Alphen wil blijven nuffelen op gifbelt 'Wat is dit veur een recht anrechie?' 1 'Muziek maken houdt je jong' 4 Rijn Veenstreek Restauratie van molen looie Wip begonnen IONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 Inbraak in Alphense school alphen aan den run Uit een school aan de Henri Dunantweg in Alphen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag een computer en twee geluidsboxen gestolen. In de bewuste nacht is wel het alarm afgegaan, maar daar werd door het beveilingsbedrijf 1 I op gereageerd. De daders zijn het pand binnengekomen r openbreken van een raam van de aula. Vuurwerkafstekers aangehouden De Alphe ihet 3 politie heeft rond termiddag twee 14-jarige jongens aangehouden, die in een tele fooncel aan de Sterrenlaan vuurwerk afstaken. De telefooncel werd daarbij beschadigd. De jongens werden na het opmaken van een proces-verbaal overgedragen aan het Bureau Halt. Bin nenkort zullen zij dan ook een alternatieve straf moeten onder gaan. Dat is niet het geval met een 23-jarige Alphenaar. Hij werd gisteravond om half negen met vuurwerk betrapt op een school plein aan de Boterbloemweg. Tegenover de politie verklaarde hij nog een pakket van vorig jaar te hebben overgehouden. Hij mocht het politiebureau verlaten met een proces-verbaal. rgis- Fietsen in beslag genomen alp'hen aan den rijn De politie heeft gisteren bij het Alphense sta tion tientallen fietsen weggehaald die verkeerd waren gestald. Gedupeerden die hun rijwiel kwijt zijn kunnen dat tegen beta ling van een boete weer terugkrijgen op het bureau aan de Henri Dunantweg. Feestmarkt in Oude Wetering Het is morgen feest in Oude Wetering; de markt bestaat tien jaar. De markt op. de Schoolbaan duurt daarom drie uur langer. In plaats van dat de ruim 30 standplaats houders 's middags om een uur al weer opstappen, blij ven ze tot vier uur. Verder zijn er allerlei festiviteiten. De hele dag staat er een pof fertjeskraam, er is muziek en er komt een clown op be zoek. Wethouder Nugteren reikt morgenmiddag om twee uur de prijzen uit aan winnaars van een loterij. De loten zijn uitgedeeld aan iedereen die vóór twee uur voor vijf gul den of meer heeft gekocht. Executieverkoop hij Kuipers Keukens in Roelofarendsveen roelofarendsveen Metingen moeten 'gevoelens van bezorgdheid' voorkomen 'e vervuiling van de lucht boven de voormalige vuilnis- lelt in de Alphense Coupépolder moet nog minimaal rie jaar regelmatig worden gemeten. Dat schrijven bur1 ;emeester en wethouders van Alphen aan den Rijn in :en brief aan de provincie Zuid-Holland. Eerdere onder deken wijzen erop dat de luchtkwaliteit boven de Cou- >épolder binnen de normen blijft. werden er weliswaar ongewoon 1 van winden ingen moeten komen omdat le gemeente rekening wil hou- len met 'eventuele gevoelens bezorgdheid van de omwo- ïenden van de Coupépolder'. In opdracht van de provincie leeft het bureau DHV een in ventarisatie gemaakt van eerde- e onderzoeken naar de lucht- ;waliteit boven Alphens be- ;endste polder. De conclusie 'an die eerdere onderzoeken vas dat er weinig aan de hand s. Voor een landelijk gebied hoge concentraties ge giftige stoffen gemeten. Maar de luchtverontreiniging op de golfbaan die op de stort is aan gelegd is nog altijd minder dan de verontreiniging die je nor maal in het centrum van een stad meet. DHV kwam - zoals te verwachten viel - tot dezelfde conclusie. De provincie besloot vorig jaar tot het inventariserend on derzoek van DHV om vervol gens te kunnen bepalen of er opnieuw moet worden gesnuf feld op de oude gifbelt. In eerste op deze opzet, die in strijd zijn met toezeggingen van milieu-gedeputeerde J. van der Vlist. Omdat er nogal wat vraag tekens zijn gezet bij de be trouwbaarheid van vorige on derzoeken, pleitten B en W eind vorig jaar ook al eens voor een hernieuwd luchtonderzoek. Daarna werd de houding van het gemeentebestuur echter milder, en leek de gemeente zich neer te leggen bij het afbla zen van verder luchtonderzoek. Wethouder F. Dales motiveerde het pleidooi voor hernieuwd onderzoek gisteren enigszins la coniek door te stellen: 'de pols slag is goed, maar we houden graag de vinger nog even aan de pols'. Vandaag vergadert de pro jectgroep Coupépolder over het onderzoek van DHV. De pro jectgroep - waarin ook de pro vincie is vertegenwoordigd - zal zoals het er nu naar uitziet met een verdeeld advies komen over het al dan niet hervatten van de luchtmetingen. Hiep, hiep, hoera! Kuipers Keu kens in Roelofarendsveen is fail liet. Nou ja, het is natuurlijk al leen feest voor de koopjesjagers, voor het bedrijf zelf is het triest. Het is alleen maar te hopen voor Kuipers dat de keukens, die bij opbod worden verkocht, voldoende opbrengen. Een aardige indicatie daar voor vormt uiteraard het aantal belangstellenden. Welnu, wat dat betreft zit het wel snor. De deuren zijn die woensdag nog maar net opengegaan, of de kijk- en kooplustigen stormen binnen. Het zijn er honderden. Ze komen overal vandaan. Ujt de regioplaatsen als Leiden, i Roelofarends- zelf, maar ook uit Som- melsdijk, Rhenen, Huizen en Hilversum. Behalve in het Leidsch Dagblad, stond de aan kondiging van de executie-ver- koop ook in een groot landelijk dagblad. Vandaar. Een echte dwarsdoorsnede van de landelijke bevolking kun je het niet noemen. Het zijn met name jonge stelletjes en handelaren (met zaktelefoon) die een kijkje in de keuken wordt gegund. Allemaal gewa pend met meetlint of rolmaat. Want het gevalletje moet na tuurlijk wel in het huis of de zaak passen. Hoe bekijken ze de spulletjes? Even mee in het voetspoor van H. Visser uit Vaassen, met vrouw en dochter. „Kiek, da's niet veul.Dat blad kost niks. „Kiek, hier is de oven en hier de vaatwasser. „De oven is kapot. „Die is niet kapot. Dat bunt drukknopjes. De deuren waren nog maar net open, of de kijk- en kooplustigen stormden naar binnen bij Kuipers Keukens ii „Wat chie?" 't hef wel dit i „Deze laag is er gewoon opge plakt. „En dit is van goedkoop fineer. Maar 't hef wel een mooi kleur tje." „Dit stelt niks veur. „En de spoelbak is beschadigd. „Maar de laden rolt makkelijk. „Maar d'r zit geen KK bie. „Hier zitten de kookplaten vlak naast de spoelbak. „Stom he? Zo heb je geen werk- Deze is precies de goede lengte. Die zou bij ons passen. Maar ik vind de apparatuur Die is veul te glin Eindelijk. Daar staat-ie dan, de keuken van hun dromen. Kavel nummer vijf. Volgens het infor matieblaadje: 'Een licht-eiken keuken. Voorzien van een kook plaat, een spoelunit, een koel kast en een afzuigkap.' „Hier bin ik verliefd op. „En de lengte is ook precies goed." Watzou-ie moeten kosten?" „Er bint hier wel een hoop men sen die naar deze keuken kiekt. „Maar kieken is nog geen ko pen." Helaas, helaas. In sommige ge vallen wel. Zoals bij de meeste kavels gaat ook deze keuken naar een handelaar. Voor 2300 keiharde guldens. De familie Visser heeft het nakijken. das <eul Bij het opsporen en verwijderen van graffiti in Stompwijk wordt voortaan vaker de brandweer ingeschakeld. Tot nu toe maak te de gemeente Leidschendam gebruik van de diensten van de particuliere firma L. Vogelaar. Het blijkt goedkoper om ge bruik te maken van brandweer- Brandweer haalt graffiti weg lieden. Leidschendam wil overi gens niet geheel afstand doen van Vogelaar. Als er sprake is van ongebruikelijke verfsoorten of van graffiti die moeilijk te verwijderen valt, wordt alsnog een beroep gedaan op deze spe cialist. „Het is de bedoeling dat de brandweer vooral de meer een voudige klusjes gaat doen", ver telt een gemeentemedewerk- Geen vrije dag met jaarmarkt )e leerlingen van Alphense cholen voor voortgezet onder- rijs krijgen ook volgen'd jaar >;een vrije dag tijdens de jaar- riarkt. Dit ondanks het pleidooi lat wethouder F. Dales gisteren jks pield om die dag vrijaf te geven. lur )e schooldirecties waarmee de (vethouder gisteren een ont- '/ï/.Vioeting had, zijn van mening lat de vrije dag niet valt in te losteren. De Stichting Jaannarkt AJ- jihen aan den Rijn pleit al jaren en vrije dag voor alle Al- [fehense scholieren tijdens de aarmarkt. Twee jaar geleclen »ond de stichting al gehoor bij het merendeel van de Alphense basisscholen, die inmiddels hun leerlingen tijdens de jaarmarkt de hele dag vrij geven. Vorige week kon de stichting trots mel den dat ze de wethouder voor haar 'standpunt had gewonnen om alle scholieren vrij te geven. Die steun heeft echter niet het gewenste resultaat opgeleverd. Overigens hebben de leerlin gen in het voortgezet onderwijs tijdens de jaarmarkt wel 's mid dags vrij doordat ze die dag een verkort rooster draaien. Boven dien hebben ze voor de volgen de dag geen huiswerk. De vol gende jaarmarkt staat gepland voor 20 september 1995. iazerswoude ruud sep 4eer dan drie jaar nadat de eer plannen werden gesmeed, is :ind vorige week dan eindelijk legonnen met de restauratie molen De Rooie Wip. Nadat le Hoogmadese molenmaker 'erbij de afgelopen maanden ip zijn werkplaats al het een en inder aan voorwerk had -ge- laan, zijn nu ook bij de molen .elf de vorderingen zichtbaar, 'olgens planning staat de uit 570 stammende wipmolen er ip de volgende molendag in volgend jaar weer als nieuw )ij. Oorspronkelijk was de. opti- nistische planning om de mo- en al op de afgelopen molen- lag te heropenen. heeft nogal wat 'ertraging opgelopen doordat bijna een jaar duurde voor- lat de stichting De Rooie Wip :ekerheid had over de subsidie gemeente en provincie. Be- ;in vorig jaar gingen de aanvra- de deur uit en pas in de- ember vorig jaar was alles ond. Vervolgens stonden de ilanning van de molenmaker 'n het slechte weer van de afge- open winter een spoedig begin de werkzaamheden in de 'eg. Door het slechte weer lie- 2n andere projecten van Verbij iaanden vertraging op. Inmiddels staat de molen in le steigers en zijn de wieken :raf gehaald. De komende vier zes weken zal de molenma ker bezig zijn met de reparatie van de balken in het bovenhuis. Als dat gebeurd is, kan het bo venhuis opnieuw worden be kleed om ten slotte zijn rode kleur weer terug te krijgen. Door het verval van de molen gaf De Rooie Wip de laatste ja ren een vaal roze aanblik. De restauratie van de molen kost in totaal ruim 250.000 gul den. Het grootste deel van dat bedrag wordt gedekt door sub sidies, maar het probleem is dat die subsidies pas worden uitbe taald nadat de restauratie is uit gevoerd. De stichting De Rooie Wip, tweeënhalf jaar geleden opgericht door een aantal inwo ners van Hazerswoude, moest daarom 100.000 gulden eigen geld bij elkaar sprokkelen. Met dit bedrag kan de stichting het niet-gesubsidieerde deel van de restauratie betalen plus de rente over de lening die nodig is om het gesubsidieerde deel uit te De stichting heeft sinds de oprichting ongeveer 85.000 gul den vergaard. „We hebben dus nog wat geld nodig", conclu deert bestuurslid G. van Digge- le. „Maar we hebben de laatste tijd niet meer bij mensen dur ven aankloppen voor geld. We wilden eerst iets laten zien." Van Diggele en de zijnen heb ben tot de oplevering van de ge restaureerde molen nog een half jaar om de laatste centen boven tafel te krijgen. ster. Tijdens een wekelijks sur veillancerondje gaan brand weerlieden in Leidschendam op zoek naar grafitti en verwijderen ze leuzen van gemeentelijke en openbare gebouwen. Het inzetten van de brand weer is goedkoper, omdat de brandweerlieden wekelijks en kele uren 'over' hadden. Geurende kruiden en kleurrijke bloemen dorith ligtvoet Het orkest repeteert voor het kerstconcert op 20 december. Ouderen in Alphen aan den Rijn richten Gildeorkest op kees van kuilenburg Nog voor het Gildeorkest een noot had gerepeteerd, lagen er al drie uitnodigingen voor op tredens in verzorgingshuizen op tafel. „Dus moesten we wel snel aan de slag", zegt dwarsfluitist A. Poot. De Alphenaar is één van de oprichters van het orkest voor 55-plussers. Het gezel schap is niet alleen toegankelijk voor ouderen uit Alphen, maar uit de gehele regio. Het orkest is één van de ini tiatieven van het Gilde in Al phen. De doelstelling van het Gilde - onderdeel van het Over leg Samenwerkende Ouderen bonden (OSO) - is mensen bo ven de 50 jaar gelegenheid te geven hun kennis, vaardighe den en levenservaring over te diagen aan anderen. Het Gilde - dat letterlijk staat voor 'vakgenoten' - is vorig jaar op gericht. Inmiddels zijn zo'n tachtig 50-plussers op de één of andere manier bij de organisa tie betrokken. „Er is onder de deelnemers een enquête gehouden over eventuele activiteiten en daaruit kwam naar voren dat spelen in een orkest toch wel erg leuk zou zijn", vertelt Tineke Stekelen burg van het OSO en tevens lid van het Gildeorkest. „Vorige maand hebben we als gelegen heidsorkest in verzorgingshuis St. Joseph gespeeld. Dat was zo'n succes dat we besloten om door te gaan. Niet alleen omdat de mensen in dat huis het leuk vonden. Ook voor onszelf was dit optreden een feest", aldus Poot. „Muziek maken houdt je jong. De meeste leden zijn op de één of andere wijze nog actiéf in de muziek. Zoals de 71-jarige mevrouw E.C.G. Koppe. „Ik zat er eigenlijk niet op te wachten, want ik ben nog volop bezig met muziek maken bij de streekmuziekschool in Alphen. Maar dat spelen in dat gelegen heidsorkest was zo leuk dat ik door ga. Ik heb er van genoten." Dat geldt ook voor de 84-jari- ge hoornist P.W. Mulder. „Het is zo plezierig omdat het een gezelschap is van jong en oud. Je kunt ook naar een verzor gingshuis gaan om in een koor te zingen of te spelen. Maar daar voel ik me nog veel te jong Het repertoire is samenge steld door A. Poot, in samen spraak met de dirigente, zijn dochter José. Er is voorlopig ge kozen voor een repertoire van oud-hollandse liedjes. Zoals 'Een' karretje langs de zandweg reed' en 'In het bronsgroen ei kenhout'. „Liedjes van vroeger die bij de ouderen goed in het gehoor liggen. Een stukje her kenning." Maar het is niet de bedoeling dat het daar bij blijft. Poot: „We zullen er zeker klassiek werk aan toevoegen. Niet de Vierde van Mahler, maar bijvoorbeeld iets van Vivaldi of Telemann. Ook dat vindt onze doelgroep leuk om te horen", aldus Poot. „Al is het onze opzet om niet al leen maar voor ouderen te spe len. We willen ook optreden in buurthuizen of waar ze ons ook maar willen hebben. We oefe nen tenslotte niet voorniets." Geurende kruiden, kleurrijke bloemen en groenblijvende planten. De scnooltuin bij de Maerten van de Veldeschool in Stompwijk wordt de ko mende maanden op een ge heel nieuwe manier inge richt. De tuin - die was ver deeld in kleine lapjes grond waarop oudere leerlingen zelf konden tuinieren - wordt veranderd in een edu catieve tuin. De nieuwe in richting wordt betaald met het geld dat de Stompwijkse Monique Oliehoek de school vorig jaar heeft geschonken. Ze won de Leidschendamse Milieuprijs van duizend gul den met haar oproep voor een grootschalige schoon maakactie in hel dorp. Tot nu toe hadden de oud ste leerlingen van de school een eigen lapje grond op het complex bij het Achterpad. Dit had als nadeel dat kinde ren tegen de tijd dat ze kon den oogsten - vooral in de zomermaanden - voor een gesloten hek stonden omdat de school dicht was. „Na de schoolvakantie stond het on kruid hoger dan de groente", merkt lerares Conny l lilger- som van de werkgroep schooltuin op. Een educatieve tuin heeft als voordeel dat de verzor ging van bloemen en planten minder tijd vergt. Maar het leuke ervan vindt Hilgersom vooral dat alle kinderen van de tuin kunnen genieten en niet alleen de oudsten. „Bo vendien kan zo'n tuin ge bruikt worden bij de lessen." In de tuin die er nu kaal bij ligt, is voor de kinderen straks veel te zien en te ont dekken. Planten die worden gesorteerd op geur en kleur bijvoorbeeld. De school wil in de herfst beginnen met beplanten, zodat de tuin er in het voorjaar aardig bijligt. Het beplantingsplan voor de nieuwe tuin is gemaakt door een medewerker van de plantsoenendienst in Leids chendam. Het is de bedoe ling dat behalve kinderen en leerkrachten, een vrijwilliger de tuin zal bijhouden. Alphen houdt OZB-waarde voorlopig gelijk alphen aan den run De gemeente Alphen aan den Rijn komt haar inwoners lege moet. Alphen ziet af van de her taxatie van de woningen in 1995. Voor de inwoners bete kent dat de komende jaren een lagere aanslag voor water schapslasten en huurwaarde forfait. Deze belastingen zijn ge baseerd op de waarde van de woning zoals die door de ge meente wordt vastgesteld voor de onroerend-zaakbelasting (OZB). Voor de OZB zelf maakt het amper verschil of de woningen al dan niet opnieuw worden ge taxeerd. Alphen compenseert de laatste jaren de stijging van de OZB-waarde met een daling van de tarieven. Hierdoor blij ven de Alphenaren gemiddeld even veel belasting betalen. Al leen wanneer een woning meer of minder dan gemiddeld in waarde stijgt, heeft de hertaxa tie invloed op de aanslag. Het afzien van de hertaxatie heeft invloed op de water schapslasten en het huurwaar deforfait tol en met het jaar 2000. Volgens de nieuwe Wel Waardering Onroerende Zaken worden de aanslagen tot en met dat jaar bepaald op grond van de taxatiewaarde per 1 januari 1995. De nieuwe wet treedt vol gend jaar in werking. Voor de gemeente betekent het niet opnieuw taxeren een besparing van twee ton. Die meevaller wordt echter meteen weer teniet gedaan doordat de gemeente haar belastinggege vens moet aanpassen aan de wetgeving. Het ziet er- r uit dat die operatie onge- twee ton gaat kosten. VRIJE TIJD Fancy fair In het Dorpshuis van Oud Ade wordt op zaterdag 5 en zondag 6 november een grote fancy fair gehouden. Het dorpshuis is op zaterdag open van 14.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur. Op zondag begint de fancy fair al om 11.30 uur. Sportprijs Inwoners van Rijnwoude kun nen zich voor 15 november nog aanmelden voor de Rabo-sport- prijzen 1994. De jury bestaat uit sportverslaggevers die beoorde len 3 de zijn v de verschillende categorieën. De prijsuitreiking is op 20 januari 1995 in het clubhuis van Ha- zerswoudse Boys. Opgeven of meer informatie bij Karin van der Poel, telefoonnu 01728-8162 of bij Peter Fase, iefoonnummer. 01728-7155.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17