J De Vluchtstrook helpt Katwijkers bij geestelijke panne Nu voordelig "Sleutelen' in uw eigen dagblad Regio HELP DE 40.000 KINDEREN MET EPILEPSIE.ÊÊK GIRO 222111. Halte voor razendsnelle bussen Produktschap Vis achter nieuwe opzet vangstquota WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 katwijk. peter v 'Zoals er langs autowegen vluchtstroken zijn om in geval van nood even te parkeren, zo wil de Vluchtstrook er zijn op de jachtige en moeilijke weg in het leven.' De tekst in een brochure van de Vluchtstrook is voor honderden Katwijkers met 'geestelijke panne' alles behalve een loze kreet geweest. „We voorzien duidelijk in een be hoefte", blikt voorzitter H. Bak ker terug op het 10-jarig be staan van de protestants-chris telijke stichting voor hulp aan mensen in nood. Mensen met drankproblemen, ruzie thuis of relatieproblemen belden in het verleden regelmatig telefoon- 72000. „De Vlucht strook is eigenlijk begonnen als hulporganisatie voor Kalwijkse jongeren, maar de laatste jaren constateren we dat steeds meer ouderen ons bellen." De Vluchtstrook heeft zich in middels een geheel eigen plek in Katwijk verworven. En dat terwijl Katwijk bij de oprichting in 1984 al een Jongeren Advies Centrum CJAC) had. „De kerk heeft destijds zijn taak opgevat om hulpverlening aan jongeren in nood aan de bieden. Het is zeker niet zo dat wij vonden dat we niet achter konden blijven omdat het JAC er was. Het uit gangspunt van de Vluchtstrook was ook anders. Wij zien het ge zin als hoeksteen van de sa menleving, het JAC schaarde zich veel meer achter het kind." Jaarlijks melden zich zo'n honderd mensen bij de Vlucht strook voor hulp, hetzij telefo nisch (dagelijks van 17.00 tot 24.00 uur) of tijdens het spreek uur op dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur in klein Callao. „Een telefoonwacht staat de bellers met advies en raad bij. Zijn de problemen groot dan kan een beroep op bestuursle den en specialisten zoals domi nee, artsen en juristen worden gedaan. Voor kortstondige op vang kunnen we een beroep op gastgezinnen doen." Soms kan dat opmerkelijke si tuaties tot gevolg hebben. „Zo belde er ooit eens iemand uit Leiden op voor een slaap plaats", verhaalt secretaris P. Dijkdrent. „Nadat we een af spraak bij de politie hadden ge maakt, is hij 's avonds onderge bracht bij een gastgezin, maar uiteindelijk wilde hij niet meer vertrekken. Nadat hij na een dringend verzoek was vertrok ken, klikte het tussen zijn vrien din en het gastgezin zo goed dat zij uiteindelijk zijn plaats in nam. Zij heeft daar nog tijden gezeten." Dat de hulpverleners voor een eerste gesprek in het politiebu reau afspreken, is niet alleen voor de vrijwilligers van belang, maar ook voor de cliënten. „Het is beter dan met een dronken man midden in de Voorstraat af te spreken", zegt Dijkdrent. Daarnaast vallen de mensen volgens Bakker niet op als ze het bureau betreden, zodat hun privacy is gewaarborgd. Toch levert dat soms merkwaardige taferelen op. Bakker: „Eind van de middag kreeg ik een keer een telefoontje van een man. Hij kwam uit Limburg, had geen geld en vroeg of de Vluchtstrook hem kon helpen. De man gaf een adres op dat later niet bleek te kloppen. Navraag in Limburg maakte duidelijk dat de man uit de gevangenis.was gevlucht. Je kan je voorstellen dat die man in het politiebureau op hete ko len heeft gezeten." De Vluchtstrook rekent niet alleen Katwijk tot haar werkge bied. De laatste jaren kunnen ook Rijnsburgers en Valkenbur gers voor steun bij de stichting terecht. Opmerkelijk is de forse stijging van het aantal huipaan- vragen in verband met drugpro blemen. De inspanningen van de Vluchtstrook richten zich in dit soort gevallen voornamelijk op de 'omgeving' van de drug gebruiker. „Wij nemen wel deel aan het Platvorm Verslavingszorg, maar voor de problemen van de ver slaafden zelf weten wij ook geen oplossing te vinden." Het 10-ja- rig bestaan wordt woensdag 3 november gevierd in De Hoek steen. Tijdens de bijeenkomst, j die om 20.00 uur begint, voeren wethouder H. ten Hove en J. Nugterhet woord. G( Lancia Delta. Perfectie in z'n mooiste vorm. Een nieuwe synthese van opvallende prestaties, grensverleggend design en doordachte veiligheid: desgewenst airbag met gordelspanners en ABS. De prestaties op de weg sluiten feilloos aan op het sublieme comfort. Ontdek het zelf. De Lancia Delta staal bij ons klaar voor een onthullende proefrit. Lancia Granturis ismo. BTW/BPM excl. kosten rijklaar maken. Lancia Uase. Autobedrijf Beuk B.V., Menken Lancia, Van Berckelwec 34, Noordwuk, 01719-19213. Rijksstraatweg 338-340, Wassenaar, 01751-19342. Zend uw advertentie-tekst naar: Leidsch Dagblad t.a.v. aid.Sleutels Antwoordnummer 10050 2300 AB Leiden (geen postzegel nodig) Op de enveloppe links boven vermelden "SLEUTELS" Op werkdagen van 8.30-17.00 uur kunt u bij ons kantoor uw "SLEUTELS"opgeven. LEIDSCH DAGBLAD Rooseveltstraat 82 2321 BM Leiden N2 09369 V-f- flevé en fóh de Chêne G /5 WIIN VAN HET |AAR 1994 Chateau Pech-Céleyran La Clape 1991 Appellation Coteaux du Lanquedoc Contrölée Elevé en Füts de Chêne (1 jaar gelagerd op eikehouten vaten) Per fles 795 Doos a 6 flessen 45,00 Gefeliciteerd, Andrée: een 10 van de meester! Dat gunstige cijfer kreeg deze Coteaux du Lanquedoc La Clape van niemand minder dan van 's werelds beroemdste wijnschrijver Hugh lohnson, zeg maar het hoofd der school van alle wijnkenners. Nu verbaast dat complimenteuze oordeel me trouwens niet echt. Ik heb namelijk al jaren een onbegrensd vertrouwen in Andrée Ferrrandiz. Haaralleen komt alle eer toe van deze wijn. Andrée, cum laudeafgestudeerdeoenologe, heeft gedurende meer dan 8 jaar haar ongeëvenaarde wijnkennis gewijd aan de vervolmaking van deze Coteaux du Lanquedoc La Clape. Zo word je met de complimenten van Hugh lohnson wijn van het jaar 1994. Een hele precieze dame overigens, deze Andrée. Al haar wijnen zijn voorzien van genummerde etiketten. Daarop staan niet alleen de aantallen gebottelde flessen van genoemde wijngaard, maar bijvoorbeeld ook dat deze Chateau Pech-Céleyran La Clape een jaar lang heeft mogen rijpen op eikehouten vaten. Elevé en Füts de Chêne, is daarvoor de Franse omschrijving. Om kort te gaan: ik heb meteen 30 000 flessen besteld. Daardoor kan ikdezesublieme wijn van het jaarvoorde prijs van fl. 7,95 aanbieden En dat is weerzo'n belachelijk lage prijs, dat ik waarschijnlijkzelfsaan 100.000 flessen nogniet genoeg had gehad. U weet het dus, op op! En dan helpt het zelfs niet wanneer ik Andrée heel lief aankijk. VOORWAARDEN: Plaatsing binnen 3 weken. Alleen in het Leidsch dagblad. Na 1' plaatsing geen wijziging in tekst mogelijk Na 1° plaatsing geen annulering mogelijk. Woonruimte gevraagd Woningruil De rubriek Diverse clubs/06-Nummers i; n deze aktie buitengesloten. Pak gewoon de telefoon. Op werkdagen van 8.30 uur-17.00 uur kunt u uw"SLEUTEL" ook telefonisch opgeven. Onze medewerkers kunnen u dan eventueel helpen i met het opstellen van de tekst. Tel. 071 -14 35 45 ot per fax 071 -323508 Sluitingstijden: Dag voor plaatsing tot 13.00 uur Maandagplaatsing, vrijdags voor 14.00 uur. Nationaal Epilepsie Fonds-De Macht van het Kle Al meer dan 100 jaar actief. Postbus 9587,3506 GN Utrecht. Tel. 06-8212411. STEUN DE TFGF/VAANVAL OP HET ONVERWACHTE. noordwijkerhout» Aan de Pro- vincialeweg ter hoogte van Noordwijkerhout wordt de laatste hand gelegd aan een spe ciale halte voor de zogeheten In- terliners. Deze speciale bussen, die vanaf komende zondag rij den, moeten een razendsnelle verbinding vormen tussen ver schillende plaatsen in de Rand stad. Noordwijkerhout wordt een van de weinige halten in de Bollenstreek. Langs de Provinci- aleweg is onder meer een spe ciale baan aangelegd, waarop de bus ook in de spits makkelijk kan vertrekken, en een speciale toegangstrap langs het talud van de weg. FOTO DICK HOCEWONING Plan CDA: GFT-bakken gratis reinigen De afvalcontainers voor groen te-, fruit- en tuinafval moeten twee keer per jaar worden schoongemaakt. .Op kosten van de gemeente als beloning voor de burgers die dagelijks het af val scheiden. Dat stelden de christen-democraten voor tij dens de algemene beschouwin gen in Valkenburg. Het CDA vroeg behalve de gratis schoonmaakbeurt van de GFT-bakken ook aandacht voor de oudere Valkenburgers die moeite hebben de afvalbakken naar de inzamelplekken te sjou wen. De christen-democraten willen dat de gemeente zo no dig hulp biedt op de inzamelda- gen. Het Produktschap Vis kan zich vinden in een andere opzet voor de quotering van de visvangst. In de huidige situatie mag een visser alleen de zee op wanneer zijn quotum niet is volgevangen. De Europese Commissie wil dat vissers kunnen blijven vissen, ook wanneer de maximale vangsthoeveelheden zijn bereikt. Een dergelijk voorstel ligt binnenkort op tafel. Een consequentie is wel dat de quota voor het jaar daarop worden verlaagd. Volgens directeur Langstraat van het Produktschap Vis biedt het nieuwe plan voordelen voor de visser. „Een individuele vis ser hoeft niet onnodig stil te liggen. Bovendien is dit ook beter voor de markt. De handelaren krijgen een constante aanvoer. Dat is beter voor de handel zelf en voor de prijsvorming." Voor veel vissoorten als tong en schol zijn de quota vorig jaar niet volgevist. Reden is de achteruitgang van de visstand in de Noordzee. Langstraat denkt niet dat daardoor het nieuwe plan wordt uitgehold. „De vangst van een bepaalde vissoort kan in een jaar tijd wel verviervoudigen. Dan is het handig dat een vis ser meer kan vissen dan volgens zijn quotum mag." Ook visserijminister Van Aartsen is enthousiast over de plan nen van de Europese Commissie. De bewindsman wil daarnaast een flexibeler vaststelling van de vangstquota.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16