PSVdweilen met de kraan open Lappenmand Feyenoord zit vol 'Vader' Spijker waakt over De Zijl-jonkies BOLLEN Sport Kreek naar Padova WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 b onderwater Albert Spijker. foto archief hem liefdevol 'vader' bij De Zijl/LGB. Albert Spijker moet komend seizoen met zijn 42 jaar waken over de jonkies van de Leidse poloclub. Omdat de vereniging uit Noord voor komend seizoen te weinig spelers voor het eerste team heeft, deed trainer Ruud Plouvier een beroep op de veteraan, verreweg de oudste speler van de hoofdklasse. Spijker voelde zich vereerd door het verzoek van Plouvier. Hij vindt het 'leuk' en 'apart', maar aan de andere kant be seft de Leidenaar dat het een teken van armoede is. „Ik speel met mijn 42 jaar in het eerste en bij LZ speelt er ook een 42- jarige (Jan de Graaf-red) in het eerste. Ik had veel liever gezien dat De Zijl en LZ de krachten hadden gebundeld. Dan hadden we een volwaardig hoofdklasse team gehad. Nu zit er voor ons niet meer in dan een plaats in de middenmoot en moet LZ maar kampioen zien te worden in de eerste klasse." •Albert Spijker, vader van drie kinderen, is de onvervalste Heintje Davids van het waterpolo. Op 33-jarige leeftijd speelde hij zijn afscheidwedstrijd. In werkelijk heid heeft Spijker nooit afscheid geno- „Ik ben gek van het spelletje. Eigenlijk vind ik dat spelers veel te vroeg stoppen. Ik ben al die jaren in het tweede blijven spelen en heb flink doorgetraind." De af gezwaaide trainers Frits Welling en broer Jacob maakten afgelopen dankbaar gebruik van de diensten de linkshandige poloër. „Vorig werd ik erbij gehaald omdat degradatie gevaar dreigde." Het werd een succes, want De Zijl handhaafde zich in de po- lotop van Nederland. Dit jaar is de situatie anders. Plouvier heeft Spijker bij de selectie gehaald om dat de trainer het (nog) niet aandurft met de jonkies. .Joachim Bruyscher, Mi- cha Prins en Robert Kleywegt zijn pas 17, ze kunnen het fysiek nog niet helemaal aan. Die gasten kun je niet in het diepe gooien. Door het het stoppen van Anton Heiden en het vertrek van Jason Gast was de routine weggevallen, vandaar dat Ruud bij mij terecht kwam." Spijker behoefde niet lang na te den ken over het verzoek. „Ik heb me de laatste jaren niet echt prettig gevoeld. Ik speelde bij De Zijl en was coach bij WZK. Ik kreeg gaandeweg het gevoel dat ik het spelen leuker vond. Dat weet ik nu zeker. Ik wil in dat water liggen. Daar voel ik me het prettigst bij." Plouvier zal elke wedstrijd een beroep op zijn veteraan doen als de situatie daarom vraagt. „Ik denk dat ik veel in het water zal liggen. Of ik het aankan? Ik denk het wel. Conditioneel en fysiek ben ik in orde. Ik kan goed omgaan met de arbeid- rust verhouding. Bij De Zijl wordt Spijker bepaald niet beschouwd als het oudje 'dat het alle maal zo goed weet.' „Ik voel me meer geaccepteerd dan tien jaar geleden. Toen was ik een concurrent, nu heb ik een voorbeeldfunctie. Achterhoede opnieuw kwetsbaar bij Roda JC: 3-0 Wie de opstelling van PSV ziet, zal misschien denken dat ook Kees Rijvers al ten prooi is gevallen aan de De Mos ziekte: Ernest Faber rechtshalf, Erik Meijer linkshalf, Pe ter Hoekstra rechtsbuiten, Arthur Numan linksback. Zo was het bij PSV in het laatste half uur in de wedstrijd bij Roda JC. De winnaar stond toen overigens al vast, 2-0 was het voor Roda. Het werd zelfs nog 3-0. kerkrade henri v gpd-verslaggever Kees Rijvers kon er niets aan doen. Zijn wissels (Hoekstra voor Dirkx, Faber voor Lins- kens) waren logisch of noodza kelijk, al bleven ze zonder suc ces. Toen Roda eenmaal het verschil had gemaakt, was het gedaan met de oud-kampioen, die nu toch wel een buitenge woon dramatische achterstand (zeven punten) laat ontstaan ten opzichte van Ajax. En Roda natuurlijk. De interim-coach van PSV is de eerste om te bekennen dat het met PSV nog niet veel is. „Ik was eigenlijk tot die eerste goal van Roda al behoorlijk tevreden dat we met rust speelden. We creëerden weinig kansen, maar er was ook geen onrust. En dat vond ik eigenlijk nog belangrij ker. Ja, en dan valt zo'n goal na tuurlijk op een ongelukkig mo ment, net toen we Linskens wil den wisselen." Het was een buitengewoon ongelukkig moment, vooral vanwege de meer dan pikante reactie van Roda op de wissel. Raymond Atteveld, de belang rijkste man van de thuisclub, zette met een prima actie zijn Poolse ploeggenoot Iwan aan het werk, die door een uitglij dende Dirkx maar heel even ge hinderd kon worden. Iwans bre de pass liet Van de Luer slim passeren, maar Graef natuurlijk niet. Menzo voelde de bal sullig onder zijn lichaam doorslippen: 1-0. antwoordelijk voor het feit dat Linskens moest worden gewisseld. Bij een cor ner plantte Atteveld zijn elle boog ongegeneerd in het ge zicht van Linskens, die knock out ging maar na een pauze nog geruime tijd meehobbelde. Tot hij dus om een wissel vroeg. Schandalig „Echt schandalig", reageerde Linskens na afloop, hopend dat hij thuis op de video de streek van Atteveld nog eens terug zou kunnen spoelen. Helaas voor hem bleken de camera's van Studio Sport de gewelddadige actie van Atteveld niet te heb ben geregistreerd. Net zo min dus als scheidsrechter Van Vliet. Voor de wedstrijd had Nol Hendriks, Roda's financier en technisch leider, nog de lof trompet gestoken over Atteveld. „De beste aankoop van alle maal. Er waren er vier die hem op de eerste de beste training al te lijf wilden gaan, maar ik heb hem meteen gecontracteerd. Toen is hij ook direct geaccep teerd door de groep. Atteveld was precies wat we nog nodig hadden." Voor Roda was het na die 1-0 een fluitje van een cent om weg te lopen naar 2-0 en 3-0. Met dank ook aan Menzo. De keeper van PSV maakte een voor hem helaas al bijna klassieke blunder door de bal na een vrije trap van Van de Luer in eigen doel te slaan. Menigeen moest meteen denken aan de goal tegen Auxerre die Ajax ooit verder doorgaan in de Europa Cup kostte. „Ik had hem "moeten Lienen ontslagen bij Duisburg Duisburg Ewald Lienen is gisteren ontslagen als trainer van de Duitse voetbalclub MSV Duisburg. De prestaties vielen tegen. Duisburg staat op de laatste plaats in de Bundesliga. Zijn opvol ger stond al klaar: Hannes Bongartz. De nieuwe trainer werd vo rig jaar bij Wattenscheid 09 ontslagen en was sindsdien werk loos. Bij MSV speelt de Nederlander Alfred Nijhuis. Ardiles staat op straat londen De coach van de Engelse voetbalclub Tottenham Hotspur, Osvaldo Ardiles, is ontslagen. De opvolger van de Ar gentijn is assistent-trainer Steve Perryman, een voormalige spe ler van de Spurs. Volgens vooratter Alan Sugar blijft Perrym&n tot het einde van het seizoen coach. Ardiles werkte zeventien maanden bij de Londense club. amsterdam Ajax-trainer Louis van Gaal ant woordde op de vraag waarom Michel Kreek de oefensessie in Egmond verzuimde: „Kreek voelt zich niet helemaal lekker, hij is in het hotel gebleven." In werkelijkheid zette de midden velder in een Vinkeveens hotel een handtekening voor ander half jaar onder een contract met Padova. Een reserve van Ajax is blijkbaar goed genoeg voor de Serie A in Italië. Als Kreek woensdag dezelfde verschijnselen heeft, is Silooy zijn vervanger in de selectie", voegde de technisch directeur toe aan de onheilstijding. Dat zal gebeuren. Op de dag dat Ajax tegen Austria Salzburg voetbalt in de Champions Lea gue, reist Kreek af naar de Po- vlakte. Zondag debuteert hij in de wedstrijd tegen Brescia. Kreek is voor ongeveer ander half miljoen gulden aangetrok ken als verdedigende midden- Italiaanse competitie is de sterkste ter wereld", zei hij. Misschien was het wel een leugentje om bestwil van Van Gaal, daar in de kantine van W Egmondia. De laatste weken was het hoofd van Kreek be hoorlijk op hol. De 23-jarige voetballer was al met tal van clubs in verbinding gebracht. Met Metz, Caen, Queens Park Rangers, Wimbledon, MSV Duisburg en PSV. Padova eindigde afgelopen sei zoen als gedeeld vierde in de Serie B. Het won een beslis singswedstrijd om promotie te gen Cesena. In het nieuwe sei zoen was de start moeilijk. Padova kreeg tot nog toe de meeste doelpunten tegen, ne gentien in acht duels, en heeft pas vijf punten. Grootste succes was de zege met 2-0 op AC Milan. Kreek is de derde buiten lander van de club. De anderen zijn de Amerikaan Alexi Lalas, die tijdens het WK furore ver wierf als de verdediger met rood lang haar en dito baard, en de Ronaldo (rechts) springt hoger dan de Roda-spelers Atteveld (links) en Van Galen, maar de Braziliaan zou niet s hebben, ja", bekende Menzo na afloop. „Maar die baJ viel in eens, ik weet "niet. Een fout? Ik had hem moeten hebben." Waterreus Terwijl het publiek onverbidde lijk inzette met een liedje om ex-Roda-keeper Ronald Water reus op goal te krijgen voor Menzo („waar blijft die Water reus"), zette PSV aan voor een slap offensiefje om te redden wat er te redden was. Er bleek niets meer te redden. Roda counterde zelfs nog soepel naar 3-0. Derksen, koud in het veld, drukte de bal uit een vrije trap van Van de Luer simpel binnen. Voor PSV wordt het nu moei lijk niet in de middenmoot ver zeild te raken. Rijvers had dan wel progressie gezien („Ik was zelfs bepaalde perioden meer tevreden over ons spel dan za terdag toen we wonnen"), het feit is dat PSV ook gisteravond nooit langer dan twaalf secon den balbezit had, dat Meijer linkshalf moet spelen en Nu man noodgedwongen linksback staat opgesteld, tekent de im passe ook. Hoewel de ploeg toch wel iets vooruitgaat. Vorig seizoen werd het immers 4-0 voor Roda... PSV: Menzo; Prommayon, Dirkx (63. Hoekstra), Valckx en Numan; Lins kens (56. Faber), Nilis, Wouters en Meijer; Ronaldo en Zenden. Vlak voor de Europese wedstrijd tegen Werder Bremen bood het trainingsveld van Feyenoord een weinig vrolijke aanblik. De helft van de selectie kon niet helemaal of helemaal niet mee doen aan de oefeningen. Het beroerdst was Van Gobbel er aan toe. De international, die zondag tegen Volendam uitviel met een peesblessure, kwam strompelend de kleedkamer uit. Fatsoenlijk lopen kon hij niet. „Het ziet er niet best uit", was het understatement van de ver dediger, die morgen in het We- serstadion nagenoeg zeker niet speelt. Trustfull, zondag de verdien stelijke vervanger van Van Gob bel, deed een dag voor het ver trek naar Bremen niet meer dan wat rondjes lopen. Hij heeft een paar ribben gekneusd. Bosz (knie) en Kiprich (hamstring) stopten al vrij snel met trainen. Ook Heus (kuit) is niet geheel klachtenvrij. Van Loen is voor morgen geschorst. Hoewel het er naar uitziet dat met uitzondering van Van Gob bel vrijwel iedereen inzetbaar zal zijn, zijn de trainers Van Hanegem. en Meijer in principe van plan achttien spelers mee te nemen naar Bremen. Aan de gebruikelijke groep zijn Refos en Gorré toegevoegd. Jeugdspe ler Kroon is verzocht stand-by te blijven. In concreto kon de techni sche staf daarom dinsdag wei nig zeggen over de samenstel ling van de ploeg. Uitgangspunt is normaal gesproken de opstel ling van afgelopen zondag, met dien verstande dat Larsson op de plaats van Van Loen speelt. Als vervanger van Van Gobbel lijkt dit keer eerder Maas dan Trustfull in aanmerking te ko men. De oud-RKC'er zorgt voor wat meer defensieve zekerheid dan de frivolere opbouwer Trustfull. Schreeuwen Duitse voetballers hebben er een handje van al te gaan liggen voordat ze worden aangeraakt. Die van Werder Bremen zijn al gaan schreeuwen, voordat de tegenstander in het stadion is gearriveerd. Feyenoord staat er niet goed op bij de topclub uit het Weser- stadion. Het is een gevolg van de eerste wedstrijd in Rotter dam, waar volgens de vedetten van Werder alle grenzen van het toelaatbare zijn overschreden. Twee dagen voor de return van dat met 1 -0 door Feyenoord gewonnen duel maakte Herzog in Bremen de meeste ophef. „Zij hebben slechts geprobeerd ons 'die Nase und Beine' te bre ken. Met normaal voetbal had het allemaal niets te maken. Ik kan me voorstellen dat het er internationaal wat harder aan toegaat. Maar wat'in Rotterdam gebeurde, kon echt niet." In Duitse kringen wordt algemeen verondersteld dat Feyenoord ook morgen komt om te schop pen. En dan niet tegen een bal. Werder is desondanks niet van plan zich in het geweld te laten meeslepen. Aanvoerder en routinier Vota- va maande zijn ploeggenoten Ulrich van Gobbel kan waarschijnlijk morgen niet meedoen met Feye noord tegen Werder Bremen. archieffoto anp zelfs tot rust. „We moeten ons niet gek laten maken, niet rea geren op wat Feyenoord doet. Zij hebben belang bij zoveel mogelijk spelonderbrekingen. Wij hebben een achterstand goed te maken, moeten er voor zorgen dat het spel zoveel mo gelijk loopt." Met welke elf spelers Werder Bremen dat gaat proberen te doen is vooralsnog onduidelijk. Aan het rijtje geblesseerden (Beiersdorfer, Hobsch, Borow- ka), voegden zich dit weekeinde twee vaste krachten toe, Herzog en Basler. De kans dat ze don derdag inzetbaar zijn wordt vrij groot geacht. Wat blijft voor Bremen is het probleem van de buitenlanders. Van de vier (Herzog, Rufer, Ramzy en Bestjastnik) mogen er maar drie in de selectie van zes tien zitten. In Rotterdam bleef Bestjastnik aan de kant. Sinds dien is de 20-jarige Rus, geko men van Dinamo Moskou, flink aan het scoren geslagen. Zater dag, in de topper tegen Frank furt (2-0), nam hij de gehele produktie voor zijn rekening. u IE An Plug houdt best van een geintje, maar er zijn gren zen. De poets die men de manager van de Leidse vrou- wenhandbalploegTKS Satur- nus onlangs bakte, is volko men verkeerd gevallen. Als het aan Plug ligt, haalt deze mop niet het programma 'moppentoppers' maar het bureau van haar advocaat. Wat is er loos in handballand? Even de feiten. Tijdens het jaarlijkse Holland-toernooi van de nationale vrouwen- ploeg in Schiedam werd twee weken geleden een grote doos bezorgd voor international Jolanda de Kok. In de verpak king zat een enorme hoeveel heid snoep voor de handbal ster en haar teamgenoten. En tussen de zoetigheid was één gezonde appel verstopt. Dit was niet de reclamecampag ne 'snoep verstandig eet een apper, het ging ergens anders om. Het was een cadeau waarvan alleen de insiders het grappige inzagen. De vrou wen van Oranje hebben on langs afgesproken om niet meer te snoepen teneinde hun vetpercentage op peil te houden. De doos met inhoud was dus een soort vervroegde Sinterklaas-surprise van een of andere komiek. Geintje. Moet kunnen. An Plug zou er normaal ge sproken misschien ook wel om hebben gelachen. Maar toch vindt ze in dit geval die hele snoepdoos smakeloos. Op de doos stond namelijk haar naam als afzender. En An PLug weet van niets! Ze kreeg via-via te horen dat er over haar rug een grap werd uitgehaald en is nu laaiend. „Ik heb al een advocaat op de zaak gezet, want ik kan dit niet waarderen. Een mop is prachtig, maar doe dat dan niet anoniem en met gebruik van andermans naam. De naam An Plug is nu te grabbel gegooid, terwijl ik hier niets mee te maken wil hebben. An Plug, ex-teammanager van Oranje, kent alle wegen in de vaderlandse handbal wereld en wordt daarom door veel clubs gezien als iemand die voortdurend aan speelsters trekt. Voor aanvang van dit seizoen probeerde Plug nog om Jolanda de Kok naar Lei den te halen, maar dat ging niet door. Had de grap daar misschien iets mee te maken? Plug: Weet ik veel. Ik heb verder niks met De Kok en begrijp er dan ook weinig van waarom mijn naam op die doos moest staan. Verder wist ik trouwens helemaal niet dat die speel sters van Oranje hadden afge sproken om minder te gaan snoepen. Maar ik laat het er niet bij zitten, er komt een ju ridische actie van mijn kant. Maar richting wie? „In de richting van die toma- tenkoppen!" Met die tornatenkoppen be doelt ze de Westlanders, meer in het bijzonder Handbalclub Westland. HC Westland is de eredivisieploeg waar Jolanda de Kok speelt. Plug heeft het bewijs dat de actie uit die hoek komt. Immers, ze kreeg onlangs een ansichtkaart in de bus en die was onderte kend met: Linda van Kester (HC Westland). De tekst: „Mevrouw Plug, hierbij wil ik mijn verontschuldigingen aanbieden voor het feit dat ik uw naam als afzender heb ge bruikt voor de snoepdoos die wij bij het Holland-toernooi bezorgden. Het geintje is uit de hand gelopen en ik heb ge hoord dat u nogal kwaad was. Hiervoor nogmaal mijn excu ses. Dit was echt niet de be doeling. Prachtige excuses maar daar mee is de kous niet af voor Plug. Integendeel: wat haar betreft is de actie nu pas be gonnen. Actie Tomaat. Plug: „Ik krijg zelfs al telefoontjes. Anonieme bellers vragen dan: An, heb je nog een snoepje Snoepjes heeft Plug niet meer. Wel een appeltje te schillen. Notoire aanhangers vanAlphense Boys keken vorige week hun ogen uit. Daar lie pen ineens twee donker ge kleurde voetballers in het rood-wit van de hoofdklasser. Niemand die ooit van ze ge hoord had, ze waren er in- Aan de hand van een heuse manager, Alkmaarder Harry van der Berg, kwamen op het rustieke sportpark De Bijlen ineens twee Nigerianen bin nenwandelen. Nu wordt Al pheuse Boys wel vaker 'ver eerd' met buitenlandse be langstelling. Paul Bahlmann kan zich nog de komst van een stel Italianen herinneren. Vooral aan het begin van het seizoen komen er van die jon gens vragen of ze mee mogen Bahlmann keek vreemd op van de tropische verrassing. Het waren volgens de mana ger Van der Berg, trainer van de Amsterdamse afdelings club FNC, nette jongens, in bezit van een verblijfsvergun ning. Van der Berg: „Ze zijn vanuit Engeland naar Nederland gekomen. Ik ben ze tegengekomen op het Kwakoe- toernooi, dat elk jaar voor al lochtonen in Amsterdam wordt gehouden. Die gasten willen hogerop en ze hadden gehoord dat in Nederland nogal wat Nigerianen voetbal len. Dat vernemen ze via de tam-tam. Ha, ha. Maar waarom juist Alphense Boys? Van der Berg: Via kennissen hoorde ik dat deze jongens daar wel een kans konden krijgen. Bij clubs als Zwarte Schapen heb ik te vaak mijn neus gestoten. Hoofdklasse-topperAFC kwam ook niet in aanmer king. Die club was te kakkerig. Onder het motto 'het kan nooit kwaad' kregen de Nige rianen de kans om hun kun sten in Alphen te vertonen. Bahlmann: „Je weet het nooit met dat soort voetballers. Stel dat je een Finidi George tegen het lijf loopt, dan ben je wel gek als je zo'n jongen laat lopen. Bahlmann voegde het tweetal bij de selectie en liet ze afge lopen donderdag meevoel- ballen met het elftal onder 23 tegen derdeklasser VEP. Het werd een 5-1 nederlaag en dat duel betekende prompt het einde voor de gasten uit Nige- Bahlmann: „Het was technisch wel aardig wat ze lieten zien, maar tak- tisch klopte er weinig van. Dat is het probleem van voetbal lers uit die landen. Bahlmann gaf ze de raad mee bij een derdeklasser te gaan spelen. „Ik heb goede contacten met de trainer van Hoofddorp. Daar kunnen ze terecht. Afgelopen vrijdag volgde het afscheid. Eerst overhandigde Bahlmann het duo een tech nisch rapport. Tijdens die bij eenkomst kreeg het tweetal te horen dat Alphense Boys geen gebruik maakte van de diensten van het duo. Bahl mann verwachtte een stel te leurgestelde voetballers, maar kreeg een grote bos bloemen overhandigd. Bahlmann was even uit het veld geslagen. „Dat verraste me. Het geeft nog maar eens aan dat we het netjes hebben gespeeld. Die manager zei als hij nog een goede speler tegen het lijf zou lopen, hij direct de naam van Alphense Boys zou noemen. rob van der zanden rob onderwater

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23