Duin Bollenstreek Kerkplein Voorhout aangepakt Getrouwd met m'n man en onze treintjes' Blaaskapellenfestival weergaloos feest Rijnsburgse speelterreintjes geadopteerd door buurtclubs 1AANDAG 31 OKTOBER 1994 Parkeerterrein voor 30 auto 's Het kerkplein voor de Bartholomeuskerk in Voorhout wordt officieel een openbaar parkeerterrein. Gemeente, kerkbestuur en winkeliers delen de kosten van de ingrij pende opknapbeurt en herinrichting van het plein. Daar mee komt een einde aan de situatie dat kerkgangers zich tussen geparkeerde auto's moeten doorwurmen en rouw- en trouwstoeten de kerk niet kunnen bereiken. - Weer bromfietsroof noordwukEen 16-jarige Rijnsburger is zaterdagavond op de Beeklaan in Noordwijk beroofd van zijn bromfiets. De jongeman stond met zijn brommer bij een telefooncel, toen opeens vier mannen naar hem toekwamen. Ze bedreigden hem met een mes en dwongen hem zo de brorr\fiets af te geven. De Rijnsbur ger kon de politie slechts een vaag signalement geven. Truc winkeldieven werkt perfect sassenheim Een truc die twee winkeldieven uithaalden in een zaak aan de Hoofdstraat in Sassenheim, werkte perfect. Twee mannen kwamen afzonderlijk van elkaar de winkel binnen, ke ken wat rond en verlieten de zaak gelijktijdig. Toen het tweetal door het alarmpoortje wandelde, ging het alarm af. Een van de mannen riep direct dat hij het alarm had laten afgaan omdat hij een vaasje in zijn handen had. Hij liep de winkel weer in en gaf het vaasje terug. Later bleek dat de andere man met een zilveren bestekcasette ter waarde van 2600 gulden de winkel was uitgelo- j pen. Beugelslot velt snackbarbezoeker katwuk Een 37-jarige Katwijker is vrijdagavond in een snackbar aan het Andreasplein mishandeld. De man kreeg een woorden- j wisseling met een andere, voor hem onbekende snackbarbezoe- ker. Op een gegeven moment werd de man op zijn achterhoofd geslagen met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een beugelslot. Het gevolg wasteen bloedende hoofdwond die in het ziekenhuis j! moest worden gehecht. De dader wist te ontkomen. Een straat te ver... katwuk» Een Katwijker verkeerde in de nacht van zaterdag op zondag dusdanig onder invloed van alcohol dat hij niet in staat was zijn eigen huis te herkennen. Een bewoner van een woning aan de Schorpioen meldde de politie dat er iemand aan zijn voordeur stond te rommelen. De politie trof bij het huis een man aan die meende dat hij thuis was en zich al op stond te winden over het feit dat de voordeursleutel niet meer paste. De man bleek een paar straten verderop te wonen. De politie heeft hem naar zijn huis begeleid. Bromfietsers belanden in ziekenhuis noordwuk/katwukEen 25-jarige bromfietser uit Noordwijker- hout is vrijdagavond in Noordwijk gewond geraakt bij een ver keersongeval op de rotonde bij de Weteringkade. Volgens de po litie gaf de Noordwijkerhouter geen voorrang aan een 40-jarige automobiliste. De man is met een gebroken been overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. In Katwijk moest vrij dagavond de ambulance uitrukken om een bromfietser op te halen die in de Tramstraat ten val was gekomen. De Katwijker verklaarde afgeleid te zijn door een lichtschijnsel waarna hij de stoeprand raakte. Hij liep meerdere verwondingen op en is naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Zaterdagavond raakte een 17-jarige Katwijkse bromfietser gewond toen hij op de Zeeweg werd aangereden door een auto die rechtsaf sloeg. Een ziekenwagen heeft de jongen, die diverse kneuzingen en schaafwonden opliep, naar huis gebracht. Inbrekers op pad in Katwijk katwuk» Terwijl d? bewoners boven lagen te slapen, is zaterdag ingebroken in een woning aan de Mr. C. Fockstraat in Katwijk. De daders braken een keukenraam open maar namen niets uit het huis mee. Dezelfde nacht werd ingebroken in een huis aan de Baron S.W. de Wuborgstraat. Via een bovenlicht konden in brekers een raam openen en naar binnen klauteren. De buit be stond uit een attachékoffertje waarin onder meer het rijbewijs van de gedupeerde zat. Verder is in de nacht van zaterdag op zondag geprobeerd in te breken in een winkel aan het Hoornes- plein. Het alarm joeg de inbrekers op de vlucht. Inbreker aangehouden j noordwuk F.en 20-jarige Zandvoorter is zondagochtend aange- 1 houden op verdenking van inbraak en poging tot inbraak in Noordwijk. De man werd door de politie aangetroffen in een va kantiehuis op een bungalowpark aan de Duinweg. Brandwonden door vlam in de pan i(j| noordwukerhout» Een 45-jarige Noordwijkerhouter heeft gister avond forse brandwonden opgelopen nadat hij brandend frituurvet over een hand en zijn bovenbeen had gekregen. De man probeerde in een café aan de Herenweg in zijn woonplaats met natte theedoeken een vlamgevatte pan met vet te doven. Toen dat niet lukte, goot hij het frituurvet in een emmer. Hij probeerde die naar buiten te gooien, maar morste het branden de goedje over de keukenvloer en ledematen. De man is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De brand weer bluste het vuurtje verder. mebe Bartholomeuskerk in Voorhout. foto holvast/mark lamers voorhout roza van der veer Het plein voor de katholieke kerk wordt al jaren gebruikt door automobilisten die bood schappen in het winkelcentrum doen. Een doorn in het oog van het kerkbestuur. Zo klaagde de toenmalige voorzitter van het parochiebestuur J. Oostdam twee jaar geleden in het paro chieblad over het feit dat hef 'geregeld voorkomt dat bij rouw- en trouwdiensten de be trokkenen niet op een fatsoen lijke manier bij de hoofdingang van de kerk kunnen komen'. In hetzelfde parochieblad werd zelfs gedreigd met 'impopulaire maatregelen' als afsluiting van het terrein als gemeente en on dernemers niet wilden meebe talen aan de reconstructie van het kerkplein. Sinds die tijd is er overleg ge weest tussen gemeente, paro chiebestuur en winkeliers. Dat heeft tot een akkoord geleid waarbij is afgesproken dat alle drie de partijen 125.000 gulden op tafel leggen voor de herin richting. Opvallend onderdeel daarvan is een facelift van de vijver. Voorzitter van het paro- cniebestuur J. Blokland: ,,De vij ver ligt nu op het niveau van het grondwater. In feite zie je alleen een gat en pas als je goed kijkt zie je de vijver. Het water wordt straks ondroog gehaald." Ook het inmiddels dankzij verschil lende hardhandige aanrakingen met auto's in slechte staat ver kerende muurtje rond de vijver wordt vernieuwd. Doordat de stoep langs de Herenstraat wordt verbreed, komt de water plas dichter bij de kerk te liggen. Rond de nieuwe vijver komt een met bomen en heggen om zoomde weg te liggen waar niet mag worden geparkeerd. Op die manier wordt de toegang tot de kerk vrijgehouden voor rouw en trouwstoeten. Ook voetgan gers kunnen de kerk makkelij ker bereiken. Zij hoeven zich straks niet meer tussen de voor de kerk geparkeerde wagens door te persen. Wat verder van de Herenstraat af komt er een nieuw, bestraat, openbaar ter rein te liggen voor dertig wa gens. Voor de pastorie en het parochiecentrum De Roef wordt een kloosterhof aange legd, een plateau met bomen zodat een met grpen overdekt pleintje ontstaat. Voorhout wordt groener en fraaier voor de kerk", aldus voorzitter Blokland. Het is de bedoeling dat zodra het reconstructieplan is bespro ken in de Voorhoutse raads commissies, de enkele maan den in beslag nemende werk zaamheden beginnen. Met Kerstmis moet de herinrichting zo ver gevorderd zijn dat de kerk goed bereikbaar is. Carnavalsseizoen geopend in Schelft noordwukerhout De Kaninefaaten, de carnavals vereniging uit Noordwijkerhout, opent op 11 november in De Schelft het carnavalsseizoen. I)c eigen boerenblaaskapel 'De Koetillers' begeleidt de Raad van Elfen de IJansgarden muzi kaal. Om 23.11 uur wordt be kendgemaakt wie de nieuwe prins is. Scouts lopen zes mille bijeen USSE Honderden scouts van de Shawando's uit I.isse hebben af gelopen zaterdag bijna 6000 gulden bijeengciopen. In de Poelpolder werd ondanks de stromende regen een parcours afgelegd. Het geld wordt ge bruikt voor een nieuwe boten loods, die als ook de komende acties succesvol zijn, het ko mende jaar aan de Roovers- broekdijk kan worden afge bouwd. De totale kosten bedra gen 80.000 gulden. De scouts gaan voor de verdere financie ring op 19 en 26 november op zes plaatsen in I.isse auto's was sen en winkelwagens terug brengen. Officiële opening school De Duiroos katwuk Basisschool De Duinroos in Katwijk wordt vrijdag 4 novem ber officieel geopend. Dan is de fusie tussen de voormalige Bcatrixschool en de voormalige Calvijnschooi een feit. Sinds 1 augustus werken beide onder wijsinstellingen samen onder de naam De Duinroos. Op het plein voor de Ichtuskerk aan de Nachtegaallaan laat de oud-di recteur van de Calvijnschooi, de heer Broekhoff, duiven op. Hond tien uur onthullen de oudste en de jongste leerling bij de 'oude Calvijnschooi' het nieuwe naambord van de school. Even later, om 12.00 uur heeft eenzelfde plechtigheid aan de Julianalaan, bij de voor malige Bcatrixschool, plaats. runsburg «gera kraal/roza van der veer Rijnsburgers die zelf de wipkip- pen in de buurt een nieuw verf je geven, de zandbak verversen en het plantsoentje aanharken. Dat gaat gebeuren als het aan de gemeentelijke kerngroep so ciale vernieuwing ligt. Daar is het idee geboren om aan de meer dan twintig wijkverenigin- gen uit Rijnsburg te vragen het onderhoud van de speelterrein tjes op zich te nemen. Inmid dels hebben vier verenigingen positief gereageerd. De Rijnsburgse wijken zijn gezegend met een groot aantal kleine terreintjes met een paar speeltoestellen. Tot nu toe on derhoudt de gemeente de speelterreintjes die geregeld het doelwit zijn van vandalen. Met name de voor de speeltoestellen zelf te oude jongeren willen zich nog wel eens uitleven op de spullen van de kleintjes. Om daar een einde aan te maken, heeft de gemeente besloten de hulp van de buurtverenigingen in te roepen. De leden van deze verenigingen wonen rond de speelterreintjes en kunnen makkelijker de speeltoestellen in de gaten houden. In een begin oktober ver stuurde brief heeft Rijnsburg de buurtverenigingen gevraagd om een speelterreintje 'te adopte ren'. Dat betekent dat de ver enigingen zelf het onderhoud van de terreinen ter hand ne men. De gemeente stelt materi aal als nieuwe onderdelen, verf en bezems ter beschikking. Bo vendien wordt de jaarlijkse sub sidie aan de deelnemende ver enigingen verhoogd van 100 tot 250 gulden. „Geen groot be drag", erkent een gemeentelijke woordvoerder. „Maar het is ook vooral bedoeld als een soort aanmoediging." De gemeente lijke afdeling groen houdt als eindverantwoordelijke, een oogje in het zeil. Tot nog toe hebben 4 van de 22 buurtvere nigingen positief gereageerd'op het 'adoptieplan'. „De brief is begin oktober de deur uitge gaan met het verzoek voor 1 no vember te reageren. Maar de buurtverenigingen komen niet zo frequent bij elkaar dus het is best mogelijk dat er nog meer reacties binnenkomen." Met alle verenigingen die rea geren, wordt overlegd over hoe net adoptieplan precies gaat werken. Echtpaar Haasnoot toont emplacement op modelspoordagen in Valkenburg Buiten komt het hemelwater met bakken naar beneden, bin nen in de loods warmen de lief hebbers van treinen zich aan het fraais wat de modelspoor- bouw in Nederland te bieden heeft. „Ik ben pas gelukkig als ik iets met m'n handen kan ma ken", zegt modelbouwer M.W. Pen uit Valkenburg, in het dage lijks leven werkzaam in het on derwijs. Tijdens het afgelopen week einde was hij één van de expo santen tijdens de open dagen, die georganiseerd werden door de Stichting Nationaal Smal spoor Valkenburg en de Stich ting Doorreis. De stichtingen wilden met dit 'open huis', dat overigens door zo'n vijfhonderd railfans werd bezocht, nog eens de voordelen van deze veelom vattende hobby kenbaar ma ken. Vooral de opstelling van Pen met zijn inmense Lehmann Gross Bahn, een modelbouw, die een schaal heeft van 1 op 22,5, het best te vergelijken met Madurodam-grootte trok veel belangstelling. Voor Pen een ideale omvang, omdat' hij er vooral scheppend mee bezig kan zijn, want de modellen en de attributen zijn niet te koop. „We hebben allemaal 'iets' met treinen. Mijn eerste rit was in een reiswieg en blijkbaar heeft dat diepe indruk op me gemaakt. Ik woonde vroeger in Voorschoten en daar kwam de Blauwe Tram voorbij. En tijdens de vakanties ging ik, uiteraard met de trein, met m'n ouders naar de Zuidhollandse eilanden. Die indrukken zijn zo diep in je geheugen gegrift, dat ze de rest van je Teven beïnvloeden." Hij heeft het station - 'een hommage aan het verleden' - van Stellendam nagebouwd. In clusief het naambord, uithang borden, en op de rails langs tuf fend een locomotief, met daar achter een passagiers- en een posttrein. Uiteraard kringelt uit de schoorsteen stoom. Dat de modelbouw niet hele maal bepaald wordt door man- Jeugdige railfans vergaapten zich het afgelopen weekeinde aan de opstelling van de Valkenburger M.W. Pen. foto dick hogfwoning nen, bewijst Janneke Haasnoot. Samen met haar man is zij ver antwoordelijk voor een opstel ling rond een Noordhollandse stolpboerderij. „Ik ben ge trouwd met mijn man en onze treintjes", begint ze haar uitleg. „Wat ik probeer in te brengen is de sfeer, de entourage, het ver haal rond het reizen." Bij het 'Haasnoot-emplace- ment' is dan ook van alles te zien. De zoon die met z'n brommer gaat vissen, uit het bos verzameld mos, bomenpar- tijen van oude bonsai-boom pjes en bloeiende zonnebloe men vervaardigd van kralen. „Het hoeft allemaal niet exact te kloppen of duur te zijn. als je er maar met veel liefde, creativiteit en geduld aan werkt", is haar visie. Even verderop staan prachti ge modellen, bijeengebracht door leden van %de Stichting Doorreis. Deze stichting heeft een geheel andere filosofie. Het gaat er om vooral Nederlandse modellen te verzamelen die zo exact mogelijk zijn nagemaakt. En ze gaan ver, deze ras-verza melaars, want ieder schroefje en ieder moertje moet echt en oor spronkelijk zijn. En een locomo tief kost dan al gauw zo'n 2000 tot 2500 gulden. De oprichter, H. Jurgens, had een zo grote verzamling opge bouwd, dat hij het jammer zou vinden als zijn levenswerk na zijn overlijden uiteen zou val len. Hij besloot zijn aandeel in een stichting onder te brengen, zodat ook volgende generaties ervan zouden kunnen blijven genieten. „Toen ik er aan begon was het behalve hobby ook geldbelegging." De secreataris van de Stich ting Nationaal Smalspoor Val kenburg, A. Reinders, vertelt dat modelbouwers globaal iri twee categorieën zijn onder te verde len: de puristen en de treintjes makers. „Sommigen gaan heel ver in hun ijver om inderdaad elk schroefje authentiek te laten zijn, anderen zoeken vooral naar de sfeer rond en tijdens het treingebeuren." „Maar een ding hebben we allemaal gemeen, we willen de historie van hel reizen vastleg gen. Als ik met onze eigen wa gens bezig ben geweest, dan ben ik 's avonds tot in al m'n porieën zwart. Maar tegelijker tijd weet ik dan dat ik weer aan een stukje van de historie van het smalspoor heb meegewerkt. Want hoe je het ook wendt of keert, deze treinen hebben tien tallen jaren lang het industriële leven in Nederland mede be paald." noordwuk» Het vierde Blaaskapellenfestival, dat afgelopen zaterdag in De Rank in Noordwijk werd gehouden, is zeker door een kleine vijf honderd liefhebbers bezocht. Vooral tijdens de avonduren was de belangstelling groot. Op de foto spelen Die Heckelander Muslkanten uit Den Haag. Aan het festival deden negen muziekgroepen mee. Die Original Reinstadter Musikanten uit Woerden sleepten de muziekprijs in de wacht. De publieksprijs ging naar Die Holzers uit Houten, een band die de zaal volledig meekreeg. JVerkade, de woordvoerder van de organi serende kapel, de Zeedorpermuzikanten uit Noordwijk, kijkt terug op een 'weergaloos' feest. „Het is ook nu weer gebleken dat ons eigen pu bliek, en dat is van piepjong tot stokoud, met volle teugen geniet van onze muziek." foto dickhogewoniN'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7