Kerkplein Voorhout aangepakt Regio VAN 'Twintig sterfgevallen minder' Buurtclubs adopteren speelterreintjes de Bijenkorf (IJ DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 Parkeerterrein voor 30auto's Het kerkplein voor de Bartholomeuskerk in Voorhout wordt officieel een openbaar parkeerterrein. Gemeente, kerkbestuur en winkeliers delen de kosten van de ingrij pende opknapbeurt en herinrichting van het plein. Daar mee komt een einde aan de situatie dat kerkgangers zich tussen geparkeerde auto's moeten doorwurmen en rouw- en trouwstoeten de kerk niet kunnen bereiken. VOORHOUT ROZA VAN DER VEER Het plein voor de katholieke kerk wordt al jaren gebruikt door automobilisten die bood schappen in het winkelcentrum doen. Een doorn in het oog van het kerkbestuur. Zo klaagde de toenmalige voorzitter van het parochiebestuur J. Oostdam twee jaar geleden in het paro chieblad over het feit dat het 'geregeld voorkomt dat bij rouw- en trouwdiensten de be trokkenen niet op een fatsoen lijke manier bij de hoofdingang van de kerk kunnen komen'. In hetzelfde parochieblad werd zelfs gedreigd met 'impopulaire maatregelen' als afsluiting van het terrein als gemeente en on dernemers niet wilden meebe talen aan de reconstructie van het kerkplein. Akkoord Sinds die tijd is er overleg ge weest tussen gemeente, paro chiebestuur en winkeliers. Dat heeft tot een akkoord geleid waarbij is afgesproken dat alle drie de partijen 125.000 gulden op tafel leggen voor de herin richting. Opvallend onderdeel daarvan is een facelift van de vijver. Voorzitter van het paro chiebestuur J. Blokland: ,,De vij ver ligt nu op het niveau van het grondwater. In feite zie je alleen een gat en pas als je goed kijkt zie je de vijver. Het water wordt straks omhoog gehaald." Ook het inmiddels dankzij verschil lende hardhandige aanrakingen met auto's in slechte staat ver kerende muurtje rond de vijver wordt vernieuwd. Doordat de stoep langs de Herenstraat wordt verbreed, komt de water plas dichter bij de kerk te liggen. Kloosterhof Rond de nieuwe vijver komt een met bomen en heggen om zoomde weg te liggen waar niet mag worden geparkeerd. Op die manier wordt de toegang tot de kerk vrijgehouden voor rouw en trouwstoeten. Ook voetgan gers kunnen de kerk makkelij ker bereiken. Zij hoeven zich straks niet meer tussen de voor de kerk geparkeerde wagens door te persen. Wat verder van de Herenstraat af komt er een nieuw, bestraat, openbaar ter rein te liggen voor dertig wa gens. Voor de pastorie en het parochiecentrum De Roef wordt een kloosterhof aange legd, een plateau met bomen zodat een met groen overdekt pleintje ontstaat. Voorhout wordt groener en fraaier voor de Hanglamp 'Zenit', gezandstraald glas, 50 cm 0, glasaccent in lichtblauw, geel of wit, max. 75w. Van 199 Voor 149. 'Verlichting' DUIN -EN BOLLENSTREEK IRENE NIEUWENHUUSE Het borstkankeronderzoek dat volgende maand in de Duin- en Bollenstreek van start gaat, zal jaarlijks ongeveer twintig vrou wenlevens in de regio redden. Aan het onderzoek, ook wel mammografie geheten, kunnnen 16.000 vrouwen mee doen. Alle vrouwen in het ge bied tussen de vijftig en de ze ventigjaar krijgen een oproep. Het is het eerste grootschalige borstonderzoek in de streek. Het begint vermoedelijk op 22 november in Katwijk. De burge meester van Katwijk, G.W. van Montfrans-Hartman, geeft het startsein voor deze actie, die tot oktober 1995 duurt. Het onder zoek wordt om de twee jaar her haald. Er wordt gewerkt met een semi-mobiele unit en twee mobiele units. Borstkanker is een ziekte die vaak voorkomt. Eén op de tien vrouwen krijgt er eens in haar leven mee te maken. Hoe ouder de vrouw wordt, hoe groter de kans is dat ze met de ziekte wordt geconfronteerd. Jaarlijks worden er in Nederland 8000 nieuwe gevallen geconstateerd. Ongeveer 700 vrouwen overlij den aan de ziekte. Voorkomen S. van der Lans, arts en hoofd algemene gezondheidszorg van de GGD Duin- en Bollenstreek, vertelt echter dat de helft van deze sterfgevallen door de mammografie voorkomen kan worden. „Tenminste als de kan ker maar vroegtijdig wordt ont dekt. Voor de Duin- en Bollen streek betekent het dat volgens de statistieken door het komen de onderzoek er ongeveer twin tig sterfgevallen minder zulllen zijn." Het onderzoek zoals dat nu wordt uitgevoerd kost 1,6 mil joen gulden. Volgens Van der Lans is dat 'kostendekkend' als men de opmerkelijke resultaten bekijkt. Daarbij onmiddellijk aantekenend dat het moeilijk is mensenlevens in geld uit te drukken. In grote delen van Ne derland is de actie al enkele ja ren aan de gang. Een algehele uitbreiding is echter opgehou den, doordat de subsidiekraan werd dichtgedraaid. Maar de nieuwe minister van volksgezondheid, E. Borst-Ei- lers, heeft bij haar aanstelling het onderzoek een financiële impuls van zes miljoen gege ven, waardoor men nu ook in de Duin- en Bollenstreek aan de slag kan. Over de oorzaak van borst kanker kan Van der Lans niets zeggen. Volgens haar is de ziek te geval niet afhankelijk van één factor en spreken onderzoekers naar de oorzaak elkaar nogal eens tegen. „Het ene jaar lees je dat borstvoeding de vrouw te gen kanker beschermt, het vol gend jaar is het weer factorver hogend." Vroegtijdig Volgens haar is er eigenlijk maar één manier om de ziekte de baas te zijn en dat is vroegtij dig opsporen via de mammo grafie. Met zelfonderzoek, bij deze methode voelt de vrouw geregeld haar eigen borsten ge heel af, kunnen enkel de groten weefselverdikkingen worden waargenomen. Als dit kwaad aardige afwijkingen betreft, is genezing niet altijd mogelijk. Voorafgaand aan het onder zoek zullen allerlei voorlich tingsbijeenkomsten worden ge geven. Ook de vrouwenvereni gingen zullen er aandacht aan besteden. „Landelijk is er een opkomstpercentage van tachtig procent. Door veel publiciteii hopen ook wij dit aantal te ha len", meldt Van der Lans. Het onderzoek dat in een bus plaatsheeft, gebeurt via een röntgenfoto. De uitslag van de foto die wordt beoordeeld door een radiodiagnost, duurt nooit langer dan veertien dagen en krijgt de vrouw thuis toege stuurd. De vrouwen worden via de postcode steeds per wijk ol per straat opgeroepen. Van der Lans: „Je moet iets krijgen van, kom op meid, we gaan samen even naar debus..." Vier positieve reacties „799. - Voor 649.- j Gourmet/raclefteset, voor grilleren, gourmetten, racletten, warmhouden, bakken. 6 Pannetjes en houten spatels. Van 129 Voor 89.- 'Kookshop' nuuKbiiup Borstkankeronderzoek in Duin- en Bollenstreek onderhoud van de speelterrein tjes op zich te nemen. Inmid dels hebben vier verenigingen positief gereageerd. Tot nu toe onderhoudt de ge meente de speelterreintjes die geregeld het doelwit zijn van vandalen. Om daar een einde aan te maken, heeft ze de hulp van de buurtverenigingen in te roepen. In een begin oktober ver stuurde brief heeft Rijnsburg de buurtverenigingen gevraagd om een speelterreintje 'te adopte ren'. Dat betekent dat de ver enigingen zelf het onderhoud van de terreinen ter hand ne men. De gemeente stelt materi aal als nieuwe onderdelen, verf en bezems ter beschikking. Bo vendien wordt de jaarlijkse sub sidie aan de deelnemende ver enigingen verhoogd van 100 tot 250 gulden. Fauteuil 'Fresco'. In zwart leer. Van 1395.- Voor 1139 In diverse stollen. Van 1095 .- Voor 879. tg) 'Meubelen' I 1 Handgeknoopte Marokkaanse berber 'Imperial' van hoogwaardig getwijnd wollen garen IwscWoil met Zeer dichte poolstructuur. Op bestelling: elke gewenste maat In groot aantal kleuren. P/m: Van 400.- Voor 300.- Uit voorraad" in naturel: ca. 240 x 340 cm. Van 2899.- Voor 2199." co 190 x 290 cm Von 1999.- Voor 1499.-co. 160 x 230 cm. Van 1299." Voor 999.- 'Tapijten' De Bartholomeuskerk in Voorhout. kerk", aldus voorzitter Blokland. Het is de bedoeling dat zodra het reconstructieplan is bespro ken in de Voorhoutse raads commissies, de enkele maan den in beslag nemende werk zaamheden beginnen. Met FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Kerstmis moet de herinrichting zo ver gevorderd zijn dat de kerk goed bereikbaar is. Rijnsburgers die zelf de wipkip- pen in de buurt een nieuw verf je geven, de zandbak verversen en het plantsoentje aanharken. Dat gaat gebeuren als het aan de gemeentelijke kerngroep so ciale vernieuwing ligt. Daar is het idee geboren om aan de meer dan twintig wijkverenigin- gen uit Rijnsburg te vragen het Blender voor pureren, mengen, hakken, malen. 2 Snelheden plus momentschakelaar. Mengbeker, inhoud 1,5 liter. Van 99.- Voor 79b" WEDGWOOD Eenmalig In de Bijenkort, de collectie 'Devonshire' theeservies en cadeau-artikelen. B.v. theepot. Van 108.- Voor 25." Theekop en -schotel. Van 37.50 Voor 15." Bordje. 24 cm. Van 28.95 Voor 4^» 'Serviezen'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12