Alleen drastische arbeidsduurverkorting kan banenverlies keren Feiten &Meningen r«3 5£ïl) u Inkrimping bij PTT ondanks miljarden winst 'Bush Brothers' begeren gouverneursposten staten Texas en Florida Fabrikanten strijden om vette Nederlandse order DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 yi foiPER5 mettp &e/w)L£k zkmt we. 'T weer vfu*q KSUJ^&S^' Nêe,26 MaEfiicrtAPë ri r- V/fti flX* ÉtfSWWWW^ VEÊOOP- 7/WIE AA£piya>IM^£N vsa^oepe^ UIT-[7£ ^WIUSTEM S^»l Sinds de verzelfverstandiging vijf jaar gele den en de beursgang dit jaar is Koninldijke PTT Nederland (KPN) met bijna 100.000 medewerkers de grootste Nederlandse par ticuliere werkgever. Maar er gaan harde klappen vallen. PIT Post meldde al eerder door automatisering en kostenbesparing duizenden banen te schrappen, gisteren was PTT Telecom aan de beurt. De tucht van de markt treft het voormalige staatsbe- drijfhard. Dat PTT Telecom met steeds hardere (in ternationale concurrentie te kampen heeft, was genoegzaam bekend. Toch kwam de ingrijpende operatie waarbij tien procent van de banen verdwijnt, nog als een verras sing. „Het wordt nu blijkbaar menens", al dus analist Haasnoot van Effectenbank Stroeve, „het is wel verrassend, maar aan de andere kant kan je natuurlijk niet steeds onder druk van de concurrentie je tarieven verlagen zonder iets aan de kosten te doen". Haasnoot schat de kostenbesparing voor PTT Telecom op zo n 300 miljoen gul den. PTT Telecom-baas Verwaayen begon zijn uitleg over het schrappen van de banen gis teren met een langdurige schets van hoe goed het eigenlijk gaat met PTT Telecom (winst vorig jaar 1,3 miljard gulden). Dat lijkt vreemd, maar wordt in de huidige eco nomische situatie steeds normaler. Bij de eveneens uitstekend draaiende ABN AM- RO-bank gaan immers ook 5.000 banen verloren, zo schatte de ondernemingsraad deze week. Zowel ABN AMRO als PTT Telecom wer ken in een wereldwijd hard Concurrerende sector vanuit de kleine thuisbasis Neder land. Bovendien moet die thuismarkt voor wat PTT Telecom betreft steeds meer wor den gedeeld met concurrenten. Volgend jaar komt er een tweede aanbieder van mo biele communicatie (auto- en zaktele foons), uiterlijk in 1998 krijgt het bedrijf ook concurrentie op de gewone telefonie. Niet alleen van een Nederlandse aanbieder, maar ook van buitenlandse telecom-reuzen die vele malen groter zijn dan PTT Tele- De redenering achter de 'reorganisatie uit kracht', zoals Verwaayen het omschreef, is dan ook simpel: het is nodig om goed te blijven presteren. In de telecom-sector is het aantal aansluitingen per werknemer de meetlat. PTT Telecom is met 250 per werk nemer nu Europees koploper, maar loopt nog achter bij de Amerikaanse telecom-be- drijven. Maar die hebben, zo tekende Ver waayen gisteren aan, dan ook de laatste ja ren massaal personeel geloosd. Daarnaast heeft Europa diverse telecom- bedrijven die nog gewoon in handen van de overheid zijn. De telecom-bedrijven in Duitsland en Frankrijk bijvoorbeeld moeten nog beginnen met de omvorming tot een commerciële onderneming, hetgeen vele tienduizenden banen gaat kosten. Zelfs bij het al veel langer commercieel werkende British Telecom werd onlangs bekend dat weer tweeduizend banen moeten verdwij nen. Het optimisme mag bij Verwaayen dan hoogtij vieren, de bonden zien het somber in. De christelijke ambtenarenbond CFO is 'geschokt', de AbvaKabo maakt zich 'grote zorgen'. De bonden denken dat de driedui zend te schrappen volledige banen 4.500 PTT'ers hun baan kan kosten vanwege het grote aantal deeltijdwerkers. De CFO schat dat er bij Koninklijke PTT Nederland (dus Telecom èn Post) de komende jaren ruim 10.000 arbeidsplaatsen verloren gaan, de AbvaKabo houdt zelfs rekening met 15.000. „Er is een essentieel verschil tussen het werken als nutsbedrijf of als commerciële onderneming", zei Verwaayen gisteren al. den haag wilco dekker WIM STEVENHAGEN Werkgevers banken en bonden maken zich op voor laatste gevecht Als de banken niet bereid zijn om met de bonden te praten over vergaande vormen van arbeids duurverkorting (ADV), gooit de Dienstenbond FNV de handdoek in de ring. „Het is gewoon niet meer uit te leggen aan de leden", zegt bestuurder Han Nooten van de Dienstenbond FNV naar aanleiding van de jongste berichten over extra verlies van duizenden banen bij ABN AMRO. Fabrikanten van militaire helikopters zijn aan een ein- doffensief begonnen om een vette Nederlandse order in de wacht te slepen. Maar liefst 1,6 miljard gulden heeft Defensie uitgetrokken voor de aanschaf van ruim dertig gloednieuwe gevechthelikopters voor de Luchtmobiele Brigade. De toestellen moeten worden ingezet bij vredesoperaties in roerige buitenlanden. Vliegtuigfabriek Fokker en het Leidse helikopterbedrijf Schreiner hopen mee te profiteren van de omvangrij ke opdracht. Belangrijkste kanshebbers zijn het Amerikaanse Mc Donnell Douglas met de Apache en het Frans-Duitse Eurocopter met de Tiger. Ook de Super Cobra van het Amerikaanse Bell en de Italiaanse Mangusta zijn offi cieel nog in de race, maar de kansen van deze twee kandidaten lijken niet groot. Het kabinet hakt naar verwachting volgende maand de knoop door. Delegaties van de concurrerende fabrikanten zijn druk aan het lobbyen bij defensietop, politici en pers. En ook de deur van het ministerie van economische za ken lopen ze plat. Compensatie-orders spelen een minstens even belangrijke rol als de militaire kwalitei ten van de toestellen. De bedoeling is dat het volledige orderbedrag terugvloeit door opdrachten aan bedrij ven in Nederland, zoals Fokker, DAF en Philips. Als gevolg van de bezuinigingsperikelen binnen het kabinet bestaat de kans dat de aanschaf van de peper dure vechtmachines enkele jaren wordt uitgesteld. Hierover bestaat nog geen duidelijkheid. Eurocopter gaat er ondertussen al vanuit dat de eerste toestellen pas in 1999 hoeven te worden geleverd, enkele jaren later dan beoogd. Het mogelijke uitstel betekent goed nieuws voor de Europese helikopterfabrikant, die nog druk sleutelt aan de eerste vier prototypes. De Frans-Duitse fabriek kan de eerste exemplaren toch niet veel eerder dan in 1999 leveren, wat in de race om de order aanvankelijk als een belangrijk nadeel werd beschouwd. De legertop heeft een voorkeur voor de sneller lever bare Apache van McDonnell Douglas, een groot en zwaar bepantserd toestel dat door de Amerikanen in de Golfoorlog is gebruikt. De militairen zetten ook lie ver de vertrouwde samenwerking met de Amerikanen voort dan in zee te gaan met een Frans-Duitse fabri kant van een machine die nog niet echt lijkt te be- Nadat McDonnell Douglas de Nederlandse pers al eerder had uitgenodigd om een kijkje in de fabriek te nemen, kon Eurocopter niet achterblijven. De fabri kant in handen van het Franse Aerospatiale en de Duitse Fokkermoeder DASA organiseerde samen met Schreiner een luxueus tripje naar het hoofdkan toor bij München, inclusief overnachting in het Hilton hotel. Schreiner is de Nederlandse agent van Eurocop ter en hoopt op het binnenhalen van onderhoudscon tracten. Nederland mist de boot als het de Europese Tiger niet koopt, zo luidt de boodschap van de indrukwekkende delegatie Eurocopter-managers, voor een deel spe ciaal uit Frankrijk opgetrommeld. De met elektronica volgestampte Tiger zou het beste en nieuwste op heli- koptergebied zijn. Op een videofilm is te zien hoe een testpiloot met het nieuwe paradepaardje de meest on waarschijnlijke manoeuvres uithaalt. De Eurocopter-mannen zijn trots op hun prototypes, waaraan hard is gewerkt sinds de lancering van het prestigieuze project in 1987 door bondskanselier Kohl en president Mitterrand. De 2,5 miljard gulden ont wikkelingskosten komen volgens Eurocopter geheel voor rekening van de Duitse en Franse belastingbeta ler. Voor het beschikbare budget kan Nederland 32 exem plaren krijgen, zo wordt meegedeeld. De Tiger komt daarmee uit op zo'n 50 miljoen gulden per stuk. Dat is goedkoper dan de Apache. Het hefschroefvliegtuig kan conform de Nederlandse wensen worden ingezet voor verschillende taken, zoals verkennen, begeleiden en het bestrijden van tanks. De belangen zijn groot. Duitsland en Frankrijk heb ben elk weliswaar een optie genomen op ruim twee honderd toestellen, maar Nederland zou als eerste land de nieuwe helikopters daadwerkelijk aankopen en gaan gebruiken. Daarbij komt dat de Nederlandse keuze waarschijnlijk invloed heeft op de Britten, die ook nieuwe gevechtsheli's gaan bestellen. De periode tot de levering van de eerste Tigers kan de Nederlandse landmacht volgens Eurocopter over bruggen met een tiental oudere helikopters, die Duits land gratis ter beschikking stelt. De Amerikanen heb ben een soortgelijk aanbod gedaan. Politiek gezien lijkt het gesternte voor Eurocopter goed. Nederland is druk bezig de banden met Bonn en Parijs aan te halen. Vorig jaar plaatste Nederland bij Eurocopter al een order voor zeventien Cougar-he- likopters. De Amerikaanse fabrikant Sikorsky had het nakijken. De deal met de Cougars ging gepaard met een omvangrijk compensatiepakket, waarvan onder meer Fokker profiteert. De Nederlandse vliegtuigfabri kant gaat onder meer delen van de beplating leveren. Zowel McDonnell als Eurocopter beloven de Neder landse industrie nieuwe aantrekkelijke tegenorders. Toch is er een groot verschil tussen beide nog ge heime aanbiedingen, zo willen de managers van Eurocopter doen geloven. Alleen Eurocopter zou per spectief kunnen bieden op een langdurige samenwer king met Nederlandse bedrijven. Daarbij wordt een zwaar beroep gedaan op de Europese gevoelens. Nederland hoeft zich overigens niet te verbeelden dat het echt nodig is bij de produktie van de Tiger. In vriendelijke bewoordingen maken de managers dui delijk dat Eurocopter de Tiger heus wel kan bouwen zonder Fokker, DAF of andere Nederlandse bedrijven. Het moet goed duidelijk zijn dat het gaat om een aan trekkelijk aanbod waarvan Nederland alleen maar wij zer zou kunnen worden. Schreiner-directeurG. Nolten schat de kans op fifty- fifty dat Nederland voor de Tiger kiest. De Leidse agent van Eurocopter is optimistisch gestemd, maar beseft dat er" nog een hoop lobbywerk is te doen. münchen richard mooyman George Walker is gematigder. Minder ideologisch en meer pragmatisch. Maar ook zijn boodschap is die van een on vervalst conservatisme. Dat kunnen zij nooit van vader Bush hebben, die allerminst on der invloed van diepe ideologi sche beginselen handelde, en bovendien een gematigd Repu blikein was. Daarom werd Ge orge Bush door conservatief Amerika ook altijd gewan trouwd. De broers benadrukken steevast dat zij niet als 'de zoon van' wal len worden gezien. Zij zijn bei- :eer welgesteld, maar heb ben hun fortuin grotendeels zelf verdiend. De familie-Bush is t 'aangeboren rijk'. GW werkte in Texas in de olie-indu- 3. Jeb verdiende zijn fortuin als makelaar in zuidelijk Flori da. Maar hun naamsbekendheid helpt natuurlijk prima bij het verven van steun en het bin nenhalen van campagnegeld. De aanwezigheid van vader en moeder Bush leverde GW enke le weken geleden op één inza melingsavond 700.000 dollar op. Toch zei Jeb vorige week, in aanwezigheid van zijn ouders, dat zijn naam 'tegelijk mijn grootste voordeel en mijn grootste handicap is'. JvL De zittende gouverneurs Ri- chards en Chiles, die in 30 jaar 14 nog nooit een politieke cam- pagne heeft verloren, laten niet na op de afkomst van hun te- Yf genstanders te wijzen. En op het feit dat beiden evenals trouwens derde broer Neil den betrokken zijn geweest bij enke le financiële schandaaltjes, De waardoor de indruk is blijven lan hangen dat zij het niet zo nauw bin nemen met de politieke zeden, sch De campagnes tussen GW en kor Richards en tussen Jeb en Chi- om les zijn op echte nek-aan-nek- races uitgedraaid. Volgens de opiniecijfers lijkt Richards nog de beste kans te hebben om te gen George Walker Bush te win nen. Maar Jeb worden goede kansén toegedacht om gouver neur van Florida te worden. Zijn conservatieve boodschap slaat aan in een Amerika dat momenteel een 'ruk naar rechts' doormaakt. Zijn gebrek aan ervaring is voor de steeds fziji sceptischer kiezers eerder een 1 Kaï aanbeveling dan een manco, istu washington hans de bruun |mc correspondent scf Tevreden kijken mr. R. Hazelhoff (links) en r 26 maart 1990, aangekondigd in gesprek te Nooten doelt op de steeds hogere winsten en het beleid van de banken om te fuseren en te automatiseren zo dat steeds minder mensen nodig zijn. Op 12 december gaan de bonden jr.praten met de werkgevers. Dan eten werkgevers constructief mee praten over ADV. „Anders houden we r echt mee op", aldus Nooten. Op zich heeft het overleg tussen erkgevers en bonden de afgelopen jaren redelijk vruchten opgeworpen, zodat gedwongen ontslagen op een enkel geval na konden worden voor komen. Vele duizenden arbeidsplaat- verdwenen na fusies. Automatise ring en rationalisatie in de bedrijfs voering deden de rest. Sinds de fusie tussen ABN en AMRO in september 1991 daalde de werkgelegenheid al leen al bij deze gigant met vierdui zend personen. Dat is zo'n tien pro cent van het toenmalige personeels bestand. Nagenoeg zonder gedwon gen ontslagen. Voor de hele sector geldt dat het aan tal mensen dat onder de banken-CAO valt in dezelfde periode daalde van 115.000 naar 107.000. En die daling gaat voorlopig nog door. Volgens Nooten jaarlijks met zo'n vier procent in de eerstvolgende jaren. Bij dezelfde ABN AMRO is deze zo mer in een sociaal plan overeengeko men dat er de komende vier jaar op- rir. R. J. Nelissen in de camera. De beide voorzitters van de raden van bestuur van ABN en AMRO hebben zojuist, we schrijven zijn over samenwerking. De fusie werd beklonken op 21 september 1991. Sindsdien zijn vierduizend banen geschrapt. FOTOPERSBURO DIJKSTRA BV arbeidstijdverkorting, met name een managers overbodig werden v nieuw 2.800 arbeidsplaatsen koiïien te vervallen. Dat zou neerkomen op zo'n twee procent per jaar, per saldo en alleen in Nederland. Want in het buitenland breiden de grote Neder landse banken fors uit. Bij ABN AM RO lijkt de grootste uittocht daarmee verleden tijd, al zijn zowel bonden als OR bang dat er nog meer banenver lies in de lucht zit. De twee fusiepartners kenden in het binnenlands bedrijf uiteraard veel dubbelfuncties. Ook bleken ze dubbe le kantoren te hebben in veelal dezelf de winkelstraat. Bij de ING Groep, met ING Bank, Postbank en verzeke raar Nationale Nederlanden, waren die overlappingen een stuk minder. Maar ook hier zijn al veel banen ge schrapt. Bij de RABO loopt een effi- ciëncy-programma waarbij alles, over de hele linie en dus ook het aantal personeelsleden, met een achtste naar beneden moet. Tot nu toe zijn banken, bonden en ondernemingsraden er wonderwel in geslaagd gedwongen ontslagen nage noeg te vermijden. „Op een enkel probleemgeval na", erkende direc teur-generaal G. J. Kalffvan ABN AM RO eerder dit jaar in deze krant. Maar alle 'relatief gemakkelijke' instrumen ten om die grote uitstroom te begelei den, zijn volgens de bonden nu op. Alleen grootscheepse invoering van vierdaagse werkweek van 8,5 uur, kan volgens de Dienstenbond nog enig soelaas bieden. En daar willen de banken absoluut niet aan. Ook al bieden de bonden daarbij aan de lonen voor vier jaar te bevriezen en ook 's avonds en in het weekeinde te willen werken, de werk gevers willen gewoon niet. In het voorjaar al werden de onderhandelin gen over een nieuwe CAO afgebroken en de verwachtingen voor het her nieuwde overleg in december zijn bij de Dienstenbond FNV allerminst hooggespannen. „Dan houden we er dus gewoon mee op", zegt Han Nooten. „Moeten de banken het verder maar aan het eigen personeel proberen uit te leggen. We hebben ongeveer alles ingeleverd waar vakbondsleden waarde aan hechten. Loon, vaste werktijden. Te gelijk blijven de winsten van de ban ken stijgen." De bondsbestuurder erkent weliswaar dat er na de fusiegolf inmiddels een belangrijke slag gemaakt is. Maar de uitstroom gaat gewoon door, in de hele sector. En daarbij gaat het vol gens hem al lang niet meer alleen om het laaggeschoolde werk, de zoge noemde functies 1 tot en met 3. „Vooral in het tweede kwartaal van dit jaar is het ons opgevallen dat ook klaard. Bij de middenfuncties in de salarisgroepen 4 en 5, maar ook bij de hogere functies vanaf salarisgroep 6 neemt de werkgelegenheid af. Een beetje scholing en wat bemiddeling bij vertrek helpen niet meer." Naast de uitstroom ontstaan er in het binnenland nog maar heel weinig nieuwe banen bij de banken. Af en toe verschijnt er eens een advertentie, zoals die van ABN AMRO die specia listen vraagt op het terrein van 'derivaten', afgeleide produkten van effecten en valuta als opties, swaps en futures. Niet direct een optie voor een niet-commercieel, lager-opgeleid per soneelslid. Echte expansie van de Nederlandse banken vindt alleen nog plaats in het buitenland. Zowel bij nieuwe buiten landse vestigingen, die aan de lopen de band feestelijk worden geopend, en door overnames. In dezelfde perio de dat bij ABN AMRO zo'n vierdui zend arbeidsplaatsen in Nederland verdwenen, steeg dat aantal in het buitenlandbedrijf van de bank van ruim 13.000 tot bijna 24.000 perso- Door het gemis aan een echte aristocratie hebben Amerikanen altijd grote belangstelling gehad voor de, meestal rijke, families die als een soort 'pseudo-adel' een hoofdrol opeisen in het pu blieke leven. Na de Adams-fa- mily aan het begin van de vori ge eeuw, waren er de Tafts, de Roosevelts, de Rockefellers, en natuurlijk de Kennedy's. Als zij volgende week geluk heb ben, dan kunnen de Texaanse broertjes George en Jeb Bush hun familienaam in deze illus tere lijst bijschrijven. Na hun grootvader, senator Prescott, en hun vader, president George, zijn The Bush Brothers op weg om in de Verenigde Staten een derde generatie Bush te worden die mikken op een positie aan de politieke top. Bij de verkiezingen van volgen de week dinsdag doet de 48-ja- rige George Walker Bush, oud ste zoon van de oud-president, een gooi naar het gouverneur schap van de staat Texas, terwijl zijn zeven jaar jongere broer Jeb (John Ellis Bush) diezelfde baan in Florida op het oog heeft. Bei den binden daarbij de strijd aan met boegbeelden van de Demo cratische Partij en maken nog een goede kans ook. In Texas neemt 'GW' het op te gen de populaire gouverneur Ann Richards, de 61-jarige 'peetmoeder' van de Democra tische Partij, terwijl in Florida Jeb strijd levert met de 64-jarige gouverneur Lawton Chiles, die al decennia actief is in de De mocratische politiek. Vreemd genoeg: de beide broers hebben ondanks hun afkomst geen en kele politieke ervaring. Op grond daarvan roepen hun tegenstanders natuurlijk dat de broertjes hun politieke opmars hebben te danken aan hun af komst. Richards noemde GW onlangs Daddy's boy, nadat Ge orge en Barbara Bush een cam pagnemanifestatie van hun zoon hadden opgeluisterd. Maar beide zoons bewaren po litiek afstand tot daddy. Het zijn oer-conservatieve Re publikeinen met een bood schap waar vader Bush zijn wenkbrauwen voor zal fronsen. Zoon Jeb voert campagne als een exponent van 'relegieus rechts' in de VS. Hij is tegen rechten voor homo's, tegen le galisering van abortus, voor lijf straffen en de doodstraf, tegen beperking van het wapenbezit en voor het inkrimpen van de bijstand.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2