'College wil alleen aar overleven' 'Vrachtauto's weren van Terweeweg' 'Geweer of pistool is voor ons geen wapen' Duinrell-graaf Van Zuylen recreatietopper in Miami flijk Leiden Regio Oegstgeest viert 'Koningsdag' X3?5 intratuin Meerburg krijgt in januari gemeentebus DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 14f 15 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Bij de gemeente Oegstgeest wordt sterk reke ning gehouden met een snelle troonsafstand van koningin Beatrix ten gunste van haar zoon Willem-Alexander. Dat valt althans op te maken uit de vaststelling van de feestdagen voor het komend jaar in het kader van de winkelslui tingswet. Naast de bekende feestdagen zoals Kerstmis, Hemelvaartsdag en Pasen wordt door Oegstgeest ook de dag opgevoerd 'waarop de verjaardag van de koning wordt gevierd'. De uit 1976 stammende winkelsluitingswet ondergaat de laatste tijd ingrijpende verande ringen. Vanaf 1 januari 1993 mogen winkels lan ger open blijven en sinds 1 september van dit jaar is nog een aantal wijzigingen opgetreden. Zo zijn meer koopavonden en -zondagen toege staan en kunnen avondwinkels worden toegela- In deze nieuwe wet is ook een grote bevoegd heid voor de gemeente vastgelegd. De plaatselij ke overheid bepaalt op welke data er extra ont heffingen van de sluitingstijden gelden. De ge meente Oegstgeest heeft nu ook een verorde ning opgesteld waarin de winkelsluiting is gere geld. Zo zijn de winkels dicht op bekende feest dagen zoals Nieuwjaarsdag en Pinksteren. Maar de verjaardag van de koning, daar heeft nog nie mand van gehoord. Gaat Oegstgeest ervan uit dat de kroonprins binnenkort de troon bestijgt? ,,Nee dat niet, maar er is ook geen sprake van een 'foutje bedankt'. In sommige rijksregelingen en wetten wordt inderdaad nog steeds de term koning gebruikt en die is in deze verordening overgenomen. Ik geef toe, het is inderdaad een beetje gedateerd", aldus woordvoerster A. Gotsch van Oegstgeest, die bevestigt dat het hier inderdaad om 30 april gaat. Trillingen van verkeer schadelijk voor Oegstgeester huizen Advocaat ontslagen ambtenaar verbijsterd IDit besluit is vullis. Als je het juridisch bekijkt, kan het |ollege van Leiderdorp niet anders dan zeggen: de be de strafmaatregelen zijn gegrond. Zeven juristen in de commissie beroep- en be- zeggen: college, je hebt niet eens aanne- gemaakt dat er onoirbare handelingen zijn ge- door de vier ambtenaren op de afdeling burgerza- staan dat het is bewezen." handhaven. „Juridisch heeft het geen enkel argument. Het lijkt erop dat het college bezig is met een politieke overlevingstocht. Alsof het college zich heeft afge vraagd welke stappen het moet nemen om zolang mogelijk op het pluche te kunnen blijven zitten. Want voordat de be- L. de Milliano is 'ver- de beslissing van orpse college om het de drie ambtenaren ifkorting op het salaris vierde medewerker te White lady Leidseweg 5 li tel. 071-76374 TER AAR weg Kingang Ke tel. 01722-224 stuursrechter over deze zaak een uitspraak heeft gedaan zijn we weer een half jaar verder. Dan zijn er weer nieuwe proble men en verslapt de aandacht." De Milliano is ook boos over het feit dat in het persbericht van het college staat dat de be zwaren ongegrond zijn ver- klaard. „Dat klopt gewoon niet. In het besluit dat ik heb gekre gen staat dat de bezwaren tegen de eerst opgelegde schorsing wel gegrond zijn en dat de be slissing de drie geen wachtgeld te geven opnieuw aan de ge meenteraad wordt voorgelegd." Dat gebeurt maandag tijdens een besloten vergadering van de Leiderdorpse gemeenteraad. Wethouder Kerner houdt in een toelichting op het college- besluit vol dat er wel degelijke goede juridische gronden zijn om de maatregelen te handha ven. „We zijn niet over één nacht ijs gegaan. Ook na het ad vies van de commissie hebben we een jurist geraadpleegd", al dus de CDA-wethouder. Wel zegt Kerner dat de werk wijze op de afdeling burgerza ken niet bekend was bij andere afdelingen. De commissie stel de vast dat in ieder geval de af deling financiën wist van de chaotische financiële situatie. Maar Kerner ontkent dat. „Toen de zaken werden ontdekt, was dat voor het college een com plete verrassing. Ook andere af delingen wisten er niets van", aldus de wethouder. Advocaat De Milliano zal nu binnen zes weken beroep in stellen bij de bestuursrechter in Den Haag.'Hij bekijkt boven dien de mogelijkheid om een spoedprocedure te voeren. Na het advies van de commissie is er bij hem 'geen pessimisme' over de uitspraak van de be stuursrechter. OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Het vrachtverkeer moet va: Terweeweg in Oegstgeest den geweerd en de weg r z'n geheel van e worden voorzien. De trillingen die de vrachtwagens op het hui dige wegdek met hier en daar klinkertjes veroorzaken, zijn schadelijk voor de huizen. Daarbij is fietsen op de smalle Terweeweg vooral voor ouderen een hachelijke zaak en wordt niet zelden uitgeweken naar het trottoir. Dat schrijven de bewo ners P. de Boer en A. Bongers in een brief aan de gemeente. „De Terweeweg is eigenlijk een oud, kronkelig weggetje dat in de loop der jaren wel wat is verbeterd, maar niet geschikt is voor zwaar verkeer. Behalve tril lingen ontstaat ook veel lawaai, dat de leefbaarheid van de straat niet ten goede komt", meent voormalige voorzitter De Boer van de ouderenbond An- bo. De bewoner heeft reeds eer der de verkeersproblemen van de Terweeweg bij de gemeente aangekaart. Eerst werd op een autoluwe straat aangestuurd. „Maar de macht van de winke liers bleek te groot. Daarom streven we nu alleen nog naar het weren van vrachtverkeer, waar volgens ons de winkeliers niets op tegen kunnen hebben." Zelfs al zou de gemeente be sluiten om de Terweeweg tot De Terweeweg in Oegstgeest. Volgens een groep bewoners moet de gemeente het vrachtverkeer uit deze kronkelige straat v verboden gebied voor vracht wagens te verklaren - waardoor de bevoorrading van de winkel centra Lange Voort en Kem- penaerstraat via andere straten moet lopen - dan nog denkt De Boer dat een nieuw wegdek no dig is. Nabij de kruispunten zijn klinkertjes gelegd in de hoop dat het verkeer vaart mindert. In de praktijk komt daar volgens De Boer niets van terecht. „As falt zou de trillingen wegnemen. Als de gemeente wil vasthouden aan kleurverschillen bij de T- kruisingen kan dat ook met di- stelt 1 kunnen worde: goed, als ze oir verse kleuren asfalt", Boer vast. In het 'Programma wegbe- heer 1995' van de gemeente géén drempels Oegstgeest komt de Ter De De plaatsen. Wi nirlijk nog." Boer en de andere bewoners zou pas op z'n vroegst in 1996 De wijk Meerburg krijgt vermoedelijk al in december of januari een definitieve busverbinding met de Leidse binnenstad. Tot die tijd moet lijn 40, de bus naar Leiderdorp, tijdelijk een lus maken door de wijk, die nu van openbaar vervoer verstoken is. Na het schrappen van de buslijnen 60 en 61 leek het er even op, dat Meerburg het voorlopig helemaal zonder bus zou moe ten doen. Maar de gemeentelijke commissie beroep en bezwaar was gevoelig voor de argumenten van wijkbewoners, die betoog den dat met een extra lus bus 40 of 42 best de wijk kon aandoen. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben besloten, dat zij ervoor zullen zorgen dat die tijdelijke oplossing zo snel moge lijk tot stand komt. Maar gelukkig zijn ze daar niet mee. „Wij gaan ook tegen de uitspraak van de commissie in beroep", zegt wethouder P. Langenberg (D66/verkeer). „Die extra lus is veel te duur, die kost ons 400.000 gulden op jaarbasis." Langenberg heeft echter goede hoop, dat Meerburg bus 40 of 42 al in december of januari niet meer nodig heeft. Er wordt hard gewerkt aan de totstandkoming van een gemeentelijke buslijn van het NS-station. Die bus moet behalve Meerburg ook het bedrijventerrein Roomburg en het asielzoekerscentrum dat daar wordt gebouwd aandoen. Bijzondere rol voor Wassenaars attractiepark H.R.J, graaf van Zuylen van Nij- evelt vond het zelf eigenlijk wel een aardig contrast: in de show in Miami waar hij gisteren zijn attractiepark Duinrell mocht promoten, stond als enige an dere spreker een amusements koning uit Las Vegas. Honder den miljoenen dollars had deze misschien wel geïnvesteerd, ter wijl de recente uitbreiding van het Tikibad de Wassenaarse graaf niet meer dan tien miljoen gulden heeft gekost. Nog niet niks, zegt Van Zuy len van Nijevelt, maar natuurlijk in geen verhouding tot de uitga ve die zijn Amerikaanse collega deed. „Ik voel me eigenlijk als een kleine muis, waren dan ook zo ongeveer mijn eerste woor den. Nou ja, niet als een muis, maar als een kikker. Waarop meteen de kikker van Duinrell als dia te zien was." Het was gisteren een belangrijke dag voor de directeur van het attrac tiepark. Op de jaarlijkse beurs van de Iaapa (International As sociation of Amusements Parks and Attractions) mocht hij één van de twee presentaties ver zorgen waarmee traditiege trouw de overweldigende ope ningsshow begint. „Ik ben best een beetje beretrots", laat de graaf via de telefoon weten. „Ik denk dat ik zeker de eerste Ne derlander ben die in de 'What's New-show' heb opgetreden. En het zal me niet verwonderen zelfs de eerste Europeaan te zijn". De show werd bijge woond door zo'n 2500 verte genwoordigers van attractiepar ken uit alle hoeken van de aard bol. Ook een delegatie van De Efteling zat in de zaal. Ze sleep te twee prijzen in de wacht: een eerste voor een bepaalde adver tentie en een derde voor een map met persinformatie, VRIJE TIJD Cursussen skiën en langlaufen De sector sport en recreatie or ganiseert in samenwerking met skischool Duinrell vanaf eind november cursussen skiën en langlaufen voor beginners en gevorderden. De vat vier lessen van anderhalf uur en worden gehouden in de weekeinden. Opgeven van maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 10.00 uur bij de sec tor sport en recreatie, A. van der Luit, tel. 071-315601. Majorette-festival Groepen uit alle delen van het land doen op zondag 6 novem ber mee aan een Majorette Twirl-festival in de Leidse 3 Oc- toberhal. Het festival begint om 9.55 uur en eindigt om 17.30 uur. 's Middags om 15.15 uur is een demonstratie van de eerste Leidse Pom-pon-groep. Info: "Wassenaarse schietvereniging Juliana viert 75-jarig jubileum 071-128383. Bazaar In bejaardencentrum Lorent- zhof in Leiden wordt op woens dag 9 november een bazaar ge houden. De bazaar is geopend van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Echtscheiding Het Leidse Volkshuis houdt op woensdag 9 november een in formatie-avond over het thema echtscheiding. Medewerkers van de Leidse rechtswinkel zet ten daarbij de juridische conse quenties van een echtscheiding op een rijtje. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Informatie: 071 149180. Lezing Mimi van Es geeft donderdag 10 november om 14.00 uur tekst en uitleg bij dia's over Japan in 't Pand aan de Caeciliastraat 18. QjVASSENAAR KEES VAN KUILENBURG °T~ ^.'jbe met de hand geschreven no- 0 cJulen wijzen het al uit. De strijd .4 mm het bestaan is voor de Was- °4enaarse schietvereniging Julia- Mia niet aan tijd gebonden. In al o'dlie 75 jaar is het passen en me- o.den geweest om rond te komen. ^•|A1 beschikken we nu wel over 8(?en prachtig onderkomen. Dat O0S dan het verschil", zegt voor- otyitter André Wichern. „Maar dat 0 zebouw er zeker niet vanzelf ge- oo De vereniging is op 1 novem ber 1919 opgericht, maar pas op zaterdag 5 november wordt het 2,jubileumfeest gevierd. „Juliana vrijwel gelijktijdig opgericht de inmiddels verdwenen senaarse Politie Schiet Ver eniging. Tussen beide clubs is wat afgeschoten, maar aren de burgers de beste. J)e strijd werd geleverd in hotel- tafé 'Het Wapen van Wasse- Dan werd het lokaal eerst hitruimd", vertelt Wichern. Liggend op tafels werd er ge- idioten." Die schietsessies verliepen t zonder incidenten, want in 325 moest de penningmeester n de vereniging de kroegbaas schade aan het biljart ver goeden. Een gesneuvelde lamp ïst de schutter zelf bekosti- Het was ook een periode rin de leden de nobele [chietsport met niet al teveel fa- e beoefenden. De toen- haKge voorzitter klaagde qr |enminste over dat de leden neer bezighielden met i in het schenklokaal, et het zich bekwamen op liet vuurwapen. Tweede Wereldoorlog (naakte voor lange tijd een eind Voorzitter André Wichern van Juliana voor de rijk gevulde prijzenkast v Ie lauwertakken, medailles en bekers bij elkaar. i de activiteiten. De buksen leden leenden echter geld i waai' toen mee werd geschoten, moesten worden ingeleverd, Pas in 1949 werd opnieuw be gonnen. De kas was waren geen wapens de club en ook de toenmalige beschermheer, jonkheer Sand- berg, trok zijn buidel open. Vanaf 1949 tot 1986 werd er wekelijks geschoten in een i de Wassenaarse vereniging. In de afgelopen 75 jaar schoten de leden ve- FOTO DICK HOCEWONINC loods aan de Johan de Witt- Als je dat vergelijkt met nu is er straat. „Het was niet meer dan een wereld van verschil. Bij de een houten schuur met tien ge- bouw van het huidige onderko- weerbanen die van elkaar wa- men hebben we alle mogelijke ren afgescheiden door een hou- voorzieningen getroffen op het ten tussenschot en een gordijn, gebied van geluidshinder en dergelijke." De bouw van het nieuwe on derkomen wordt dan ook ge zien als een hoogtepunt. „In 1984 moest de houten loods plaatsmaken voor woningen. Van de gemeente kregen we een plaatsje aan de Dr. Mansveltka- de, en bovendien ook nog een bijdrage van 80.000 gulden. Dat was overigens bij lange na niet voldoende want de bouwkosten bedroegen ruim 350.000 gul den. Zelf hadden we aardig kunnen sparen en er is ook nog eens voor zo'n 70.000 gulden aan zelfwerkzaamheid ver diend. Wat rest is een draagbare schuldenlast." De vereniging telt 80 leden tussen 18 en 84 jaar. Het oudste lid en ere-lid is Auke Heidinga, die al 46 jaar op de ledenlijst staat. Tweederde schiet als lief hebber en de rest staat als wed- strijdschutter te boek. „Je begint als aspirant-lid, begeleid door een mentor. Dan krijg je al een aardig beeld van de man of vrouw. Het komt dan ook maar zelden voor dat iemand wordt verzocht niet meer te komen. Het kan dan alleen nog maar mis gaan als de polite weigert om een wapenvergunning af te geven. Dan is het uiteraard ook afgelopen." Hoog in het vaandel bij Julia na staat de veiligheid. „Iedereen beseft waar hij mee bezig is. Gaat het onverhoopt fout, dan zijn er altijd leden die iemand terugfluiten. Maar dat komt zel den voor. Onze leden zien het geweer of pistool niet als wapen, maar als een instrument waarmee ze zeer geconcen treerd hun sport beoefenen." p.m. JX Leiden 071-313041 HOME E BAANDERU DORP 071 -899349

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15