Hardlopen met een camera op je buik Winter met Lazio verder Sport T Spetterend debuut van Venus Williams Bondscoach Venables ontkent beschuldigingen 4 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 1. plv -chef rob onderwater. c DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071 - 356461 (Wimvan Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB l eiden. Faxen mag ook: 071-321921. on Kohlbeck wordt I volgende week hoogstwaarschijnlijk de nieuwe voorzitter van voet balvereniging ASC Arie Loef stopt met schaatsen. De sprin- ter geeft voorrang aan zijn stu- die Melbi Raboen is bij zijn huidige voetbalclub DIO doel man Mark Verzijlberg kwijt. Hij wordt tweede doelman bij prof club Haarlem. Mike Offenberg (Ajax) maakt eveneens de over stap naar Haarlem Raboen is coach geworden van de ambi tieuze Haarlemse zaalvoetbal club Hindstore Een onderzoek heeft wielrenner Greg LeMond duidelijk gemaakt dal zijn slechte resultaten het gevolg zijn van het jachtongeval in 1987. De pupil van de Zoeter- woudse trainer Adrie van Die- men kampt met loodvergifti- ging. In zijn lichaam zitten nog altijd hagelbolletjes van toen De Valkenburgse voetbalclub Valken' 68 heeft in Albert Noort een nieuwe voorzitter. Willem Ooms en Rein van der Zwart zijn eveneens tot het bestuur toegetreden. Als PR-man doet Leidenaar Ronald Pesant goede zaken. In korte tijd is er een groot aantal sponsors bijgeko men Zondag 6 november houdt AV Holland een presta tieloop in de Leidse Hout. In schrijven vanaf 10.00 uur Bij schaatswedstrijden om de City- bokaal in i Jtrecht behaalde Marcel Bliek (Lisse) op de 100 meter een vijfde en zesde plaats. Jolanda Grimbergen was snel in Den Haag. De 500 meter reed zij in 44.48 en bij de 1500 meter stond er 2.15.15 op de klokken Bij een veldrit in Drachten behaalde Swift-Cas- ba-renner Wim Bunnikeen achtste plaats. De jeugdige Bol- lenstreker Fabian Guldemond werd in zijn categorie twaalfde Voetbalvereniging Alkmania heeft een probleem met het ka der. Met inmiddellijke ingang dient er een penningmeester te komen. Ook zijn er personele problemen in PR-bouw- en clubbladcommissie Vanavond speelt het Leids voetbalelftal ^meisjes onder de 13 jaar) een oefenwedstrijd bij en tegen SJZ. Een week later (9 november) is Kickers in Leimuiden de tegen stander. De wedstrijden begin nen om 19.00 uur Morgen ver trekken 25 leden van de Al pheuse Atletiek Vereniging (AW'36) richting New York om daar deel te nemen aan de jaar lijkse marathon Wielrenner Wilco Zuyderwijk is in beroep gegaan tégen zijn opgelegde schorsing van twee maanden. Hij ging al in beroep tegen een schorsing van een maand. Die straf had hij al eerder dit jaar opgelopen Ben Verkerke is vanaf 1 februari 1995 de nieuwe algemeen directeur van NOC/NSF Erotic Center is de nieuwe amateurploeg in het wielerpeloton. De ex-Casba- renners Casper van der Meer. Vital Timmermans. Peter Mol en Franklin Klaasse maken deel uit van de ploeg Honkbalverc- nigingThe Flags (Lisse) raakt voorzitter Ton Schavemaker kwijt. Ook bij korfbalclub Fluks (Noordwijk) moet men op zoek naar een nieuwe leider. Hans Passchier is aan zijn laatste sei zoen bezig* De Nederlandse Triathlonbond (NTB) hoopt vol gend jaar met een teamcompe titie te beginnen. De NTB denkt binnenkort een plan te kunnen presenteren Dennis Krijgsman (Sparta) is als gevolg van zijn rode kaart bij Sparta 2-PSV 2 twee wedstrijden uitgesloten De TT in Assen en het Neder lands kampioenschap wielren nen worden volgend jaar tradi tioneel op de laatste zaterdag van juni (de 24ste) gehouden Ruud Pompert. doelman van zaterdageersteklasser DOS Kampen heeft een contract ge tekend bij de Amerikaanse voet balclub Buffalo Blizzards De ondernemers in Apeldoorn wil len met AGOW het betaalde voetbal in Gerard Dubbelde- man is door de ledenvergade ring van voetbalclub Docos tot lid van verdienste benoemd. Dubbeldeman was jaren de doelman van het eerste elftal en week een aantal jaren uit naar Lugdunum Trainei ees Meeuwissen trekt zich na 17 jaar terug uit het bestuur van het schaatsdistrict Sassenheim. Wel blijft hij nog actief in ande re functies Zaterdag 5 novem ber de derde schaatsmaralhon van het nog prille seizoen. Plaats van handeling: Alkmaar Fred Westgeest uit Wassenaar is in Rotterdam Nederlands kam pioen boksen zwaargewicht ge worden Wouter Verhey (ex- SIZ) scoorde tweemaal voor de jeugd van Sparta in de wedstrijd tegen FC Twente Shaun Stafford stond er bij en keek naar er naar. Haar tegen standster. de pas 14-jarige Ve nus Williams, maakte een spet terend debuut bij de proftennis sters. De Californische puber won in de eerste ronde van het vrouwentoernooi in Oakland vrij eenvoudig: 6-3 6-4. „Verlie zen van een meisje van veertien jaar, dat is vreselijk", zei de 26- jarige Stafford, de v eld de bijna op toeri Sinds haar elfde had Williams geen toernooi gespeeld. Ze werkte met haar vader, die zijn baan opgaf voor de begeleiding van zijn dochter, aan een carriè re als tennisprof. Nu kon ze ein delijk tonen wat insiders al lan ger wisten: Williams is een top- per-in-de-dop. De twijfels over haar fysieke gesteldheid en techniek nam ze in de tweede set, bij de stand 5- 4 definitief weg. Ze serveerde vier keer vlijmscherp en won de laatste game op ,love'. „Deze dag is één van de ge lukkigste dagen uit mijn leven", zei Williams na haar debuut. „Ik wist niet wat me te wachten stond. Maar het was leuker dan ik vooraf had durven hopen. Ik heb respect voor de houding van Shaun. die verloor van een 14-jarige en zich toch een spor tief verliezer toonde. Dat had den veel andere profs niet ge daan Veterane Pam Shriver, in de eerste ronde uitgeschakeld door Whillinger-Jones, was onder de indruk van haar 1.85 m lange landgenote. „Flet is ongelooflijk goed speelt, ondanks vier jaar afwezigheid >oien. Ik kijk met span ning uit naar de vooruitgang die ze gaat boeken." Ook Stafford gaf hoog op over de kwaliteiten van Williams, die ziph ontpopte als een typische serve- en volleyspeelster. „Ik had verwacht dat ze meer naar het net zou komen, maar ze hoefde niet. Ik deed haar te wei nig pijn. Ze beweegt voor haar lengte erg goed en haar service is een sterk wapen." Williams, die in de volgende ronde Arantxa Sanchez treft, is één van de laatste tieners clie op 14-jarige leeftijd het profcircuit binnenstapt. Vanaf 1995 veran dert, onder druk van de Wo men's Tennis Association (WTA), de leeftijdsgrens. Op 1 januari mogen alleen speelsters die ouder zijn dan 16 jaar mee doen aan toernooien. LONDEN RTR Terry Venables blijft de beschuldigingen over vermeende fraude hardnekkig ontkennen. Het Britse televisieprogramma Panorama zond maandag een reportage uit over de mogelijke financiële wandaden van de bondscoach van de Engelse voetbalploeg. Vol gens het BBC-programma verkreeg Venables in 1991 toen hij, met Alan Sugar, de club Tottenham Hotspur opkocht, op oneigenlijke gronden een lening van 2,64 miljoen gulden. Venables (51) zou niet de waarheid hebben gesproken tegenover het financiële bedrijf Landhurst Leasing. De bondscoach gebruikte vier niet bestaande café's als onderpand voor de lening. Vorig jaar brachten beschuldigingen, eveneens gedaan door Pa norama, Venables in diskrediet. De populaire coach, die in mei 1993 ontslagen werd bij Tottenham, diende een schriftelijke aan klacht in tegen het programma. Hij beschouwt de nieuwe beschuldigingen als een stap in de an- ti-Venables campagne. „Ik vind het hoogst vervelend dat het pro gramma is uitgezonden twee dagen voordat ik voor de rechtbank moet verschijnen in verband met de affaire rond Tottenham Hotspur", liet Venables via zijn advocaten weten. „De timing is merkwaardig." Gullit niet tegen AEK triest Ruud Gullit ontbreekt vanavond in de basis elf van AC Milan in de wedstrijd uit de Champions League tegen AEK Athe ne. De spits liep gisteren in Triëst in de laatste training een spierverrekking op. AC Milan mist in het sleutelduel ook de Ma cedoniër Savicevic door een spierblessure. In de voorhoede ne men Massaro en Simone de honneurs waar. Het is twijfelachtig of Gullit zondag in het competitieduel tegen koploper Parma van de partij zal zijn. Roberto Baggio wil blijven turun» Roberto Baggio wil zijn contract bij Juventus met twee jaar verlengen. De Europese voetballer van het jaar zal, volgens de Italiaanse krant Gazzetta Dello Sport, tot 1997 bij de Turijnse club blijven. De handtekeningen zullen pas in het voorjaar wor den gezet. Eerder werd Roberto Baggio verondersteld naar Japan te vertrekken. Baggio kwam in 1990 naar Juventus, zijn oude club Fi kreeg in ruil een transfersom van circa 22 miljoen gulden. In het zwart-witte shirt van „de oude dame" was de Italiaanse interna tional nog zelden succesvol. In 1993 won Juventus de UEFA- Cup, maar de landstitel, de scudetto, was Juventus nog niet ge gund. Delissen assistent Van 't Hek bunnik» Robbert Delissen is gisteren aangesteld als tweede trai ner van het Nederlands vrouwenhockeyteam. De ex-internatio nal gaat bondscoach Tom van 't Hek assisteren. Bij de centrale training in Amstelveen, werken de twee ex-ploeggenoten voor het eerst samen. Robbert Delissen speelde 38 interlands, waarin hij 15 doelpunten maakte. De broer van Mare Delissen was van 1988 tot en met 1992 trainer van het vrouwenteam van HGC, sa men met Hans Jorritsma en Hans Streeder. Haarhuis tegen Becker parus Paul Haarhuis heeft de tweede ronde bereikt van het ten nistoernooi in het sportpaleis Bercy in Parijs. Hij versloeg giste ren de Tsjech Vacek in twee sets, 7-6 (4) 6-2. In de tweede ronde speelt Haarhuis vandaag tegen Boris Becker. Haarhuis was in Parijs gekoppeld aan MaliVai Washington. De Amerikaan meld de zich maandagavond laat af met een achillespees-blessure. Vacek, gecoached door Michiel Schapers, nam zijn plaats in. Door zijn overwinning staat de Brabander woensdagmiddag in de derde partij op het centre court tegen Becker, zondag win naar in Stockholm en in Parijs als zesde geplaatst. Jacco Eltingh en Richard Krajicek komen die dag eveneens in ac tie. Eltingh speelt tegen Sampras in de eerste avondpartij. Kraji cek, zestiende geplaatst, speelt na een bye in de eerste ronde op de bijbaan tegen de Italiaan Furlan. Jeroen van Veen bij Oranje leiden Jeroen van Veen vertrekt volgende week met het Neder landse basketbalteam voor een stage naar Amerika. De Leidse speler van landskampioen BS Weert zal in de VS zijn eerste in terland spelen. De 24-jarige basketballer werd eerder al eens uit genodigd voor een training. Kunimer zegt interland af leiden Yves Kummer moet afzeggen voor de volgende week te spelen interland van het Nederlands rugbyteam tegen België. De Leidenaar blesseerde zich afgelopen weekeinde in het duel van DIOk tegen Eemland. Gisteren pas bleek dat de international een scheurtje in zijn pols had opgelopen. Eerder al moesten drie andere DIOK-spelers afzeggen voor de interland: Robert Broers, Thomas Suring en Sander Hadinegoro. Zeventig Leidse lopers doen mee aan Newyorkse marathon Als het een keer moet gebeuren, dan moet het nu gebeuren, dacht Yvonne van Klink. De 20- jarige Leidse deed in de derde week van augustus haar hard loopschoenen aan om ze ver volgens nauwelijks meer uit te trekken. Vijf, zes keer in de week (lang) trainen voor de ma rathon van New York. De 25ste, met vermoedelijk een recor daantal van tussen cje 35.000 en 40.000 deelnemers. Onder wie zo'n 700 Nederlanders: zeventig uit Leiden en directe omgeving, zeker twintig uit Alphen aan den Rijn: Zij starten tussen bekende Nederlanders als Gerrie Knete- mann en volgens de geruchten de prinsen Constantijn en Bern- hard zondagochtend vroeg bij de Verrazano-brug. Om vervol gens dik veertig kilometer af te leggen door vijf verschillende wijken van New York, tot de fi nish in Central Park. Vijf jaar geleden deden 48 Leidenaars mee aan de mara thon van New York. Vanuit dat clubje is vervolgens de Leiden Road Runners Club ontstaan, die sinds enkele jaren de Leidse marathon organiseert. Een ma rathon naar het voorbeeld van die van New York, waar de top prestaties niet voorop staan maar het plezier van iedere lo per en de sfeer erom heen. Anderhalf jaar geleden be sloot een aantal enthousiaste lingen om ervoor te zorgen dat Leiden bij het vijfde lustrum in New York weer goed vertegen woordigd was. De entourage zou bij die jubileumuitvoering helemaal geweldig zijn, was de gedachteerachter. Lebow Het zilveren jubileum van de marathon van New York wordt echter omfloerst met een rouwrand. Want de initiatiefne mer van het evenement, Fred Lebow, overleed op 9 oktober aan de gevolgen van een her sentumor. In New York werd in 1896 voor de eerste keer in de Nieuwe Wereld een marathon gelopen en Lebow wilde de stad graag dat evenement terugge ven. In het najaar van 1970 was het zo ver. Hij kreeg tweehon derd lopers zo gek 42 kilometer en 195 meter door Central Park te lopen. De Amerikaan Gary Muhrcke won die eerste wed strijd in 2.31.39. Bij het 200-jarig bestaan van de Verenigde Sta ten in 1976 werd het parcours in Central Park verlaten. Donderdag vertrekken 67 lo pers die zich via de Leiden Road Runners Club voorbereidden naar Amerika, op dezelfde dag als de 20 mensen van AAV'36 uit Alphen aan den Rijn. Beide groepen worden vergezeld door een aantal supporters. De voorbereidingen begon nen zoals gezegd anderhalfjaar geleden. Via de club konden de lopers sparen voor hun over zeese reis, bovendien moesten de Road Runners startbewijzen zien te krijgen. Gé van der Klaauw, de coördinator van de New-Yorkgroep, vertelt dat het vrij moeilijk is om als individu een startbewijs te krijgen. Dat lukt het beste via een reisorga nisatie. Zulke organisaties heb ben ook kant-en-klaar program ma's voor de deelnemers en hun begeleiders. De specifieke marathontrai ning begon voor de meeste lo pers op 1 augustus. Zo ook voor Van der Klaauw, die lang gele den al had besloten om zijn tiende marathon in New York te lopen. Volker Voor Nico Volker is het al zijn twaalfde lange-afstandsloop. De 44-jarige Icgstgeestenaar be gon op zijn 30ste met deze sport, maar had het na tien ma rathons wel zo'n beetje gezien. Bovendien kreeg hij last van zijn achillespees. Die blessure was nog maar nauwelijks over of de kriebels waren weer terug. „Maar ik heb besloten om al leen nog de marathons te lopen die ook een leuk evenement zijn. Vijf jaar geleden ben ik op Honolulu geweest, dat was wel de mooiste ervaring." Hij is nooit eerder naar New York geweest. Wilde ook niet. Dacht: 'Dat is een veel te drukke stad voor mij'. Volker werd ech ter aangestoken door clubgeno ten van AV Holland. Aan de ma rathon plakt hij nog een reis door andere delen van Amerika vast. Drie uur en tien minuten is zijn streeftijd Voor zondag. Behoorlijk langzamer dan zijn snelste marathon, die hij der tien jaar geleden in Amsterdam in twee uur en 42 minuten liep. Yvonne van Klink is al blij als zij haar eerste marathon binnen vier uur aflegt. Of eigenlijk is ze al blij als ze de finish haalt, want de trainster van LRRC tobt nog steeds met een knieblessure. „Ik weet niet of ik het red, daar, met al die heuvels. Hier krijg ik bij een bruggetje al last." Ze vroeg zich weieens af waaraan ze was begonnen. De studente aan een laboratorium opleiding in Delft werd af en toe een beetje gek van haar pro gramma: elke dag naar school, op zaterdag een bijbaantje en vrijwel elke avond trainen of training geven. Onlangs liep ze de langste afstand van haar le ven: 33 kilometer. Het viel 'hart stikke mee'. „Ik had nog wel verder gekund." In het begin zei ze: 'Dit doe ik nooit meer'. Maar Yvonne van Klink denkt nu al weer aan haar volgende uitda ging. „De marathon van Leiden wil ik ook wel een keer lopen." Vader en dochter van Klink in training voor de marathon van New Yórk. foto hielco kuipers „Ik heb tegen mijn dochter gezegd: Ik breng jou naar de marathon." Het lijkt erop dat vader Clemens van Klink zijn woorden waarmaakt. Hij verge- zelt zijn d chter zondag in de metropool, maar hij hoopt wel wat eerder te finishen dan zij. Ook al is voor de 50-jarige Lei denaar een goede tijd niet be langrijk. „Ik ben nog nooit naar New York p weest rn dil doe je maar één keer in je leven. Ik ga daar dus alleen genieten, een snelle marathon loop ik wel in Nederland. Zondag heb ik een fototoestel op mijn buik en ga ik overal fotoV van maken." Aron Winter is de enig overgebleven Nederlandse voetballer in het UEFA-be- kertoernooi. Zijn club, La- zio Roma, was gisteren pas in de vijfde minuut van de blessuretijd tegen het Zweedse Trelleborgs in staat te doelpunten (1-0). Cannes, zonder de ge schorste Addick Koot, ver loor op eigen veld van Ad- mira Wacker Wien (2-4). Bordeaux, de ploeg van Ri chard Witschge, ging in de tweede ronde onderuit te gen het Poolse Katowice. den haag anp Lazio Roma en Trelleborgs IF voetbalden twee keer 90 minu ten zonder doelpunten. Pas vijf minuten in blessuretijd slaagde Boksic erin de Poolse doelman Jankowski van Trelleborgs te passeren. De Kroaat, vorig sei zoen overgenomen van Marseil le, was de gelukkigste in een on overzichtelijke scrimmage. Koot zag in Cannes met 12.000 toeschouwers hoe Admi- ra Wacker verrassend toesloeg, 4-2. Bij de rust leidden de coun terende Oostenrijkers met 3-0. De eerste ontmoeting eindigde in 1-1. Bordeaux kwam tegen Katowice niet verder dan 1-1, na de 0-1 in Polen fataal. De Fransen namen in de eerste helft de leiding door Histilloles, Walczak benutte na 70 minuten een strafschop. Ulf Kirsten maakte in twee thuiswedstrijden in het UEFA- bekertoernooi zes doelpunten. In de eerste ronde drie tegen PSV, gisteren drie tegen Kispest Honved. Leverkusen won met 5-0, na de 2-0 in Boedapest ruim voldoende. De Hongaren, die vorige maand het opportu nisme van FC Twente afstraf ten, bezitten geen Ronaldo. Eintracht Frankfurt bereikte tegen Rapid Boekarest dezelfde cijfers, 5-0. De Ghanees Yeboah en de Pool Furtok maakten twee doelpunten, de Duitse ve teraan Bommeréén. Real Madrid talmde tot de tweede helft met het kleineren van Dynamo Moskou, dat de Spanjaarden in de eerste wed strijd op 2-2 had gehouden. In het Bernabeu-stadion zorgden de Zuidamerikanen Zamorano (Chili) en Redondo (Argentinië) voor 2-0. In de 78e minuut maakte Zamorano plaats voor Dani. De 20-jarige invaller maakte twee doelpunten, 4-0. Hierro viel met een spierscheu- ring voor ten minste drie weken Newcastle Ook Athletic de Bilbao bereikte de derde ronde. De Baskische club won door een doelpunt van Ziganda met 1-0 van New castle United. Garitando schoot uit een strafschop tegen de paal. Het Newcastle van coach Kee- gan, koploper in de Premier League, had thuis met 3-2 ge wonnen, na een voorsprong van 3-0. De uit-gescoorde doelpun ten van Bilbao gaven de door- slag. Na Newcastle ging ook Aston Villa onderuit. Op eigen veld verprutste de Engelse club te gen Trabzon handenvol kansen. Pas een kwartier voor het einde trof Atkinson doel, 1-0, waar mee hij het verlies in Turkije goedmaakte. In de slotfase van de door Ui lenberg onberispelijk geleide wedstrijd maakte Orhan voor de Turken gelijk, waarna Ehiogu twintig seconden later Aston Villa weer aan de leiding bracht. In blessuretijd kopte McGrath uit kansrijke positie naast en behoedde de Turkse doelman zijn ploeg voor eliminatie. Deportivo La Coruna bracht het aantal Spaanse ploegen in de koker voor de derde ronde op drie. Wacker Innsbruck had aan de 2-0 van twee weken ge leden niet genoeg, 0-4. De Bra ziliaan Claudio maakte twee doelpunten en kreeg nog voor de rust van scheidsrechter Jol een strafschop. Donato maakte 3-0. Na de rust maakte Manja- rin de vierde treffer. Nantes Nicolas Ouédec accentueerde zijn waarde voor Nantes. De 23- jarige aanvaller had in het eer ste treffen met het Russische Tekstiltsjik Kamisjin tweemaal gescoord. In Moskou, in het Dy namo-stadion, herhaalde hij die prestatie. Nantes won, na de 2- 0, nu met 2-1. Boavista bleek na de bom melding in het hotel niet uitge slapen. In de eerste helft profi teerde Agostini (Napoli) twee keer. In de tweede helft scoorde Luciano tegen. Daarbij bleef het, na de 1 -1 in Porto waren de Italianen een ronde verder. Sion vertegenwoordigt Zwit serland in de derde ronde. Olympique Marseille, na de fi nanciële problemen nu in de Franse tweede divisie, won met 3-1, maar had de eerste ont moeting met 0-2 verloren. Het belangrijkste doelpunt, van Kunz, viel al na vijf minuten. In de tweede helft maakten Libbra (twee) en Ferreri het duel nog spannend. Herbert Graf van Admira Wacker (rechts) kijkt niet naar de bal, maar wint wel het kopduel van Cannes-speler Ardian Kosnika. foto epa Cannes, Newcastle en Aston Villa uit UEFA Cup

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25