Bentwoud weer stap dichterbij Koektaal niet altijd te volgen' Alleenstaanden Alkemade een stuk goedkoper uit VVD Zoeterwoude wil miljoen bezuinigen Subsidies flink onder druk in Zoeterwoude Rijn Veenstreek Reünie bij jubileum van Cascarvieten Alphen poetst imago op Zoeterwoude overweegt huishoudelijk afval voortaan per persoon te berekenen Spel van wind en wolken Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben inge stemd met de aanleg van het Bentwoud. Het bos krijgt een oppervlakte van duizend hectare en 800 hectare re creatieve en ecologische verbindingszones. Het gebied ligt ten oosten van Zoetermeer, ten zuiden van de Hoog- eveenseweg (de N209 tussen Boskoop en Benthuizen), ten westen van Boskoop en Waddinxveen en ten noor den van Moerkapelle. rijnwoude/den haag De aanleg van het Bentwoud is hiermee een stap dichterbij ge komen. De bedoeling is dat de eind 1995 de eerste bomen de grond ingaan. De aanleg zal steeds in fasen gebeuren. Over 25 jaar moet het Bentwoud een volwaardig bos zijn, waar an derhalf miljoen Zuidhollanders kunnen recreëren. Het bos zal bovendien als een belangrijke buffer dienen tegen verdere ver stedelijking van het Groene Hart. Voordat met de aanleg wordt begonnen, houdt de provincie drie inspraakavonden: in Rijn- woude, Waddinxveen en Zoe termeer. De data zijn nog niet bekend. Op die avonden kun nen opmerkingen worden ge maakt over de nota Bosplan Bentwoud en op het milieu-ef fectrapport (MER). De MER geeft inzicht in de milieu-effecten van de bosaan leg op het agrarisch gebruik en de waterhuishouding. Ook de effecten van het bezoek aan het bos op de verkeersdrukte wordt in kaart gebracht evenals de ge volgen voor de natuur, het land schap en de recreatie. Naar aanleiding van de conclusies uit de MER, zijn GS akkoord ge gaan met 'slechts' 1000 hectare bos, in plaats van de 1300 hec- i het bosplan vanuit Beide nota's liggen vanaf 21 november tot 19 december ter inzage in de gemeentehuizen van de betrokken gemeenten en in de leeszaal van het provincie huis in Den Haag. Ook is het mogelijk om schriftelijke reac ties te zenden aan GS van Zuid- Holland, Postbus 90602, 2509 LP in Den Haag. Nadat alle in spraakreacties zijn beoordeeld, besluit de provincie in maart definitief of het bos er komt. De plannen voor het Bent woud zijn voorbereid door een stuurgroep die bestaat uit verte genwoordigers van de provin cie, het ministerie van land bouw, natuur en visserij en de betrokken gemeenten Bleiswijk, Boskoop, Rijnwoude, Waddinx veen, Zevenhuizen-Moerkapel- le, Zoetermeer en Zoeterwoude. Huwelijksaanzoek valt niet goed alphen aan den run Een huwelijksaanzoek v a 22-jarige uit het Belgische Aarschot verliep gistermiddag niet geheel naar wens. Rond één uur vroeg hij in het winkelcentrum De Aar hof zijn Alphense geliefde ten huwelijk. Toen de vrouw weiger de, vroeg de man de sleutel van haar flat. Ook dat verzoek werd niet gehonoreerd. Vervolgens pakte de man de vrouw beet, waarna zij zich losrukte en tegen een ruit viel. Omstanders die dachten dat de vrouw werd mishandeld grepen de man vast en waarschuwden de politie. Op het bureau bleek dat er sprake was van een misverstand. Utrechter en Hoofddorper opgepakt nieuwkoop De politie heeft gisteravond in Nieuwkoop twee mannen aangehouden die verdacht worden van het stelen van een aanhangwagen in het polderdorp. Het tweetal reed met de aanhangwagen, waarvan de lichten niet brandden, over de Noordenseweg. De mannen vertelden dat zij de wagen in Nieuwkoop hadden geleend. Bij controle door de politie bleek dat niet het geval te zijn. Ook de namen die de Nieuwkopers hadden opgegeven bleken niet te kloppen. Het tweetal - een 47- jarige man uit Utrecht en zijn 38-jarige metgezel uit Hoofddorp - werden ingesloten. Inbrekers slaan slag in Alphen alphen aan den run» Uit een schuur aan de Junostraat in Alphen is afgelopen nacht een hogedrukreiniger gestolen. Een poging van de twee dieven om de auto van de bewoner te stelen mis lukte omdat het alarm van de wagen afging. De bewoner werd rond kwart over drie gewekt door het lawaai. Toen hij uit het raam keek zag hij twee mannen wegrennen. Zowel de schuur, de tuindeur als de auto van de Alphenaar waren opengebroken. Vernielingen aan school hazerswoude-rijndijk» Van een school aan de Groenestein in Ha- zerswoude-Rijndijk zijn enkele ruiten ingegooid en is een deur vernield. De vernielingen zijn het afgelopen weekeinde ge- CDA en WD stellen bezuinigingen voor Raadsmeerderheid voor gedifferentieerde affalstoffenheffing DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 zoeterwoude liesbeth buitink De subsidies die Zoeterwoude verstrekt, dreigen de volgende jaren flink onder druk te komen staan. Dat bleek gisteravond tij dens de algemene beschouwin gen op de begroting voor 1995. Zowel het CDA als de WD stel de voor om op de subsidies te bezuinigen. Volgens het CDA moeten ver enigingen en instellingen zelf werken om de subsidie te ver dienen. „Eigenlijk zal zelfwerk zaamheid en verantwoordelijk heid nemen voor de eigen groep of club, deel moeten zijn voor subsidiëring", aldus CDA- fractievoorzitter P. van Son. De WD vond dat het maar eens afgelopen moet zijn met de tweedeling in de subsidië ring tussen Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk. „Er moet meer worden gedaan aan samenwer^ king en coördinatie tussen de twee dorpskernen. De tijd dat de subsidieruif voor iedereen voldoende eten bood is helaas voorbij. De tijd dat alles twee"of driemaal voorkomt in Zoeter woude is wellicht voorgoed voorbij", aldus H. van der Kooi. Bovendien vinden de liberalen dat de verhoogde huren in de accommodaties van verenigin gen, niet moeten worden ge compenseerd in de subsidies. Ook Progressief Zoeterwoude keek voorzichtig naar bezuini gingen, maar verbond daaraan alvast een aantal voorwaarden. „Voorzieningen voor de zwak keren moeten we zoveel moge lijk ontzien. Op welzijnsterrein gaan zorg en cultuur boven re creatie. En als zaken geld kos ten, moeten we dat er voor over hebben", stelde PZ-fractievoor zitter). Stuijt. Wethouder R. Hogenelst (CDA/welzijn) verzette zich te gen verdere bezuinigingen. „De werkers in welzijnsland staat het water aan de lippen. Ik voel er niets voor om zo maar in de subsidies te gaan schrappen. Ik ben er wel een voorstander van dat 'er meer wordt samenge werkt tussen de dorpen, maar ik ben niet van plan om dat dwin gend op te leggen." alkemade marieta kroft Eenpersoonshuishoudens in Alkemade betalen volgend jaar aanzienlijk minder afvalstoffen heffing. Het tarief wordt ver laagd van 388 gulden tot 297. Het tarief voor meerpersoons- huishoudens wordt opgetrok ken van 388 tot 429 gulden. Met acht stemmen van het CDA en Groen Links voor en zeven van de WD en de PvdA tegen, wordt de zogenoemde gediffe rentieerde afvalstoffenheffing in Alkemade op het nippertje toch nog ingevoerd. Veel hing gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling af van de stem van Groen-Links- raadslid F. Koek. Eerder die avond kraakte hij het college voorstel nog af omdat hij wilde dat Alkemade zo snel mogelijk de tarieven vaststelt op basis van het gewicht van het aange- zoeterwoude liesbeth buitink De WD-fractie in Zoeterwoude uil volgend jaar een miljoen gulden bezuinigen op de uitga ven van de gemeente. Volgens de liberalen ontloopt het college zijn verantwoordelijkheden, door te wachten met bezuini gingen tot duidelijk is hoe groot de korting op de uitkering uit het gemeentefonds precies is. „In het kort komt het erop neer dat dit college alleen geld wil uitgeven en niet bij machte is te bezuinigen", zei WD-fractie- voorzitter H. van der Kooi gis teravond tijdens de algemene beschouwingen op de begroting voor 1995. Door de herverdeling van de uitkeringen uit het gemeente fonds krijgt Zoeterwoude naar verwachting jaarlijks drie mil joen gulden minder. „Voor een bedrag .van circa 1,9 miljoen gulden zullen we gedwongen zijn de belastingen te verhogen omdat het Rijk dit van ons eist. Het resterende bedrag zal moe ten worden gevonden in bezui nigingen", weet Van der Kooi. Volgens de WD moet Zoeter woude niet wachten met die bezuinigingen. Daarom kan het drie ton snijden op de uitgaven aan efficiency, zoals overwerk, boden afval. Met dit weegsys teem zijn volgens hem in de ge meente Oostzaan al positieve ervaringen opgedaan. Volgens wethouder L. Beelen (financiën) kan hij de invoering van het weegsysteem in Alke made 'de eerste vijf jaar wel ver geten' omdat het een investe ring van een miljoen gulden vergt. Bovendien wil Beelen dat een dergelijk systeem regionaal wordt ingevoerd om te voorko men dat er afvaltoerisme naar representatie en recepties. Door de welzijnsactiviteiten beter te 'stroomlijnen' denken de libera len 100.000 gulden te kunnen bezuinigen. Twee ton minder voor de automatisering, een ton uit het overschot en 300.000 gulden minder voor de openba re werken moeten de bezuini ging rondmaken. De WD uitte in de algemene beschouwingen forse kritiek op het college. „Pappen en nat houden is het devies van dit college en vooral weglopen voor de financiële problemen die op ons afkomen", aldus Van der Kooi. De liberalen beschuldig den het college ook van 'pure andere plaatsen op gang komt. De PvdA en de WD schaar den zich achter het minder heidsstandpunt in het college van WD-wethouder Beelen. Die stelde voor om de tarieven voor een- en meerpersoons- huishoudens vast te stellen op respectievelijk 351 en 416 gul den. Dit is met het oog op de in voering van een apart tarief voor tweepersoonshuishoudens met ingang van 1996. Eerder in voering van een tarief voor deze misleiding' door te stellen dat de belastingdruk volgend jaar met 0,7 procent stijgt. „Dit geldt slechts voor gezinnen met een woning van 150.000 gulden. Die stijging loopt voor woningen van 500.000 gulden op tot zelfs 12,7 procent. De bedrijven krij gen een verhoging van 30 pro cent te verwerken. Zie hier de kampioen inflatie-opdrijver: het Zoeterwoudse college. Progressief Zoeterwoude waarschuwde eveneens voor bezuinigingen en hogere belas tingen, maar diende geen alter natieve begroting in. „Het is zonneklaar dat we fors zullen moeten ingrijpen in het voor huishoudens is niet mogelijk omdat de gemeente Alkemade nog niet over het hiervoor be nodigde computersysteem be schikt. Beelen verwacht dat vol gend jaar makkelijker tarieven voor deze tweepersoonshuis houdens kunnen worden vast gesteld. als het verschil tussen een- en meerpersoonshuishou- dens nu niet al te groot wordt. Het CDA vindt een verschil van 65 gulden tussen een- en meerpersoonshuishoudens zieningen-niveau en dat de las ten voor de burgers aanzienlijk zullen stijgen", aldus fractie voorzitter J. Stuijt. Stuijt maakte echter niet dui delijk hoe hij de korting van drie miljoen op de uitkering uit het gemeentefonds denkt te com penseren. „Het hele bedrag be zuinigen is een illussie. Dat be tekent kaalslag voor een groot deel van de taken. Anderszijds betekent volledig opvangen door lastenverhoging van de onroerend-zaakbelasting met ongeveer 200 procent moet stij gen. Die verhogirtg is voor PZ te groot." Hij twijfelde wel aan de investeringen in nieuwe fietspa- echter te gering. „We moeten nu een flinke differentiatie doorvoeren", reageerde fractie voorzitter N. van Ruiten. „De tariefsverlaging van tweeper soonshuishoudens kan volgend jaar wel betaald worden uit de opbrengst van de inkomsten uit het grpfvuil." (CDA-wethouder W. Nugteren had op aandringen van het DA en de PvdA name lijk al toegezegd dat hij zo snel mogelijk zoekt naar een oplos sing om burgers voortaan te la ten betalen voor het grofvuil dat zij aanbieden.) De raad ging unaniem ak koord met de verhoging van de onroerend-zaak-, woonforen- sen- en hondenbelasting met 1,9 procent. Met de vier stem men van de PvdA en Groen Links tegen, stemde een meer derheid eveneens in met de ver hoging van de rioolrechten vol gend jaar met 25 gulden. den en de automatisering. Het CDA beperkte zich tot de opmerking dat de stijging van de OZB, die onvermijdelijk lijkt, 'frustrerend' is. Volgens de christen-democraten moet Zoe terwoude de komende jaren geen grote investeringen doen, zodat de gemeentekas een re servekan houden. Wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën) noemde de beschuldigingen van de WD 'goedkoop'. „Ik denk dat een begroting waarin ook nog wat overblijft voor nieuw beleid, een heel goed resultaat is. En wat is misleiding? Voor de meerder heid van de burgers stijgen de lasten minimaal. En dan gaat u zitten piepen dat de belas tingdruk de inflatie aanwak kert." Hogenelst wees de alternatie ve begroting van de WD dan ook van de hand. „Het is be langrijk om niet rigoureus een miljoen te pakken. Zo'n bezui niging moet zeer zorgvuldig ge beuren", verwees hij naar de kerntakendiscussie die begin volgend jaar wordt gevoerd. De begrotingsbehandeling gaat verder op 10 november. Weinig schot in bouwplan Huize Jacobus alkemade Er zit nog weinig schot in de nieuwbouwplannen voor het Veense verzorgingshuis Huize Jacobus bij de voormalige LTS in Oude Wetering. Volgens wet houder L. Beelen (WD/financi- en) duurt het nog wel twee jaar voordat er zekerheid is over de tien verpleeghuisbedden die Ja cobus mogelijk toegewezen krijgt. Die bedden zijn nodig om de kosten voor nieuwbouw te drukken. Een andere kwestie die nog niet is opgelost, is het boek waardeprobleem: het verschil van enkele miljoenen guldens dat wel in het huidige Huize Ja cobus is gestopt, maar er niet uitkomt. Dat antwoordde de wethou der gisteravond tijdens de be grotingsbehandeling op vragen van alle fracties. De gemeente Alkemade heeft wel toestemming voor de bouw van 40 aanleunwoningen. Om de kosten te drukken is het de bedoeling dat deze woningen tegelijkertijd met het Jacobus worden gebouwd. Volgens Bee len kan de bouw van de aan leunwoningen met een jaar worden uitgesteld, zonder dat het consequenties heeft op sub sidies. alphen aan den run jan winde De Alphense carnavalsvereni ging De Cascarvieten viert haar dertigjarig bestaan dit jaar met een grote reünie op 10 decem ber. Dat gebeurt in de feest- burcht van de carnavalsvereni ging: het parkrestaurant van Avifauna. Vanaf volgende week vrijdag heet Alphen aan den Rijn weer het Rijk van Castellum. Op de elfde van de elfde wordt tradi tioneel het nieuwe carnavalssei zoen geopend met het ophalen van de sleutel bij burgemeester Paats. Ook wordt op deze dag de 'goudgele watertoren' uitge reikt aan een persoon die zich binnen de gemeente zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, 's Avonds wordt er in de Juliana- straat een spectaculaire bed denrace gehouden. Voor het openingsbal op de dag erna staat onder andere een optre den van Gordon op het pro gramma. alphen aan den run» Alphen aan den Rijn moet meer 'smoel' krijgen. Nu denken mensen die de naam Alphen horen vooral aan Avifauna, de vervuilde Coupépolder en soms aan Archeon. „Maar Alphen is veel meer en dat willen we breed gaan uitdragen", aldus D66-wethouder F. Dales. Hij lichtte gisteren het collegebe- sluit toe om een communicatie- en stadsmarkctingplan te laten opstellen. In eerste instantie wordt het plan geschreven door de eigen Alphense ambtenaren. De bedoeling is te inventari seren hoe Alphen overkomt bij anderen. „Het gaat hierbij om de beeldvorming. Welk beeld krijgt iemand wanneer je zegt dat je uit Alphen komt", vertelt Dales. „Wanneer we dat weten, kunnen we vervolgens werken aan ons profiel en dus de posi tieve beelden naar voren halen, maar ook de negatieve aspecten meenemen. En als die negatieve aspecten kloppen ze aanpak ken, wanneer ze niet kloppen proberen het beeld te verande- De bedoeling is Alphen aan den Rijn een duidelijk profiel te geven, dat wordt uitgedragen door iedereen. Daarnaast moet het plan speciale aandacht ge ven aan de burgers en.maat schappelijke organisaties, aan andere overheden en aan het bedrijfsleven. Dales: „We hebben nu vaak het gevoel dat de beeldvorming achter loopt met de werkelijk heid. Mensen, zowel in het be drijfsleven als bij overheidsin stanties, reageren nogal eens verbaasd wanneer ze horen dat Alphen 63.000 inwoners heeft. Vraag je iemand: wat weet je van Alphen?, dan hoor je Avifauna, Coupépolder en soms Archeon. Het beeld moet eigen lijk niet eens zozeer positiever al wel vollediger." Naar verwachting zal het communicatie- en stadsmarkc tingplan in het tweede kwartaal van 1995 gereed zijn. zoeterwoude Zoeterwoudenaren gaan in de toekomst wellicht de afvalstoffenheffing per persoon betalen. Nu is er alleen verschil in de belastingen tussen eenper soonshuishoudens of woningen met meer perso nen. Tijdens de behandeling van de begroting over 1995 vroeg WD-fractievoorzitter H. van der Kooi gisteravond om een tariefsdifferentiatie die ook rekening houdt met het feit, dat tweeper soonshuishoudens in belangrijke mate minder bijdragen aan de Zoeterwoudse afvalberg dan huishoudens met meer dan twee personen. Wethouder T. Ringersma (PZ/milieu) had wel oren naar het voorstel. „We kunnen misschien volgend jaar de tarieven per persoon berekenen. Dan moeten we wel een oplossing vinden voor de bedrijven. Maar wellicht is het een aardig idee om ook daar per werknemer te rekenen." Fret Koek. foto ben de bruyn Burgemeester Meerburg had weinig goeds te melden over de algemene beschouwingen van Fret Koek, het enige raadslid van Groen Links. „De 'Koektaal' is niet altijd te volgen", merkte hij op na het bijna 40 minuten lange betoog van de Groen- Linkser. Meerburg kritiseerde vooral de spelling die hij ge bruikt in zijn op schrift gestelde beschouwingen. Als voorbeeld haalde de burgemeester de woorden 'finansien' en 'komp- joeter' aan. „Beschouw het maar als een persoonlijke tic of vooroordeel: ik vind de zonde tegen de taal een zware zonde." Maar ook de lengte van zijn verhaal heeft Meerburg geër gerd. „De opsomming van de heer Koek wekt de indruk dat hij ervan uitgaat dat de raad be halve deze begrotingsvergade ring geen andere bijeenkomsten kent, dat commissievergaderin gen niet bestaan en dat daarom alles in deze vergadering ge propt moet worden." Koek leek zich weinig van zijn kritiek aan te trekken. „De spel ling is niet relevant. Als dat het grootste commentaar is, dan heb ik toch een gedegen stuk werk geleverd." Niettemin nam de burge meester tijdens een tweede dis cussieronde wat gas terug. „Het was niet mijn bedoeling om Koek tegen de schenen te schoppen." rijpwetering» Het gure herfstweer van de afgelopen dagen maakte een verblijf buitenshuis weinig aangenaam. Maar de woeste luchten herbergen ook veel moois. Het spel van wind en wolken zorgde gisteren boven Rijpwetering voor mooie beelden. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13