Te weinig hulp na seksueel geweld Gele en rode kaarten voor vals brandalarm Randstad Hagenaars voeren geding tegen brievenbus op trap 's Werelds grootste bloemenbeurs Zoektocht naar geld voor hazelip-project Zes jaar voor uitbuiting van verslaafde hoeren Kamervragen over zwarte doos van ramp-Boeing WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 Vooral buiten steden gebrek aan opvang h haag De hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld schiet in Zuid-Holland behoorlijk tekort. Er zijn te weinig plaatsen waar mannen en vrouwen die seksueel geweld te verduren hebben gehad, naar toe kunnen. Daar komt bij dat de hulpverleners niet voldoende deskundigheid op het gebied van seksueel geweld in huis hebben. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. den haag monica wesseling De onderzoekers concluderen dat er in een stad als Den Haag voldoende hulpaanbod is voor slachtoffers van seksueel ge weld. Op het platteland, maar ook in de kleinere steden, is de vraag duidelijk groter dan het aanbod. Voor specifieke slacht- offergroepen zoals verslaafden en migrantenvrouwen is er al helemaal geen hulpverlenings aanbod. Niet alleen de kwantiteit, ook de kwaliteit van de hulpverle ning betitelt de Raad als zorge lijk. Slachtoffers van seksueel geweld komen nogal eens met andere problemen bij de hulp verleners (zoals angsten, stress of verslaving). Onderzoekers van de Raad constateren dat de hulpverleners vaak niet ontdek ken dat de eigenlijke hulpvraag te maken heeft met seksueel ge weld. Zo de cliënt al aangeeft slachtoffer te zijn van seksueel Praatpalen stuk na overstroming alkmaar De wateroverlast in Noord-Holland zorgt niet alleen voor overstroomde landbouwgronden. Ook zestig praatpalen langs de A9 tussen de Velsertunnel en Den Helder hebben door de wateroverlast de geest gegeven. De palen zijn direct gerepa reerd, zodat extra surveillance van de ANWB niet nodig bleek. De palen worden de komende jaren vervangen en dan is het probleem volgenns de organisatie verholpen. Nieuw casino op Schiphol den haag Het kabinet wil een nieuw ca: Schiphol. Het casino wordt het twaalfde nu negen. Eerder vielen al besluiten ovei schede en Utrecht. De procedures da, 3 op de luchthaven Dns land. Er zijn er wil het kabinet het aantal c strenge eisen stellen a lopen al. Overigens Nederland tot twaalf beper- gemeenten waar een casino Junks weg bij station Rotterdam rotterdam De overlast van junks in het Centraal Station in Rotterdam is sinds dinsdag vrijwel geheel verdwenen. Op vaste plaatsen in en rond de stationshal waar drugsverslaafden de laatste jaren rondhingen, is nu bijna geen junk meer te beken nen. Ruim twee maanden geleden kondigde burgemeester Pe per aan dat het opvangproject Perron Nul naast de stationshal voor 1 januari 1995 verdwijnt. Sinds gisteren bewaakt de politie 24 uur per dag de stationshal en omgeving. De uittocht van ver slaafden kwam echter vorige week al op gang. Waar zij nu ver blijven, is nog onduidelijk. geweld, dan wordt er veelal niet op de juiste wijze op gerea geerd. Al met al komt de Provinciale Raad, een belangrijk adviescol lege van de provincie, tot de aanbeveling op veel meer plek ken in de provincie goede en goed herkenbare hulpverlening voor slachtoffers van seksueel geweld op te zetten. Dat hoeven geen aparte instituten te zijn, maar kan woren ondergebracht bij bestaande hulpinstellingen. Om de drempel voor vrouwen met kinderen wat lager te ma ken, is kinderopvang nodig. Daarnaast moeten hulpverle ners* worden bijgeschoold en moet het aantal plekken voor crisisopvang vergroot. Het on derzoek van de Raad wordt van daag besproken door de provin ciale adviescommissie zorg. Utrecht krijgt ook fraudeteam Na Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft nu ook Utrecht een regionaal interdisciplinair fraudeteam (RIF). Het is een krachtenbundeling van de soci ale dienst, de fiscus, politie en justitie, en een groot aantal uit voeringsinstanties in de sociale zekerheid. Het team gaat pre mie-, belasting- en uitkerings fraude te lijf bij werknemers en werkgevers. Als de experimenten met de RIF-teams in de vier grote ste den slagen, krijgen ze landelijk navolging. In Amsterdam legde het RIF deze zomer grootschali ge malversaties in de taxiwereld bloot. Het Utrechtse team wordt in januari operationeel. Doelwit van de teams is voor al de fraude die niet aan het licht komt bij koppeling van de bestanden. Het Utrechtse RIF- team wil met vier tot zes projec ten per jaar verschillende bran ches en beroepsgroepen op de korrel nemen. „Een van de aardige dingen van een trap is dat-ie bedoeld is om op naar boven en naar beneden te gaan en niet om op stil te staan." Met deze woorden vatte de president van de Haagse rechtbank, mr. A. van Delden, de problematiek samen waar hij gisteren in kort geding mee te maken kreeg. PIT Post verplicht bewoners van portiekwoningen brieven bussen aan te brengen in de ge meenschappelijke trapopgang. Een aantal belangenorganisa ties, waaronder de Consumen tenbond, de Vereniging Eigen Huis en de ouderenbond AN- BO, vindt dat er eerst uniforme regels moeten komen. Het pro bleem doet zich overigens in Leiden niet voor, zegt een woordvoerder van het hoofd postkantoor desgevraagd. Namens de organisaties eiste advocaat mr. M. van Werkho- ven een verbod op het staken van de postbezorging bij ge adresseerden die niet aan de PTT-voorwaarden voldoen. Bij een aantal bewoners van oude portiekwoningen in Rotterdam- Zuid is dat al gebeurd. Zij kun nen twee dagen per week hun post op het postkantoor afha len. Door het zogenoemde brie- venbussenbesluit is iedereen in Nederland wettelijk verplicht zijn brievenbus zo dicht moge lijk bij de straat te hebben. Bij een trap mag hij niet hoger dan twee en een halve meter zitten. Veel gemeenten geven echter geen vergunning voor plaatsing aan de gevel. Bij vooroorlogse portiekwoningen, waar er met name in Rotterdam en Den Haag veel van zijn, doen zich de problemen voor. Aan de hand van een video film liet Mr. Van Werkhoven zien dat er levensgevaarlijke si tuaties ontstaan als brievenbus sen in de nauwe, steile trapop- gangen hangen. Bewoners moe ten op de smalle traptreden ba lanceren om hun post uit de bus te halen. Vooral ouderen en mensen die slecht ter been zijn, worden hiervan de dupe, be toogde Van Werkhoven. De raadsman van PTT Post, mr. R. van de Klashorst, wierp tegen dat iedereen op medische indicatie of op grond van hoge leeftijd een ontheffing kan aan vragen. Met de gemeente Den Haag is de PTT overeengeko men dat de portieken een breedte moeten houden van 1,10 meter. Over de diepte van de traptreden is niets afgespro ken. Elk geval wordt individueel bekeken, beloofde Van de Klas horst. Er zijn in totaal nog 22.000 portiekwoningen waar nog geen bussen zitten. De raadsman gaf toe dat effi ciënter werken het doel is. Met de verplichte brievenbussen verwacht PTT Post jaarlijks 4,5 miljoen gulden te besparen. Op de vraag van de president hoe de beoogde besparing zich verhoudt tot de totale omzet van PTT Post, kon de advocaat geen antwoord geven. Mr. Van Delden vroeg zich af of de PTT ook van plan is tijdelijke onthef fingen te verlenen, bijvoorbeeld aan hoogzwangere vrouwen. Als alle terechte aanvragen worden gehonoreerd, blijft er van de be oogde besparing weinig over. De president doet 11 november uitspraak. aalsmeer Bloemist Jan van Veen 'fietst' zijn bijdrage aan de Internationale Bloemententoonstelling in Aalsmeer naar zijn stand. I toonstelling opende vandaag de deuren. Zo'n 70.000 bezoekers worden verwacht op 's werelds grootste bloemenbeurs. Leiden stuurt rekeningen maarssen/leiden Met het uitdelen van gele en rode kaar ten wil de brandweer van Maarssen de overvloed aan loze alarmeringen door automatische brandmelders een halt toeroepen. Brandweercommandant J. Ruibing heeft een brief van die strekking ge stuurd aan de bedrijven, instellingen en organisaties die verplicht zijn aangeslo ten op de regionale brandweercentrale. De maatregel houdt in dat bij de eerste en tweede keer dat de brandweer node loos wordt gealarmeerd de verantwoor delijke organisatie een gele kaart krijgt. Drie keer geel binnen een jaar tijd is rood. Bij de eerstvolgende melding rukt alleen nog een officier van dienst uit. En die gaat pas ergens naar binnen nadat een personeelslid of beveilingsbeambte van het desbetreffende bedrijf ter plekke is gearriveerd. De brandweercommandant komt met zijn plan omdat het aantal nodeloze alarmeringen nog de spuigaten uitloopt. Alleen al dit jaar is de brandweer van Maarssen meer dan vijftig keer voor niets uitgerukt. Leiden De Leidse brandweer heeft sinds jaar en dag een bepaling in de contracten met bedrijven dat bij de tweede valse mel ding een rekening wordt verstuurd. Vol gens een woordvoerder van de brand weer is het de gewoonte na een valse melding een waarschuwingsbrief te ver sturen. Bij een tweede keer adviseert de bevelvoerder van de uitgerukte brand weerploeg over het in rekening brengen van de kosten, die contractueel op 350 gulden zijn bepaald. „De commandant beslist uiteindelijk." Volgens de woordvoerder is het Leidse systeem vergelijkbaar met dat van de ge le en rode kaarten. Hij sluit uit dat op een gegeven moment niet meer wordt uitgerukt. „Vrijwel alle bedrijven die op onze centrale zijn aangesloten, zijn dat verplicht op grond van vergunningen. De brandweer moet bij meldingen uit rukken." De afhandeling van valse mel dingen in de regio wordt aan de plaatse lijke commandanten overgelaten en kan per gemeente verschillen. Valse meldingen gelden overigens lan delijk als een groot probleem voor de brandweerkorpsen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) registreerde vo rig jaar 22.526 alarmeringen door auto matische brandmeldinstallaties. Daar van waren er 21.399 loos. Het totaal aan tal loze alarmeringen (inclusief telefo nische meldingen) beliep vorig jaar bijna 32.000. Al een aantal jaren achtereen is ongeveer één op de drie brandmeldin gen loos alarm. Alle voorlichtingten spijt, is er volgens een woordvoerder van het CBS geen sprake van een dalende trend. De brandweercommandant van Maarssen heeft het Verbond van Verze keraars ingelicht over de gele en rode kaarten omdat bedrijven met een rode kaart kans lopen op grotere brandscha de. Het Verbond wijst de maatregel af. „Met zo'n rode kaart komen zaken als slachtofferbescherming en schadebeper king behoorlijk op de tocht. Je kunt je af vragen of de brandweer dan nog aan haar wettelijke taken voldoet." Ruibing meent overigens van wel. „We moeten uitrukken, maar er staat nergens hoe." den haag gpd/anp Aarzeling bij organisaties leiden» paul v vervolg van voorpagina Het is nog de vraag of de Leidse professor Lekkas voldoende geld bij elkaar krijgt voor zijn hazelip-project op verschillende Indonesische eilanden. Een or ganisatie als de Lionsclub Bol lenstreek heeft inmiddels 12.500 gulden geschonken, maar ideële en wetenschappelijke organisa ties aarzelen. De ideëlen' vinden dat we tenschappelijke organisaties meer moeten betalen. De laatsten eisen echter een meer wetenschappelijke onderbou wing. Maar dat kost meer geld en tijd. terwijl Lekkas juist snel en goedkoop aan de slag wil. De enige kosten zijn zo'n beetje de huisvestings- en transportkosten: van het gro tendeels afgeschreven (operatie)materiaal, het behan- del-team, patiënten en hun fa milie. De team-leden verdienen overigens niets aan hun flying- doctor achtige werk op de eilan den Sumba, Sumbawa, Flores, Timor en wat kleine eilanden er omheen. Ze léren alleen en doen na tuurlijk de nodige ervaring op. „Daar komt nog bij dat de ope raties niet zonder risico zijn „Tachtig procent van de goed gekeurde patiënten heeft open tuberculose, terwijl ook malaria heerst in de gebieden waar we komen." Al met al kost een be handeling per patiënt minder dan 1000 gulden. „En daar kun je in Nederland niet eens een dag voor liggen in het zieken huis", zegt de professor. Om zo'n 300 geselecteerde mensen te kunnen helpen, heeft de hoogleraar 300.000 gul den nodig. De door hem en Sie mens Nederland opgerichte Stichting Sumbing Bibir (Indo nesisch voor gespletena lip) helpt hem dat bedrag bijeen te sprokkelen. Zodra er méér geld op bankrekening 563349999 binnenkomt, kunnen meer pa tiënten onder het mes. Ook kan de dokter dan nog eens kijken naar patiënten die hij al eerder heeft behandeld. .De Leidse hoogleraar begon met zijn hazelip-project in Indonesië in 1985. Sindsdien heeft hij met zijn team zo'n 2200 mensen behandeld. Zaten daar veel lichtere gevallen bij, ditmaal wil Lekkas zich meer richten op de wat zwaardere ge vallen. Want die zijn nodig om antwoord te kunnen geven op de vraag of wij hier in Neder land de hazelippen wel goed Prof. dr. C. Lekkas: „Voor duizend gulden kunnen we al een hazelip- Hazelip bij een op de 500 baby's Een op de 500 Nederlandse ba by's heeft een hazelip. Alleen, er zijn hazelippen en hazelippen. Hazelippen waarbij alleen de lip gespleten is en hazelippen waarbij ook het verhemelte ge spleten is en de voortanden wat zweven: het bot waarop ze zit ten, staat los van de botten in het overige tandvlees. De problemen kunnen groot zijn: doordat lucht ontsnapt, is spreken èn slikken moeilijk. Ook hebben patiënten een gro tere kans op keel- en oorontste kingen omdat bacteriën niet worden weggezogen. In Indonesië, waar behande lingen achterblijven en goede schattingen van het aantal ha zelippen ontbreken, overlijden dan ook veel mensen aan hun afwijking. Iedere tien jaar hal veert de hazelip-populatie zich. „Er zijn dan ook nauwelijks pa tiënten ouder dan 50, terwijl de normale levensverwachting daar rond de 60 jaar ligt", meldt prof. dr. Lekkas. Mensen met hazelippen wor den daar minder gepest dan in Nederland, waar volgens de hoogleraar heel sterk wordt ge reageerd op alle afwijkingen. „Er staat dan ook vast dat we blijven opereren. De maat schappij vraagt daarom. De vraag is alleen of er betere ope- De Tweede-Kamerleden Rosen- möller (Groen Links) en Van Gijzel (PvdA) willen dat minister Jorritsma van verkeer en water staat opheldering geeft over de aanwezigheid van een voice-re corder in de El Al-Boeing die twee jaar geleden in de Bijlmer meer neerstortte. Volgens een oud-medewerker van de Israëli sche geheime dienst, V. Ostro- vsky, is het goed mogelijk dat er helemaal geen voice-recorder aan boord is geweest. Hij zei dit gisteravond in het televisiepro gramma Nova. De voice-recorder, onderdeel van de 'zwarte doos' met vluchtgegevens, legt de gesprek ken vast die in de cockpit zijn gevoerd. Het apparaat vormt een belangrijk hulpmiddel om de oorzaak van ongelukken na te gaan. De recorder uit het Is raëlische vrachtvliegtuig is nooit gevonden. De afwezigheid van de voice- recorder kan volgens Nova dui den op betrokkenheid van de Israëlische geheime dienst Mos ken. amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft een 59-jarige man uit die stad overeenkomstig de eis veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. Het college ver klaarde bewezen dat de man jarenlang wouwen heeft uitge buit door hen tot prostitutie te dwingen. Hij maakte de vrou wen van hem afhankelijk door hen drugs te verstrekken. Ge weld, ook seksueel, schuwde hij niet. De man zijn praktijken in 1991. Hij wist een aantal vrou wen, meest van Duitse af komst, te recruteren voor zijn prostitutienetwerk. Sommigen van hen werden in het buiten land geronseld. Daarbij wer den ook drugs naar het bui tenland gesmokkeld. Het aan tal geëxploiteerde vrouwen va rieerde van tien tot twintig. Op 10 januari van dit jaar maakte de politie een einde aan de misdadige activiteiten. De vrouwen kregen onder dak in een pand in de Pijp, waar de Amsterdammer hen voorzag van cocaïne en heroï ne. Bij invallen in twee door de man gebruikte panden vond de politie aanienlijke gebruiks- voorraden van de drugs, 's Nachts tippelden de vrouwen achter het Centraal Station. De man gebruikte ook geweld te gen de vrouwen. Twee deden aangifte van anale verkrach tingen. De rechtbank achtte het bewijs voor de verkrach tingen geleverd, ondanks de ontkenning van G. De veroordeling geldt tevens het niet doen van belas tingaangifte over meerdere ja ren. De rechtbank veroordeel de eerder dit jaar handlangers van de man tot gevangenis straffen. Onder hen was ook zijn „bedrijfsleidster". Stadspartij haalt witte fietsenplan weer van stal De Stadspartij in Rotterdam wil „gele" fietsen invoeren, naar een idee uit de zestiger jaren om in Amsterdam witte fietsen en witkarren rond te laten rij den. Dit oude plan van Luud Schimmelpennink hoofdstad nooit van de grond gekomen. Bijna dertig jaar later gelooft de Rotterdamse Stads partij heilig in gele fietsen. Dit blijkt uit een plan dat de partij dinsdag heeft gepresenteerd. De Öeur geel markeert het 'opzoomeren' in Rotterdam, waarbij de gemeente burgers stimuleert om hun eigen woc omgeving veilig en schoon houden. Elke forens of van Rotterdam zou voor vijftien gulden per maand een milieu vriendelijke fiets kunnen pak ken uit een depot. De betaling loopt via een bank- of giropasje, om te voorkomen dat het depot criminelen aantrekt. Toeristen en andere eenmalige gebuikers, zoals recreanten, betalen tien gulden contant voor een dag kaart. De gebruiker mag de fiets de hele dag berijden, als het rij wiel maar wordt teruggezet in een van de achttien depots in de stad, om uiterlijk half twaalf 's avonds. In tegenstelling tot het oude: Amsterdamse idee werkt het) systeem niet op basis trouwen, maar op basis van boetes bij te late teruggave uitsluiting bij vernielzucht of ander wangedrag. Verder r ten honderd banenpoolers draagbare telefoons de gelijke verdeling van de fietsen over de depots in de gaten houden. „Het gaat misschien om een oud idee, maar dan met nieuwe invalshoeken. Wij kijken eerst naar de werkgelegenheid, daar na naar het milieu", zegt H. Ra- maer, die het plan voor de partij verder heeft uitgewerkt. Mogelijk geen voice-recorder aan boord sad. Ex-medewerker Ostrovsky stelde dat het niet ongebruike lijk is dat de recorder wordt ver wijderd bij geheime missies. Zo zou worden voorkomen dat achteraf informatie bekend wordt over geheime missies en ladingen. Voorzitter B. Baksteen van de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers sluit niet uit dat de lading van het ramptoe stel een andere is geweest dan officieel aangegeven. Geknoei met papieren maakt het moge lijk dat zelfs de piloten niet heb ben geweten wat zij precies ver voerden, maakte Baksteen dui delijk. „Het is vaker aangetoond dat vrachtbrieven de lading niet altijd dekken". Volgens Nova heeft minister Jorritsma inmiddels toegegeven dat de Economische Controle dienst de vrachtbrieven van de El Al-Boeing niet vooraf heeft gecontroleerd, zoals haar voor gangster Maij-Weggen eerder heeft gesteld. De vrachtbrieven zouden pas achteraf zijn beke- C.J. Kok-prijs voor Leidse onderzoekers Drie veelbelovende onder zoekers van de Leidse Rijks universiteit krijgen vanmid dag de C.J. Kok-prijs. De prijs is bedoeld voor begaafde stu denten of afgestudeerden die in Leiden wis- en natuurkun de of geneeskunde hebben gestudeerd. Dr. K. in 't Hout (28), dr. J. Kohier (34) en dr. R. van der Marei (27) krijgen vanmiddag de prijs, een ge tuigschrift en 5000 gulden, uit handen van collegevoor zitter L. Vredevoogd. Het C.J. Kok-fonds is ge vormd uit het vermogen dat C.J. Kok bij zijn overlijden in 1965 heeft nagelaten aan de Leidse universiteit. Kok was leraar biologie en wilde veel belovende studenten en on derzoekers met geld uit zijn nalatenschap een extra sti mulans geven. Karei in 't Hout krijgt van middag de C.J. Kok-prijs voor zijn onderzoek op het terrein van wiskunde en informati ca. Jürgen Kohier is natuur kundige en heeft zich vol gens de jury op dat terrein onderscheiden. Roeland van der Marei heeft sterrenkunde en wiskunde gestudeerd en onderzoek nu zwarte gaten in sterrenstelsels. Bewonersprotest tegen tippelzone in Rotterdam uit de Rot- H( Een groep van naar schatting) driehonderd terdamse wijken Spangen, Bos-1 ,vu polder-Tussendijken en Delfs-' r haven Schiemond dinsdag- j>e avond de opening van de nieu- .r we tippelzone aan de KeilewegZ1£ in Rotterdam-West verhinderd. 2n Die opening was voorzien om zes uur 's avonds. De bewoners liepen vanaf het politiebureau Xj? Marconiplein naar de Keileweg. f Op de nieuwe tippelzone &r< wemelde het aan het begin van in de avond van de politie, ambte- v naren en wijkbewoners, maar1 s prostituées lieten zich niet zien. wc Een woordvoerder van de Rot- terdamse politie zei dat is afge- We zien van het overbrengen van! J?' heroïne-prostituées per bus van 0 de G.J. de Jonghweg, de oude) 0 tippelzone, naar de Keileweg. we De slagbomen die de nieuwe! Xe tippelzone afsluiten, worden e dinsdagavond pas geopend zo-; |'e dra het bewonersprotest is afge- J ,n lopen. De bewonersstoet werd1 f voorafgegaan door een ouder- wc wetse lijkwagen met koetsier, getrokken door een 5

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18