"DE RIJN" Mazda houdt vast aan progressieve vormgeving Honda Shuttle komt in de zomer Weg en wiel uw officiële mazoa AUTO HOME Altijd een brandend achterlicht Off. Honda dealer voor Leiden e.o. VAN HAASTEREN Saab gunt Nederlandse fabriek miljoenenorder AUTOBEDRIJF DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 Steeds meer autofabrikanten zien brood in de fabricage van een zogeheten MPV (Multi Pur pose Vehicle), beter bekend als spacewagon of ruimtewagen. Enkele dagen geleden heeft ook Honda een MPV op de (voorals nog alleen Japanse en Ameri kaanse) markt gebracht. De auto heet Odyssey en komt naar verwachting komende zo mer naar Europa, waar hij on der de naam Shuttle zal worden verkocht. Het Europese debuut vindt waarschijnlijk plaats op de Autosalon van Genève, die in maart 1995 wordt gehouden. De Honda Shuttle biedt via vier normale portieren plaats aan zes inzittenden: twee stoelen voorin, twee in het midden en een tweepersoons bank ach terin. Deze bank kan in zijn ge heel worden weggeklapt, waar bij deze onder de vloer ver dwijnt. Op deze manier zijn de achterste twee zitplaatsen dus altijd beschikbaar. De zitplaatsen staan in zogehe ten theateropstelling, dat wil zeggen naar achteren oplopend. Zo hebben alle inzittenden een goed uitzicht en kunnen ze ge makkelijker communiceren met elkaar, aldus Honda. De Odyssey heeft een 2.2 liter 16-kleppen motor, die 150 pk levert en de voorwielen aan drijft. Aan deze motor is een elektronisch geregelde 4-traps automaat gekoppeld. Stuurbe krachtiging, centrale deurver grendeling, een airbag en warmtewerend glas zijn stan daard. Met welke uitrusting de Odyssey als Shuttle in Europa op de markt komt is nog niet bekend. Ook over de prijs is nog niets te zeggen. Supersnelle Espace met F1-motor Het recept is eenvoudig: neem een Renault V10-motor (we reldkampioen in '92 en '93) en plaats deze centraal achterin een Espace. Voeg vervolgens toe de semi-automatische ver snellingsbak en de achtertrein van de Williams Formule 1-bo lide. Tenslotte nog even een nieuwe voorwielophanging monteren en de structuur van de Espace versterken en klaar is de eerste Formule 1-wagen die vier personen kan vervoe- Renault en Matra hebben deze concept-car, die onlangs op de Autosalon van Parijs was te zien, gebouwd om de 10-jarige samenwerking tussen beide bedrijven te vieren. Matra bouwt de Espace voor Renault. De Espace Formula One levert nagenoeg dezelfde prestaties als een echte Formule 1-auto. En dat betekent dat er slechts een kleine 7 seconden nodig zijn om vanuit stilstand naar een snelheid van 200 km /uur te snellen. De topsnelheid ligt rond de 300 km/uur. Natuurlijk komt er wel iets meer bij kijken om een derge lijk kanon rijwaardig te maken. Zo moest de bodemplaat van de Espace worden versterkt om het vermogen van de 3.5 li ter VI 0-motor te kunnen ver werken. Net als in Formule 1- auto's construeerde men een centrale tunnel van koolstofve zel die als zelfdragende struc tuur dient. Twee radiatoren zorgen voor de koeling. Voor de remkracht zorgen vier schijfremmen van koolstofve zel, bekrachtigd door twee hoofdremcilinders. Een rem- krachtverdeler wordt vanaf het stuur bediend. Om de dikke Fl-slickbanden (zonder profiel) te kunnen monteren kreeg de auto een langere wielbasis dan het se riemodel. Tussen de vlakke plaat aan de onderkant en de grond zit nog maar 10 cm De semi-automatische 6-ver- snellingsbak wordt vanaf het stuur bediend en de auto is een elektronisch De Renault Espace Formula One wordt volgend Grand Prix-seizoen waarschijnlijk in gezet als 'safety-car' op de cir uw autoaanbieding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raak! Bel onze advertentie afdeling. Rock around the jukebox De jaren vijftig en zestig spre ken nog altijd bij velen tot de verbeelding. Komend weekein de staat Autotron Rosmalen helemaal in het teken van deze periode tijdens de zevende af levering van het evenement Rock Around the Jukebox. Rond 250 handelaren stallen hun koopwaar twee dagen lang uit in het Autotron. Niet alleen auto's en jukeboxen, maar ook bijvoorbeeld flipperkasten, koelkasten, neonreclames, ra dio- en tv-toestellen, posters, boeken en een grote hoeveel heid grammofoonplaten zullen te koop worden aangeboden. De beurs is zaterdag 5 en zon dag 6 november geopend van 10 tot 18 uur. De entreeprijs bedraagt 13,50 en voor kin deren tot 12 jaar 3,50. i de 3-deurs, rechts de sedan en achteraan de F coupé, foto de relatief veel beenruimte zorgt. Ook onhandig is de gedeelde achterruit, met een spoilerrand die het uitzicht belemmert tus sen een sterk hellend bovenstuk en rechtopstaand onderstuk van de ruit. In de spoiler zit nog een kast voor de ruitewissermo- tor in de weg, bovendien werkt die wisser alleen op het boven stuk van de ruit. Het bezwaar van wat krappe hoofdruimte achterin bij een vrij grote beenruimte geldt alle varianten van de nieuwe 323, zij het minder in de sedan. Jam mer, daar andere comfort-as- pecten zo goed in orde zijn. Met opvallend ruim bemeten en goed gevormde stoelen, com fortabel afgestemde vering en soepele motoren die zich niet hinderlijk laten horen. De 4- deurs sedan staat echter wat al te soepel op zijn veren, hij helt nogal in bochten en neigt tot deinen door te slappe schok- demping. Daardoor stuurt hij ook minder goedmoedig dan de 3-/5-deurs modellen. Alleen de sedan rea geert duidelijk op gas loslaten in de bocht, door met zijn neus dieper de bocht in te duiken. Aan de besturing valt verder op dat de bekrachtigde versie, standaard vanaf de 1.5 liter mo tor, minder gevoelig werkt dan de niet bekrachtigde maar toch niet zware besturing van de 1.3 modellen. Bij een 323 F met zwaarder op de voorwielen drukkende V6-motor komt de stuurbekrachtiging wel precies goed uit. Dat geeft natuurlijk een uiterst luxueus gevoel, een rustige en sterke 2.0 liter 6-cilinder in een compacte middenklasser. Voor behouden aan de 5-deurs 323 F, die als enige niet leverbaar is met 1.3 motor. En uiteraard kost het wel wat: 51 tot 61 mille. Misschien heeft Mazda gelijk, dat het zich met progressieve vormgeving wil onderscheiden. De tijden zijn voorbij dat Japan se auto's uitblonken met scher pe prijzen en ruime uitrusting, zij het niet altijd zo hoog tech nisch niveau. De nieuwe 323 zit technisch juist heel goed in el kaar, biedt een middelmatige uitrusting en kost hetzelfde als populaire Europese midden klassers. Een heel eigen, spor tieve uiterlijke stijl verleent Mazda een aparte positie, zoiets als het Alfa Romeo van Japan. dealer voor leiden, leiderdorp e.o. Weversbaan 27, Leiderdorp. Tel. 071-899349 Ik voel me thuis bij Autohome Het losse achterlicht is bruikbaar voor fietsers, wan delaars en trimmers. foto halfords FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaai] BLIK IN HET VERLEDEN Een brandend fietsachter- licht is nog steeds een be zienswaardigheid in Neder land. De traditionele constructie, waarbij een dynamo stroom levert, blijft kwetsbaar. Lampjes gaan stuk, bedrading slijt door en roest maakt de massaverbinding onklaar. Er is inmid dels uitstekend materiaal te koop met dubbele bedrading (Axa, Nederlands fabrikaat)maar daar zijn nog lang niet alle fietsen mee uitgerust. Om voorgoed van een brandend ach terlicht verzekerd te zijn is de aan schaf van een los exemplaar op batte meter duidelijk zichtbaar. Ook de firma Halfords heeft nu een dergelijk rood knipperlampje in de verkoop. Hij is zo groot als een luci fersdoosje en daarmee een stuk klei ner dan de Vistalite. Met een aparte beugel is het lampje te bevestigen aan de bout van de zadelpen. Het ding kan eventueel ook over een broekriem worden geklemd of over een band rond de bovenqrm. Zo kunnen ook wandelaars en trimmers zich voorzien van een rood achterlicht. Zonder bat terijen kost het knipperlicht ƒ11,95. Overigens brandt een voorlamp bij rijen te overwegen. Uit Amerika kwam hard trappen snel door een paar jaar geleden de verlichting van Vistalite, niet voorzien van een lampje, maar van LED's (light emit ting diode). Dit zijn kleine, felle licht puntjes, die kunnen flikkeren of con stant branden en heel weinig stroom vragen. Twee batterijtjes van 1,5 volt zijn goed voor een paar honderd uur licht. Het rode licht is vanaf zo'n 100 het achterlicht niet brandt. Vistalite heeft hetzelfde type lampje ook als kop lamp. Uitsluitend geschikt voor ge bruik in de stad, omdat er geen licht bundel is. Open dag Innovam, het wijscentrum a branche, houdt zaterdag 12 november een open dag in Nieuwegein voor ie der die is geïnteresseerd in het wer ken met fietsen, motoren, trucks en auto's. Liefhebbers van fietstechniek kunnen hier hun hart ophalen, want er is heel wat te zien. De nieuwste fra mes van aluminium, titaan en carbon worden getoond, elektrische schakel systemen en een fietskar op zonnecel len. Erna Lambeck, de eerste Nederlands kampioene fietstechniek, houdt de monstraties, de nieuwste typen ligfiet sen van onder meer Flevobike zijn te zien, net'als de nieuwste wedstrijdfiet- sen van Gazelle, Koga Myata en Cannondale. Publiek is welkom van 10 tot 16 uur op het terrein van INNOVAM, Struc- tuurbaan 2 in Nieuwegein. Meer in formatie geeft de uitgebreide open dag-krant, op te vragen via tel. 06 - 0226556 (gratis). De eerste Ramblers werden begin deze eeuw gedurende enkele jaren geproduceerd. Toen het merk in handen kwam van Charles Nash, verdween de naam Rambler lange tijd van het toneel. Tot in 1950, toen de Nash Rambler werd geïntroduceerd. Vier jaar later vormde Nash samen met concurrent Hudson de American Motors Corporation. In 1957 ging het slecht met AMC, de merknamen Nash en Hudson verdwenen en Rambler werd het enige merk. Het jaar daarop verscheen de Rambler American, de eerste Amerikaanse 'compactcar' die redelijk verkocht. Echt succes bleef echter uit door het nogal saaie uiterlijk. Op de foto een Finse versie van de Rambler American 440, bouwjaar 1965. foto hansjacobi Vooralle Honda-informatie moet U zeker zijn bij: AUTOBEDRIJF LEIDERDORP BV Touwbaan 18, Leiderdorp. Tel. 071-895000 Autofabrikant Saab heeft een miljoenen-order voor de pro- duktie van 350.000 aluminium bumpers bij de firma Reynolds Aluminium Holland BV ge plaatst. Met die bestelling is het bedrijf in Harderwijk tevens ge kwalificeerd als officieel leve rancier voor General Motors. Eind dit jaar start de voorpro- duktie van de bumpers voor de nieuwe Saab 9000-serie. Pas in '96 maakt het publiek kennis met de sterk gewijzigde 9000. Sinds begin dit jaar werkt Reynolds aan de 'Access', een prototype van een nieuwe ge zinsauto met veel aluminium onderdelen. Deze is ruim 200 kilo lichter dan een vergelijkba re auto uit de middenklasse. Gewichtsbesparing is ook de re den dat Saab voor aluminium bumpers kiest. Daardoor zorgt het Zweedse merk dat zijn klan ten besparen op brandstof zo dat er minder uitstoot aan kool dioxide (C02) ontstaat. Verder is het hergebruik van alumini um 100% en is bij botsingen de energie-opname groter dan bij vergelijkbare materialen. Reynolds, dat ooit voor Ford het aluminium 'space frame' ont wikkelde, levert ook bumpers aan Audi, Mercedes en Porsche. OFF. MAZDA-DEALER VOOR KUST- EN BOLLENSTREEK Valkenburgseweg 56, Katwijk. Telefoon 01718-72346. Achtste 323-serie zonder diesel en stationwagonmaar met 6-cilinder coupé Met vereende krachten, en dus hopelijk een wereld wijd aanslaand resultaat, ontwierpen de Mazda-stu- dio's in Japan, de VS en Europa samen een nieuwe 323-serie. Een nette maar niet direct opvallende se dan en twee heel apart ge lijnde auto's met schuine achterkant. Die sluiten aan bij de vele speciale model len waarmee Mazda al eer der opviel. Exclusieve mo de voor het grote publiek, daarmee wil het merk zich onderscheiden. Met het risico dat hetzelfde ge beurt als bij de 121 en 626, meteen na hun debuut razend populair maar weer snel uit de mode geraakt. Al meent de im porteur dat het teruggelopen succes van de 626 eerder te wij ten valt aan het prijsniveau, dat als gevolg van de dure Japanse munt niet voldoende concurre rend kon blijven. Voorzichtig laat men nu bij het debuut van de nieuwe, duurdere 323 de goedkoopste versies van het ou de model niet vallen. Minstens nog een jaar blijft de oude drie- deurs 1.3 leverbaar, die met prijzen van 26 tot bijna 30 mille precies onder het goedkoopste nieuwe model blijft. Tevens houdt men het erop dat de nieuwe 323 een wat lager marktaandeel zal behalen dan zijn voorganger. Dankzij het be houd van één oud model ver wacht Mazda in totaal toch de 323-verkopen te kunnen opvoe ren. De gegroeide 4-deurs se dan moet in de zakelijke markt gaan scoren. Waarbij het een handicap kan zijn dat er voor alsnog geen dieselversie komt. Ook haakt Mazda niet in op de grote populariteit van compacte stationwagons, de 323 Estate verdwijnt uit het gamma. De grote vraag is hoe het pu bliek reageert op het 3-deurs model, van een volstrekt onop vallende grijze muis omge vormd tot een sportief ogende vierzits coupé. Mooi maar niet per se praktisch, want de aflo pende daklijn beperkt de hoofd ruimte achterin, waar een ge groeide wielbasis nu juist voor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10