X? Doden bij gevechten Zaïre Soldaten Gambia maken beloften niet waar Buitenland Algerijnse kinderen bij aanslag gedood Hartelijk welkom Boos Brits Lagerhuis valt Guardian aan Levenslang voor het 'monster van Florence' Schutter Witte Huis uit op dood Clinton Greenpeace International beperkt bezuinigingen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 Kosmonauten dag later terug moskou De terugkeer naar de aarde van de drie kosmonauten in het ruimtestation Mir is met 24 uur uitgesteld tot vrijdag. Zij gaan vandaag een ingewikkelde koppelingsmanoeuvre uitvoe ren om de problemen bij recente koppelingen te achterhalen. De bemanning van Mir zal haar Sojoez TM-20 ruimtevaartuig losmaken van het ruimtestation en dan, met gebruik van de au tomatische koppelingssystemen, opnieuw vastmaken. Indien zich opnieuw problemen voordoen dan zal met handbediening weer aan Mir worden vastgemaakt. Helikopter in zee gestort cozumel Een helikopter met veertien personen aan boord is gisteren tijdens hevige storm in zee gestort bij het Mexicaanse eiland Cozumel. Redders hebben elf lichamen geborgen. Behal ve de piloot waren alle inzittenden Amerikaanse toeristen die door de helikopter waren opgehaald voor een excursie naar de Maya-ruïnes van Chichen Itza op het schiereiland Yucatan. Nepagent verraadt zich met groeten bangkok Een Thai die poseerde als politieagent om automobi listen geld af te troggelen is door de mand gevallen door de ver keerde hand op te steken naar een 'collega'. De man stak de lin kerhand op naar een langskomende agent toen hij op een straat hoek waar hij sinds twee maanden het verkeer stond te regelen een bon stond uit te schrijven voor een motorrijder. Hij heeft de politie verteld dat hij niet hebzuchtig was en nooit meer bonnen uitschreef dan nodig was om in zijn levensonderhoud te voor- Greenpeace hekelt aanpak olieramp qesinskDe milieubeweging Greenpeace heeft gisteren kritiek geuit op de manier waarop Rusland de olieramp in het hoge noorden van het land bestrijdt. Paul Horsman die het door olie lekkage getroffen gebied bezocht noemt de huidige pogingen om de olie op te ruimen 'volstrekt zinloos. Volgens hem schep pen de opruimers de olie met primitieve middelen uit het water, om de drab vervolgens een kilometer verderop in een gat in de grond te gooien. „Het dumpen van olie in een put is in het wes ten verboden. Als het lente is en de nu bevroren grond ontdooit, dan loopt de olie opnieuw de rivier in", aldus Horsman. Zjirinovski mag Verenigde Staten in moskou De Verenigde Staten verlenen een visum aan de Rus sische extreemrechtse leider Vladimir Zjirinovski, maar hebben hem ook gewaarschuwd zich aan de regels te houden. De Ame rikaanse ambassade in Moskou bevestigde dat de Verenigde Sta ten geen reden hebben Zjirinovski de toegang te weigeren. De Russische nationalist veroorzaakte grote commotie tijdens be zoeken aan verschillende Europese steden. Geen alcohol drinken gezonder dan af en toe een glas nemen genève De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) wil niets weten van de opvatting dat drank goed is mits met mate genuttigd. De VN-organisatie heeft gisteren een harde waarschuwing doen uitgaan over de gevaren van al cohol. „Alcohol is verslavend, ver oorzaakt kanker en chronische leverkwalen. Het draagt bij aan ongelukken in huis, op het werk en op de weg. Drank leidt tot riskant sexueel gedrag, zelf moord, familieproblemen en geweld en misdaad", somt de VN-organisatie op. De WHO stelt uitdrukkelijk dat het in beperkte mate drin ken niet specifiek gezond is, zoals wel wordt beweerd. Die wijsheid is r Een bomaanslag op een kerkhof in Mostaganem, 280 kilometer ten westen van de Algerijnse hoofdstad Algiers, heeft gisteren het leven gekost aan vijf padvin ders. Zeventien andere kinde ren raakten gewond, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers woonden een ceremonie bij ter herdenking van het begin van de onafhan kelijkheidsstrijd tegen Frankrijk, Palestijnen krijgen beheer heilige plaatsen casablanca afp Jordanië heeft zich voorgeno men het beheer van de heilige plaatsen in Jeruzalem op ter mijn aan de Palestijnen over te dragen. Van zo'n overdracht zal pas sprake zijn na besprekingen tussen Israël en de Palestijnen over de definitieve status van Jeruzalem. Die zijn voor 1996 gepland. Dat heeft de Jordaanse kroonprins Hassan gisteren meegedeeld tijdens de Econo mische Top voor het Midden- Oosten en Noord-Afrika in Ca sablanca. „Als de onderhandelingen tussen de Palestijnen en Israël over Jeruzalem zijn afgerond beloven we het beheer over de heilige plaatsen terug te geven aan de Palestijnse Nationale Autoriteit. De woede van de Pa lestijnen over deze kwestie kan stoppen, want de Palestijnen zijn mede-ondertekenaars van een akkoord dat onderhande lingen over de status van Jeru zalem voorschrijft." Hassan zei een einde te uilen maken aan een discussie die geen enkel be staansrecht heeft. Rwandese vluchtelingen slaags met Zaïrese burgers veertig jaar geleden. De bom ontplofte precies tussen de rijen padvindertjes. Behalve in Mostaganem ont plofte ook een bom tijdens een herdenkingsbijeenkomst op het kerkhof van Chief, ten zuidwes ten van Algiers. Hier raakte een voormalige vrijheidstrijder ge wond. De aanslagen volgden op de aankondiging van president Li- amine Zéroual dat hij harder wil optreden tegen het terrorisme in Algerije. Onderhandelingen tussen de moslim-fundamenta listen van het Islamitisch Heils- front FIS en de autoriteiten in Algiers strandden eerder deze week. Er zijn bloedige gevechten uitgebroken tussen Rwandese vluchtelingen en inwoners van Zaïre, het land waar hon derdduizenden Rwandezen de afgelopen maanden hun toevlucht hebben gezocht. Volgens hulpverleners zijn hierbij in de omgeving van Goma, waar de meeste vluch telingen zich bevinden, al meer dan 250 doden gevallen. zen en zich met man en macht trachten te verzetten. Dorpen zijn aangevallen, vele huizen platgebrand, soms met bewoners en al, en duizenden stuks vee gestolen. Meer dan 30.000 mensen hebben als ge volg hiervan huis en haard ver laten en verblijven nu elders als vluchteling. Masisi zelf is inmid dels zo goed als verlaten en ver worden tot een spookstadje. Etnisch geweld en spannin- correspondent afrika Het geweld heeft zich tot dusver geconcentreerd rondom de plaats Masisi, vijftig kilometer noordelijk van Goma, waar zich sinds juli ruim 800.000 Hutu's uit Rwanda ophouden. Opruk kende vluchtelingen zijn hier slaags geraakt met Zaïrese bur gers, die zich onder de voet ge lopen voelen door de Rwande- gen tussen Zaïrezen en Rwan dezen in deze dichtbevolkte Ki- vu-regio van Oost-Zaire zijn overigens niet nieuw. Vorig jaar nog vonden hier zo'n 4.000 mensen de dood en werden tienduizenden anderen opge jaagd toen de Zaïrese bevolking slaags raakte met Rwandese vluchtelingen die al jarenlang in dit gebied verblijven. Deze Rwandezen, zowel Tut si's als Hutu's, worden geza menlijk aangeduid als de Ba- nyarwanda en wonen in de meeste gevallen al vele tiental len jaren in Zaïre, waar ze grote stukken land en veel vee bezit ten. In diverse delen van Kivu overtreffen de Rwandezen in aantal zelfs de autochtone Zaï rese bevolking. De Zaïrese auto- wetenschappelijk onderzoek, zegt de WHO, maar is veeleer gestoeld op een commercieel belang van de drankindustrie. Hans Emblad, directeur van het anti-alcoholprogramma, zei dat alcohol de op één na groot ste veroorzaker van sterfgeval len is. Alleen tabak veroorzaakt meer doden. Toch biedt de strenge WHO nog enige armslag aan de lief hebber van een glas. Een inna me van maximaal 10 tot 30 gram (afhankelijk van het ge wicht van de drinker) pure alco hol per dag kan volgens Emblad geen kwaad. Dat komt neer op een tot drie glazen bier of wijn per dag. „Hoe minder hoe be ter", herhaalde Emblad. „Als je helemaal geen alcohol meer dr inkt is dat uit oogpunt van de gezondheid het allerbeste." los angeles Ver weg van de schandalen in eigen land komt de Britse kroonprins Charles tot rust in Los An geles, waar hij door schooldirigent Iris Stevenson hartelijk wordt begroet bij een bezoek aan Crenshaw High School. Gisteren is in Groot-Brittannië de veel besproken biografie over de 'Prins van Wales in de boekwin kels gekomen. foto »Rtrsam mircovich riteiten blijven hen niettemin alles als buitenlanders beschou wen, voor een deel ook uit ja loezie op de zakelijke successen van de Banyarwanda in dit zeer vruchtbare deel van Zaïre. De Zaïrezen voelen zich be dreigd door de Rwandezen, vooral ook omdat de meeste nieuwkomers van plan zijn te blijven en zich in dit al overbe volkte gebied te vestigen. Ze ko pen daarom huizen en land. Bang dat de Rwandese staat zich op deze manier tot ver in Zaïre zal uitstrekken, heeft de Zaïrese regering nu een wet af gekondigd die het de Hutu's verbiedt eigendommen te ver werven. Ook worden Rwandese kinderen niet op Zaïrese scho len toegelaten. Geen eind aan strijd Angola na akkoord De strijd in Angola tussen rege ringstroepen en de opstandelin gen van de Unita is gisteren on verminderd doorgegaan, on danks het kersverse bestand in het Zuidwestafrikaanse land. Luchtaanvallen van de rege ring brengen het vredesoverleg in gevaar, aldus generaal Paulo Lukamba Gato van de opstan delingen. Hij sprak over een bombardement van een plaats bij de stad Huambo, waar Uni- ta-leider Jonas Savimbi zijn hoofdkwartier heeft. Het Por tugese persbureau Lusa meldde felle gevechten in provincies Huambo, Huila en Benguela. Eenheden van het Angolese regeringsleger heroverden een belangrijk centrum van de olie- produktie, de noordwestelijke stad Soyo. Tot de verovering door de oppositie begin vorig jaar was de streek goed voor meer dan 25.000 vaten olie per dag. De olie-installaties raakten zwaar beschadigd. De gevechten komen nog geen dag na de ondertekening in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka van een regeling die een eind moet maken aan de al achttien jaar durende burger oorlog. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Rusland en Portugal gaan toezicht hou den op de uitvoering. De Ango lese president José Eduardo dos Santos en Unita-leider Savimbi bekrachtigen de overeenkomst over enkele weken, is de alge mene verwachting. Voor die tijd moeten de militaire leiders nog bij elkaar komen om technische details vast te leggen. londen cees v In het Britse Lagerhuis, moeder aller theaters, komt vandaag een nieuwe klucht op de plan ken. De hoogmogende leden van het oudste parlement ter wereld zullen dan beslissen of zij de gehate figuur van Peter Preston, hoofdredacteur van The Guardian, voor hun ge vreesde Privileges Committee zullen dagen. Deze commissie heeft de be voegdheid het Lagerhuis voor te stellen Peter Preston te beboe ten, hoewel de hoofdredacteur enige om moed kan peuren uit het feit dat het parlement zulks voor het laatst in 1666 deed. Zelfs kan het Lagerhuis Preston het gevang in werpen, een be- voegheid waarvan het de laatste keer in 1750 gebruik maakte. Maar het vergrijp waaraan de hoofdredacteur zich schuldig heeft gemaakt, is niet gering: Preston had briefpapier van het Lagerhuis misbruikt. In een weergaloze show van veront waardiging zette het Lagerhuis gisteren reeds de toon voor het spoeddebat. „Vervalsing is niet wat wij van de vrije pers ver wachten", declameerde pre mier John Major onder luide bijval van de andere acteurs. Preston voert al twee weken een bloedige oorlog tegen La gerhuisleden in het algemeen en Conservatieven in het bij zonder. Aan de zijde van Major sneuvelden reeds twee staatsse cretarissen, tot aftreden ge dwongen nadat Preston had onthuld dat ze steekpenningen hadden aangenomen van Har- rods. En een derde politicus, Aitkin, overleefde vorige week een soortgelijke aanval maar ternauwernood. Het was echter bij de aanval op Aitkin, een snelrijzende ster aan het rechtse firmament, dat Peter Preston een tactische fout maakte. In een poging te ont hullen dat ook deze potsenma ker zich op andermans kosten in de peperdure Parijse Ritz had later verpozen, had Preston op Lagerhuis-briefpapier het hotel verzocht om de hotelrekening van Aitkin. En ja, de hotelmana ger liep in de val, en zond de belastende rekening naar Lon den. Preston had een nieuwe onthulling. Maar Preston had buiten de lange tenen van de Lagerhuisle den gerekend, die zelfs misbruik van hun toiletpapier al be schouwen als 'minachting van het parlement'. In een opwel ling van verontwaardiging schreef het 'Huis' gisteren dan ook een spoeddebat uit, waarin zal worden beslist of Peter Pres ton voor de leeuwen van de Pri- viliges Committee geworpen zal worden. De bijeenkomsten van deze zeventienhoofdige commissie kunnen bepaald niet als theater worden aangemeld, al was het alleen maar dat ze achter geslo ten deuren plaatsvinden. Maar in een poging het volk deze keer mee te laten genieten, heeft commissielid Tony Benn nu be sloten in het vervolg zijn band recorder naar de besloten bij eenkomsten mee te nemen. Benn maakte dit historische be sluit zelf maandag bekend in het Lagerhuis. Peter Preston van zijn kant le verde deze week ook weer een creatieve bijdrage aan de klucht. Zijn krant opende giste ren met een venijnige aanval op alweer een staatssecretaris. Nee, Sir Paul Beresford was niet op bordeelsluipers door Soho ge gaan en had zich niet laten om kopen. Hij had zich aan een an der misdrijf schuldig gemaakt, zoals Peter Preston in een pagi- nabrede kop onthulde: 'Staats secretaris is part-time tandarts'. Honderd dagen is het nieuwe regime in het Westafri- kaanse Gambia nu aan de macht. Het oordeel van de media en de internationale gemeenschap is vernieti gend. Repressie en schendingen van de mensenrech ten zijn schering en inslag op een schaal die nog niet eerder is voorgekomen, aldus de critici. De Voorlopige Bestuursraad (Afprc) onder leiding van luitenant Yaya Jammeh treedt steeds harder op tegen kranten en tijdschriften die kritiek leveren op het regi me. Jammeh nam op 22 juli van dit jaar de macht over van president Dawda Jawara, wiens Progressieve Volkspartij (PPP) al dertig jaar aan de macht was. Onmiddellijk na de machtsovername zegde de 29-ja- rige coupleider de media toe dat ze zijn bewind te al len tijde konden bekritiseren als ze daartoe aanleiding zagen. „Mijn regering staat open voor nieuwe ideeën en kritiek", liet Jammeh geruststellend weten. Maar dat masker heeft hij inmiddels laten vallen. Niet alleen werd de aangekondigde 'spoedige terug keer naar de democratie' opgeschort tot over vier jaar, ook aan de persvrijheid werd snel een einde gemaakt. De vorige week werd de alom gerespecteerde Liberi aanse journalist en hoofdredacteur van de Daily Ob server Kenneth Best naar zijn land teruggestuurd, na dat hij enige tijd gevangen was gezet. Voor de actie werd geen enkele verklaring gegeven. Maar de 'Daily Observer' was de enige krant die het herhaaldelijk op nam tegen de Afprc en de enige die zich in scherpe bewoordingen uitliet tegen de vorige week aangekon digde 'overgangstermijn' van vier jaar. De campagne tegen de pers begon al in augustus, toen de militaire leiding het inmiddels beruchte 'De creet no. 4' uitvaardigde op grond waarvan het kran ten verboden werd 'politieke propaganda' te bedrij ven. Officieel was het decreet gericht tegen politieke partijen die hun eigen blaadjes uitgeven, maar in de praktijk werden ook onafhankelijke kranten door het decreet getroffen als ze kritiek leverden op de rege ring. Ook de verboden politieke partijen en de buitenland se donoren zijn niet te spreken over het regime. Toen het de vorige week bekendmaakte dat er pas over vier jaar sprake kon zijn van een terugkeer naar de demo cratie was voor de meesten de maat vol. De Britse on derministervoor buitenlandse ontwikkeling Linda Chalker liet onlangs via de Afrikaanse uitzending van de BBC weten dat Groot-Brittannie een terugkeer naar de democratie 'binnen zes maanden' zeer op prijs zou stellen. „Na dertig jaar hard werken in Gambia was een de mocratisch systeem ontstaan dat bereid en in staat was om verantwoording voor zijn beleid af te leggen en dat de mensenrechten respecteerde. De acties van Jammeh zetten.de economie en zelfs de hele toe komst van het Gambiaanse volk op het spel", aldus Chalker. Ook de 70-jarige afgezette Jawara verhief zijn stem te gen de militaire raad. „Ik geloof niet dat de Afprc in staat is zich te houden aan de beloften die zij in de eerste verklaring heeft gedaan. Maar afgezien daar van, ze hebben de hervorming van het land om zeep geholpen en zich de ergernis van de internationale ge meenschap op de hals gehaald". „Er worden mensenrechten geschonden; zowel mili tairen als burgers worden gearresteerd; journalisten worden aangevallen en in het algemeen worden de wetten van het land aan de laars gelapt", zei de voor malige president. Luitenant Jammeh verdedigde afgelopen weekeinde zijn plan om pas over vier jaar de democratie te her stellen. „Aangezien de volgende verkiezingen pas hal verwege 1997 zouden plaatsvinden is het alleszins re delijk om ons de tussenliggende periode in staat te stellen het voorbereidende werk te doen. En als we al le omstandigheden in de overweging betrekken, zou het Gambiaanse volk dan beter of slechter af zijn als de verkiezingen niet in 1997, maar in 1998 worden ge houden?", vroeg de militaire leider zich hardop af. Pietro Pacciani (midden) houdt zijn onschuld vol. FOTO ANSA Pietro Pacciani is gisteren door een rechtbank in de Toscaanse hoofdstad Floren ce tot levenslang veroor deeld. De jury, bestaande uit twee rechters en zes gewone burgers, kwam na overleg van drie dagen tot de over tuiging dat de boer uit Mer- catale het 'monster van Flo rence' is dat tussen 1968 en 1985 zestien mensen ver moordde. De politie arresteerde de nu 69-jarige Pacciani in 1993. Het proces veroor zaakte in Italië veel opschud ding en verdeelde het land in innocentisti en colpevolisti, voor- en tegenstanders van de these van zijn onschuld. Pacciani, die in 1951 al een keer wegens de moord op de minnaar van zijn verloofde is veroordeeld, blijft de aan klacht ontkennen. Voor zijn slotverklaring van zaterdag had Pacciani een heiligen beeldje meegenomen. Hij verklaarde huilend 'even on schuldig als Christus aan het kruis' te zijn. Zijn advocaten hebben aangekondigd tegen 'dit ongelooflijke vonnis zon der bewijzen' in beroep te zullen gaan. Wegens gebrek aan getui gen en concrete bewijzen is de veroordeling gebaseerd op een groot aantal aanwij zingen. Bij Pacciani thuis vond de politie een zeepbak je en een tekenblok van een van de slachtoffers en een kogel van het type wapen dat bij de moorden is gebruikt. Een van zijn dochters zorgde voor grote opschudding met haar verklaring dat haar va der haar seksueel heeft mis bruikt. Het monster had het ge munt op stelletjes die in de bosjes vreeën. F.en keer 'ver giste' hij zich en vermoordde twee jonge Duitsers van wie een lang haar had. Hij ver minkte de geslachtsdelen van veel vrouwelijke slacht offers met een deskundig heid die veel experts deed denken dat de dader arts moest zijn. Het openbaar ministerie argumenteerde dat hij de moord uit 1951 dwangmatig herhaalde. Hij had toen zijn verloofde met haar minnaar vrijend in het bos verrast. Pacciani is maar voor ze ven van de acht dubbele moorden veroordeeld, waar door sommige juristen zich gesteund voelen in hun 'hy pothese van meer dan één dader'. Anderen zien hem als slachtoffer van de boerse, onbehouwen manier waarop hij overkomt. De psychiater Francesco Bruno, die in op dracht van justitie de serie moorden onderzocht, noem de het vonnis 'schandalig'. „Men heeft ervoor gekozen een onschuldige op te offe ren om de tekortkomingen en het onvermogen van de rechercheurs te verhullen." washington De justitiële autoriteiten in de Verenigde Staten denken dat Francisco Duran, die zaterdag ongeveer dertig schoten loste op het Witte Huis, toch presi dent Bill Clinton wilde doden. Zij overwegen hem daarom aan te klagen wegens poging tot moord, meldt de Amerikaanse krant Washington Post. De krant, die zich baseert op bronnen bij het onderzoek, schrijft dat de justitie de aan klacht wil aanscherpen op grond van bewijsmateriaal dat in de aanhangwagen van Durans auto is gevonden. Ook een van Durans collega's die door de federale recherche FBI is ondervraagd, zou op een moordaanslag hebben gez inspeeld. In de aanhangwagen is een kaart gevonden met de woor den „dood de (pres)", hoewel de exacte spelling van de afkor ting van het woord president niet kan worden vastgesteld. Veel met de hand geschreven aantekeningen die in de wagen werden gevonden, verwezen naar occulte zaken. De krant The New York Times meldt vandaag dat de justitie een notitie van vier pagina's heeft gevonden waarin Duran over een mogelijke aanslag op Clintons leven schrijft. De noti tie, die op last van een federale rechter geheim blijft, heeft offi cier van justitie Eric Holder Jr. doen besluiten het onderzoek uit tp breiden. 'Timmerman verkoopt gereedschap ook niet' tabarka-amsterdam Greenpeace International (GPI) heeft gisteren tijdens de jaarver gadering in de Tunesische stad Tabarka een compromis bereikt over de begroting voor 1995. De met financiële problemen kampende milieu-organisatie bezuinigt volgend jaar één mil joen dollar (bijna 1,7 miljoen gulden) en niet drie, zoals de di rectie wilde. Tot en met 1998 loopt de bezuiniging op tot drie miljoen dollar, aldus een woordvoerder van Greenpeace Nederland. Het budget van GPI voor 1995 bedraagt nu 28,6 miljoen dollar (bijna vijftig miljoen gulden). In totaal raken negentig van de elf honderd betaalde Greenpeace- medewerkers in de wereld hun baan kwijt. De internationale campagnes blijven de belangrijkste activi teit van Greenpeace. „We moe ten ze alleen veel effectiever gaan voeren. We leggen de na druk op vier hoofdthema's: kli maatverandering, bio-diversi- teit, gevaarlijke chemicaliën en kernenergie", aldus de zegs- Een groepje Canadese actie voerders richtte Greenpeace in 1970 op. Inmiddels heeft de or ganisatie 46 kantoren in dertig landen. Zo'n vier miljoen men sen, van wie 600.000 in Neder land, steunen de organisatie fi nancieel. Maar er is toenemen de concurrentie van andere in stanties die giften vragen. Inmiddels heeft Greenpeace de grenzen van de eigen groei ontdekt. Het stijgende aantal campagnes en medewerkers en nieuwe activiteiten zoals onder zoek en politieke beïnvloeding gaan de mogelijkheden te bo- De bezuiniging betekent niet dat het is afgelopen met media genieke acties, aldus directeur H. van Rooij van Greenpeace Nederland. De vier schepen waarover de organisatie be schikt, worden niet verkocht en het is evenmin de bedoeling te bezuinigen op het aantal actie- reizen. „Die schepen zijn ons gereedschap, een timmerman verkoopt zijn gereedschap ook niet", zegt Van Rooij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7