Vondst boerderij 'zeer speciaal' 'De manager kietelen in zijn fantasie' Rechter ziet geen heil in lijmpoging Voorschoten: samenwerken met Wassenaar is moeilijk Leiden Regio Problemen met villa's Morsebel uit de wereld Aluminiumdieven gepakt If WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 15 Verhaal over de ijzerrune leiden In 't Voorkamertje aan het Rapenburg 17 in Leiden ver tellen Egbert Balsma en Elly van Dijk op zaterdag 5 november over de ijzerrune. De rune (een geheim, magisch teken) is af komstig uit het Finse epos Kalevala. Hun verhaal wordt muzi kaal begeleid. De toegang is 10 gulden, de aanvang 20 uur. Archeologe Mulder graaft verder in spoor duinwaterbedrijf VRIJE TIJD Verziekte verhoudingen op Zeehospitium leiden. caroline v vervolg van voorpagina Het dreigende ontslag van een directielid is geen nieuw ver schijnsel op het Katwijks Zee hospitium. Het revalidatiecen trum voor gehandicapte kinde ren heeft een lange geschiede nis van bestuurlijke chaos ach ter de rug. De bestuurs- en di rectiewisselingen waren jaren lang aan de orde van de dag. De Inspectie voor de Volksgezond heid heeft zelfs op het punt ge staan om in te grijpen. Dat was begin jaren negentig toen de de situatie onhoudbaar dreigde te worden en de zorg voor de kin deren in het gedrang kwam. De aanstelling van algemeen directeur Van Cortenberghe be gin 1992 moest het tij keren. De komst van de manager uit Am sterdam luidde een inderdaad nieuwe periode in voor het Zee hos: een aantal bestuurders ruimde het veld. Alleen oud-ge diende B. van Rooij, directeur Van de aan de Zeehos verbon den mytyl/tyltylschool De Vier- bot, bleef als mede-bestuurder aan. Al gauw liepen de spannin gen en meningsverschillen tus sen Van Rooij en Van Corten berghe hoog op. Van Corten berghe wond er geen doekjes om: Van Rooij moest opstappen als directeur. Ook de adjunct directeur van het Zeehos was die mening toegedaan. „Daarvan is niet afgeweken, daarnaar is gehandeld", zei Van Rooij's advocaat gisteren. „Zo kon mijn cliënt natuurlijk niet meer functioneren. De ziekma kende arbeidsomstandigheden en de ziekmakende situatie op het Zeehos leidde dit voorjaar tot zijn ziekmelding." Maar is het echt alleen een persoonlijke vete tussen die twee? Op de achtergrond spelen de voorgenomen fusie van De Vierbot met de Leidse Mytyl school en het voornemen om de directie van De Vierbot in te krimpen. Het vertrek van Van Rooij zou in dat licht goed uit komen. Volgens collega's van Van Rooij zijn de verhoudingen in middels volstrekt 'scheef op bet Zeehos. „Het is 47 leerkrachten Scholenfiisie is ophanden katwuk/leiden De fusie tussen de Leidse Mytylschool en Katwijkse Mytyl\Tyltylschool De Vier bot lijkt ophanden. Dat maakte de directie van het Zeehospitium gisteren be kend tijdens de rechtszit ting over het ontslag van de directeur van de Vierbot. Volgens het Zeehospitium is het fusiebesluit rond op 1 februari en is de fusie ge realiseerd op 1 augustus 1995. In Leiden is men ech ter minder optimistisch. Op het terrein van het Zeehospitium in Katwijk staat de Vierbot met 90 ge handicapte leerlingen. In Leiden staat aan de Blauwe Vogelweg een school met eenzelfde onderwijsaanbod en rond de 40 leerlingen. Uit efficiency-overwegin- gen willen beide scholen samenwerken. Inmiddels is een stuurgroep ingesteld om de fusie te onderzoe ken. En volgens N. Ober van de Leidse gemeente wordt nog volop gediscussi eerd in de stuurgroep. „We streven naar de fusie op 1 augustus. Maar we zijn nog volop in bespreking", aldus Ober die niet wil bevestigen dat de door het Katwijkse directie genoemde data al 'hard' zijn. „Maar we schie ten hardop." tégen Van Cortenberghe ofwel de directie", reageerde een van hen gisteren na afloop van de rechtszitting. De kantonrechter liet gisteren doorschemeren dat hij weinig heil ziet in een lijmpoging. „Daarvoor zijn de verhoudin gen te zeer verstoord. Maar ik zal goed nadenken over het prijskaartje dat aan de ontbin ding van de arbeidsovereen komst moet hangen." Vervolg van voorpagina „Met name het gebied bij Stompwijk en Leidschen- dam en Katwijk en Wasse naar is interessant. De strandwallen die er lopen bevatten overblijfselen uit onder meer de Middeleeu wen en de Romeinse tijd. In de prehistorie lag de kustlijn veel verder landin waarts. We hebben met de vondsten kunnen aanto nen dat in het veengebied, het moerassige gebied tus sen de strandwallen, ook mensen gewoond heb ben", vertelt archeologe Nicole Mulder. voorschoten ff Nicole Mulder laat diverse pot scherven zien, die in de bodem werden aangetroffen. Ze zijn pikzwart geworden vanwege het verblijf in de veengrond. „Die zijn afkomstig uit het woonge deelte van de boerderij. Het ging om een woonstalhuis met een lengte van minstens 12 me ter. We hebben dierenbotten gevonden, en scherven van een grote pot, misschien een offer- pot, die door de bewoners in de grond werd begraven. Verder scherven van kleinere potten. Die werden in met de hand ge maakt uit kleirolletjes, en soms een beetje versierd, zoals je hier ziet, in de rand zijn putjes ge duwd. En ook stukjes van aard ewerken zoutgootjes, die er misschien op duiden dat de be woners zout uit veen hebben gewonnen, maar dat is lang niet zeker." Van de houten boerderij zelf werden palen gevonden Archeologe Nicole Mulder toont enkele vondsten, afkomstig v het dak werd gestut, en stukjes leem waarmee het vlechtwerk van de wanden bij elkaar werd gehouden. De pa len zijn door het veen goed ge conserveerd. „Het gaat om de eerste boer derij uit de vroege Ijzertijd, de periode tussen 800 en 500 voor Christus, die we in dit gebied hebben aangetroffen. Dat maakt deze vondst zo speciaal. De bewoners hebben gebruik gemaakt van een drogere perio- n boerderij uit 600 voor Christus die bij de Vliet in Voorschoten is aangetroffen. foto loek zuijderduin nenkort graaft ze weer verder met het Duinwaterbedrijf, rich ting Katwijk en Wassenaar. „De samenwerking met de aanne mer verloopt prima. We hebben het werk nog geen enkele keer hoeven stil te leggen", vertelt ze. de in dit drassige gebied. Het waren boeren, maar misschien hebben ze ook wel een beetje op klein wild gejaagd." Nicole Mulder zal nog gerui me tijd zoet zijn met de nadere analyse van de vondsten. Bin- wassenaar/voorschoten De Voorschotense burgemees ter P.J. Cannegieter ziet weinig mogelijkheden voor samenwer king met buurgemeente Wasse naar. Voorschoten moet van het Rijk samenwerken met de Leid se regio, Wassenaar hoort bij de Haagse regio. „Wat dat betreft is er een grote grens tussen beide gemeenten." Maandag besloot de gemeen teraad van Wassenaar een on derzoek te houden naar samen werking met Voorschoten. De WD in Wassenaar, die samen- werking met Voorschoten stelde, ziet niets in de van gerhand opgelegde king met Den Haag, per 1 janu ari 1998. Met Voorschoten heeft Wassenaar meer overeenkom sten en gemeenschappelijke be langen dan met Den Haag, luidt de redenering. „Dat is allemaal waar", zegt Cannegieter, „Maar daarnaast staat dat samenwerkingsgebie den al zijn geformaliseerd. Dat zijn gewoon opgelegde gebie den. Wij staan wat dat betreft gedwongen met de rug naar Wassenaar." Ondanks de beperkingen is de Voorschotense burgemeester nieuwsgierig naar voorstellen geopperde plan om Voorscho ten en Wassenaar in één ge- van Wassenaar c king. „We kunnen wel dingen op elkaar afstemmen. Dat doen we nu trouwens ook al. Mijn eerste reactie op het besluit van Wassenaar is dan ook positief. Samenwerken is altijd goed, be ter dan alleen wat aanmodde- Over het in Wassenaar ooit Cannegieter niet erg enthou siast. Voor Wassenaar zou dit ook een manier zijn om onder samenwerking met Den Haag uit te komen. „Dat heeft te ma ken met de door het Rijk ge noemde maat van 10.000 inwo ners per gemeente. Zo'n maat is een paardemiddel waarmee al lerlei goed werkende democra tieën verdwijnen. Wij vinden dat niet nodig. Het zou best mogelijk zijn hoor om Wasse naar en Voorschoten samen te laten gaan, maar het is voor ons niet aan de orde." Vrijwilligers In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a begint mor gen een driedaagse cursus over het vrijvviligersvak. De andere dagen zijn 10 en 17 november. De cursus duurt van 19.30 uur tot 22 uur. Inlichtingen: tele foon 071-149180. Bingo Bingo. Dat kan vrijdagavond worden gespeeld in buurthuis Cornelis Joppenzs aan de Op- penheimstraat in Leiden. Aan vang 20.15 uur. Speelgoed Een speelgoedbeurs wordt vrij dag gehouden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken - pad in Leiden. Tussen 13.30 en 14.30 uur kan gaaf en schoon speelgoed afgeleverd worden. Van 19.30 tot 20.30 uur wordt het speelgoed verkocht. Van de opbrengst wordt 15 procent in gehouden om de organisatie kosten te dekken. Geld Beter omgaan met geld. Het Leidse Volkshuis begint een cursus waarin specialisten van de budgetwinkel en de belas tingdienst doceren over geld. De cursus begint op vrijdag 4 november en duurt van 10 tot 12 uur. Informatie en inschrij ving bij het Leidse Volkshuis, te lefoon 071-149180. Spiritualiteit I let thema van de maandelijkse lezing in de Streekschool aan het Lammenschanspark in Lei den is vrijdag 'spiritualiteit'. De lezing wordt gegeven door W. Ouweneel uit De Bilt en begint om 20 uur. De toegang is gratis. Postzegel beurs Philatelica Leiden houdt zater dag van 10 tot 16.30 uur een postzegelruilbeurs in de kantine van scholengemeenschap Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1 in Leiden. Tafeltennis Bij tafeltennisvereniging Docos aan de Hoge Morsweg 201 in Leiden begint zaterdag 5 no vember een cursus tafeltennis. De cursus duurt 10 weken. De aanvang is steeds om 10.30 uur. Opgeven of meer informatie bij de dienst Sport en Recreatie: te lefoon 315601 (tussen 9 en 10 Postduiven Postduivenvereniging Het Oos ten houdt komend weekeinde een tentoonstelling in het club gebouw in de Kikkerpolder aan de Oegstgeesterweg in Leiden. De tentoonstelling is op zater dag vanaf 13 uur en op zondag vanaf 12 uur te zien. HANDEL EN WANDEL Leidse uitgever Hans van der Horst presenteert blad Sport Business' tspannende dagen zijn voor Leidenaar Hans van der Horst en zijn bedrijfje, de aan de Middelstegracht geves tigde Horst Media Groep. Eind deze week ziet na maanden voorbereiding het eerste num mer van zijn nieuwe blad 'Sport Business' het daglicht. Een nieuw blad dat zich richt op jeugdige managers en hen voor al op hun vrije tijdsbesteding aanspreekt. Het is bovendien de eerste uitgave van de Horst Me dia Groep, waar inmiddels vijf mensen in vaste dienst zich met de gang van zaken rond het nieuwe blad bezighouden. Hoewel er een felle concurren tie is als het gaat om bladen voor managers en andere deci- siomnakersin het bedrijfsleven zijn de verwachtingen hoog ge spannen. „Er is een grote be reidheid tot lezen onder de managers. Aan de andere kant is het leesaanbod voor die groep bedroevend. De gemiddelde leestijd in de bestaande bladen is drie tot vier minuten. Daarna wordt een blad terzijde gelegd. Maar de adverteerder heeft on dertussen wel de hoofdprijs be taald. Daar willen wij een nieu we formule op loslaten. Ieder nummer moet steeds zes tot ze ven items bevatten die interes sant zijn." Van der Horst ziet het blad vooral als een middel om de zinnen te verzetten. „Vakkennis haalt een manager uit de vak bladen, actuele informatie uit de dagbladen. Een bedrijfsma- gazine heeft hij nodig om op te laden na honderd of tweehon derd minuten onder zware druk werken. Een compensatie voor serieuze zaken." Sport Business verschijnt tien keer per jaar, de oplage van het eerste nummer is volgens Van der Horst 80.000 exemplaren. In eerste instantie wordt het blad toegestuurd aan degenen van wie Van der Horst veronderstelt Maarten van Vliet en Anke van der Veen bekijken de drukproeven van het eerste nummer van 'Sport Business'. „We richten ons op mensen die in staat zijn keuzes te maken in het leven en die ook wat te besteden hebben." foto ben de bruyn dat ze geïnteresseerd zijn in Sport Business. Later, vanaf 1996, gaat de uitgever actief abonnees werven. Van der Horst financiert het blad voor een deel zelf, maar er doen ook particuliere geldschieters mee. „Mensen uit de uitgeverswereld bij wie het bloed ging borrelen toen ze hiervan hoorden." Hun namen kan hij zonder hun toe stemming niet noemen. De redactionele invulling van het nieuwe blad wordt verzorgd door Maarten van Vliet en Anke van der Veen van het Leidse re clamebureau MVKK. Zij willen een blad maken met een onaf hankelijke formule, voor men sen met een jonge blik op het leven. „We richten ons op men sen die in staat zijn keuzes te maken in het leven en die ook wat te besteden hebben. Daar bij is ruimte voor sport, cultuur, literatuur en mode en natuurlijk ook voor interviews met mana gers, in het eerste nummer met Rob Jungman van Disney Ne derland." Het blad moet zich daarbij on derscheiden, door de teksten, de grote en kleurrijke foto's - bijvoorbeeld van de Whitbread zeilrace - en door de manier waarop mensen worden afge beeld. Terugkerende rubrieken zijn stejdenportretten, er is aan dacht voor sponsoring, sporters en oud-sporters die het opmer kelijk vaak ook maatschappelijk goed doen. Een belangrijk on derdeel van het blad is het cul turele katern, met een breed sa mengestelde agenda en bijvoor beeld ook een literaire rubriek. „Ook dat doen we anders dan anderen. We besteden bijvoor beeld aandacht aan gesproken boeken. Cassettes die je onder weg op reis kunt afspelen." En hoewel Maarten van Vliet en Anke van der Veen zeggen dat hen niet direct een voorbeeld voor ogen staat is hun opzet een blad te maken met Europe se allure, dat de lezers vooral aanspreekt op hun vrije tijdsbe steding. „We willen de manager kietelen in zijn fantasie." rudolf kleun Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 Bankenfusie De Rabobanken in Rijpwete- ring en Hoogmade fuseren op 31 december. De naam van de nieuwe bank wordt Coöperatieve Rabobank Alkemade B.A. gevestigd te Rijpwetering. De kantoren blijven hun functie gewoon behouden. De leden hebben besloten de fusie door te voe ren om ,zo de positie van de bank te versterken. Boven dien ontstaan meer moge lijkheden voor een verre gaande specialisatie binnen de financiële dienstverlening. Koopjes Winkelcentrum De Ridder hof in Alphen is zaterdag 12 november het toneel van tal van activiteiten. 'Attractieve koopjes' vormen die dag het thema. Ze worden aangekon digd door de entertainer Arie Boertje. Vanaf 10.00 uur gaan diverse prijzen bij alle bedrij ven in het winkelcentrum fors omlaag. Om 13.00 uur en 14.00 uur is er een optre den van Joop Schilder. Onder andere als Tom Manders, ali as Dorus. Bomen Ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van het Motor huis kreeg de gemeente Lei den een cadeautje van de ju bilaris. Op en rond de Oude Vest in de Sleutelstad worden 75 lindebomen geplant. De eerste werd geplant door burgemeester Goedkoop en Motorhuis-directeur J.G.H. Boon tegenover Oude Vest 33. Op die plek stond de eer ste vestiging van het bedrijf. huizen die anderhalve maand te laat is. De eerste sleutels moe ten eind november worden uit gereikt maar dat is anderhalve maand later dan oorspronkelijk gepland. Toen de klachten bij de firma Stolk/Proper uit Rot terdam geen gehoor vonden, werd door de Vereniging Haas- wijk een brief over dit onder werp aan wethouder F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest/ruimtelij- ke ordening) geschreven. Vol- gens secretaris J. Rochat van Vereniging Haaswijk zijn de problemen kort daarna voor het grootste deel opgelost. „Er is nooit echt sprake ge weest van een conflict. Het is juist goed als een kopersvereni ging de bouw in de gaten houdt en ze mogen wat mij betreft best vraagtekens plaatsen bij de technische uitvoering. Maar door het rapport zijn alle twij fels nu weggepraat en voeren we nog constructief overleg", al dus directeur P. van der Gugten van Stolk/Porper. De problemen rond de afwer king van 24 nieuwe zogeheten parkvilla's in de wijk Morsebel in Oegstgeest zijn opgelost. Een onafhankelijk bureau kwam tot de slotsom dat het metselwerk en de voegen acceptabel waren uitgevoerd. Projectontwikkelaar Stolk/Proper uit Rotterdam en de kopersvereniging voeren nog verdere gesprekken om de laatste oneffenheden glad te strijken. De aanstaande bewoners van de twee-onder-een-kap-wonin gen aan de Gerrit Rictveldlaan hadden diverse klachten over hun nieuwe huizen. Met name de kwaliteit van het metselwerk werd onvoldoende gevonden. De bakstenen zouden te klein zijn waardoor de voegen weer veel te groot werden. Dat von den de kopers lelijk en niet pas sen bij een woning die ongeveer vier ton kost. De tweede klacht had betrek king op de oplevering van de Expositie Leiderdorp 1940-1945 Het wel en wee van Leiderdorp in de Tweede Wereldoorlog slaat volgend jaar centraal in een expositie in de plaatselijke oudheidka mer aan de Ericalaan. Speciaal wordt aandacht geschonken aan de bevrijdingsfeesten. Leiderdorpers die materiaal uit die periode heb ben worden gevraagd dit tijdelijk af te staan aan de oudheidkamer. Ook wil het bestuur van de oudheidkamer in contact komen met mensen die het een en ander kunnen vertellen over de oorlogsjaren in Leiderdorp. Ook zoeken zij vrijwilligers die willen assisteren bij het inrichten van de tentoonstelling. Wie interesse heeft kan con tact opnemen met Ed ten Hooven, Burg. Brugplein 1, telefoon 071 - 410976 of Jacques Fisser, Laan van Ouderzorg 177, telefoon 071 - 410490. Bij het voormalige gebouw van de Infotheek aan de Einsteinweg in Leiden zijn vannacht drie mannen aangehouden die bezig waren aluminium platen te stelen uit de garage. De drie I^idenars - 23,34 en 36 jaar oud - hadden al een stapel platen in hun bakfiets gela den toen zij door de politie in de kraag werden gegrepen. *»iii miÉIW/rf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15