Bosnische leger nadert Trnovo Extra lage hypotheekrente nu 0,4%* actiekorting! Middellandse Zee toe aan enorme schoonmaak Buitenland Londen heeft geen behoefte aan 'eigen' toren van Pisa Iraakse deserteurs vluchten voor dreiging met verminking Oost-Europa schuift aan bij Europese Unie Olie bedreigt toch Barentsz-zee DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlan. Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocier Independent IPS Inter Press Service RTR Prins Philip in Jeruzalem Jeruzalem» Voor het eerst sinds het ontstaan van de staat Israël in 1948 brengt een lid van de Britse ko ninklijke familie een be zoek aan het Heilige Land. Het gaat om een privé-bezoek van prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth. Sa men met zijn zus, prinses George van Hannover, bezocht Philip in Jeruza lem het graf van zijn moe der, prinses Alice van Griekenland. De twee ontvingen in het holo- caustgedenkcentrum Yad Vashem een onderschei ding voor hun moeder, die in de Tweede Wereld oorlog in Griekenland een joodse familie in haar pa leis schuil hield en daar door het leven redde. Na afloop werd een krans ge legd ter nagedachtenis van de zes miljoen slacht offers van de holocaust. FOTO MENACHEM KAHANA Britse commissaris Brittan blijft aan Luxemburg De Brit Sir Leon Brittan heeft besloten toch lid te blijven van de nieuwe Europese Commissie. Na een gesprek met voorzitter Jacques Santer verklaarde hij gisteren in Luxemburg dat het een moeilijke beslissing was geweest. Binnen de Com missie zal hij zijn mening over de relaties met de Oosteuropea nen blijven geven, kondigde hij aan. Lijken gijzelaars in Cambodja gevonden phnom penh De lichamen van drie westerlingen (een Frans man, Brit en Australiër), die door de maoïstische Rode Khmer waren ontvoerd en vermoord, zijn teruggevonden in een graf in Phnom Vour, een kamp van de Rode Khmer dat vorige week door het regeringsleger is ingenomen. De drie werden op 26 juli ontvoerd toen de Rode Khmers hun trein overvielen. Vrijdag sprak de regering in Phnom Penh berichten over de dood van de drie nog tegen. Linkse coalitie wint in Macedonië skopje De afgelopen weken gehouden parlementsverkiezingen in Macedonië hebben een royale overwinning opgeleverd voor de linkse coalitieregering. Het door president Gligorov geleide Verbond voor Macedonië van sociaal-democraten, liberalen en socialisten krijgt volgens de eerste prognose in totaal 93 van de 120 zetels in het parlement. De oppositie, die de verkiezingen gedeeltelijk boycotte, beschuldigt de regering van grootscheepse fraude bij de verkiezingen. Algerije gaat president kiezen algiers Vóór eind volgend jaar fcullen in Algerije presidentsver kiezingen worden gehouden. Dat heeft president Zéroual gister avond bekendgemaakt in een toespraak ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van het begin van de onafhankelijkheidsoorlog. ,,De tijd is gekomen om elk obstakel tussen het volk en zijn na tionale bestemming op te heffen. De tijd is ook gekomen om het volk de kans te geven zijn wil in alle onafhankelijkheid direct te uiten", zei Zéroual. Paus zegt opnieuw bijeenkomst af Vaticaanstad Om gezondheidsredenen zal paus Johannes Paulus II vandaag, Allerheiligen, niet voorgaan in de traditionele herdenkingsdienst voor de gestorvenen op de Verano-begraaf- plaats in Rome. Vorige week ontbrak de paus bij de opening van het academische jaar. In april werd de paus aan de heup geope reerd. Officieel heet het dat het genezingsproces langer duurt dan was voorzien. 42 jaar voor moordenaar Colosio mexico De mandie in maart dit jaar de Mexicaanse presi dentskandidaat Luis Donaldo Colosio vermoordde, is gisteren tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mario Aburto Martinez schoot Colosio, die voor het presidentschap was voorgedragen door de regeringspartij PRI, neer tijdens een verkiezingsbijeen komst in de noordelijke stad Tijuana. Reddingsplan voor Victoriameer nairobi Afrika's grootste zoetwaterpias, het Victoriameer, dreigt ten onder te gaan aan vervuiling en de alles verstikkende waterhyacint. Kenya, Uganda en Tanzania zullen gaan samen werken om het meer te redden. De Wereldbank heeft twintig miljoen dollar uit het Wereldmilieufonds ter beschikking gesteld voor verbetering van de waterkwaliteit in het bijna 70.000 vier kante kilometer grote meer, waarin meer dan tweehonderd vis soorten leven. 'Turkse leger verbrandt geen dorpen' Istanbul Het Turkse leger verbrandt geen Koerdische dorpen. Dat is de conclusie van de Turkse Nationale Veiligheidsraad, een overlegorgaan tussen president, regering en legertop. De raad kwam gisteren bijeen naar aanleiding van de hardnekkige ge ruchtenstroom dat zeventien dorpen in de buurt van de plaats Tunceli door legertroepen in brand zouden zijn gestoken. De verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK zou voor de aansla gen, waarbij ook helikopters werden gebruikt, verantwoordelijk, zijn. Serviërs beginnen rond Bihac in westen Bosnië tegenoffensief Het grote offensief van het Bosnische regeringsleger lijkt na successen in het westen van Bosnië nu ook te hebben geleid tot terreinwinst ten zuiden van Sarajevo. Het door moslims gedomineerde leger nadert de strategisch gele gen stad Trnovo, aldus de VN-vredesmacht in Sarajevo. Inmiddels lijkt het tegenoffensief van de Serviërs in West- Bosnië te zijn begonnen. Serviërs, zou de toegang kun nen openen naar de omsingelde Verovering van Trnovo, dat in moslim-enclaves Gorazde, Zepa handen is van de Bosnische en Srebrenica. „Ze hebben de SARAJEVO Rtr-AFP-DPA stad weliswaar nog niet bereikt, maar onze waarnemers melden zware gevechten ten zuiden van de berg Igman en in de omge ving van Trnovo", aldus een VN-woordvoerder. Het regeringsleger heeft de af gelopen weken constant ge knaagd aan deze Servische ver dedigingslinie, waarbij het de gedemilitariseerde zone rond Sarajevo gebruikt als uitvalba sis. Vooral het afgelopen week einde werden daarbij successen geboekt. Volgens Bosnische militairen is het de bedoeling de weg tus sen Sarajevo en het dertig kilo meter zuidelijker gelegen Trno vo af te sluiten en vervolgens Trnovo te veroveren. In de enclaves Gorazde, Zepa en Srebrenica wonen nog 100.000 mensen, onder wie veel vluchtelingen. Sinds de Bosni sche Serviërs in juni 1993 de aanvoerroutes van de moslims afsneden, is de bevolking geheel van de buitenwereld afgesloten en afhankelijk van de hulp van de Verenigde Naties. De Ser viërs blokkeren nu evenwel al maanden de VN-leveranties, zonder dat de VN daartegen harde actie hebben genomen. Het Bosnische regeringsleger heeft de opmars uit de westelij ke enclave Bihac tegen de Ser viërs afgelopen nacht voortge zet. Bij zware gevechten werd de Serviërs zo n dertig vierkante kilometer grondgebied ontno men, zo berichtte de Bosnische radio. Volgens moslim-militai ren zijn de regeringstroepen al opgerukt tot 20 kilometer van de stad Bosanski Petrovac. Cis- termiddag zijn de Serviërs een tegenoffensief begonnen, dat de Bosniërs slechts tijdelijk een halt toeriep. Big Ben drie millimeter weggezakt LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Londense Ondergrondse heeft gisteren de beschuldiging verworpen dat zij door het gra ven van nieuwe tunnels bezig is de Big Ben in een toren van Pisa te veranderen. „Het kan niet onze schuld zijn", zei een woordvoerder van de Londen se Underground. „We zijn nog niet begonnen met het graven van tunnnels onder de Big Ben." De Big Ben, zoals de Clock Tower (ldokketoren) wordt ge noemd, is de afgelopen weken drie millimeter scheefgezakt (gemeten op het hoogste punt). De deskundigen wezen de Londense Ondergrondse aan als schuldige. Het bedrijf, zo zeiden zij, was onder de to ren bezig met een verlenging van de Jubilee Line. Maar volgens de Londense Ondergrondse is tot dusverre alleen een tien meter diepe schacht gegraven, waardoor de graafmachines naar beneden getakeld zullen worden. Aan het graven van de eigenlijke tunnels moet nog worden be gonnen. Het scheefzakken van de Big Ben, onzichtbaar voor de telelenzen van de duizen den toeristen, kwam aan het licht nadat meetinstrumenten in de ldokketoren waren geïn stalleerd. Hiertoe was besloten met het oog op de aanleg van de nieuwe metrolijn. Nu de toren al blijkt te zijn scheefgezakt nog voordat de tunnels zijn gegraven, wordt de oorzaak bij het autoverkeer gezocht. Dit is zo zwaar dat trillingen van de grond worden teweeggebracht. De Big Ben werd honderd jaar geleden ge bouwd op een slechts drie me ter diep fundament, dat dezer dagen als veel te zwak zou worden beschouwd voor een 96 meter hoge toren. Overwo gen wordt de fundering te ver sterken met cementinjecties. „We hebben hier geen behoef- SHAQLAWA Rtr Honderden Iraakse deserteurs zijn naar het door Koerdische rebellen gecontroleerde gebied in het noorden van het land ge vlucht, omdat zij vrezen voor verminking als straf voor hun desertie. Het bewind van Sad dam Hussein laat sinds begin september oren, handen en voeten afhakken van gedeser- teerden. Bovendien wordt bij sommigen het voorhoofd geta toeëerd. Een jonge arts die in een mili tair ziekenhuis in Bagdad werk te, is naar Salahuddin in het noorden van het land gevlucht, omdat alleen al in zijn zieken huis tot half september 1.700 verminkingen zijn toegebracht. „Wij moesten een of twee oren amputeren, ook als er geen ver dovingsmiddel beschikbaar was", vertelt de arts die zich dr. Kamal noemt. „Bij anderen werden handen of voeten geamputeerd. Sommigen kre gen lijnen of kruisen op het voorhoofd getatoeëerd." „Militaire rechtbanken sturen de deserteurs. Zij worden ge boeid naar het ziekenhuis ge bracht. Sommigen raken in pa niek en schreeuwen, anderen zijn daar te bang voor. Zij zijn vuil en ongezond; velen- zijn Oeverstaten vragen Noord-Europa geld om sterk vervuilde zee te redden Is de Middellandse Zee in staat de 21ste eeuw te halen? Die vraag stellen minis ters en milieudeskundigen uit zeven tien rond de Middellandse Zee gelegen landen zich op de milieuconferentie over de zee die vandaag in de Tunesi sche hoofdstad Tunis begint. De diagnose staat al vast. „De Middel landse Zee is erg ziek, ze is verwoest door verontreinigde stoffen van allerlei soort en het zeemilieu is door koolwa terstoffen verstikt. Het risico is groot dat de zee niet meer in staat is het fragiele ecologische evenwicht te handhaven", aldus een woordvoerder van de confe rentie. De deelnemers aan kortweg 'MED-21' willen de resultaten van de milieucon ferentie van Rio de Janeiro vertalen naar de situatie in het gebied van de Middellandse Zee. De deelname door Israël aan de conferentie leidde tot af zeggingen van Syrië, Libanon en Libië. De cijfers over de vervuiling van het mediterrane water zijn alarmerend. De grootste vervuilers zijn in tonnen per jaar: vloeibare koolwaterstoffen (120.000), fenolen (grondstof voor kunstharsen en bestrijdingsmiddelen - 12.000), reinigingsstoffen (60.000), kwik (110), lood (3.800) en 3.600 ton fosfaten. Om nog maar te zwijgen over de mil joenen tonnen plastic afval waarmee de vissen en andere dieren worden gecon fronteerd. De stapel plastic wordt elke dag opgehoogd door meer vuil dat in zee wordt gegooid. De uitstoot van de elektriciteitscentra les waarvan er zeker twaalf op kern energie draaien, moet hierbij worden opgeteld. Ook lozen de centrales drie miljard kubieke meter ongezuiverd wa ter en honderd miljoen ton vast afval. Het is vooral de olie die de Middelland se Zee doodt. Jaarlijks vloeit twee mil joen ton olie in zee en vormt een conti nue bedreiging voor de flora en fauna. De Middellandse Zee is een vrijwel ge sloten zee waarvan het water zich maar eens in de honderd jaar vernieuwt. Het aantal inwoners van de oeverstaten bedraagt 7.3 procent van de wereldbe volking. Het aandeel van de staten rond de Middellandse Zee in de industriële produktie is hoger: 16 procent. Bovenal leveren de landen een grote bijdrage aan het toerisme. De 123 miljoen va kantiegangers (35 procent van het we reldtotaal) die jaarlijks de stranden be volken kunnen niet anders dan voor een deel bijdragen aan de vervuiling. De conferentie zal achttien jaar na de Conventie van Barcelona het actieplan 'Agenda 21' ontvouwen om de Middel landse Zee de volgende eeuw te laten halen. Het plan bevat de instelling van een commissie die maatregelen moet opstellen voor een duurzame ontwikke ling van het mediterrane water. Tevens moet er een instantie komen voor het beheer van de kuststreek. De deelnemers grijpen de conferentie aan om de hulp van alle Europese lan den in te roepen voor de instandhou ding van het Middellandse-Zeegebied. Volgens de gastheer, de Tunesische president Zine el-Abidine Ben Ali, wordt het tijd dat de landen in het noorden van Europa zich serieus gaan bezighouden met de instandhouding van het gezamenlijke erfgoed. Het ambitieuze actieplan van MED-21 ondervindt met alleen goedkeuring. Milieudeskundigen van Greenpeace doen het af als 'onrealistisch' en 'verspilling van tijd en geld'. „De actie punten zijn financieel onuitvoerbaar en leggen de oeverstaten geen enkele ver plichting op", aldus de Greenpeace- woordvoerder. De experts van de milieubeweging zien in het actieplan een legitimatie om niets te doen. Zodoende betekent MED-21 volgens de milieubeweging een 'extra doodsteek voor de Middel landse Zee'. Een woordvoerder van de conferentie weerlegt die mening door te zeggen dat de conferentie een begin is, onder het motto 'iets doen is beter dan niets'. Van Mierlo: 'Dit is een historisch moment' LUXEMBURG ALYKNOL te aan een toren van Pisa", zei een regeringsadviseur. De to ren van Pisa staat overigens vijf meter uit het lood. CORRESPONDENT Gaandeweg het debat kreeg Hans van Mierlo het door en hij zag dat ook zijn elf collega-mi nisters van buitenlandse zaken van de Europese Unie (EU) en de vier kandidaat-lidstaten Oos tenrijk, Finland, Zweden en Noorwegen bezwangerd raak ten door 'een zekere sfeer van: eigenlijk zijn we met een heel historisch moment bezig'. Hij keek naar de zes gast-ministers uit Oost-Europa en dacht een beetje sentimenteel: „Daar zit ten ze dan na vijftig jaar Koude Oorlog. We hebben de eerste schrede gezet op het pad naar Groot-Europa". In Luxemburg discussieerden de EU-ministers gisteren voor de eerste keer 'echt' met hun collega's uit Polen, Hongarije, de Tsjechische Republiek, Slo wakije, Roemenië en Bulgarije. Tot nu toe ging het, zoals een Euro-functionaris het onlangs uitdrukte, om nogal saaie verga deringen, waarbij vantevoren opgestelde teksten werden uit gesproken en de meeste minis ters de krant zaten te lezen. Nu ging het eindelijk om de eerste inhoudelijke problemen rond de toekomstige toetreding van de zes. Een aantal zaken wordt al be gin december op de Eurotop in Essen in gang gezet: de aanpas sing van de wetgeving van de zes aan die van de EU en een vergaande samenwerking bij de aanpak van de grensoverschrij dende misdaad, zoals drugsmokkel, autodiefstal en de verkoop van nucleair materiaal. Voor de huidige Duitse voor zitter van de EU, Klaus Kinkel, moet vooral de bestrijding van de criminaliteit hoge prioriteit krijgen, 'omdat onze bevolkin gen in West en Oost ons politici vooral daaraan zullen meten'. Hij kondigde aan dat Duitsland nog voor het einde van het jaar extra inspanningen wil doen om Europol, de Europese drugeenheid in Den Haag, snel ler van de grond te laten ko men. Kinkel maakte de Oosteuro peanen overigens duidelijk dat de liefde niet van één kant kan komen. Hij begreep wel dat er soms teleurstelling was over het langzame tempo van toenade ring en een hulp die lager uit valt dan de verwachtingen. „Maar we moeten het nuchter zien", zei Kinkel. „Wat aan hulp komt is vooral hulp voor zelf hulp." Hij drong er tevens bij de zes op aan om met voorrang hun onderlinge geschillen op te los sen. Oost-Europa is tot nu toe niet erg gecharmeerd gebleken van de adviezen uit de EU om met elkaar alvast een vrije markt te creëren. Het probleem is dat hun economieën feitelijk te veel van hetzelfde produce ren, waardoor zo'n vrije markt nauwelijks voordelen oplevert. Een ander moeilijk punt voor de zes, die hopen op de drem pel van de 21ste eeuw bij de EU te horen, vormen hun grens overschrijdende minderheden. „Ze zien heel goed in dat als je in een nieuwe gemeenschap treedt, je dat liefst met een schoon schip moet doen en niet met een karrevracht aan buren ruzies en oude vetes", meende Van Mierlo. psychisch ziek en hebben ziek ten zoals schurft. Na de ampu tatie worden ze zonder verple ging in overbevolkte cellen ge gooid, hoewel er vaak nog na 24 uur ernstige bloedingen zijn", vervolgt de arts. Legerartsen die weigeren de amputaties uit te voeren, wor den zwaar gestraft. Volgens dr. Kamal zijn sommigen geëxecu teerd. Anderen worden het slachtoffer van vergeldingsac ties. „De familie van een deser teur kreeg de verantwoordelijke chirurg te pakken, sneed zijn oren af en doodde hem." Tot 5 november op de Postbank Oriëntatiehypotheek. D e hypotheekrente kan stijgen en dalen, dat is algemeen bekend. Een rentestijging wilt u het liefst ontlopen en van een rentedaling wilt u profiteren. Dat is logisch. De Postbank introduceert een hypotheek die daarin voorziet: de Oriëntatiehypotheek. De rente staat de eerste twee kunt u daarvan uiteraard wèl profiteren! U bepaalt in deze twee jaar namelijk zélf het moment waarop u de rente voor een nieuwe periode vastlegt. Ter introductie geldt nu tot 5 november 1994 de actiekorting. Informeer dus direct bij ■x uw makelaar, verzekeringsadviseur jaar vast en kan dus niet stijgen. of hypothcekbemiddelaar of bel Gaat de hypotheekrente dalen, dan POSTBANK gratis 06-0012 voor een afspraak. Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank. MOSKOU DPA De in Noord-Rusland uit een pijpleiding gelekte olie drijft volgens olie- en gasexpert Vla dimir Samoiski toch richting Barentsz-zee. Dit heeft het Rus sische persbureau Itar-Tass gis teren gemeld. In tegenstelling tot wat tot nu toe is gezegd, is de olie reeds in de rivier de Petsjora aangeko men, aldus Samoiski. De expert voert samen met Greenpeace een onderzoek uit naar de situ atie in het getroffen gebied ten noorden van Oesinsk, 1.600 ki lometer ten noorden van Mos kou. Samoiski schat dat onge veer 200.000 ton olie uit de lei ding is gestroomd. Woordvoerder Aleksandr Sjoevalov van het ministerie van milieu verklaarde donder dag dat alleen een begrensd ge bied is getroffen en dat de olie stroom de Barentsz-zee niet zou bereiken. De grote angst van milieudeskundigen is dat de oliestroom via de rivier de Pet sjora juist wèl in de zee terecht komt wanneer straks het ijs smelt. Zo zou één van de meest kwetsbare ecosystemen ter we reld worden aangetast. Sjoevalov gaf toe dat de hoe veelheid olie in de zijrivier de Oessa van de Petsjora 'twee tot drie keer de toegestane norm overtreft'. Maar volgens hem wordt de ramp beperkt gehou den doordat het water nu door de naderende winter begint te bevriezen en dus niet meer stroomt. Tussen nu en de dooi in de lente wordt gewerkt aan het opruimen van de olievlek, beloofde hij. Zo zouden vlieg tuigen micro-organismen ver spreiden die de olie opeten, zoals ook al een keer is gedaan in 1992 na een olielekkage bij Irkoetsk in Midden-Siberiü. Een landmeter verricht buiten het Britse parlement voorbereidend werk voor de uitbreiding van de Londense metro. Big Ben, de karakteristieke klokketoren van Westminster, is in twee weken tijd drie millimeter verzakt, mogelijk als gevolg van de werkzaamheden. Het fundament van Big Ben wordt nu versterkt. FOTO REUTER RUSSELL BOYCE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5