l 'In alles afhankelijk van God' Kerk Samenleving Bisschop ziet geen bezwaar in opdragen van Hubertusmis DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 BUITENLAND KORT Milosevic Onder de Servisch-orthodoxe bisschoppen gaan steeds meer stemmen op voor het afzetten van de Servische president Slobodan Milose vic. De president voert een 'verraderlijke' politiek en is 'de oorzaak van het Servi sche ongeluk', zegt bisschop Hrisostom Jevic van Bihac- Petrovac. De bisschoppen hebben de opdracht 'onheil brengende politici te hinde ren en het volk tegen hen te mobiliseren', aldus de bis schop in een interview. Hij wijst op de profeten in hel Oude Testament, die het volk opzetten tegen hun leiders. ,,Dat moeten ook wij nu doen." De Servische bis schoppen zijn dezer dagen in buitengewone vergadering bijeen. Op de geheime agen da staat volgens insiders de verslechterde relatie tussen kerk en staat. De doorgaans, goede verhouding kwam be gin augustus onder grote druk te staan toen Milosevic brak met de Bosnische Ser viërs omdat die het interna tionale vredesplan verwer pen. De bisschoppen noem den dat toen 'schandelijk' en 'immoreel'. 'Waanzin' Bij de opening van de bis schoppenconferentie riep patriarch Pavle de partijen in Bosnië-Herzegowina op hun strijd 'met menswaardige middelen' te beëindigen. Met steun van de Verenigde Sta ten en Europa moet 'de waanzin van de burgeroorlog eindelijk ophouden', aldus het hoofd van de kerk. Voor het eerst in hun geschiedenis vergaderen de orthodoxe kerkleiders buiten Servië, in de Noordbosnische enclave Banja Luka. Ze hebben daar toe besloten omdat de Bosni sche Serviërs als gevolg van het internationale embargo geen toestemming meer krij gen om naar klein-Joegosla- vië te reizen. Financiële zorgen De Konferentie van Europese Kerken (KEK) heeft de hulp van de Westeuropese lidker ken ingeroepen om uit de grote financiële zorgen te ko men. De oecumenische or ganisatie in Genève komt ruim 300.000 gulden tekort op haar begroting van 2,5 miljoen. Het gat in de begro ting is veroorzaakt doordat de 47 lidkerken uit Midden- en Oost-Europa als gevolg van de economische malaise in hun land geen financiële bijdrage kunnen leveren, schrijft de KEK in een giste ren uitgegeven verklaring. Daarin worden de westerse kerken dringend opgeroepen een 'solidariteitsbijdrage voor het oosten' te geven. Met het geld zal een ontwik kelingsfonds in het leven worden geroepen. Duivelsmis De Amerikaanse gevangene Robert James Howard mag in de toekomst maandelijks een 'duivelsmis' vieren. Een rechtbank in Denver heeft de directie van de gevangenis opgedragen een kelk, kaar sen. wierook en een zwarte mantel toe te staan in How ards cel. De rechter wees op de godsdienstvrijheid in de Verenigde Staten, die ook ruimte biedt voor niet alle daagse religieuze praktijken, zo bericht de onafhankelijke organisatie Religion Report. De duivelse rituelen zijn voor de 24-jarige Howard, die ge vangen zit wegens roof en ontvoering, een goed middel zich de dood van zijn vijan den voor te stellen. ,,Zo leer ik goed met mijn haat om gaan, zonder anderen van het leven te beroven", aldus de gevangene. Katwijkse jeugdvereniging Berea benadrukt belang bijbelstudie .5..} k denk dat de kerken van on- ze richting rninaer snel leeglopen om dat ze zich niet krampach tig proberen aan te passen aan de moderne tijd", zegt secretaris Arjan Mol (22) van Berea, één van Kat- wijks hervormd-gerefor- meerde jeugdverenigingen. ,,De leer is de leer, de bijbel is dé bijbel. Dat is de grondslag van het geloof, en van de manier waarop wij ons geloof beleven." Voor de leden van Berea staat bijbelstudie centraal. ,,De ver eniging is genoemd naar de bij belse stad met dezelfde naam", vertelt penningmeester Wouter- Jan Vroegindeweij (22). Hij bla dert in zijn eigen bijbel en vindt Handelingen 17:10-12. ,,Van de bewoners van Berea wordt hier verteld dat ze de Schriften seri eus onderzochten. Dat willen wij ook doen." Dat ze dagelijks in de Bijbel lezen en bidden, spreekt voor Arjan en Wouter-Jan eigenlijk vanzelf. Hetzelfde geldt voor tweede secretaris Leuntje Kuyt (19). Bij Leuntje heeft het geloof ook invloed op haar uiterlijke verschijning. ,,In principe draag ik alleen rokken omdat in Deu- teronomium 22 staat dat vrou wen geen mannenkleren mo gen dragen, of andersom. Op een andere plaats kun je lezen 'Het haar is het sieraad van de vrouw.' En daarom draag ik mijn haar lang." Arjan is dankbaar voor zijn ei gen christelijke opvoeding. „Als je een goede christelijke opvoe ding krijgt, krijg je ook bepaalde normen en waarden mee." Voor Wouter-Jan, zoon van een Kat wijkse dominee, is vooral het dagelijks bidden erg belangrijk. „In het gebed kun je alles zeg gen en alles vragen. Je kunt met alles bij God terecht. God staat je bij in alles wat je doet. Je bent in alles afhankelijk van God." „Afhankelijkheid is de kern, daar draait alles om", vult Arjan hem aan. „Toch blijft je eigen verantwoordelijkheid altijd ten volle bestaan." Voor Berea valt de christelijke levensovertuiging moeilijk te combineren met televisiekijken. „De meeste leden hebben geen televisie thuis", weet Arjan. „Het overgrote deel van de tele visie-programma's heeft een slechte invloed op de mensen. Ga zelf maar na: je ziet steeds diefstal, overspel, moord. De Tien Geboden worden achter elkaar overtreden. Van eind september tot eind april wordt er door Berea 'ver eniging gehouden'. Elke zater dagavond is er een bijeenkomst, die volgens een min of meer vast schema verloopt. Het eer- De kerk loopt leeg. Als de ouders het instituut nog niet de rug hebben toegekeerd, doen hun kinderen dat wel. Tenminste, dat is wat veel mensen denken. Toch wonen er in Leiden en omgeving ook jonge mensen die bewust betrokken zijn bij de geloofsgemeenschap van hun keuze. In deze laatste aflevering van de serie over 'gelovige jongeren' aandacht voor de hervormd-gereformeerde jeugdvereniging Berea uit Katwijk. Arjan Mol, Leuntje Kuyt en Wouter-Jan Vroegindeweij: „Als je e je ook bepaalde normen en waarden mee." ste deel van de avond wordt ge vuld met gebed, samenzang en bijbellezing. Daarna houdt ie mand (de voorzitter, een ander lid of een gastspreker) een inlei ding. Het thema daarvan kan bijbels of maatschappelijk zijn. Na de pauze wordt er in groep jes gediscussieerd over het the ma van de inleiding, aan de hand van een paar vragen. Ten slotte worden de resultaten van de groepsdiscussie plenair be sproken. 's Zomers worden er andere activiteiten georganiseerd. „Dan houden we een barbecue en gaan we een dagjé uit." Sinds afgelopen seizoen ver schijnt ook de Bereakrant weer. „Het is de bedoeling om het verenigingsblad twee keer per jaar uit te brengen", meldt Ar jan, die zelf een tijdje in de re dactie zat. „Met vaste rubrie ken, zoals 'Uit de Bijbel' en 'Mijn hobby'. Maar ook gedich ten, cd-recensies, en verslagen van activiteiten. Voor en door deleden." Berea heeft ruim vijftig leden, die globaal "tussen 15 en 25 jaar oud zijn. „Maar daar zijn we niet streng in", zegt Leuntje. „Wie jonger of ouder is, kan ook lid worden, als hij zich bij ons thuis voelt." De hervormd-gerefonneerde jongeren hebben een duidelijke visie op het leven na de dood. „Wie door Christus verzoend is met God, gaat naar de hemel. Alle anderen gaan naar de hel", stelt Wouter-Jan. Arjan vult aan: „In de hemel kom je niet om het zelf goed te hebben, maar om bij God te zijn en Hem te eren." In deze visie kun je niet in de hemel komen door een goed leven te leiden. Natuurlijk moet je wel je best doen om een goed mens te zijn, maar dat doe je uit dankbaarheid omdat je de genade van God mag ontvan gen. door het offer dat Jezus Christus heeft gebracht. „Het offer van Christus maakt de ver zoening mogelijk, maar dat neemt je eigen verantwoorde lijkheid niet weg", legt Arjan uit. „Eerst moetje beseffen en belij den dat je een zondaar bent. Dan kun je God pas echt om vergiffenis vragen. Als je dat eenmaal hebt gedaan, ga je veel bewuster leven." De drie bestuursleden van Berea geloven dat het lijden en sterven van Christus voldoende is voor alle mensen. „Je kunt beter zeggen: in principe voor alle mensen", nuanceert Leuntje. „Christus heeft het voor ons allemaal mogelijk ge maakt om de genade Gods te ontvangen. Maar alleen de mensen die het offer en de ge nade bewust aannemen, kun nen in de hemel komen." Tot de mensen die het offer van Christus bewust niet aan nemen, horen de andersden kenden, zoals de joden en de moslims. „Als je in gesprek bent met een moslim, blijkt dat ieder zijn eigen waarheid heeft", weet Leuntje uit ervaring. „Je kunt el kaar niet overtuigen." Dat klopt ook, volgens Wouter-Jan. „Het geloof is een gave van God. Al leen God kan de ander het ge loof schenken. Als christen heb je wel de plicht om.de bood schap van het evangelie te ver spreiden." Deze plicht houdt niet in, dat andersdenkenden veroordeeld moeten worden. „Je mag de an dere godsdiensten wel afwijzen, maar de aanhangers ervan niet", zegt Arjan hierover. „Op individueel niveau behandel je al je naasten met respect." Dit geldt ook voor mensen die zon digen tegen de leefregels van het christelijk geloof. „De plicht tot naastenliefde biljft onver minderd bestaan. Je kunt alleen een daad veroordelen, niet een mens als geheel." Arjan pleit vurig voor het recht om zekere daden te ver oordelen. „Volgens mij moet een dominee het recht hebben om zijn gemeente te waarschu wen tegen dingen die hij be schouwt als een gevaar voor een goed christelijk leven. Dat recht valt gewoon onder de vrijheid van godsdienst. Die vrijheid is er toch voor iedereen?" ROERMOND ANP Bisschop Frans Wiertz van Roermond tilt niet zwaar aan een protest van de Limburgse afdeling van Kritisch Faunabe heer tegen de 'Sint Hubertus mis' die hij zaterdag in Blerick- Venlo opdraagt. De organisatie is van mening dat Wiertz hier mee 'de jacht verheerlijkt'. Het verwijt van Kritisch Fau nabeheer is 'schromelijk over dreven', liet een woordvoerder van het bisdom Roermond gis teren weten. De bisschop ze gent tijdens de mis geen wa pens, geen honden en geen an dere jachtattributen. Hij zegent uitsluitend mensen, onder wie zich ook jagers mogen bevin den. Sint Hubertus, aldus de woordvoerder van het bisdom, is nu eenmaal onder meer de patroon van de jagers. Huber- Vernieuwing in Nederland De tweede in een reeks van vier lezingen onder het hoofd thema 'Vernieuwing in Neder land' in de Leidse Streekschool handelt morgenavond over 'Spiritualiteit'. Vaste spreker is prof. dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt. De lezing begint om 20.00 uur en 'voor de liefhebbers' is er vanaf 19.45 uur samenzang. Na de toespraak van Ou weneel wordt een koffiepauze gehouden, waarna vragen kunnen worden besproken. Van de toespraak kunnen cas settebandjes worden besteld. De toegang tot de lezing is gratis. De Streekschool staat aan het Lammenschanspark 1. HET WEER po HANS VAN ES Zeer zachte lucht Het ziet er voorlopig nog niet naar uit dat november in de voetsporen treedt van de twee veel te natte herfstmaanden die we achter de rug hebben. Er zijn plaatsen in Noord-Holland die sinds 1 septem ber al meer dan 400 millimeter hebben opgevangen; de helft van de normale jaarsom. Neerslag is de komende dagen niet uitte sluiten, maar de hoeveelheden zijn waar schijnlijk niet groot. De luchtdrukverdeling boven Euro pa is snel gewijzigd. Een vers hoge- drukgebied boven het continent werd alsmaar sterker en bezorgde ons gisteren verkwikkend herfstweer met flink wat zon en wat verspreide plukken hogere bewol king. Het kwik bleef op een niveau van 12 graden bij weinig wind. Het stromingspatroon boven Europa is omgezwaaid van een strakke west circulatie naar een meridionale stroming (zuid-noord gericht). Voor West-Europa betekent dat een invasie van zeer zachte lucht uit het Middellandse Zeegebied. Van daag stroomt deze luchtsoort al volop over ons land uit. Tot en met het komende weekeinde mogen we ons verheugen op maxima van cir ca 15 graden; dat is 5 graden war mer dan normaal voor begin no vember. De luchtsoort is wel tame lijk vochtig, zodat de zon het moei lijk krijgt. Uit de overdrijvende be wolking kan zo nu en dan een spat regen vallen. Heel anders wordt het in Oost-Eu ropa, waar het hogedrukgebied aanzwelt tot 1045 millibar. Rus land beleeft zijn eerste serieuze winterkou. Matige tot strenge vorst dringt helemaal door tot aan de Zwarte Zee. Vorig jaar zagen we be gin november ook zo'n koude-de- pot ontstaan en in de tweede helft van de maand kwam transport op gang in westelijke richting. Dat gaf een extreem vroe ge winterinval boven de Lage Lan den. Even leek de strenge winter- voorspelling van Roder te worden bevestigd, maar begin december bleek Thialf zijn kruit te hebben verschoten en er volgde een gemid deld te zachte winter. De actuele prognosekaarten tonen nog geen uitbreiding van de koude lucht in onze richting. Oceaanfron ten worden vanaf zondag wat bru taler, zonder dat er nu direct veel regen in het verschiet ligt. De aan voer van zachte lucht blijft met eer zuiden- of zuidwesten wind in stand. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Af en toe zon maar morgen meer bewolking. Overwe gend droog. Vandaag Morgen op veel plaatsen Zweden: Vandaag flinke perioden met zon; morgen iets meer bewolking. Bijna overal droog. Vrij koud met van daag maximumtempera tuur van -7 graden in het noorden tot ongeveer 6 graden in het zuiden. Oenemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Vrij schrale wind met maxima rond 6 gra in het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vandaag blijft het in het zuidoosten van Engeland eerst nog droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 België en Luxemburg: Afwisselend zon en wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur 12 tot 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag op veel plaatsen eerst nog droog en af en toe zon. Daarna vooral in de westelijke departementen veel be wolking en kans op regen. Middagtem peratuur rond 15 graden, in de omge ving van Clermont-Ferrand enkele gra den hoger. Spanje: Vandaag in de oostelijke helft nog zonni ge perioden en droog. Verder veel bewol king en plaatselijk veel regen Misschien ook onweer. Daling morgen Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind rond 15 graden; temperatuur, op veel plaatsen i langs de Costa's boven de 20 gra- Canarische Eilanden: Vandaag aan de zuidzijde van de eilan den nog zon. Verder veel wolkenvelden en kans op regen. Middagtemperatuur rond 24 graden. Marokko.: Westkust: V; 'ijk flink v WEERRAPPORTEN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.39 Zon onder 17.03 Maan op 08.43 Maan onder 17 44j Waterstanden Katwijk Hoog water 03.05 15.26 Laag water 11.06 23.41 Weerrapporten 02 november 19 uur: iral in het noorden plaat- t regen. Middagtempera- ee rond 21 graden. dan wolkenvelden weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Overgang naar wisselvalliger weer met een toenemende kans op enkele zware regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur rond 20 gra.den, aan de voet van de Pyreneeën door föhn plaatselijk ho ger; morgen koelt het vanuit het westen af. Mallorca en Ibiza: enkele regen- of onweersbui. Maximum temperatuur ongeveer 22 graden. Italië: Vandaag op veel plaatsen nog flink wat noorden meer bewolking en kans op een f onweersbui. Middagtempera- 14 graden plaatselijk in het noorden tot 23 graden op Malta en Sici lië. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, op de zuidelijke eilanden zoals Rhodos en Kreta ook kans op een regen- of onweersbui. Morgen op de Egeïsche vind. Middagtemperatuur rond 22 graden, morgen in het noorden van Griekenland iets lager. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust droog en flink wat zon; morgen wel winderig. Langs de zuidkust en met name op Cyprus r zon ook wolkenvelden en enkele 1 spreide regen- of dagtemperatuur van 17 graden bij de Dardanellen tot 28 op Cyprus. Duitsland: et zon en droog. Middagtem- i 9 graden in Sleeswijk-Hol- stein tot rond 13 in Midden-Duitsland; in het zuiden kan het door föhn plaatse lijk zelfs tegen de 20 graden worden. Zwitserland: Voornamelijk in het zuiden wolkenvel den en morgen mogelijk wat regen. In het noorden geregeld zon. Middagtem peratuur van 13 graden in h zuiden tot lokaal 20 ir

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14