Uitvoering WW wordt probleem Binnenland VVD en D66 willen op AOW anders bezuinigen Man bijt stukjes van oor, neus en tepel vriendin af 'De positie van Ö22 is eigenlijk een grafsteen Bezuinigingen op hoger onderwijs niet haalbaar Kamer: Meer locaties nodig voor woningbouw VVD: Geen enquête, maar onderzoek naar politie Verhalen van uitkering op 'ex' weinig succesvol Juristen hekelen terugkeer van 350 Vietnamezen PIJNLIJKE SPIEREN? ONS RECEPT: EEN GOED MATRAS. mMMÊL WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 3 Nieuwe telefoongids bevat postcodes den haag PTT Telecom heeft gisteren het eerste exemplaar van de volledig vernieuwde telefoongids gepresenteerd. De nieuwe gids is uitgebreid met een apart bedrijvengedeelte, postcodes, faxnummers, plattegronden met stratenregisters en gemeente informatie. Utrecht en omgeving maken als eerste kennis met het nieuwe naslagwerk. De gidsen voor de rest van Nederland volgen de komende twaalf maanden. De gids verschijnt in een oplage van 9,5 miljoen exemplaren in vijftig regionale edities. Burgemeester jokt om voetbal te kijken coiRLEBurgemeester Van den Baar van Goirle blijkt een jokke brok te zijn. Vorige week verzon hij een smoes om zijn snor te kunnen drukken tijdens een bevrijdingsherdenking. Hij zei dat hij naar een belangrijke vergadering moest. Maar in plaats daar van vertrok hij linea recta naar het voetbalstadion in Tilburg om naar de wedstrijd Willem II-PSV te gaan kijken. De burgemeester zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. „Het is gewoon verve lend dat vijftig jaar bevrijding nou net moet samenvallen met zo'n belangrijke wedstrijd." Computerfreaks willen '06' lam leggen den haag Enkele honderden fanatieke computergebruikers zul len vandaag proberen de gratis 06-nummers van PTT Telecom lam te leggen door ze van negen tot vijf voortdurend te bellen. Ze protesteren daarmee tegen de verhoging van de tarieven voor lokaal bellen. PTT Telecom zegt voorbereid te zijn op de actie. Sinds 1 april duurt één tik van vijftien cent overdag 2,5 minuut (was vier) en 's avonds en in het weekeinde vijf minuten (was acht). Computergebruikers die informatie uitwisselen via de te lefoon, zijn vaak dagelijks geruime tijd aan het bellen. Nederland opent kantoor in Jericho den haag Nederland opent op korte termjn een diplomatieke vertegenwoordiging in Jericho, het autonome Palestijnse gebied op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Buitenlandse Zaken deelde gisteren mee dat het kantoor een resultaat is van de grotere activiteiten die Nederland als gevolg van het Israë- lisch-Palestijnse akkoord in de bezette gebieden ontplooit. PTT brengt weer decemberzegel uit zwolle PIT Post geeft vanaf 28 november de nieuwe decem- berpostzegel uit. De postzegel, die bedoeld is voor het frankeren van kerst- en nieuwjaarswensen, is vierkant en heeft twee sym bolische voorstellingen. Het ontwerp is van Max Kisman uit Am sterdam. De voordelige decemberzegels 55 cent zijn ver deeld in vier vlakken. Op de ene postzegel staan een kaars en een ster afgebeeld. Op de ander een sneeuwvlok en een kerst boom. Amerikaanse Bobbitt nu pornoster Amsterdam De Amerikaan John Wayne Bobbitt, die wereldver maard werd nadat zijn vrouw zijn penis had afgesneden, heeft gisteren in de rosse buurt van Amsterdam een pornofilm gepro moot waarin hij de hoofdrol speelt. In de film 'John Wayne Bob bitt Uncut' speelt hij zichzelf. De video laat aan de bewuste nacht dat echtgenote Lorena met een mes het lid van haar man afsneed. Het orgaan werd enkele uren later weer aangezet. In de film, die in september in Los Angeles in premiere ging, laat Bobbitt zien dat alles weer functioneert. Personeel Smit Tak legt werk neer Rotterdam Werknemers van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak hebben vanmorgen op verschillende plaatsen in het land het werk voor enkele uren neergelegd. De ongeveer 170 personeelsleden verschenen wel rond acht uur op het werk, maar gingen niet aan de slag. De 'prikacties' worden gehouden omdat het personeel het er niet mee eens is dat de directie de prijscompensatie niet wil betalen. De CAO-onderhandelingen zijn al maanden zonder resultaat. den haag anp De omstreden korting op de AOW-toeslag voor bejaarden met een partner onder de 65 jaar en een aanvullend pen sioen, wordt mogelijk afge zwakt. Dat willen regeringspar tijen WD en D66. Er zijn dan wel alternatieven nodig om het bezuinigingsbedrag van 440 miljoen binnen te halen. Nu is het zo dat een AOW'er met een jongere partner een AOW-uitkering van 50 procent van het minimumloon ont vangt. Daarnaast krijgt hij of zij een partnertoeslag van maxi maal 50 procent van het mini mumloon. Die toeslag wordt la ger naarmate de partner meer eigen inkomsten heeft. Het kabinet wil vanaf 1996 bij het bepalen van de toeslag ook De WD heeft geen behoefte aan een parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden van politie en justitie. De libera len voelen meer voor de lichtere variant: een parlementair on derzoek. Dat kan achter geslo ten deuren worden afgehandeld en vergt veel minder tijd dan een parlementaire enquête. Bij een parlementair onderzoek kunnen personen echter niet onder ede worden gehoord. De tegenstanders van de en quête (naast WD, ook CDA, AOV en SGP) beschikken nu over 72 zetels. De voorstanders (PvdA, D66, Groen Links, SP, RPF, Unie 55+ en CD) zijn goed GAK kan eerste maanden geen vlekkeloos verloop garanderen De uitvoering van de nieuwe werkloosheidswet (WW) zal de eerste maanden van volgend jaar waarschijnlijk niet vlekkeloos verlopen. Het GAK kan dat niet garanderen. Vanaf 1 januari 1995 moet de toegang tot de WW moeilij ker worden, maar het wetsvoorstel daarvoor is nog niet eens ingediend bij de Tweede Kamer. amsterdam/zoetermeer anp Hoofddirecteur W. Boersma van het GAK heeft inmiddels zowel staatssecretaris Lionschoten als de Kamercommissie voor Soci ale Zaken, de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad en de Federatie van Bedrijfsver enigingen gewaarschuwd dat er - maanden nodig zijn om de wijzigingen door te De nieuwe toegangseis voor een WW-uitkering van 70 pro cent van het laatste verdiende loon is dat er in de afgelopen vijf jaar minstens vier (is nu drie) jaar is gewerkt, en dat bo vendien in de afgelopen 39 we ken (is nu 52) minstens 26 we ken is gewerkt. Een werkloze die alleen aan de wekeneis voldoet krijgt slechts een half jaar een uitkering van 70 procent van het minimumloon. Gisteren werd bekend dat de verwerking van elke melding van een zieke werknemer bij een bedrijfsvereniging of bij het GAK 186 gulden kost. Dat is 13 procent meer dan in 1988. Het secretariaat van de Toezichtka mer van de Sociale Verzeke ringsraad (SVR) heeft dit op ba sis van gegevens van de uitvoe ringsorganen geraamd. De toekenning van een WAO- uitkering kost nu gemiddeld 1.489 gulden. Dat was in 1988 31 procent minder. Vrouw blijft desondanks van hem houden roermond gpd Omdat hij in de greep was van 'bedreigende machten' takelde een 42-jarige man uit Grubbenvorst zijn vriendin vreselijk toe. Hij probeerde haar te wurgen, bonkte met zijn hoofd tegen het hare en beet stukjes van haar oor, haar neus en haar tepel af. Poging tot doodslag, noemde officier van justitie inr. Velleman het gisteren voor de rechtbank in Roermond. Omdat de man vol gens de psychiaters volledig ontoerekenings vatbaar was voor zijn daad, vroeg de officier om ontslag van rechtsvervolging. Velleman vond hel wel raadzaam dat hij nog zeker een half jaar wordt behandeld in de psychiatri sche kliniek, waar hij sinds juni een behan deling ondergaat. De 42-jarige, een fervent reiziger, leerde zijn Duitse vriendin kennen in Nieuw-Zee- land. Het klikte zo goed dat hij bij het af scheid vroeg of ze in Nederland bij hem in wilde trekken. De allereerste nacht In Grub benvorst verminkte de man haar echter voor het leven. Voor de rechtbank kon de man zich maar vaag herinneren wat er zich die nacht pre cies had afgespeeld. Hij wist alleen nog dat hij dacht 'dat ze hem kwamen halen'. Wie 'ze' waren, kon hij de rechters niet vertellen. Ik wilde haar een prachtige tijd bezorgen, maar het omgekeerde is gebeurd, zei de man berouwvol. Hij bekende enorme spijt van zijn daad te hebben en nog steeds veel van de vrouw te houden. Dat blijkt wederzijds te zijn. De vrouw heeft categorisch geweigerd aangifte te doen en foto's van haar verwondingen te laten maken. Hij is de man waar ik altijd op heb gewacht, verklaarde zij. Zij zoekt haar gelief de wekelijks in de psychiatrische kliniek op. Als het aan haar had gelegen, was het ook niet tot een rechtszaak gekomen. Zij wil zo snel mogelijk weer met hem worden vere- nigd. rekening houden met het even tuele aanvullende pensioen van de AOW'er. Dat leidt er volgens een onderzoek van Sociale Za ken toe dat één op de drie toe komstige AOW'ers zijn partner toeslag verliest en dat een grote groep een lagere toeslag ont vangt. D66 wil overstappen naar een systeem waarbij de AOW-uitke ring 70 procent van het mini mumloon bedraagt en de part nertoeslag 30 procent. De kor ting op de toeslag komt dan veel minder hard aan. De 65- plusser met een jongere partner behoudt dan in elk geval recht op 70 procent, in plaats van de 50 procent uit het regeerak koord. De WD bekijkt dat plan nu serieus. Of de PvdA er ook voor voelt, is onduidelijk. Nu is lanceert plan voor landelijke discussie den haag. anp vernieuwing van het hoger-on- derwijsstelsel, die volgens hem op termijn wel degelijk bespa ringen oplevert. Hij kondigt de landelijke discussie aan in een 'procesbrief aan de instellin gen. Hij wil het liefst niet wach ten op de uitkomsten van het onderzoek naar de haalbaar heid van de bezuinigingen. Staatssecretaris Nuis (hoger on derwijs) is ervan overtuigd dat de bezuinigingen op het hoger onderwijs (500 miljoen gulden in 1998) niet zijn te realiseren. Na minister Voorhoeve (defen sie) is hij de tweede bewinds man die de door het paarse ka binet opgelegde bezuinigingen onhaalbaar noemt. Een commissie onderzoekt momenteel de haalbaarheid van die snoeiplannen. „Als die commissie er niet uitkomt, dan zitten we met een probleem. Dan ga ik terug naar de minis terraad", aldus Nuis gisteren in Den Haag tijdens een toelich ting op zijn plannen om een landelijke discussie te organise ren over de toekomst van het hoger onderwijs. De staatssecretaris wil de ko mende maanden met betrok ken partijen praten over een De wil i siteiten en hogescholen zelf veel ruimte geven om een nieuw stelsel op poten te zetten. Dat nieuwe stelsel moet er wel toe leiden dat de gemiddelde ver blijfsduur in het hoger onder wijs korter wordt. Ook moet meer worden gekeken naar het nut van studies voor de arbeids markt. Om die reden wil Nuis ook het bedrijfsleven bij de dis cussie betrekken. De universi teiten en hogescholen staan niet afwijzend tegenover een brede maatschappelijke discus gpd e werden gisteren kransen ii flekkefjord leo v Terwijl een onstuimige Noordzee de kran sen wegvoert, verwerken de zeven nabe staanden aan de railing hun verdriet. Ieder op zijn eigen manier. Wetend dat daar er gens diep onder het marine-werkschip Mercuur broers en vaders begraven liggen. Op 18 november 1940 kreeg de onderzee boot 022 de order 'Verlaat uw kruispost en keer terug naar thuishaven Dundee'. Op dat moment patrouilleerde de Nederlandse on derzeeboot voor de Noorse kust op zoek naar vijandelijke doelen. De 022 heeft nooit geantwoord. Vorig jaar werd het wrak 75 ki lometer ten zuidwesten van de Noorse kust op een diepte van 180 meter gevonden. Aan boord 46 bemanningsleden, onder wie drie Britten. Nu, na 54 jaar nemen de nabe staanden definitief afscheid. „Het is alsof ik al die jaren nog wat fotootjes van mijn vader op mijn netvlies heb gehad. Toch kan ik me niet veel van hem herinne ren. Hij is jong gestorven. Zijn dood heeft me echter altijd bezig gehouden. Het be richt dat de 022 was gevonden, was voor mij dan ook een hele schok. Nu hoop ik die rust eindelijk wel te krijgen", aldus Ineke Walbeek. Dominee Van der Hout herkent dat. De ma- FOTO ANP HANS STEINMEIER rinepredikant uit Schagen leidt de herden king en heeft veel met de mensen gepraat: „Voor de meesten is het inderdaad een be grafenis. En ze beschouwen de positie van de 022 als een soort grafsteen." Kees van Iterson was negen maanden toen zijn vader zich vanuit Den Helder in Vlissin- gen meldde als bemanningslid van de 022. „Mijn vader Joop was pas 25. Natuurlijk kan ik me hem niet echt herinneren. Maar ik heb ontzettend veel foto's van hem. Ik heb ook echt naar deze gebeurtenis toegeleefd. Na zoveel jaren sluit ik dit stuk van mijn le ven samen met mijn vader af." De Kamer vindt daarom dat moet worden gewerkt aan nieu we locaties of wordt teruggegre pen op de groeikernen, waar re latief snel en goedkoop kan worden gebouwd. Verder moet er snel een wet komen waarmee gemeenten het voorkeursrecht hebben bij aankoop van gron den waarop woningbouw is ge pland. De PvdA wil bovendien een afzonderlijk debat over de schattingen over de woning nood, nadat het nieuwe kabinet heeft geraamd dat er tussen 1995 en 1998 nog eens 28.000 woningen extra moeten worden gebouwd. De Kamer toonde zich verder bezorgd over het aandeel be taalbare huizen in de nieuwe wijken en stadsvernieuwingsge hicden. Volgens PvdA-woord- voerder Duivesteijn komen hui zen met huren lager dan dui zend gulden nauwelijks voor. Het kabinet moet razendsnel met nieuwe bouwlocaties ko men. Huidige locaties als Vleu- ten-De Meern en Leidschen- dam-Zuid-Oost komen te laat tot ontwikkeling om de groeien de woningnood te lenigen. Die boodschap gaf de Tweede Ka mer aan het kabinet bij de be handeling van de begroting van volkshuisvesting. Zowel de regeringspartijen PvdA, D66 en WD als opposi tiepartij GDA vrezen dat de zo genoemde Vinex-locaties (dichtbij de grote steden, goede verbindingen per openbaar ver voer) ook volgend jaar nog niet van de grond komen. De grond is vaak duur en projectontwik kelaars zijn huiverig om te in vesteren. Volgens het CDA geeft het rijk te weinig geld voor de ontwikkeling van wijken. den haag anp-gpd voor 75 zetels. GPV en de een mansfractie Hendriks (ex-AOV) hebben hun standpunt nog niet Onderzoek van Divosa wijst uit: den haag gpdring op t Öm de parlementaire enquê te te laten doorgaan, is een meederheid van één stem vol doende. Als GPV en Hendriks tegen stemmen, is de stand 75 tegen 75. Dan hangt de zaak af van het CDA-kamerlid Van de Camp en de WD'er Van der Stoel. Zij zijn lid van de com missie-Van Traa die de Kamer heeft geadviseerd een parle mentaire enquête te houden. Als zij niet met hun fractie meestemmen, zal het enquête- voorstel een zeer bescheiden meerderheid behalen. Het verhalen van bijstandsuit keringen op ex-echtgenoten le vert bij lange na niet de 200 mil joen gulden op die werd ver wacht. Dat heeft onderzoek van Divosa, de organisatie van di recteuren van sociale diensten, uitgewezen. Van het begin af aan hebben gemeenten en soci ale diensten twijfel gehad over het effect van de maatregel. De gemeenten hebben grote problemen met de uitvoering van de wet die tot het terugvor deren van bijstandsuitkeringen bij ex-partners verplicht. Het aantal gevallen waarin het inko men van de 'ex' hoog genoeg is om er een (deel van een) uitke- kunnen verhalen, is klein. In veel gevallen moet terugvordering zelfs hele maal achterwege blijven. De sociale diensten stuiten bij de terugvordering ook op veel bezwaarschriften waarin be trokkenen klagen dat hun 'ex' kennelijk fraude pleegt door ei gen inkomsten of een inmiddels nieuwe relatie voor de sociale dienst te verzwijgen. Daar komt nog eens bij dat veel zaken waarin wèl tot terug vordering wordt overgegaan, lang liggen te wachten voordat een overbelaste rechterlijke macht er een vonnis in kan wij zen. In sommige gevallen komt de rechter er niet eens meer aan toe. utrecht gpd Een onafhankelijke van topjuristen is fel van leer getrokken tegen de gedwongen terugkeer van 350 Vietnamezen naar hun vaderland. Het remi gratieverdrag dat Nederland en Vietnam in juni overeenkwa men, rammelt volgens de com missie aan alle kanten. De juris ten doen een dringend beroep op de Eerste en Tweede Kamer niet akkoord te gaan met de uit zetting. De Vietnamezen vluchtten ruim drie jaar geleden vanuit het toenmalige Tjechoslowakije naar Nederland. Óndanks diver se verzoeken kregen ze hier echter geen verblijfsvergunning. Voormalig staatssecretaris Kosto (justitie) beschouwde de Vietnamezen als economische vluchtelingen. De juristen hebben grote twij fels omtrent de veiligheid van de terugkerende asielzoekers. „Vietnam is een dicatuur", zo schrijven zij in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer. In het land vinden weliswaar econo mische hervormingen plaats, maar in de heropvoedingskam pen worden nog altijd geen waarnemers van het Rode Kruis toegelaten 'hetgeen doet vrezen dat het met de mensenrechten situatie in die kampen niet best is gesteld'. Rugklachten, hoofdpijn, pijnlijke of stijve spieren dat kan vele oorzaken hebben. - Een slecht matras is er één van. Zo'n matras met een 'valkuil' of een matras dat u als een plank blijft 'ondersteunen'. Met als gevolg dat uw wervelkolom zich in alle bochten wringt en uw spieren geen rust krijgen. Een goed matras moet plaatselijk meegeven. Bij uw schouders, uw heupen, bij elke beweging die u maakt. Dat ontspant, dat geeft dat heerlijke 'goede morgen gevoel'. Vraag daarom advies aan een nachtrust specialist van Dormaél Slaapkamers. Dat is voor een gezonde nachtrust het beste recept. •CtS LA APKAMERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST Lubbers' naam genoemd voor topfunctie OESO Nederland heeft ex-premier Lubbers niet kandidaat gesteld voor de functie van secretaris generaal van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO). Lubbers' naam is echter op nieuw gevallen voor deze post, die sinds eind september vacant is. Dit heeft de woordvoerder van minister Van Mierlo van buitenlandse zaken gisteren be vestigd. Berichten over Lubbers' even tuele kandidatuur voor de OE- SO-post deden al eerder dit jaar de ronde, maar hij was toen nog in de race voor het voorzitter schap van de Europese Com missie. Die post ging naar de Luxemburger Santer. Lubbers' naam wordt nu opnieuw ge noemd in meerdere hoofdste den van de 25 industrielanden die bij de OESO zijn aangeslo ten. De nieuwe topman moet de opvolger worden van de Frans man Jean-Claude Paye, die de in Parijs gevestigde organisatie al tien jaar leidt. Omdat een nieuwe voorzitter met algeme ne stemmen moet worden ge kozen en die unanimiteit voor Paye niet te vinden is, zou Lub bers nu in aanmerking komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3