Cupsfeer bij Ajax-Austria ver te zoeken Reek rekent op beschermengel Van der Kwaak mag ook niet naar FC Dordrecht Sport 'Kleine Cruijff houdt het koppie erbij Seedorf vervangt Blind Wim Rijsbergen ligt niet wakker van PSV DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 Van Gobbel verre van fit rotterdam gpd De blessure van Ulrich van Gobbel baart de technische en medische staf van Feyenoord in de aanloop naar het Europa Cup-duel met Werder Bremen de nodige zorgen. De interna tional liet gisteren in het zieken huis een echo maken van zijn enkel. Daarbij werd geen ernstig letsel geconstateerd, maar de forse zwelling op zijn been ver hindert hem mee te trainen bij Feyenoord. Clubarts John Andriessen omschreef Van Gobbel gisteren als een vraagteken voor de re turn in Bremen. „Door intensie ve therapie hopen we hem weer op de been te krijgen. Maar eerst moet de zwelling verdwij nen, dan kan hij weer normaal trainen", aldus Andriessen. Uit voorzorg reist Feyenoord daarom morgenochtend met achttien man (onder wie Refos, Kiprich en Gorré) naar Duits land. John van Loen maakt de trip niet mee omdat hij nog ge schorst is in de Europa Cup. Feyenoord heeft ontstemd gereageerd op de mededeling van het het Centraal Bureau voor de Arbeidsbemiddeling dat het voorlopig geen beslissing kan nemen over de werkver gunning voor de Braziliaanse aankoop Glaucio. Het CBA wil eerst een vergadering van het FBO op 20 november afwach ten, waarin wordt gediscussi eerd over een nieuw adviesor gaan dat de Stichting Arbeids zaken moet gaan vervangen. Doelman van Werder Bremen heeft geluk vaak aan zijn zijde i het voetbal nooit v gpd-verslaggever Het noodweer in Bremen weerhoudt Werder-coach Otto Rehhagel er niet van zijn spelers twee keer op een dag onder handen te nemen. De Duitse topcoach eist topprestaties van zijn duurbetaalde profs in de sombere havenstad. Na de vroegtijdige uitschakeling in het Duitse bekertoernooi heeft Rehhagel de met in ternationals volgeladen Werder-trein weer op de rails. In de Bundesliga gaat het de club voor de wind en de kwartfinales van het Europa Cup-toernooi liggen bin nen bereik. „Daar kan Feyenoord ons niet van weerhouden", zegt doelman Oliver Reck. De aanvoerder van Werder Bremen is zelfverzekerd. Hij heeft altijd een grote mond gehad en staat bekend als een kei harde prof. Op het trainingscomplex van Werder Bremen duldt hij niemand in zijn omgeving. De Nederlandse fotograaf ach ter zijn doel wordt door hem persoonlijk van het veld gestuurd en hoeft niet te re kenen op een minuutje voor een gepo seerde foto. Of het feit dat het bezoek uit Rotterdam komt een rol speelt, wordt niet duidelijk. Maar het vermoeden bestaat wel. Zijn la tere opmerking dat „Nederlanders en Duitsers in het voetbal nooit vriendelijk voor elkaar zijn en nooit meer zullen wor den" geeft iets weg van zijn frustraties en getergdheid na de eerste Europa Cup ontmoeting met Feyenoord. Reek: „Het bestuur van Werder Bremen vindt het treurig dat de verhoudingen tussen de Nederlanders en de Duitsers na zo veel jaar nog steeds slecht zijn, maar je moet realist zijn. We zijn meer dan rivalen. In het internationale voetbal gelden s andere normen. Dan moet je niet moeilijk doen als het er een beetje hard of verhit aan toe gaat." Reek staat sinds 1985 onder contract bij Werder Bremen. In 1987 brak hij door in de hoofdmacht. Aanvankelijk zonder veel succes. Reek kreeg in zijn eerste jaar de bijnaam 'Pannen-Olli' vanwege zijn op eenstapeling van blunders in het doel van Werder. Hij was een lachwekkende clown in de Bundesliga. Otto Rehhagel bleef echter vertrouwen houden in zijn sluit post, die later inderdaad uitgroeide tot een uitstekende doelman. Berti Vogts haalde hem zelfs bij de Duitse selectie. Met Reek onder de lat behaalde Werder Bremen ook grote successen. In 1988 werd de club kampioen van Duitsland, in 1993 eveneens. In 1991 en 1994 werd de Duitse beker veroverd en in 1992 won Werder de Europa Cup 2. Reck was vorig seizoen de minst gepas seerde keeper in de Bundesliga en weet zelf dat hij na zijn lachwekkende start over geluk niet meer heeft te klagen. Reek: „De cijfers hebben uitgewezen dat Wer der Bremen van alle Duitse clubs de meeste ballen op de paal en de lat heeft gekregen. Dat is dit seizoen weer het ge val. Een merkwaardig fenomeen vind ik zelf. Sommigen zeggen dat dat geluk is, maar geluk kun je door je stijl van keepen ook afdwingen. Ik ben het slot op de deur en sta garant voor succes bij Werder." Volgens Reek heeft zijn collega bij Feye noord, Ed de Goey, ook een engeltje op de lat nodig om donderdag in Breinen over eind te blijven. „De return wordt een ab solute kraker. Daarbij laten we niet meer met ons sollen. In Rotterdam heeft Feye noord veel te danken gehad aan de scheidsrechter. Al ben ik eerlijk genoeg om te zeggen dat de steun van het pu bliek de ploeg ook tot grote hoogte bracht. Wij hebben trouwe fans, maar ik ben jaloers op de manier waarop de men sen in de Kuip achter hun ploeg kunnen staan. Als het waar is dat er bijna 4000 supporters meekomen naar Bremen, kan dat een bepalende factor zijn voor Feye noord. Maar ik ga er nog steeds vanuit dat wij genoeg kwaliteit hebben om de zaak hier recht te zetten." Reck was één van de spelers die bij de Zweedse scheidsrechter Karlsson in de Kuip smeekte om gele kaarten voor Feye- noord-spelers. Hij rende soms het halve veld over om de arbiter aan zijn jasje te trekken. „De scheidsrechter was een dra ma. )p ik' spelers zelf was ik niet eens zo boos. Er lopen er bij Feyenoord een paar bij die heel goed weten wat ze op Euro pees niveau wel en niet kunnen flikken. Dat neem ik de spelers van Feyenoord ook niet kwalijk. Om cr één te noemen? De aanvoerder. De Wolf. Hij ging voorop in de strijd en durfde te provoceren. Had ik geen moeite mee. Ik heb hem voor de wedstrijd en na afloop ook een hand ge geven. Alleen is het mijn goed recht om bij de scheidsrechter om maatregelen te gen onbezonnen acties van tegenstanders te vragen. Zal ik hier desnoods ook weer doen." Reek beweert niet te trainen op straf schoppen. „Het is waarschijnlijk niet no dig. Bovendien is juist deze week gepubli ceerd dat nog maar tien procent van alle penalty's wordt gestopt. Twintig jaar gele den was dat 45 procent en tien jaar gele den was dat dertig procent. Je kunt nog zo trainen, maar een goede schutter schiet altijd raak. Je hebt als keeper een beetje geluk nodig. En dat heb ik meestal wel." Maturana stapt op bij Atletico Madrid madrid» Francisco Maturana heeft zijn ontslag ingediend als coach van Atletico Madrid. Zondag leed Atletico tegen Betis Se- villa (0-2) de zesde nederlaag in negen competitieduels. Atletico Madrid staat derde van onder met vijf punten. Maturana's op volger is de Argentijn Jorge d'Allesandro, die eind vorig seizoen al eens een periode trainer was van de club. Het is voor de 25ste keer sinds 1987, toen voorzitter Jesus Gil y Gil aan het bewind kwam, dat er een trainerswissel bij Atletico Madrid plaatsvindt. Reynolds loopt schadevergoeding mis Washington Harry 'Butch' Reynolds, de wereldrecordhouder op de 400 meter, zal geen schadevergoeding van 27 miljoen dollar van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) krijgen. De atleet verloor gisteren in Washington zijn beroep voor het Amerikaanse Hooggerechtshof. Het opperste Amerikaanse rechtscollege besliste dat een hof van beroep in Cincinnati in mei een juiste uitspraak had gedaan met het ongeldig verklaren van de beslissing van een federale rechter. Die rechter had be paald dat de in Monaco gevestigde Internationale Amateur Atle tiek Federatie (IAAF) onder Amerikaanse jurisdictie viel. Hoger beroep ex-administrateur MVV Maastricht De ex-administrateur Wim K. van voetbalclub MW en diens vrouw hebben hoger beroep ingesteld tegen hun ver oordeling door de rechtbank. K. kreeg tot twee jaar gevangenis strafwaarvan een half jaar voorwaardelijk wegens verduistering van minstens 368.000 gulden. Zijn vrouw, die mee profiteerde van het achterovergedrukte geld, werd wegens heling veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk. Dure nederlaag Liverpool bij QPR londen Liverpool heeft de kans gemist bij de top drie van de Premier League te komen. In de twaalfde speelronde van de En gelse voetbalcompetitie verloren de Reds gisteren met 2-1 bij Queen's Park Rangers. In Londen maakte Ferdinand vijf minu ten voor tijd de winnende treffer. In de eerste helft had Sinclair de score geopend voor QPR, de nummer vijftien in de hoogste afdeling. In de 65ste minuut zorgde Barnes voor de gelijkmaker. Alleen penningmeester Van Os blij met Champions League Niemand hoeft morgen vreemd op te kijken als Ajax-Sal- zburg weer in een saai gelijkspelletje eindigt. De Oosten rijkers zijn blij met elk punt (lees: premie van zes ton) en bouwen lachend hun betonnen muurtje. Voor Ajax is elk punt een stap dichter bij de kwartfinale. Van een cupsfeer is dezer dagen geen sprake. amsterdam Louis van Gaal vindt de Cham pions League een gedrocht. De coach is gecharmeerd van het knock out-systeem en ergert zich groen en geel aan clubs als Austria Salzburg die zuiver en alleen op het geld uit zijn. De oefenmeester uit Avenhorn vindt dat het voetbal te veel in de commerciële hoek wordt ge dreven. Daar is geen plaats meer voor emoties, sentimen ten en spanning. Alleen de koe le cijfertjes tellen. Clubs gaan met een rekenmachine het veld Het lijvige UEFA-boekwerk met voorschriftjes, regeltjes en wetjes doet niet onder voor een doorsnee telefoonboek. Tot in de details staat beschreven waaraan een CL-deelnemer zich moet houden. De touwtjes zijn in handen van het reclame bureau TEAM uit Ziirich, die voor veel geld de rechten van de Champions League heeft bin nengehaald. De gevolgen zijn duidelijk. Al les wordt de club uit handen ge nomen. Tot aan de uitgifte van het programmaboekje toe. TEAM regelt de reclameborden en de kaartverkoop, TEAM ver anderde de cameraopstelling, TEAM vond dat de gehandicap ten die traditioneel langs de zij lijn geparkeerd staan, het uit zicht op de reclame-uitingen belemmerden (de rolstoelers moeten nu plaatsnemen achter het doel) en TEAM eiste veel plaatsen op voor relaties, spon sors en officials. TEAM'S wil is wet. Welke voetballers het levende decor vormen in deze reclamespot schijnt nog steeds een zaak van de club te zijn, maar zelfs de kleding van de spelers kon de toets der kritiek niet doorstaan. De shirtjes van Ajax werden af gekeurd, omdat in het rood en wit heel subtiel het logo van de fabrikant zat geweven. En daar was niet voor betaald. Pleister op de wonde was de toestemming van de UEFA voor het voeren van shirtreclame. Vorig seizoen was dat nog ver boden. Als deze maatregel niet was genomen, was shirtsponsor ABN/AMRO in opstand geko men. De andere co-sponsors schikten zich, al of niet na ont vangst van een schadevergoe ding, in hun lot. Rond de Champions League-duels wor den ze nog wat meer in de wat ten gelegd dan anders met extra voorzieningen, extra kaarten, een hapje en een drankje. In deze poppenkast probeert Ajax zichzelf te blijven. Dat lukt met moeite, maar het geld ver zacht de pijn. Penningmeester Arie van Os kan bijna wekelijks zijn begroting aanpassen, want het geld stroomt binnen. Ajax heeft nu al 9,3 miljoen gulden verdiend. Plaatsing voor de kwartfinale levert nog eens een premie van 3,6 miljoen op. Plus een uitverkocht stadion (recette van 1 miljoen). En ook de pre mie van zes ton per punt blijft gehandhaafd. Als Ajax morgen wint, is het 5,8 miljoen (3,6 1 1,2) gulden rijker. Daarom zul je de bestuursle den niet horen klagen. Van Os kan zich de wrevel van Van Gaal goed voorstellen, maar „hij is trainer en ik ben penningmees ter. Uit financieel oogpunt is de Champions League heel aan trekkelijk. Nee, geen goudmijn. In het seizoen dat we de UEFA Cup wonnen hebben we ook heel goed geboerd. Het voor deel is dat je verzekerd bent van inkomsten. Vroeger moest je maar afwachten hoe ver je kwam in de Europa Cup, nu heb je zekerheid." Hij geeft het eerlijk toe. Als liefhebber mist hij ook de char me van het knock-out systeem. „Bij Feyenoord hangt nu zo'n d'r op of d'r onder-sfeer. Dat missen we nu hier. Dan begrijp ik best dat het voor een trainer heel moeilijk is om de groep op timaal te motiveren. Er is geen alles-of-niets-situatie. Straks wel, in de kwartfinale." Van Os heeft, niet het geyoel dal hij de Ajax-ziel heeft ver kocht aan de UEFA-duivel. „Na tuurlijk is alles strak geregis seerd, maar het is ook goed ge regisseerd. Ik heb nog geen wanklank gehoord. Ik heb ook niet het gevoel dat we ons ver vreemden van de supporters. Een keurslijf? Dat valt wel mee. Als je je handtekening ergens onder zet, schept dat verplich tingen. Dat is logisch. We waren alleen een beetje bang dat het Olympisch Stadion, dat wè nu in beheer hebben, niet aan de eisen zou voldoen. Maar dat viel reuze mee. Een beetje timmer werk, meer niet. Van de extra investeringen die dat met zich meebracht zijn we niet ge schrokken." Als Ajax in 1996 het nieuwe stadion betrekt, hoopt Van Os een begroting te kunnen pre senteren die in de buurt van de veertig miljoen gulden komt, twaalf miljoen hoger dan nu. „Alle skyboxen voor dat stadion zijn al verkocht. Wie weet plaat pions League. Daar mag je in je begroting nooit van uitgaan. Dan moet je kampioen worden en als het om moeten gaat, wordt het gevaarlijk." Een nieuw stadion, een gevul de kas, de Amsterdamse schat bewaarder heeft weinig reden tot klagen. Of het zou over de handelswijze van PSV moeten zijn. Onlangs had het er alle schijn van dat de Eindhovena- ren Michel Kreek zouden over nemen, maar op het laatste mo ment werd de transfer afgebla zen. Tot grote woede van Kreek, Van Gaal en Van Os. „PSV be wandelt de omgekeerde weg. Eerst gaat De Mos keihard roe pen dat hij Kreek wil hebben. Dan belt collega Van Raay op om afspraken te maken en ten slotte zijn ze opeens niet meer geïnteresseerd. Eerst het hoofd van een speler op hol jagen en dan op hel laatste moment alles weer terugdraaien. Zo doe je toch geen zaken." KNVB: 'Hij heeft zichzelf in moeilijk parket gebracht' leiden rob onderwater Peter van der Kwaak vermoedt dat er boze opzet in het spel is. De doelman, die eerder pro beerde overschrijving naar Noordwijk te verwezenlijken, krijgt van de KNVB geen toe stemming om bij FC Dordrecht te spelen. Inmiddels is de Haar lemse goalie, werkzaam bij het Alphense JAW1 squash- en ra- quetcentrum, in beroep gegaan tegen de beslissing. Van der Kwaak is een beetje moedeloos geworden van de KNVB. Aan de andere kant heeft de doelman niet de gemakke lijkste weg gevolgd om aan een club te komen. Van der Kwaak keepte vorig seizoen als ama teur bij Ajax. Omdat hij niet in aanmerking kwam voor een contract, vroeg hij overschrij ving aan naar het Heemsteedse RCH. Die kreeg hij. Vanwege een veranderde werkkring kon Van der Kwaak echter niet meer op zondag spelen. Hij trok zijn overschrij ving daarop in. Begin augustus klopte hij aan de deur van za terdageersteklasser ARC, dat een nieuwe keeper na het ver trek van Remco van Tuinenburg naar AZ best kon gebruiken. Twee weken later verkaste Van der Kwaak ineens naar Noord- wijk. Die club zat t legen om eon keeper omdat Max de Jong onderdak kreeg bij FC Den Haag. Bij Noordwijk vroeg Van der Kwaak voor de tweede keer overschrijving (in vaktaal dispensatie) aan. Zoals bekend weigerde de KNVB, in casu Hans Boll, een handtekening te zetten. De bond was van mening dat Van der Kwaak ook bij de zaterdag afdeling van RCH kon keepen. Met die beslissing kon Van der zich niet verenigen. Toen FC Dordrecht op de 'markt' ver scheen, probeerde de poort wachter het nog maar eens een keertje. Dordrecht is vierde club in het rijtje van Van der Kwaak. Die reeks maakt 'zijn' verhaal niet bepaald geloofwaardig. Van der Kwaak: „Vier clubs? Bij RCH ben ik nooit geweest, ARC is door omstandigheden afgeketst en bij Noordwijk heb ik pas voor het eerst overschrijving ge vraagd. Dordrecht is feitelijk de tweede club. Ik heb de pech dat alle formulieren op het bureau van Hans Boll terecht komen. FC Dordrecht heeft nog gepro beerd om via andere kanalen aan een handtekening te ko men, maar uiteindelijk moet Boll toestemming geven." Van der Kwaak ziet nog één V mogelijkheid. Als hij als prof voetballer wordt gecontrac teerd, heeft hij nog de kans om aan een club te komen. Maar dan moet Dordrecht wel geld hebben om Van der Kwaak te betalen. De club van Cees den Braven zoekt nog steeds een sponsor, maar is ondertussen in onderhandeling met een nieu we spits. Met andere woorden: de kans is groot dat Van der Kwaak buiten de boot valt. Van der Kwaak, zuchtend: „Ik train nog wel in Dordrecht, maar dit moet niet te lang du- De 'kwade genius' van de KNVB, Hans Boll, zegt dat Van der Kwaak zichzelf in een moei lijk parket heeft gebracht. „Je mag per seizoen één keer over schrijven. Zo simpel ligt dat. Er zijn uitzonderingen, maar voor de KNVB was het onduidelijk waarom hij bij Noordwijk wilde spelen. Datzelfde geldt voor FC Dordrecht. Dat boek is gesloten. Behalve als hij een profcontract krijgt. Dan wordt de zaak op nieuw bekeken." Wal gaat Van der Kwaak doen als het beroep niets oplevert? „Dan blijf ik trainen bij Dordrecht of Ajax. En dan be dank ik de KNVB vriendelijk voor het vergallen van mijn sei- Barcelona Jordi Cruijff vecht op de training een luchtduel uit met zijn clubgenoot Sergi. Barcelona be reidt zich voor op de thuiswedstrijd tegen Manchester United in groep A van de Champions League. FOTO EPA amsterdam gpd Clarence Seedorf neemt mor gen in hel Champions League duel met Austria Salzburg de plaats in van de geschorste Danny Blind. De 18-jarige UF.FA-international vormt sa men met Frank Rijkaard het hart van de Ajax-verdediging. Seedorf kan op vele posities uit de voeten. Zowel op het middenveld als in de verdedi ging. In de laatste wedstrijd te gen Heerenveen loste hij Edgar Davids af als linkshalf. Tegen PSV had hij een basisplaats als rechtshalf. Uit tegen AEK Athe ne stond hij ook al in het hart van de verdediging als vervan ger van Rijkaard. Seedorf: „Het belangrijkste is dat ik speel, maar ik zou me best wel eens willen specialiseren. Zo raak je nooit ingespeeld op een bepaal de positie." Wim Rijsbergen, trainer van Volendam, zit niet onrustig op de bank om op een tele foontje van Frank Arnesen te wachten. De Leidse trainer is 'genoemd' in het circuit van eventuele nieuwe trainers van PSV. Rijsbergen voelt zich een tikkeltje gevleid, maar niet meer dan dat. „Ach, het is leuk dat ze je naam noemen, maar wat moet ik er verder mee. Ik heb bijvoorbeeld nog geen enkel contact gehad." Rijsbergen weet uit ervaring hoe het sys teem werkt. „Het ene jaar ben je de kroon prins onder de trainers, het andere jaar stoppen ze je onder de grond. Neem nu zo'n Hans Westerhof. Toen hij kwam bij PSV was hij de man van de juiste aanpak. Hij was menselijk. Een jaar later kon hij er niets van." PSV zoekt naarstig naar een opvolger voor de weggestuurde Aad de Mos. Naast Wim Rijsbergen zijn Ronald Spelbos (NAC), Morten Olsen (FC Köln) en Guus Hiddink genoemd. Rijsbergen: „Het kan goed dat ze bij mij terecht komen. Want zo slecht doe ik het niet bij Volendam en dan er over je ge sproken. Dan ben je de man van van de juiste aanpak. Al laat je de spelers op hun handen lopen tijdens de training. Ik denk dat Jan Wouters mijn naam heeft laten val len. Met Jan heb ik een goede relatie. Toen hij van Utrecht naar Ajax ging. heb ik hem een paar goede tips gegeven. Persoonlijk denk ik dat PSV niet over één nacht ijs gaat. Ze hebben een stel verkeerde beslissingen achter elkaar genomen en ze zullen nu wel overwogen te werk gaan." Onduidelijk is nog of Louis van Gaal een plaatsje heeft in geruimd voor Peter van Vossen. De Zeeuw acteerde in de wed strijden tegen AEK en PSV naar behoren, maar de man die hij verving. Marc Overmars, is in middels hersteld van een lies blessure. Op de rechtsbuiten positie maakt Finidi George zijn Europese rentree na een schor sing van een duel. Hel veld in het Olympisch Stadion ligt er behoorlijk bij, ondanks de overvloedige regen val van de laatste dagen. Het duel, dat om 20.30 uur begint, staat onder leiding van de Schot Mottram. Als Ajax wint, plaatst het zich al voor de kwartfinale. Stadiondirecteur Jos van der Vegt keek zondagmiddag met enige verontrusting naar de lek kende dakgoot van het nieuwe dak van de Kuip. Op sommige plaatsen slroortide hel water over de rand en moesten sup porters vluchten om aan een nat pak te ontkomen. De dak goot van de futuristisch ogende kap op de Kuip was is uitgerust met pompen. En dan, bij de eerste regenbui, gutste het wa ter op sommige punten op de supporters. „Ook ik keek raar op", rea geert Van der Vegt. „Gelukkig was de verantwoordelijke man van de betrokken onderaanne mer aanwezig. Alle klachten van bezoekers zijn terecht. Wij heb ben voor die klachten alle be grip en bieden voor de overlast Maar, ik kan ding zeggen: de Kuip s nog r laf."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19