein uit den haag anpwas zaak om zo snel mogelijk terug te keren naar de basis. Volgens Fehrenbach kan het toestel makkelijk op drie moto ren vliegen. Het volgetankte vliegtuig moest echter brandstof lozen omdat het te zwaar was om te landen. Op drie motoren naar de Noordzee te vliegen om daar te lozen, hield volgens Fehrenbach meer gevaar in. ,,Ie moet het risico zo klein moge lijk houden. Er was geen acuut gevaar. Maar de situatie was wel dusdanig dat hij zo snel moge lijk moest landen. Het was een veilige vlucht." Het toestel, dat ongeveer 30 a 35.000 liter ker osine bevatte, loosde circa 10.000 liter brandstof. De vliegbasis heeft het inci dent inmiddels uitvoerig met DSM besproken, aldus Fehren bach. Volgens een woordvoer der van DSM is de zaak hiermee afgesloten. DSM heeft de verze kering gekregen dat de NAVO- tankvliegtuigen het bedrijf in het vervolg zullen mijden. Met de provincie Limburg en de be trokken gemeenten moet de NAVO volgende week in de slag De piloot van de Boeing 707 die op 14 september kerosine loos de boven het bedrijf DSM in Geleen. blijkt een noodsignaal te hebben afgegeven. Voor de gemeenten Geleen en Onder- banken, die al jaren ageren te gen de NAVO-vluchten boven het dichtbevolkte gebied met daarin het chemiebedrijf DSM, is dat reden om opnieuw fel van leer te trekken. Zij eisen een ge degen onderzoek. Volgens NAVO-kolonel Fehrenbach heeft het toestel geen moment in acuut gevaar verkeerd, maar volgde de piloot de standaard procedure toen een van de vier motoren oververhit raakte. Het toestel was kort daarvoor volgetankt vertrokken van de basis Geilenkirchen. De piloot meldde mayday, mayday aan de verkeerscontrole van vliegveld Beek. Hij deed vervolgens het enige wat hij kon doen, name lijk de motor uitschakelen. Het r het ciden utrecht Cabaretier en Unicef-ambassadeur Paul van Vliet kijkt toe terwijl een meisje belt met de eerste Unicef-telefoonkaart. PTT Telecom heeft besloten vanaf dit jaar op elke decemberserie een charitatieve instelling de gelegenheid te geven om reclame voor zichzelf te maken. Omdat het dit jaar het VN-jaar van het gezin is, mocht het VN-kinderfonds Unicef gisteren in Utrecht het spits afbijten. foto anp Directie: Bezuiniging kan waarschijnlijk zonder gedwongen ontslagen PTT Telecom schrapt de ko mende drie jaar 3000 van de 32.000 banen, vooral op het hoofdkantoor in Den Haag en op administratieve afdelingen elders. De 32.000 banen bij PTT Telecom worden opgevuld door 38.000 mensen, dus verliezen teren. Het bestuursgebouw is in de ogen van het universiteitsbe stuur 'te kwetsbaar', omdat daar alle personeelsdossiers worden bewaard. Ook zetelt het college van bestuur in dit gebouw. Ongeveer honderd bezetters van de Pedagogische Academie van de Hogeschool Gelderland ondersteunden de universiteits bezetters met gezang. De actie voerders in de gebouwen van de Hogeschool in Arnhem en Nijmegen vrezen nog geen ont ruiming. Wel heeft het bestuur van de Hogeschool de bezetters gistermorgen laten weten dat de bezetting niet te lang meer mag duren. De studenten willen een ge sprek met minister Ritzen van onderwijs. Die heeft aangekon digd op 28 november naar Nijmegen te komen, maar de actievoerders willen met hem praten voordat de Tweede Ka mer op 17 november de onder wijsbegroting behandelt. Als u nu een tweejaarsdeposito afsluit bij Yhn Lanschot (minimale inleg f 10.000,-) kunt u rekenen op een vaste hoge rente van 6%. Van Lanschot is immers geen bank als alle andere. Meer informatie? Bel gratis 06 - 022 19 87 of vul de bon in. Stuur mij meer informatie over uw spaaraanbieding. HLD 3 Naamm/v Adres PostcodeWoonplaats Stuur deze coupon in Afdeling Paniculiei ïvclop zonder postzegel naar F van Lanschot Bankier ntwoordnummer 289, 5200 VB 's-Hertogenbosch. verwachting zo'n 3500 i hun baan. Volgens het telecombedrijf moeten de kosten omlaag van wege de steeds grotere concur rentie in binnen- en buitenland. PTT Telecom kan niet garande ren dat er geen gedwongen ont slagen zullen vallen. Voor de bonden is gedwongen ontslag 'onaanvaardbaar'. PTT Telecom wil een produk- tiviteitsverbetering halen van 15 a 20 procent om 'het beste jon getje van de klas in Europa' te blijven. Dat betekent dat het aantal aansluitingen per werk nemer (een internationale tele com-maatstaf) omhoog moet van 250 nu naar 300 eind 1997. PTT Telecom-directeur Ben Verwaayen sprak gisteren bij de presentatie van de plannen van een 'reorganisatie uit kracht'. „Financieel, tactisch en strate gisch gaat het heel goed met PTT Telecom", aldus Ver waayen. Hij wilde niet zeggen hoeveel geld de bezuiniging moet opleveren, noch hoeveel geld PTT Telecom voor de ope ratie uittrekt. Volgend jaar april wordt be kend wat er op het hoofdkan toor in Den Haag precies gaat gebeuren. Daar zijn nu 5000 volledige banen, waarvan er naar verwachting zo'n 500 ver dwijnen. Bij de overige 2500 ba nen die moeten verdwijnen, gaat het ook voornamelijk om overhead', ondersteunend werk dat niet direct met de produktie te maken heeft. Dat komt om dat de administratie bij PTT Te lecom aanzienlijk is vereenvou digd en geautomatiseerd. Ook .in de bouw en het onderhoud van het telecom-net is steeds minder werk. Eind dit jaar heeft ons land een volledig gedigitali seerd net. PTT Telecom belooft een 'maximale inspanning' te leve ren om gedwongen ontslagen te voorkomen. Verwaayen was gis teren optimistisch over dat doel, omdat er drie procent van de banen per jaar moet verdwij nen bij een natuurlijk verloop van vier procent. „Maar water dichte garanties geven we nooit", aldus de PTT Telecom- topman. De grootste hond bij de PTI AbvaKabo, heeft 'grote twijfels' of de ingrijpende operatie bij PTT Telecom zonder gedwon gen ontslagen kan. De bond voorziet 'grote problemen'. Op voorhand worden acties niet uitgesloten. Lid jeugdbende: Het was gewoon gekkenwerk De mislukte poging begin juli om een gedetineerde met een helikopter uit de gevangenis in Scheveningen te laten ontsnap pen was georganiseerd door vier jongeren tussen de 18 en 24 jaar. Drie van hen waren leden van een jeugdbende uit Den Haag. Gisteren werd voor de recht bank in Den Haag de zaak tegen het viertal behandeld. Hen wordt onder meer vliegtuigka ping en verboden wapenbezit ten laste gelegd. Officier van justitie Van der Poll eiste straf fen van anderhalf tot vijf jaar. Drie van de verdachten maakten deel uit van de naar Amerikaans voorbeeld georga niseerde bende CCC Crips. Een reportage in het televisiepro gramma Nova over deze groep, die ook als rap-band optrad, trok de aandacht van een 30-ja- rige gedetineerde. Hij zit in Scheveningen een straf van vijf tien jaar uit wegens de moord op zijn ex-vriendin. Hij beloofde de 24-jarige leider van CCC Crips 150.000 gulden als die hem uit de gevangenis zou ha len. Via een tussenpersoon kregen de leider en zijn vrienden een voorschot van 30.000 gulden. Van dat geld huurde een 18-ja- rig bendelid op 2 juli in het Bel gische Tielen een helikopter met piloot voor een onschuldi ge rondvlucht boven Scheve ningen. Bij de Pier aangekomen bedreigde hij de piloot met een pistool en dwong hem naar de gevangenis koers te zetten. Het was de bedoeling de ge vangene met een touw omhoog te takelen. De piloot wist de Jongen duidelijk te maken dat het toestel onmogelijk een der de persoon aan boord kon ne men. Toen ook het afgesproken teken vanaf de grond uitbleef, liet hij zich naar Zoetermeer brengen. Daar landde de helikopter op een golfterrein. De 18-jarige gaf de piloot duizend gulden en maakte zich uit de voeten. In het nabijgelegen bos vond de politie later zijn rugzak. Daarin zaten niet alleen het touw en twee pistolen, maar ook de zie ken fondskaart van een vriend van hem. Via deze vriend was het vrij eenvoudig de organisatoren van de ontsnapping op te sporen. Onwetend dat de politie hen op de hielen zat, waren het bende lid en de leider een tweede po ging aan het voorbereiden. De broer van de leider had vast een flink aantal wapens gekocht. Zijn 19-jarige vriendin bewaar de die op haar kamert bij haar ouders. Met een helikopter-be drijf in Emmen was al een af spraak gemaakt. Op het laatste moment zagen ze van de actie af. „We kwamen tot de conclu sie dat het gewoon gekkenwerk was", zei de 18-jarige op de zit ting. Deventer verliest miljoenen guldens met optiehandel deventer gpd heeft De gemeente I met de handel in opties 6,9 mil joen gulden verloren. Een actief beleggingsbeleid met een ver mogen van ruim 78 miljoen gul den leverde aanvankelijk een koerswinst op van 6 miljoen gulden. Maar door speculeren met opties is deze winst in de loop van dit jaar omgeslagen in erlies tegen ton, heeft PvdA-wethouder nanciën Knol gisteren bekend gemaakt. De gemeente heeft zich laten adviseren door hel Financieel Intermediair Bureau uit Den Haag, dezelfde instelling die be trokken was bij het beleggings debacle van enkele woningcot poraties. Maar het adviesbureau treft volgens Knol geen blaam. Evenmin wil hij de ambtenaren verantwoordelijk stellen voor de geleden verliezen. De enigen die verantwoordelijkheid dra gen zijn burgemeester en wel houders, vindt hij. Het actieve beleggingsbeleid is ingezet onder zijn voorgan ger, PvdA-wethouder Brekel mans. In 1992 kwam 78 miljoen gulden vrij door de verkoop van de aandelen in het energiebe drijf REB Salland en het Ge meentelijk Waterleidingbedrijf Er werd een rendement vei wacht van 8,5 procent, maar dal bleek al snel niet haalbaar. De venter ging als een van de zeer weinige, zo niet de enige ge meente in Nederland, over tol de aankoop van opties. Sinds oktober vorig jaar zijn er grote verliezen geleden. In ja nuari werd gebruik gemaakt van zogeheten open opties, in beleggingskringen bekend als riskant. Met de handel in opties is in juli gestopt nadat het ver lies was opgelopen tot 6,9 mil joen gulden. Knol is eind augus tus op .de hoogte gebracht van de forse tegenvaller en moest zich ook eerst inwerken in de ingewikkelde materie. Campagne tegen getreiter in het onderwijs PEN HAAG ANP De aanval tegen pesten op school is ingezet. „De ratten moeten worden verwijderd", zei staatssecretaris Netelenbos van onderwijs gisteren in Den Haag bij de start van de landelijke campagne tegen het getreiter in het basis- en voortgezet onder wijs. Dat bedoelde ze niet letter lijk. Haar opmerking sloeg op het logo van het Nationaal On derwijs Protocol Tegen Pesten, dat zij samen met de voorzitters van de vier landelijke ouderver enigingen ondertekende. Daar op maakt het gevreesde knaag dier een flinke buiteling als ge volg van een schop, uitgedeeld door een moedige leerling. Alle basis- en middelbare scholen krijgen dat protocol toegestuurd. De bedoeling is dat schoolbesturen, leraren, leerlingen en ouders deze 'mo rele overeenkomst' onderteke nen en zich verplichten tot maatregelen, zoals het aanstel len van een vertrouwensper soon bij wie slachtoffers en hun ouders terecht kunnen. De campagne is een initiatief van de vier landelijke ouderver enigingen. Hun klacht is dat er in het onderwijs onvoldoende aandacht is voor het fenomeen. Uit onderzoek blijkt dat 380.000 kinderen in het basis- en voort gezet onderwijs het slachtoffer is van systematisch getreiter.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3