Onze Top 5 van deze week. cm Geen werk in ruil voor bijstand Binnenland D 59 6.95 IWaterpeil Noord-Holland zakt langzaam maar zeker Kampen loopt uit tegen sluiting ziekenhuis 'Zo'n storing is in historie van elektriciteitsnet nooit gebeurd' De Boer wil fors korten op milieu-onderzoeken Laat uw Spaargeld Snel naar Ongekende Hoogte Klimmen. pINSDAG 1 NOVEMBER 1994 Yolanda in hongerstaking tegen wet den haag Het slachtoffer in de geruchtmakende Eper incestzaak 1 Yolanda is vanmorgen op het Binnenhof in hongerstaking ge gaan. Zij protesteert tegen de nieuwe bepalingen voor de verja ringstermijn voor incest, die per 1 september van kracht zijn ge worden. De termijnen zijn langer geworden, maar Yolanda en andere incestslachtoffers zijn van mening dat incest nooit mag verjaren. Yolanda had minister Sorgdrager van Justitie een zwartboek met 800 handtekeningen willen overhandigen, maar de minister wilde dat niet in ontvangst nemen omdat de wet al I in werking is getreden. Jongen (17) bekent verkrachtingen assen Een 17-jarige jongen uit het Drentse Roden heeft twee verkrachtingen bekend. De regiopolitie van Noord-Drenthe hield hem gisteren aan. Hij bekende meteen. Enkele weken gele den heeft hij een 14-jarig meisje in een bos in Roden verkracht. Vorige week deed hij hetzelfde bij een jonge vrouw in het ge hucht Leutingewolde. Maria Liberia treedt af als leider NVP Willemstad De Antilliaanse oud-premier Maria Liberia is afge treden als leidster van de Cura^aose Nationale Volks Partij (NVP). Dit heeft partijvoorzitter Sixto Walle gisteren bevestigd; Maria Liberia zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Liberia t wil wel haar zetel in het Antilliaanse parlement behouden. Werknemers Smit Tak gaan staken l Rotterdam De werknemers van Smit Tak, een onderdeel van I Smit Internationale, zullen deze week bij verschillende projecten in staking gaan. Dat hebben de kaderleden van de Vervoersbond FNV gisteren besloten, nadat een aan de directie gesteld ultima tum was afgelopen. De directie weigert de werknemers prijs compensatie uit te betalen. De CAO-onderhandelingen slepen zich al vele maanden voort. Bij Smit Tak werken 170 mensen. Gedetineerde stierf natuurlijke dood heerhugowaard De gedetineerde die vrijdagmiddag dood in zijn cel in de halfopen inrichting Westlinge in Heerhugowaard I werd aangetroffen, blijkt een natuurlijke dood te zijn gestorven. 1 Sectie op het stoffelijk overschot heeft dat uitgewezen. De 42-ja- rige man voelde zich de laatste dagen niet erg lekker, maar wilde niet naar de dokter. r Verkeersongeval eist derde leven vries Als gevolg van het verkeersongeval dat dit weekeinde in de Drentse gemeente Vries het leven van twee jeugdige inwo ners van Yde eiste, is gisteren ook een 25-jarige inwoner uit Eel- L derwolde in een Gronings ziekenhuis aan zijn verwondingen be zweken. Hij was de bestuurder van de auto die in een bocht van }.de weg raakte en met grote snelheid tegen een boom botste. In de kleine Opel Kadett zaten in totaal zeven jongens die in een discotheek in Norg waren geweest. Voorlopig niet méér ouderen in fonds den haag De inkomensgrens voor ouderen in de ziekenfonds verzekering gaat voorlopig niet extra omhoog. Het kabinet wil eerst weten hoeveel bejaarden nu precies de overstap hebben gemaakt van particuliere verzekering naar ziekenfonds en om gekeerd. Voor dat inzicht moet de Ziekenfondsraad zorgen. Vo rige week vroeg de Kamer om een verhoging van de inkomens- grens zodat meer particulier verzekerde ouderen in het zieken- fonds kunnen. Dat zou nodig zijn omdat volgens de Zieken- fondsraad de omgekeerde uitstroom (van ziekenfonds naar par ticuliere verzekering) veel groter is dan was geraamd. Daardoor zouden er 'netto' veel minder ouderen bij de ziekenfondsen zijn gekomen dan waarop was gerekend en waarvoor geld was uitge trokken. Cfl Gepelde tomaten, blik 400 gram Cfl Fries suikerbrood, pak 450 gram of Twentse i r\f\ krentenwegge, pak 320 gram 3485 l.yy Cfl Pale sherry 887, medium dry, very dry®®®®® of cream®®®, fles 11. Kleenex toiletpapier, o fjc pak 8 rollen, met pluche konijn* Nü O.yO Cfl Goudse extra belegen kaas 48+, vers van 't mes of -i -i aa vacuüm verpakt kilo l&SöTJ-.yU Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 november a s'Zolang de voorraad strekt. Uw volle kristalspaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.! Lands grootste kruidenier lijft op ae kleintjes letten. rlkmaar anp Het waterpeil in de Noordhol- andse polders zakt sinds van- inS norgen langzaam maar ge- ze" taag. De niveaus van de afwa ai1" eringskanalen zijn stabiel en anR:ouden in de loop van vandaag 10k gaan zakken. Dat meldt het loogheemraadschap van Uit- a vaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. n~ Tal van inwoners van de dijk- lorpen Beets en Oudendijk se~ lebben de afgelopen nacht wa- doorgebracht. Met zand- jakken, aarden wallen en plas- ic zeilen werd het wassende vater zoveel mogelijk buiten de P" leur gehouden. Bij een beperkt :ra" lantal bewoners zijn de vloeren lca~och opnieuw ondergelopen. a^s Grote overlast zoals medio sep- e" ember bleef echter uit. ,s De gemalen, die de polders enlrooghouden door overtollig vater op afvloeiingskanalen te bzen, draaien op last van het Hoogheemraadschap sinds gis teravond op 70 tot 80 procent van hun capaciteit. Daardoor blijven de polders wel natter, maar de dijkdorpen droger. De bewoners van Beets en Oudendijk, verenigd in een col lectief, .zijn de overlast inmid dels 'meer dan beu' en eisen maatregelen tegen 'deze mid deleeuwse toestanden'. Hun waterschade komt voor eigen rekening. Een adviescommissie onder voorzitterschap van de Zeeuwse Commissaris van de Koningin W. van Gelder, oud- Gedepu teerde van Noord-Holland, zal samen met het Waterloopkun dig Laboratorium in Delft naar maatregelen zoeken. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap zal er een bestuurlijke keuze moeten wor den gemaakt tussen kostbare ingrepen en 'incidentele water overlast' voor een beperkt aan tal mensen, die 'bij toeval twee maal binnen zes weken op trad". Verpleegkundigen hangen een 'operatiepop' uit het raam als protest tegen de sluiting van het Kamper stadsziekenhuis. De 323 medewerkers zijn ontslagen, de laatste patiënt verliet gisteren het ziekenhuis. foto anp marcel antonisse kampen henry van der wal Meer dan duizend mensen hebben gister middag voor de deur van het Stadszieken huis in Kampen geprotesteerd tegen de sluiting van de instelling. Gisteren gingen de deuren van de kliniek na 78 jaren defini tief op slot. Alleen de polikliniek blijft tot 31 januari volgend jaar open voor de afhande ling van lopende afspraken. De demonstra tie gold als steunbetuiging aan het perso neel van het ziekenhuis en als uitlaatklep voor dc frustraties die vele Kampenaren aan de bliksemsnelle sluiting van 'hun' zie kenhuis hebben overgehouden. De organisatoren van de actie waren aan vankelijk van plan het ziekenhuis te bezet ten, maar zagen daarvan af omdat de op komst te massaal was. 'We hadden dat niet in de hand kunnen houden', aldus een van de organisatoren. Zoals al vaker gebeurde in de afgelopen jaren, richtte de woede zich vooral op het gebrek aan medewerking van de Zwolse ziekenhuizen aan het overle vingsplan dat voor het Kamper ziekenhuis was opgesteld. 'Door druk van Zwols ge weld, lig jij hier nou uitgeteld', zo luidde een regel uit een afscheidslied dat door de actievoerders uit volle borst werd gezongen. Ook het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft volgens de actievoer ders een kwalijke rol gespeeld. ,,Maar", riep burgemeester Kleemans tot een boze menigte, „minister Borst kan het nog goed maken door in het openbaar uit te spreken dat Kampen op z'n minst een polikliniek met mogelijkheden voor dagbe handeling kan behouden". Een uitspraak die onmiddellijk een luid, instemmend ge juich tot gevolg had. De medische staven van de Zwolse zie kenhuizen voelen zich absoluut niet schul dig. „Het is heel vervelend voor de Kamper bevolking, maar de staven zijn hier hele maal buiten gebleven. Wij hebben vanaf het begin gezegd dat wij hier geen rol in wilden spelen. En dat is ook niet gebeurd", aldus psychiater Kromdijk, vice-voorzitter van het medisch stafbestuur van het Sophia Zieken huis. Kromdijk wijst naar het ministerie. Er was al vrijwel overeenstemming over fusie van het Kamper ziekenhuis met de ziekenhui zen in Zwolle. Daarbij zou Kampen een be perkt ziekenhuis houden. Toen stelde het ministerie dat voor de noodzakelijke grote renovatie of zelfs nieuwbouw in Kampen ruim tachtig bedden in Zwolle zouden moeten verdwijnen. Dat is volgens Krom dijk de nekslag geweest. In Kampen is nu een nieuwe strijd ont brand om voor de langere termijn in elk ge val een opgetuigde polikliniek te behouden. De vakbonden CFÓ en AbvaKabo hebben hier gisteren tijdens een kennismakingsge sprek met minister Borst van VWS nog eens op aangedrongen. De minister heeft bij die gelegenheid gezegd niet onwelwillend te genover een dergelijk plan te staan, maar ze laat het initiatief volledig over aan de partij en in de gezondheidsregio Zwolle. Dat betekent in de praktijk dat de ge meente Kampen, zorgverzekeraars, Zwolse ziekenhuizen en eventueel de provincie Overijssel zelf met een plan moeten komen. Het is allerminst zeker of de medici in Zwolle de noodzakelijke medewerking wil len verlenen aan een polikliniek in Kampen. Kromdijk: „Uit zorgverleningsoogpunt is er wellicht iets voor te zeggen, maar er zijn ook vakken waarvoor het handiger is om de faciliteiten van een groot ziekenhuis onder handbereik te hebben." NU ON-medewerkers zijn 24 uur aan één stuk door in touw Schade storing op Veluwe meer dan vijf miljoen ede erik louwes Ruim een dag en een nacht aan één stuk door in touw. Pas gis teravond werd de medewerkers van het energiebedrijf NUON rust gegund. Onder grote druk hadden zij met man en macht gewerkt om de inwoners van Lunteren, Wekerom, Harskamp, De Klomp, Ederveen en omge ving weer van stroom te voor zien. En dat is gelukt. Gister avond brandden overal de lich ten weer. Wat er afgelopen zondagmid dag rond twee uur precies is fout gegaan, blijft vooralsnog onduidelijk. Een transformator huisje aan de Thorbeckestraat in Lunteren explodeerde door nog onbekende oorzaak, ge volgd door een explosie in een vergelijkbaar huisje aan de Mo len parkweg Oost. Normaal gesproken moeten dan de veiligheidsvoorzienin gen in het verdeelstation in Ede in werking treden. Maar in plaats van dat de voeding naar de twee stations werd uitge schakeld, bleef het apparaat doorgaan. Totdat een enorme explosie en een brand het ver deelstation totaal verwoestten. Daardoor kwamen ongeveer tienduizend aansluitingen zon der stroom te zitten. Binnen de kortste keren was het een drukte van belang op de doorgaans amper bemande ves tiging van de NUON. Behalve tientallen medewerkers en de brandweer stroomde het pu bliek toe. Zij verbaasden zich erover dat de spuitgasten bijna drie kwartier stonden te wach ten, voordat ze gingen blussen. „Het station moest eerst wor den uitgeschakeld en vervol gens volledig worden geaard. Anders is het niet gezond voor de man aan de slang," verklaart André Reuver, hoofd transport van NUON. Rond half vier gaf de brand weer het sein 'brand meester'. Pas na een inventarisatie van de schade kon een plan van aan pak voor het oplossen van de storing worden gemaakt. Werd er eerst vanuit gegaan dat alle aansluitingen in de loop van de avond wel weer stroom zouden hebben, het bleek uiteindelijk ruim 24 uur te duren voordat het hele net, provisorisch, draai de. „Zo'n verwoesting hebben we nog nooit meegemaakt. Zo iets is in de historie van het elektriciteitsnet in Nederland nog nooit voorgevallen," aldus Reuver. Volgens hem wordt de ramp een gewild studie-object bij deskundigen. Voor NUON staat het opspo ren van de oorzaak overigens niet op de eerste plaats. Een team van honderd medewer kers heeft bijna vol continu, ook de hele nacht, doorgewerkt om de schade tijdelijk te herstellen. „Daarna kunnen we aan een definitieve vervanging gaan werken," aldus directeur Feijen van NUON. Dë schade voor het Gelderse energiebedrijf NUON als gevolg van de stroomstoring zal zeker meer dan vijf miljoen gulden bedragen. Onder meer moet het door brand en een explosie ver woeste onderstation in Ede worden herbouwd. Er werden in totaal ongeveer 25.000 men sen getroffen. Het getroffen gebied op de Veluwe was rond zeven uur gis teravond weer geheel op span ning. De stroomstoring ont stond zondagmiddag tegen twee uur. Hoe groot de schade is die bedrijven en particulieren in het getroffen gebied hebben geleden is niet te schatten, zegt brandweercommandant Joos- ten. Of die schade ergens ver haald zal kunnen worden, bleef gisteren ook onduidelijk. NUON heeft, net als alle andere ener giedistributiebedrijven, een zo genoemde overmachtclausule in de leveringsvoorwaarden staan. „Deze storing is een ab solute calamiteit van volledige overmacht", zo drukte NUON- directeur Feijen het uit. De Consumentenbond is het juist op dit punt de afgelopen weken niet eens geworden met de stroomleveranciers. Een woordvoerster van de bond kondigde gisteren aan dat de bond binnenkort naar de rech ter zal stappen om een uit spraak over aansprakelijkheid bij stroomstoringen te vragen. De stroomstoring werd opge vangen met vele noodaggrega- ten, die uit alle delen van Ne derland naar de Veluwe werden gebracht. Het Kröller-Müller Museum in Otterlo werd zon dagmiddag ontruimd. Door de storing viel de alarminstallatie in het museum uit. Bovendien was de museumdirectie bang dat de schilderijen te lijden zou den hebben van vocht omdat de airconditioning ook was uit gevallen. Bij een bakker in Otterlo zorgden kaarsen gisteren voor de nodige verlichting. FOTO ANP HERMAN PIETERSE ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten WD en oppositie schieten experiment af Er komt voorlopig nog geen verplichting voor bijstands ontvangers om in ruil voor hun uitkering maatschappe lijk nuttig werk te doen. PvdA en D66 steunden gisteren minister Melkert van sociale zaken, die in de nieuwe bij standswet middels een 'experimenteerartikel' wel moge lijkheden daarvoor wil scheppen. De oppositie en de VVD maakten echter duidelijk niets voor een verplichting te voelen. den haag anp Melkert betoogde gisteren dat de bezwaarde kamerfracties spoken zien. Niemand zal wor den verplicht tot vrijwilligers werk in bijvoorbeeld de bejaar denzorg, kinderopvang, biblio theek of groenvoorziening. Bo vendien krijgt de Kamer nog al le gelegenheid om zich later uit te spreken over de waarborgen om bijstandsgerechtigden te beschermen tegen te overspan nen eisen van gemeenten die hen met klusjes willen opzade len. Maar valt dat in de wet te le zen, zo vroeg de daarvan niet overtuigde fractievoorzitter Ro- senmöller van Groen Links zich af. Van Hoof (WD) wil eerst harde waarborgen tegen ver dringing van gewoon werk door de verplicht klussende uitke ringstrekker. CDA-kamerlid Doelman vond dat minister Melkert zijn geruststellende uit spraken te vaak lardeerde met zinnen die wel degelijk dwang op straffe van een uitkerings korting suggereerden. Van de kleine christelijke fracties sloot Van Middelkoop (GPV) zich aan bij het verzet. Van der Vlies (SGP) gaf Melkert in overweging het experimenteerartikel zoda nig te herformuleren, dat er geen 'vrijbrief voor vrijwilligers werk onder dwang in de wet komt. Minister Melkert deed verder twee toezeggingen die enige kou uit de lucht namen. Hij zal welwillend bekijken of de nieu we bijstandswet pas op 1 okto ber 1995 of 1 januari 1996 zal ingaan, zodat de gemeenten een langere voorbereidingstijd krijgen. Dat scheelt vergeleken met de beoogde ingangsdatum van 1 juli 1995 respectievelijk 100 en 170 miljoen gulden. Verder zal de minister zich bij een evaluatie en daarop vol gend kamerdebat over stille ar moede oriënteren op de proble men van mensen die al jaren op de bijstand zijn aangewezen. Als hun wasmachine stuk gaat of als er een dure bril nodig is, moeten gemeenten als het enigszins kan, in de kosten bij springen. De wet biedt die mo gelijkheid al, maar gemeenten klagen over praktische proble men die bijzondere bijstand in de weg staan. den haag gpd Minister De Boer van milieube heer wil volgend jaar 40 miljoen gulden bezuinigen op het milieu-onderzoek. In de daarop volgende jaren moet dat bedrag oplopen tot 80 miljoen. De Boer wil onder meer bezuinigen op actiepunten uit het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP). Het gaat om onderzoek naar kli maatverandering, de kooldioxi de-uitstoot, bodemsanering en het interne milieubeleid van be drijven. Grootste slachtoffer wordt het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) dat het grootste deel van het subsidiegeld ontvangt. Het krijgt nu jaarlijks 67 miljoen gulden voor onderzoek, onge veer 35 procent van het totale onderzoeksbudget. Het is de bedoeling dat het RIVM zich wel verder kan ontwikkelen tot een centraal milieu-planbureau. De bezuinigingen moeten voor al gevonden worden in de inci dentele opdrachten die het in stituut krijgt naast de basissub sidie van ongeveer 50 miljoen gulden. De andere slachtoffers van de bezuinigingen zijn de universi teiten, adviesbureaus en TNO. Jaarlijks wordt daaraan voor 94 miljoen gulden aan onder zoeksopdrachten verstrekt. TNO krijgt daarnaast nog een basissubsidie van 9 miljoen. De Boer schrijft in een brief aan de Tweede Kamer welk on derzoek wordt geschrapt of be perkt. De regeringspartijen D66, WD en PvdA zullen vandaag tijdens de behandeling van de begroting van VROM de bezui nigingen deels aanvechten. A Als u nu een tweejaarsdeposito afsluit bij \fon Lanschot (minimale inleg f 10.000,-) kunt u rekenen op een vaste hoge rente van 6%. Van Lanschot Ls immers geen bank als alle andere. Meer informatie? Bel gratis 06 - 022 19 87 of vul de bon in. van Lanschot. Wanneer U tof. Bent aan een Bankier. Stuur mij meer informatie over uw spaaraanbieding. Naam Adres PostcodeWoonplaats Stuur deze coupon in een envelop zonder postzegel naar F van Lanschot Bankiers. Afdeling Rarticulicrcn. Antwoordnummer 289, 5200 VB "s-Hcnogenbosch.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3